Kritiek Open Universiteit op Deetman Brinkman blijft bij kabelregels WD: geen wijziging aow 'VOORDELIG WIT x Tot acht jaar celstraf geëist voor overvallen CDA wil verhouding met CNV verbeteren 'Particulieren kunnen Markerwaard betalen' Veertien jaar geëist voor moord echtgenote WOENSDAG 6 FEBRUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs) loopt veel te hard van stapel met zijn besluit om de inschrijving voor drie studierichtingen bü de Open Universiteit (OU) op te schorten. Door deze maatregel kunnen van de 15.000 belangstellenden er 7.000 niet aan hun studie beginnen. Voorzitter Leibbrandt van het college van bestuur van de OU betoogde dit dinsdag tegenover de vaste kamercom missie voor onderwijs. ALMELO (ANP) - De officier van justitie in Almelo heeft gisteren vier tot en met acht jaar gevange nisstraf geëist tegen vijf mannen die worden verdacht van het ple gen van zes gewapende roofover vallen op een aantal banken. Een van die overvallen werd op 31 juli vorig jaar uitgevoerd op de Rabo bank aan de Stationsweg in Lei den. Daarbij werd ruim een ton buitgemaakt. In totaal bedroeg de buit 550.000 gulden. De overvallen werden vorig jaar in een periode van vijf maanden gepleegd. De officier van justitie, mr. F. de Groot, zag in de ontken nende 48-jarige Amsterdammer W. de M. de grote regisseur en eiste tegen hem acht jaar gevangenis straf. De eis tegen de 30-jarige J.M. K. uit Lelystad luidde zeven jaar gevangenisstraf. Tegen de 31-jarige H.S. B. uit Rotterdam werd zes jaar geëist. Twee andere Rotterdam mers, de 23-jarige P.W. T. en de 28- jarige R. K. hoorden vier jaar ge vangenisstraf tegen zich eisen. De- Ook bank in Leiden doelwit ze vier hebben allen bekend overvallen te hebben deelgeno- De reeks begon op 21 mei 1984 in Harderwijk en eindigde op 24 okto ber 1984 in Enschede. In de tussen tijd werden banken in Drachten, Leiden, Wageningen en Zutphen beroofd. Volgens de officier gingen de mannen zeer professioneel te werk. De banken die werden over vallen, werden zorgvuldig uitge zocht. In heel Nederland werden banken en postkantoren van bui ten en van binnen verkend, de gunstigst gelegen panden wer den uitgezocht. De vluchtroute werd van te voren twee keer gere den. Voordat de overval werd uit gevoerd, werd een auto klaargezet waarin de buit en de wapens tijde lijk werden opgeborgen. De daders keerden vervolgens per openbaar vervoer huiswaarts. Als de opwin ding rondom de overval iets was geluwd werd de auto met het buit gemaakte geld opgehaald, waarna het later in de woning van een van de verdachten in Lelystad werd verdeeld. By de overval in Enschede, op 24 oktober, zag een echtpaar een ge maskerde man met een plastic tas hard wegrennen. Ze reden er achteraan en zagen hem verdwij nen in een steegje tussen twee hui zen. De politie vond hier later een auto waarin 40.000 gulden, vier ver mommingen en vier vuurwapens met munitie werden aangetroffen. Na uitgebreid speurwerk van de recherche werd vastgesteld dat de verdachte K. op de dag van de overval in Enschede een enkele reis Apeldoorn had gekocht. Via deze verdachte konden ook de an deren worden achterhaald. Hoewel verdachte De M. ont kent, is er volgens de officier een overmacht aan bewijzen tegen hem, alle vier medeverdachten hebben verklaard dat hij bij de overvallen was betrokken en het Enschedese echtpaar heeft hem herkend. De uitspraken zijn op 12 februa- Invalide beroofd DEVENTER (ANP) - Een 84-ja- rige invalide inwoner van De venter is maandagavond in zijn huis beroofd van zijn aow-uit- kering door een jongen van naar schatting tussen de twaalf en veertien jaar. De jongen be dreigde de man met een mes en dwong hem 600 gulden te ge- Ook haalde hij twee ringen van de vingers van de bejaarde man. De dader sneed de tele foonkabel door zodat de alleen wonende bejaarde niet snel alarm kon slaan. Hij bracht de invalide, die in een rolstoel zat, geen verwondingen toe. De da der is nog spoorloos. Leibbrandt vindt dat de opschor ting ook in strijd met het uitgangs punt dat studenten aan de OU de mogelijkheid moeten hebben hun studiepakket zelf te bepalen. Het volgen van één losse cursus, die moet uitmonden in een certificaat, of een pakket van cursussen met als einddoel een dossierverklaring, is nu voor een aantal richtingen niet meer mogeliik. Het OU-bestuür voelt zich on aangenaam getroffen door Deet- mans verwijt dat de OU de zaken bij de start te rooskleurig heeft voorgesteld en een naïeve publici teit heeft gevoerd. Volgens Leib brandt is Deetmans departement mede debet aan die publiciteit. Hij erkende wel dat de voorspellingen over capaciteit en de mogelijkhe den cursusreeksen op tyd klaar te hebben, achteraf gezien te hoopvol zijn geweest. Reeksen van factoren zowel in- als extern zijn daar de oorzaak van geweest. Daarbij komen nog eens de kinderziekten die gepaard gaan met iedere volslagen nieuwe activi teit. Leibbrandt hield de Kamer commissie voor dat Deetman er verstandiger aan doet in plaats van met opschortingsmaatregelen te komen de OU te vragen nieuwe prognoses te maken voor de ko mendejaren en daarbij prioriteiten aan te geven. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het be stuur van de CDA-fractie in de Tweede Kamer gaat proberen de verstandhouding tussen de partij en het Christelijk Nationaal Vak verbond (CNV) te verbeteren. Het beleid van het CDA is al geruime tijd mikpunt van hevige kritiek vanuit de christelijke vakbewe- De fractietop wil in overleg met het partijbestuur bekijken op welke manier de contacten met het CNV kunrien worden verbeterd. Het fractiebestuur heeft daarover gis terochtend gesproken tijdens het gebruikelijke beraad. De CDA- fractie meent dat dit soort aangele genheden in eerste aanleg het par tijbestuur aangaan, maar ze zegt niet passief te willen blijven af wachten. De jongste aanleiding voor deze stap waren een voorstel van de Limburgse afdeling van de CNV- ambtenarenbond CFO om een nieuwe politieke partij op te rich ten en het besluit van de voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV, Dilo van Commenee om zijn lid maatschap van het CDA op te zeg gen. De Dienst in de Industriële Samen leving vanwege de Kerken, kort weg DISK, liet gisteren weten ver vreemd te zijn van het beleid dat het CDA op dit moment voert. Het CDA verwacht de oplossing van de huidige economische crisis van een beleid dat de fundamenten van de sociale zekerheid, die de afgelo pen decennia zijn gelegd, onder mijnt. Dat verklaarde directeur C.H. Koetsier van DISK leving vanwege de- Kerken) in Utrecht, waar hij een brochure en werkmap van DISK presenteerde, samenge steld voor de zondag van de arbeid. De Raad van Kerken heeft in de cember de lidkerken verzocht de Weer 'enkeltje' op nachtbussen AMSTERDAM (ANP) - Voor een- rit met de Amsterdamse nachtbus sen kan het publiek binnenkort voor 2,50 gulden weer een „enkel tje" kopen'. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en wethou der Van der Vlis hebben dit giste ren afgesproken. De maatregel houdt verband met de agressie tegen nachtbuschauf feurs. Een van de grieven van het nachtbus-publiek bleek de aan schaf van een zes- of tienritten- kaart, terwijl veel klanten slechts een enkele rit nodig hebben. Dit leidde soms tot agressief gedrag te gen de bestuurder, aldus de ge meente. komende jaren op een zondag uit drukkelijk het thema van de arbeid aan de orde te stellen. In veel ker ken gebeurt dat op 28 april, maar elders ook rond 13 maart (de bid dag voor gewas en arbeid) en 6 no vember (de dankdag voor gewas en arbeid). Het thema van de zondag van de arbeid is dit jaar de sociale zekerheid. Ploeg eerste bewindsman die Iran bezoekt (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) brengt van 21 februari tot 3 maart een officieel bezoek aan Iran. Hij is daarvoor uitgenodigd door de Iraanse regering, die de handelsbe trekkingen op landbouwgebied nauwer wil aanhalen. Het is de eer ste keer sinds de revolutionaire machtsovername in Iran in januari 1979 dat een Nederlandse bewinds man het land bezoekt. In politiek Den Haag is het voor genomen bezoek tot nu toe niet op bezwaren gestuit, ofschoon Iran, onder meer vanwege de mensen rechtensituatie, niet onomstreden is. Wel zei het PvdA-Tweede-Ka- merlid Van den Bergh gisteren van staatssecretaris Ploeg te verwach ten dat hy by zijn bezoek 'op ge paste wijze' de mensenrechtensi tuatie in Iran aan de orde zal stel len, maar hy voegde er meteen aan toe daar niet veel van te verwach ten. "Ik heb geen reden om aan te nemen dat dit enig effect zou ople veren. Iran is erg gesloten en zal zich op dit gebied van geen enkel land iets aantrekken". Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken geldt voor het bezoek van Ploeg aan Iran geen bijzondere te rughoudendheid. Hij zei wel dat het een 'reuze verschil' maakt of een vakminister (dan wel staatsse cretaris) dergelijke landen bezoekt of de premier, de koningin dan wel de minister van buitenlandse za ken. Een woordvoerder van het mi nisterie van landbouw en visserij zei gisteren dat het bezoek van de staatssecretaris moet worden ge zien in het licht van de export bevordering van agrarische pro- dukten. Er zullen dan ook zeer waarschijnlijk enkele vertegen woordigers van het agrarische be drijfsleven met Ploeg meereizen om hun belangen in Iran te vesti gen of uit te breiden. DEN HAAG-ALMERE (GPD/ ANP) - Minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) houdt vast aan een particuliere financiering van de Markerwaard. Dit ondanks een ambtelijk rapport waarin staat dat exploitatie door het bedrijfsleven een tekort kan opleveren tot 1,1 miljard gulden. Volgens de stich ting Initiatief Markerwaard, een club vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, kan dat gat worden gedicht door alle grond in de vrye verkoop te doen en niet - zoals de ambtenaren als uitgangspunt ne men - een deel in erfpacht uit te geven. Het maandag op last van de Raad van State vrijgegeven rapport uit september vorig jaar is door zowel de minister als vice-voorzitter Van Veen van de stichting Marker waard achterhaald genoemd. Vol gens een woordvoerder van het mi nisterie onderhandelt Smit-Kroes al sinds september met grote be leggers over de vorm van particu liere financiering. Volgens hem zijn beide partijen 'al veel verder' in het vinden van oplossing voor de problemen die de ambtenaren sigaleren. De stichting vindt het rapport UTRECHT (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) was gisteren in het Jaarbeurscomplex in niet ter zake omdat het uit gaat van Utrecht om daar de tweejaarlijkse onderwijstentoonstelling te openen. Die expositie staat dit jaar vooral in het verpachting van de grond. "En wij teken van de opmars van de computer in het onderwijs. Clown Enrico, bekend van de schooltelevisie, verrastte de praten over vrije verkoop. Gehele bewindsman daarbij met een poppetje dat van ballonnen is gemaakt. (fotoANP) financiering door particulieren is alleen mogelijk by verkoop. Voor erfpacht is geen belegger te krij gen", zegt vice-voorzitter Van Veen. Volgens secretaris Schilder is er grote belangstelling voor de grond in de Markerwaard. Hij wijst erop dat er voor een aantal kavels van rond de vijftig hectare in de Flevopolder onlangs nog 60.000 gulden per hectare is betaald. Het ambtelijk rapport over de Marker waard gaat uit van een verkoop prijs van 40.000 gulden per hectare. De stichting Natuur en Milieu liet daarentegen gisteren weten in het rapport het definitieve bewijs te zien dat de Markerwaard nooit rendabel kan worden. Volgens Na tuur en Milieu maakt het daarbij niets uit of het bedrijfsleven of de overheid de inpoldering betaalt. Volgens woordvoerder Keuning zal het tekort nog 'vele honderden miljoenen guldens' hoger uitvallen dan de ambtenaren hebben bere kend, omdat een aantal zaken bui ten beschouwing is gelaten. De grootste belegger in ons land, het Algemeen burgerlijk Pensioen fonds, heeft inmiddels een werk groep gevormd die de financiering van de Markerwaard moet bestu deren. Waarnemend directeur Leenman van het ABP heelt zich in een brief aan de Markerwaard- stichting positief uitgelaten over de financiering door het bedryfsle- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De verhuur van har de porno-videofilms scoort in overwegend streng godsdien stige plaatsen als Katwijk, Rijnsburg, Spakenburg, Bun schoten, Putten en Harderwijk aanzienlijk hoger dan elders in het land. Katwijk behoort zelfs bij de 'top vijf, aldus Jaap Zwart van video-distributeur Videorama. De afzet van pornobanden ligt in de badplaats zeker veertig procent boven het landelijk ge middelde. De belangstelling gaat bij het huren en kopen van videoban den niet zo zeer uit naar de Ti- roler sexfilms, maar meer naar het serieuze werk. "Onver bloemde sex dus", zegt Jaap Zwart. "Weliswaar met een be hoorlijk verhaal, maar waar verder geen doeKjes om wor den gewonden." Videorama - met een jaarom zet van dertig miljoen gulden - is gespecialiseerd in harde por nofilms. "Daarom", zegt Jaap Zwart, "hebben wij een zeer re- Sexvideo zeer in trek in 'christelijke' gemeenten delijk inzicht in de versprei ding van dit soort banden. We verkopen ze aan videotheken in heel Nederland. Aan de hand daarvan kunnen we zien waar de vraag het hoogst is. Als we de cijfertjes naast elkaar zetten, worden er in deze plaatsen in verhouding meer pornofilms bekeken dan in Amsterdam en Rotterdam." Een verklaring voor dit ver schijnsel heeft de woordvoer der van Videorama niet. "Ik denk dat je het moet zoeken in het verbodene. Naar zulke films mag een christelijk ie mand niet kijken. Dus doet hij het stiekem. Het lijkt me een aardig stukje voer voor de psy chologen." De Eerste Katwijkse Lees- centrale is een van de grootste verhuurders van videobanden in de regio. Klopt het geschet ste beeld met de werkelijk heid? Directeur J. Kroon noemt het 'wat overtrokken'. "De actiefilms komen op de eerste plaats en daarna pas de porno. Naar porno wordt geke ken, maar ik geloof niet dat het wat met christelijk te maken heeft. Ik denk dat rond de tien procent van de sexfilms in Kat wijk wordt verhuurd. In Ryns- burg ligt het iets hoger. Verge lijk ik dat met andere plaatsen, dan kan ik niet zeggen dat de verschillen extreem zijn." Wie zijn z'n klanten? Kroon: "Dat is eigenlijk iedereen die wel eens een videofilm komt huren. Maar ik zie ook jonge knapen en oude baasjes die el ke week sexfilms meenemen. En vissers die - naast de gewo ne films - wat pornobanden mee naar zee nemen." Ondanks veroordeling EG Alleen voorstellen PvdA en CDA tijdens kamerdebat ADVERTENTIE MODIEUZE KRAAGSTOEL Van stevig gevlochten wilge teen. Wit gelakt en zuinig 0P=0P DEN HAAG (GPD) - De WD- fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren geen nieuw aow-voorstel ingediend. Bij de hervatting van het debat over de individualisering van de aow verklaarde woordvoer der Linschoten dat CDA en PvdA hadden geweigerd een 'wijzigings voorstel te ondersteunen. Een nieuw WD-voorstel zou dus niet op een kamermeerderheid kunnen rekenen. Linschoten had afgelopen zon dag voor de radio nog aangekon digd van plan te zijn een nieuw wij zigingsvoorstel in te dienen waar door de inkomensachteruitgang voor echtparen waarvan één van de partners al recht heeft op aow zou worden beperkt. Hij wilde het echtpaar een aow-uitkering van minstens 70 procent toekennen, ook als de jongere partner nog werkt. Het kabinetsvoorstel gaat in die situatie uit van een uitkering van 50 procent van de huidige aow. De oppositie toonde zich veront waardigd over deze verklaring van Linschoten. PvdA-woordvoerder Ter Veld zei dat de WD eerder tij dens het debat geen voorstel had ingediend, en dat er in de Kamer dus ook niet over gesproken kon worden. De verantwoordelijkheid voor het niet-indienen van een der gelijk voorstel in de Kamer ligt ge heel en al bij de WD, aldus Ter Veld. Omdat CDA en PvdA op het laat ste moment het wetsvoorstel weer bijstelden, zal de Kamer waar schijnlijk pas morgen over het voorstel kunnen stemmen. CDA en PvdA hebben voorge steld om bij het bepalen van de hoogte van de aow-toeslag voorde men van de jongere partner een be drag van 15 procent van het netto minimumloon buiten beschou wing zou blijven. Van het meerde re inkomen zou nog eens een derde buiten beschouwing blijven bij het bepalen van de hoogte van de aow- toeslag. jongere partner van een getrouwde 65-plusser niet het nètto-mini- mumloon te rekenen maar met het bruto-minimumloon. Volgens de WD'er Linschoten is dit echter geen technische aan passing maar een wijziging, waar ook aanzienlijke inkomensver schillen uit kunnen voortvloeien. Hij vroeg staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) dan ook om een doorrekening van de gevolgen van het nieuwe voorstel. Het oorspronkelijke wijzigings voorstel van PvdA en CDA, dat So ciale Zaken per jaar veertig tot vijf tig miljoen extra zou kosten, ging ervan uit dat van het eigen inko- Het nieuwe plan stelt 15 procent van het bruto-minimumloon vrij, en daarboven op nog eens een der de van het inkomen. In het oor spronkelijke voorstel zou de post 'minimumloon' ongeveer f235,- be dragen. Vijftien procent van het bruto-minimumloon (inclusief vakantiegeld) gaat om een bedrag van ongeveer 325 gulden. PvdA en CDA besloten deze wy ziging aan te brengen omdat ver der in de nieuwe wet uitsluitend gesproken wordt over bruto-inko- mens. Het is dan verwarrend om op één onderdeel te spreken over het netto-minimuminkomen, aldus het PvdA-kamerlid Ter Veld. Ove rigens bestreed zy dat de wyziging zou leiden tot verschillen in de in komensverhoudingen. ADVERTENTIE ZEG MAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION □la^acasions ,k i es' ook~v^~^^7g zéktrheid DEN HAAG (ANP) - De kabelrege ling die minister Brinkman (wvc) afgelopen zomer heeft uitgevaar digd blijft voorlopig van kracht on danks de bezwaren van de Europe se Commissie (het dagelijks be stuur van de EG) daartegen. Een van de redenen daarvoor is dat hy de officiële stukken nog niet heeft ontvangen, zie Brinkman gisteren tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. De Europese Commissie vindt dat de Nederlandse kabelregeling op een aantal punten discrimine rend is voor buitenlandse pro gramma's of programma-onderde len. De Commissie is daarbij geval len over het verbod op het uitzen den van op Nederland gerichte re clame, het verbod op ondertiteling van de buitenlandse zenders en de verplichting voor aanbieders van abonnee-televisie om twintig pro cent van hun uitzendingen te vul len met in Nederland gemaakte programma's. Brinkman voerde onder meer aan dat het standpunt van de Commissie gebaseerd is op het groenboek 'Televisie zonder grenzen' dat nog beoordeeld moet worden door de EG-ministerraad. Brinkman verdedigde zyn stand punt met de stelling dat handha ving van de STER in de huidige vorm niet alleen nodig is ten be hoeve van de omroep, maar dat die ook in het belang van de pers is. Brinkman beloofde de kamerleden zich nader te verdiepen in het standpunt van de Commissie, zo dat daar bij de komende wyziging van de omroepwet over kan wor den gepraat. Het nieuwe wetsont werp wordt binnen enkele weken naar de adviesraden gestuurd. Een woordvoerder van de EG zei dat de Europese Commissie in eer ste instantie via een informele pro cedure 'de benodigde informatie bij Nederland zal inwinnen'. Is de ze niet bevredigend, dan zal de Commissie Nederland formeel vra gen de wetgeving aan de passen en desnoods stapt de Commissie naar het Europese Hof in Luxemburg. Lont Gjs de Vries, de liberale Europar lementariër die de gewraakte on derdelen van het Nederlandse me diabeleid bij de Commisie heeft aangekaart, toonde zich tevreden over de houding van de Europese Commissie. "Nederland is de eer ste lidstaat die op basis van het Groenboek wordt teruggefloten. Naar mijn mehing beschouwt de Commissie Nederland als een test case binnen de EG, om de aanbe velingen in het Groenboek over de vrijheid van het dienstenverkeer daadwerkelijk te kunnen uitvoe ren. De Commissie heeft duidelijk gemaakt dat zij het Groenboek niet meer als een vrijblijvend werkstuk beschouwt en dat zij de lont in het kruitvat van het nationale televi- siebestel van de lidstaten wenst te steken," aldus De Vries. ARNHEM (GPD/ANP) - Procu reur-generaal mr. C. Bleichrodt van het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren veertien jaar gevan genisstraf met aftrek geëist tegen een 27-jarige vrouw uit Venray. De vrouw wordt ervan verdacht in ok tober 1983 betrokken te zyn ge weest bij de moord op haar man, een 29-jarige taxichauffeur. Ze zou bovendien de hand hebben gehad in een eerdere poging om haar man om het leven te brengen. Ook zou zij betrokken zyn geweest bij ten minste zes gewapende roofoverval len. Door de Arnhemse rechtbank werd zij daarvoor in augustus vorig jaar tot 14 jaar cel veroordeeld. De taxichauffeur werd op 9 okto ber 1983 in Arnhem doodgestoken door een 26-jarige man uit Rotter dam. Het gerechtshof in Arnhem veroordeelde hem daarvoor vorige maand, evenals eerder de Arnhem se rechtbank, tot negen jaar gevan genisstraf. De man bracht de taxi chauffeur naar zyn zeggen om het leven in opdracht van diens vrouw. Hij zou voor de huurmoord 50.000 gulden krijgen, de helft van het be drag dat de vrouw trachtte op te strijken van de levensverzeke ringsmaatschappij van haar man. Het verweer van de vrouw luidde dat zij door haar man werd mishan deld. "Ik heb geprobeert de schei ding door te zetten, maar hij wilde me niet los laten". Uitspraak over 14 dagen. ZAND - Om de miljoenen bezoe kers van het Scheveningse strand minimaal vijfjaar voldoende bewe gingsruimte te bieden moet het strand dit jaar fors worden opge hoogd. Doordat de werkzaamheden tot eind april voortduren zal een aan tal strandtenthouders het in de Paasvakantie zonder inkomsten moeten stellen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5