0ufriteuto£ Menu Iets kouder WOENSDAG 6 FEBRUARI 1985 PAGINA 21 Aflevering 103 De mannen hadden er de mond vol over, maar de Prins van Oranje al weer naar Rotterdam terug. Dat speet me. Ik had hem erg graag eens gezien. Als je de mannen mocht geloven, dan was er in heel Holland niet één te vinden als hij. Ze waren allemaal uitgelaten van vreugde, en toch was er niet één, die me kon vertel len hoe de Prins er uit zag. Ze had den hem gezien in een lange man tel, hij was in het harnas, hij droeg een grote, breedgerande hoed, hij had een veldmaarschalkstaf in de hand, hij had papieren bij zich met plattegronden van de rivier, de dijk en de polders, hy was lang, hij was klein, hij had een jeugdig gezicht, hij was een oude man, hij had som ber gekeken, hij had vurig gepraat. Je kon er werkelijk geen touw aan vastknopen. Het leek of ze allemaal een verschillende Prins hadden ge zien. Maar wat deed dat er toe? Ze geloofden allemaal, dat hij het voor elkaar zou krijgen. Het was me in ieder geval gelukt een plaatsje op een van die sche pen te krijgen. Ze hadden zelfs min of meer om mij gevochten, bij wij ze van spreken dan, toen ik vertel de dat ik uit Leiden kwam. Ze wil den me allemaal graag bij hun groep hebben. Tenslotte had ik zelf mogen kiezen, en ik had de man van deze schuit gekozen, omdat hij een beetje op Van der Laan leek. Rotterdam kwam langzaam dichterbij. Aan mijn linkerhand kon ik de omtrekken zien van een kasteel en een kerk, en juist daar begon de boot aan een nieuwe gro te bocht in de rivier. Ook achter de dijk aan mijn rechterkant, waar een of ander dorp scheen te wezen, moest het water zich uitstrekken. Dit waren de diepste polders van het land. Ze zeiden dat het daar wel zeven meter onder de waterspiegel moest liggen. Als er maar geen mensen verdronken waren. Ze hadden wel al het mogelijke ge daan om van te voren te waarschu wen, maar misschien waren er toch nog door het water verrast, je kon het niet weten. Ik ging staan en ik bleef staan kijken naar het silhouet van de gro te stad, dat gestadig dichterbij kwam. Van der Laan. En Allaert. Zou hij nog hebben weten te ontsnappen? En Aernd? Aernd Willemsz van de Geregracht? Wij, zo maar twee sla gersjongens, waren altijd samen geweest, en nu zat hij in de beleger de stad, en ik, ik was vrij. Vrij, om te vechten desnoods, en met de Geuzen Leiden te hulp te komen. Aernd was altijd een beetje een dromer geweest, eigenlijk hele maal geen vechtersbaas. En dat meisje, hoe heette ze ook al weer? Ze was Rooms en toch prinsge zind. Wat zou daar achter zitten? En die andere kerel, die ik hele maal niet vertrouwde, die Wester voorde, die Dirck? Toch was dat ook een van de mannen van Van der Laan en Allaert. Hoe dichter ik Rotterdam nader de, hoe meer ik aan Leiden moest denken. In mijn verbeelding zag ik de Pieterskerk boven de huizen uitsteken. Ik had zo dikwijls onze stad gezien bij vallende avond. Rotterdam leek er in de verste ver te niet op, ook al omdat het langs het water lag. Terwijl het schip midden op de rivier bleef, zeker om de haven te zoeken, vlogen alle oude beelden en gebeurtenissen in Leiden me door het hoofd. Er was een vrouw vermoord, een meisje eigenlijk nog; Aernd was er helemaal kapot van geweest; Ho- gebrugge met de slagersbijl in zijn handen bij het hakblok, in de win kel aan de Boommarkt; het honde- hok buiten de singel, de jongens van de Kwaak, met wie we 'ge vochten' hadden. Dat was maar spel geweest, nu zou het ernst wor den misschien. Er kwamen mannen aan dek, ze waren nog slaperig en rekten zich uit. Het eind van de reis was in zicht, en nu kwamen ze in de open lucht. Het was wonderlijk, zoals ik me bij hen thuis voelde. De kapi tein, onze aanvoerder, kwam vlak bij me staan met een stuk of wat mannen om zich heen. Ik bewon derde hem nu al, terwijl er nog niets gebeurd was, en alles nog moest gaan gebeuren. Hij was een man als Van der Laan, wie het ge zag als het ware op het gezicht ge schreven stond. Hij zei weinig, en als er iets moest worden gedaan, was hij kort in zijn bevelen. Pieter Pietersen was een man naar mijn hart. Je wist, dat je hem kon ver trouwen kon, dat hij niemand ooit in de steek zou laten. Hij had mij zélf aangenomen. Hij vond wel dat ik nog erg jong was, maar omdat ik uit Leiden kwam, sprak het voor hem vanzelf dat ik mee"mocht doen. De hele dag had ik samen met een ander het dek ge schrobd en pas bij het avondeten had ik mogen rusten. Maar het gaf me het gevoel dat ik een hoop ver zet had, en het boenen van het dek was geen werk voor de werkelijke soldaten. Kapitein Pietersen had een stug maar verstandig voorko men, ook daarom had ik voor zijn schip gekozen en hij had het goed gevonden. Ik had het gevoel dat hier iemand was, die op me paste, net als vader thuis. Ik had intussen wel begrepen, dat de mensen over het algemeen anders waren dan mijn vader. Ik dacht, dat het kwam door het ge loof. Wij waren doopsgezind en dat wilde in ieder geval zeggen dat we niet gesteld waren op geweld. Zelfs niet op wapens. Hier tussen de Geuzen kwam ik tot de ontdekking, dat er toch wel iets voor te zeggen valt om belang rijke dingen te verdedigen. Als we de vijanden het land uit wilden krijgen, moesten we weten hoe de wapens te hanteren, iets wat mijn vader nog nooit had willen toege ven. Ik geloof dat hij liever het hoofd gebukt had, en de koning en zijn stadhouder maar stilletjes hun gang had laten gaan, dan dat hij naar het zwaard zou willen grijpen. Hij zou liever lijden dan vechten. Maar zó doopsgezind was ik niet, in Leiden al niet, en, wat ik heel eigenaardig vond, mijn vader had me nooit willen dwingen. Als ik zo eens naar een man als Pieter Pie tersen keek, voelde ik gewoon dat mijn vader ongelijk had. Het was niet goed om zo lijdzaam te zijn. Op het gezicht van de onze kapitein stond onwrikbaar te lezen, dat hij het nooit zou opgeven om voor on ze vrijheid te vechten. Daar ging het toch om? En toch was hij geen streng be velhebber. Hij stond met z'n han den in de zak en legde zijn mannen uit, wat hy van plan was. "We varen straks binnen, en tot middernacht hebben jullie gele genheid de stad in te gaan. Daarna ben je weer op het schip. Morgen zal ik de vlootvoogd of zijn man nen opzoeken, om ons in te laten schrijven, zodat wij opdrachten kunnen aanvaarden. En dan horen jullie het wel". Er waren er, die nog even naar onderin het schip gingen, zeker om geld te halen. Want de stad ingaan, dat betekende bier drinken. Tus sen de mannen door kwam Hen drik Stevens, kortweg Henkie, de andere dekknecht, doorsluipen. Hij had me voorop zien staan. We waren samen de hele dag bezig ge weest met bezem en emmertjes aan een touw. We hadden heel wat werk verzet. (Wordt vervolgd) Lelden LUXOR (121239): 'Body Doublé', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. al. - LIDO 1 (124130): 'Gremlins', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, al. LIDO 2: 'Amadeus', da. 20.00 uur, zo. ook 14.30, al. LIDO 3: '1984', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. ook 16.45 uur, al. LIDO 4: 'Under the vulcano', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 STUDIO (133210): 'De IJssalon', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 r, 12 jr. 14.15,16.30,19.00 en 21.15 uur, 16 jaar. REX (125414): 'Schoolmeisjes met in tieme wensen', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. 16 jr. Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO 1: Top Secret', dag. 18.45 en 21.15 uur, za. 19.00 en 21.30 uur. al.jr. Kindermatinee: 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen', za., zo. en woe. 13.45 uur, al. Bioscopen Nachtvoorstelling: Top Secret', za. 24.00 uur, 16 jr. EURO 2: 'Ghostbusters', dag. 18.45 en 21.15 i al. ook 14.00 Nachtvoorstelling: 'De erotische kijk doos', za. 24.00 uur, 18 jr. EURO 3: 'Broadway Danny Rose', dag. 18.45 en 21.00 uur, za., zo. en woe ook 14.00 uur. a.l. Nachtvoorstelling: 'Broadway Danny Rose', za. 24.00 uur, 18 jr. EURO 4: 'Purple rain', dag. 18.30 en 21.00 uur, za., zo. en woe. ook 13.30 Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: 'Police Academy', 19.00 uur, za en zo 15.45 en 19.001 wo. 15.45 uur, al. 'Gebroken Spiegels', do. 20.00 uur tr, al. Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: 'Greystoke', do., vr., za., zo., woe. 14.45, 19.00 en 21.15 uur, ma. en di. 19.00 en 21.15 uur. CITY 2: 'Ten to midnight', zie tijden als in City 1. CITY 3: 'Suzy Superstar', zie tijden als in City 1. CITY 4: 'Vier vuisten hebben tropen kolder' CITY 4 hebben tropenkolder', 14.45 uur, al. Noordwijk (voor reserveringen 01719-12800) LIDO: 'Police Academy', zo. 15.00 uur, di. 19.00 uur, wo. 14.39 uur, al. r promised you a rose garden'. i. 20.15 i 21.15 uur, di. 21.15 'Rolling Stones live', ma. 19.001 Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 tot zaterdag 13.00 uur (Elisabeth ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: dagelijks van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur, met uitzondering van: afdeling intensieve zorg: van 10.30- 11.00 uur en van 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige; kinderafdeling: van 10.30-19.00 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige; jongerenafdeling: van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Sportmedisch Advies Centrum. Blessurespreekuur: Elisabethzieken- huis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur. Bezoekuren St. Elisabeth-zieken- huis: Volwassenen: dagelijks van 14.00- van 15.00-16.00 u Kinderafdeling: dagelijks 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dai hjks van 14.00-14.30 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks Prematurenafdeling: voor ouders en familie in overleg met de verpleging doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan de hoofd voor speciale 1 Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15.00-15.45 uur en 18.30- 19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelingen: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd- 14.00-14.30 u 1 19.00-19.30 u Academisch ziekenhuis Tel. 269111 Voor alle patiënten (behalve kinde renzijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.30 uur. Avondbezoekuur kunde 18.00-19.00 i «iscoyiuivcii WUIVJ QQ. verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur. 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra bezoek voor de hartbewaking: 's och tends 11.00-11.30 uur. Extra bezoek vaders op de kraamafdeling: 6 februari 1985 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De heer Magin, glasfabri kant te Atiiche bij Douai Noord- Frankrijk, Red.), aldus vertelt de "Echo de la Frontière", heeft een hond waaraan hij zeer gehecht is. Dezer dagen liep het dier het vrije veld in nabij de woning van zijn meester. Hij snelde naar bui ten en ontwaarde dat zijn hond door eene bende raven was aan gevallen, die hem bij levende lij ve verslonden! De heer Magin moest van een zwaren stok ge bruik maken alvorens hij er in mocht slagen de vreemdsoortige aanvallers te verjagen. Ongeluk kig was de arme hond reeds zood anig gewond, dat hij weldra be zweek: hals en nek waren geheel ontvleescht en de beenderen la gen bloot. De raven waren door de sneeuw, die sedert veertien da gen den grond bedekt, zóó uitge hongerd, dat zij zonder aarzeling een dier hadden aangevallen dat honderden malen jacht op hen had gemaakt. De Fransche admiraal Cour bet seint den 3-den Februari uit Ke-Lung, dat de nieuwe posities der Franschen in den nacht van 31Januari op 1 Februari aange vallen zijn geworden door een- of tweeduizend Chineezen. De vij and werd met kracht teruggesla gen, meer dan 200 dooderi achter latende, onder welken één Euro- peesch officier en verscheidene mandarijns. Aan den Franschen kant werden één soldaat gedood en één gewond. Tusschen 25 Ja nuari en 1 Februari hebben de Chineezen in totaal 700 man aan dooden en gewonden verloren. Vijftig jaar geleden: -Uit Bad Tölz, ten Zuiden van München, wordt gemeld, dat de Bernaü-Hütte nabij Longries door een orkaan opgenomen en honderd meter verder in het Hirschbach-dal geslingerd is. De massieve houten hut werd geheel vernield. In de hut bevonden zich acht skiloopers, die zich reeds ter ruste hadden begeven. Zij wer den meegevoerd en onder het puin begraven, doch wisten zich te bevrijden. Op weg naar Tölz zijn twee van hen, die slechts in hun hemd gekleed waren, dood gevroren. De anderen, eveneens onvoldoende gekleed, moesten na aankomst in een ziekenhuis wor den opgenomen. Een speciaal diner voor honden. Dat werd dezer dagen geser veerd in Searcy's Knightbridge in Londen. De topbutler Keith Deller zette de honden onder meer een nieuw soort honden voer voor dat het komende weekeinde zal worden geïntro duceerd op een grote honden show in de Engelse hoofdstad. (foto AP) DURE WC-BRILLEN - Het Amerikaanse ministerie van de fensie is in verlegenheid ge bracht door de onthulling van een Republikeins Congreslid dat het Pentagon 600 dollar voor een wc-bril in Orion-verkennings- vliegtuigen heeft betaald. In to taal zijn er 54 wc-brillen aange schaft. Volgens senator William Cohen, die de affaire gisteren ter sprake bracht tijdens de behandeling van de defensiebegroting, geeft de prijs van de wc-bril die gele verd is door Lockheed „een spe ciale betekenis aan het woord troon". Zijn collega William Roth, een Republikein uit Dela ware, vroeg zich overigens af waarom Lockheed de wc-brillen moest leveren. „We vragen een fabrikant van wc-brillen toch ook niet een vliegtuig te bou wen?" KERKJE OPGEGETEN - Hon gerige koeien hebben in het dorp Livuyu in het uiterste noorden van Namibië zich tegoed gedaan aan een kerkje. De Amerikaanse Baptistenzendeling Carlos Owens had daar samen met een gemeente, samengesteld uit twintig inwoners en vluchtelin gen uit Angola, een kerkje ge bouwd en daarvoor plaatselijk verkrijgbaar materiaal gebruikt. Als dragend geraamte had hij houten palen ingegraven, daar over een dakconstructie ge maakt en als dakbedekking riet toegepast. De wandvulling be stond uit een vlechtwerk van maisstro. Toen de zendeling twee maan den later weer van zijn stand plaats naar Livuyu reisde om daar catechese te geven en kerk diensten te houden, zag hij tot zijn schrik dat rondzwervende koeien keurig de wanden van zijn kerkje hadden opgevreten, zodat alleen de palen en het dak waren overgebleven. PEUTER OVERLEEFT ON DERKOELING - Een 2-jarige peuter uit Milwaukee die by 29 graden vorst - slechts gekleed in een pyjama - buiten ernstig on derkoeld raakte, verbaast alle Amerikaanse artsen met een snel en naar verwachting volledig herstel. Volgens de artsen leek de peuter toen hij werd gevonden 'klinisch dood' omdat zijn lichaamstem- RAAPSTELENSTAMPPOT Raapstelen zijn tegenwoordig al vanaf ongeveer half januari verkrijgbaar. Raapstelen zijn, zoals de naam eigenlijk al doet vermoeden, de bladsten gels en jonge groene blaadjes van de (consumptie)raap. De groente wordt over het algemeen verkocht in bosjes van circa 200 gram. Afhankelijk van de bereiding wordt per persoon op 1 a 2 bosjes gerekend. Bewaar de tere groente liever niet langer dan een dag. - Vier bossen raapsteeltjes, 1,5 kilo aardappelen, zout, melk, boter, peper en zout. Was de raapsteeltjes zorgvuldig en verwijder lelijke blaadjes. Schil de aardappelen en kook ze op de gebruikelijke manier in water met zout gaar. Snijd de worteltjes van de raapsteeltjes. Snijd de raapsteeltjes klein. Giet de aardappelen af en stamp ze fyn of druk ze door de pureeknyper. Maak een gladde puree van de aardappelen door melk en een klontje boter toe te voegen. Breng de puree op smaak met peper en zout en eventueel wat nootmuskaat. Roer de kleingesneden raapstelen door de puree. Serveer de stamppot met karbonade of sausysjes. JANNY VAN DER LEE peratuur 15,5 graad was. In de medische literatuur is niet be kend dat iemand een dergelijke hevige onderkoeling ooit heeft overleefd. Toen hy het ziekenhuis werd binnengebracht werd hij meteen aangesloten op een hart-longma- chine om zijn bloed op te war men en werden sneden aange bracht in zijn armen en benen om de gevolgen van het uitzetten van bevroren weefsel by het ont dooien op te vangen. Op enkele delen van zijn lichaam waar weefsel door de vorst is af gestorven zal nieuw weefsel wor den getransplanteerd. Volgens de artsen zal Michael mogelijk al leen met de spieren van zyn lin kerhand enige tijd problemen blijven houden. GOES GEEFT DE GEEST - De oudste operationele weersatelliet van de V.S., de GOES-1, heeft na bijna tien jaar trouwe dienst de geest gegeven. De kunstmaan heeft in verschillende posities 36.000 km boven de evenaar ge hangen en heeft behalve aan af nemers in de V.S. ook gegevens doorgeseind aan het Europese Ruimtevaartbureau ESA, dat de satelliet enige tijd in huur had. De infrarood-scanner van de GOES-1 raakte in 1979 al buiten werking waardoor alleen nog overdag foto's van de weersitua- tie in het westen van de V.S. kon den worden doorgeseind. Het de finitieve buiten werking treden van de satelliet werd bezegeld toen de laatste van twee contro lelampen van de optische scan ner doorbrandde. Het verlies van de GOES-1 kan gemakkelijk worden opgevan gen door een reeks modernere weersatellieten die boven het Noord poolgebied hun waarne mingen doen. CHINESE FILM - Kinderen van de Chinese leiders spelen een be langrijke rol bij de totstandko ming van een film die samen ge maakt wordt door filmmaat schappijen uit Peking en Hong kong. De schoondochter van de Chine se premier Zhao Ziyang, Li Juan-Juan, speelt de hoofdrol in de komedie met als titel „Men sen uit Hongkong in Shenzen". De dochter van maarschalk Ye Jianying, Ling Zhi, voert de re gie en de zoon van Gu Mu, een hoge adviseur van de Chinese leiders, schrijft het draaiboek. Voor de film is ongeveer 1,8 mil joen gulden uitgetrokken. K(L)APPER - Het conservatie ve Britse Lagerhuislid Teddy Taylor heeft gisteren de vroegere kapper van prinses Diana van Wales de mantel uitgeveegd om dat hij in een zondagkrant heeft verteld dat Diana haar bruine haar blond verft, gek is op Ame rikaanse televisieseries als Dal las en Dynasty en héét "Di" te worden genoemd. Kapper Kevin Shanley zou zijn verhaal aan de Sunday Mirror hebben verteld voor een bedrag dat in de vyf cijfers loopt Vol gens hem gaf hij het kappen van Diana na zeven jaar op omdat de prinses en hy van mening ver schilden over haar kapsel. „De man is minderwaardig en moet door zijn clièntele worden geboycot", vindt Taylor. „Dit soort lieden, dat het hofleveran cierschap aanvaardt en daarna zijn verhaal verkoopt, is verach telijk". aldus Taylor. Marktberichten Boerenkool 200-260, Rode kool 42-62, Prei 245-305, Spruiten A 300, B 290, D 205-345, Uien 15-56, Witlof 180-360, Knolselderij 85, Sla 78-98, Raapstelen 47-64, Radijs 65-70, Selderij 145-190. Het weer De eerste dagen, waarschijnlijk tot en met zaterdag, wordt het vooral overdag iets kouder. Er worden dan middagtemperaturen van 2 3 graden verwacht. Er komt dan ook wat meer wind, en die wind wordt noordoost tot oost, waarbij lucht uit Polen en Rusland wordt aange voerd. 's Nachts gaat het licht vriezen. Na vrijdag komen we onder in vloed van oceaandepressies, de wind draait dan naar zuid en later naar west, en er stroomt weer wat minder koude lucht binnen. Dat gaat gepaard met veel bewolking, waaruit af en toe regen en eerst ook sneeuw kan vallen. Weerrapport Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurthalf Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Tel-Aviv Tunis mist mist mist zwaar bew zwaar bew mist half bew mist zwaar bew zwaar bew regen onbewolkt licht bew regen onbewolkt zwaar bew bew 4 -8 zwaar bew zwaar bew 1 licht bew zwaar bew zwaar bew zwaar bew 1 zwaar bew I mist 1 zwaar bew zwaar bew 1 zwaar bew zwaar bew zwaar bew zwaar bew onbewolkt -4-5 7 5-10 7 3 0.7 20 15 0 - 2 - 14 10 0.3 19 9 0 Buitenlands geld Amerikaanse dollar Engelse pond Belg. franc (100) Duitse mark (100) Ital.lire( 10.000) Portugese esc. (100) Can. dollar Franse franc (100) Zwits. franc (110) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oost. shilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100). Finse mark (100) Joeg. dinar (100) Jerse pond 3.58 3,70 3.90 4,20 5,49 5,79 111,00 115,00 17,50 19,50 1,85 2,35 2,67 2,79 35,75 38,75 .131,00 135,50 38,00. 41,00 37,50 40,50 30,00 33,00 15,91. 16,41 1.94 2.19 2,25 3,05 52.25 55,25 1,00 2,00 3,32 3,62 WO ZULLEN Z0R6VULPI6 6TAPPEN MOETEN NEMEN OM P£ EÉR5TE" LEVENSBEHOEFTEN ZEKER TE K. STELLEN f^PFirrzT'

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21