'Satanische' pop leidt niet tot paniek Tk 9ri Zo wel horen dat er een duiuel in zitA WMPAr»fn/r)/&*> fiftfllPAGAK ir t nr. Bisdom zal Ter Schure zelfbewusf tegemoet treden Oplossing krantekwis Computerwedstrijd Maak je eigen krantepagina WOENSDAG 6 FEBRUARI 1985 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 Dat antwoordt rector F. van der Linde van de christelijke scho- p De Vlietschans vraag of op zijn school misschien actie is onder nomen na berichten over gehei me, satanische boodschappen op popplaten. Van der Lindes collega De Koe van de eveneens christelijke scholengemeenschap Visser 't Hooft in Leiden weet niets van dergelijke berichten. "Satani sche boodschappen in popmu ziek zegt u? Nee, dat zegt me niets. Trouwens, ook van de Hoe verder je reist, hoe anders de wereld eruit ziet, zeggen mensen vaak. Dat gaat zeker op. In Ne derland zijn nu eenmaal geen bergen te zien en in Italië wel. Maar maakt dat verschil in om geving nu ook dat de mensen zo anders zijn? Ze spreken een an dere taal, ze wonen vaak in ande re huizen, ze hebben andere din gen om handen dan wij, maar dat zijn vooral uiterlijke verschillen, die zonder grote gevolgen kun nen blijven. Russische jongeren bijvoor beeld zijn nauwelijks anders dan de jeugd hier. Dat komt natuur lijk omdat ze veel minder ver weg wonen dan wij denken en hun land in feite tot Europa be hoort Kinderarbeid is er al lang afgeschaft. Jongeren gaan naar school, hebben daarnaast soms een klein baantje, ze doen aan sport gaan naar pop-concerten en de bioscoop en er zijn school- excursies. Heel vertrouwde din gen kortom. Uiterlijk is er wel verschil. Ook de Russen kennen zoiets als mo de. Het zijn vooral jongeren die daarvoor gevoelig zijn, maar ze staan vergeleken bij ons op ach terstand. De spijkerbroek is fel begeerd, maar schaars beschik baar. Punkers en kakkers Zïe je niet maar wie oplet merkt toch onderscheid in kleding, bedoeld om iets van een eigen levensstijl te laten zien. Discotheken zijn er niet, maar gedanst wordt er vol op. Dat gebeurt thuis, bij etentjes buiten deur, soms op de avond jes van de jeugdbeweging Kom somol en tijdens pop-concerten. Roek-groepen zingen daar in plaats van over liefde, over vre de, maar net als hier geldt dat de muziek en niet de tekst het be langrijkst is. KITS begint deze week een nieuw rubriek(je): 'Jong zijn in...' Het gaat over jongeren in andere landen. Vandaag is de Sowjet-Unie aan de beurt. Ton van Brussel ging daar eens een kijkje nemen. Ook komen Canada, Thailand en Togo aan bod. Maar dat zal pas over drie weken zijn. Want KITS is volgende week, in verband met de Kran- t-in-de-klas-week, gewijd aan de krant. En de week daarop hebben we het over de dood. Niet zo'n vrolijk thema, maar toch... iedereen komt er op een kwade dag mee in aanraking. "Ja, ik heb daar iets van gehoord. Maar we hebben er op school geen aandacht aan besteed. Al geloof ik wel dat er door leraren in de koffiekamer over is gepraat. Maar de kwestie is niet erg serieus genomen, hoor". stichting Moria heb ik nog nooit gehoord". De stichting Moria, zetelend in Amsterdam, is de stichting die de publiciteit zocht met de be schuldiging dat de duivel in ei gen persoon door middel van popmuziek tracht jongeren op het verkeerde pad te brengen. De duivel, zo verklaarde een woordvoerder van de stichting, sloot op grote schaal contracten af met bekende pop- en rock groepen die vervolgens 'duivelse boodschappen' in hun muziek opnamen om zo de jeugd te beïn vloeden. Niet openlijk, maar - de duivel is nu eenmaal niets te gek - zodanig dat de onschuldi ge luisteraar er niets van zou merken. De 'satanische bood schappen' zouden slechts te ver staan zijn wanneer de plaat ach terstevore^werd afgedraaid. De popsterren die hun medewer king verleenden zouden door de duivel rijkelijk worden beloond. Volgens een woordvoerder van de stichting was de kwestie uit voerig onderzocht. De resultaten van het onderzoek staan inmid dels in een brochure en ook is er een cassettebandje vervaardigd waarop voorbeelden van die ver derfelijke boodschappen staan. Die brochure zou inmiddels door heel wat scholen zijn aange vraagd. Op een school in Vee- nendaal zouden zelfs platen zijn vernietigd. Steekproefsgewijs hebben we een aantal scholen in Leiden en omliggende plaatsen gebeld. Maar op geen van die scholen bleek actie ondernomen. Er wordt voornamelijk lache rig op de vraag gereageerd. Ook woordvoerders van platenmaat schappijen doen er wat lacherig over, net als de doorsnee-liefheb ber van popmuziek trouwens. En terecht. De platenmaatschappij en merken vooralsnog niets van een drastisch teruglopende pla- tenomzet. Over liefde gesproken: de rege ring heeft nu eindelijk toegege ven dat de sexuele moraal van de jeugd te wensen overlaat. Voor zeventien- en achttienjarige scholieren is nu een voorlich tingsprogramma ontworpen om de zedenloosheid te bestrijden. Ook in de Sowjet-Unie raken meisjes ongewenst zwanger, maar in tegenstelling tot hier, volgt daar op zwangerschap met een een huwelijk. Gevolg is dat veel huwelijken spaak lopen en in Moskou in sommige jaren één op de twee huwelijken moest worden ontbonden. In één opzicht verschilt de jeugd in Moskou wel opvallend van hun Nederlandse leeftijdge noten: ze lezen als gekken. Dat komt niet alleen omdat boeken er voor een paar kwartjes te koop zijn, het is een verschil in cultuur dat voor heel Oost-Europa geldt. Russische jongeren, ze lopen wat achter in de mode. Verleiders "Ik moet wel zeggen dat het me intrigeerde", aldus rector Van der Linde van de Vliét- schans die van de bevindingen van de stichting Moria vernam via een televisie-uitzending. "Maar dan meer in de zin van: waar komt zoiets nu vandaan, hoe komen ze erbij?" Volgens Van der Linde namen zyn kinderen, die het tv-pro- gramma ook zagen, de kwestie heel serieus op. "Die vroegen zich af hoe je een plaat achterste voren kon draaien. Dat wilden ze wel eens proberen". Hebben de mensen van de stichting Moria nu echt de duivel ontmaskerd? Volgens de stich ting zijn ten behoeve van het on derzoek honderden langspeel platen achteruit afgedraaid. En op tientallen platen bleken de duivelse boodschappen, welis waar moeilijk verstaanbaar, aan wezig. De duivel blijkt dus een doortrapte schurk te zijn die ar geloze luisteraars naar popmu ziek zonder dat zij het weten of bemerken op het verkeerde pad brengt. De activiteiten van de stichting Moria zijn overgewaaid uit Ame rika. Daar is eveneens dergelijk 'onderzoek' verricht. Voorname lijk door leden van ultra-rechtse kerkgenootschappen en zich christelijk noemende organisa ties. Dat onderzoek beperkte zich echter niet tot platen maar strekte zich ook uit tot boeken en leidde tot zulke verwerpelijke za ken als massaal geregisseerde boeken- en platenverbrandin- gen. Achter Gelukkig zijn we hier in Ne derland (enkele uitzonderingen daargelaten) wat nuchterder. Zo de duivel werkelijk 'boodschap- pen' achterstevoren in de platen- groeven laat persen, is dat klaarblijkelijk niet iets van de laatste tijd. Op de zwarte lijst van de stichting Moria komen groe pen voor die al lang niet meer be- De oplossing van de vierde en laatste Krantleeskwis is: 'PERS CONFERENTIE'. Prijswinnaars zijn: Oscar de Jong, Troelstrastraat 31, Katwijk aan Zee, W. van Dijk, Hovens Gréveplein 38, Leiden en Fulco Ludwig, Van Mathenesselaan 8, Lisse. We kregen vier weken lang heel veel reacties op deze kwis bin nen; niet alleen van jongeren, maar ook van oudere mensen. Er was zelfs een mevrouw van 81 jaar die ons opbelde om ons te wijzen op een foutje in de tweede kwis. Helaas voor al die oude ren: de kwis was echt voor jongeren bedoeld. De prijzen vielen danook in die leeftijdscategorie. Gefeliciteerd allemaal. De bon nen zijn al onderweg! staan. Creedence Clearwater Re vival bijvoorbeeld, Led Zeppe lin, en Alice Cooper. De stichting loopt een beetje achter wordt de nieuwsgierige popliefhebber al snel duidelijk. Al staat - toegegeven - ook Prince erop, alsmede de ook door de Amerikaans president Reagan hoog gewaardeerde Mi chael Jackson. Wie de beweringen van de stichting Moria wil controleren wordt voor een groot aantal pro blemen geplaatst. Want achteruit draaien van een plaat (funest voor de naald overigens!) gaat zo maar niet. Er is op zijn minst een bandrecorder voor nodig en dan ook nog een hele goeie. Wie er zo in slaagt een plaat achterstevo- ren te beluisteren kan heel, heel misschien boodschappen ont dekken/Maar er is wel bijzonder veel fantasie bij nodig. Wie evenwel over zo veel fanta sie beschikt zal zelfs op de platen van erkende christenen als Elly Rikkert en Gert Hermien, mits achterstevoren afgedraaid, boodschappen beluisteren. Want als de duivel echt zo slim is als waarvoor de stichting Moria hem houdt, zorgt-ie er natuurlijk voor dat ook op die platen zijn gehei me boodschappen staan... Overigens zijn er tal van groe pen, met name in de zogenaamde hardrock-sector, die satanische symbolen gebruiken en in hun songteksten openlijk de duivel noemen en soms zelfs roemen. Over die platen, die je dus niet eens achterstevoren hoeft af te draaien, laat de stichting zich niet uit. Maar platen waarop de duivel in alle openheid figureert bestaan al veel langer. Zoals 'De- vil in Disguise' van Elvis Presley, en 'Sympathy for the Devil' van de Rollling Stones. Maar ja, die Elvis is natuurlijk wel jong gestorven hè? DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) heeft by de opening van de Nationale Onderwijs Tentoonstelling in de Utrechtse Jaarbeurs gisteren het begin aangekondigd van een lan delijke voorronde van een Europese cohiputerwedstryd. De wed strijd vormt onderdeel van een door de Europese Gemeenschap pen van 7 tot 14 juli in Turijn georganiseerde wedstrijd in het kader van het Internationale Jaar van de Jeugd. Doel is het stimu leren van nieuwe informatietechnologie. Jongens en meisjes van 15 tot en met 18 jaar uit de hoogste klassen van het algemeen voortgezet en middelbaar beroepson derwijs plus het leerlingwezen kunnen eraan deelnemen. De na tionale wedstrijd bestaat uit een selectieronde in 25 gemeenten en een finale, die op 27 april a.s. in Rotterdam wordt gehouden. Daar uit zullen negen deelnemers worden uitgekozen om Nederland in Turijn te vertegenwoordigen. Er kan worden deelgenomen in drie categorieën: programma's, toepassing en creatief. Men moet praktische kennis hebben op het gebied van microcomputers en zich naast de Nederlandse taal kunnen redden in een van de andere officiële voertalen van de Europese Gemeenschappen. Bij voorkeur moeten deelnemers be schikken over eigen materiaal voor een presentatie. Voor nadere inlichtingen kun je terecht bij het wedstrijdsecreta riaat: Micro Masters Holland, Antwoordnummer 10316, 2400 WB Alphen aan den Rijn. Telefoon 01720 92891. Als je nog wilt meedoen aan de paginawedstrijd, moet je wel op schieten. Vóór 15 februari moet alles bij het Leidsch/Alphens Dag blad binnen zijn. Droom je er al jaren van een eigen krantepagina te maken, samen met je klasgenoten? Die wens kan snel worden vervuld. Deze krant organiseert een 'paginawedstrijd' voor leerlingen van de zesde klassen basisschool en de eerste vier klassen van de middelbare school. De drie winnende klassen mogen stuk voor stuk een KITS-pagina vullen in de eerste drie weken van april. Op deze pagina's moet niet alleen tekst komen. Ook foto's, teke ningen en spotprenten zijn welkom. Doe al dat materiaal dus in een envelop en stop er, naar wens, een idee bij over het uiterlijk, de lay-out, van de pagina. Na 15 februari gaat de redactie van KITS al die inzendingen bekijken. Vóór 1 maart laten we weten welke klassen mogen langskomen om samen met 'deskundigen' een echte pagina in elkaar te zetten. De KITS-jury zal er vooral op letten dat de pagi na's gericht zijn op jongeren en dat de onderwerpen van verschil lende kanten worden belicht. Welke onderwerpen aan bod komen, maakt niet uit: de onderwerpkeuze is vrij. Zorg er wel voor dat de tekst getypt is op A4-velletjes, dat maakt de zaak wat leesbaarder. De nieuwe bisschop van Den Bosch, monseigneur G. J. ter Schure, zal op zaterdag 9 maart in de Sint Jan worden gëinstal- leerd. De vergadering van dekens steunt het voornemen van het kapittel om de benoemingsbrief alleen onder protest te aanvaar den. Tijdens de installatie zal de ze brief van de paus worden voorgelezen en aan het kapittel getoond. Daarmee neemt mgr. Ter Schure officieel de zetel van Den Bosch in. De dekens hebben verder be sloten, dat zij éérst met de nieu we bisschop in een voltallige de kensvergadering willen praten, voordat zij eventueel bereid zijn hem in hun dekenaat te ontvan gen. Bij een telefonische enquete van de actualiteitenrubriek 'Brandpunt' van de KRO bleek, dat 82 procent van de parochia nen in het Bossche bisdom nog nooit van de Roermondse hulp bisschop Ter Schure had ge hoord. Slechts 5 procent is ver heugd over zijn benoeming. Te leurgesteld of kwaad is 49 pro cent, afwijzend 20 en onverschil lig ook 20 procent. Vijf procent van de gelovigen in het bisdom Den Bosch vindt de lijn-Gijsen goed, 60 procent uitgesproken slecht, terwijl 30 procent er on verschillig tegenover staat. Drie procent van de gelovigen antwoordde op een desbetreffend de vraag, zich weer sterker bij de kerk betrokken te voelen nu een man als Ter Schure is benoemd. Bij 74 procent maakt dat niets uit, maar 23 procent voelt zich nu minder of veel minder betrok ken, terwijl 2 procent het voorne men heeft om af te haken. 'Brandpunt' haalde ook nog een behoudende pastoor en een deken k la Bluyssen voor de ca mera. Tussen hen bleek een we reld van verschil in kerkelijk denken te bestaan. De eerste leg de alle nadruk op de taak van de hiërarchie om de leer zuiver te houden en de ander gaf alle ruimte aan de verantwoordelijk heid en de geloofsbeleving van de kerkleden zelf. De deken gaf de kijkers de ver zekering, dat het bisdom de nieu we bisschoop 'zelfbewust' tege moet zal treden. Wel luisterend, maar niet in slaafse navolging. Hij vroeg in dit gesprek het laat ste woord om de afgetreden bis schop Bluyssen gerust te stellen. "Wij blijven gehoorzaam aan het evangelie en aan de geloofstrouw aan elkaar". De Mariënburggroep, een ver eniging die ijvert voor meer ruimte in de Rooms-Katholieke Kerk, heeft per advertentie in en kele ochtendbladen mensen ge vraagd, op de benoeming van mgr. Ter Schure bij haar te rea geren. Eén dag na deze oproep waren er bij het secretariaat van de groep 130 brieven binnenge komen. Veel briefschrijvers heb ben zich gestoten aan de uit spraak van Ter Schure in een tv- interview dat hij houdt van de kerk en 'ook een beetje van de In een reactie op deze s king zegt de nieuwe bisschop dat mensen die goed naar hem ge luisterd hebben wel zullen we ten, wat hij daarmee heeft be doelde. Titus Brandsma. Titus Brandsma zal in november van dit jaar zalig worden verklaard. Dat kregen de Nederlandse bis schoppen gisteren op hun maan delijkse vergadering uit Rome te horen. Zij waren ditmaal bijeen in het Amersfoortse klooster Ma ria ter Eem, waar de paus in mei één nacht zal doorbrengen. Met het Vaticaan zal nog wor den overlegd, op welke zondag de zaligverklaring plaats heeft. Er komt in november een natio nale viering in Den Bosch en la ter nog een plechtigheid in Bols- ward, Brandsma's geboorte plaats. (De pater-karmeliet Titus Brandsma vond in 1942 in het concentratiekamp Dachau de dood). Beroepen. Hervormde Kerk: aangenomen naar Wageningen G.M. Rosbergen Zwolle. Gereformeerde Kerken: be roepbaar H. van de Bovenkamp Utrecht. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Almelo P. C. de Lange Noordsche Schut; aangenomen naar Carambei (Brazilië) J. C. Hardeman Thesin- ge-Delfziil. Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Rijssen J. M. Kleppe Apeldoorn. Luxumburg Bisschop Jean Hengen van de Rooms-Katholieke Kerk in het groothertogdom Luxemburg verwacht, dat het pausbezoek (15 en 16 mei) het geloof van de kerkleden zal versterken. Van de gelovigen in dit land is nog maar 20 procent praktizerend. De bisschop hoopt vooral op openingen naar de jeugd. Hoe wel mgr. Hengen een geloofsver kondiging voorstaat die aansluit bij de gewijzigde omstandighe den, ziet hij als voornaamste op dracht van de kerk om de bood schap van Christus duidelijk en doorzichtig te houden. "Van de paus verwacht ik, dat hij een op wekkend woord zal spreken en ons nieuwe moed zal geven". Bisschop Hengen spreekt in zijn boodschap van het 'dal', waaruit de kerk van Luxemburg weer omhoog zal moeten klim- inclusief de rooms-katholieke, gaan de komende jaren hun on derlinge verschillen over het kerk-zijn bestuderen. Vertegen* woordigers van alle kerken heb ben dit gisteren in Londen beslo ten. Aanleiding was dat enkele po gingen tot toenadering maar niet van de grond willen komen, zo als tussen anglicanen en metho disten, tussen anglicanen en de kleine kerken en het rooms-ka tholieke lidmaatschap van de Britse Raad van Kerken (deze kerk is sinds 1967 slechts 'waar nemer'). Er komt een uitgebreid proces van discussie en dialoog, dat in 1987 moet uitlopen op een confe rentie met tussen de 500 en 1000 vertegenwoordigers van de ker ken. In het voorjaar van 1987 zul len er eerst drie regionale confe renties zijn. In september volgt dan de landelijke. Schuld. In een officieel stuk belijdt de conventie van baptis tengemeenten van Japan haar Engeland. De Britse kerken, Zuidkoreaanse zuster schuld voor het 'onduldbaar lijden' dat Japan over Korea heeft gebracht. Van 1910 tot aan het eind van de Tweede Wereldoorlog heeft Ko rea onder Japans bestuur ge staan. De Japanse baptisten hopen, dat het nu spoedig zal komen tot een begin van broederschap en samenwerking tussen de beide kerkformaties. Pop. Een Noordamerikaanse speelgoedfabrikant heeft een pop op de markt gebracht die bij belteksten laat horen als je erin knypt Voor wie dat te saai vindt biedt de firma een pop die een stichtelijk versje ten gehore brengt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17