ISr&Ulil RENTE Mengele-tribunaal: signaal voor jeugd Meer controle nodig op geld Reportage Dolman in de rol van Jacht op nazi-beul wordt voortgezet tijdelijk technocraat Lezers schrijven leidse spaarbank PAGINA 8 DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 Voor de ogen van de moeder gooide hij een pasgeboren baby in de lijkverbrandings oven. Doodde 32 joodse tweelingen met een nek schot. Maakte talrijke vrou wen met formaline-injecties en röntgenstralen op smarte lijke wijze onvruchtbaar. Nam onnoembaar veel medi sche proeven op gevangenen die veelal na afschuwelijk lij den de dood tot gevolg had den. door Taco Slagter Deze en nog vele andere wreed heden staan in het arrestatiebe vel dat de Duitse justitie al in 1959 uitvaardigde tegen de SS- arts Josef Mengele en dat vanaf gisteren op een tribunaal in Jeru zalem als leidraad dient tegen de beruchte kampdokter van het concentratiekamp Auschwitz. Drie dagen lang getuigen de overlevenden van Mengele's ex perimenten van de gruwelen die zij in de vernietigingskampen Auschwitz en Birkenau hebben ondergaan en wat de gevolgen daarvan voor het verdere leven zijn geweest. Velen van hen spre ken zich daarover voor het eerst in het openbaar uit. Gekweld door de herinneringen waren zij voordien daartoe niet in staat. De verhoren worden afgeno men door de Israëlische jurist en voormalige aanklager van de Duitse oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann, Gideon Hausner, de Amerikaanse hoogleraar Telford Taylor (hij was tijdens het inter nationale nazi-proces in Nürn- berg een van de openbare aakla- gers) en de Oostenrijkse nazi-ja ger Simon Wiesenthal. Naar verluidt overleefden slechts vijftien tweelingen de experimenten van Mengele. Drie daarvan zagen elkaar vorig jaar na veertig jaar terug tijdens een bijeenkomst in Tel Aviv, waar de plannen werden gemaakt voor het tribunaal dat vandaag begint. (foto ap» Tweelingen Het Amerikaanse Candles en het daarmee verbonden Israëli sche 'Netzach' hebben het tribu naal georganiseerd. In deze orga nisaties zijn de tweelingen ver enigd met wie Mengele experi menteerde. Tot 1983 wisten wei nigen van het bestaan van deze groep overlevenden af. Zij leef den in de anonimiteit en hielden veelal de door de nazi's geta toeëerde kampnummers op de armen verborgen. En daarmee in feite het deel van de geschiede nis over de holocaust dat, wat de joodse- en zigeunertweelingen betreft, in de naoorlogse jaren geen wereldwijde bekendheid heeft gekregen. Behalve zijn meedogenloos medisch martelwerk op joodse mannen en vrouwen, zigeuners en homoseksuelen, nam 'dokter' Mengele ook waanzinnige proe ven met tweelingen en hun ou ders. Hij had een ziekelijke pas sie voor de genetica (de erfelijk heidsleer), waarbij ook dwerg mensen hem obsedeerde. Zijn experimenten met twee lingen in de smerige barakken van Auschwitz waren bedoeld om na de oorlog iedere Duitse vrouw tweelingen te laten baren om op die manier de verliezen van de nazi's aan de fronten weer goed te maken. Naar blonde ha ren en blauwe ogen - het op de rassentheorie van de nazi's geba seerd beeld van de Ariër - ging de voorkeur uit van de kamp beul, die er zelf met zijn zwarte haren en bruine ogen in de verste verte niet aan beantwoordde. De organisatoren van het tri bunaal gaan ervan uit dat Menge le nog leeft. En daar bestaan vol doende aanwijzingen voor. Vol gens nazi-jager Simon Wiesen thal is het voor 99 procent zeker dat deze oorlogsmisdadiger zich in Paraguay schuilhoudt. Door het regime van de dictator Stroessner, een nazaat van een rijke Duitse familie, wordt hij be schermd. Ontsnappen Hoe kon Mengele destijds ont snappen en met wie onderhoudt hij al jaren contacten en waarvan leeft hij? Als stukjes van een leg puzzel zijn de antwoorden op de vragen door Wiesenthal, journa listen en andere naar de gerech tigheid zoekende individuen zorgvuldig, maar soms ook min der acuraat, aan elkaar gescho- De dag voordat op 18 januari 1945 de Russen Auschwitz zou den bevrijden, vluchtte Mengele. Doordat het in die woelige tijd ontbrak aan communicatie tus sen de geallieerden en de ver schrikkingen van de concentra tiekampen nog nauwelijks wa ren geinventariseerd, richtte de klopjacht zich op de kopstukken van het Derde Rijk. Mengele pro fiteerde daarvan en, zo viel pas vele jaren later te reconstrueren, vestigde zich in zijn geboorde- plaats Günzburg bij München. Zijn vader heeft er een fabriek in landbouwmachines (Mengele- tractoren worden nog steeds naar alle delen van de wereld geëxporteerd) en het ontbrak hem aan niets. Het staat vrijwel vast dat hij daar zelfs tot 1952 heeft gewoond en weer een huisartsenpraktijk is begonnen. Gruwelen Maar de gruweldaden van de kampbeulen krijgen steeds meer bekendheid. Mengele moest nu echt de wijk nemen. Zoals zovele nazi's koos hij Argentinië als do micilie. Oorlogsmisdadigers heb ben er niets te vrezen. Verzoeken om uitleveringen verdwijnen er nog steeds in de prullenbak van de èlkaar opvolgende militaire dictators. Terwijl de bevolking zucht onder de laars van het regi me, worden de gevluchte nazi's in hun Duitse kolonies met alle egards behandeld. In 1954 kreeg Mengele het Argentijnse staats burgerschap. Gelegaliseerd tot een 'eerzaam' burger vertegen woordigde hij in Buenos Aires het bedrijf van zijn vader, Karl Mengele Zn. Later zou hij onder de namen 'Freidan Elder von Bfeitenbach' en 'Dr. H. Gregor Gregory', weer een artsenprak tijk opzetten. Maar ook Argentinië was op den duur voor nazi's niet meer veilig. Geruchten over plannen tot kidnapping of liquidatie van Duitse oorlogsmisdadigers de den Mengele besluiten eind jaren vijftig naar Paraguay uit te wij ken. Het waren Simon Wiesenthal en andere organisaties van nazi- slachtoffers die hem opspoor den. Wiesenthal ontdekte dat Mengele stevige lijfwachten om zich heen had verzameld en nooit lang op een en dezelfde plaats verbleef. Bovendien scheen de nazi-dokter zich op nieuw 'nuttig' te maken voor een regime dat hem vertrouwd moest voorkomen. Dictator Stroessner zou hem gebruiken om de politie voor martelpraktij ken op te leiden. Amnesty Inter national rapporteerde dat Men gele in Paraguay betrokken was bij de uitroeiing van indianen. Opgespoord De nazi-arts verwierf er zijn derde staatsburgerschap mee. De journalist William Heath van het Amerikaanse persbureau As sociated Press spoorde vorige week de de nog enig levende rechter van het Hooggerechtshof in Paraguay op, die in 1959 de na turalisatiedocumenten onderte kende. Tegen de verslaggever zei de 69-jarige Eugenio Jimnez y Nunez: „In 1962 las ik in een Bra ziliaanse krant dat een man, ge naamd Mengele, voor oorlogs misdaden werd gezocht. Ik reali seerde me toen pas wie er voor mij had gestaan". Tussen 1961 en 1984 is Menge le, volgens gegevens van de orga nisaties die hem achtervolgden, in Brazilië, Egypte, Griekenland, Spanje, Mexico en recent nog in Duitsland en de Verenigde Sta ten gesignaleerd. Kortgeleden werd op het vliegveld van de Pa- raguaanse hoofdstad Asuncion een foto van een oude man ge maakt, die op weg was naar de Verenigde Staten. Beweerd wordt dat deze bejaarde van 73 jaar Mengele moet voorstellen. Aan geld zou het Mengele nooit hebben ontbroken. Hoewel de erfenis die Mengele na de dood van zijn vader in de jaren zestig zou ontvangen, door de Duitse staat zou zijn geconfis queerd - een veronderstelling van Wiesenthal - beschikte de voortvluchtige nazi via andere kanalen over aanzienlijke bedra gen. De familie in Günzburg, zijn *in Milaan woonachtige tweede vrouw Martha (de weduwe van zijn broer met wie hij in 1949 trouwde), zijn zoon Rolf en zijn stiefzoon Karl-Heinz zouden via een advocaat in Frankfurt regel matig geld aan hem overmaken. Dat zijn vrouw Martha een ac tieve rol speelde of nog speelt in het verborgen houden van haar man bleek uit een opmerkelijk voorval dat Wiesenthal in de ja ren zeventig meemaakte. De na zi-speurder ontdekte dat Martha Mengele, het rondzwerven in La- tijns-Amerika beu, zich in het Zwitserse Zürich had gevestigd. In een apartement vlakbij het ru moerige vliegveld Kloten. Wie senthal, die vermoedde dat de gunstige ligging van het huis voor Mengele een uitnodiging zou kunnen zijn zich ongezien eens af en toe bij zijn vrouw te voegen - een hotel zou te veel risico voor hem betekenen - meldde dat aan de Zwitserse po litie. Maar in plaats de flat in de gaten te houden, zette de Zwit serse autoriteiten mevrouw Men gele het land uit. De regering in Bern had geen zin in tramme lant, zo concludeerde Wiesen thal. Jacht Al 25 jaar wordt op Mengele jacht gemaakt. Sinds enkele ja ren houdt ook de Duitse Beate Klarsfeld zich actief met de op sporing bezig. Ze was nog on langs in Paraguay om Stroessner en zijn vazallen te bewegen een einde te maken aan Mengele's prerogatieven. Verder plaatste zij een pagina-grote advertentie in het dagblad El Diaro, waarin het signalement en een foto van Mengele (die kort daarvoor door een onbekende fotograaf op het vliegveld van Asuncion w5s ge maakt), was opgenomen. Tips die leiden tot de arrestatie van Mengele wilde Klarsfeld belonen met 120.000 gulden. Meer dan het dubbele van het bedrag dat de Duitse justitie ooit eens op het hoofd van de Auschwitz-dokter heeft gezet. De regering van Paraguay, die nu al meer dan twee decennia met Mengele wordt geconfron teerd, schijnt haar coulante hou ding te willen wijzigen. Tegen de journalist William Heath zei de Paraguaanse rechter Anselmo Aveiro vorige week dat „het vin den en berechten van Mengele het verlangen van zijn regering is". En Beate Klarsfeld kreeg al een maand eerder van de minis ter van binnenlandse zaken Sabi- no Monanaro te horen dat hij in alle 19 provincies van Paraguay een onderzoek naar de verblijf plaats van Mengele zou laten in stellen en daar binnen drie maanden verslag van te doen. Buitenlandse waarnemers zou den dat onderzoek mogen vol gen, zo beloofde de minister. Zou Mengele dan toch nog ooit eens voor zijn rechter staan? Si mon Wiesenthal heeft genoeg slechte ervaringen met de regi mes van de gezonnebrilde dicta tors van Latijns-Amerika opge daan om daaraan te twijfelen. Niettemin heeft het tribunaal te gen Mengele in Jeruzalem vol gende week voor hem grote waarde. In een interview met Ra dio Israël deze week zei hij daar over: „Mij is de afgelopen vijfen twintig jaar vele malen voorge steld Mengele te doden. En die mogelijkheid heeft zich meerde re malen voorgedaan. Ik heb er altijd nee tegen gezegd. Het le ven van Mengele hééft geen en kele waarde. De bekentenis van zijn misdaden tegen de mense lijkheid is wel van het grootste belang". „De wereld kent de derde ge neratie van na de Tweede We reldoorlog. Die leest boeken waarin Auschwitz een leugen wordt genoemd. Mengele kan nog niet worden berecht, maar zijn slachtoffers zullen in Jeruza lem getuigen om ook de jongere generatie de waarheid te laten horen". Leids verzet Met grote belangstelling het ver slag in deze krant gelezen van het werk van de heer Leo in oorlogs tijd (over het Dagelijks Nieuws). Bij het lezen ervan gingen mijn ge dachten weer terug. En ik dacht bij mijzelf: misschien heb ik die man wel ontmoet bij die sigarenfabriek. Voor de verspreiding van de Kro niek en de Bevrijding kon ik name lijk ook 3 rollen papier halen. Maar wie mij daar geholpen hebben en hoe we die zware rollen op de wa gen gekregen hebben, kan ik mij niet meer herinneren. De tip om dat papier te halen zal ik wel van Jan van Stralen of van de Indonesi sche studenten uit Oegstgeest ge kregen hebben. In het begin haal den of brachten ze bulletins, maar al spoedig konden we een stencil machine od de kop tikken en be hoefden we enkel de ene stencil maar te halen. Waarom ik nu eigenlijk schrijf? Allereerst om u gelijk te geven als u zegt dat het verspreiden van deze bladen net zo belangrijk was als voedsel. Men moet die tijd meege maakt hebben om het ten volle te begrijpen. Bij ons in Rijnsburg was het ver zet al spoedig gebundeld tot een groep van zeven personen. We slo ten ons aan bij de LO (Landelijke Onderduikorganisatie). Niet zo verwonderlijk natuurlijk, want van de zeven waren er vijf van de Gere formeerde Kerk, onder wie ds. Post die twee broers had bij de KP van de LO. Maar ik had van den beginne andere contacten en werk te daarmee verder. Toen ik met de verspreiding begon werd dat me niet in dank afgenomen door de andere vijf leden van de groep. Die vonden het maar concurrentie met het blad Trouw. Nu, ten eerste was dat een maandblad en werd het heel niet verspreid in Rijnsburg. Misschien een enkel blad. Maar ik heb het nooit in handen gehad. En zo heb ik lange tijd zelfstan dig gedraaid, met een aantal hel pers natuurlijk. En toen, na Dolle Dinsdag, heb ik me een grote blun der laten maken. De hele groep was intussen wel overtuigd van de grote noodzaak van de versprei ding, maar ze stelden voor om zelf standig te gaan uitgeven onder de kop van Trouw. Ik had daar na tuurlijk niet zo veel zin in, maar om de lieve vrede heb ik als tussenop lossing gezegd dat ik bereid was een van de twee op te geven. Maar de Kroniek/J. van Stralen nooit. Dus wejjj zo besloten en moest ik de vervelende boodschap over brengen aan de Indonesische groep dat ik ze niet meer nodig had. Ik vergeet nooit meer het verwijt van hen: waarom doe je dat nou, nu hebben we elkaar nodig, maar na de oorlog nog veel meer. De na oorlogse tijd heeft me wel geleerd hoe gelijk zij hadden. Bovendien voelde ik me genomen omdat met een na de bevrijding Trouw als dagblad uitkwam, ook in Rijns- burg, na natuurlijk in die laatste maanden van de oorlog een hoop goodwill te hebben gekweekt. Het was doorgestoken kaart en ze lie- Het functioneren van de Tweede Kamer wordt kritisch gevolgd, en terecht. Dat de Rotterdamse hoog leraar Van Schendelen zich ook van deze taak wil kwijten is te waarderen. Een van zijn suggesties voor een beter functioneren van de Kamer heeft vorige week extra aandacht gekregen. Door invoe ring van een kiesdrempel zouden alle kleine fracties uit de Kamer kunnen worden verwijderd en zou den de grote drie samen het werk kunnen klaren. door G.J. Schutte Wie kaatst moet de bal verwach ten. Dat gebeurde prompt bij mon de van de kamervoorzitter. Hij liet van de suggesties van de hoogle raar niet veel heel en over het voor stel voor een kiesdrempel was hij kortaf: oude koek, al acht jaar gele den is zo'n voorstel afgewezen, de professor heeft kennelijk geslapen. Anderhalve week geleden kwam een vervolg. Jonge liberalen in El- burg ondervroegen de heer Dol man over zyn standpunt. Welnu, dat was bekend. Hij behoorde in 1976 tot het handjevol socialisten dat voor een kiesdrempel was. Het voorstel werd echter verworpen waarbij behalve zes socialisten al leen de KVP en DS'70 voor een kiesdrempel stemden. Medestan ders dus alleen bij twee partijen die inmiddels zonder drempel uit de Kamer en de politiek zijn ver dwenen. Dat de heer Dolman niet van ge dachten is veranderd is niet zo erg. Gelet op zijn reactie in de richting van prof. Van Schendelen zijn het ook niet meer dan persoonlijke ge dachten. Anders ligt het met zijn argumenten. De kleine partijen voegen zijns inziens niets toe aan de politieke besluitvorming. Hun betekenis zou meer sociologisch dan politiek zijn. Als dat eerste waar zou zijn zou de recente actie van de PvdA tegen de kleine christelijke partijen niet veel meer zijn dan een gevecht te gen windmolens. Ik denk dat Den Uyl daarvoor zijn tijd te kostbaar vindt. Getuigen Het recht van minderheden om op gelijke voet met anderen te din gen naar een plaats in de volksver tegenwoordiging wordt afgedaan als van meer sociologische dan po litieke betekenis. Je proeft hierin het bekende verwijt dat kleine par tijen toch alleen maar getuigen en aan bijdragen aan het echte politie ke werk niet toekomen. Ik zal niet ontkennen dat kleine partijen wel eens te' gemakkelijk aan getuigenispolitiek doen. Maar komt dit bij grote partijen niet voor? Wat te denken van de PvdA, die de kiezers een onwrikbaar kernwapenstandpunt voorhoudt waarvan zij weet dat het in de Ne derlandse en internationale politie ke verhoudingen zo niet gereali seerd kan worden? Getuigenispoli tiek bij uitstek en geen bijdrage aan de politieke besluitvorming. Maar zulke voorbeelden rechtvaar digen niet de plaats van een partij, groot of klein, als van geen politie ke betekenis te bestempelen. Moties Zelfs als de politieke betekenis alleen afgemeten zou worden aan besluiten en uitspraken die op ini tiatief van een eenmansfractie als die van het GPV tot stand kwamen spreken de feiten voor zichzelf. In een tijdsbestek van twee weken aanvaardde de Tweede kamer af gelopen zomer vier door het GPV ingediende moties over zeer uit eenlopende onderwerpen: kruisra ketten, de zorg van burgers voor el kaar, het openbaar lichaam Rijn mond en de positie van gewetens bezwaarden tegen abortus provo- catus. En om een heel ander voorbeeld te noemen: in de wet op het hoger beroepsonderwijs werd op voor stel van de GPV-fractie een wijzi ging aangebracht over de toelating van studenten bij het hoger be roepsonderwijs. Deze wijziging is van belang voor die bijzondere scholen die grote waarde hechten aan handhaving van de eigen iden titeit. Het functioneren van de Tweede Kamer zal ook tijdens het komen de RSV-debat veel aandacht moe ten hebben, ook van de kleine frac ties. Dat diezelfde Kamer al eerder heeft geweigerd kleine fracties als zondebok de woestijn in te sturen pleit voor de kracht van ons parle mentaire bestel. En wat de opmer kingen van de heer Dolman be treft: laten we het erop houden dat de technocraat het even won van de democraat. (De auteur is lid van de Tweede Kamer voor het GPV). ADVERTENTIE ten mij er in tuimelen. Maar het knaagt nog altijd aan me dat ik Oegstgeest heb laten vallen. Dat er ook een KP Talboo-groep was wist ik niet. Wel weet ik dat een KP-groep een heleboel Duitse wapens pikte op de Leidse groen teveiling. Die lagen enige uren on beheerd en zij zeulden een flink deel naar een groot huis aan de overkant. Ik heb daar toen drie grote kisten met pantservuisten en vier kisten handgranaten gehaald. De jongens (mannen) heb ik na tuurlijk wel gesproken, maar ver der wist ik niets van hen. Mis schien dat dit de KP Talboo was? In elk geval hartelijk dank voor het laten plaatsen van mijn verslag. Ik wens u nog een goede gezond heid en niet te veel nare dromen uit die tijd. J. Kromhout Elsgeesterweg 16 Rijnsburg De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 5 of 10 jaar. Min. storting f15.000,- Rente:"y APO/ ij£mO /O Effektief 750% DE DICHTBIJ HUIS BANK Er moet een betere controle ko men op de geldwerving en -be steding door christelijke organi saties. Dat vindt het Instituut voor Evangelisatie in Doorn, waarvan Leo Habets directeur is. Het instituut heeft een tiental be vriende instellingen voorgesteld, een financieel controle-orgaan in het leven te roepen, dat onafhan kelijk is van de deelnemende or ganisaties. Deze instellingen zijn werkzaam op het gebied van zen ding, evangelisatie en hulpverle ning. Aanleiding tot dit initiatief is de negatieve publiciteit over het Internationaal Christelijk Steun fonds, dat geld inzamelt voor hulp aan hongerend Ethiopië. Er bestaat twijfel aan de manier waarop dit geld wordt besteed. In evangelische kringen is men ongerust door de stroom 'kwalij ke berichten' over een onder christelijke vlag werkende orga nisatie. Het evangelische zen- dings- en hulpverleningswerk wordt erdoor geschaad. In het voorstel van het Insti tuut, voor Evangelisatie moet het op te richten controle-orgaan re gels ontwerpen die een betrouw baar en eerlijk beheer van de ont vangen gelden waarborgen. Het bestuur van het instituut heeft de financiële deskundigen van de aangeschreven organisaties uitgenodigd om zo spoedig mo gelijk voor een bespreking bij een te komen. Congres Meren wijk De uitnodigingen voor deel neming aan een landelijk oecu menisch congres in de Leidse Merenwijk over het 'gezag in de kerk' worden nu verzonden. Ini tiatiefnemer tot dit congres - te houden op zaterdag 27 april in het kerkelijk centrum 'De Re genboog' - is de algemene ker kelijke Merenwijkraad. Aanlei ding was het komende pausbe zoek. "Het is de bedoeling", zo staat in de uitnodiging, "dat christe nen uit verschillende tradities de gelegenheid krijgen samen te spreken over de betekenis van het kerkelijke gezag in het alge meen en het pausschap in het bijzonder". Twee sprekers zullen het the ma inleiden: dr. H. Manders, vroeger hoogleraar aan de katho lieke hogeschool voor theologie en pastoraat te Heerlen, en dr. G. P. Hartveld, hoogleraar aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken te Kam pen. Aan het eind van de dag zul len dr. H. J. Kouwenhoven, voor zitter van de gereformeerde sy node, en bisschop R. Ph. Bar van Rotterdam een persoonlijke sa menvatting geven. De commissie die het congres, wat de theologische kant betreft, voorbereidt bestaat uit: prof. dr. H. Berkhof (hervormd, emeritus hoogleraar), prof. dr. M. de Jonge (hervormd, hoogleraar Nieuwe Testament in Leiden), dr. J. M. Vlijm (gereformeerd, laatstelijk wetenschappelijk medewerker aan de Vrije Universiteit), dr. H. Wiersinga (gereformeerd, stu dentenpredikant in Leiden), dr. J. Meijer (rooms-katholiek, ge specialiseerd in orthodoxe theo logie), dr. T. Brattinga (rooms-ka- tholiek, stafmedewerker van de Sint Willibrord-vereniging), J. M. van Hen ten (hervormd, mede werker bij Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek) en pastor J. A. A. van Well (rooms-katholiek). Leden van de Merenwijk-ge- loofsgemeenschap zijn met de praktische voorbereiding bezig. Tot de genodigden voor dit congres behoren oecumenische gemeenten en parochies, theolo gische opleidingen en kerkelijke en oecumenische instanties. Hervormde Kerk: beroepen te Rijssen J. C. Schuurman Zalk; bedankt voor Hallum-Finkum (Fr.) P. Vreugdenhil (vrij-evange- lisch) Harderwijk, voor Hasselt J. Maasland Waddinxveen, voor Garderen W. J. op 't Hof Oud- dorp. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Coevorden (voor zendingsdienst in Irian Yaya) F. H. Weeda Akkrum, naar Arnhem J. M. Brinkman IJsselmuiden. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Buiten post en voor Krimpen aan de IJs- sel J. J. Dronkers Wetsinge (Gr.). Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Delft Emoties Ter Schure. Bij de dekens van het bisdom en het huis van de bisschop in Den Bosch heb ben tal van parochianen vooral teleurgesteld gereageerd op de benoeming van mgr. J. ter Schu re tot opvolger van bisschop Bluyssen. "De mensen zijn bij zonder geëmotioneerd", zei de voorlichter van het bisdom. "Wat moeten wij met een kerk die niet naar de mensen luistert, zeggen Volgens deken Bijl van Til burg is 70 procent van de reacties negatief. De anderen vinden, dat de paus moet worden gehoor zaamd, ook al heeft hij geen reke ning gehouden met de wensen van parochianen. De 'Stichting Pausbezoek' ge looft niet dat de benoeming van mgr. Ter Schure gevolgen zal hebben voor de organisatie van het pausbezoek in mei. "We kun nen ons niet voorstellen dat men sen die het niet eens zijn met de benoeming geen bijdrage willen geven in de kosten", zei de voor lichter van de stichting. Dat de belangstelling voor de paus nu minder zou worden, gelooft hij Carnaval. In carnavalsfijd worden de meeste risico's voor jongeren veroorzaakt door licht zinnige, op sensatie beluste en gewiekste volwassenen van elke leeffijd, zegt een sociale commis sie van de Duitse rooms-katho- lieke bisschoppen in een waar schuwing aan het adres van jon geren en kinderen. De commis sie wijst op het gevaar van 'over matig alcoholgebruik bij onbe heerste vrolijkheid'. Alle mede' burgers worden opgeroepen om jongeren niet de dupe van het feestvieren te laten worden. "Het gevaar van het geld is niet dat het ons kan verleiden tot- gehechtheid aan het aardse, maar dat het ons blind kan ma ken voor de oorzaken van de geldnood van anderen". (Dr. O. Jager in het blad 'Voorlopig' van februari. Hij doceert ethiek in Kampen). Horoscopen, hekserij, het 'boze oog' en andere toverkun sten druisen in tegen de geest en leer van het evangelie, schrijft de Vaticaanse theoloog Gino Con cetti in een Vaticaans weekblad. Veel onschuldige mensen wor den er het slachtoffer van. 'Zwendel!', zo oordeelt de geeste lijke. "De christelijke moraal ver werpt met klem de valse voor stelling als zou het lot van men sen tot uiting komen in de na tuurlijke elementen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8