Monsterproces tegen camorra ssfrf Milde straffen voor drie dissidenten in Joegoslavië 'Chroesjtsjov liet Hammarskjöld ombrengen' VS terughoudend in dialoog met Castro In Napels 640 mensen gedagvaard Buitenlandse reis voor Israëliërs onbetaalbaar DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 GENK - Gerechtsdeurwaarder Gemis uit Genk in België had gis teren geen gemakkelijke opdracht uit te voeren toen hij op last van de justitie in Tongeren by drie huisartsen een groot deel van de inboedel in beslag moest gaan ne men. Gevolg van een gerechtelijke procedure van de Belgische orde door Hans de Bruijn M van geneesheren om vijf Genkse t J deurwaarder uit op een harde con frontatie tussen een mobiele een- NAPELS In Napels is gisteren het grootste proces uit de Italiaanse geschiedenis be- [^d van de rijkswacht en een zes- gonnen tegen 252 leden van de camorra, de Napolitaanse vorm van georganiseerde mis- hS^enmPdte1Sa"r samlll dl daad, zoals de mafia dat is op Sicilië. groepspraktyk „Geneeskunde Evenals de mafia beperkt de Ca- dachten te bevatten, zijn zy in drie cocaine. Hij is de enige verdachte i zich allang niet meer tot de groepen verdeeld, die na elkaar die het proces op vrije voeten zal zullen worden berecht. De eerste bijwonen. Een jaar na zijn arresta- groep van 252 verscheen gisteren tie werd hij gekozen tot Europees voor de rechter. Zoals bij dit soort afgevaardigde voor de radicale par- processen gebruikelijk is, wonen tij, en het parlement in Straatsburg zij hun proces bij in speciaal voor stond wel toe, dat hij in Napels zou deze gelegenheid opgerichte kooi- worden berecht, maar niet dat men en. hem opnieuw zou arresteren, zo- In een daarvan zitten de twaalf lang hy niet definitief is veroor- Rumoer rondom weerspannige linkse artsen voor het volk" op na houden. Er vielen enkele lichtgewonden, van wie er een met een ambulance moest worden afgevoerd. Vorige week al kwam het tot een treffen tussen de aanhang van de dissident-artsen en de rijkswacht. Twee van drie artsen werden we gens bendevorming, weerspannig gewapend verzet en mishandeling opgepakt en opgesloten. Vandaag zal de kamer van inbeschuldi gingstelling in Antwerpen beraad slagen over hun beroep tegen de gevangenhouding. Vorige week ging het voor de deurwaarder om een inventarisatie van de boedel van vijf artsen van de Genkse groepspraktijk. Een groep die nauwe banden heeft met de Partij van de Arbeid - voortzet ting van de vroegere groepering „Alle Macht aan de Arbeiders" (AMADA). De gerechtsdeurwaarder, verge zeld van een twintigtal politieman nen, vond bij dokter De Witte een zwaar gebarricadeerde deur. Toen het toch lukte langs de achterdeur binnen te komen, werd men ont haald op een bombardement van ketels water, stenen en stokken. Een peloton rijkswachters in ge vechtsuitrusting schoot te hulp en wist de woedende doktersaanhang op afstand van het huis te houden. Haastig werd de verhuiswagen vol geladen met meubels uit het woon huis van dokter De Witte. Het ligt in de bedoeling de in be slag genomen goederen op 16 fe bruari publiek te verkopen om een gerechtelijk vonnis, dat de artsen verplicht de bijdrage aan de orde te voldoen, te kunnen uitvoeren. plaats van afkomst, maar heeft zij haar werkterrein uitgestrekt tot de rest van Italië en zelfs tot andere landen in Europa en Amerika. Van de 711 personen tegen wie anderhalf jaar geleden arrestatie bevelen werden uitgevaardigd, zijn er 640 in staat van beschuldiging gesteld. Aangezien er in heel Italië camorristen, die met hun bekente- deeld. geen rechtzaal te vinden is die groot genoeg is om zo'n aantal ver- Italië wil top over terrorisme ROME (AP) - Italië wil de Europe se bondgenoten polsen voor een speciale ministersbijeenkomst over de recente golf van terroristi sche bomaanslagen en moorden in West-Europa. Italië, de huidige voorzitter van de Europese Ge meenschap, zal ook niet EG-leden zoals Joegoslavië en Sparye bena deren, aldus Tanino Scelba, de woordvoerder van minister Luigi Scalfaro van binnenlandse zaken. Scalfaro heeft meerdere malen openlijk verklaard dat recente aan slagen naar zijn mening het werk waren van het oostblok. Scelba.zei dat Italië een formeel voorstel zal indienen voor een ministersbijeen komst, als Scalfaro eind februari zijn oriënterende besprekingen met de Europese landen 1 sloten. de eerste stoot gaven tot de grote arrestatiegolf van juni 1983. Zij stond onder voortdurende zwa re bewaking, om wraakoefeningen van hun voormalige kameraden te verijdelen. Overigens verzekert de officier van justitie, dat de bewijs last niet beperkt bleef tot hun ge tuigenissen, maar aan een enorme hoeveelheid objectieve feiten kon worden getoetst. De beschuldigingen lopen uiteen van afpersing en omkoping, tot moorden, roofovervallen en handel in verdovende middelen. De aan dacht van het publiek gaat vooral uit naar ongewone verdachten, zo als een paar popzangers, enkele ad vocaten, een non en een gevange nisaalmoezenier, die als bood schappers zouden hebben gefun geerd. Terecht staan ook de leiding van een grote bouwonderneming en de vroegere voorzitter van de eredivisieclub Avellino. Met de grootste nieuwsgierig heid wordt gewacht op het ver schijnen van de populaire televi siepresentator Enzo Tortora, be schuldigt van lidmaatschap van de misdaadorganisatie en handel in TEL AVIV - Israëliërs dreigen ge vangenen van het eigen land te worden. Wie vanaf vandaag naar het buitenland wil, moet rond de mele reserves aan vreemde valuta naar het buitenland tegen te gaan. De centrale bank maakte zondag bekend dat de staat nog minder 1500 gulden aan' verschillende dan voor drie maanden aan buiten soorten belasting betalen voordat landse reserves bezit om contant de grenspolitie de deur opent naar de import van grondstoffen en an- het vliegtuig. En dat kunnen de dere voor het dagelijks leven nood- meeste Israëliërs, naast de vaak zakelijke produkten te kunnen be- toch al gepeperde reissom, niet be- talen. talen. Een mogelijkheid om eraan Moesten Israëliërs al enkele ja ren by het verlaten van het land 100 dollar (360 gulden) betalen, de regering heeft nu dat bedrag nog eens verdubbeld. Daarnaast wordt ook 15 procent extra belasting ge heven op de prijs van het vliegtic ket. Vorig jaar al werd een even eens 15 procent bedragende belas ting ingevoerd op de aankoop van buitenlandse valuta (voor volwas senen een maximum van 1000 dol lar en voor elk kind de helft van dat bedrag). De nationale luchtvaartmaat- door Taco Slagter Vrijen in de rechtszaal: 2 maanden cel FLORENCE (AFP) - Vrijspraak in het ene en twee maanden ge vangenisstraf in het andere ge val vormden gisteren de uit spraak van de rechtbank van Florence in de zaak van twee paren terroristen van de uiterst linkse stadsguerrillabeweging Prima Linea, die tijdens hun openbare proces gemeenschap hadden gehad. De vrijerij was tijdens het proces, dat zich afspeelde tus sen november 1982 en februari 1983, niet opgemerkt, maar haar gevolgen wèl. Negen maanden later bevielen Maria Pia Cavallo en Lucia Niccolai in de gevangenis van een baby. Bij de eerste tekenen van wat niet anders dan als zwanger schap kon worden uitgelegd, waren de twee vrouwen en hun partners formeel beschuldigd van "schennis van de openbare eerbaarheid", met de opvallen de toelichting: „gepleegd op een onbekend tijdstip". Maria Pia Cavallo en haar vriend, Fernando Cesaroni, werden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Lu cia Niccolai, die intussen voor waardelijk werd vrijgelaten, en Marco Solimano, werden daar entegen tot algemene verras sing vrijgesproken wegens "ge brek aan bewijs". Een derde paar terroristen dat op hetzelfde proces terecht stond, wordt op 4 april voorge leid: in augustus 1983 kreeg Giulia Luisa Borelli een twee ling in de gevangenis van Vog- hera, een van de bestbewaakte van Italië. BETHLEHEM (UPI) - Israëlische militairen doorzoeken de kleding van omstanders, nadat één vc collega's op de westelijke Jordaanoever is neergeschoten. De militante rabbijn Mosje bevinger vuurde c hoofden van stenen gooiende Arabieren in Dheisheh. Het kabinet maakt zich in toenemende mate wat minister Rabin gisteren "de groeiende golf van geweld" noemde. BELGRADO (AP) - Het districts hof in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado heeft maandag drie dissi denten schuldig bevonden aan het verspreiden van vijandige propa ganda. Er werden gevangenisstraf fen van 1 tot 2 jaar uitgesproken. Maximaal waren voor elke dissi dent gevangenisstraffen van 10 jaar mogelijk. De verdediging heeft de relatief milde straffen be groet als een overwinning voor de vrijheid van meningsuiting. Miodrag Milic (55), werd veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf. Milan Nikolic (37) kreeg 18 maanden en Dragomir Olujic kreeg 1 jaar. Bij alle straffen geldt aftrek van voorarrest. De rechtszaak, die drie maanden geduurd heeft, trok in het buiten land veel belangstelling, aangezien Joegoslavië altijd de reputatie heeft gehad van de meest liberale communistische eenpartystaat. systeem en het in woord en ge schrift beledigen van de Joegosla- visch leiders, onder wie wijlen pre sident Josef Broz Tito. Oorspronkelijk moesten op het proces, dat op 5 november van het vorig jaar begon, zes verdachten te- De verdediging heeft in de recht staan. Op 23 januari echter Indiase spion leverancier Oost en West NEW DELHI, 4 feb (AP) - De ver moedelijke hoofdrolspeler in het Indiase spionageschandaal, de za kenman Coomar Narain, heeft maandag voor een rechter in New Delhi bekend dat hij in de afgelo pen 25 jaar geheime documenten heeft verkocht aan Frankrijk, Po len en Oost-Duitsland. Dat hebben zegslieden, die de zitting achter ge sloten deuren hadden bijgewoond, meegedeeld onder het beding dat hun namen onvermeld zouden blij- Narain noemde tijdens de zitting minstens drie diplomaten, maar de zegslieden weigerden de namen van de betrokkenen te onthullen, omdat zulks het onderzoek zou kunnen belemmeren. De Verenig de Staten, de Sovjet-Unie en China werden niet genoemd, aldus de zegslieden. Narain verklaarde dat de door hem verkochte documenten be trekking hadden op de defensie, handel en politiek van India. Hij zei de drie ambassades de informa tie te hebben verschaft in ruil voor hun hulp bij het verkrijgen van buitenlandse contracten voor zijn bedrijf. 'Ik deed dit werk voor mijn bedrijf, dat miljoenen roepies winst maakte. Zelf heb ik honderd duizenden roepies ontvangen', had hij gezegd. De plaatsvervangende militaire attaché van Frankrijk is in verband met de zaak vorige maand naar Pa rijs teruggeroepen. Vorige week werd bekend dat ook de Franse ambassadeur, Serge Boidevaix, zal worden vervangen. Griekse tanker geraakt in Golf ATHENE/BAGDAD (AFP) - De Griekse tanker „Fairship" is maan dagmorgen in de Golf ten zuiden van het olie-eiland Kharg geraakt door een raket. Volgens een woordvoerder van het Griekse mi nisterie van koopvaardij is nie mand van de 26 bemanningsleden by de aanval gewond geraakt. Het schip is wel zwaar beschadigd. Het was bij het ministerie in Athene niet bekend door wie de ra ket is afgevuurd, maar Irak liet we ten een „doel op zee" te hebben ge troffen. De tanker was ongeladen en op weg naar de Iraanse olieter- minal. Sinds begin januari was het de 28e maal dat Irak gewag maakte van een luchtaanval op een „doel op zee". Tot nu toe zijn vijf van de ze aanvallen bevestigd. Gaddafi koopt rechtszaal^ en ^daarbuiten steeds werd têgOTPavluskóTmrirovicde Griekse wapens volgehouden dat het proces poging van de overheid was om de vrijheid van meningsuiting te be perken en een eind te maken aan de discussies over de economische recht worden op grond en sociale problemen van het land. zwaardere aanklacht van In het vonnis van rechter Zoran Stojkovic werd het drietal schuldig bevonden aan het geven van een vals beeld van het Joegoslavische aanklacht ingetrokken, en werden de eisen tegen Milic, Oliyic en Ni kolic verlaagd. De andere twee zullen apart be de te ontsnappen is er nauwelijks. De vijandige Arabische buurlanden, met uitzondering van Egypte, zyn voor de joodse Israëliërs niet toe gankelijk. De beslissing om de zogenaamde reisbelasting drastisch te verhogen schappij El Al en reisbureaus 5 gisteravond door het Israëlische raël hebben scherpe protesten la- kabinet tijdens genomen. beoogt met deze en andere ingrij pende fiscale maatregelen de minste een halvering vlucht van de nog resterende scha- kingen. spoedberaad ten horen. Woordvoerders regering-Peres den de nieuwe en verhoogde belas tingen een ramp. Zij vrezen ten de boe- Generaal Rogers (63) blijft nog opperbevelhebber WASHINGTON AP) President Reagan heeft ingestemd met de verlenging van de benoeming van generaal Bernard Rogers als op perbevelhebber van de Ameri kaanse NAVO-strijdkrachten in Europa. Het Amerikaanse ministe rie van defensie heeft dit maandag bekend gemaakt. De benoeming van de 63-jarige Rogers, die in juni 1979 in functie kwam, is verlengd tot 1 juli 1987. De generaal is uit hoofde van zijn functie ook de hoogste militaire bevelhebber binnen de NAVO van de geallieerde strijdkrachten in Europa. SAO PAULO (ANP) - De Brazi liaanse kardinaal Aloisio Lorschei- der, die de vorige week in het nieuws kwam omdat hij meerma len anoniem met de dood is be dreigd, heeft zijn bijtende kritiek op de politieke situatie in het land herhaald. Hij richtte zich dit keer vooral tegen de oppositie die op 15 maart na 21 jaar het bewind van de militairen mag overnemen. „Wij hadden een regering van de mili taire elite en krijgen nu een rege ring van een ondernemerselite", al dus kardinaal Lorscheider. Deze aartsbisschop van de noor- Kardinaal in Brazilië uit felle kritiek „Wat we nu ter discussie zien ge steld zijn niet de belangen van de natie maar die van particulieren", zo verklaarde hij. Kardinaal Lorscheider, die jaren- i de delijke stad Fortaleza zei dat de lang voorzitter is geweest kerkleiding in de opposiüe zal Braziliaanse bisschoppenconfe- gaan tegen de nieuwe regering van rentie, veroordeelde de huidige Tancredo Neves, als de beloften strijd om de ministersposten en zei over het herstel van de democratie dat het nodig is „dat het volk en de verdediging van de volksbe- werkelijk regering wordt". Tot dan langen niet worden nagekomen, hebben wij volgens de kardinaal „alleen maar verandering van functionarissen en niet van menta liteit en structuren". De bevolking wordt zijns inziens helemaal niet betrokken bij de be noemingsprocessen, „terwijl ze duidelijk heeft laten blijken wel te willen deelnemen". Volgens mgr. Lorscheider denkt men niet aan het volk „dat lijdt en werkelijk de zwaarste lasten draagt. Men ziet het land als een grote taart die de elite gaat verdelen onder hen die de meeste economische en de meeste politieke macht hebben. Dit is een fout die helaas voort duurt en waartegen de nieuwe pre sident zal moeten vechten", aldus kardinaal Lorscheider. Hij beloofde een kritische hou ding van de kerkleiding zowel tij dens de vorming van de nieuwe re gering als tijdens haar optreden. zwering tegen de staat. Hierop staat een maximum-gevangenis straf van 15 jaar. Alle zes werden het afgelopen vooijaar gearresteerd bij een inval van de politie tijdens een informele discussiebijeenkomst waar enige honderdern studenten, professo ren en andere intellectuelen aan deelnamen. Dit soort bijeenkom sten werd al zeven jaar gehouden in de privé-woningen van de be trokkenen. Dezen hebben steeds ontkend dat ze iets misdaan zou den hebben. Ze hebben steeds vol gehouden dat de discussies betrek king hadden op een breed scala van wetenschappelijke onderwer pen, en dat de politiek slechts af en toe zijdelings ter sprake kwam. De verharding van het juridisch beleid trad het afgelopen vooijaar aan het licht toen de haviken onder de politieke leiders openlijk de kri tiek op het Joegoslavische politie ke systeem veroordeelden. Sinds de dood van president Tito in 1980 was deze kritiek gestaag toegeno- ATHENE (AP) - In Griekenland i een Libische delegatie aangeko men om te onderhandelen over wa penaankopen. De Libiers zouden in totaal meer dan anderhalf mil jard gulden in Griekenland uitge ven. Vorige maand werden daar over afspraken ondertekend. Grie kenland wil Libië voor dat geld vrachtwagens, luchtafweergeschut en patrouillevaartuigen leveren. Volgens een woordvoerder van de Griekse regering wordt verwacht dat de Libiers uiteindelijk voor meer dan 3,5 miljard gulden in Griekenland zullen kopen. KERNCENTRALE (AP) - De Westduitse regering zal een kre dietgarantie geven voor de bouw van de eerste kerncentrale in Egypte. De centrale zal worden ge leverd door de Kernkraftwerk Union. Goed ingelichte kringen zeiden dat het kabinet van bondskanselier Helmut Kohl woensdag had beslo ten de kredietgarantie te verlenen. Over het project is meer dan een jaar gepraat. Binnen de regering bestond er onenigheid over tussen de ministeries van buitenlandse za ken dat voor, en financien dat te gen de garantie was. Russische overloper publiceert zijn memoires: NEW YORK (AP) - De hoge Russi- daan hadden zij mij aan de Russen sche diplomaat Arkadi Sjevtsjen- kunnen verraden. Mijn lot lag daar- ko, die in 1978 in de V.S. asiel vroeg, heeft gedurende ruim twee jenko toe. jaar voorafgaand aan die stap ge- Slechts hun handen', lichtte Sjevts- Bernard W. Rogers (foto anpi spioneerd voor de Amerikaanse klein aantal Ameri kaanse topfunctionarissen WASHINGTON (UPI) - Het Witte Huis heeft maandag voorstellen tot een dialoog van de Cubaanse leider, Fidel Castro, van de hand gewezen en „daden in plaats van woorden" geëist. Volgens Washington staat een serie geopolitieke kwesties de verbetering van de betrekkingen met Cuba in de weg. „Vier jaar lang hebben de Cubanen gesproken over betere betrekkin gen, maar zij hebben er weinig voor gedaan", aldus de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes. Hij reageerde op uitlatingen van Fidel Castro die in een zondag gepubliceerd vraaggesprek met de-Washington Post interesse toonde in een dialoog. Castro noemde recente diplomatie ke contacten „constructief en positief' en zei te willen voortbouwen op het in december gesloten akkoord over immigratie. Speakes onderstreep te het succes inzake de immigratie en zei dat de communicatielijnen voor wat betreft de VS open blijven. Hij gaf echter aan dat president Reagan weinig belangstelling heeft voor het opvoeren van de officiële contacten met Castro. Volgens Speakes zijn er fundamentele meningsverschillen en concen treert de Amerikaanse bezorgdheid zich op vier punten: „subversieve acties" op het westelijk halfrond, de „omvangrijke" aanwezigheid van Cubaanse troepen in Afrika, de nauwe banden van Cuba met de Sowjet- Unie en de „flagrante" schending van mensenrechten in Cuba. lichtingendienst CIA. Dat blijkt uit op de hoogte van het spelletje dat de memoires van de Russische de Rus noodgedwongen met zich overloper, meldt het Amerikaanse liet spelen. Onder hen senator weekblad Time. Moynihan, die in de tijd dat de af- Sjevtsjenko heeft de V.S. onder faire zich afspeelde de Amerikaan- op de hoogte gesteld Russische onderhandelini die de Amerikanen kom r de se ambassadeur bij de V.N. was. Moynihan, die in het programma ver- eveneens aan het woord kwam, wachten by het Salt-2-gesprek, vergeleek de functie van Sjevtsjen- wist de omroep CBS die de overlo- ko met die van generaal Alexander per zondag in een van zijn nieuws programma's te gast had te mel den. Sjevtsjenko's memoires zul len deze maand verschijnen en Ti- me zal daaruit vooraf al de belang- jenko rijkste passages publiceren. In 1975, toen de Rus Haig toen deze de hoogste mede werker was van minister van bui tenlandse zaken Kissinger. Toen het overlopen van Sjevts- nko in april 1978 officieel bekend werd, was hij de hoogste Russische diplomaat die sinds de Tweede We- ondersecretarissen-generaal van reldoorlog met zijn land brak. Over de V.N. was, deed hij al een beroep de reden van zyn stap zei de Rus: de V.S. om asiel, aldus CBS. De 'Ik had alles behalve één klein wilde echter eerst de proef op ding, mijn eigen persoonlijke vrij- dat Sjevtsjenko een 'be- heid'. Sjevtsjenko had naar eigen zeg gen een goede kijk op wat er in de hoofden van de leiders van het Kremlin en de KGB omging. Op grond daarvan zei hij er 'absoluut van overtuigd' te zijn dat de Sow- jet-Unie niet uit is op een 'grote confrontatie met de V.S. die tot een oorlog zou kunnen leiden en dat de Russische leiders niet van plan zyn of waren om kernwapens in te zet ten tegen de V.S ^s° de trouwbare' overloper CIA stelde een proefwerk van ruim twee jaar samen waarmee hij moest aantonen dat hij blijvend tot het Amerikaanse kamp was be keerd, vertelde Sjevtsjenko in het CBS-programma. 'Ik heb nooit de bedoeling gehad om langere tijd te spioneren. Maar omdat ik al enige maanden eerder een beroep op hen (Amerikaanse regeringsfunctionarissen) had ge- China In zijn memoires, getiteld 'Brea king with Moscow', maakt hij ech ter wel gewag van een verhaal van een van zijn toenmalige collega's, de Azië-deskundige Michail Kapit- sa. Deze vertelde hem eens over een verhit debat in het Politburo over de mogelijkheid om na een grensincident met China in 1969 aan een kernaanval te beginnen. Slechts uit vrees voor een derde wereldoorlog werd van dat plan af gezien. Van andere figuren binnen de KGB zei Sjevtsjenko te hebben vernomen dat er in het Kremlin ook plannen werden beraamd om de vroegere Egyptische leider Sa- dat op de 'een of andere manier' weg te krijgen. Sadat kwam in 1981 bij een aanslag tijdens een militaire parade in Cairo om het leven. Naar de mening van de overloper heb ben de Russen die moord echter niet op hun geweten, omdat de Egyptische leider lucht had gekre gen van plannen tegen zijn leven en daarom alle onbetrouwbare fi guren uit zijn omgeving, onder wie de vice-president en zes ministers, en alle oppositieleiders had laten oppakken. De KGB werd daardoor gedwongen zelf de handen uit de mouwen te steken en dat werd te gevaarlijk geacht waarna het plan werd opgegeven, aldus Sjevtsjen ko. De overloper maakt verder ge wag van een incident rond de Kon- go-crisis en de rol van de V.N. daar bij. De toenmalige Russische par tijleider en premier Chroesjtsjov zou zich toen zeer hebben opge wonden over de V.N. en de secreta ris-generaal in die tyd Dag Ham- marskjöld. 'Ik spuug op de V.N.', liet Chroesjtsjov zich in 1960 op een reis naar de V.S. ontvallen. 'Het is niet onze organisatie. Dat stuk on benul (Hammarskjöld) steekt zijn neus in belangrijke zaken die hem geen bal aangaan. Hy meet zich ge zag aan dat hem niet toekomt. Hij zal daarvoor boeten. We moeten hem weg zien te krijgen met wat voor middel ook', zo wisten vrien den van Sjevtsjenko zich de be woordingen van de later in onmin gevallen Sowjetleider te herinne ren. Hij zegt indertijd van functio narissen binnen de KGB te hebben vernomen dat de haat van Chroesjtsjov tegen de V.N.-leider verder ging dan alleen dreigemen ten. Dezen zouden een zeer geheim verslag onder ogen hebben gehad, waaruit was op te maken dat Ham- marsKjölds dood in 1961 door toe doen van Moskou was veroorzaakt Het vliegtuig waarin de V.N.-leider zat verongelukte onder mysterieu ze omstandigheden. Volgens het geheime rapport was het neerge schoten door Kongolese rebellen die daartoe waren geïnstrueerd door de KGB. De auteur vermeldt ook het ge ruchtmakende optreden van Chroesjstjov in 1960 in de V.N. Tij dens een verhit debat met de toen malige Spaanse minister van bui tenlandse zaken Castiella over het niet alleen in Russische ogen ver derfelijke Franco-regime trok de Sowjetleider zijn schoen uit om zyn gemoed te luchten door daar mee op tafel te slaan. Later schert ste Chroesjtsjov daarover dat hij het nodig vond om 'enig leven te brengen in die duffe sfeer bij de V.N.'

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7