Vochtoverlast in huizen Merenwijk Gemeente krijgt meer invloed op openbaar vervoer Bewoners klagen over woningbouwvereniging 'Parkeren in centrum gratis voor bewoners' Kamer weigert aan uitvoering parkeer- nota mee te werken Een motorrijder die voor zijn beurt sprak PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 LEIDEN - Bewoners van de 'hoe ken' en 'oorden' in de Merenwijk kampen al enige jaren met vocht- problemen in hun huurwoningen. In sommige gevallen is het zelfs zo bar dat muren doorslaan, het bank stel elke week van schimmel moet worden gereinigd en het weer in het linnengoed slaat Bewoner J. de Lange kan de grote slaapkamer van zijn woning aan de Snippen- hoek niet meer gebruiken vanwege het vocht. Hij is ertoe overgegaan om de huurverhoging per 1 juli 1984 in te houden tot de problemen zijn opgelost. "Toen we nog in die vochtige slaapkamer sliepen, werden we el ke ochtend wakker met rugpijn. Het vocht is niet alleen lastig en vuil, maar ook nog ongezond", zegt hij. "Ik ben al jaren bezig om de verhuurder zo ver te krijgen dat er wat aan wordt gedaan. Er is van al les over de vloer geweest, tot ie mand van TNO aan toe. Maar als je klaagt, krijg je een folder in de bus, hoe je moet ventileren. Met zulke gekke dingen schepen ze je af'. Volgens De Lange heeft de buurt al minstens zes jaar last van het vocht. De woningen waren aanvan kelijk eigendom van de verzeke ringsmaatschappij Delta Lloyd en zijn door verschillende beheer maatschappijen geëxploiteerd. Tot Delta Lloyd de huizen, inclusief vocht, overdeed aan de Protestants Christelijke Woningbouwvereni ging (PCW), in mei 1983. "Zodra de PCW het complex overnam, ben ik direct weer gaan klagen. Ze zeggen wel dat het erg is, maar ondertussen gebeurt er niet veel. Er wordt ook gezegd dat we zo veel mogelijk moeten sto ken. Een buurman van mij heeft dat in januari geprobeerd en alle radiatoren open gehad. Dat kostte hem wel even 530 kuub gas en maar hielp niet voldoende". De Lange is inmiddels ook naar de huurcommissie gestapt en hij verwacht over enige tijd te worden gehoord. Als voormalig aannemer heeft hy echter intussen zijn eigen gedachten over de oorzaken van Het behang komt van de m- moet wekelijks de schimmel t "Maar volgens mij zitten de spouwmuren vol met vuiligheid. Ik weet hoe dat op de bouw gaat. Als er aan het eind van de week een kuip specie over is, wordt dat vaak gewoon in de spouw gegooid. Dan is er in de spouw te weinig ventilatie en krijg je vochtproble- men. Men zou heel simpel een paar gaatjes in de muur kunnen boren en de spouw kunnen spiegelen. En dan moet die muur maar open". "Met overisolatie kunnen ze niet aankomen. De spouw is niet volge spoten, we hebben geen thermopa ne. Wat ik denk dat ook meespeelt, is het het gebruik van die keiharde materialen in de bouw tegenwoor dig. Op een plafond zat vroeger een stuclaag van anderhalve centime ter op. Dat kon nog wat vocht ab sorberen. Nu is het beton met een verfje. Voor de muren geldt het zelfde: beton met een behangetje, dat neemt nooit voldoende vocht op". Volgens bewoner W. van Vene- tiën van dezelfde buurt en pen ningmeester van het buurtsecreta- riaat - de vertegenwoordiging van de bewoners in de woningbouw vereniging - geschiedt de aanpak van de vochtproblemen 'tergend langzaam'. "Ik heb de plannen voor de aanpak gezien. Dat moet over een aantal jaren worden uitge smeerd. Als huurder vraag ik mij af of dat effectief is". De PCW laat bij monde van be- stuurssecretaresse R.M. Smits- Clifford weten dat in oktober vorig jaar een onderzoek naar de oorzaak van de vochtproblemen is begon nen. Naar verwachting vergt dit nog enige maanden, maar volgens haar geeft dit duidelijk aan dat de PCW de problemen niet laat ver sloffen. "Na de aankoop van het complex zijn we meteen begonnen met de aanpak". Zij erkent dat er vele klachten r in de slaapkamer van J. de Lange. Bij andere bewoners slaan de muren door of over de aanwezigheid van vocht in x het bankstel worden gekrabd. De Lange: "Er wordt weinig aan gedaan". de woningen zijn geuit. "Daarom (foto Holvast) wordt er ook een grondig onder zoek uitgevoerd". Het onderzoek nen balk aan de voorkant van het vervolgens in de woning tevoor- kost de vereniging ongeveer 80.000 huis zou condens neerslaan dat schijn komt". gulden. Pancras-West: LEIDEN - Parkeren in het cen trum moet voor bewoners en be drijven gratis zijn. Dit stelt de wijk- vereniging Pancras-West (de buurt rond de Hooglandse Kerk) in een reactie op de gemeentelijke par- keernota. Pancras-West sluit zich hiermee aan bij buurtvereniging D'Oude Morsch, die dezelfde wens heeft geuit. Om straks tegen betaling op een parkeerplaats in het centrum aanspraak te kunnen maken moe ten bewoners en bedrijven het ge meentebestuur om een vergunning vragen. De wijkvereniging Pan cras-West vreest dat de gemeente op een veel te kleine toeloop re kent, zoals ook het Koninklijk Ne derlands Ondernemers Verbond eerder stelde. In plaats van maxi maal 1420 plaatsen voor vergun ningenhouders zouden er 3000 4000 plaatsen moeten worden gere serveerd. Volgens becijferingen van de vereniging zou 65 procent van de bedrijven in het gebied waar de parkeerregels gaan gelden geen vergunning krijgen. "Wij ei sen een gedegen onderzoek naar de werkelijke parkeerbehoefte", schrijft de vereniging in haar reac tie. "Het voorgestelde criterium dat degene die het kan betalen wel licht voor een parkeerplaats in aan merking komt, is elitair en moet worden verworpen". De Middelweg (links) in Pancras West. Bewoners en bedrijven moeten daar gratis kunnen parkeren, vindt de buurtvereniging. (archieffoto) Dat zg. langparkeerders uit het aangewezen gebied worden ge weerd, is volgens de vereniging juist. Zij vindt het dan wel noodza kelijk dat er voor deze langpar keerders buiten dit gebied en het liefst buiten de hele binnenstad adequate parkeervoorzieningen ter beschikking staan, op redelijke af stand van hun werk of een buslijn. "Te gemakkelijk wordt gesteld: de werkers komen maar per fiets of geheel met het openbaar vervoer". Een beter openbaar-vervoersys teem (opstapbussen, stadsdien sten, betere voorzieningen voor ta xi's, eventueel een sneltramverbin ding) wordt door de wijkvereni ging essentieel genoemd. Voor wat betreft haar eigen om geving constateert wijkvereniging Pancras-West dat er in de gemeen telijke nota geen rekening wordt gehouden met de warenmarkt, waardoor op zaterdag de parkeer- mogelijkheden op de Hooglandse- kerkgracht vervallen. De vereni ging wil weten of de markt defini tief op de Hooglandsekerkgracht blijft. Verder wijst ze erop dat de buurt ook "extra parkeerdruk" on dervindt van de markt op dinsdag avond en vrijdagavond (door de opbouw) en op woensdag. Daar naast geeft het vinden van een par keerplaats 's avonds problemen doordat bezoekers van horecagele genheden de ruimte in beslag ne men. Ook vraagt de vereniging zich af of er straks, na de voorgeno men herindeling van de Hoogland sekerkgracht, hier nog wel 73 par keerplaatsen kunnen komen. Ten slotte dringt de vereniging er op aan, naar aanleiding van klachten op o.m. de Oude Rijn, of op lange trajecten met één rij strook meer laad- en losplaatsen kunnen worden gemaakt, "opdat bewoners die met hun auto op weg zijn naar of van hun werk, niet ein deloos moeten wachten op werkende melkboeren, pakjes brengers enz.". LEIDEN - De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland weigert mee te werken aan de uit voering van de parkeernota die het college van B en W eind vorig jaar heeft gepresenteerd. In deze nota werd de Kamer een adviserende taak toebedeeld bij het toewijzen van vergunningen van bedrijven die daarmee het recht zouden krijgen (tegen beta ling) op bepaalde plaatsen in het centrum te parkeren. De Kamer van Koophandel heeft echter zulke ernstige bezwaren tegen de ge meentelijke voorstellen op het ge bied van parkeren dat zij ér niets voor voelt aan de uitvoering daar van mee te werken. De Kamer van Koophandel is de derde organisatie die namens het bedrijfsleven met kritiek komt op de nota 'Parkeerregiem in de Leid- se binnenstad'. Eerder wezen het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond afdelipg Leiden en de Stichting Leidse Binnenstad belangrijke onderdelen van de no ta af. Belangrijk punt van de kritiek van de Kamer is dat deze nota lou ter de aandacht vestigt op bepaal de parkeerproblemen en dat daar mee samenhangende zaken als de verkeerscirculatie en de totale hoe veelheid aan parkeerplaatsen niet worden belicht. Uit de nota blijkt volgens de Kamer niet dat het ge meentebestuur aan het econo misch belang (voor winkels en be drijven) van goede parkeervoorzie ningen in het centrum waarde hecht. De Kamer van Koophandel wijst' er nog eens op dat het niet alleen de winkeliers zijn die klagen over het gebrek aan parkeerplaatsen, maar ook de consumenten. De par keerruimte is de laatste jaren ech ter alleen maar kleiner geworden, becijfert de Kamer, en zal nog meer verminderen als de voorstel len in de parkeernota worden uit gevoerd, zeker als bewoners en be drijven' uit de binnenstad straks plaatsen innemen waar nu nog het winkelend publiek kan staan. De Kamer van Koophandel komt, op grond van soortgelijke berekenin gen als eerder door de Stichting Leidse Binnenstad gepresenteerd, tot de slotsom dat tussen 1977 en 1985 het aantal parkeerplaatsen met 780 is teruggelopen. "De par keeraccommodatie in de Leidse binnenstad is onaanvaardbaar af genomen en zal nog verder afne men. Het is de regionaal verzorgen de taak die daardoor weer verder wordt aangetast", stelt de Kamer resumerend vast. Kritiek heeft de Kamer ook op het bedrag dat het gemeentebe stuur bedrijven in de binnenstad wil vragen als ze een parkeerver- gunning willen hebben. Het be drag van 390 gulden is "te hoog" en de progressie in het tarief (780 gul den voor de derde en volgende au to's) "buiten proportie en niet ac ceptabel", aldus de Kamer van Koophandel. BOTSING Een 17-jarige brom fietser werd gistermiddag met een gekneusd been naar het AZL ver voerd nadat hij op de Voorschoter- weg tegen een auto was gebotst. De duo-passagier, eveneens zeven tien jaar oud, liep een gebroken been op. De bromfietser reed door rood licht. LEIDEN - Niet lang geleden stond in deze rubriek een ver haaltje over de verdachte die zo slim was dat hij officier van justi tie en rechter verschalkte. In het proces-verbaal dat hij had ont vangen stond een foutje en de jongeman maakte de rechterlijke macht daarop attent pas nadat de officier van justitie was uitge sproken. Dat was slim, want daardoor sloeg hij de officier een wapen uit handen: deze had im mers een eis uitgesproken en kon dus niet meer ingrijpen. De rechter moest tot vrijspraak be sluiten. Gisterochtend stond er een verdachte voor de rechter die de zelfde weg had kunnen bewan delen. Helaas was deze Katwy- ker niet even slim als zijn voor ganger. Sterker nog: hij had alle troeven al uit handen gegeven nog voordat hij de rechtszaal be trad. De Katwijker had volgens de politie te hard gereden in een au to. Toen hij het proces-verbaal ontving moet hij zijn wenkbrau wen zo hebben opgetrokken dat ze werden vervormd tot vraagte kens. Want wat las hij? Te hard gereden in een auto? Dat was ver bezijden de waarheid. Hij naar het politiebureau, op hoge poten. "Klopt niks van", had hij ge zegd. "Ik reed daar op een motor en niet in een auto". "O, goed dat we het horen", sprak een agent. "Dan kunnen we dat mooi even veranderen". De Katwijker verbaasd. "Nou wordt-ie mooi". Gisterochtend voorzag hij zijn verbazing van contouren. "Dat is toch onlo gisch. Maak ik een fout, dan krijg ik een bekeuring. Maakt zo'n agent een fout, schrijft-ie dat ik een auto reed bijvoorbeeld, dan moet-ie toch ook zijn fout be kennen". Hij bedoelde: ze had den het proces-verbaal moeten verscheuren en hem laten gaan. door Wim Brands delijk kunnen worden vrijge sproken natuurlijk. Stik! De officier van justitie kreeg het woord. Hij vond het onbegrij pelijk dat de politieagent die het proces-verbaal had opgeschre ven melding had gemaakt van een auto, terwijl het toch om een motor ging. "Een verschil van twee wielen nota bene. Kwestie van tellen lijkt mij. Maar de fout is nu rechtgezet". Honderdtwin tig gulden boete eiste hij. En daar begreep de verdachte helemaal niets van. Er was toch een fout gemaakt, herhaalde hij. Jawel, maar die was de wereld uit. Dank zij hem. Domme, dom me man. Hij had helemaal niets moeten zeggen. Niet naar de po litie moeten gaan om een en an der recht te zetten, gewoon moe ten afwachten. Eenmaal voor de rechter had hij keurig gewacht totdat de officier van justitie was uitgesproken en daarna moeten zeggen: "Ik reed daar niet in een auto maar op een motor. Hier heeft u mijn rijbewijs". Pats. De rechterlijke macht in een valkuil. De verdachte zou in dat geval moeten worden vrijgespro ken omdat er een fout in het pro ces-verbaal stond. Een kind kan de was doen. Ondertussen was onze ver dachte danig opgewonden ge raakt. Volgens hem maakte de officier van justitie zich schuldig aan meten met twee maten. Zo zei hij het niet. Hij had het over verschillende meetlatten, maar hij wist zo gauw niet meer waar de klepel hing. Meten met twee maten dus: "Want ga nou maar na: ik heb al eens eerder zoiets als dit aan de hand gehad en toen werd ik hier vrijgesproken". De rechter hield het er op dat er toen waarschijnlijk wel iets anders aan de hand was geweest. Honderdtwintig gulden boete straf. En toen waren de poppen aan het dansen. Een Katwijkse dans, wel te verstaan. De ver dachte begon te pruttelen, repte over onrechtvaardigheid en be sloot zijn betoog waar geen touw aan viel vast te knopen met een welsprekend, uit de grond van zijn hart komend: "Stik!" Op weg naar de deur bleef hij stoom af blazen. Honderdtwintig gulden of drie dagen zitten? "Dan ga ik de gevangenis wel in, want dat kost de staat nog meer". Een goed idee lijkt ons. Mis schien kan hij tijdens dat verblijf een stoomcursus recht volgen. De gemeente Leiden krijgt een steeds grotere vinger in de pap van het openbaar vervoer. Wan neer volgend jaar de door de mi nister aangekondigde Wet Perso nenvervoer in werking treedt zal het gemeentebestuur feitelijk gaan functioneren als hoofdve rantwoordelijke voor het stads vervoer en samen met het ver voersbedrijf, de NZH, uitmaken hoeveel buskilometers jaarlijks in de stad gereden worden, waar heen en hoe vaak. De grotere greep op het open baar vervoersbedrijf vloeit voort uit het feit dat de overheid een steeds belangrijker rol is gaan spelen bij de afdekking van de exploitatietekorten op het lokaal openbaar vervoer. Zo'n vijftien jaar geleden stelde de gemeente Leiden zich nog op het stand punt dat het niet haar taak was particuliere vervoersbedrijven te subsidiëren. Maar, na herhaalde verzoeken van de NZH stemde de gemeenteraad in 1970 in met een voorstel om het vervoersbe drijf met ingang van dat jaar een subsidie toe te kennen in het te kort op de exploitatie van de lo kale lijnen 13 en 14. Die gewijzigde opstelling werd vooral ingegeven door het feit dat het ministerie van verkeer dn waterstaat dat jaar voor het eerst subsidies zou verstrekken aan gemeenten die bijsprongen in de exploitatie van het lokaal open baar vervoer. De subsidie werd later nog uitgebreid tot de inter lokale lijnen die in het belang van het lokale vervoer werden doorgetrokken van het station naar Meerburg, Zuid-West, Mors- kwartier en de Merenwijk. Doorgeefluik Vanaf 1 januari 1976 worden de tekorten op het openbaar ver voer zelfs volledig door het rijk afgedekt. Die rijksbijdrage wordt maandelijks, bij wijze van voorschot, uitbetaald aan de ge meente die het daarna over maakt aan het vervoersbedrijf. De gemeente mag zelf, sinds '76, niet meer financieel bijspringen maar functioneert slechts als 'subsidie-doorgeefluik' tussen rijk en vervoersbedrijf. In de praktijk betekent deze gang van zaken dat de gemeente en de NZH met handen en voe ten gebonden zijn aan het rijk. Een regeling, tussen rijk en veer tig. subsidiërende gemeenten, waarin voorwaarden en verplich tingen ten aanzien van de tekor tafdekkingen moeten worden opgenomen heeft in 1978 geleid tot de oprichting van het Be leidsorgaan Openbaar vervoer Subsidiërende Gemeente (BOS). Een club waarvan de oud-wet houder van ruimtelijke ordening en verkeer van de gemeente Lei den, Waal, voorzitter is en die zich bezighoudt met de functie van het openbaar vervoer in de stedelijke gebieden, de subsidië- ringsproblematiek en de rol van de gemeenten daarin. Het overleg tussen het BOS en het rijk is moeizaam en met on derbrekingen verlopen. Belang rijkste knelpunten waren onder meer: de datum van ingang van' de regeling en bijvoorbeeld de vergoeding van kosten van werk zaamheden die gemeenten heb ben uitgevoerd ten behoeve van het openbaar vervoer, zoals de aanleg van busbanen en halte-ac commodaties. Pas in 1983 werd overeenstemming bereikt over de regeling. De regeling heeft evenwel een tijdelijk karakter. Wanneer de door de minister aangekondigde Wet Personenvervoer in werking treedt, streefdatum 1986, bete kent dit tevens het einde van de afdekkingsregeling. Het wets ontwerp gaat namelijk van een heel andere wijze van tekortaf dekking uit. De bedoeling is dat straks aan de subsidiërende ge meentes een bedrag wordt uitge keerd waarin alle kosten ten be hoeve van het openbaar vervoer (zowel lijnexploitatie als bijvoor beeld de aanleg van busbanen) naar eigen inzicht van die ge meentes kan worden betaald. De gemeentes mogen vanaf dat mo ment ook weer zelf geld stoppen in het openbaar door Jan Rijsdam Over het wel en wee van het openbaar vervoer, straks onder het nieuwe financiële regime, vindt nu al overleg plaats tussen de gemeente Leiden en de NZH. Het is duidelijk dat de gemeente Leiden nu al, gezien de financië le verhoudingen, een flinke vin ger in de pap heeft als het gaat om prioriteiten en wensen met betrekking tot het openbaar ver voer en dat die financieel-be- stuurlijke betrokkenheid in de toekomst een nog zwaarder ge- wicht krijgt. Het lijnenplan van de NZH, de vervoervergunningen en de rela tie tussen het openbaar vervoer en het totale verkeersbeleid zijn punten die al geruime tijd onder werp van overleg zijn tussen ge meente en het vervoersbedrijf. De gemeentelijke betrokkenheid bij hét lokale openbaar vervoer zal straks echter ook tot uitdruk king komen in een af te sluiten overeenkomst tussen gemeente en NZH waarin zaken worden geregeld die van belang zijn voor een goede exploitatie van de stadsdienst. De bedoeling van de overeen komst is onder meer om B en W een Begeleidingsgroep Open baar Vervoer in te laten stellen waarin drie raadsleden, verte genwoordigers van de belangen organisatie openbaar vervoer ROVER, van bejaardenorganisa ties, de Stichting Leidse Binnen- stad/KNOV, de NZH en ambte naren van de directie verkeer en vervoer zitting hebben onder voorzitterschap van de wethou der van ruimtelijke ordening en verkeer. Deze club zou een 'klankbord- functie' dienen te vervullen; wensen, suggesties en op- en aanmerkingen met betrekking tot het openbaar vervoerbeleid kunnen opdoen en beantwoor den. Het is de wens van de ge meente dat de begeleidingscom missie uiteindelijk in staat zal zijn de bedrijfsbegroting van de NZH te controleren. Commissarissen Volgens oud-wethouder Waal, thans burgemeester van Deven ter en voorzitter van het BOS, heeft de gemeente evenwel, na inwerkingtreding van de nieuwe Wet Personenvervoer, nog steeds onvoldoende vat op het beleid van de NZH in z'n totali teit. Waal pleitte er vorig jaar voor dat de wethouder die open baar vervoer in z'n portefeuille heeft zitting z.ou nemen in de Raad van Commissarissen van de NZH. De NZH toonde zich daar geen voorstander van en dat, verschil van mening heeft des tijds tot ee'n felle confrontatie ge leid tussen de oud-wethouder en de president-commissaris by de NZH, dr. P.S. Pels. Wat dat laatste betreft gaat het er nog ouderwets aan toe bij de NZH. De Raad van Commissaris sen maakt, volgens de aloude re gels van het coöptatiesysteem, zelf uit wie toetreedt. De BOS heeft over het zitting nemen van de verkeerswethouders in de Raad van Commissarissen nog geen standpunt ingenomen en Wa*ls opvolger in Leiden, wet houder Peters, lijkt van de kwes tie vooralsnog geen halszaak te willen maken. Het lijkt evenwel het verstan digst als de NZH zelf haar stand punt in deze kwestie zou herzien. Gezien de grote financiële en be stuurlijke betrokkenheid van de gemeente bij het vervoersbedrijf heeft de NZH er namelijk het meeste voordeel van dat de vak wethouder (van verkeer) er zo veel mogelijk kennis van neemt hoe het vervoersbedrijf reilt en zeilt. Gespreksochtend In buurthuis Westerkwartier aan de Ten Katestraat wordt woens dag een gespreksochtend gehou den over klikbrieven, zwart werken, fraude en vriendschap en wat de sociale dienst daarover te zeggen heeft. Er komen twee le den van het werklozencomité om de ochtend in te leiden. Alle op merkingen, meningen of vragen zullen op een rijtje worden gezet en ter kennisneming of discussie naar de Sociale Dienst worden gestuurd. De ochtend begint om half tien. Jeugdfilm K&O vertoont woensdagmiddag de jeugdfilm 'Brontosaurus', een film met de nodige humor en spanning, maar tevens een aan klacht. Kinderen ontdekken in de bossen een hertje. Het dier is ge wond, nadat het in glas heeft ge trapt. Overal in het bos wordt huisvuil en ander afval gestort en de kinderen besluiten hieraan iets te doen. De film, die geschikt is voor kinderen vanaf 7 jaar, be gint om half drie in de kapelzaal van K&0.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4