VRAGEN BIJ HET INVULLEN VAN UW BELASTINGAANGIFTE? GOEDE RAAD IS BINNEN HANDBEREIK. Flora Rijnsburg neemt uniek informatiesysteem in gebruik Nut bevolkingsonderzoek staat voor artsen niet vast Kweker kan veilinggegevens thuis oproepen Inbrekers tijdig betrapt Baarmoederhalskanker-onderzoek ter discussie BELGEWOON 06-0543 DE BELASTING TELEFOON PAGINA 14 DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 RIJNSBURG - De veiling Flora in Rijnsburg heeft gis teren officieel het informa tiesysteem 'Floratel' in ge bruik genomen. Het werd in werking gezet door G. Ra- vensbergen, secretaris van de veiling. Dat gebeurde bij het Rijnsburgse kwekersbe- drijf Cor van Duyn, de eer ste die op Floratel is aange sloten. Met Floratel kunnen kwekers snel allerlei veilgegevens opvragen die zijn opgeslagen in de centrale com puter van de Rijnsburgse bloemen veiling. Flora is de eerste veiling in Nederland die op elektronische wijze direct informatie verschaft aan kwekers en andere geïnteres seerden. Floratel is - de naam doet het al vermoeden - te vergelijken met vi ditel. Het is op poten gezet omdat het ook voor kwekers steeds be langrijker wordt snel informatie te door Wim Wegman krijgen over zaken die betrekking hebben op hun vak. Het systeem bestaat uit een televisietoestel en een toetstenbord waarmee via een normale telefoonlijn verbinding kan worden gezocht met de com puter van Flora. SASSENHEIM - Inbrekers in een pand aan de Kagerdreef in Sassen- heim hebben gisteravond de benen genomen nadat zij werden betrapt. Een man die voor de bewoners van het pand enige klusjes moest opknappen, zag na zijn binnen komst een onbekende man op de trap staan. De videorecorder van de bewoner stond klaar om te wor den vervoerd. De inbreker sprak volgens de po litie tegen één of meer van zijn Centen handlangers en verdween toen hij de klusjesman zag. De inbrekers zijn binnengedrongen door een schuif van de deur te forceren. Er wordt een gouden hangertje met een diamant vermist. Kwekers kunnen met Floratel nu thuis bekijken wat hun bloemen en planten hebben opgebracht voor de veilingklokken. Boven dien kunnen ze per dag een totaaloverzicht krijgen van hun verdiensten. C. van Delft, de 'geestelijke vader' van het systeem, verzekert dat deze gegevens vrij wel direct - binnen een minuut na dat de koop is gesloten - zijn op te roepen. Daarbij blijft het echter niet. Een op Floratel aangesloten kweker kan ook dag- en maandoverzichten krijgen van de gemiddelde prijzen die de verschillende bloemensoor- ten hebben opgebracht bij de vei ling. Op deze manier kan hij verge lijken hoe zijn produkten het er hebben afgebracht. Voorlopig zijn gegevens beschikbaar van de afge lopen twee jaar. Het is de bedoe ling dat binnen niet al te lange tijd overzichten zijn te krijgen van de afgelopen drie jaar. Via Floratel wordt ook nieuws overgeseind, zo als bijvoorbeeld berichten over de laatste besluiten van het bestuur van Flora. Het beeldscherm en het toetsen bord moeten de kwekers kopen of huren bij de veiling Flora. Volgens Van Delft stelt Flora de apparatuur tegen kostprijs beschikbaar. Voor het leveren van de informatie vraagt de bloemenveiling enkele centen per 'schermpje'. Daarnaast zal een kweker de gebruikelijke te lefoonkosten moeten betalen voor het overseinen van de gegevens. In principe maakt het niet uit waar de ontvangstapparatuur staat. Gegevens kunnen naar elke plaats ter wereld worden overge seind, zolang er maar een tele foontoestel aanwezig is. Voordat een kweker gegevens opvraagt uit het Floratel-net, moet hij eerst een speciale cijfercode en een wacht woord intoetsen. Volgens Van Delft is dit nodig omdat in Floratel een speciale beveiliging is inge bouwd. Een kweker kan alleen ge gevens opvragen over zijn eigen produkten en over gemiddelde bloemenprijzen. De verdiensten van zijn collega's blijven voor hem verborgen. Andere belangstellenden kun nen via Floratel voorlopig alleen nog maar de dag- en maandover zichten krijgen. De veiling over weegt echter ook om handelaren een overzicht aan te bieden van de eigen verdiensten. Daarover wor den op dit moment nog gesprek ken gevoerd. Het systeem wacht in de naaste toekomst nog meer uitbreidingen. "Zo denken we er bijvoorbeeld over om de kwekers ook maand overzichten aanbieden van de op G. Ravensbergen, stelde gisteren in bijzijn van 'geestelijke vader' C. abonnee (vlnr), het eerste Floratel-scherm in werking. brengsten van hun produkten over de afgelopen twee jaar. In principe is eigenlijk alles mogelijk. Op Flo ratel zou informatie kunnen wor den gegeven over alles dat voor een kweker nuttig is, zoals bestrij- dingstechnieken, spuitschema's, vergaderingen van Flora en het produktschap en noem maar op", zegt Van Delft. Eenvoudig Floratel is zeer eenvoudig te be dienen, verklaart Van Delft. De computer 'vertelt' de kweker voortdurend welke toetsen hij moet aanslaan om de gewenste in formatie op zijn beeldscherm te krijgen. En drukt hij per ongeluk op een verkeerde knop, dan meldt het scherm wat hij fbut heeft ge daan en wat hij moet doen om als nog in het juiste spoor te komen. Informatie over het Bemidde lingsbureau Sierteeltprodukten' Flora (BSF) is via Floratel nog niet te krijgen. Maar Van Delft denkt dat bihnen niet al te lange termijn dit wel het geval zal zijn. Zoals gezegd is de veiling Flora de eerste veiling in Nederland met een elektronisch informatiesys teem voor de kwekers. Waarschijn lijk volgt de veiling VBA in Aals meer snel met een eigen systeem. Daarbij wordt gebruik gemaakt van dezelfde techniek als in Rijns burg. Dat heeft het voordeel dat mensen die op Floratel zijn aange sloten met dezelfde apparatuur eok gegevens uit Aalsmeer kunnen oproepen. De veiling Flora verwacht dit jaar tussen de 150 en 200 abonnees op Floratel te kunnen noteren. De komende twee jaar zou dit aantal kunnen uitgroeien tot ongeveer 400 tot 500. De ontwikkeling van het systeem heeft ongeveer vier maanden geduurd. NOORDWIJKERHOUT - Het nut van bevolkingson derzoek naar baarmoeder halskanker staat voor een aantal huisartsen in de duin- en bollenstreek aller minst vast. Zij zullen er dan ook zeker geen reclame voor maken. Bovendien maken de huisartsen vaak zelf uitstrijkjes. Als dat op medische indicatie gebeurt kost dat de meeste patiën ten geen cent. Het wordt be taald door de ziekenfond sen. Volgens de Noordwijkerhoutse huisarts H.C.M. van Heesch maken de ziekenfondsen er geen pro bleem van als patiënten zich eens in de drie jaar laten controleren. Bij het bevolkingsonderzoek moe ten de deelnemers, in deze regio met uitzondering van de gemeente Woubrugge, 35 gulden betalen. De OnrUSt vrouwen die aan het bevolkingson derzoek deelnemen worden eens in de drie jaar opgeroepen. Dat ge beurt in deze regio door het Leids Cytologisch Laboratorium. buiten gebrachte kritiek op het be volkingsonderzoek toe te lichten. Met Van Heesch vinden ook de huisartsen A. van der Lugt uit De Zilk, J.R. van Ronnen uit Noord- wijkerhout en Osinga uit Hillegom dat een bevolkingsonderzoek - een systeem waarbij systematisch groepen vrouwen worden opgeroe pen - alleen maar zin heeft als dat aan een aantal belangrijke voor waarden voldoet. Dat is op de eer ste plaats het voorkomen van on rust. De vier huisartsen waren gis teravond op uitnodiging te gast bij welzijn van de ge meente Noordwijkerhout om hun al eerder via het WD-raadslid T.H.M. Ruigrok-van Haaster naar In het onderzoek zoals dat thans wordt verricht door het Cytolo gisch Laboratorium, wordt soms onterecht onrust gezaaid. Mensen worden via een kaart opgeroepen deel te nemen. Bij de arts gebeurt dat persoonlijk en wordt de betref fende vrouw in alle rust verteld wat de betekenis van het uitstrijkje is. Bovendien zijn er bij het bevol kingsonderzoek soms fout-positie- ve uitslagen waardoor betrokke nen denken dat er iets aan de hand is terwijl dat niet het geval is. Ook gaan velen er volgens de huisartsen van uit dat zij na een controle weer driejaar 'veilig' zijn. Het is vastgesteld dat in gebie den waar op grote schaal bevol kingsonderzoek wordt gehouden het aantal gevallen van baarmoe derhalskanker is gedaald. Maar het valt volgens Van Heesch niet te be wijzen dat dat te danken is aan het onderzoek. Daarover zijn onvol doende gegevens beschikbaar. De conclusie van wetenschap pers tot op dit moment is dat de resultaten van het onderzoek 'ui terst voorzichtig positief moeten worden benaderd. "De vraag dringt zich dan op of je het dan de bevolking moet aanbieden", aldus de Noordwijkerhoutse huisarts die geen uitspraak wenst te doen over het al dan niet afschaffen van het onderzoek op grote schaal. Dat laat hij aan de politiek over. "Maar als het nut niet is aangetoond, dan is het dubieus of je er aan moet mee werken", aldus de Hillegomse arts Osinga. De discussie over het bevol kingsonderzoek is niet nieuw. Bin nenkort wordt daarover ook ge sproken in de Tweede Kamer die dan een nota bespreekt waarin wordt geadviseerd het onderzoek vooral door huisartsen te laten ver richten. In Noordwijkerhout werd de discussie actueel toen bleek dat de belangstelling voor het onder zoek veel sterker daalde dan in om liggende plaatsen: van 53 naar 38,5 procent van het aantal opgeroepe- Stuitend Van invloed daarop is dat een aantal huisartsen niet erg te koop loopt met het onderzoek. Volgens Van Heesch is het aantal uitstrijk jes dat door huisartsen wordt ge maakt de laatste jaren toegeno men. Overal daalde trouwens de interesse voor het bevolkingson derzoek omdat het rijk het niet meer subsidieerde waardoor in de meeste plaatsen de deelnemers zelf voor de kosten moeten opdraaien. De kritiek van de Noordwijker houtse huisartsen is al eerder in felle bewoordingen veroordeeld door patholoog-anatoom dr. M.E. Boon van het Leids Cytologisch Laboratorium. Alhoewel ook in de vakliteratuur tal van vraagtekens worden geplaatst bij het onder zoek, wijst zij de kritiek van de hand. Overigens is zij binnenkort te gast in.de comlhissie welzijn om haar zienswijze te geven op het on derzoek. Een belangrijk deel van de huisartsen laat de uitstrijkjes niet in Leiden onderzoeken. Volgens mevrouw Boon gebeurt dat door Lopes Cardozo, een gepensioneerd hoogleraar, die dat er nog als een soort schnabbel by doet. "De man krijgt een goed rijkspensioen en het wordt tijd dat hij zijn tuin gaat wieden". De Noordwijkerhoutse huisarts Van Ronnen vindt het stuitend dat zij zich zonder fat soenlijke redenen op deze wijze uitlaat, want dr. Boon is in deze zaak een belanghebbende. Auto belandt ondersteboven in de sloot AARLANDERVEEN - Een 19jari- ge Aarlanderveense automobilist heeft gisterochtend rond een uur of vijf zijn in de sloot terechtgeko men voertuig via het achterraam moeten verlaten. Een merkwaardi- uitstappen waartoe hij was gedwongen nadat hij in zijn woonplaats op het Noordeinde, ter hoogte van de Machineweg, eerst in de berm en vervolgens met auto en al ondersteboven in de sloot was terechtgekomen. De 'bermtoe rist' zou volgens de politie zo'n vijf minuten in omschreven positie hebben doorgebracht, waarna hij zyn auto aslnog verliet. Absolute zekerheid over de oor zaak van het vreemde rijgedrag van de Aarlandervener is er (nog) niet. Naar alle waarschijnlijkheid zijn zijn stuurfouten het gevolg ge weest van een niet geheel geslaag de poging een muziekcassette te verwisselen. Steekvlam bij tanken BODEGRAVEN - By het gara gebedrijf annex benzinestation Van Bunningen aan de Bode- graafse Overtocht is gistermid dag rond half zes door nog on bekende oorzaak brand ont staan. Bij het lossen van benzi ne liep een tank over. Een steekvlam volgde en daarna vloog de benzine in brand. De brandweer had het vuur zeer i kon snel onder controle ger voorkomen. Wat er precies verkeerd is ge gaan, weet de Bodegraafse rijkspolitie nog niet. Vandaag wordt een onderzoek ingesteld door de recherche en ook de Arbeidsinspectie komt een kijkje nemen. Ef deden zich overigens geen' persoonlijke ongelukken voor. Koudekerker breekt knie KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Een 39-jarige Koudekerkse wande laar is gisteravond even voor half twaalf gewond geraakt toen hij werd geschept door een auto. De man brak daarbij zijn knie op twee plaatsen en liep een hoofdwond op. Hij wandelde op de Kerklaan en stak de Van Poelgeestlaan over. Op dat moment kwam een automobi list net de bocht om. De auto, be stuurd door een 31-jarige inwoner van Koudekerk, raakte de wande laar met de bovengeschetste gevol gen. Hij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. Het is weer tijd voor de aangifte inkomstenbe lasting. Dat u niet de enige bent die wel eens moeite heeft met het invullen is een schrale troost. Gelukkig is er nu een nieuwe service om het u gemakkelijk te maken: de Belastingtelefoon. Dat be tekent: één nummer voor het hele land dat u gratis kunt draaien. Z3 Publikatie van de belastingdienst Dus komt u maar met uw vragen. Als ze maar wél over de vragen van het aangiftebiljet 1984 Dus niet over belastingzaken in het alge meen. Ook kunt ude Belastingtelefoon gebruiken voor het aanvragen van informatiemateriaal dat u eventueel nodig hebt na het lezen van de toelichting bij het aangiftebiljet. De Belastingtelefoon is bereikbaar van 4 februari tot 30 maart, op werkdagen tussen 9.00 en 17.00 uur. Want u weet toch dat uw aangifte vbbrl april binnen moet zijn? Dus als u er niet uit komt: bel gewoon de Belastingtelefoon. Een nieuwe service van de Be lastingdienst, die u niets kost.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14