Dubbelrol Beenhakker vr*rutl SESSSSSSi 'Maertens gaat weer presteren' ««24 I A,- DOOR RUUD PAAUW Volendam én Oranje Betaald voetbal is wantrouwig van aard DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 11 Wat een magnifieke Top Twaalf van Bettine Vriesekoop! Elf over winningen en niet één nederlaag. Ik geloof dat het in de historie van dit loodzware toernooi één keer eerder is gebeurd. Het tekent meer dan wat ook iemands klas- In een normaal toernooi wordt de tegenstand voor een topspeler of-speelster geleidelijk aan ster ker. Van de kwartfinales af is het, globaal gesproken, pas echt menens. Maar in zo'n Top Twaalf toernooi geldt elke partij als een soort finale. Je dient steeds op scherp te staan en de opperste concentratie op te bren gen. Om dat in drie dagen tijd elf keer te doen is een onmogelijk heid. Er zitten ongetwijfeld twee of drie partijen bij waarin niet alles gaat zoals je wilt, waarin de 'macht' niet voor de volle hon derd procent kan worden aange wend. Bij Bettine Vriesekoop was daar ook een paar keer spra ke van. Als je in die toestand toch nog sterker bent dan je (ook hoog gekwalificeerde) tegenstandster, ja dan behoor je tot de zeer gro ten. Het slot van het toernooi miste de geladenheid en dramatiek van een paar jaar terug toen Bet tine voor het eerst de Top Twaalf won na een slopende finale-par tij tegen Hammersley. Wat een laaiende vreugde was er toen, wat een opwinding. Nu keek ze rustig toe hoe Nemes in de voor laatste ronde haar enige concur rente, de Hongaarse Olah, ver sloeg en nam kalm de felicitaties in ontvangst. Ze zal ook nu zeer tevreden en gelukkig zijn geweest, maar ja, er gaat niets boven de eerste keer. In de aanloop naar het toer nooi zijn in mijn ogen nogal wat rare dingen over Vriesekoop ge schreven; gedrentel, waarin het duo Vriesekoop-Bakker overi gens wel enigszins de hand had. In diverse dagbladen las ik dat Bettine de Top Twaalf als een "opwarmronde voor het wereld kampioenschap" beschouwde, als een "tussenstation". Het zou "geen ramp" zijn als ze niet hoog zou eindigen. Daar heb ik om moeten glimla chen. De tafeltenniswereld kent een beperkt aantal grote evenemen ten: het wereld- en Europees kam pioenschap en de Top Twaalf. Natuurlijk is het WK het belang rijkst, maar de Top Twaalf is van zoveel importantie, er gaat zoveel prestige vanuit, dat je dat toernooi onmogelijk kunt be schouwen als een opwarmertje. Ik begrijp Bakker wel: hij wil de zo min mogelijk druk op de schouders van Bettine en zo'n verhaal doet het dan bij sommi gen wel aardig, maar het is en blijft onzin. Heeft Bettine nu goede vooruit zichten op de wereldtitel? Een paar jaar terug vertelde Bakker me dat zijn pupil één zwak punt in haar spel had. Hij wilde niet vertellen wat en als Bakker niks wil zeggen krijg je het ook met een zwaard niet uit hem. "Maar", zei hij wel, "de Chi nezen zijn ervan op de hoogte". Gezien haar recente successen te gen Chinese speelsters, o.a. tegen de (Chinese) wereldkampioene, zal dat kwetsbare punt wel da nig zijn bijgespijkerd. Toch sla ik haar kansen op de titel niet hoog aan. China heeft in wezen de be schikking over drie, vier speel sters van het niveau van een we reldkampioene. Bettine komt er misschien langs één, maar of ze. het vermogen heeft de gehele Chi nese Muur af te breken daar twij fel ik ten zeerste aan. Daarom is het ook zo goed dat ze die Top Twaalf titel al vast binnen heeft. Plan Bij de KNVB leeft het plan om de tweede elftallen van profclubs in te delen in de eerste klasse za terdag of hoofdklasse zondag van de amateurs. Het idee is af komstig van bondscoach Rinus Michels en de "achterliggende ge dachte is dat het voetbal er aan trekkelijker door wordt ge maakt". Het lijkt me geen goed plan. En dat zeg ik niet omdat ik denk dat bij het zaterdag- en zon dagvoetbal het amateurisme nog getooid gaat in het bruidskleed. Zeker niet. Er wordt danig ge rommeld met duiten, al valt dat zelden te bewijzen. Nee, het gaat om andere zaken. Wat is zo'n reserveteam van een profclub? Geen constante een heid. Dan weer speelt er een kei in die zich na blessures opwarmt, dan weer zijn er spelers weg om dat ze in het eerste moeten inval len. Het competitieverloop wordt er niet zuiverder door, om het zacht te zeggen. Door de tweede elftallen van profclubs binnen te halen, loopt het amateurvoetbal ook het risico een deel van de macht in eigen huis uit handen te geven. Het profvoetbal krijgt op deze ma nier, hoe je het ook wendt of keert, een voet tussen de deur. Met name het zaterdagvoetbal heeft, voor een deel nog steunend op historische gronden, een eigen, goede sfeer en ik ben bang dat die gaat vervluchtigen als er geregel de confrontaties komen met de re serves van de betaalde clubs. Die laatste categorie zit mentaal en bestuurlijk nu eenmaal anders in elkaar. Koudwatervrees? Misschien. Maar men kan in een zaak als de ze niet voorzichtig genoeg zijn. Het argument dat het voetbal met de komst van de betaalde re serves in de amateursector aan trekkelijker wordt gemaakt, be schouw ik voorlopig maar als hu mor. De toppers van het betaalde voetbal gelukt het slechts zelden tot leuk, boeiend voetbal te ko men. Zouden de reserves daar dan wél in slagen? Neeskens FC Groningen zal straks vrij wel zeker de beschikking hebben over Johan Neeskens en men doet daar in het noorden nogal jube- lig over. Misschien is het wel een gouden greep. Maar ik krijg toch de in druk. dat men zich in Groningen bij de naam Neeskens iets te veel laat leiden door de glorie uit het verleden en wat te weinig na denkt over de vraag waartoe de man nu nog in staat is. Feye- noord is hetzelfde overkomen bij het aantrekken van Rep. Aan de houwdegens van het verleden wordt kennelijk nog steeds grotere waarde toegekend dan aan de jeugd van nu. Aan dat soort dingen kun je zien dat de kreten uit de trainerswereld over het vele jonge talent op de velden, niet met de realiteit over eenkomen. De laatste keer dat Neeskens zich hier manifesteerde, was in die intens-droevige EK-interland tegen Frankrijk in 1981. Het leek er toen verdacht veel op dat de slijtage hem in zijn greep had. Goed, dat was een moment-op name, daar mag je niet te veel op afgaan. Hij heeft zich nu voorzien van een nieuwe vrouw, zo las ik, en laten we hopen dat dat bij hem leidt tot een tweede voetbaljeugd. Je hebt van die r Björn Borg met zijn kersverse vriendin Jannecke tijdens de pre sentatie in Parijs.van de naar Borg genoemde nieuwe mode-collectie. Van tennis zal wel nooit meer wat komen. Lijstje Het Franse sportblad l'Equipe heeft vorige week een lijstje gepu bliceerd van de verdiensten van tennisspelers sinds de algehele professionalisering van die sport in 1968. Het gaat om het in gewo ne toernooien vergaarde prijzen geld. De uiterst lucratieve op brengsten van weekendtoer- nooitjes en demonstratiepartijen zijn buiten beschouwing gelaten. En dat geldt ook voor de (duize lingwekkende) bedragen die spe lers uit hun commerciële activi teiten peuren. Het prijzengeld is in feite slechts een deel van hun totale in komsten. De hitlijst (de verdiensten in dollars en met vermelding van de periode waarin het fortuin bij- 1. McEnroe 2. Lendl 3. Connors 4. Vilas 5. Borg 6. Gottfried 7. Gerulaitis 8. Fibak 9. Smid 10. Ramirez 7.384.077(78-84) 6.283.518(77-84) 6.223.012 (72-84) 5.014.513(72-84) 3.606.341 (73-82) 2.781.871(72-84) 2.678.219(74-84) 2.541.652(74-84) 2.220.444(76-84) 2.213.581 (73-84) Met stip: Wilander, nu twaalf de met 2.041.968. Een man als Laver komt ondanks twee Wim bledon titels (1968, 1969) niet meer bij de eerste twintig voor. Dat is voornamelijk terug te voe ren op het feit dat het prijzengeld vooral de laatste vijfjaar enorm is verhoogd. Het zijn me de bedragjes an-1 ders wel Zet daar nu eens de diensten in andere sporten tafel-1 tennis...) tegenover, waar dezelf-1 de of grotere inspanningen wor-1 den geleverd. Het is ongelijk verdeeld in de wereld, maar ddt wisten we al. Meester De Leidenaar Jeroen Piket, nog maar zestien jaar oud, scoor de dit weekeinde in het Hoogo venschaaktoernooi zijn eerste meesterresultaat. Hoedje af. Nog twee keer zo'n resultaat en hij is FIDE-meester. Een andere Nederlander, Gerd Jan de Boer, had FIDE-meester kunnen worden maar greep net naast het derde meester-resultaat door een nederlaag tegen Har- toch. Deze laatste onthulde dat De Boer hem 2000 gulden had ge boden (en later zelfs het dubbele) als hij met remise akkoord zou gaan. Hartoch weigerde echter. Volgens het kranteverslag ont kende De Boer de manipulatie niet. De meestertitel zou hem lu cratieve aanbiedingen hebben opgeleverd, zo zei hij. "En nu is mijn carrière naar de maan". Hij achtte zich tien keer beter dan Hartoch "en normaal ge sproken maak ik met wit altijd remise tegen hem. Maar door die toestanden erom heen kon ik geen goede zet meer bedenken. Har toch wil me er gewoon niet bij hebben. Ze moesten hem en zijn maatje Böhm doodschieten". Raadselachtige taal Wat zijn "die toestanden er om heen"? Het riekt naar intriges en pes terij. Maar De Boer is in elk geval terecht geen FIDE-meester ge worden. Vooropgesteld nogmaals dat het verhaal waar is. Men kan voor veel dingen be grip hebben, maar nimmer voor een poging tot omkoping. Dat is verachtelijk. VOLENDAM (GPD) - Amper twee uur nadat Leo Been hakker (42) is benoemd als tijdelijk opvolger van Rinus Michels, weet hij aanvankelijk nauwelijks meer te zeggen tot de ijlings toegestroomde journalisten. „In totaal", vatte de trainer van Volendam de twee telefoongesprekken van uit Zeist samen, „heb ik hooguit drieëneenhalve minuut gesproken met Ton Harmsen en misschien nog eens an derhalve minuut met Renze de Vries. Vraag me daarom niet naar details, want die ken ik echt niet. We hebben het ook nog niet gehad over de financiën, al vind ik dat het minst belangrijke van alles. Die centen komen voor mij ook niet op de eerste plaats". ner zijn ideaal ineens een stuk dichterbij komen. „Ik heb er nooit een geheim van gemaakt", zegt de op een steenworp afstand van het Feyenoord-stadion geboren Rot terdammer, „dat ik de ambitie heb om het hoogste te bereiken, net zo goed als het voor mij altijd een jeugddroom is geweest om trainer van Feyenoord te worden. Alleen op deze manier hoeft het voor mij niet. Iedereen moet ook doodonge lukkig zijn dat Rinus er de komen de maanden niet bij is. Hij heeft voor mij bewezen een van de groot ste trainers te zijn die we hebben". Toch kan het Leo Beenhakker, die sinds 1967 in het trainersvak zit, niet echt hebben verbaasd dat Michels een uitgesproken voor keur voor hem aan de dag legde. In de diverse contacten die het twee tal vooral de laatste maanden had, groeiden zij steeds dichter naar el kaar toe. Als supporter van de bondsmanager was Beenhakker ook een van de belangrijkste oppo santen van het wanbeleid in Zeist, hetgeen kort na het verlies van Oranje tegen Hongarije leidde tot wat Beenhakker nu noemt „een spontane bijeenkomst in Rotter dam. Ik heb toen mijn nek uitge stoken, maar net met de bedoe ling", spreekt Beenhakker ander- Het ongeloof straalt nog altijd van zijn gezicht als Beenhakker de uren die vooraf gingen aan zijn ra zendsnelle aanstelling de revue laat passeren. Tegen vijven, net toen hij op het punt stond met de semi-profs van Volendam naar het trainingsveld te gaan,, kwam het eerste telefoontje van Harmsen. „Of ik geïnteresseerd was om voor vier maanden de positie van Mi chels over te nemen? Graag, heb ik gezegd. Vier uur later was de zaak al gepiept, en kon André van der Louw voor de in een buitengewone vergadering in Zeist verzamelde achterban alsnog het geheim ont sluieren. Het was een kolfje naar de hand van de snelle zakenman Harmsen, die later op de avond niet kon nala ten geërgerd op te merken „dat er in het voetbal veel te weinig beslis singen worden genomen". Daarbij had het sectiebestuur echter wel de medewerking nodig van Volen dam en van zfjn sponsor (Nike). Na enig aarzelen erkende Michel Luk- kien ook volmondig dat hij er in een „kort tijdsbestek flink over na heeft moeten denken". Eerder dit seizoen dwarsboomde Lukkien nog een overgang van Beenhakker naar Feyenoord als opvolger van Thijs Libregts. „Maar het grote ver schil met toen is dat Leo nu ge woon bij ons blijft. Het is nu en-en en niet en-of. Want dat was voor mij onaanvaardbaar, daarvoor heb ik niet zoveel geld in Volendam ge stoken". Wat de sponsor van Volendam betreft valt er met hem na afloop AMSTERDAM (GPD) Met elf Nederlanders Leo Beenhakker: "Over de grote lijnen zijn we het eens. Mexico is het enige wat telt". maal fel tegen, „om Rijvers te wip- Om in stijl te blijven aapt Been pen en Michels in het zadel te hel- hakker zijn grote voorbeeld ook pen. Het was louter mijn bedoeling om de krachten te bundelen en voor te zorgen dat we weer met i even na waar het gaat om de komende drie interlands. „Je speelt in vier maanden drie finales Mexico dus. En Michels is prof ge- Wat er daarna met Beenhakker ge noeg om op puur zakelijke «gron- beurt is met interessant. Het gaat den zijn voorkeur uit te spreken". Mexico, dat is het enige wat Geheel in de geest van Michels telt". Daarom zocht het seciebe- zal Beenhakker in de komende stuur op dringend advies van Mi- ring WK-interlands tegen Cyprus, Oos- chels ook tenrijk en Hongarije ook de lijn coach met doortrekken, die Michels heeft uit gestippeld. „Het is toch logisch dat je daarvan uit gaat. Wie ben ik om de hele zaak op de kop te zetten. Trouwens, we praten over een se lectie waarin 12 van de 16 spelers vast staan. Over de grote lijnen zijn we het ook allemaal eens, alleen de details zijn voor iedereen verschil lend. De een gelooft meer in die speler, en de ander in die". interim-bons- ïen internationale erva- die stress-bestendig is. (foto ANP) nu ook een kwestie van buigen of barsten. Maar ik mag er blij mee zijn dat ze vertrouwen in mij heb ben en de verantwoording bij mij neer durven leggen. Dat zal ik nu moeten waarmaken". Zielsgelukkig als hij is met de kans die hem wordt geboden om Volendam, zij het vooralsnog tijde lijk, te kunnen ontvluchten, ziet Beenhakker er ook best brood in om twee heren te dienen. „Er komt misschien een situatie dat ik de za ken tegen elkaar moet afwegen en dat ik voorrang moet geven aan Feyenoord-Ajax boven Volendam- Aan die eerste voorwaarde voldeed S ff r k? v oienaa hii mpt Aiav R^ai Caracrocca Excelsior. Met Bobby Haarms is ^enwat d^Uweede betre^ zlTn ze arU™aal 6oed doorgepraat. Die bij aan het goede adres. In de 5^5 f"/JLhJLPJ b°Y«nop ™oten staat, des te scherper ik word. Dat mr is nu eenmaal mijn karakter. Het een noodsituatie, en dan moetje niet al te moeilijk gaan doen". dat tijdelijke dienstverband ook niet te praten over een vaste ro), over een paar weken aanstelling in Zeist. „Geen schijn Elen met eigen middelen van kans", oordeelde Lukkien op vastberaden toon. „Er is veel in Vo- drie Belgen begint Jos Elen, de ploegleider van de vierde Nederlandse profformatie (Nikon-El- het grote avontuur. Al zes jaar sponsorde n profploegje, dat doorgaans niet verder kwam dan de rondjes rond de kerktoren. Maar nu Elen in de Japanse fabrikant van fotoapparatuur een grote sponsor heeft gevonden, gaat er lendam geïnvesteerd, en dat is ge- de komende drie jaar een hoop veranderen. Voor het eerst heeft de f daan op t een sterk koppel leider uit Dongen zijn renners een aantrekkelijk pakket internationale Beenhakker-Haarms. Zou de wedstrijden te bieden. KNVB dat toch proberen, dan gaat dat de bond een heleboel geld kos ten, en dat zou wel eens de hele sponsoring van Sony kunnen bete seizoen nog een contract i jaar, en daar houd ik hem aan". Leo Beenhakker hoorde de drei gende taal van zijn werkgever - bij r wekte eerder de i druk amper geïnteresseerd te zijn in hetgeen Lukkien op dat mo ment te melden had. Vereerd als hij is met de aanbeveling van Mi chels, die Beenhakker bovenaan zijn verlanglijstje had staan, ziet de mateloos ambitieuze voetbaltrai- Eric Vanderaerden en Johan Lammerts met grote achterstand op de vier de en laatste plaats eindigde. „Maar", verzekerde de zoals altijd optimisti sche Lomme Driessens, „Freddy gaat weer presteren. Let maar op. Ik ken hem maar al te goed". Die prestaties zijn hard nodig, want Maertens heeft inmiddels van el lende zijn villa moeten verkopen. „Ik moet inderdaad helemaal opnieuw beginnen. Mijn banksaldo staat op nul", geeft Maertens, die in zijn pro floopbaan 224 overwinningen behaalde, toe. „Alles wat ik in het verleden heb gepresteerd kunnen ze me niet meer afpakken. Wat er eventueel nog aan wordt toegevoegd is meegenomen. Ik heb alle vertrouwen in Lomme. Hij weet hoe hij mij terug moet brengen. Het is hem al eens eerder gelukt. Daarbij leef ik weer net zo serieus voor mijn sport als vroeger. Maar dat moet nu. Onder deze omstandigheden heb ik een grote verantwoording ten opzichte van mijn gezin. Ik heb het geld hard nodig". Ook van Elen, die alle klassiekers rijdt en nog op bericht wacht of zijn ploeg volgende maand tot de Tirreno-Adriatico wordt toegelaten, krijgt Maertens een eerlijke kans. „Maar", zegt de Dongense ploegleider, „dat geldt voor alle renners. Ik heb de ploeg ten opzichte van vorig jaar intact gelaten, omdat ik vind dat alle renners met het programma dat we dit jaar kunnen rijden zich allemaal kunnen bewijzen. Wie dit jaar door de mand die taak heeft Driessens zijn handen meer dan vol, want Maertens zag valt, moet daaruit zelf zijn conclusies maar trekken. We moeten er natuur- Geen wonder dat Elen gisteren tijdens de presentatie van zijn ploeg in Amsterdam met een stralend gezicht rondliep. „Mag ik een keer trots zijn? Zes jaar heb ik op een bescheiden manier met renners gewerkt, krijg ik eindelijk de kans om de ploeg verder gestalte te geven. kenen. Leo heeft tenslotte na dit Ik kan het eigenlijk nog steeds niet geloven, want nooit eerder lukte het me een grote sponsor te vinden". Maar de plannen van de nieuwe sponsor, die een contract heeft voor één jaar en een optie de volgende twee seizoenen, zijn serieus. De 72- jarige Belg Lomme Driessens werd er zelfs bijgehaald, maar dat gebeur- hij op de loonlijst staat - gela- de met een speciale bedoeling. De taak van Driessens, op papier manager er gisteren nog allesbehalve als een gezonde wielrenner uit. Hij zit nog ruim drie kilo boven zijn normale gewicht (70 kg) en heeft ook nog lang niet zijn conditionele achterstand weggewerkt. Dat bleek anderhalve geleden in Gent toen Maertens, die zegt dat inmiddels alle problemen met de fiscus zijn opgelost, in een omnium met lijk wel voor zorgen dat de ploeg de komende drie jaar in de breedte tot een sterke formatie uitgroeit. Bij ons wordt in tegenstelling tot bij de twee andere grote Nederlandse profploegen natuurlijk niet met miljoe nen gewerkt, maar met de middelen die we nu hebben kunnen we in elk geval een hoop doen". ZEIST (GPD) - Het betaalde voet bal blijft een bedrijfstak waar we derzijds wantrouwen bepalend is voor het werkklimaat. Dat dit in middels tot een bijna onwerkbare situatie heeft geleid werd gister avond in Zeist weer eens pijnlijk bewezen tijdens de buitengewone algemene ledenvergadering van de professionele tak van de KNVB. Er werd weliswaar overeenstemming bereikt over de nieuwe medezeg genschapsstructuur van de spelers en een geïntegreerde landelijke jeugdcompetitie voor profs en amateurs, maar de manier waarop en concessies waarmee doet al weer het ergste vrezen voor het uit eindelijk in de praktijk brengen van beide besluiten. Typerend voor de vertroebelde sfeer, waarin wel besluiten geno men moeten worden die bepalend kunnen zijn voor de toekomst van het vaderlandse voetbal, zijn de veertien maanden die werkgevers en werknemers nodig hebben ge had om een (voorlopig?) einde te maken aan de bestuurscrisis die in november 1983 ontstond. De beide spelersafgevaardigden in het be stuur betaald voetbal, Karei Jan sen en Cees van den Berg, stelden hun functie destijds beschikbaar uit onvrede over de geringe mede werking van hun door de clubs ge kozen (vijf) medebestuursleden. Om nu eindelijk eens een einde te maken aan de door de stemmen verhouding in het bestuur (vijf te gen twee) onwerkbare situatie, zijn de werknemers sinds gisteravond verenigd in een zogeheten Centrale Spelers Raad (CSR). Via deze CSR behouden de spelers medezeggen schap over datgene wat in de half jaarlijkse vergaderingen wordt be sproken en eventueel besloten. In ruil daarvoor zijn de spelers niet langer meer vertegenwoordigd in het bestuur betaald voetbal. Bo vendien zullen zij de algemene ver gaderingen voortaan mijden met uitzondering van de twee door de CSR aan te wijzen afgevaardigden, die bovendien het spreekrecht be houden. Dat het verleden een hoop heeft stuk gemaakt, bleek echter uit de vele vraagtekens die Floor Bouwer (Sparta) namens de clubs en 'on dergeschikte' Louis van Gaal ach ter het akkoord plaatsten. Bouwer vond het te ver gaan om de CSR te betrekken in het benoemen van kandidaten voor het bestuur be taald voetbal. De Rotterdammer verwoordde tevens de mening van alle clubs toen hij de financiering van de Raad in twijfel trok. De KNVB zal deze op zich nemen, maar tot op heden is nog geen overeenstemming bereikt over de hoogte van het bedrag. Van werk nemerszijde is al een som van on geveer 100.000 gulden geopperd („Wij willen tenslotte een profes sioneel apparaat", aldus Van Gaal), de clubs beschouwen deze schat ting als onaanvaardbaar. Een der de punt waar nog geen overeen stemming is bereikt is de sponsor bijdrage aan spelers. Met andere woorden: internationals zouden moeten meedelen in het geld dat de KNVB ontvangt uit bijvoor beeld een overeenkomst met Sony. De discussie over deze punten ging gisteravond zelfs zover, dat Bouwer op een gegeven moment voorstelde de hele materie maar weer door te schuiven naar de vol gende algemene vergadering. Maar dat ging voorzitter André van der Louw zelfs te ver. Na twee schor singen zegde hij Bouwer en Van Gaal toe om met de spelersvak bond WCS in overleg te treden over de knelpunten en de hieruit voortvloeiende besluitvorming voor te leggen aan de voorjaarsver gadering. Nadat Van Gaal nog eens het gevaar van deze werkwijze had aangestipt („wat gebeurt er bij voorbeeld wanneer de vergadering in die zitting alle besluiten ver werpt?"), werd de nieuwe mede zeggenschapsstructuur tenslotte aangenomen. „Ik zal me er per soonlijk voor inzetten om dat ak koord tussen ons te verdedigen", veegde Van der Louw ook dit argu ment van tafel. Weinig hinder ondervond Van der Louw vervolgens bij het aange nomen krijgen van de landelijke jeugdcompetitie voor profs en amateurs. Hoewel Bert Jacobs er nogmaals zijn teleurstelling over uitsprak dat deze competitie niet exclusief voorbehouden is aan be taalde clubs. „Maar clubbestuurde ren kijken nu eenmaal meer naar de financiële kant van de zaak als naar de sportieve", aldus berustte hij. „Wel zou ik er op aan willen dringen om het komend seizoen als experiment te beschouwen en daarna nog eens te bekijken of het zo wel goed draait". Van der Louw had daar weinig moeite mee. Vanaf volgend seizoen worden er ties met 14 ploegen geformeerd. De jeugdteams van alle betaalde clubs (inclusief die van de stichtingen) worden in deze klassen ingedeeld, aangevuld met 34 amateurelftallen. Het ministerie van WVC levert in het kader van de nota 'Betaald Voetbal 1985-1990' een financiële bijdrage van 15.000 gulden voor het aantrekken van een jeugdtrai ner. De besturen amateur- en be taald voetbal ondersteunen het project ook nog eens met ieder 50.000 gulden. Spelbos en Van Breukelen geblesseerd ZEIST (ANP) - Ronald Spelbos zal niet in actie komen tijdens de oe fenwedstrijd van het Nederlands elftal, aanstaande woensdag in Waalwijk tegen RKC. De Ajax-ver- dediger raakte in de competitie wedstrijd in Maastricht tegen MW geblesseerd aan de enkel. Spelbos wordt vervangen door Adri van Tiggelen van FC Gronin gen. die in eerste instantie afviel, toen de selectie werd terugge bracht van 21 naar zestien spelers. Dit houdt overigens niet in dat de Groninger nu automatisch deel uit maakt van de groep, waaruit het Nederlands elftal wordt samenge steld voor de wedstrijd van 27 fe bruari tegen Cyprus. Voor dat duel in de kwalificatieronde van het we reldkampioenschap moet de keuze nog worden gemaakt. Ook doelman Hans van Breuke len van PSV moest gisteren we gens een blessure afhaken. Zijn vervanger is Theo Snelders, de sluitpost van FC Twente en Jong Oranje. Van Breukelen, die zondag ontbrak in de competitiewedstrijd tegen Go Ahead Eagles, kneusde op de training een middenhands- beentje.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11