SUIZEBI* ILLEN Yiiesekoop weer helemaal opgefleurd UVS thuis KNVB: 'Nu snel bondscoach' .sloos sport Veer coach Zijl/LGB Zurbriggen slaat toe Prima start in Top-12-toernooi Ü.V.S.-D.F.C. Profrenners naar Spelen? L.F.C.- F.C. Lisse ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 15 Verkeerde been De veld- en zaalhuren worden in Leiden verhoogd. Naar aanlei ding daarvan sloegen clubbla dredacteuren van Fides Pacta (korfbal) en Concordia (gymnas tiek en volleybal) in hun vereni gingsorganen een verontwaar digd toontje aan dat vorige week doorklonk in deze rubriek. Voor al de Leidse Sport Federatie (LSF) kreeg er van langs omdat deze instantie te laat zou hebben gereageerd op de gemeentelijke plannen. LSF-secretaris Lodewijk Kallen-; berg meent dat beide clubbladar tikelen zijn gebaseerd op onjuis te informatie. De redacties van beide bladen hebben inmiddels ingezonden brieven gekregen van Kallenberg, die hij ook aan de Suizebollen-redactie stuurde met het verzoek er uit te citeren. Aan Fides Pacta schrijft Kallen berg: "Met genoegen lazen wij derhal ve het eerste deel van de rubriek van Van der Velde, al fronsten wij even de wenkbrauwen bij de kwalificatie van de LSF als 'log, sloom en lomp lichaam' (zou van der Velde ons eens willen aange ven hoe deze vereniging met 73 leden om te turnen is tot een 'fris, frank en sprankelend geheel'). Echter tot onze stomme verbazing vervolgt Van der Velde met de constatering dat de LSF te laat was met het indienen van een te genvoorstel. De waarheid is an ders: reeds in december werd door de LSF een tegenvoorstel in gediend; de gemeentelijke com missie voor de sport besloot ech ter in haar vergadering van 23 januari het voorstel van B&W te steunen. Dit houdt in dat de ta rieven voor de veldsporten met die voor tennis het meest omhoog gaan". En uit het schrijven aan Concor- dia het volgende citaat: "Wat het LSF-rapport over de ta rieven betreft is het volgende aan de hand. Dit rapport had oor spronkelijk in 1984 moeten ver schijnen. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Dui- vesteijn op onze laatste algemene ledenvergadering kregen wij de indruk dat de nota pas in 1985 hoefde te verschijnen. Wethouder Tesselaar deelde deze mening echter niet en wenste de tarieven- behandeling niet uit te stellen. Wij meenden hierdoor 'op het ver keerde been' gezet te zijn, maar desondanks is het rapport zover gevorderd dat het omstreeks 1 maart zal verschijnen". Maar wel als mosterd na de maal tijd. Maffia Opschudding in de stayerswe reld sinds Gaby Minneboo in september de vuile was op de redactie van Vrij Nederland hing. De vijfvoudige amateurwe reldkampioen bekende tegen over de verslaggevers Frits Ba rend en Henk van Dorp dat het de laatste jaren gewoonte is dat internationale kampioenschap pen bij het stayeren, het wielren nen achter motoren dus, worden verhandeld. De biecht van Min neboo was voor de Koninklijke Nederlandse Wielerunie aanlei ding om een onderzoekscommis sie in te stellen. In VN van deze week laat amateur-stayer Erick Geserick weten van de commis sieleden geen hoge pet op te heb ben: "Vanmiddag ben ik bij de onder zoekscommissie geweest. Na tien minuten stond ik weer op straat. Dat onderzoek stelt niets voor, die commissie wil niets bewij zen". "Ik heb gezegd dat Walrave, Koch en Stam, de twee gangma kers en de coach, vervangen moe ten worden wil je van de stayetij ooit weer een geloofwaardige sport maken. Het antwoord dat ik kreeg van meneer Van Gestel van de commissie was dat Stam ,als enige coach in dienst van de KNWU elk jaar met medailles te rugkomt van het wereldkam pioenschap. Ik heb toen gezegd dat je bent uitgepraat als een sportbond waarde hecht aan me dailles die gekocht en verkocht worden vóór de wedstrijd". Volgens Barend en Van Dorp noemen de stayers hun eigen we reldje al "een maffia". Uit de woorden van Geserick kan wor den opgemaakt dat de rol van peetvader is weggelegd voor Bruno Walrave. Van de renners heeft Gaby Minneboo inmiddels toegegeven het spel van de gang makers te hebben meegspeeld. Mathé Pronk weigert dat voor alsnog. Volgens Geserick ten on rechte: -"Het zou voor de slagerswereld goed zijn als Pronk ook toegeeft hoe vaak hij heeft meegewerkt, of mee heeft moeten werken aan de gangsterpraktijken van Walra ve, Koch en Stam. Die stayerswe reld heet door die drie mensen te recht een maffia". Redactie Jaap Visser en Rob Onderwater Geserick zegt die gangsterprak tijken aan den lijve te hebben on dervonden bij het NK '83 in Nij megen: "Daar ben ik, om in vaktermen te praten, opgeblazen. Ik mocht er niet tusssen komen. Het was het eerste jaar van De Nijs en die moest daar vierde worden. Als ik tegen mijn gangmaker zei 'har der', bleef hij gewoon hetzelfde tempo rijden. Als we ergens langs gingen bleef hij precies naast ie mand rijden, zodat ik net zo lang vuile wind kreeg dat ik kapot ging. Zo wordt een stayer vak kundig opgeblazen". Een aardige jungle dus, waarin de onderzoekscommissie (vrij willig?) schijnt te verdwalen. Ga by Minneboo kreeg vorige week een briefje met het verzoek zijn getuigeverklaring ondertekend te retouneren: "Dat had Minneboo ook graag willen doen, om het onderzoek niet onnodig te stagneren. Voor alle zekerheid belde hij vóór on dertekening even met het bonds- bureau van de KNWU. 'Waarom moet ik de verklaring van gang maker Bruno Walrave onderteke nen', vroeg Gaby Minneboo, 'want zijn verklaring hebt u mij opgestuurd". Van der Zwam Rob van der Zwan nagelde on langs in het clubblad van de Lei- derdorpse voetbalvereniging de Meerburg-voetballer Wim van Zwieten aan de schandpaal naar aanleiding van een persoonlijke ervaring in het veld met deze voormalige RCL-er. In het club blad van januari komt Van der Zwan op zijn openbare aan klacht terug: "Wim van Zwieten kan mij in middels wel schieten. Want mijn verslag van de vriendschappelij ke ontmoeting RCL 3-Meerburg (zat.) 1 heeft heel wat stof doen opwaaien. Het is in mijn ogen jammer dat sommige mensen moeilijk of helemaal niet kunnen relativeren, zeker wanneer mijn Zaterdagavond 21 oktober 1973. PSV heeft zojuist in het Olympisch Stadion gelijkgespeeld tegen Ajax,, dat een maand eerder Gruyff naar Barcelona had zien vertrekken. René van der Kerkhof is blijf met 'De Beef die ondanks een liesblessure een uitstekende wedstrijd speelde. (archieffoto) naam onder een stukje prijkt. Al die oud RCL-ers bij Meerburg zouden beter moeten weten. Mijn inbreng aan dit clubblad bestaat al jaren uit grotendeels ge zwam...". Ballustrade In het fraaie clubblad De Veld post van de Sassenheimse voet balvereniging GWS is A. Ouds hoorn op de ballustrade geklom men om te constateren dat het ei genlijk maar droevig is gesteld met het vaderlandse voetbal: "Kort na de wedstrijd Cyprus- Nederland licht het dagblad Trouw een tipje op van de gang van zaken rond ons Nederlands team. Zoals bekend speelde Ernie Brandts in deze wedstrijd extra spits naast Peter Houtman. Om o.a. dit geniale tactische foefje van Rinus Michels uit te probe ren wordt een wedstrijd georga niseerd tegen DSVP. Op last van Rinus Michels uiteraard zonder journalisten, zodat zijn ge heimpje niet uit zou lekken. Hier toe wordt o.a. KNVB pr-man Wim Jesse met portofoon in de Zeister bossen geposteerd om bij overtreding van het onverbidde lijke bevel van 'De Generaal' in te kunnen grijpen. Verder wordt om de verwarring compleet te maken ook nog eens een verkeer de opstelling aan het ANP door gegeven. Nadat toch een journa list tot het heilige der heilige blijkt te zijn doorgedrongen, spe len na de wedstrijd Wim Jesse en enkele reserves verstoppertje als het er om gaat wie uiteindelijk de naam van de spion-journalist aan Michels heeft doorgebriefd" "Het Nederlands elftal anno 1984. Wat doet echter het eerste de beste LVB-elftal dat achter komt te staan en iets wil forceren. Juist, het voetbalt achterin één te gen één en stuurt de laatste man of voorstopper mee naar voren, exact gelijk aan de briljante in val van onze bondscoach. Het is duidelijk op welk nivo het spel en de begeleiding van het Neder lands elftal zich thans bevinden. Is de recente nederlaag van het Nederlands elftal tegen onze re gionale amateurs dan toch geen toevalstreffer geweest? Je zou het bijna gaan denken". 'Ha die eitjes' De volleyballende studenten van LUSV zijn vorige zomer een fu sie aangegaan met het Leider- dorpse Leython. Zoals uit een in gezonden brief in de jongste uit gave van het clubblad Antenne blijkt, is niet iedere Leythonner die klap te boven gekomen: "Daar heb je jarenlang voor ge streden, gezweet, gekletst en al wat er meer komt kijken om je in heren 1 te werken. Wat gebeurt er... Snode plannen van het be stuur. Zij halen met een gevoel alsof ze persoonlijk de IJssel- meerpolders hebben drooggelegd. de heren van LUSV in huis. He ren 1 wordt heren 2 en qa verder zo maar door. Terug met je voe ten op de vloer. Het idee dat ik aardig kon volleyballen had ik toen nog. Na drie gekombineerde trainingen verdween dat gevoel al gauw. Men kwam de kleedka mer binnen met de uitroep 'hd die eitjes'. Schuchter om je heen kijkend konstateer je dat er be halve lotgenoten niemand anders aanwezig is. Ze bedoelen ons, he ren 2". De ingezonden brievenschrijver, die zijn klaagzang ondertekent met 'een eitje', besluit met: "Volleybal blijft leuk, maar toch praten we al met een therapeut hoe we van 'het eitjesgevoel' aj kunnen komen". Sfeergevoelig Voetbal International bracht een dag met Johan Steur door. De Volendamse bankzitter in dienst van Feyenoord prijst de sfeer in de Rotterdamse selectie. Wat hij met die sfeer bedoelt wordt dui delijk als de Feyenoorders een gratis knipbeurt krijgen aange boden in een moderne kapsalon. Nadat Mario Been op hem heeft ingepraat, laat Steur zich behan delen: "De dorpse 'look' moet plaats maken voor een 'snelle stedelijke coupe'. Steur kijkt nog wat on wennig, maar het resultaat wordt door de Feyenoorders be wonderd. 'Zo zie je er tenminste niet meer uit als een debiel drukt Hiele zich op zijn geheel ei gen wijze complimenteus uit". Blamage In dezelfde VI polst Kees Jans- ma de voormalige verdediger van het Nederlands elftal, Jan van Be veren over een mogelijke terugkeer naar Nederland. De sierlijke doetvérdediger van achtereenvolgens Sparta, PSV en Fort Lauderdale Strikers, speelt nu indoorsoccer bij de Dallas Sidekicks. In sportief op zicht natuurlijk een blamage, maar 'De Beef probeert het nog een jaar uit te zingen omdat hij dan een permanente verblijfsver gunning krijgt. In Amerika ligt zijn (zakelijke) toekomst. Een te rugkeer in het Nederlandse voet bal sluit hij uit: "En als ik al eens een krant zie uit Nederland dan zie ik de toe schouwersaantallen... een blama ge. En op een Spaanse zender zag ik laatst Oostenrijk-Nederland... een nog grotere blamage. Dan duik ik me liever hier nog een tijdje te pletter". LEIDEN - Jan Evert Veer wordt zo goed als zeker de opvolger van Rob Schouten als trainer van Zijl/ LGB. De in Wassenaar woonachti ge Hagenaar heeft in principe 'ja' gezegd tegen een verbintenis met de Leidse poloclub, maar over en kele details moet nog wel nader worden gesproken. International Veer, opgegroeid bij Zian Vitesse, zette vorige jaar bij AZC een punt achter zijn actie ve carrière als poloër. BORMIO (DPA) Pirmin Zurbrig gen heeft alles gewaagd en kan nu alles winnen: wereldbekers en we reldtitels. Op zondag de 13e janua ri, bij winst in de Hahnenkamm- rennen, voelde hij iets in zijn knie knappen. Dezelfde avond werd in Bazel de meniscus uit het pijnlijke gewricht van de Zwitser verwij derd. Negentien dagen later nam dezelfde Zurbriggen in het Noordi- taliaanse Bormio door een over winning in de afdaling voor de combinatie een optie op zijn eerste wereldtitel. Hij raasde in twee minuten en 36- honderdste seconde de 3680 meter lange helling af en was twee-tiende sneller dan zijn landgenoot Peter Lüscher. De gemiddelde snelheid van Zurbriggen was 110.069 km/u. De derde positie was verrassend voor de 21-jarige Westduitser Mar kus Wasmeier. LEIDEN - In tegenstelling tot wat in de sportagenda van gisteren stond vermeld, speelt UVS morgen geen uit-, maar een thuiswedstrijd tegen DFC. Tot deze omzetting is besloten op verzoek van de Dordt- se zondageersteklasser en in over leg met de KNVB. DFC bespeelt namelijk hetzelfde complex als de profclub DS '79, dat morgenmid dag thuis tegen Heerenveen speelt. De wedstrijd DFC-UVS is nu ver schoven naar volgende week zon dag (10 februari). BARCELONA (GPD) Het gisteren ingewijde tafeltennishuwelijk tussen Gerard Bak ker en Bettine Vriesekoop is uitbundig gevierd. Het duo, dat twee jaar geleden door de NTTB van elkaar werd gescheiden, omlijstte de hereniging op het internationale podium met drie klinkende overwinning op het Top-12-toernooi in Barcelona. De Russin Flioera Boelatova, de naar de Bondsrepubliek uitgeweken Roemeense Olga Nemes en de West- duitse Kirsten Krüger fleurden de 'trouwpartij' met hun felicitaties aan het tweetal op. ZEIST (GPD) Het sectiebestuur betaald voetbal be slist vermoedelijk reeds maandag welke trainer moet worden aangezocht voor de functie van bondscoach. De mededeling vanuit het Amsterdamse medisch cen trum dat bondsmanager Rinus Michels een lichte hartaanval heeft gehad en tenminste voor drie maan den is uitgeschakeld, brengt de voetbalbond er toe op korte termijn een opvolger te zoeken voor Kees Rij vers, die drie maanden geleden ontslag nam. „Met het oog op de WK-kwalificatiewedstrijden te gen Cyprus (27 februari) en Oostenrijk (1 mei)", zo rea geerde sectiebestuurder Renze de Vries gisteravond op de nieuwste tegenslag, „zal er snel wat moeten ge beuren. In eerste instantie hadden we er niet op gere kend dat het met Michels zolang zou duren, maar nu we weten dat hij ook in de interland tegen Oostenrijk nog niet beschikbaar is, kunnen we niet langer wach ten". Al eerder had het sectiebestuur besloten met de aan stelling van een nieuwe bondscoach niet te wachten tot medio 1986, maar een jaar eerder tot aanstelling over te gaan. „Het was de bedoeling", licht De Vries toe, „dat we volgens Duits model zouden gaan werken en dat de nieuwe bondscoach naast Michels een jaar stage zou lopen. Nu is er echter een totaal andere si tuatie ontstaan en zullen we snel spijkers met koppen moeten slaan. Want per slot van rekening staat kwali ficatie voor Mexico op het spel". De aanstelling van de nieuwe bondscoach zal de goedkeuring moeten hebben van de algemene verga dering, die maandagavond bijeen komt en waarin het sectiebestuur de plannen zal voorleggen. De oefen wedstrijd van het Nederlands elftal woensdagavond in Waalwijk tegen RKC, ter voorbereiding op de kwa lificatiewedstrijd tegen Cyprus, zal worden begeleid door het duo Dick Advocaat-Jan Rab. Met name de 'surprise' van Olga Nemes stemde Vriesekoop op de feestelijke bijeenkomst tevreden. In '82 immers had de ex-Roemeen se de Hazerswoudse tijdens de Top-12 in Thornaby nog lelijk dwarsgezeten. Terwijl Nemes in Engeland onverwacht naar de overwinning stevende, speelden zich destijds na het verlies achter de rug van Vriesekoop taferelen rondom coaching en arbitrage af. Omdat de 16-jarige tafeltennisser de banden met haar vaderland ver brak en daardoor uit het pingpong- beeld verdween, moest Vriesekoop twee jaar lang wachten op een re vanche. De wraakoefening werd binnen een kwartier uitgevoerd. Vriese koop hanteerde een ijzersterke tak- tiek. De dicht achter de tafel acte rende Nemes kreeg geen gelegen heid haar directe speelwijze ten uitvoer te brengen. De cijfers (21-16, 21-14) illustreerden de macht van Vriesekoop. Ze heet een slow starter te zijn, maar in Spanje legde zij direct al haar troeven op tafel. „Ze heeft mij op bepaalde momenten aangenaam verrast", wist coach Gerard Bakker. „Maar er waren ook ogenblikken bij waar Bettine het verkeerd deed". De Leidse trainer verwees naar het optreden tegen de Westduitse Krüger, van wie zij vorig jaar in Bratislava nog verloor. Ondanks de twee éets-overwinning (21-19, 21-18) had Bakker aanmerkingen op de service van zijn pupil. „Ze gaf er zomaar een paar weg", stipte Karma Lions speelt vanavond niet tegen Enschede Lions. De for matie uit Twente heeft zich afge meld. In plaats van het ijshockey- duel vanavond disco in de ijshal aan de Vondellaan. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 i COMPETITIEWEDSTRIJD EERSTE KLASSE Deze advertentie is aangeboden door LEIDEN - De twee overgebleven plaatsen in de nieuwe eerste klasse van de zaalcompetitie voor vrou wenteams worden ingenomen door Bax en McDonald's. Bax, dat eerder twee punten in mindering gebracht zag omdat het niet was verschenen voor de wed strijd tegen FC Lisse 3, trad alsnog tegen die tegenstander aan en boekte een overtuigende 0-9 over winning- De Voorhoutse ploeg ein digde daardoor als derde in afde ling 1 en plaatste zich direct voor de eerste klasse. Voor de resteren- Nieuwelingen in eerste klasse de plaats speelden de vier van afdeling 1 en 2, FC Lisse 2 en McDonald's tegen elkaar in sporthal De Tweesprong te Roelo- farendsveen. De Leidse formatie zegevierde in dit treffen gemakke lijk met 5-0. FC Lisse 2 was geen partij voor McDonald's, dat geen moment in de problemen kwam. Lia Groot be zorgde McDonald's al snel een 1-0 voorsprong, waarna Miijam Blan kevoort de score nog in de eerste helft opvoerde tot 3-0. In de tweede helft troffen Lia Groot en Geja van der Nagel nog een keer de roos voor McDonald's, dat FC Lisse praktisch geen scoringskans toe stond. De eindstand in afdeling 1 ziet er als volgt uit: Zwarte Wolf 12- 21, SJZ 11-20, Bax 12-13, FC Lisse 2 12-12, FC Lisse 3 12-7, Warmunda 11-4, Stompwijkse Girls 12-1. de coach aan. „Bettine mocht niet mopperen dat ook Krüger niet best speelde". Hoe het dan wel moest demon streerde ze in de ouverture op Spaans grondgebied. Na de ope ningsceremonie, die de slimme Ca talanen aangrepen om olympische propaganda voor 1992 te voeren, vergastte Vriesekoop het rumoeri ge Spaanse publiek op een beeld schone tafeltenniswedstrijd. Met overigens welwillende medewer king van tegenstandster Boelato va, die aanvankelijk op het voorna melijk door de jeugd (dat gratis naar binnen mocht) bijgewoonde evenement op winst afstevende. De Hazerswoudse weigerde te ont dooien en kreeg vooral geen vat op de verraderlijke opslag van de 21- jarige Russin. Met 15-21 moest de eerste game worden ingeleverd. Daarna volgde evenwel een be wonderenswaardig herstel van Vriesekoop. Zij bleek de formule te hebben gevonden om het spel van Boelatova te ontregelen. De verdedigster uit de Sowjet-Unie werd met een veel gevarieerder aanvalsspelletje geconfronteerd, daarbij peurde Vriesekoop meer rendement uit haar service. Bij 15-15, toen Boelatova een forse achterstand had weggewerkt, leek de speelster van Avanti aangesla gen, maar dat bleek slechts schijn: 21—16. Die 'gelijkmaker' gaf Vrie sekoop het vertrouwen om weer het geijkte spelletje te volgen. Ook Boelatova moest in de beslissende game constateren dat niemand an ders dan de Hazerswoudse ver diende te winnen. Met de Tsjechische Hrachova, de winnares van vorig jaar, en de Hon gaarse Zsuzsa Olah nestelde Betti ne Vriesekoop zich aan de kop van het klassement bij de vrouwen. „Maar dat zegt nog helemaal niets", temperde Gerard Bakker het optimisme, „de aandacht hoeft «y- maar een keer te verslappen en ze is uitgeschakeld. Bij de Top-12 is van alles mogelijk, het is net een loterij met dit sterke deelnemers veld". Maar ook Bakker kon er niet om heen dat zijn pupil weer volledig is opgefleurd. Mede door de terug keer van de Leidse trainer heeft Vriesekoop een volledige gedaan tewisseling ondergaan. Op de eer ste dag van het toernooi kon tafel tennissend Europa constateren wat voor gevolgen dat kan hebben. ROB ONDERWATER Uitslagen eerste ronde: Popova (Sov)-Antonjan (Sov) 18-21, 21-15, 21-12; Hrachova (Tsj)-Szabo (Hon) 24-22, 21-14; Boelatova (Sov)-Vriese- koop (Ned) 21-15, 16-21, 14-21; Batinic (Joe)-Perkucin (Joe) 21-18, 21-13; Olah (Hon)-Urban (Hon) 22-20, 17-21, 21-11; Krüger (WDl)-Nemes (WD1) 21-23, 21-19, 20-22. Tweede ronde: Popova-Krüger 22-20, 16-21, 21-17; Hrachova-Batinic 21-13, 21-13; Boelato- a-Antonjan 17-21, 21-13, 21-19; Vriese- 12. Derde ronde: Popova-Boelatova 15-21, 21-16, 11-21; Vriesekoop-Kruger 21-19, 21-18, Hra- chova-Perkucin 25-23, 21-14; Batinic- Urban 21-18, 22-20; Olah-Szabo 21-12, 21-13; Antonjan-Nemes 14-21, 21-16, 19- 21 De stand: 1. Vriesekoop, Olah en Hra chova 6 pnt, 4. Popova, Boelatova, Bati nic en Nemes 4 pnt, 8. Szabo 2 pnt, 9. Antopjan, Perkunic, Urban en Krüger 0 BRUSSEL Hein Verbruggen, sinds enkele maanden voorzitter van de profsectie van de wereld- wielerbond UCI, maakt zich sterk voor toelating van profrenners tot de Olympische Spelen van '88 in Seoel. "Als beroepsvoetballers, -tennissers en -ijshockeyers mee mogen doen, verdienen wij daar ook een plaats", aldus de in Brus sel woonachtige Nederlander. "Er moet een formule worden gevonden om de profs in Seoel te laten rijden. Dat zal een goede zaak zijn, een breekpunt ook in de toe komst van het wielrennen". ADVERTENTIE ÜLfl-g-g-O-O.fl .B.P.8.8 fl.fl.B.B.P-P-PJLfiJLQ A.s. zondag aanvang 14.00 uur mnrröjfjmr oxtroir eroxennrtnn

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15