Ruimtestation VS en Europa 4 Bordeel van Al Capone straks vrouwenmuseum WOON IDEAAL Europa wil rol in Oost-West dialoog Flick wil politici geld blijven geven Weer stakingsoproep Solidariteit ESA streeft zelfstandigheid na Kirkpatrick stapt op Israël zou martelen DONDERDAG 31 JANUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 ROME (ANP/AP) - De bij de Europese ruimtevaartorganisatie ESA aangesloten landen hebben gisteren op de eerste dag van de ministersconferentie in Rome in principe over eenstemming bereikt over het Europees ruimtestation. Alle landen, waaronder ook Ne derland, hebben ingestemd met het voorstel deel te nemen aan het Amerikaanse ruimte station Columbus. WASHINGTON (Rtr./ANP) - De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, mevrouw Jeane Kirkpatrick, heeft haar ontslag in gediend bij president Reagan. Me vrouw Kirkpatrick ontkende giste- Kirkpatrick zal opvolgen. Zij zal i dat zij teleurgesteld is omdat tot uiterlijk 1 maart haar functie haar geen vooraanstaande positie op buitenlands politiek terrein is aangeboden. Ze weigerde mee te delen of Reagan haar een dergelij ke post had aangeboden. „Ik denk dat ik de president èn onze gemeenschappelijke doelein den voor de Verenigde Staten en de wereld het beste kan dienen door weer les te gaan geven en te gaan schrijven", zei ze. In een verklaring, die ze naar ei gen zeggen de dag ervoor had op gesteld, liet mevrouw Kirkpatrick weten dat het „een buitengewone eer" voor haar was geweest „in de Verenigde Naties te pleiten voor vrijheid. Ik ben van mening dat zo wel de Verenigde Staten als de Verenigde Naties thans sterker zijn en ik ben er trots op daaraan te hebben bijgedragen". Het is nog niet bekend wie Jeane blijven bekleden, zo heeft ze met president Reagan afgesproken. In Washington circuleerde woensdag de naam van reizendambassadeur Vernon Walters. Kirkpatrick heeft al voor de pre sidentsverkiezingen laten weten dat zij vier jaar bij de VN genoeg vond. Ze heeft herhaaldelijk te kennen gegeven dat ze in aanmer king wilde komen voor posten als minister van buitenlandse zaken, directeur van de inlichtingen dienst CIA, veiligheidsadviseur van de president of minister van defensie. Reagan weigerde evenwel zijn ministers Shultz en Weinberger in te ruilen ondanks aandrang vanuit de ultrarechtse vleugel van de Con servatieve Partij tot vervanging, met name van Shultz, over te gaan. Robert McFarlane als veiligheids adviseur heeft zich naar de mening van Reagan uitstekend van zijn taak gekweten terwijl William Ca sey als directeur van de CIA zich volgens waarnemers in Washing ton „onmisbaar" heeft gemaakt. Jeane Kirkpatrick wilde met minder echter geen genoegen ne men. Ze wenste haar invloed op het buitenlands beleid van presi dent Reagan te vergroten in plaats van te verkleinen. Die invloed, zo is de algemene opvatting in politie ke kringen in Washington, is de af gelopen vier jaar zeer groot ge weest. Als George Bush er niet was, zou Reagan sterk in de verleiding zijn gekomen om Jeane Kirkpatrick als vice-president te vragen. Niet als „electorale manoeuvre" op de aan wijzing van Geraldine Ferraro tot Democratisch kandidaat voor het - Kirkpatrick: les geven. (foto AP) vice-presidentschap maar omdat hij haar zeer bewondert, zo ver klaarde deze zomer een hoogge plaatste functionaris. derhandelingen kan aangaan met economische zaken kon gister- de Verenigde Staten over de voor- avond na afloop van de eerste zit- waarden van deelneming. Het Co- noë niet zeggen hoe groot het lumbus-project kost tien miljard aandeel van ons land in de daad dollar. Het Europese deel zou twee werkelijke ontwikkeling -u~4 miljard dollar bedragen. In hoever re de verschillende landen afzon derlijk in de uitvoering van het project uiteindelijk zullen deelne- Europees ruimtestation te zijner tijd zal zijn. Hierover zal de rege ring nog een beslissing moeten ne men. STRAATSBURG (ANP) - De mi- agenda. De viering van het 10-jarig nisters van buitenlandse zaken van bestaan van de Helsinki-overeen- de 21 lidstaten van de Raad van komst, de conferentie over men- Europa vinden dat Europa meer senrechten in Ottawa, een confe- Over de ontwikkeling van een Europees ruimtevoertuig, het zo genaamde Hermes-project, bestaat daarentegen nog lang geen over eenstemming. Behalve Frankrijk zelf, dat het voorstel heeft inge diend en het als een onlosmakelijk onderdeel ziet van een onafhanke lijke Europese ruimtevaart, zijn er thans geen landen te vinden die daar geld voor willen uittrekken. Frankrijk, dat bereid is het project desnoods zelf ter hand te nemen, zoekt thans naarstig naar meerdere deelnemers in het kostbare pro ject. Een ander discussiepunt is de uitbreiding van het wetenschappe lijk ruimteprogramma. ESA heeft voorgesteld de jaarlijkse uitgave voor dit doel telkens met zeven procent te verhogen tot een bedrag van 500 miljoen gulden in 1991. Sommige landen hebben een per centage van drie, andere een per centage van vijf genoemd. De ontwikkeling van een krach tiger Europese draagraket, de Aria- Paus: hoop voor Latijns-Amerika moet bijdragen aan het onderhan delingsproces tussen Oost en West over vermindering van spanning, zodat niet te veel de nadruk komt te liggen op de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. „Deze worden langdurig en in- rentie over cultuur in Boedapest, de ontwapeningsconferentie in Stockholm en een conferentie over mensenrechten van de Raad van Europa in Wenen", aldus Van den Broek. „De resultaten van deze conferenties kunnen bevruchtend werken op de onderhandelingen QUITO (AFP/DPA/Rtr.) - Paus Jo hannes Paulus 2 heeft by aan komst in Quito, de hoofdstad van Ecuador, Latijns-Amerika een con tinent van hoop genoemd. „Wij le ven op een beslissend moment voor de toekomst van dit land en dit continent." De kerk heeft een eigen antwoord op het diepe ver langen naar gerechtigheid, aldus de paus tijdens een bijeenkomst in de kathedraal met 1200 priesters, religieuzen en seminaristen. In Ecuador hebben enkele we ken geleden zes mensen het leven verloren tijdens bloedige confron taties tussen de politie en demon stranten, die tegen plotselinge prijsverhogingen protesteerden. Regering en oppositie hebben stil zwijgend besloten de onderhande lingen hierover op te schorten. Het parlement heeft het debat uitge- Canada zijn gisteren en vandaag bijeen voor overleg over rechts: de Britse onderminister Pat tie, Niblaeus uit Zweden, Risenhuber uit West-Duitsland, de Italiaan Granelli en de Fransman Curien. tensief. Een te grote hoop op snel tussen de VS en de Sowjet-Unie, resultaat daar zou tot desillusies kunnen leiden", aldus de Neder landse minister van buitenlandse zaken Hans varj den Broek in Straatsburg. Van den Broek was in Straats burg met 16 van zijn collega's uit de lidstaten van de Raad van Euro pa op uitnodiging van de Westduit- se minister Hans-Dietrich Gen- scher, voor een extra zitting van het ministerscomité van de Raad. De bewindslieden vinden dat naast de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie ook andere forums moeten worden benut. „Er staan vele be langrijke bijeenkomsten op de 'Colombia geeft Suriname geld' AMSTERDAM (ANP) - Colombia heeft Suriname een lening toege zegd van enkele tientallen miljoe nen guldens. Dat hebben Ludwich van Muiier van de Liga van Suri naamse patriotten en Rob Wormer, voorzitter van de Unie Volksdemo cratie Suriname, verklaard op een persconferentie in Amsterdam. Beide organisaties ondersteunen het beleid van legerleider Bouter- se. De Surinaamse legerleider brengt 22 en 23 februari op uitnodi ging van de Colombiaanse presi dent Belisario Betancur een offi cieel bezoek aan Colombia. Deze uitnodiging komt na het bezoek van een Surinaamse delegatie aan Bogota. Suriname en Colombia on derhouden sinds 1981 betrekkin gen op ambassadeursniveau. terwijl daarnaast de 21 lidstaten van de Raad van Europa ook in hun afzonderlijke contacten met het Oosten het nodige kunnen doen". De voorzitter van het ministers comité van de Raad, de Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher, was nog duidelijker: „Europa mag geen toeschouwer zijn bij de Oost-Westonderhande lingen". Hij heeft de extra vergadering van het ministerscomité bijeenge roepen om te verhinderen dat er een kloof ontstaat tussen de stand punten ten aanzien van buiten lands beleid tussen de tien lidsta ten van de EG die tevens lid zijn van de Raad van Europa en de overe 11. De ministers van buiten landse zaken van de tien EG-lan- den zien elkaar vrijwel Wekelijks in het kader van de Europese politie ke samenwerking, terwijl men el kaar in het kader van de Raad van Europa slechts tweemaal per jaar treft. ROME Ministers van dertien Europese landen '-5, heeft de ins"temming"van* de de toekomst van de Europese ruimtevaart. Van links 11 aangesloten landen. Met deze ra- D" ket zal Europa in staat zijn te zijner tijd in concurrentie met andere ruimtevaartlanden met succes communicatie- en aardobservatie satellieten in de ruimte te brengen. De Ariane-5 is tevens geschikt om eventueel het door Frankrijk voor gestelde bemande ruimtevoertuig omhoog te brengen. De ontwikke ling van de raket kost eveneens twee miljard dollar. Minister Van Aardenne van eco nomische zaken deelde desge vraagd mee dat ons land voorlopig mee kan blijven doen aan het voor alle lidstaten verplichte ESA-pro- gramma. Er is in het ruimtevaart- budget van de komende jaren vol doende ruimte om daaraan te vol doen. De Nederlandse bijdrage aan de Europese ruimtevaartorganisa tie bedraagt thans 95 miljoen gul den per jaar. In 1989 is 150 miljoen gulden voor ruimtevaartdoelein den beschikbaar. Of ons land zich onder andere ten behoeve van het ruimtevaartstation en het Hermes- project extra inspanningen van aanzienlijke omvang kan permitte ren zal nog nader bekeken worden. De bewindsman toonde zich te vreden over de besprekingen inza ke de compensatie-orders van de ESA aan de ruimtevaartindustrie in ons land. Petra Kelly wil blijven BONN (AP) - Petra Kelly, een van de oprichters en belang rijkste leden van de Westduitse Groenen, weigert te buigen voor het partij beleid en zal haar bondsdagzetel halverwege de termijn niet afstaan aan een an der. De overige leden van de bondsdagfractie zullen hun ze tel wel in maart aan anderen overdragen. Een partij beraad besloot gisteren in Bonn dat de wensen van parlementariërs die willen blijven zitten zullen worden gerespecteerd. In haar brief schreef Kelly dat zij vond dat parlementa riërs wel de hele rit in het parle ment moesten uitzitten, maar dat zij zich niet herkiesbaar moeten laten stellen. DEN HAAG (ANP) - Friedrich Karl Flick, de directeur van het Westduitse privé-concern dat het middelpunt is in de affaire van de geheime giften aan politieke partij en, zal ook in de toekomst de poli tieke partijen in de Bondsrepu bliek met geld steunen. In een ge sprek met het weekblad „Stern" verklaarde de industrieel: „Ik vind het een absoluut normale procedu re dat men bij de verkiezingen van 1987 iets wil doen en dat zal ik ook doen". Flick verklaarde van plan te zijn de toekomstige leider van de rege ringspartij FDP, Martin Bange- mann, kanselier Kohl en minister van financiën Gerhard Stolten- berg, beiden CDU, te bezoeken. „Een ding is zeker, daar maak ik ook geen geheim van, dat ik de he ren zal zeggen, als jullie de grote slag ingaan, dus de verkiezingen WARSCHAU (AP) - De leider van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit Lech Walesa en andere ondergrondse leiders hebben gis teren opgeroepen tot een nationale werkonderbreking van een kwar tier op 28 februari uit protest tegen regeringsplannen om de voedsel prijzen te verhogen. De stakingsoproep werd gedaan in een gezamenlijke verklaring van Walesa en het Tijdelijke Coördina tiecomité van Solidariteit (TKK). Het communiqué werd woensdag i Warschau verspreid onder wes- nuari aanwezig zijn geweest bij terse correspondenten. Voorzover bekend is het de eerste keer dat van het TKK. Walesa een stakingsoproep mede- ondertekent sinds de afkondiging van de staat van beleg en het ver bieden van Solidariteit in decem ber 1981. samenzweringsbijeenkomst' i TKK be- De staatstelevisie berichtte in middels dat er een gerechtelijk on derzoek ingesteld is tegen de voor malige leider van de mensenrech tenorganisatie KOR, Adam Mich- nik, en tegen Bogdan Lis, een vroe gere ondergrondse leider van Soli dariteit. De twee zouden op 21 ja- Het communiqué v< vestigde dat Michnik wezig waren bij de vergadering van 21 januari, tijdens welke beslo ten werd tot de stakingsoproep. De bijeenkomst werd voorts bijge woond door vijf ondergrondse lei ders, onder wie de voorzitter van het TKK, Zbigniew Bujak. De staatstelevisie meldde dat 'tijdens deze vergadering werd besloten tot de stakingsoproep, die erop ge richt is spanning en sociale druk te veroorzaken en die, gelet op de huidige economische en politieke situatie in het land, ondubbelzin nig provocerend van aard is'. Volgens de televisie was het on derzoek tegen Michnik en Lis ge baseerd op twee bepalingen in de strafwet, die het deelnemen aan il legale organisaties verbieden. De officier van justitie had echter be sloten hen 'in de huidige fase van het onderzoek' nog niet te arreste ren. Als zij schuldig worden bevon den kunnen zij tot maximaal drie jaar gevangenisstraf veroordeeld worden. van 1987, dan kunt u altijd op mij rekenen". De vraag: dus weer schenkingen" beantwoordde Flick metja". Verslaggevers van Stern ont moetten Flick in het zuiden van Californië, waar hij herstelt van een heupoperatie. Per auto en vliegtuigje werden zij onder bege leiding van lijfwachten van de on dernemer naar diens gehuurde vakantievilla gebracht. In maart wordt het proces hervat tegen de Westduitse oud-ministers van economische zaken Otto Lambsdorff en Hans Friderichs, die ervan worden beschuldigd gif ten voor de FDP te hebben aange nomen in ruil voor het toekennen aan de Flickgroep van belastingte gemoetkomingen in de grootte van 450 miljoen mark bij de overdracht, van aandelen. De tegemoetkoming is in december 1983 door een recht bank teruggedraaid, waar het Flick-concern tegen in beroep is gegaan. Flick zelf is niet in staat van beschuldiging gesteld. In het vraaggesprek beweert Flick zich van geen schuld bewust te zijn. „Voor mij behoort het tot de plicht van een ondernemer de par tijen met geldmiddelen te steunen als de financiële toestand het toe laat... onze politici zijn niet te ko pen. We zijn er bij de schenkingen niet van uitgegaan dat wij een te genprestatie zouden krijgen". wiw minister van energiezaken, die ver- tfoto AP) antwoordelijk voor de prijsverho gingen was. Ook heeft de regering de uitwijzing van twee Italiaanse priesters, die guerilla's getraind zouden hebben, opgeschort tot na het bezoek van de paus. De paus heeft de jongeren in Ecuador opgeroepen tot solidari teit met de mensen aan de rand van samenleving, vooral de Indianen en de arme boeren in de bergen. Volgens de paus moet deze solida riteit met de armen samengaan met de gerechtvaardigde kritiek van de jongeren op de wapenwed loop, het racisme en de schending van de mensenrechten. Weer rellen in Dominicaanse Rep. SANTO DOMINGO (IPS) - De door de regering van de Domini caanse Republiek gevreesde pro testacties tegen prijsverhogingen barstten begin deze week los in de sloppenwijken van de hoofdstad Santo Domingo. De politie en het leger trokken met steun van drie helikopters de armenwijken in om de orde te herstellen. Het protest begon met een boy cot van een aantal winkels en het openbaar vervoer. In de armenwij ken van Santo Domingo lag vol gens verslaggevers het openbaar leven geheel stil. De prijsverhogin gen werden vorige week woensdag afgekondigd. Vorig jaar april kwa men bij rellen tegen prijsverhogin gen meer dan 60 mensen om het leven. Evenals toen mikt de rege ring met de prijsmaatregelen op een akkoord met het Internationa- bal Monetair Fonds (IMF), over een nieuw overbruggingskrediet van 60 miljoen dollar. GENÈVE - Een Israëlisch gevangenenkamp op de Westelijke Jordaanoe- ver is in werkelijkheid een centrum van 'martelingen en intimidaties', waar 'bekentenissen worden gefabriceerd'. Dat zegt een groep Palestijn se advocaten in een rapport van de Internationale Commissie van Juris ten. Het rapport, 'Marteling en Intimidatie op de Westoever', is gebaseerd op interviews met 20 voormalige gevangenen. Het maakt melding van een groot aantal gevallen van mishandeling, variërend van het onthouden van slaap tot het afranselen met elektriciteitskabel om bekentenissen af te dwingen. Het rapport maakt verder melding van het onthouden van goed voed sel, en persoonlijke hygiëne en toiletfaciliteiten aan de gevangenen. De genen die protesteerden 'werden bespot, beledigd en geslagen', aldus het rapport. (meer) ADVERTENTIE •r Het New Michigan Hotel: museum in 1992. CHICAGO - Het hoofdkwartier van de beruchte Amerikaanse gangster Al Capone in Chicago, een voormalig luxe hotel van tien verdiepingen en 400 kamers dat in de jaren twintig en dertig de plaats was waar Capone's medewerkers en hun vrouwelijke aanhang zich vermaakten, is voor een half mil joen dollar aangekocht door een fe ministische organisatie die er een internationaal vrouwenmuseum en -centrum wil vestigen. door Sharon Cohen/AP De feministische Sunbow Stich ting wil het voormalige Lexington Hotel voor de wereldtentoonsteling van 1992 in Chicago ombouwen tot een plaats waar de verworvenhe den van vrouwen over de gehele wereld op het terrein van politiek, kunst, gezondheidszorg en weten schap tentoon worden gesteld. Het museum zal een overzicht ge ven van de geschiedenis van het fe minisme, maar aan het verleden van het gebouw zal niet voorbij worden gegaan. De directeur van de Sunbow Stichting, Patricia Por ter, zei niet zeker te zijn 'of het wel helemaal juist is om Capone aan de organisatie te verbinden, maar wij zullen iets doen om hem te geden ken'. Het hotel dateert uit 1893, toen het precies op tijd gereed was voor de opening van de Expositie van Columbia. President Grover Cleve land bracht er zijn wittebroodswe ken door. Buitenlandse hoogwaar digheidsbekleders en leden van de High Society stonden in de weidse ballroom schouder aan schouder. Tijdens de drooglegging verhuis de 'Scarface' Capone het hoofd kwartier van zijn misdaadimpe rium van het Metropole Hotel aan de overzijde van de straat naar het Lexington. 'Hij maakte de eige naar zo bang dat die niets meer kon uitrichten', aldus Porter, die het verleden van het gebouw uitge breid onderzocht. "Hij betaalde on geveer 18.000 dollar per jaar om hier te wonen". Van 1928 tot 1932 was het Le xington, dat was gesierd met kristallen kroonluchters en Ita liaans marmer, een bordeel. Capo ne's persoonlijke vertrekken en zijn in zacht lila uitgevoerde badkuip bevonden zich op de vijfde verdie ping. "We vonden tien ondergrondse tunnels die in verschillende richtin gen lopen... en een tiental geheime trappen", aldus Porter. Een daar van bevond zich achter Capone's medicijnkast. Op een andere ver dieping verborg een spiegel een deur die leidde naar andere gebou wen, waar werd gegokt. Ook werd een kamer gevonden waar de lijf wachten van Capone een schiet baan hadden. Het Lexington probeerde na de oorlog zijn reputatie te herstellen en de naam werd veranderd in New Michigari Hotel. Maar de buurt ging achteruit en in 1980 werd het hotel gesloten. De Sunbow-stichting behartigt speciaal de belangen van vrouwen die deel uitmaken van minder heidsgroepen en verzorgt een oplei ding voor vrouwen die in de bouw willen werken. De organisatie wil het gebouw bovendien gebruiken als dagcentrum, voor appartemen- tenverhuur en als onderzoekscen trum voor vrouwenvraagstukken. De stichting werkt zonder winst oogmerk. Het project kost rond de 6,5 miljoen dollar (bijna 23 miljoen gulden). Alles op het gebied van TOTALE INTERIEUR-VERZORGING GROENOORDHALLEN LEIDEN En dat niet alleen! Ook EVENEMENTEN zoals: tentoonstelling schilder v.d. Hoeven 'xpositie meubelontwerpen, bekroond n De wondere wereld van Hologrammen Woon/Ideaal wedstrl|d Iedere 250e bezoeker gratis bezoek NOS-stu- Openingstijden: woensdag 30 januari van 19.00 uur tot 22.00 uur; donderdag 31 januari van 14.00 tot 17.00 uur en van 19 00 tot 22 00 uur; vrijdag 1 tebruari van 14 00 tot 17 00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. zaterdag 2 fe bruari van 11.00 tot 17.00 uur en van 19 00 tot 22.00 uur; zondag 3 februari van 12 00 tot 17.00 uur. Entreeprijs: 4.-; kinderen en 54+ 2.50. AANGEBODEN DOOR SLAAPKAMERCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7