Hogere vrijstelling rente twijfelachtig Uitwijzing voor 350 illegale Surinamers mzsm openbare verkoop vloerbedekking Koning heeft moeite met kosten De Vries slikt kritiek tweeverdienerswet in f 45,- f 65,- f 75,- 95,- f 175,- f200,- f250,- Sterk vervuilde boerderij in Kaatsheuvel uitgemest Kleding met vervalste merkopdruk ingenomen Korte-Van Hemel komt er 600 tegemoet Hartstichting bepleit centrale controle op kunsthartkleppen DONDERDAG 31 JANUARI 1985 DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Koning (financiën) lijkt voorlopig niet veel te voelen voor een verhoging van de rentevrij stelling van 700 gulden naar 1000 gulden per persoon. In een reactie op een door CDA en WD tijdens de behandeling van de begro ting van financiën ingediende motie wees hij vooral op de hoge kosten die met een zo'n verhoging gemoeid zijn, namelijk 100 miljoen gulden per jaar. Koning beloofde het voorstel bij het opstellen van de komende be groting in overweging te nemen. Hij zei wel enkele gunstige kanten aan het plan te zien. Daarbij wees hij onder meer op de opwekking die van een hogere rentevrij stel ling zou uitgaan om te gaan sparen. Een voorstel van WD'er De Gra ve om mensen met een eigen huis van rentevrij stelling te laten profi teren wees de staatssecretaris van de hand. Een dergelijke maatregel zou eveneens 100 miljoen gulden gaan kosten. Koning kon zich vinden in de mening van vrijwel de hele Twee de Kamer dat de huidige belasting wetgeving veel te ingewikkeld is en dringend vereenvoudigd moet worden. Daarbij verwees hij naar de contourennota (waarin een een voudiger stelsel wordt voorge steld). Deze vormt nog steeds het uitgangspunt voor ons beleid, zei hij. De staatssecretaris zei de belas tinginspecties opdracht te hebben gegeven tot een soepel optreden bij de beoordeling van de aftrekre geling voor groot onderhoud. Hij vindt het aanvaardbaar dat behal ve de kosten van groot onderhoud ook de kosten van woningverbete ring en normaal onderhoud, dat te- DEN HAAG (GPD) - CDA-fractie- leider De Vries heeft in een per soonlijke brief aan staatssecretaris Koning (financiën) zijn beschuldi ging ingetrokken dat deze de Ka mer verkeerd had ingelicht over de gevolgen van de tweeverdieners- wet. De Vries ontkent echter dat hij ook zijn excuses voor de mis stap heeft aangeboden. Een af schrift van de brief heeft de CDA- fractieleider gestuurd aan premier Lubbers, die ook al over de woor den van De Vries was gevallen. Staatssecretaris Koning is tevre den over het antwoord van De Vries en voor hem is hiermee de zaak de wereld uit. In zijn brief wijst De Vries op de verschillende cijfers -die Koning aan de Tweede en Eerste Kamer heeft voorgelegd. Hij geeft toe dat de cijfers aan de Tweede Kamer uitgaan van de effecten voor de koopkracht. In de Eerste Kamer 'Meer overleg over drugsbeleid nodig' DEN HAAG (GPD) De centrale overheid moet meer moeite doen om het overleg tussen de vier grote steden over de bestrijding van harddrugs op gang te brengen. Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben grote problemen met het plan van de gemeente Amsterdam om onder medisch toezicht aan een beperkte groep verslaafden heroï ne te gaan verstrekken. Dat hield de Haagse wethouder H. J. Bru- ning van maatschappelijk welzijn en volksgezondheid de bijzondere kamercommissie voor drugsbeleid gisteren voor tijdens een bezoek van de commissie aan het verslaaf dencentrum Kouwenhof in de resi dentie. Volgens een woordvoerder van Kouwenhof voert de centrale over heid een zigzag beleid met betrek king tot de hulp aan verslaafden. Hij vindt dat het aantal subsidiere gelingen drastisch moet worden ingekrompen. daarentegen sprak de staatssecre taris over de achteruitgang in gul dens voor verschillende groepen. De Vries wil verder weten of de invoering van de wet tot gevolg heeft gehad dat veel mensen ont slag hebbeii genomen. Eventueel wil hij dat het kabinet - zonodig nog dit jaar - maatregelen neemt om deze ongewenste effecten te gen te gaan. Als het enigszins mo gelijk is, wil De Vries dat de even tuele maatregelen worden getrof fen met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar. Tijdens de behandeling van de begroting financiën ontkende Van Iersel (CDA) gisteren in alle toon aarden dat De Vries met deze stel- lingname zijn standpunt van vori ge week had afgezwakt. Hij ont kende ook dat hij bij de behande ling van de wet - in oktober vorig jaar - onvoldoende zou hebben op gelet. Deze beschuldiging was geuit door de WD'er De Grave en de PvdA'er Vermeend. Voorstellen de oppositie om als nog - met terugwerkende kracht - een toetrederstoeslag in te voeren en om de 'kleine tweeverdieners' nu al een tegemoetkoming te be zorgen, werden door de beide rege ringspartijen afgewezen. In navol ging van Koning zeiden De Grave en Van Iersel dat zij eerst het resul taat van de studie willen afwachten voordat zij wijzigingen in de wet willen doorvoeren. DOOD NA SCHEREN (ANP) - De 87-jarige H.L. Struckman uit Bus- sum is gisteren na het scheren overleden. Vermoedelijk door kortsluiting kwam er een steek vlam uit zijn scheerapparaat waar door zijn pyama in brand vloog. Dit heeft de politie van Bussum vanochtend meegedeeld. Het slachtoffer werd onmidde- lijk naar het brandwondencentrum in Beverwijk vervoerd waar hij la ter op de dag overleed. De politie heeft een technisch onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de steekvlam. uit annulatie order hotelaccommodatie (art. 1123). (Het tauiit is niet vprcnoHon (Het tapijt is niet versneden, levering franko huis.) Lano, Zwaar bouclé berber tapijt ook in beige op zware dubbele rug. 400 cm. br,, van(98,- Smash, eigen import, enkalon bouclé tapijt op zware legklare rug in 5 tinten, gelaslaniseerd. van f 139,— Magdaleine, het overbekende zware soft velourstapijt, huiskamergeschikt in 7 tinten, van f149,- Intertest, zuiver scheerwollentapijt voor r intensief gebruik, 400 cm. br.van f 219,- Oesso, zwaar bouclé berber tapijt in 4 tinten opdubb. jute rug. 7 jaargarantie. f WOfl 400cm.br. IzCUj" Sahara, zuiver scheerwollen bouclé tapijt op dubb. jute rug, in camel, berber linde f 1QE en hazel, van 1289,— I IO«Ja" Cotton Look, overbekend 2001 katoentapijt, 4An jute rug, 7 tinten, van (279,- T |h[J Richelieu, friséé tapijt op dubb. rug, J in 6 tinten: berber, camel, bl. grijs, grijs en linde, van (369,- Intertesl, zuiver scheerwollentapijt op dubb. jute rug met een wel 2 cm. hoge pool, van (439,- Interlest, super zware nopperal kwaliteit. 5 schapen per m2, dubb. jute rug, van (489,-, inkoopprijs Inlichtingen en stalen: Zaterdag 2 februari van 11.00 tot 15.00 uur HOTELNOORDZEE Wilhelminaboulevard 8 Noordwiik gelijkertijd gebeurt, worden afge trokken. Hij wees kritiek vanuit de Kamer over het functioneren van de tijde lijke aftrekregelingen voor groot onderhoud en schilderwerk van de hand. Van de regeling voor het groot onderhoud hadden het eerste jaar (1983) al 25.000 tot 30.000 belas tingbetalers gebruik gemaakt. Het schilderwerk viel tegen: daar maakten niet meer dan 5.000 men sen gebruik van. Maar volgens Ko ning hebben veel belastingbetalers mogelijk nog even gewacht met het laten verrichten van schilder werk, omdat dit een regelmatig te rugkerende klus is. Minister Ruding (financiën) zei tot nu toe ontevreden te zijn over de resultaten van de privatisering (het afstoten van overheidstaken naar particuliere bedrijven of in stellingen). Volgens Ruding zijn de magere resultaten onder meer te wijten aan weerstanden in het ambtelijk apparaat. De minister toonde zich echter niet pessimis tisch, want er is inmiddels een be gin gemaakt: het loods- en ijkwe- zen, het staatsvissershavenbedrijf, het computercentrum Limburg en enkele onderdelen van het facili tair bedrijf van de NOS. CDA-leider neemt afstand van V.d. Broek DEN HAAG (GPD) - CDA-fractie- leider De Vries vindt dat een Ne derlandse minister België moeilijk een verwijt kan maken over de ver tragingen bij de plaatsing van kruisraketten. Hij neemt daarmee afstand van minister van buiten landse zaken Van den Broek die eerder deze week de Belgen waar schuwde dat uitstel van plaatsing de positie van het NAVO-bondge- nootschap verzwakt. Op een bijeenkomst van hoofd redacteuren in Den Haag zei De Vries over deze kritiek van zijn partijgenoot: „Op grond van de historie past de Nederlandse rege ring en het parlement enige terug houdendheid op dit punt." Bij dezelfde gelegenheid toonde De Vries zich ook niet gelukkig met het optreden van twee van zijn fractiegenoten die de minister van justitie hebben gevraagd om richt lijnen voor de pers bij interviews met delinquenten. Naar aanleiding van een tv-interview met een ont snapte veroordeelde vroegen de CDA-kamerleden Van der Burg en Gualtherie van Weezei de minister van justitie deze week of er in der gelijke gevallen geen richtlijnen zouden moeten gelden voor de pers. Fractieleider De Vries bekende de vragen van tevoren niet te heb ben gezien. Zelf, zo maakte hij dui delijk, voelt hij niets voor zo'n be moeienis van de overheid met de pers. Naar zijn mening moet de po litiek daar buiten blijven. Scheepsschroeven gestolen DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie staat sinds woensdag voor een merkwaardige zaak. Uit een magazijn van een rederij aan de Zeesluisweg in Scheveningen wer den in de nacht van dinsdag op woensdag twaalf bronzen scheeps schroeven gestolen. De schroeven wegen 310 kilo per stuk en hebben samen een waarde van twee ton. Dat heeft de politie vanochtend be kend gemaakt. Een nacht eerder raakte dezelfde reder al twee automatische stuur inrichtingen, twee marifoons en twee middengolfzenders kwijt. Zij werden ontvreemd uit een hek trawler die ter reparatie op een werf aan de Zeesluisweg lag. Die spullen zijn volgens de politie 58.000 gulden waard. KAATSHEUVEL (ANP) - Enorme hoeveelheden afval, mest en enkele kadavers. Dat trof de rijkspolitie vorige week vrijdag aan op het erf van en in een boerderij in het Noordbra bantse Kaatsheuvel. Gemeen tewerken van Loon op Zand, waaronder Kaatsheuvel valt, is gisteren begonnen met het op ruimen van de troep. Rond drie uur 's middags had men al vijf entwintig vrachtwagens vol. Verwacht wordt dat de opera tie, waarbij een deel van de grond moet worden afgegra ven, vier of vijf dagen gaat du ren. De kosten worden voorlo pig geschat op 20.000 gulden. De twee bewoonsters van de boerderij, zusters van elkaar, zijn voorlopig ondergebracht in een op hun terrein geplaatste caravan. De bedoeling is dat zij op korte termijn, volgens de ge meente al dan niet tijdelijk, el ders gaan wonen. Het was gis teren nog niet bekend of tegen hen vervolging wordt inge steld. Zij zouden zich volgens de rijkspolitie schuldig hebben gemaakt aan een aantal over tredingen, onder meer van de hinderwet, de wet bodem verontreiniging en de wet eco- nomischse delicten. De verwaarloosde dieren die werden aangetroffen zijn in be slag genomen. Het ging om der tig geiten, elf koeien, twee stie ren en nog wat honden. De rijkspolitie had het vermoeden van ernstige dierenmishande ling. Daarom besloot zij afgelo pen vrijdag te gaan kijken. De i Kaatsheuvel ge- aangetroffen situatie was voor de rijkspolitie en de dierenbe scherming aanleiding bij de ge meente Loon op Zand aan te dringen op maatregelen. DEN HAAG (ANP) - Een de monstrant legt lege bordjes op het plavèisel van het Binnenhof waar diverse organisaties gis teren een manifestatie hielden voor hulp aan de twee miljoen hongerende Eritreërs in Ethio pië. Elk bord stond voor 10.000 mensen. Een delegatie van het Volksbevrijdingsfront van Eri trea en de werkgroep Eritrea boden gisteren duizenden handtekeningen aan de vaste kamercommissies voor buiten landse zaken en voor ontwikke lingssamenwerking aan ter on dersteuning van de oproep voor meer voedselhulp en voor een staakt-het-vuren in het Ethiopi sche gebied. (foto anp» Geen baan? Dan school geld terug DEN HAAG (ANP) - Leerlin gen van de 's-Gravenhaagse Vakschool die na hun eindexa men binnen één jaar geen werk hebben gevonden, krijgen van de school hun schoolgeld te rug. Een woordvoerder van de school, waar leerlingen worden opgeleid voor het lhno-diploma (lager huishoud- en nijver heidsonderwijs), heeft dat gis teren bekendgemaakt. De leiding van de 's-Graven haagse Vakschool hoopt met deze actie af te rekenen met de 'negatieve kijk op lhno-school- verlaters'. Volgens de woord voerder ergert de schoolleiding zich vooral aan het beleid van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Haag, dat leerlingen met een lhno-diploma als onge schoold te boek heeft gesteld. De woordvoerder verwacht dat deze actie de school niet veel geld zal kosten. Maximaal kan het een schadepost beteke nen van ongeveer tienduizend gulden. De praktijk leert echter dat leerlingen die van onze school afkomen over het alge meen vrij snel aan werk ko men, waardoor we ons nauwe lijks zorgen maken, aldus de woordvoerder. Iedere leerling die geen baan kan vinden, krijgt een bedrag van 150 gulden terug. Ook be taalt de school de aangeschafte leermiddelen terug. ROTTERDAM (ANP) - Bij een in val in een videotheek in Rotter dam-Pernis is een grote hoeveel heid sportkleding met vervalste merkopdrukken in beslag geno men. Volgens de Rotterdamse poli tie kwam een speciaal fraudeteam, versterkt met twee ambtenaren van de Economische Controle Dienst, in actie na een aangifte van kledingfabrikant New Balance in Zoeterwoude, die onder licentie bekende merkkleding vervaardigt. In totaal werden ongeveer twee duizend kledingstukken in beslag genomen. Een deel was bedrukt met vervalsingen van merknamen of was voorzien van een ingenaaid label met valse opdruk. In verband met deze zaak is de 22-jarige Rot terdammer A. de K. aangehouden. De zeefdrukmachine waarmee de opdrukken werden gemaakt is in beslag genomen. Volgens de woordvoerder van de politie werd de namaakkleding openlijk in de videotheek ver kocht. Het betreft imitaties van de merken New Balance, Kappa, Nike en Lacoste en Mickey Mouse-, Snoopy- en Donald Duck-truien. De vervalsingen werden voor een veel lagere prijs verkocht dan de originele kleding. Bovendien is de kleding volgens de politie vervaar digd uit een dunne, goedkope kwa liteit stof. Als alle in beslaggeno men kledingstukken waren be drukt en verkocht had dit schatting zo'n 130.000 gulden opge bracht. Koningin jarig Koningin Beatrix is vandaag 47 jaar geworden. (fotoANP) Marokkanen boos na dood landgenoot in politiecel AMSTERDAM (ANP) - De gang van zaken rondom de dood van de 28-jarige Marokkaan Hmidou Takhrifa, afgelopen zondag in een Amsterdamse politiecel, heeft gro te verontwaardiging gewekt bij het Komitee Marokkaanse Arbeiders in Nederland (KMAN). Gistermiddag had op het hoofd bureau van politie in de hoofdstad een gesprek plaats tussen een dele gatie van het KMAN en enkele fa milieleden van de overleden Ma rokkaan met de plaatsvervangend hoofdcommissaris Van Ingen en officier van justitie mr. Berger. Aan het gesprek ging een demon stratie door ongeveer honderd Ma rokkanen voor het hoofdbureau van politie vooraf. Niet alleen de gang van zaken rondom de dood van Takhrifa, ook de behandeling in het algemeen door de politie van illegale buiten landers die zijn aangehouden is door het KMAN aan de orde ge steld, zo heeft de woordvoerder van het KMAN, A. Bin Ahmed, na afloop van het gesprek meege deeld. De oorzaak van het overlijden van Takhrifa is voor de politie voorlopig nog een raadsel. De man werd zondagmorgen vroeg leven loos in de cel op het hoofdbureau aangetroffen. Een maandag uitge voerde sectie heeft de doodsoor zaak niet aan het licht gebracht. Ook een acute hartstilstond kon niet worden vastgesteld. Nu wordt een toxicologisch onderzoek inge steld. De uitslag daarvan kan pas over enkele weken worden ver wacht. "Voor ons is de politie verant woordelijk voqr de dood van Takh rifa totdat het tegendeel bewezen is", zeiden gistermiddag familiele den. Het stoffelijk overschot zou vandaag worden vrijgegeven. De familie overweegt een onderzoek door een particuliere arts te laten instellen. Het KMAN en de familie overwegen verder in een later sta dium een aanklacht tegen de poli tie in te dienen als de juiste toe dracht van het gebeurde niet aan het licht komt. Takhrifa was op 17 januari door de politie aangehouden bij een in val in een flat aan Zilverberg in de hoofdstad. Hij zou op 28 januari, de dag na zijn dood, voor de tweede keer als ongewenste vreemdeling uit ons land worden gezet. UTRECHT (ANP) - De overheid moet protheses die in het menselijk lichaam worden ingeplant, zoals de kunstmatige hartklep, vooraf aan een grondige controle onderwerpen om te voorkomen dat pas na inplanting blijkt dat deze protheses mankementen vertonen. Dit stelt D. Koole, coördinator van de informatielijn van de Nederlandse Hartstichting, naar aanleiding van de ondeugdelijke Bjork-Shiley kunsthartkleppen, die in Nederland zeker zes mensen het leven hebben gekost. Pas afgelopen maandag werd bekend dat de Nederlandse importeur anderhalf jaar geleden honderden kleppen heeft teruggenomen vanwege een ondeugdelijke constructie. De kleppen zijn vanaf 1979 bij een onbe kend aantal mensen ingeplant. „Het is blijkbaar mogelijk dat ook na de ontdekking van de gebreken aan de protheses, deze toch worden inge plant en dat de patiënten niet geïnformeerd worden. Ik vind dat hier de overheid een ernstig verwijt treft. Door centrale controle van de kleppen zou heel wat leed zijn voorkomen", aldus Koole. De Hartstichting is de laatste dagen overstroomd met zo'n zeshonderd verontruste telefoontjes. Volgens Koole lieten twintig opbellers weten van inplanting van een kunsthartklep af te zien, hoewel de Bjork-Shiley- kleppen al sinds enige tijd niet meer worden gebruikt. „Ontzettend triest", aldus Koole. Hij heeft enkele familieleden van mensen die ver moedelijk aan een falende klep zijn overleden, de raad gegeven juridi sche stappen tegen de importeur en het desbetreffende ziekenhuis te DEN HAAG (GPD) - Ongeveer 350 illegaal in ons land verblijven de Surinamers zullen worden uit gewezen. Zo'n 600 illegale Surina mers aan wie aanvankelijk een ver blijfsvergunning is geweigerd, mo gen alsnog blijven. Staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) heeft dat gisteren in een mondeling overleg met de Tweede Kamer meegedeeld. De 600 Surinamers wordt toch een verblijfsvergun ning verleend op grond van een eenmalige heroverweging, waarbij bijzondere waarde is toegekend aan redenen van humanitaire aard. De soepele beoordeling geldt voor in totaal 950 illegale Surina mers, van wie er ruim 300 zo goed als zeker niet in aanmerking ko men voor een verblijfsvergunning. Hun uitwijzing uit Nederland kan echter door de kwestie bij de rech ter of Raad van State aan te kaar ten, nog geruime tijd op zich laten wachten. Binnen enkele weken moeten alle aanvragen voor een verblijfsvergunning zijn afgewik keld. Soepele houding In november van het vorig jaar vroeg de Tweede Kamer aan de staatssecretaris onder meer op grond van historische banden een soepele houding aan te i genover illegaal in ons land verblij vende Surinamers, vermoedelijk enkele duizenden. Mevrouw Kor- te-Van Hemel besloot illegalen met de Surinaamse nationaliteit tot 15 december de gelegenheid te geven zich vrijwillig bij de vreemdelin genpolitie te melden. Ze zouden dan niet ter plekke worden gear resteerd om uit het land te worden gezet. Melding betekende echter niet dat de illegale Surinamers automa tisch een verblijfsvergunning zou den krijgen. Wel was de staatsse cretaris bereid de aanvraag voor zo'n vergunning met bijzondere aandacht voor humanitaire om standigheden te beoordelen. Voor de Surinaamse welzijnsorganisa ties bood dat te weinig zekerheid en ze riepen hun landgenoten op niet naar de politie te gaan. Op 15 december hadden zich slechts 104 Surinamers gemeld. Niet alleen voor deze 104 illegale Surinamers geldt de eenmalige, soepele regeling. De staatssecreta ris heeft ook 846 eerdere verzoeken die tot een afwijzing hebben geleid of nog in behandeling zijn, in her overweging genomen. Een ruime meerderheid van hen krijgt alsnog een verblijfsvergunning. Hoewel CDA, PvdA, D'66 en klein links zich in de regeling van Korte-Van Hemel kunnen vinden, is er toch kritiek op haar beleid. De partijen ter linker zijde verwijten de staatssecretaris dat zij geen dui delijke normen heeft gehanteerd. „Het ontbreken van normen om in aahmerking te komen voor een verblijfsvergunning, heeft de ille galen afgeschrikt zich te melden", aldus PvdA-woordvoerder Stemer- dink. Maar volgens mevrouw Korte- Van Hemel, gesteund door het CDA, is het niet mogelijk normen vast te stellen. „Ik moest op ver zoek van de Kamer rekening hou den met individuele omstandighe den van humanitaire aard. Dan is het niet mogelijk vast normen te hanteren. Een grote groep illegale Surinamers zou dan niet aan die criteria hebben voldaan. En het was juist de bedoeling om alle ille galen te bereiken". De WD distantieert zich volle dig van het beleid van de staatsse cretaris. De liberalen vinden het verwerpelijk dat Surinamers wor den bevoordeeld ten opzichte van andere groepen buitenlanders. De staatssecretaris wees erop dat in het verleden ook aparte, eenmalige regelingen golden voor onder an deren 'kerk-Marokkanen'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5