Dingen Menu DONDERDAG 31 JANUARI 1985 PAGINA 21 Aflevering 98 Ik zat er een beetje verbouwe reerd naar te kijken. Niemand wist of had er erg in, dat ik uit een uitge hongerde stad kwam. Ze trokken zich trouwens helemaal niks van mij aan, wie ik was of waar ik van daan kwam interesseerde nie mand. Alleen de vader van de brui degom had er een ogenblik naar gevraagd. Ik zat met grote ogen te kijken hoe ze hier met eten en drin ken omsprongen. Zo royaal was ik het nooit gewend geweest, ook niet toen de stad nog niet belegerd was. Misschien was het wel gek, ik kon er niets aan doen, maar bij dit vreten, na dit vreten, koelde ik plotseling af. Toen we het erf op waren gereden, had het vrolijke ge krijs me niet gehinderd, het spel van de vedelaar had me zelfs opge wonden. Maar dat was op slag over. Ik dronk uit mijn bierglas, ik at van de pas gebakken wafels die in hoge stapels op de schalen la gen. Maar inwendig werd ik lang zamerhand woedend. Niet dat ik opsprong en begon te schreeuwen, zo ver kwam het niet. Maar ik stond op van tafel en liet de boer achter samen met zijn broer en diens vrouw. Mijn gezicht was niet van woede vertrokken, maar ik beefde en ik wankelde een beetje. Ik moest er tussen uit, ik moest lucht hebben en mijzelf onder be dwang zien te krijgen. Ik sloop tussen het dansende volk door, naar de eigenlijke boer derij en achterom lopend dacht ik, dat het daar wet iets rustiger zou zijn. Maar overal was het volk be zig. Rond een groepje met tamboe rijnen en luiten stonden de hossers luidkeels te zingen, zij hielden el kaar bij de schouders vast, mannen en vrouwen door elkaar, en een ke rel met een Duitse dwarsfluit gilde boven alles uit. Ook hier stonden tafels en de meiden en de knechts van de boer liepen af en aan om de tafels telkens aan te vullen. Je kon het zo gek niet opnoemen of het stond hier klaar of het werd er juist neergezet. Roggebroden, ontbijt koek met bokking, bruine bonen met spek, alles wat uit de kuip en de inmaakpot kwam, zoute vis, nieuwe haring, bruine bonen met lawaaisaus, savoyekool met spek en uien, kropsla met stroop en schapekaas, zuurkool, andijvie en witte bonen, zoete appeltjes en overal grote potten met biestepap. Je hoefde maar een bord te pakken en jezelf opscheppen. Ik had geen honger meer, en wat ik om me heen zag, vergrootte mijn eetlust niet. Ik zag dikke boeren in luie stoelen, glimmend van het vet, loom en vadsig in de zon liggen. Het jonge volk was door het dolle heen. Ze dansten en zoenden en omarmden elkaar, en lachten bul derend. En dit was nog maar het v' begin van de boerenbruiloft. Zo moest het nog de hele dag door gaan. En ze zouden 's avonds niet stoppen met vreten en zuipen, tot in de nacht zou dit feest duren. Ik walgde. Voor mijn ogen zag ik mijn zusjes en de zusjes van mijn vriend Aernd. Ik zag hun smalle gezichtjes, omdat ze niet genoeg te eten kregen. Ik zag ons om tafel zit ten als moeder soep opschepte. Ik zag ons bidden, lang en plechtig, en ik dacht er aan hoe dankbaar we waren, dat we soep hadden. Er wa ren genoeg gezinnen waar niets meer op tafel kwam. "s Heren ze geningen", zei moeder altijd. "Gods vaderlijke zorg", zo zei va der het. En hier? Ik walgde ervan. Ik drong tussen al het volk door, het leek wel of ze het hele dorp hadden uitgenodigd. Ik ging ach ter de grote schuur kijken bij de koestallen. Die waren leeg, want het vee was in de wei. Ik wist zelf niet of ik iets zocht of waarnaar ik zocht. De stallen waren prachtig schoon, zelfs hier waren tafels aan gericht, zeker voor het geval dat het zou gaan regenen. Door de stal len kwam ik in het achterhuis, en daar zag ik boven de deur een hou ten kruis. Het waren papen. Iets als "geen wonder" ging er door me heen. Die feestvierders hier waren Roomsen, dus in de grond van de zaak lui, die het met de vijancj eens moesten zijn. Zij waren het toch die een einde wil den zien aan al dat gedoe van de ketters, die de ketters het liefst het land uitschopten? Misschien zou den ze zelfs de Spaanse troepen zo veel mogelijk helpen. Dat ze rijk waren, begreep ik wel, alle overda dige eettafels bewezen dat. En waarschijnlijk waren ze bang dat er een einde aan hun rijkdom zou komen als de oorlog nog langer zou duren. De Spaanse officieren eis ten veel van het landvolk, en als de Geuzen ooit nog eens zouden win nen, zou het met de papen ook wel gedaan zijn. In het achterhuis trof ik alleen een paar meisjes. Zij waren in de _weer met grote potten boven het vuur, met stapels schalen, alles om de voorraad buiten te kunnen blij ven aanvullen. Ik zei niets, ik deed of ik hier thuis hoorde. Ik ging gewoon een andere deur in, en kwam in de gang van het voorhuis. Ook hier hing een kruis beeld en het is best mogelijk dat ik me daardoor opgejaagd voelde om het huis zo vlug mogelijk te verla ten. Rooms, paaps, ik hoorde hier niet thuis. Ik zou hier niet blijven, het was zaak me uit de voeten te maken. Toen ik door de voordeur weer op het erf kwam, was er niets ver anderd. Het zingen en dansen was nog in volle gang, evenals het drin ken, praten en vreten. Ik voelde niet de geringste behoefte om de boer en zijn broer Cornelis nog te zien. Ik hield me min of meer schuil temidden van het feestende volk, en zo begaf ik me hoe langer hoe verder van het huis. Maar voor dat ik me echt uit de voeten zou maken, liep ik langs de hoog opge taste en volgestapelde tafels. Nie mand sloeg er acht op, hoe ik koe ken en gebakken eetwaren stil letjes van tafel nam alsof ik het zo zou gaan opeten. Maar ik stopte het allemaal in mijn wambuis, dan had ik in ieder geval die middag en avond nog iets te eten. Juist toen ik de oprijlaan af was en de hoek omsloeg, zag ik hoe uit de struiken langs de weg een ge daante tegen de berm opklom, zo'n tien meter voor me uit. Ik herken de hem pas toen ik zijn instrument zag, dat hij in zijn linkerhand droeg. De man deed schichtig en gehaast, alsof hij iets te verbergen had. Was dat niet de vedelaar? Maar waarom sloop hij zo? Even dacht ik, laat hem maar lopen. Maar ik haalde hem vlug in door even te draven en vlak achter hem geko men vroeg ik: "Ben je al klaar met spelen?" Hij keek verschrikt achterom, en maakte bewegingen alsof hij wilde beduiden vooral niet zo hard te praten. Even was hij stil blijven staan, om direct weer voort te stap pen toen ik naast hem stond. "Ben je familie?", vroeg hij. En omdat ik dat ontkennen moest, leek hij ineens minder schrikach tig. We liepen nu normaal naast el kaar. Ik was al bijna vergeten dat ik me uit de voeten maakte. Ik dacht eigenlijk alleen dat het leuk was om nu samen met iemand te zijn met wie ik wat praten kon. Misschien kon hij wel vertellen waar deze landweg heen voerde, misschien zou hij me zelfs wel er gens mee zou kunnen helpen. Hij heette Gijsbert, en kwam uit Amsterdam. Op een flinke afstand van de boerderij, het gezang en gelal kon ons nog wel over de velden berei ken, begon de man over zichzelf te vertellen. (Wordt vervolgd) MAASTRICHT - Minister Deetman van onderwijs 'promo veerde' gisteren in Maastricht tot narren-doctor' van de Narre nuniversiteit van Limburg. Op de foto overhandigt 'pro fessor' Pierre Cnoops de bij de onderscheiding behorende bul. Het doctaraat werd de bewinds man toegekend wegens zijn uit zonderlijke goede 'buut' (rede), die hij tijdens de plechtigheid afstak. (foto ANP) ROOKLOZE DAG - Joegosla vië beleeft vandaag de ,dag zon der sigaret'. De actie is een initia tief van medicijnenstudenten uit de stad Tuzla, honderd kilometer ten oosten van Belgrado. Op on geveer 10.000 aanplakbiljetten werden de burgers opgeroepen het roken 24 uur te laten. OPSLUITEN- De Zweedse Raad voor Nationale Veiligheid wil dat aids-patiënten, die ge slachtsverkeer hebben met niets vermoedende, niet-zieke part ners de gevangenis ingaan. De Raad, een overheidsorgaan, zegt dit in een voor de regering be stemd rapport, waarin wettelijke maatregelen worden bepleit. Te gen seksuele omgang tussen aids-lijders onder elkaar heeft de Raad geen bezwaar. In Zweden zijn tot dusver acht patiënten aan deze ziekte overleden. Aids, een afkorting voor 'ac quired immune deficiency syn drome', vernietigt de natuurlijke weerstand van het lichaam tegen infecties en heeft over het alge meen de dood tot gevolg. Er is nog geen medicijn voor gevon den. BLOTE VOETEN DOKTERS China heeft het instituut van de „blote voeten dokters" opge heven. Tijdens de Culturele Re volutie (1966-'76) onder Mao Ze- dong waren er 1,2 miljoen van deze artsen, die waren belast met de gezondheidszorg voor de 800 Leiden LUXOR (121239): 'Ghostbusters', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, al. LIDO 1 (124130): •Gremlins', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. ook 16.45 uur. al. LIDO 2: 'Amadeus', da. 20.00 uur, zo. ook 14.30, al. LIDO 3: Purple rain', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, al. LIDO 4: 'Under the vulcano', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. ook 16.45 uur, 16 jr. STUDIO (133210): '1984', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, 12 jr. TRIANON (123875): 'Onze eerste wip', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.15,16.30,19.00 en 21.15 uur. 16 jaar. REX (125414): 'Schoolmeisjes met in tieme wensen', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. 16 jr. Nachtvoorstelling: 'Hot Lips', vr. en za. 23.30 uur, 18 jr. Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO 1: Top Secret', dag. 18.45 en 21.15 uur, za. 19.00 en 21.30 uur. al.jr. Kindermatinee: 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen', za., zo. en woe. 13.45 Bioscopen Nachtvoorstelling: 'Top Secret', z; 24.00 uur, 16 jr. EURO 2: 'Ghostbusters', dag. 18.45 e EURO 3: 'Broadway Danny Rose', dag. 18.45 en 21.00 uur, za.. zo. en woe ook 14.00 uur. a.l. Nachtvoorstelling: 'Broadway Danny Rose', za. 24.00 uur, 18 jr. EURO 4: 'Purple rain', dag. 18.30 en 21.00 uur, za., zo. en woe. ook 13.30 uur, al. Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: 'Police Academy', 'Gebroken Spiegels', do. 20.00 u 21.15 uur, ma, di en wo 20.00 u r, 16 'Come back to the fiver and dime Jimmy Dean, vr en zo. 21.15 uur, 16 Kindermatinee: 'Sjors en Sjimmie en de toverring', za., zo. en woe. 14.00 uur, al. Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: 'Tightrope', do., vr., za., zo., woe. 14.45, 19.00 en 21.15 uur. ma. en di. 19.00 en 21.15 uur, 12 jr. CITY 2: 'The Natural', :ie tijden als in City 1. 16 j2. CITY 3: 'Batt.e Truck', zie tijden als )n City 1, 16 jr. CITY 4: 'Piranha 2', zie tijden als in City 1, beh. za.- woe.middag, 16 jr. CITY 4: kindermatinee 'Dik Trom en het circus', za. en woe. 14.45 uur, al. Noord wijk (voor reserveringen 01719-12800) LIDO: 'Police Academy', zo. 15.00 uur, di. 19.00 uur. wo. 14.39 uur. al. 'I never promised you a rose garden', zo. 20.15 uur, ma. 21.15 uur, di. 21.15 'Rolling Stones live', r 19.00 c Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 tot zaterdag 13.00 uur (Elisabeth ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: dagelijks van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. met uitzondering van: afdeling intensieve zorg: van 10.30- 11.00 uur en van 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige; kinderafdeling, van 10.30-19.00 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige; jongerenafdeling: van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19 30 uur. Sportmedisch Advies Centrum. Blessurespreekuur: Elisabethzieken- huis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur Bezoekuren St. Elisabeth-zieken- huis: Volwassenen: dagelijks van 14.00- Ziekenhuizen Prematurenafdeling: voor ouders en familie in overleg met de verpleging doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek ann ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan Kraamafdeling: dagelijks van 11.15- 12.00 uur (alleen voor echtgenoot) en van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18 30 uur. Afdeling C.C U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00-19.30 uur. Academisch ziekenhuis Tel. 269111 Voor alle patiënten (behalve kinde- t ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag. 14.15-15.00 uur en 18.30- 19 30 uur Avondbezoekuur afdeling Verlos kunde 18.00-19 00 uur. Bezoektijden Kinderkhniek: Dagelijks 15.00-15.45 uur en 18.30- 19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelingen: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn ®uft j%icnto£ 31 januari 1985 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De Engelsche bladen maken in uitvoerige telegrammen mel ding van een gevecht bij Metam- neh in Soedan. De overwinning der Engelschen op de troepen van den Mahdi (d.i. de rechtgeleide) Mohammed Ahmed wordt des te grooter geacht, omdat de laatst genoemde bijzonder hardnekki- gen tegenstand bood. In den na middag van den 20sten, toen de Engelsche brigade haren tocht vervolgde met het doel eene om trekkende beweging achter Me- tamneh te maken om Gubat te be zettenvormde zij zich in carré en moest gedurende twee uren tegen de Soedanezen worstelen. Het ge lukte haar om al de charges, die tegen haar gericht werdenmet glans af te slaan. Middelerwijl deed een ander corps der Soeda- neezen een aanval op de "zare- ba" (eene door de Engelschen in derhaast opgeworpen verster king), waar de brigade eenige troepen had achtergelaten. Hier weerden de Engelschen, onder aanvoering van lord Charles Be- resford, gedurende twee uren een heftigen aanval af. Het aantal mannen, door de Soedanèezen verloren, wordt op 2000 aan doo- den en gewonden geschat. Onder die Soedaneezen, die door twee Europeanen werden aangevoerd, bevonden zich vele slaven, die door den Mahdi genoodzaakt waren tegen de Engelschen te vechten, doch die zich later aan de Engelschen hebben overgege ven. Vijftig jaar geleden: - Waarschijnlijk tengevolge van verkeerden wisselstand heeft in Roemenië nabij Constanza een botsing plaats gehad tusschen twee petroleumtreinen. De vloei stof vloog onmiddellijk in brand en verspreidde zich in brandende stroomen over het veld, zoodat er een ware vlammenzee ontstond.' Militairen en de burgerbevolking van de omliggende dorpen trachtten het vuur tegen te hou den door het opwerpen van dam men. Zij slaagden hierin goed deels en voorkwamen daarmede een ramp. Aan de tegenwoordig heid van geest van een der ma chinisten is het te danken, dat een aantal niet beschadigde tankwagens kon worden losge maakt en buiten het bereik van het vuur worden gebracht. GESMOORDE SELDERIJ Wanneer u groot vlees als rosbief of fricandeau braadt, of gevogelte, dan kunt u selderij ook enkele minuten voorkoken en vervolgens rond het vlees of gevogelte schikken. De stukken bleekselderij worden dan doortrokken met de jus en het vlees krijgt een extra pittige smaak. De stukken bleekselderij worden tegelijk met het vlees uit de braadpan ge nomen en hoeven alleen nog maar met peper en zout op smaak gebracht te worden. Ingrediënten: 1 struik bleekselderij, 100 gram spekblokjes, boter, 2 eetle pels zilveruitjes, 2,5 dl bouillon, laurierblaadje, peper en zout. Was de bleekselderij en snijd het ondereind van de struik af. Verwijder eventuele stugge draden van de stengels. Snijd de stengels in stukken van 7-8 cm. Breng een pan met water aan de kook en blancheer (voorko ken) de selderij hier ongeveer 5 minuten in. Blancheer de spekblokjes eveneens 2 minuten en spoel ze vervolgens in een zeef onder de koude kraan af. Smelt een klontje boter in een braadpan en bak hierin de spek blokjes zachtjes uit. Laat de zilveruitjes goed uitlekken en voeg ze bij de spekjes. Bak ze zachtjes lichtbruin. Voeg de stukken selderij toe en laat ze enkele minuten bakken. Schenk hierbij de bouillon en voeg het lau rierblaadje toe. Smoor de selderij in 30-40 minuten gaar (deksel op de pan). Neem de selderij, uitjes en spekjes met een schuimspaan uit de pan en schenk enkele eetlepels van het stoofvocht over de groente. Voeg eventueel nog extra zout en peper toe. Janny v.d. Lee miljoen zielen tellende platte landsbevolking'. Onderminister Chen Mingz- hang van volksgezondheid heeft gezegd zei dat degenen die enige medische opleiding hebben ge volgd zich voortaan dorpsdok ters mogen noemen. De rest is gewoon gezondheidswerker. Volgens Chen is de naam „blo te voeten dokter" bedacht door de voormalige vice-premier Zhang Qunqiao en andere radi cale leiders-in 1966. Maar omdat de naam de lading niet meer dekt, is besloten die benaming te schrappen, zo zei hij. MYSTERIEUS - Piloten en ander personeel van een Rus sisch passagiersvliegtuig hebben onlangs tijdens een nachtelijke vlucht boven de Sovjet-Unie een vreemd verschijnsel waargeno- Volgens het vakbondsblad 'Troed', dat het relaas van de vliegers publiceerde, zagen zij 20 tot 30 kilometer boven hun vlieg tuig, dat op een hoogte van 10.000 meter vloog, een op een grote ster lijkend voorwerp waaruit plotseling drie op de aar de gerichte lichtstralen versche nen. Het licht was zo sterk dat de twee piloten, de navigator en de boordwerktuigkundige alsmede enige passagiers naar hun zeg gen duidelijk de straten en hui zen onder zich konden zien. Eni ge tijd later richtte het voorwerp de lichtstraal op het vliegtuig, kwam pijlsnel naderbij, veran derde in een „vliegtuigvormige groene wolk" en „escorteerde ons tot boven Estland", zo ver klaarde gezagvoerder Igor Tsjer- kasjin. De bemanning van een ander passagiersvliegtuig zou het ver schijnsel ook hebben waargeno men. EUROPESE HYMNE - Het Nederlandse Eerste-Kamerlid Nico Tummers (PvdA) heeft tij dens de zitting van de raadge vende vergadering van de Raad van Europa (een samenwer kingsverband van 21 democrati sche Westeuropese landen), ge vraagd om een nieuwe, „echte" Europese hymne. In Europa wordt tot nu toe het slotakkoord van de negende symphonie van Beethoven als zodanig gebruikt. Tummers vindt dat tijdens het Europese muziekjaar opdracht aan componisten zou moeten worden gegeven een hymne te scheppen die iets weergeeft van het streven naar Europese een wording en de idealen van de mensen die dat nastreven. BOM IN TUIN PRINSES - De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) heeft enkele weken gele den een onbekend projectiel ge demonteerd in de tuin van prin ses Irene in Baarn. Het explosief, vermoedelijk uit de Tweede We reldoorlog, werd gevonden door de tuinman. Beveiligingsbeamb ten schalenden direct de EOD in, die het projectiel onschadelijk maakte. INDRINGER - Ondanks alle strenge veiligheidsmaatregelen blijkt een 45-jarige man er toch in geslaagd het Witte Huis bin nen te dringen, toen president Reagan werd beëdigd. De man, Robert Latta uit Den ver, sloot zich aan bij de fanfare van de Amerikaanse marine en liep achter het drummende ge zelschap aan het Witte Huis bin nen. Pas toen hij eenmaal binnen was werd hij gearresteerd. 'Ik liep gewoon naar binnen. Ik had gewoon mijn hoed op en mijn jas aan,' verklaarde hij later. Het weer Zacht voor de tijd van het jaar Ook morgen zullen er perioden met regen zijn. Dit is te wijten aan een actieve stormdepressie, die vandaag over de Noordzee naar Scandinavië is getrokken. Ons land blijft de komende da gen in een krachtige westelijke luchtstroming waarmee wolken velden worden aangevoerd waar uit regen kan vallen. Zowel mor gen als zaterdag moet hierop wor den gerekend. De temperatuur blijft met waar den van 6 tot 8 graden vrij hoog voor de tijd van het jaar. Zacht is het ook in de landen rond de Mid dellandse Zee. waar een krachtig gebied van hoge luchtdruk veel zon brengt en temperaturen tussen 15 en 18 graden. De vooruitzichten van zaterdag tot en met dinsdag: veel bewol king. Zaterdag kans op regen, daarna droog. Weinig verandering in temperatuur. Weerrapport Amsterdam De Bilt Deelen Eelden Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Dublin Frankfort Genève Irinsbruck Klagenfurt Locarno Londen München Wenen Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv regen regen regen regen regen ziyaar bew. licht bew. onbewolkt motregen licht bew. licht bew. 21 16 0 16 13 17 19 12 0 Buitenlands geld Amerikaanse dollar3,52 3,64 Engelse pond3.86 4J6 Belg. franc (100)5 48 5.78 Duitse mark (100)111.00115.00 Ital. lire (10.000)n.40 19.40 Portugese esc. (100) 1*85 2.35 Can. dollar2,63 2,75 Franse franc (100) 35 75 38.75 Zwits. franc (110) 132.25 136.75 Zweedse kroon (100) 37 75 40.75 Noorse kroon (100)37 25 40.25 Deense kroon (100)29 75 32,75 Oost. shilling (100)15)39 13,39 Spaanse peseta (100)194 2.19 Griekse drachme (100)2 25 3io5 Finse mark (100)52)00 55i00 Joeg. dinar (100)100 2,00 Jerse pond3)32 3)02 PE REGERING AVWkT ZICH ZORGEN OVER HET FEIT" PAT PE ,WEPSTRlOPMENT4U TEIT PIT PE SPORT ZICHOOK M44R4N* PERE GEB/EPEN UITBREIPT,,,. EN ZI0 WERKT AAN EEN WETSONTWERP OM PIE TENPEN5 TE KEREN OOK PE OPPOSITIE lA/ERKTAAN IET5 PERÊEUJICS, EXCEL PAN 2AL HET ER OM 6R4NNEN WIE ER HET EERST MEE KOMT

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21