SD T Het geheim van Turnhout FC Lisse pakt belangrijk punt Speelkaarten-industrie gaat terug tot 1826 De Kneet in ploeg Kelly DDR DONDERDAG 31 JANUARI 1985 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - Het Haagse Snoekie is de nieuwe koploper in de interre gionale zaalvoetbalklasse na de 4-1 overwinning van gisteravond op Ceverbo. Snoekie is op de ranglijst voorbij Ju/de Singel en Datarex ge kropen. Onderin pakte Lisse een belangrijk punt tegen Silva Boys. In de Hoofdklasse wonnen Bax (10-4 van Van Duuren) en Bahl- mann (5-4 van Noordwijk) beiden hun wedstrijden, maar schoten daar niet veel mee op omdat koplo per Glasbergen maandagavond al een 8-1 overwinning had geboekt op SRV Boys en ongenaakbaar aan de leiding blijft. FC Lisse-Silva Boys 3-3 De thuisploeg kende een vlotte start en binnen tien minuten stond het 2-0 door treffers van Wim Bouckaert. Deze speler van het Leids selectieteam ging daarna wat al te nadrukkelijk op de solotoer wat twee keer, één keer voor en één keer na rust fataal balverlies opleverde. Silva Boys kwam zelfs nog op 2-3 en pas vijf minuten voor tijd kon René Warmerdam de ge lijkmaker voor Lisse laten aanteke nen. In de slotfase van dit duel, waaraan de Dordtse scheidsrech ter Engelsman de handen vol had, gingen beiden ploegen op jacht naar de winnende treffer, die even wel uitbleef. Een terechte uitslag derhalve en een belangrijk punt voor Lisse in de strijd tegen degra datie. Overigens verweerde inval ler-doelman Maarten van der Zwan zich kranig in het Lisser doel Bax-Van Duuren 10-4 In Voorhout nam Van Duuren verrassend de leiding, maar het veel sterkere Bax zette al snel orde op zaken. Na een 4-2 ruststand liep de ploeg van Hans van Leeuwen en Mario Faber Van Duuren volledig onder de voet. Hans van Leeuwen (5x), Mario Faber (2x), Kees van der Lans, Cor van Steiin en Frèd van Dam scoorden voor de thuis ploeg. Fred van Haarlem (2x), Leendert Struijk en John van Ber- kel deden dat voor de Leidse gas ten. Bahlmann-Noordwijk 5-4 Zoals de uitslag al doet vermoe den hielden beide ploeg de toe- schouwers in de Alphense Rijn streekhal lange tijd in spanning. Na een 0-1 ruststand en een 2-3 tus senstand in het voordeel van Noordwijk trok Bahlmann uitein delijk aan het langste eind door treffers van Frank Bakker (2x), Frans Bahlmann, Kees van Vliet en Nic Verwoerd. De Noordwijkse doelpunten werden gescoord door Albert Bosma (2x), Geert Jan Bak ker en Berry Lomoindong. Menken-ROAC 8-4 In de eerste helft van dit eenzijdi ge treffen liep het bij de Noord wij kers als vanouds. Bij rust stond het dan ook al 6-1. De tweede helft werd door Menken als een ver plicht nummer afgedaan waardoor de gasten nog iets terug konden doen. Doelpunten Menken: Leo Geerlings (3x), Ruud van Alkema de (2x), Peter Ruygrok, Jaap Smit en Maarten Plug. ROAC: John Wil- lemsen (2x), Kees van der Star en John Bakker. De Hanepoel-Cleyn Duin 3-2 Door deze zege heeft De Hane- poel weer wat hoop op behoud van de hoofdklasse gekregen. Ondanks prima verweer van doelman Jaap van Duyvenbode kwam de zege te recht bij de juiste ploeg. De Hane- poel was net iets beter wat tot ui ting kwam in doelpunten van Ger van Emmerik, Pim van der Meer, en Leander Rietbroek, die de win nende treffer aantekende. De beide Katwijkse treffers kwamen op naam van Wim Guyt I en Cor Haas noot. SCOREBORD I Autosport HoogoventoernooiLobron (BRD) Spraggett (Can) afg., Georgiev (Bul) - Portisch (Hon) V2-V2, Timman (Ned)-Bel- javski (Sov) 1-0, Romanisjin (Sov)- Kortsjnoi (Zwi) V2-V1, Ligterink (Ned)- Ree (Ned) Vi-Vi, Koedrin (VSt)-Ftacnik (Tsj) 0-1, Van der Wiel (Ned)-Nunn (GBr) Y1-V2. De stand is nu: 1. Timman 7V2 punt; 2. Nunn, Georgiev en Lobron 6; 5. Romanisjin 5V2; 6. Bel- javski, Portisch en Ligterink 5; 9. Van der Wiel 4V2; 10. Ftacnik, Koedrin, Kortsjnoi en Ree 4; 14. Spraggett 3'/j. Meestergroep Hodgson - De Wit 1-0, De Boer-Rogers 1-0, Hartoch-Piket V2-V2, Van der Ster- ren-Barlov afgebroken, Böhm-Sowray Vi-Vfc, Portisch-Grooten 1-0. De stand na de achtste ronde is: 1. Portisch (Hon), Hodgson (Eng), Piket (Ned) en De Boer (Ned) 5'/2 pnt, 5. Har- toch (Ned) 5 pnt, 6. Rogers (Aus) 4 pnt, 7. Van der Sterren (Ned) en De Wit (Ned) 3l/2 pnt 1 afg, 9. Böhm (Ned) en Sow- ray (Eng) 3 pnt, 11. Barlov (JS1) 2 pnt 1 afg, 12. Grooten (Ned) 1 pnt. LEIDEN - "We kunnen nog vech ten", constateerde een opgeluchte Wim van Huis na afloop van het treffen tegen OSCR. De Danaïden blijft echter ondanks de 12-11 zege op de veel hoger geklasseerde Rot terdammers angstig dicht in de buurt van de rode streep. WK Girardelli nog onzeker BORMIO (ANP) - De Luxemburg se Ski Federatie heeft opnieuw van de FIS geëist Mare Girardelli toe te laten tot de strijd om de wereldti tels, die vandaag in Bormio (Italië) moeten beginnen. De internationa le federatie heeft echter nog geen toezegging gedaan. De aanvraag van de Luxemburgse nationaliteit door de in Oostenrijk geboren Gi rardelli, heeft het standpunt niet veranderd. Gianfranco Kaspar, directeur van de Skifederatie, stelde gisteren dat toelating van Girardelli niet af hankelijk gesteld kan worden van een ingediend verzoek om van na tionaliteit te veranderen. „De situa tie", stelde Kaspar, „wordt wezen lijk anders wanneer de regering van Luxemburg ons meedeelt dat het verzoek van Girardelli zeer bin nenkort zal worden ingewilligd". Alleen de punten tellen nog voor De Danaïden in dit stadium van de competitie. Korfbaltechnisch was er derhalve weinig te verwachten van de ploeg van coach van Huis. Ook middenmoter OSCR kwam echter nauwelijks uit de verf en al leen in de beginfase wist het zich door tactisch aanvalsspel te onder scheiden van de in last zijnde Lei- denaren. Voorverdedigend werden de dames van De Danaïden onder de korf vandaan gejaagd, terwijl het lengteoverwicht vele onder scheppingen tot gevolg had. De 2-5 achterstand, waarmee De Danaïden na ruim twintig minuten werd geconfronteerd, was daarvan een logisch gevolg. Halverwege de strijd was het verschil echter al tot 5-7 geslonken en coach Van Huis rook winstkansen. In de score sloeg de balans echter pas acht mi nuten voor het einde definitief om. Weliswaar kwam De Danaïden al na vijf minuten op gelijke hoogte (7-7) door toedoen van Cees Chris- tiaanse, maar daarna trad een im passe in. Onder impulsen van topscorers Eric Kromhout (5) en Leon Brou wers (4) en Ellen Ephraïm schoot de score naar 11-11. Het niveau maakte echter een even grote dui keling en de chaos vierde hoogtij. Brouwers loste tenslotte het ver lossende schot, goed voor 12-11, waarna De Danaïden het spel prompt bevroor. Na zes angstige minuten, waarin driemaal balver lies werd geleden, kon Hans van Huis weer rustiger ademhalen. KNAU voor ontslag naar rechter UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) wil via de rechter proberen een ontslagver- gunnung te krijgen voor de direc teur van het bondsbureau, Peter Ensdorff. Het bestuur van de KNAU heeft in oktober van het vo rig jaar een ontslagvergunning voor Ensdorff, die vijf jaar bij de KNAU in dienst is, aangevraagd bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Utrecht. Die vergunning werd geweigerd. Daarop heeft de KNAU besloten naar de rechter te stap pen. De zaak dient op dinsdag 5 fe- buari om 15.00 voor het kantonge recht in Utrecht. AMSTELVEEN - Martinus heeft gisteravond de finale van het toernooi om de volleybalbeker bereikt. Gisteravond ging de return tegen AMVJ weliswaar met 3-2 verloren, maar Brother/M had zich in de thuisbeurt met een 3-0 zege een sterke uitgangspositie verwor ven. Op de foto doorboort Martinus-speler Pieter Jan Leeuwerink (r) het AMVJ-blok van Tino Vinkesteyn en Karei Mol. Bij de vrouwen plaatste Voorburg zich voor de finale met een 3-1 overwinning op DVC. De eerste wedstrijd in Dokkum was al met 2-3 door Voorburg gewonnen. (foto ANP) Tweekamp Het zettenverloop in de 47e partij is: Wit: Karpov; Zwart: Kasparov. 1. Pgl-f3 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. d2-d4 d7-d5, 4. Pbl-c3 c7-c6. 5. Lcl-g5 Pb8-d7, 6. e2-e3 Dd8-a5, 7. c4xd5 Pf6xd5, 8. Ddl- d2 Pd7-b6, 9. Pc3xd5 Da5xd2, 10. Pf3x- d2 e6xd5, 11. Lfl-d3 a7-a5, 12. a2-a4 Lf8- b4, 13. Kel-e2 Lc8-g4+, 14. f2-f3 Lg4-h5, 15. h2-h4 0-0, 16. g2-g4 Lh5-g6. 17. b2-b3 Lg6xd3+, 18. Ke2xd3 Tf8-e8, 19. Tal-cl c6-c5, 20. Lg5-f4 Ta8-c8, 21. d4xc5 Pb6- d7, 22. c5-c6 b7xc6, 23. Thl-dl Pd7-c5+, 24. Kd2-c2 f7-f6, 25. Pd2-fl Pc7-e6, 26. Lf4-g3 Te8-d8, 27. Lg3-f2 c6-c5, 28. Pfl- d2 c5-c4, 29. b3xc4 Pe6-c5, 30. e3-e4 d5- d4, 31. Pd2-bl d4-d3+, 32. Kc2-b2 d3-d2, 33. Wit geeft op. naïden-OSCR 12-11. BI. Wit'51 11-20 Danaïden 12-10 Ready 10-14 Kwiek (Hg) 12-10 De Bermen 12-12 Zwervers 10- 8 OSCR 11-12 Rozenburg 12- 1 H. Zuiden 11-11 Stand interregionale klasse Snoekie 14-20 Silva Boys Grovo 14-19 Zwartwolf Datarex 14-19 De Rozet Ju/de Singel 13-18 FC Lisse Bax 12-16 Van Duuren 11-9 Bahlmann 11-14 THB 11- 8 Noordwijk 12-12 SRV Boys 11-6 Menken/L 12-12 Hanepoel 12- 6 CleynDuin 11-11 Suite» I itbal Eindstand zesdaagse van Kopenhagen 1. Frank/Oersted (Den) 505 punten, 2. Pijnen/Clark (Ned/Aus) 239, op één ronde: 3. Kristen/Rinklin (Brd) 390, 4. Tourné/De Wilde (Bel) 206, op twee ronden: 5. Sigmund en Roman Hermann (Lie) 517, op vier ronden: 7. Knetemann/Van Vliet (Ned) 161, op vijftien ronden: 10. Kos/Wiggins (Ned/Aus) 82, op negenentwintig ronden: 13. Elshof/ Groen (Ned) 157. 13-14 12-13 14-12 13- 5 1. Röhrl/Geistdorfer (WDl) Audi, 6 ir 55 minuten en 12 seconden; 2. Vata- :n (Fin)/Harryman (GBr) Peugeot, op 1 PARIJS (AFP) - Vier Nederlanders zullen het komende seizoen rijden voor de ploeg waarvan de Ier Sean Kelly kopman is. Gerrie Knete- mann ruilde zijn Belgische werk gever voor de Gribaldy, Frits Pi- rard kwam uit Italië naar Frank rijk. Het kwartet wordt gecomple teerd door Jacq van Meer en Jean Habets. De ploeg bestaat uit: Sean Kelly (Ier), Rene Bittinger, Eric Cari- toux, Eric dallArmelina, Jacques Decrion, Patrice Esnault, Guy Gal- lopin, Dominique Garde, Jean- Claude Garde, Eric Guyot, Jean- Claude Leclercq, Gilles Mas, Joel Pelier, Philippe Poissonier en Fré- deric Vichot (Fra), Jean-Marie Gre- zet, Jörg Muller en Alain von All- men (Zwi), Gerrie Knetemann, Frits Pirard, Jacq van Meer en Jean Habets (Ned), Ralf Hofeditz (WDl) en Ronan Onghenae (Bel). Nederlaag 14.4 voor MONTEVIDEO (DPA) - Het voet- baleftal van Uruguay heeft de vriendschappelijke landenwed- strijd tegen Oost-Duitsland gewon nen met 3-0. De ruststand was 1-0. De 70.000 bezoekers in het uit verkochte Centario-stadion zagen het gastland vlak voor rust de lei ding nemen door Aguilera. Da Sil va en Francescoli verhoogden de produktie in de tweede helft. Oost- Duitsland speelt tijdens de Zuida- merikaanse toernee, ter voorberei ding op de komende kwalificatie wedstrijden voor het wereldkam pioenschap, nog wedstrijden tegen Bolivia en Equador. Zaalvoetbalteam naar Voorhout LEIDEN - Het Nederlands zaal voetbalteam doet op 20 maart Voorhout aan om een oefenwed strijd te spelen tegen de Leidse se lectie. Het duel, dat wordt gespeeld in de Gaasbak, is voor Oranje de laatste wedstrijd ter voorbereiding op de interland tegen Spanje, die een week later in Franeker wordt afgewerkt. De kans is groot dat voor het team van Evert Teunissen Hans van Leeuwen en Mari Faber uitkomen. EXTRA Eugene Autenboer, conservator van het Speelkaartenmuseum in het Belgische Turnhout. Voor hem de steen waarmee de herinneringspos ter is gedrukt. Kaarten is een geliefd tijdverdrijf. Zeker nu de avonden langer worden zoeken vrienden en buren elkaar op om te klaverjassen of te bridgen. Bijna alle kaarten komen uit het Belgische Turnhout. Vlak over de grens bij Eindhoven staat de grootste kaartfabriek van West-Europa. Buitenstaanders mogen de fabriek niet betreden omdat de eigenaar bang is dat het 'schuifgeheim' van de speelkaart uitlekt. Toch valt er over de kaart heel veel te vertellen, zo blijkt uit een gesprek met Eugene Autenboer, conservator van het speelkaartenmuseum in Turnhout. Bij een bezoek aan de speelkaartenstad Turnhout blijven de poorten van Europa's grootste speelkaartenfabriek gesloten. De fabriek heet 'Carta Mundi', wat wereldkaart betekent. Deze naam is gekozen omdat kaarten uit Turnhout over de hele wereld voorkomen. De poorten blijven dicht omdat de fabrieksdirecteuren bevreesd zijn voor bedrijfsspionage. Het grootste geheim dat gestolen kan worden is het procédé om de speelkaarten glad en schuifbaar te krijgen. Bij het gesloten houden Van de poorten gaat de bedrijfsleiding heel ver, vertelt Eugene Autenboer, conservator van het er naast gelegen Speelkaartenmuseum: „Ze zeggen dat ze niet op bezoekers zijn berekend, maar bij grote gunst is het bestuur van het museum een keer uitgenodigd voor een rondleiding. Eén bestuurslid, die zelf ook eigenaar is van een drukkerij, mocht echter niet meekomen". Dat Turnhout het speelkaartencentrum is geworden is volgens Autenboer te danken aan een 'politiek toeval'. In 1796 vluchtte een zekere Piet Corbeels'voor de Franse revolutionaire legers uit naar Turnhout. Hij was drukker van beroep en werd ervan beschuldigd illegale pamfletten te hebben verspreid. In Turnhout begon hij een drukkerijtje en nam hij een leerling in dienst: Brepols. Later werd Corbeels toch nog opgepakt en door de Fransen gefusileerd. Brepols nam de zaak van Weduwe Corbeels over. Als bijprodukt ging hij in 1826 speelkaarten drukken. Tot het einde van de jaren zestig in deze eeuw is de familie Brepols eigenaar geweest van één van de grootste papierverwerkende industrieën rondom Turnhout. Autenboer: „Zoals overal aten ook hier de grote vissen de kleintjes op. Van de zeven grote papierverwerkend industrieën rondom Turnhout, bleven er uiteindelijk drie over waaronder die van Brepols. De speelkaartenafdeling van deze drie zijn samengegaan in Carta Mundi. Dit bedrijf heeft nu 150 personeelsleden en zij zorgen samen voor een dagproduktie van 200.000 kaartspelen, met de modernste druktechnieken". Vroeger was het maken van speelkaarten een echt ambacht. Iedere plaats of regio had wel een eigen speelkaartenmaker die met primitieve druktechnieken zijn plaatsgenoten van kaarten voorzag. Elke speelkaartenmaker had ook weer z'n eigen beelden en figuren op de kaarten. Aan deze beelden en figuren kon je de plaats van herkomst van de speelkaarten zien. Tegenwoordig is alleen het land van herkomst nog herkenbaar. Iedere kaartspeler kent wel de verwarring die ontstaat wanneer er een Frans en een Hollands spel kaarten door elkaar wordt gebruikt. In ons land kennen we de Heer, Vrouw en Boer. De Fransen noemen deze kaarten Roi, Dame en Valet. De Boer in het Franse spel en de Vrouw in het Nederlandse spel worden beide aangeduid met de letter 'V'. De Engelsen duiden deze kaarten aan met King, Queen en Jack. De Duitsers doen het weer anders, zij hebben het over Koenig, Ober en Unter. Autenboer zegt het karakter van een volk aan hun kaartspel te kunnen herkennen: „De Duitsers hebben op hun speelkaarten altijd militaire figuren. De termen Ober en Unter zijn ook afkomstig uit het leger. De afbeeldingen op kaarten uit zuidelijke landen zijn altijd veel speelser. De Engelse kaarten zijn daarentegen stijf en conservatief en bij Hollandse kaarten straalt de rust en kalmte er vanaf'. Door de toenemende internationale betrekkingen komt er echter steeds meer eenheid in de speelkaarten en raakt het 'Engelse beeld' steeds meer in zwang. Herkenbaarheid De herkenbaarheid en vertrouwdheid van een speelkaart is voor de speler van het grootste belang; hierdoor kan hij in één oogopslag zien of hij goede of slechte kaarten in de hand heeft. Verder is het heel belangrijk dat kaarten glad zijn en goed schuiven. Iedere kaartspeler zal dit beamen, er is niets zo vervelend als kaarten die aan elkaar kleven en niet goed schuiven. Een andere eigenschap van de moderne speelkaart is de afgeronde hoek. De techniek om ronde hoeken te maken is pas rond 1850 uitgevonden. Ook is rond die tijd het dubbele beeld op de speelkaarten gekomen. Volgens Autenboer is dit laatste ook een hele belangrijke eigenschap van de speelkaart: „Nu maakt het niet meer uit of gij den kaart op den kop houdt" Halverwege de vorige eeuw kwam ook de joker om de hoek kijken. „De joker", zegt Autenboer, „is rond die tijd overgewaaid uit wat nu de Verenigde Staten heet. De naam is afkomstig van het woord 'joke' (Engels voor grap). De afbeelding is dan ook vaak een nar, maar dat hoeft niet, er kan van alles op staan". De functie van de joker is dat hij de waarde kan hebben van alle kaarten. In de VS is hij ingevoerd om het gokken spannender te maken. Gokken Gokken en speelkaarten: twee onlosmakelijk met elkaar verbonden zaken. De verhalen zijn overbekend: van miljonairs die in een avond tijd zich straatarm kaarten en andersom, van brave huisvaders die ten einde raad hun eigen vrouw vergokken, enzovoort. Tegenwoordig lijken dit soort dingen niet meer voor te komen, maar dat is een vergissing volgens Autenboer: „In Luik is twee jaar geleden nog een man veroordeeld door het gerecht, omdat hij zijn vrouw op het spel zette. Dit is bij ons wettelijk verboden en de man die kreeg een boete opgelegd. Zijn vrouw is daarna naar de rechter gestapt en heeft echtscheiding aangevraagd". Om dit soort redenen spraken kerkvaders over het kaartspel als 'Des Duivels prentenboek'. Autenboer vindt deze benaming vreemd: „Niettegenstaande dat het kaartspel het spel van den duivel is, zijn er zelfs kaartspelen die godsdienstige overtuigingen uitdragen bij ons in het Tentoonstelling Kaarten zijn niet alleen om mee te spelen maar ook om naar te kijken of van te leren. Op dit moment is er in het speelkaartenmuseum een tentoonstelling met als titel 'Kunst in de hand'. Op deze expositie zijn kaarten te zien die een bepaalde overtuiging uitdragen of die als lesmateriaal gediend hebben. Autenboer: „Iedereen kent wel de kaartspelen waarvan de azen bedrukt zijn met foto's van steden of tekeningen van belangrijke historische veldslagen of van landschappen. Toerisme avant la lettre noemen we dit. In tijden dat we minder rijk bedeeld waren met communicatie-media werden dit soort kaarten gebruikt als lesmateriaal op scholen; zo kregen leerlingen toch een beeld van hetgeen waarover gepaat werd. De speelkaarten met meningen en overtuigingen hadden toen de functie die pamfletten en vlugschriften nu hebben". Op de tentoonstelling zijn ook kaartspelen te zien die ontworpen zijn door grote kunstenaars als Salvador Dali. Deze kaartspelen zijn volgens Autenboer een mogelijkheid om heel goedkoop echte kunstwerken in huis te krijgen. „Het zijn", aldus Autenboer, „hele mooie kaarten, alleen er valt absoluut niet mee te spelen. Het beeld op de kpart is onherkenbaar. Het beste kun je dat zien op een spel van een Brusselse arts, die verzamelaar is. Hj wilde een origineel spel hebben en gaf daarom zesenvijftig kunstenaars de opdracht om ieder één kaart te ontwerpen. Het zijn natuurlijk zesenvijftig totaal verschillende schilderijtjes geworden, een stok kaarten met geen enkele onderlinge samenhang. Niet mee te spelen maar origineel blijft het". Een collage van verschillende soorten speelkaarten die in de loop der tijd in Turnhout zijn gedrukt. (foto's gpd)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15