Verbijstering over komst supergrutter Protesten tegen aanleg golfbaan in Wassenaar Leiderdorp damt verkeersoverlast in Digros lang niet overal welkom De snorkelstoekomstige ragein Wassenaar geboren PAGINA 2 I REGIO LEIDEN WOENSDAG 30 JANUARI 1985 Kritiek PSP Leiderdorp op burgemeestersbenoeming LEIDERDORP - PSP-Leiderdorp is hoogst verbaasd dat zich on der de ruim 40 gegadigden voor de burgemeesterspost een PSP- sollicitant bevindt. Verbaasd, omdat de PSP van mening is dat de procedure rond het zoeken naar een nieuwe burgemeester niet democratisch is. De partij meent dat niet niet juist is dat een burgemeester wordt benoemd. Hij of zij moet daarentegen worden gekozen. "Zo lang dat niet het geval is, pleit de PSP in ieder geval voor meer openbaarheid, zodat de burgers meer inzicht krijgen in de gang van zaken die (en dat is zeker ook op Leiderdorp van toepas sing) tot nu toe erg doorzichtig is". Dat schrijven voorzitter J. Preenen en secretaris N. Hoogeveen van de PSP namens de partij aan de vertrouwenscommissie in Leiderdorp. Overigens vraagt de partij zich af om welke redenen de 'PSP- sollicitant' geïnteresseerd is in de functie van burgemeester in Leiderdorp. "Als gevolg van de geheimhouding kennen wij name lijk zijn/haar naam niet, zodat we ook niet met deze persoon in contact kunnen komen", aldus de brief. Agenda LEIDERDORP - In de wijk Win kelhof-oost, die vlak by het gelijk namige winkelcentrum in Leider dorp ligt, zullen (meer) autoweren- de obstakels en borden komen. Weliswaar komen er meer parkeer plaatsen bij de apotheek en het ge zondheidscentrum, maar die plaat sen zullen onmiddellijk worden voorzien van parkeermeters. Met name op de Karolusgulden zal het wegdek smaller worden en komen er drempels. De gemeente wil er 11.000 gulden voor uittrekken. Een vignettenregeling, aanvankelijk werd gesproken, zal er niet komen. De bewoners van Winkelhof-oost hebben de ge meente namelijk laten weten niet voor invoering van een dergelijke vergunning te zijn. Wel willen ze de auto terugdringen. Blijft staan: de overlast die zij on dervinden van het parkeerterrein- tje bij het gemeentehuis. Zoals be kend is de gemeente al maanden bezig om daarvoor een oplossing te vinden. Het ziet er nu naar uit dat dit terrein in de nabije toekomst al leen nog maar door "nader aan te wijzen" gemeentelijk personeel mag worden gebruikt. Leiderdor pers, die naar het gemeentehuis willen komen, moeten de auto dan stallen in de parkeergarage van het winkelcentrum. Maatregelen worden ook in en om de Bloemerd genomen. (Brom)fiet- sers zullen in de nabije toekomst zoveel mogelijk worden geweerd van het pad langs de Dwarswate- ring, bij de Leiderdorpse Bloe merd. Bovendien zal waarschijn lijk het hele Bloemerd-gebied wor den aangewezen als parkeerzóne, zo blijkt uit voorstellen van burge meester en wethouders. Wat de (brom)fietsers betreft: de praktijk heeft uitgewezen dat er meer obstakels moeten komen om hen tegen te houden. Ze ontzien het voor voetgangers bedoelde pad totaal niet, zo blijkt uit de vele klachten die er bij de gemeente binnenkomen. Gemeentewerken heeft om die re den voorgesteld om bij elke toe gang naar het recreatiepad sluizen en hekken te plaatsen. Dat kost de gemeente in totaal 11.500 gulden. De raadscommissie financiën moet daar morgen haar fiat aan geven. Verder bestaan er plannen om het parkeerverbod bij het sport/recrea tiegebied uit te breiden. Het zou goedkoper zijn om het hele gebied als parkeerzóne aan te wijzen. Er kunnen ook speciale fietsstroken komen, terwijl het voetbad bij het RCL-terrein wordt verlengd. Wel licht dat het hele Bloemerd-gebied in de toekomst een '30 kilometer' limiet krijgt, maar daarover wordt pas later een beslissing genomen. OEGSTGEEST - Het nieuws dat grootgrutter Digros met makelaar Proper een principe overeenkomst heeft gesloten over een vestiging in de Markthof in de Oegstgeester De Kempenaerstraat is aan verschillende kanten hard aangekomen. Met name de leden van winkeliersvereniging Oegstgeest Actief (OA) die straks zware concurrentie van Digros zullen krijgen, hebben verbaasd gereageerd. Ook burgemeester en wethouders van Oegstgeest waren "volslagen verrast" door het plotselinge akkoord tussen Proper en Jan van der Broek. De winkeliers van OA hadden niet verwacht dat een supermarkt van het kaliber Digros in de Markthof zou komen. Vorig jaar oktober gin gen zij akkoord met een wijziging in de houding van OA. Het absolu te 'nee' tegen een supermarkt in de omgeving werd toen omgezet in een voorwaardelijk 'ja' tegen een middelgrote supermarkt. De komst van Digros past volgens een aantal winkeliers niet binnen die omschrijving. Het zijn vooral de winkeliers in de levensmiddelenbranche die te gen de komst van Digros zijn. OA- bestuurslid W.A. van Alphen sprak dan ook niet namens hen toen hij gisteren zei dat hij er zonder meer blij mee is en dat de komst van Di gros voor het winkelcentrum een plus is. B. Paddenburg van slijterij 't Wijnhuis zal de komst van Digros "zeker aankaarten binnen Oegst geest Actief'. Paddenburg was één van de te genstemmers binnen de winke liersvereniging toen vorig jaar werd gesproken over de komst van een grote kruidenierszaak. Pad denburg: "Destijds waren een he leboel zaken zwaar tegen de komst van een grootwinkelbedrijf, want dat is Digros voor mij". Over de komst van Digros zegt hij: "Dit is pertinent niet de bedoeling ge weest. Digros werkt aan de onder kant van de markt, dat gaat ten koste van een aantal lang bestaan de zaken in onze straat". Over zijn eigen branche denkt slijter Paddenburg dat het zo'n vaart niet zal lopen. "Wij verkopen speciale wijnen waar de Digros- slijter niet mee kan komen. We re kenen eenvoudige prijzen voor goede kwaliteit". Hobbels Voordat de deuren van Digros in door Dirk Jan Roeleven de Markthof open gaan, zullen nog een aantal hobbels moeten worden genomen. Zo moet het bestem mingsplan Centrum worden gewij zigd om een grote zaak als Digros toe te staan. In oktober vorig jaar heeft de Oegstgeester gemeente raad een voorbereidingsbesluit ge nomen dat de komst van een groot winkelbedrijf tegenhoudt. Dit zal moeten worden veranderd. "Formeel kan er nu nog geen verbouwing worden toegestaan", legt gemeentesecretaris Van Hul- steijn uit. "Pas wanneer de raad ak koord gaat met het intrekken van het eerder genomen besluit, kan de aanvraag van een bouwvergunning ter inzage worden gelegd". Op zijn vroegst kan de wijziging van het besluit in februari door de gemeen teraad worden behandeld. Eerst zullen verschillende adviescom missies over de nieuwe situatie moeten praten. Met name de parkeerproblema- tiek zal een punt van bespreking zijn in de verkeerscommissie. De komst van de textielsuper Macin tosh ligt wat dat betreft nog vers in het geheugen van de betrokkenen. De vestiging van dat bedrijf in de garage van Kamsteeg ketste vooral af op de verkeerssituatie. De suggestie van Van der Broek (Digros) om meters te plaatsen op het parkeerterrein bij de Markthof, in de De Kempenaerstraat en de Terweeweg is een klein jaar gele den verworpen door de verkeers commissie. Het voorstel van Oegst geest Actief om een blauwe zóne in te stellen in het gebied rond de De Kempenaerstraat zal in de eerstko mende vergadering van de ver keerscommissie worden bespro ken. De komst van Digros naar het goeddeels voltooide Markthof zal de nodige parkeeroverlast met zich meebren gen, zo vrezen winkeliers (foto Holvast) Rijtje Als het aan L.H. Münninghoff- Huls (van de stichting winkelcen trum Lange Voort) ligt, zal de komst van Digros ook in de mid denstandscommissie worden be sproken. Zij wil daarin alle zaken op een rijtje zetten en bekijken in hoeverre de vestiging van Digros economisch toelaatbaar is. Mevrouw Münninghoff "staat niet te juichen" over de komst van Digros. Ze meent echter dat de winkeliers van de De Kempenaer straat nog meer met de jongste ont wikkeling zullen 'zitten' dan de winkeliers van de Lange Voort: "Ik zie het niet zo somber in voor de Lange Voort, hooguit voor de Pro- fimarkt zal de vestiging van Digros voelbaar zijn. Nee, ik ben eerder somber voor de andere winkels op de De Kempenaerstraat. De slagers en bakkers zullen niet blij zijn als het doorgaat". 'Als' het doorgaat, want daar is zij nog niet van overtuigd. Ze heeft geen zin om uit medelijden met makelaar Proper akkoord te gaan met de verhuur van de Markthof aan een 'grootwinkelbedrijf dat het evenwicht van de Oegstgeester middenstand op zijn kop zou kun nen zetten. "Ik heb Proper destijds gewaarschuwd dat hij het nooit vol zou krijgen. Nu hij zich heeft ver slikt zouden wij moeten buigen. Nee, zo werkt dat niet". Ook zij benadrukt de parkeer problemen die zullen ontstaan na de komst van Digros: "Je kan nu al bijna niet parkeren bij de Kempe naerstraat". Een blik op het par keerterrein leerde gistermiddag dat het er op een doodgewone dinsdagmiddag propvol is. Alle 43 parkeerplaatsen op het plein wa ren bezet. Het is aan de gemeente om uit te maken welke oplossing hiervoor moet worden gevonden. WOENSDAG Leiden Eethuis De Trommelaar, Apothekers-: dijk 22, Guatemalteekse maaltijd, 17.30- 24 i Filmhuis LVC, Breestraat 66, film 'L'In- gorgo' van Comencini, 20 en 22.30 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Basilieus Quartet', 20 en 22.15 uur.SSR-gebouw, Hogewoerd 108, poli tiek café van jonge socialisten PvdA over kernenergie, 20 uur. Ireneschool, Stadhouderslaan, onder- wijs-informatiemarkt 19-21 uur. Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel 4, klaverjas sen en sjoelen voor iedereen, 19.45 uur. Springschans, Wilddreef 1, oriëntatie- avond 'Leiderdorp voor vrede', 20.15 Brand kon snel geblust OEGSTGEEST - Een ex-bewoner van de Oegstgeester inrichting 'En degeest' heeft 25 ruiten ingeslagen in 'De Evenaar', een onbewoond gebouw van zijn vroegere verblijf. Tevens heeft hij hier enkele kus sens in brand gestoken. Door snel ingrijpen van de poli tie kon de brand snel worden ge blust. Ook kon de dader worden aangehouden. Het betreft een in- wonei;uit Delft, die vorig jaar even eens schade heeft aangericht in 'Endegeest'. Hij deed dit toen om dat hij onderdak wilde, dan wel op nieuw wilde worden opgenomen. Zijn huidige motieven zijn onbe kend. Hij wordt op dit moment nog verhoord. Oplichter in Leiderdorp? LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie onderzoekt op dit moment of een man, die enkele nachten in het IBIS-hotel heeft geslapen, nu wel of geen oplichter is. Zeker is dat hij een valse naam heeft opgegeven, minder zeker is of hij niet wilde betalen. Toen hij gistermiddag terugkwam, na het hotel eerst de rug te hebben toege keerd, zei hij in ieder geval wel te willen betalen. Geld had hij echter niet bij zich. Vervolgens werd de politie inge schakeld. En na enig aandringen kwam de echte naam van de man bovendrijven. Het bleek te gaan om een 35-jarige man zonder woon- of verblijfplaats, die is gere gistreerd door dé politie van Briel- le. Leiderdorp 'club' rijker: zelfhulpgroep LEIDERDORP - Natuurlijk leven en gezond genezen. On der dit motto is in Leiderdorp vanmorgen een zelfhulpgroep begonnen. Een groep van ten hoogste tien personen zal zich bezig gaan houden met zaken die met de gezondheid te ma ken hebben. Mevrouw R.H. Weessies-Schwarz nam het ini tiatief voor de groep. Naast de ze groep zal er waarschijnlijk nog één komen. Wat er precies gedaan gaat wor den is nog niet helemaal duide lijk. De groepsleden kunnen zelf ideëen aandragen. Swees- sies-Schwarz hoopt dat uit de groep het initiatief zal worden genomen nieuwe groepen op te zetten, waarbij ook kinderen betrokken worden. "Om een gezond lichaam te houden moet je ook gezond leven. Hoe eerder je daarmee begint, hoe beter". Na een paar slechte ervaringen met de gebruikelijke genees kunde verdiepte de Leider dorpse zich in de natuurlijke geneeswijzen. "De natuurlijke geneeswijzen zijn er op gericht ziektes te genezen, terwijl che mische geneesmiddelen vaak alleen de symtomen van een ziekte wegnemen", zegt Swees- sies."Daarbij komt dat medicij nen vaak vervelende bijwerkin gen hebben". Ze gelooft echter niet dat de gebruikelijke medi cijnen onmisbaar zijn. Swees- sies: "Als er een ongeluk ge beurt en iemand komt in het ziekenhuis, dan zijn er meteen medicijnen nodig, dat ontken ik niet. We zullen in de groep ook de voor en tegens van zo wel de chemische als de na tuurlijke geneeswijzen bekij ken". Landbouwgrond mag niet verloren gaan De snorkel. Gisteren met veel bombarie gepresenteerd door (onder andere) prof. 't Heertje en presentatrice Leontien Ceulemans rechts op de foto) (foto Holvast) WASSENAAR - Er zit t rage aan te komen: de snorkels. Het gaat om een poppetje dat on der water leeft en daar met andere snorkels allerlei avonturen beleeft. Het diertje moet minstens zo popu lair worden als de smurf, Snoopy en de roze panter. In een groots op gezette show in Duinrell in Wasse naar werd gisteren de snorkel ge presenteerd. Vanaf het najaar zal de Vara een tekenfilmserie over de snorkels gaan uitzenden. Voor die tijd zijn waarschijnlijk al tientallen snor kelartikelen op de markt gebracht, zoals pluche poppen, stickers, handdoeken, t-shirts, joggingpak ken, videobanden, speelgoed, stripboeken en dekbedovertrek ken. Een bakker in Baarn gaat zelfs snorkelgebak maken. De snorkel is in Amerika, hoe kan het ook anders, al een groot succes. Vreemd genoeg werd dit fi guurtje niet gemaakt door een Amerikaan, maar door een Neder lander. De heer Monnickendam schiep de snorkel en vertrok er mee naar Hollywood. Daar zagen de tv-makers wel wat in de snorkel, met als gevolg dat vanaf september vorig jaar iedere zaterdagavond op NBC-televisie, een van de drie grootste televisiestations in de Ver enigde Staten, de avonturen van de snorkels te zien zijn. Het is een Ne derlander nooit eerder gelukt met een dergelijk idee door te dringen tot een groot tv-station in Amerika. Buiten Amerika en Nederland zal de snorkel ook worden geïntro duceerd in veel Europese landen, in Mexico en waarschijnlijk in Ja pan. De tekenfilmserie is al in di verse talen vertaald. Om de commerciële kant van het op de markt brengen van de snor kel te belichten hield Prof. Dr. A. 't Heertje gisteren in Duinrell een toespraak over 'character mer chandising' (het verkopen van di verse artikelen met een herken baar teken of poppetje, waardoor de artikelen in de eerste plaats om het tekentje verkocht worden). In zijn toespraak zei 't Heertje dat de snorkel, in tegenstelling tot veel andere figuurtjes, speciaal voor commerciële doeleinden ontwik keld is. 't Heertje zei dat het hem niet zou verbazen als de snorkel over vijf jaar de markt heeft ver overd. Hij sloot zijn toespraak af door te zeggen: "Laat je in 1985 door de snorkels in de boot ne- WASSENAAR - Bij de gemeente Wassenaar zijn twee bezwaar schriften binnengekomen tegen de komst van een golfbaan met negen holes, een oefenbaan en -bunker, en een pitch- en putbaan aan de dr. Mansveltkade. Ze zijn ingediend door de Agrarische Commissie Wassenaar en de Gewestelijke raad voor Zuid Holland van het Land bouwschap. Beide organisaties betreuren het dat door de aanleg van de baan 30 hectare landbouwgrond 'verloren gaat' in het gebied tussen de dr. Mansveltkade, Katwijkseweg, Kokshornlaan en de sportterreinen van Blauw-Zwart en de Kieviten. Grond die volgens de agrarische commissie geschikt te maken is voor de bollenteelt. Zo zouden er bollenbedrijven kunnen neerstrij ken die elders moeten verdwijnem Ander bezwaren van de Agrari sche Commissie zijn dat de golf baan niet past in de provinciale ge dachten omtrent de inpassing van golfterreinen in bufferzones en dat de gemeente de inspraakmogelijk heden heeft uitgehold door zeer laat rond de tafel te gaan zitten met de commissie. De Gewestelijke raad voor Zuid- Holland van het Landbouwschap voegt hier aan toe dat er, zowel bin nen als buiten de gemeente, ge schiktere lokaties voor een golf baan te vinden zijn. Ten slotte brengt hij naar voren dat door de komst van de baan, uitbreidingen van het sportcomplex elders (op agrarisch gebied) moeten plaats hebben. Uithollen B en W vinden de argumenten niet steekhoudend. Zij beamen dat 30 hectare grond de bestemming agrarische doeleinden heeft, maar voeren aan dat voor een derde van deze grond al een wijzigingsbe voegdheid geldt ten behoeve van sportbestemming. Tegen deze wij- zigingsbevoegheid is nooit be zwaar gemaakt. Voor de rest van de 30 hectare is alleen aan de orde of het planologisch gezien in de haak is. En dat fs het, volgens het college. Dat B en W laat contact hebben gezocht komt doordat de gemeente eerst zelf een standpunt wilde be palen over het verzoek om bestem mingswijziging. Last kan de com missie er niet door hebben onder vonden, vinden zij. Immers, de commissie zocht zelf contact met de gemeente en deze wist daardoor precies welke bezwaren deze in stantie had. "Van uitholling van in spraak-mogelijkheden, zoals de Agrarische Commissie schrijft, is dan ook geen sprake", aldus de da gelijks bestuurders. Vredesavond LEIDERDORP - Over de wijze waarop Leiderdorpers in hun ge meente een bijdrage kunnen leve ren aan ontwapening vrede wordt vanavond van gedachten ge wisseld. De discussie wordt gehou den in de Springschans-school aan de Wilddreef. Organisator van de avond is het comité 'Leiderdorp voor Vrede', een platform van vredesgroepen en politieke partijen in het dorp. De avond begint om kwart over acht. Evenzeer niaken zij korte metten met het argument van de commis sie dat de aanleg van de baan niet zou passen in de provinciale ge dachten omtrent het inpassen van golfterreinen in bufferzones. "Van provinciale planologische richtlij nen op dit gebied is ons niets be kend", aldus B en W, die wel aan geven dat in de nota 'een openbare golfbaan in het Haagse stadsge west' een plusje is gezet bij lokaties die een "bufferende of geledende functie in de ruimtelijke structuur van het stadsgewest kunnen ver vullen". Criteria Volgens B en W gaat het echter niet om een richtlijn, maar is het slechts een van de lokatiecriteria om te komen tot de aanwijzing van een lokatie in het Haagse stadsge west. Ook is in het ambtelijke voor overleg met de provincie niets ge bleken van bezwaren van de kant van de provincie, aldus het college. In de richting van de Gewestelij ke Raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap is de stellingna- me eveneens beslist. "Wij delen de mening niet dat binnen de ge meente Wassenaar betere lokaties te vinden zijn. Of dit wel geldt voor buiten de gemeente kunnen wij niet beoordelen, doch is niet rele vant", zo heet het. Ten slotte merken B en W op dat bij de sportclubs die op dit mo ment gebruikmaken van het sport complex, geen plannen hebben voor uitbreiding. Dit is hen geble ken uit overleg met de clubs, de Kieviten en Blauw Zwart. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van Kwartaalabonnement 65,70 Per post ƒ89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Losse nummer 1 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj Hoofdredacteur: R. D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Rubriekchefs. J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H.v.d.Post(pfv) W. F.J. Wirtz (bin.buit./eco) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschap pedjke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Caïro, Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2