Spike, van terroristenrocker tot 'home-taper' KRANTLEESKWIS Verdeelde reacties op veroordeling bevrijdingstheologie Stijlbloempjes uit niet bekroonde opstellen Daarom lees ik drer WOENSDAG 30 JANUARI 1985 PAGINA 15 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 Op zijn twaalfde vond de uit Oegstgeest afkomstige muzikant Spike Wolters een gitaar bij de vuilnisbak. Op straat. Toch werd Spike geen straatmuzikant. Hij werd 'home-taper', dat betekent dat hij zelf platen maakt, zonder dat daar een platenmaatschappij aan te pas komt. Je zou kunnen zeggen, een doe-het-zelf-muzi- kant, al zal Spike met die om schrijving misschien niet zo ge lukkig zijn. Een feit is in elk ge val dat hij al vier platen aan de muur heeft hangen die van A tot Z door hemzelf zijn gemaakt. Al leen het persen van de platen laat hij door iemand anders doen. De hoezen ontwerpt hii ook zelf. Het bedenken van 'songs', het uitvoeren en het opnemen ge beurt bij Spike in zijn 'home' in Leiden Zuid-West. Niet alleen de solo-gitaar bespeelt hij zelf, ook de drums, bas en zang neemt hij voor zijn rekening. Daarvoor heeft hij de beschikking over een groot aantal apparaten, waarvan een achtsporen bandrecorder een belangrijke plaats inneemt. In totaal staat er voor ongeveer 20.000 gulden apparatuur in de slaapkamer/studio van Spike. Is hij dan zo rijk? Welnee, integen deel, Spike weigert uit principe om te werken en krijgt dus alleen een uitkering. Spike zegt: "Als je zoals ik onafhankelijk wil zijn moet je je daarvoor dingen ont zeggen. Ik heb al vijftien jaar geen nieuwe kleren gekocht, ik haal mijn spullen altijd bij het Leger des Heils. Ook ben ik sinds 1966 niet meer op vakantie Zondagmorgen, tien uur. Buiten smelt de sneeuw heel langzaam weg. Binnen, in een zonnige kamer van het Stedelijk Gymnasium vertelt kinderboeken schrijver Sjoerd Kuyper hoe mooi zijn treinreis is geweest: de mist hing laag en de voorbijflitsende omtrekken van flats, die net boven de mist uitkwamen, betoverden hem. Nog nagenietend pakt hij uit zijn tas een dikke stapel opstel len van de opstelwedstrijd voor de zesdeklassers. Dan word zijn stemming iets minder. Hij had wel wat meer inzendingen verwacht en ook de kwaliteit viel hem niet helemaal mee. Natuurlijk, er zaten een paar goede opstellen bij, waarin op een krachtige, leuke manier werd uitgelegd waarom de opstelschrijver leest óf niet-leest. Maar in veel verhalen herkende Sjoerd de hand van een volwassene (onderwijzer?). Lesjes als 'van lezen leer je' en 'vroeger werden kinderboeken geschreven om kinderen braaf te maken/houden' werden zo'n beetje opgelepeld. De andere juryleden (de rector, een journalist, een onderwijzeres en een vrouw van de Pedagogische Academie voor het Basisonderwijs) knikken in stemmend. Zij hebben hun keus dan ook snel gemaakt. Jammer blijft het dat schrijvers die wél mooie zinnetjes hebben gemaakt, maar niet zo'n briljant opstel, buiten de prijzen vallen. Als troost komen deze prachtige zinnen en stukken dan toch in de krant, sómen met zinnetjes uit stukken die het wél haalden: „Ik zit nooit te lezen omdat ik er niet van hou. Maar als ik 's woensdags naar m'n oma ga of als ze bij ons komt, komt ze altijd met een boek. En dat is zó vervelend. Maar toch lees ik een beetje. Want ik hou van stripboeken. Maar daar komt m'n oma toch nooit achter". „Als ik lees hoor ik ook niks (dat is wel fijn voor als je boodschappen moet doen)". „Als het verhaal zich in een koud gebied afspeelt, krijg ik het ook koud. Ik moet altijd heel gauw lachen of huilen om een boek". „Soms lees ik als ik verdriet heb, want dan vergeet ik mijn verdriet". „Als ik eenmaal aan het lezen ben en ik moet slapen denk ik steeds van: nog een bladzijde, nog één. En dat gaat nog wel een paar keer door". „Op dat boek ben ik voor komen verzot op, het is voor mijn een magnetje". „Echte boeken vind ik veel te lang dradig". Rector Roefs van het Stedelijk Gymnasium reikt de prijzen uit. Bauke Bokma de Boer (rechts) won de opstelwedstrijd. Tweede werd Johanneke Bloem (midden) en Joëlle Bijl (links) won de derde prijs. De vierde tot en met dertiend\e prijzen werden gewonnen door: Anne-Clai- re Collee, Elsken Verkoren, Teunie Blom, Ronald Klijn, Bianca Tegelaar, Ronnie Doove, Floor Leijenaar, Tanneke Heesakkers, Bastiaan Schoute en Daniël Bosveld. (foto Holvast) „Je moet altijd stil zitten met lezen en dat wil niet". „Op onze school moet je lezen, dus is het wel goed ook om lezen leuk te vinden". „Kort gezegd hou ik wel van lezen. Wat moetje anders doen?" „Ik lees overal, in bed, op school, in de auto, op de WC". „Als ik me verveel in de klas of niks te doen heb lees ik alle tassen". „Eigenlijk lees je altijd". „Ik vind lezen leuk omdat je dan met je eigen hoofd plaatjes kan maken van wat er gebeurt". Ik ben Bauke en ik lees erg graag in strips of echte boeken. Het ligt er natuurlijk wel aan welke dag het is. Als het bijvoorbeeld een drukke dag is geweest waar je hersenen goed bij moeten werken, heb ik het liefst een stripboek of een boek van Guus Kuyer bij de hand. Als ik 's avonds in bed lig lees ik graag Thea Beekman of Jan Terlouw. In die boeken zit veel actie en een beetje humor. Als je zo'n boek van Jan Ter louw of Thea Beekman leest, zit er tussen elke twee bladzijden wel iets spannends, geheimzin nigs of engs dat je er toe brengt om verder te lezen. In het algemeen vind ik een echt boek leuker dan een strip boek, want in een stripboek staan de plaatjes er al bij terwijl bij een echt boek waar geen plaatjes bij staan de fantasie zelf de schimmen met de achter grond erbij moet fantaseren. Bij de meeste stripboeken zit ten slordige teksten terwijl er bij een echt boek een mooie duide lijke tekst zit. In een echt boek maak je een soort verhaal met de schrijver terwijl je hem nog nooit hebt gezien en helemaal niks van hem weet. De schrijver schrijft het boek dan wel, maar zelf kun je de per sonen in het boek een klank la ten geven. Als het bijvoorbeeld over Piet, Karei en Whilhamien gaat die in een boot zitten, kun je ieder een klank en een lichaam geven. Zelfs de achtergrond (in dit geval de boot en het water) kun je een eigen model geven. Ik vind in het algemeen dat mensen veel te veel boeken van bekende schrijvers kiezen terwijl boeken van onbekende schrij vers ook leuk kunnen zijn. Als je in een saai boek leest gaat het je op den duur vervelen zodat je niet geconcentreerd meer kan lezen. En daarom vind ik het zo jammer dat de elfste dentocht niet doorgaat. Bauke Bokma de Boer Simon Peres Ariel Sharon Abba Eban Nico Scheepmaker Ruud Paauw Koos Post Henry Kissinger Richard Nixon Jos van Kemenade Welke sport is hier in beeld? schaken dammen backgammon Ton van Duinhoven Molly Geertsema Ad Ploeg Vraag 8 EWIJK (GPD) - Kokhalsend heb ben wachtmeesters van de rijkspo litie 800 kilo vervuild en deels be dorven vlees in beslag genomen bij een illegale slagerij in het Gelderse Ewijk. Het vlees, waar de maden uitkropen, was bestemd voor con sumptie en zou aan wor den verkocht. Hiervoor was overi gens geen ventvergunning aange vraagd. De rijkspolitie kwam op het spoor van de partij bedorven vlees toen zij op verzoek van de Nij meegse gemeentepolitie in Ewiik Welk woord ontbreekt hier? de deur slagers de consument Welk woord staat hier? Welk nieuws is hier in beeld? demonstratie nieuw vuur werk lancering spaceshuttle tv-satelliet de lucht in Het aantal dagbladen dat per dag in Nederland wordt ge drukt is: vier miljoen exemplaren vierhonderdduizend exem plaren zes miljoen exemplaren Vraag 10 Sven Springer toch ontvoerd De oplossing van deze vierde en laatste krantleeskwis (een woord van 15 letters) is te vinden aan de hand van onderstaande aanwij zingen. Schrijf het gevonden woord op een briefkaart en adresseer die aan redactie Kits, p/a Leidsch/Alphens Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Ver meld op de briefkaart ook je leef tijd. Verstuur de kaart vóór aan staande zaterdag. Onder de juiste inzenders wor den drie waardebonnen van 25 gulden verloot. Naar keuze een boeken- of platenbon. Vermeld op de briefkaart wat voor soort bon je wilt ontvangen. De oplossing van de vorige Krantleeskwis was: COMMEN TAAR. H.J. Lekx, De Deel 79, Koude kerk; Susanne de Boer, Catharij- nelaan 5, Lisse, Robert-Jan van Ette, Rooden burgerstraat 49, Leiden. Zij krijgen binnen enke le dagen hun bonnen thuisge stuurd. Oplossing: 1. letter 3 v 2. letter 4 x 3. letter 6 v 4. letter 1 v 5. letter 4 v 6. letter 10 v 7. letter 11 v 8. letter 14 v 9. letter 4 10. letter 4 m 11. letter 5v 12. letter 1 v 13. letter 18 v 14. letter 3 v 15. letter 6 v n vraag 3; n vraag 1 n vraag 8; n vraag 7; n vraag 9; n vraag 1 n vraag 5; n vraag 4; n vraag 8; n vraag 2; n vraag 10; n vraag 6; n vraag 9; n vraag 10; n vraag 3. geweest, daarmee spaar je ook een hoop geld uit. Trouwens mijn hele leven is vakantie". Het maken van zijn laatste el pee kostte Spike 2900 gulden. "Dat is een nieuw wereldre cord", meent hij. Van dat geld heeft hij alles gedaan: persen, mixen, tapen en de studiotijd be taald bij de Stichting Popmuziek Nederland waar je voor 35 gul den een uur de studio kan ge bruiken (Adres: SPN, Wibaut- straat 212 Amsterdam tel. 020- 682255). Voor bandjes die zelf platen willen uitbrengen is Spike overigens altijd bereid tips te ge ven. Zijn telefoonnummer: 071- 780398. Hoewel hij nu met niemand meer iets te maken heeft, zat Spi ke vroeger in heel wat bandjes. Voordat het woord bedacht was, speelde hij al garage-rock. Ten minste, ze oefenden in een gara ge en ze speelden hardrock en oude bluesnummers van onder meer Fleetwood Mac. Dat was op zijn veertiende in de band 'Mot her of Pearl Button'. Later speelde Spike in het Kreatief Huisorkest, de huis band van het toenmalige Leids Vrijetijdscentrum aan de Bree straat. Ze oefenden in de Agnes Scholengemeenschap. Daarna speelde Spike een tijdje "heel harde terroristenrock" in de band Junto. Toen deze band ei gen nummers ging spelen, ging het fout. Over de muzikale kwaliteiten van de hedendaagse generatie jeugdige muzikanten is 'oudge diende' Spike niet bijster en thousiast. "Ik vind de kwaliteit slecht. Dat komt waarschijnlijk omdat ik ouder en kritischer ben geworden, maar bij zo'n groe- penpresentatie in het LVC valt me op dat die jongens tegen woordig hun instrument nauwe lijks beheersen". Goed of slecht, de boodschap van Spike is dat het "ontzettend belangrijk" is dat jongeren (maar ook ouderen) een hobby hebben. "Dat werkt als een bliksemaflei der. Ik vertrouw mensen niet die geen hobby hebben". Droom je er al jaren van een krantepagina te maken, samen met klasgenoten? Nou, dan zou die wens wel eens snel in ver vulling kunnen gaan. Deze krant organiseert name lijk een zogenaamde 'pagina wedstrijd' voor leerlingen van de zesde klassen basisschool en de eerste vier klassen van de middelbare school. De drie winnende klassen mogen stuk voor stuk een pagina vullen in de eerste drie weken van april. Op deze pagina's moet niet alleen tekst komen. Ook foto's, tekeningen en spotprenten zijn welkom. Doe al dat materiaal dus in een envelop en stop er naar wens, een idee bij over het uiterlijk, de lay-out, van de pa gina. Vóór 15 februari moeten deze zaken bij het Leidsch/Al- phens Dagblad liggen. De redactie van KITS bekijkt vervolgens het materiaal en laat vóór 1 maart weten welke klassen mogen langskomen om samen met 'deskundigen' een pagina in elkaar te zetten. De KITS-jury zal er vooral op let ten dat de pagina's gericht zijn op jongeren en dat de onder werpen van verschillende kan ten worden belicht. Welke on derwerpen aan bod komen, maakt niet uit: de onderwerp keuze is vrij. Zorg er wel voor dat de tekst getypt is op A4-vel- len, dat maakt de zaak wat lees baarder. In Brazilië - met de grootste Rooms-Katholieke Kerk ter we reld - is verschillend gereageerd op de veroordeling van de 'be vrijdingstheologie' door de paus tijdens zijn bezoek aan Venezue la. De behoudende bisschoppen hebben 'het goede nieuws', zoals zij de veroordeling beschouwen, met enthousiasme ontvangen. Daarentegen zeggen de 'bevrij dingstheologen', dat zij de pers berichten nauwelijks kunnen ge loven. Volgens een dagblad bete kent dit een nieuwe stap naar een schisma tussen de Rooms- Katholieke Kerk in Europa en die in Latijns-Amerika. De conservatieve bisschoppen zijn blij met de 'harde woorden' van de paus, zo hebben zij ver klaard. "Hij heeft nu een duide lijke richting gegeven". De 51-ja- rige hulpbisschop van Rio de Ja neiro, Karl Josef Rommer, een van de felste bestrijders van de naar zijn mening politiek links gerichte bevrijdingstheologie, vond het hoog tijd dat de paus zich zo krachtig uitliet. "Katho lieke personen proberen voort durend de richting die het Vati- caan aangeeft te ontwijken". De bevrijdingstheoloog Lenar- do Boff legt het toch anders uit. Hij hoort in de woorden van de paus geen veroordeling van de 'legitieme bevrijdingstheologie'. "Dat zou indruisen tegen de goedkeuring die hij daaraan heeft gegeven in het document van september vorig jaar". Boff is het met de paus eens als deze waarschuwt voor theologi sche stromingen die met bepaal de politieke richtingen en ideolo gieën een 'schijnbevrijding' op aarde nastreven. "Maar dat is niet het geval met de theologie zoals die leeft en wordt onderwe zen in de basisgemeenschappen en de theologische groepen van Latijns-Amerika". De manier waarop de veroor deling door de paus in de pers is gekomen bevordert, volgens Boff, de schending van de men senrechten in dictaturen. Dat kan vervolging meebrengen van christenen die opkomen voor de armen. "En dat kan toch nooit de bedoeling zijn van de paus". Ultimatum Het Vaticaan bevestigde gis teren, dat het twee priesters in de regering van Nicaragua een ulti matum heeft gesteld. Miguel d'Escoto, minister van buiten landse zaken, en Ernesto Carde- nal, minister van onderwijs, zul len als priester worden geschorst als zij niet binnen vijftien dagen hun functie in de sandinistische regering opgeven. Het Vaticaan verwijst naar het kerkelijke wetboek, dat priesters verbiedt regeringsfuncties te bekleden. De twee ministers zijn sinds 1979 herhaaldelijk gewaar schuwd. De Amerikaanse zendingsorde waartoe Miguel d'Escoto behoort heeft laten weten, geen reden te hebben om hem uit de orde te zetten. De Vaticaanse congrega tie voor evangelisatie, waaronder de Amerikaanse zendingsorde valt, had hierom gevraagd. Op dezelfde manier heeft de congre gatie voor de geestelijkheid de plaatselijke bisschop gevraagd, maatregelen tegen Ernesto Car- denal te nemen. In december werd Ernesto's broer Fernando, minister van cultuur, uit de Jezuietenorde ge zet. Naar de generaal-overste van deze orde, de Nederlandse pater Peter Hans Kolvenbach, later verklaarde 'zonder enige druk van het Vaticaan'. Nonnen De meeste van de 24 Noorda- merikaanse vrouwelijke religieu zen die om hun minder strakke standpunt over abortus uitzet ting uit hun orde kunnen ver wachten, hebben zich aangeslo ten bij een campagne voor het recht van rooms-katholieken om over concrete kwesties anders te denken dan de kerkleer veror dent. De religieuzen ondertekenden eind vorig jaar een advertentie in 'The New York Times', waarin stond dat rooms-katholieken uit eenlopende meningen over abor tus hebben. Deze advertentie was een antwoord op uitlatingen van aartsbisschop John O'Con nor van New York. Die had met een beroep op de kerkleer de de mocratische kandidaat voor het vice-presidentschap, mevrouw Geraldine Ferraro, scherp aange vallen. Het Vaticaan heeft de religieu zen te verstaan gegeven, dat ze uit hun orde zullen worden gezet als ze hun steun aan de adverten tie niet publiekelijk herroepen. Op een bijeenkomst van twee dagen in Chicago is nu besloten tot een campagne voor een 'plu riforme rooms-katholieke kerk'. De bijeenkomst was georgani seerd door de groep 'Katholie ken voor een vrije keuze', die meent dat ook rooms-katholieke vrouwen het recht hebben om voor een abortus te kiezen. De groep gaat overal handteke ningen verzamelen voor een peti tie. Daarin komt te staan dat ge lovigen mogen afwijken van de officiële kerkleer. De petitie zal worden gestuurd naar de Vati caanse congregatie voor de reli gieuzen, die de zusters met uit zetting heeft gedreigd. Steun aan de campagne hoeft overigens niet te betekenen, dat deze religieuzen het bevel van het Vaticaan naast zich neerleg gen. Zij zullen elk voor zich daar over een besluit nemen. Op de bijeenkomst in Chicago heeft geen van de aanwezige religieu zen meegedeeld, de steun aan de bewuste advertentie te zullen in trekken. Van de priesters en mannelijke religieuzen die de advertentie hadden ondertekend hebben er drie hun handtekening terugge- Naar China. Op uitnodiging van de Chinese Raad van Kerken gaat een zeventien leden tellende delegatie van de Evangelische Kerk van Duitsland morgen naar China. Het bezoek duurt tot 15 februari. Twee jaar geleden reis de een kerkelijk gezelschap uit China door de Duitse Bondsre publiek. Hervormde Kerk: beroepen te Sluipwijk kandidaat J. Muller Gorinchem, te Capelle aan de IJssel J. Maasland Waddinx- veen, te Goedereede L. Ruijgrok Bruchem-Kerkwijk. Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Nijkerk J. Dronkers Wetsinge-Sauwerd (Gr). Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Unionville (Canada) J. C. Weststrate 's Gravenpolder.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15