Lek in wet kan geld opleveren Hartpatiënt maakt liet goed PvdA/CDA voor aparte Waddenwet Belastingvoordeel door bijverdienste Rover trapt bejaarde (82) ziekenhuis in tewmaiMl Politie voor raadsel na vondst dode Nijpels noemt beleid Brinkman potsierlijk Schermutselingen bij ontruiming kraakpand Proef autokeuring toch 6 jaar Speciale agent opleiden voor aangifte van zedenmisdrijf' Eerste transplantatiepatiënt leeft mee met Peter Hansen DINSDAG 29 JANUARI 1985 DEN HAAG - Gehuwde of samenwonende alleenverdieners met kinderen in de leeftijd tot twaalf jaar kunnen op een eenvoudige manier een belastingvoordeel van tussen de honderd en vijfhonderd gulden incasseren als gevolg van een lek in de nieuwe belasting wet voor tweeverdieners. Het financiële extraatje kan al worden opgestreken als de part ner van de alleenverdiener een gulden per jaar bijverdient. Door die bijverdienste komt het huishouden in aanmerking voor een extra toeslag voor de opvang van hun kinderen. Een woordvoerder van het minis terie van financiën erkende gister avond dat de nieuwe wet toepas baar is in bepaalde situaties waar voor hij eigenlijk niet is bedoeld. Daarom ook is de hoogte van de kinderopvangtoeslag lager uitge vallen dan aanvankelijk de bedoe ling was. Voor de belasting maakt het niet uit op welk tijdstip de bijverdien ste wordt ontvangen; er hoeft ook geen vaste werkgever-werknemer relatie te bestaan. Volgens de nieu we wet heeft iedere alleenverdie ner een hoge belastingvrije voet Korthals Altes tegen richtlijnen voor hiterviews met ontsnapten AMSTERDAM (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) voelt wei nig voor het opstellen van richtlij nen voor gesprekken van journa listen met ontsnapte gedetineer den. De CDA'ers Van der Burg en Gualtherie van Weezei hebben de bewindsman om richtlijnen ge vraagd naar aanleiding van het in terview dat Sonja Barend zaterdag avond had met de uit de Bijlmerba jes ontsnapte Stanley H. Korthals Altes vindt handhaving van journalistieke normen een kwestie die de journalistiek zelf aangaat, zo vertelde hij gisteren voor de radio. Wel zei de minister het bewuste vraaggesprek 'verwer pelijk' te vinden. VVD-fractielei- der Nijpels deelt de opvattingen van Korthals Altes. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) voelt evenmin voor het opstellen van richtlijnen in zulke gevallen als met de ont snapte Stanley H. De NVJ zegt in een reactie een gesprek met minis ter en staatssecretaris, waarom de eerdergenoemde twee CDA'ers hebben gevraagd, 'niet uit de weg te zullen gaan'. Een woordvoerder van de NVJ zei gisteren echter te verwachten dat de vakbond op het standpunt zal blijven staan dat redacties en journalisten in dit soort gevallen zelf hun gedragsco de moeten bepalen. Volgens hem is het niet mogelijk regels en richt lijnen op te stellen omdat elk geval toch weer anders is. Tijdens een spreekbeurt in Den Bosch zei WD-fractievoorzitter Nijpels gisteravond dat journalis ten zelf zo 'fatsoenlijk' moeten zijn dit soort interviews af te wijzen. In strafmaatregelen voor de journalis ten ziet hij niets, omdat daarmee de gevangenen niet terugkomen. Wel pleitte hij ervoor dat gevange nen die na een ontsnapping wor den opgepakt een langere straf krijgen, zoals dat volgens hem ook in andere landen gebeurt. (het deel van het inkomen waar over geen belasting wordt gehe ven). Gaat de partner in december werken dan blijft het recht op die hoge belastingvrije voet geduren de de eerste elf maanden bestaan. Officieel zou in december een nieu we loonbelastingverklaring moe ten worden ingevuld, maar de be lastingdienst kan deze niet zo snel verwerken. Ingewikkeld De woordvoerder van Financiën wijst er op dat het jaar daarna de man en vrouw direct als echte tweeverdieners worden aange merkt. Het bijbaantje van de vrouw dat misschien maar enkele guldens oplevert leidt er dan toe dat de loonbelasting veel hoger uit valt dan het jaar daarvoor. Het ver schil tussen beide bedragen wordt dan niet eerder dan pas na een half jaar teruggegeven. Het ministerie gaat er van uit er daardoor een zo ingewikkelde situatie ontstaat dat een heleboel belastingplichtingen om die reden van de legale belas tingtruc zullen afzien. Volgens Fi nancien is een wetswijziging zo in gewikkeld dat voorlopig geen po gingen worden ondernomen om het gat in de wet te dichten "Als de partner van een man een paar gulden bijverdient, wordt de belastingvrije voet van de man ge halveerd van 14.336 tot 7.168 gul den. Het belastingvrije deel dat van de man wordt weggenomen gaat naar de vrouw, maar gezien haar geringe inkomsten komt dat bedrag uiteindelijk (via de zoge noemde voetoverheveling) toch weer bij de man terug. Het uitein delijke geldelijk gewin zit in de aanvullende belastingvrije voet van 768 gulden, de zogenoemde kinderopvangtoeslag. Volgens een woordvoerder van de Stichting De Ombudsman in Hilversum zouden ongveer 250.000 mensen (alleenverdieners die sa menwonen en ten minste een kind onder de 12 jaar hebben) in ons land kunnen profiteren van het gat in de tweeverdienerswetgeving. De stichting heeft'hierover een in formatiefolder opgesteld. EINDHOVEN (ANP) - Een onbe kend gebleven tasjesrover heeft gisteren een 82-jarige Eindhovense het ziekenhuis in getrapt. De man probeerde de vrouw in de binnen stad haar tas af te pakken. Toen de vrouw viel maar haar tas tegen haar borst geklemd hield, trapte de man haar en nam zonder tas de be nen. De vrouw brak door de trap pen haar borstbeen. Leden van de mobiele eenheid verwijderen krakers uit het pand 'De tien zilverlingen' in Wagenin- gen. (foto anpi Gifgrond via verbranding gereinigd AMSTERDAM (ANP) - Gif grond kan goed worden gerei nigd in een zogeheten wervel bedverbrandingsinstallatie. Dit blijkt uit een serie proefnemin gen door Esdex, een gezamen lijke onderneming van Esmil (Hoogovens) en Vendex Inter national. Esdex en Boskalis Oosterwijk zijn nu van plan sa men een verplaatsbare installa tie te bouwen, aldus een be kendmaking van Esdex. Die installatie zou dan wel licht nog dit jaar op verschillen de plaatsen in ons land kunnen worden ingezet. Per uur kan dan ongeveer 25 ton vervuilde grond worden gereinigd. Onder toezicht van deskundi gen van de provincie Noord- Holland is de afgelopen maan den vervuilde grond, afkomstig van het voormalige terrein van de Haarlemse gasfabriek, ther misch gereinigd in een wervel bedverbrandingsinstallatie, bij een temperatuur van 800 gra den celsius. De grond, die gifti ge cyaniden en aromatische koolwaterstoffen bevatte, bleek na de behandeling tot ver onder de norm van de overheid (A-norm) te zijn gereinigd. De proefnemingen worden nog voortgezet. HEROÏNEDODEN (ANP) - In Am sterdam zijn vorig jaar zeker 73 mensen overleden na een overdo sis heroïne. De gemiddelde leeftijd van de 57 mannen en 16 vrouwen was 25 jaar. Bijna de helft van hen kwam uit West-Duitsland, terwijl een kwart van hen Nederlander was. De gemeente wil de voorlich tingscampagne over drugsgebruik aan jonge toeristen dit jaar uitbrei den. Vandaag vergadert de Tweede Kamer in commissieverband over de maatregelen die Amsterdam wil nemen om het drugsprobleem aan te pakken. Onderdelen daarvan zijn het harder optreden tegen de handel en het verstrekken van he roïne aan sommige verslaafden. ADVERTENTIE Eenvurehouten stelling als: STUDIEHOEK Lelden Herenstraat 39, Telefoon 071 - 1 2 11 41 BINNENLAND Subtropisch strand aan de Maas ROTTERDAM (ANP) - Rotter dam krijgt een overdekt subtro pisch strand aan de Maasboule vard. Gisteren presenteerden de dienst stadsontwikkeling en een recreatiemaatschappij het plan, dat de naam 'Tropicana' kreeg en dat twintig miljoen gulden gaat kosten. Eind volgend jaar moet dit ontmoetings- en vrije tijdscentrum, waar naar ver wachting jaarlijks ongeveer 400.000 bezoekers komen, klaar zijn. Het plan past in het streven van de gemeente om de Maasstad aantrekkelijker te maken voor WAGENINGEN (GPD) - Tachtig leden van de mobiele eenheid heb ben gisteren het vier jaar geleden gekraakte hotel-restaurant 'De tien zilverlingen' aan de Markt in Wage- ningen ontruimd. De ongeveer tweehonderd krakers en sympathi santen verlieten het pand zonder geweld. Wel deden zich enige schermutselingen voor. ME'ers werden vanaf het dak van het pand bekogeld met zakjes rode verf on der het motto 'Wageningen bloedt', vuurwerk, serviesgoed en stukken ijzer. Met een tuinslang werden de politiemensen natgespoten. In de loop van de middag werden vier mensen aangehouden vanwege het gooien met zakjes verf en probeer den enige tientallen krakers een nabijgelegen leegstaande school te kraken. Burgemeester Van Ket- wich Verschuur toonde zich tevre den over de ontruiming omdat de krakers zich hadden gehouden aan hun toezegging geen geweld te zul len gebruiken. Eigenaar van het pünd is Alim bv in Amsterdam, die naar eigen zeg gen het pand wil ombouwen tot ap partementen en een verzoek tot ontruiming bij de rechter indiende. De rechter wees het verzoek toe en sprak uit dat het pand uiterlijk 1 februari leeg moest zijn. De kra kers menen dat Alim het pand al- ROTTERDAM (ANP/GPD) - De Amsterdammer Peter Hansen, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt een harttransplantatie on derging, maakt het goed. Hij voelt zich uitstekend, de beademingsap paratuur is inmiddels verwijderd en Hansen heeft gisteren de eerste fysio-therapeutische oefeningen gedaan. Als zich geen complicaties voordoen, mag hij over ongeveer vier weken het ziekenhuis verla ten. De 37-jarige Hansen, eigenaar van een restaurant in Amsterdam, werd het afgelopen voorjaar in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam opgenomen voor on derzoek. Daar bleek dat hij aan een ziekte van de hartspier leed. Hoe wel zijn toestand snel achteruit ging, werd hij in de zomer ontsla gen uit het ziekenhuis. Op een con gres van de hartstichting hoorde hij over de mogelijkheid van een harttransplatatie. Toen zijn toe stand na opname in het AMC eind november snel achteruitging, leg den artsen van het AMC contact met het team dat dat de eerste hart- toerisme en recreatie. Nu heeft de stad te veel het imago van werk stad waar men zijn vrije tijd niet of nauwelijks kan doorbrengen. Het plan past ook in het onlangs verschenen concept-binnenstads leen uit speculatie-overwegingen wilde laten ontruimen. Het massaal toegestroomde pu bliek werd tijdens de ontruimings actie achter dranghekken gehou den. De Markt was afgesloten voor alle gemotoriseerd verkeerd. Om wonenden moesten hun auto's el ders in de stad parkeren. Burge meester Van Ketwich Verschuur heeft de ontruiming bijna ander half jaar opgehouden, omdat hij or deproblemen verwachtte en omdat hij niet zeker was dat Alim bv in derdaad onmiddellijk met uitvoe ring van de aangekondigde ver bouwplannen zou beginnen. Het verlaten van het gebouw was voor sommigen een emotionele aangelegenheid, zeker voor diege nen die vanaf het begin bij de zaak betrokken zijn geweest en heel lang hebben gehoopt, dat ze - via aankoop of vordering door de ge meente - toch met hun winkeltjes en kinderdagverblijf in het pand zouden kunnen blijven. Anderen daarentegen maakten er een ludiek gebeuren van. Zo speelden twee bezetters, nadat ze het gebouw uit waren, op de stoep een spelletje snelschaak met een inspecteur van de Wageningse politie. Een ander liet een boeket witte bloemen voor de ingang achter. Peter Hansen. (foto ANP) transplantatie in ons land had uit gevoerd bij de Gouwenaar Gcr de Keyscr. Aan het eind van het jaar, na een kort verblijf thuis, werd Hansen opnieuw in het AMC opge nomen. plan 1985. "Het gemeentebestuur is er bijzonder gelukkig mee", al dus de Rotterdamse wethouder J. Laan bij de presentatie. Op de ANP-foto is te zien hoe Tropica na er eind 1986 bij zal staan. Dat hij zo snel een nieuw hart kreeg, komt omdat door een ver keersongeval in Groningen plotse ling een geschikt donorhart be schikbaar kwam. Terwijl het dor- norhart in het Academisch Zieken huis in Groningen werd verwij derd, werd Hansen vrijdagavond met grote spoed per ambulance overgebracht naar Rotterdam. Toen uit een aantal proeven was gebleken dat het donorhart inder daad geschikt was voor Hansen, werd het groene licht gegeven voor de tweede in Nederland uitgevoer de harttransplantatie. Baanbrekend De eerste man die in Nederland een ruilhart kreeg, Ger de Keijser (41) uit Gouda, heeft de afgelopen dagen intensief meegeleefd met Hansen. In zijn woning in Gouda maakt een montere De Keijser er geen geheim van dat hij het no dig vindt om met harttransplanta ties door te gaan. "Ik ben mij er goed van bewust dat er in mijn ge val baanbrekend werk is verricht. Maar eigenlijk is het toch te gek PAGINA 5 LAREN (GPD) - De Larense poli tie staat voor een raadsel na de vondst van een dode man in de bossen nabij rijksweg 27 (Utrecht- Almere). Een wandelaar vond de man zondagmiddag. De dode was gewond aan het hoofd, maar is daaraan niet gestorven. Het is nog niet bekend wat de doodsoorzaak is geweest. Over de identiteit is niets be kend. De man is tussen de 20 en 30 jaar en 1.80 meter lang. Hij droeg een spijkerbroek, joggingjack en een blauwe trui. Zijn linkerborst bevat een tatoeage van een adelaar, rustend op een wapenschild met daarin een kroon. dat je in belangrijke mate op het buitenland bent aangewezen bij dergelijke operaties". De Gouwenaar, die enkele maan den geleden nog geregeld op de voorpagina's van alle kranten stond, zegt het momenteel uitste kend te maken. "Ik voel me echt goed. Sinds die operatie ben ik een ander mens. Eenmaal in de veer tien dagen moet ik nog voor con trole naar het ziekenhuis. Maar mijn behandelende artsen zijn pri ma tc spreken over mijn conditie". De Keijser is dan ook al weer op aangepaste wijze aan het werk. Hij rekent erop dat hij binnen afzien bare tijd weer volledig aan de slag kan. Stellig heeft hij zichzelf voor genomen om de 37-jarige Amster dammer binnenkort op te zoeken in het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis. "Ik ken hem niet, maar het lijkt me bijzonder interessant om wat ervaringen met elkaar uit te wisselen. Tenslotte zitten we bei den in dezelfde situatie en daar naast heb ik ook gewoon als mens behoefte om belangstelling te to nen. Ik denk dat Peter Hansen een zelfde mening is toegedaan". DEN BOSCH (GPD) - De belangen van de kijkers worden op geen enke le wijze gediend door de 'potsierlijke vertoning rond de strafexpeditie' tegen de Nederlandse omroepen. Dat zei VVD-fractieleider Nijpels giste ren op een spreekbeurt in Den Bosch. Minister Brinkman (WVC) legde eind vorig jaar bijna alle omroepen boetes op wegens het overtreden van de reclameregels. Vorige week stel de hij de boetes definitief vast, waarbij het totaal met een kwart tot 1,7 miljoen gulden werd verminderd. Volgens Nijpels is de 'willekeurige vermindering' de voorlopige bekro ning van de strafexpeditie tegen de omroepen. „Eens te meer is aange toond dat het Nederlandse omroepbestel met veel kunst- en vliegwerk en forse overheidsdwang in stand gehouden moet worden", zei hij. PvdA en VVD hebben inmiddels aangekondigd over het definitieve besluit van de minister een spoeddebat te zullen aanvragen. In zijn toespraak somde Nijpels verder de successen van het kabinets beleid op. Het financieringstekort daalt tot waarschijnlijk 9,5 procent over 1984, waarmee de afspraak in het regeerakkoord (7,5 procent in 1986) binnen handbereik komt, aldus Nijpels. Gunstige ontwikkelingen zijn volgens hem verder minder belastingen en premies, vermindering van de overheidsuitgaven, de afname van de werkloosheid en de geringe inflatie. Tevreden toonde Nijpels zich ook over de gestegen export en het herstel van de winstgevendheid van be drijven, waardoor de investeringen weer aantrekken. Nijpels wees voorts op de verbetering van de koopkracht voor werkenden en de bescherming die uitkeringsgerechtigden genieten/Hij prees het kabinet, omdat de afstand tussen lonen en uitkeringen wordt vergroot. In antwoord op vragen vanuit het publiek deed Nijpels een hartstochte lijk beroep op zijn partij om minister Van Aardenne (economische zaken) niet te laten vallen. Hij riep de WD op niet mee te doen aan wat hij noemde de waan van de dag. Als er één man steun nodig heeft, dan is dat Van Aardenne, zei hij. In het komende debat over de RSV-kwestie zal de WD overigens niet uitsluitend ter verdediging van de bewindsman optreden. Hij heeft na tuurlijk ook fouten gemaakt en daar wil de WD-fractie haar ogen niet voor sluiten, aldus Nijpels. Maar het is onrechtvaardig, zei hij, om van Van Aardenne de zondebok te maken. Hij gelooft niet dat de minister in het komende debat zal worden gedwongen af te treden. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is bereid de verplichte autokeuring niet voor vijf, maar voor zes jaar te laten gelden. Als mocht blijken dat die tijd te kort is voor een goede evaluatie, wordt de proefperiode verlengd tot acht jaar. Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer) en minister Korthals Altes (justitie) komen met dit voorstel voor een groot deel tegemoet aan de wensen van de Tweede Kamer. CDA en WD dienden vorige week bij de behandeling van het wetsvoorstel een amendement in om de werkings duur daarvan niet op vijf jaar, maar op acht jaar te stellen. Beide fracties vonden vijfjaar een te korte tijd om te kunnen bepalen of de keuring al dan niet moet worden voortgezet. DEN HAAG (GPD/ANP) - De re gering moet van PvdA en CDA spoedig met een speciale Wadden- wet komen. Beide partijen vinden dat de huidige planologische kern beslissing (pkb) onvoldoende waarborg is voor de bescherming en het herstel van de natuur. De twee partijen hebben gisteren in een motie om een wet gevraagd. De WD daarentegen vindt dat de Waddenzee momenteel voldoende beschermd is. Minister Winsemius (ruimtelijke ordening en milieubeheer) toonde zich gisteren tijdens een uitgebrei de commissievergadering over de Waddenzee niet enthousiast over de motie. Een wet is te weinig fle xibel en moet toch na vijf of tien jaar weer worden aangepast, aldus Winsemius. Hij probeerde onder de motie uit te komen met de toe zegging de voordelen van een spe ciale wet boven een pkb te onder zoeken en daar nog vóór de zomer over te rapporteren. Hij kon daar mee PvdA en CDA niet vermur wen. In 1979 diende de PvdA al eens een wetsontwerp voor de Wadden zee in, maar het haalde de eind streep niet. Gisteren bleken PvdA en CDA het in grote lijnen eens met de Waddenadviesraad, die vo rige week unaniem adviseerde tot het opstellen van een Waddencoör- dinatiewet. Alleen de WD bleek niets voor een aparte Waddenwet te voelen. Volgens woordvoerster Jorritsma-Lebbink verdient de pkb weliswaar geen schoonheids prijs, maar de beleidsbedoelingen zijn er in terug te vinden. Boven dien geeft een pkb lagere overhe den meer beleidsvrijheid dan een wet, aldus Jorritsma. De liberale diende wel moties in om Petroland toestemming te ge ven om Zuidwalgas te winnen op Ameland en met de uitspraak dat de Vereniging Contact Gemeenten minder belangrijk is geworden sinds de eilandgemeente eruit zijn gestapt. Winsemius kreeg de bood schap om de eilandgemeenten weer op een lijn te krijgen met de Schoonmaakmiddel UTRECHT (ANP) - De industrie begint nog deze week met een voorlichtingscampagne over het veilig omgaan met reinigingsmid delen. Bovendien onderzoekt ze samen met de overheid hoe op de verpakking duidelijker en opval lender voorlichting kan worden ge geven over het juiste gebruik. De verenigingen van bleekmiddelen fabrikanten, zeepfabrikanten en fa brikanten van institutionele (voor grote gebouwen bestemde) reini gingsmiddelen hebben dit gisteren laten weten in een reactie op mede delingen van de Stichting Consu ment en Veiligheid. De stichting heeft na een studie vastgesteld dat jaarlijks 1.800 men sen zich onder medische behande ling moeten laten stellen na een on geluk met een schoonmaakmiddel. Op 4 januari j.l. overleed een 80-ja- rige vrouw die chemische midde len verkeerd had gebruikt. vaste-wal-gemeenten, die officieel met rijk en provincies zijn blijven praten. Winsemius noemde deze laatste motie een steun voor zijn beleid. Hij heeft al druk uitgeoefend op de eilandgemeenten. "Ik denk dat dit wel de hevigste druk is geweest die ik ooit op lagere overheden heb uitgeoefend, omdat toch juist die gemeenten er belang bij hebben", aldus Winsemius. Zijn collega Van Aardenne (eco nomische zaken) citeerde gisteren brieven van oliemaatschappijen die beloofden dat ze tot 1994 niet zullen boren in de Waddenzee, hoe wel ze daar nog wel recht op heb ben. „Men heeft alleen gevraagd om bijvoorbeeld bij een oliecrisis nog eens te mogen komen praten. Dat kunnen we dan wel weer zien", aldus de minister. Hij verwacht geen oliecrisis binnen tien jaar. De kamerleden hadden grote moeite met het dumpen van boor- spoeling in de Eems. Dat mag ook na 1985 nog doorgaan als er geen andere oplossing is. CDA en PvdA vond dat de Eems schoon moest blijven en dat deze dumping dus moet ophouden. Volgens de rege ring wordt naarstig met de NAM naar een oplossing gezocht. Zowel mevrouw De Boois (PvdA) als me vrouw Laning-Boersema (CDA) vonden dat vervuiling door Neder land, het scheppen van een riool, voor onze internationale opstelling (Rijn, Duitsland, Noordzee) scha delijk kan uitpakken. DEN HAAG (GPD) - Een vrouw die aangifte wil doen van seksueel geweld, moet daarvoor terecht kunnen bij een poltieambtenaar die in zedenmisdrijven is gespecia liseerd. Die ambtenaar moet in principe een vrouw zijn, tenzij het slachtoffer zelf de voorkeur geeft aan een man. Dat zegt de Emanci- patieraad in een advies over de be handeling van slachtoffers van seksuele geweldsmisdrijven bij de politie. De raad pleit ervoor dat bij ieder politiekorps een of meerdere agen ten worden opgeleid om zedenmis drijven te behandelen. Als een korps daarvoor te klein is, moet het samenwerken met een ander korps, zodat er toch een gespeciali seerde agent beschikbaar is. De raad vindt dat met name vrouwen zo'n opleiding moeten volgen, om dat de drempel om aangifte te doen dan veel lager wordt. Volgens de raad geldt dat met name voor bui tenlandse vrouwen, die dat soort zaken niet snel aan een man zullen voorleggen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5