Afbraak voormalig Medisch Archief lijkt vrijwel zeker Moeilijk verhuurbare flats Merenwijk toch weer vol Raadsmeerderheid steunt B en W 7fc trok haar nietzij hield zieh aan mij vast9 Leidse vogels in de prijzen Protest tegen aantasten gevel 'Hof van Holland' Gouden speld voor stenografie PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 29 JANUARI 1985 LEIDEN - Het behoud van het voormalig Medisch Archief aan de Oude Varkenmarkt 18-22 hangt sinds gisteravond aan een zijden draad. Hoewel de gemeenteraad toen niet aan stemming hierover toekwam, lijken PvdA en WD eensgezind te staan achter het voorstel van burgemeester en wethouders om het gebouw te slopen. Een motie van PSP/PPR, wordt gevraagd om met de sloop te wachten tot een onderzoek naar de mogelijkheden die het gekraakte gebouw heeft voor huisvesting is uitgevoerd, zal waarschijnlijk niet dezelfde weg gaan als twee weken geleden een motie van dezelfde partijen over het behoud van de technisch bewoners adviseurs (TBA's). Het voortbestaan van dit instituut wurmde de oppositie dank zij de steun van enkele dissi dente PvdA-raadsleden erdoor, zeer tegen de zin van het college. De beslissing over het voortbe staan van het Medisch Archief is twee weken doorgeschoven. De motie Vein PSP/PPR riep namelijk een forse oppositie tot leven, tegen het voorstel van burgemeester en wethouders om het pand plaats te laten maken voor elf woningen en groen. De PvdA had een langduri ge schorsing nodig, kennelijk om de fractieleden op één lijn te krij gen. De behandeling van het voor stel dreigde vervolgens de klok van elven te overschrijden, het tijd stip waarna de Leidse raad niet verder vergadert en twee weken la ter de draad weer oppakt. Na de schorsing meldde PvdA-er Van der Pluym dat zijn volledige fractie het collegevoorstel steunt. Eerder had hij dit gemotiveerd met het feit dat het behoud van het pand in strijd is met het bestem mingsplan. Dit voorziet in de bouw van woningwetwoningen en woon ruimte voor kleine huishoudens, waarvan B en W er respectievelijk vijf en zes willen laten bouwen. Voorts verwees hij naar het ge meentelijk beleid dat de huisves ting van gezinnen in de binnenstad moet stimuleren. De oppositie ziet weliswaar liever dat het pand wordt verbouwd om jongeren on der dak te helpen. "Maar", wierp Van der Pluym bovendien tegen, "dat kost flink wat geld". De socialist hekelde de opposi tie, die - volgens hem - zich niel druk zou maken om het pand als er geen krakers in het spel waren ge weest. "Het Archief wordt gesloopt voor woningbouw. Voorwaar geen reden om het te kraken", kregen Novapassage De verantwoordelijk wethouder Tesselaar (PvdA) verbond de bouw van woningen aan de Oude Var kenmarkt met de doorgang die de gemeente wil maken van het Noordeinde, via de Sliksteeg naar de Varkenmarkt, de Novapassage in ambtelijk jargon. "Wat is het waard om het plan voor deze pas sage te af te maken?", formuleerde hij het belangrijkste punt van dis cussie. Het verwijt van PSP-er De la Mar, dat het voor het college een prestigezaak is om het plan te ver wezenlijken, ontkende hij ten stel ligste. "We hebben in het verleden kos ten gemaakt voor de Novapassa ge", wees Tesselaar de raadsleden onder meer op de (sloop)panden, die de gemeente al heeft gekocht in dit gebied. "Straks moeten we weer andere plannen maken en die boel weer zien te verkopen. Die vijf eengezinswoningen zullen je de kop niet kosten. En als het pand volgens de huidige normen wordt opgeknapt kan de woonruimte voor 250 of 300 gulden worden ver huurd. Dat is een hele goede prijs", gaf Tesselaar verder toe. "Maar dat is niet de essentie". Hij reageerde hiermee onder meer op het betoog van 'oppositie leider' De La Mar (PSP) "Op het moment dat het college een beslis sing heeft genomen ligt de zaak vast. Zelden komen er mensen on der de fractiediscipline vandaan. Het is ontzettend triest dat voor prestige vijfeneenhalve ton ge meenschapsgeld, dat die vijf een gezinswoningen ongeveer gaan kosten, wordt weggegooid", had deze vastgesteld. "Het gebouw is volkomen gaaf. Maar wat komt ervoor in de plaats? Een beperkt groenplannetje, een beperkt aantal woningen. Mijn be rekeningen voor een huurprijs van 216 gulden per kamer zijn niet aan gevochten. Dat de kamers voor een lage prijs kunnen worden ver huurd ook niet. Het is kostendek kend in de begroting", bepleitte de PSP-er, mede namens de PPR, zijn zaak. Flauw De verwijzingen naar het be stemmingsplan Academiewijk be stempelde Van der Ham (D'66), die gisteravond afscheid nam als raadslid, in de kielzog van de PSP/ PPR als 'flauw'. "Dat is geen heili ge koe. Het pand is niet beeldver- storend. Het behoud ervan maakt evenmin ernstige inbreuk op het aantal eengezinswoningen. Van dat beleid is bovendien al een aan tal keren afgeweken", aldus Van der Ham. "Zonde en jammer. Het rendement van beide plannen is hetzelfde. Kapitaal vemieting", drukte CDA-er Geelkerken zich kernachtig uit. WD-raadslid Zonnevylle pakte een oud verbeteringsplan van de. Oude Varkenmarkt en omgeving bij de kop om het collegevoorstel te ondersteunen. "Toen al wilde de gemeente wat meer licht en lucht in in deze buurt brengen. Er is al zo weinig openbaar toegankelijk groen". De tegenwerpingen van De la Mar, dat dit plan alleen voorzag in de sloop van de bijgebouwen van het Archief, wees hij van de hand. Zijn partijgenote Driessen voeg de daaraan toe dat opknappen van het pand een dure grap wordt. "Aan kraken ontlenen de bewo ners geen rechten. Ik ben tegen een dergelijke rechtsongelijkheid, ten aanzien van de woningzoeken den die op hun beurt wachten", meende zij voorts. Het liberale raadslid vond het afgezien hiervan belangrijker dat in de binnenstad meer eengezinswoningen komen. Over de motie van de PSP/PPR, die ook de steun van SP-er Vergeer kreeg, werd gisteravond niet ge stemd. Maandagavond 11 februari wordt het debat over het Medisch Archief vervolgd. En hoewel de op positie zich eensgezind opstelt, is het onwaarschijnlijk dat PvdA en WD een tweede nederlaag a la de TBA's zullen toestaan. LEIDEN De meeste verdach ten weten wel dat je geen boete krijgt opgelegd als er in de dag vaarding een pertinente fout staat. Sommigen leiden hieruit echter af dat elk foutje ook on herroepelijk een vrijspraak tot gevolg heeft. En dat kan tot ko mische situaties leiden, zoals gis terochtend bleek. Misschien werd de verdachte geïnspireerd door de lotgevallen van de vrouw die even daarvoor schuldig zonder straf had gekre gen omdat er een zin uit de dag vaarding was weggevallen; in elk geval introduceerde de man zich zelf met de mededeling dat hij het niet met de spelwijze van zijn naam eens was, zoals hij het plechtig uitdrukte. Achternaam fout geschreven? Neen. Het bleek om zijn voor naam te gaan. Die eindigde niet op een k maar op een c. Hij zei het op een toon alsof het een zeer ernstige aangelegenheid betrof. "O, ik wil u wel geloven hoor", zei de kantonrechter. Vermoedelijk putte de ver dachte hoop uit deze opmerking, want min of meer triomfantelijk meldde hij: "En ik kan het bewij zen ook dat de spelwijze niet klopt". Hij hoorde in zijn hoofd de echo van de vrijspraak al. Maar natuurlijk werd hij ge woon veroordeeld: geldstraf. Noodweer Leiderdorp, 25 februari. Nood weer moet het geweest zijn. Een flinke wind. Zingende bomen. Striemende regen. Echt wat je nou noemt: een nieuwe zond vloed. De ark kon van stal wor den gehaald. En hij reed daar, de jongeman. Op een brommer. En trok zijn vriendin die op een fiets zat. Het verhaal vermeldt niet wat de ach tergrondmuziek van dit tafereel was, maar het kan niet anders of in de verte klonk het lied 'Riders on the storm' van The Doors. Ons dappere tweetal werd ech ter niet door de wind van de rij wielen geslingerd. De politie hield hen aan en schreef een bon netje uit omdat het verboden is een fietser te trekken. De rechter las gisterochtend de feiten voor en vroeg aan de jon geman of ze klopten. Hij vond van niet. Want: "Ik trok haar niet, zij hield zich aan mij vast". Aha, de jongeman probeerde een vraagstuk te lanceren. Trek ken of getrokken worden - that's the question. Maar de rechter is een nuchter mens en prikte de ballon door. "U gaat toch niet ontkennen dat het meisje door de kracht van de brommer werd verplaatst?". door Wim Brands Dat ging hij niet ontkennen; de verdachte gooide het nu over een andere boeg. Hij had geen ande re keuze gehad. "Want ze moest op tijd thuis zijn en ze kwam echt niet vooruit door dat noodweer". Aardige jongen. Desalniettemin eiste de offi cier van justitie een boete van vijfenveertig gulden. "En de ver zachtende omstandigheden dan, de wind en zo". Boete: vijfender tig gulden. Buiten was het wind stil. LEIDEN - Elk jaar worden ergens ter wereld de wereldkampioen schappen voor tropische en zangvo gels gehouden. Dit jaar zijn die in Zutphen. De prijswinnaars wor den daar in de Hanzehal tot en met zondag 3 februari tentoongesteld. Onder de prijswinnaars zijn twee stammen van voorzitter Dijkstra van de Eerste Leidse Vogelvereni ging De Zanger te bewonderen. Die vereniging heeft net een heugelijk jaar achter de rug, want vorig jaar werd het 60-jarig bestaan gevierd. En nu dan als verlaat cadeautje twee gouden plakken voor de tropi sche vogels van de voorzitter. "Het is nog nooit voorgekomen dat er een wereldkampioen bij onze ver eniging te vieren viel en dan nu in eens twee tegelijk", aldus Leider dorper Dijkstra die zaterdagavond in Zutphen de twee gouden plak ken in ontvangst mocht nemen. Ook de Zoeterwoudse mevrouw Ammerlaan van Vogelvereniging de Vogelvrienden Leiden was daar aanwezig. Want zij won eveneens een gouden plak met haar Harzer zangkanarie in de categorie enke lingen. Wat is nu het verschil tussen stammen en enkelingen? Een stam, zo legt mevrouw Ammerlaan uit, bestaat uit vier vogels. Dat bete kent dat ze alle vier een bepaald puntenaantal (90) moeten halen. Bij een enkeling gelden alleen de punten van één vogel. Mevrouw Ammerlaan heeft ook wel stam men, maar bij zo'n wereldkam pioenschap is het een risico om met een stam de strijd aan te gaan. Is er één vogeltje op die dag niet zo goed Vrouw valt, maar houdt tas LEIDEN Een 32-jarige bromfiet ster uit Leiden is gisteravond om kwart over negen ten val gekomen op de ChurchilllaanDat gebeurde toen twee jongens op een passeren de bromfiets haar tas probeerden te pakken. Zij had die in een mand je voor zich liggen, het hengsel een paar maal rond het stuur geslagen. Toen de duo-passagier van de pas serende brommer een stevige ruk aan het tasje gaf, viel zij. De tas bleef echter behouden, wel liep de vrouw enkele schaafwonden aan het been op. Doorgereden na aanrijding LEIDEN - Een onbekende auto mobilist is gisteravond om tien over zeven doorgereden nadat hij een 78-jarige voetganger had aan gereden op de Vijf Meilaan. De man was bijna aan de overkant van de straat toen hij werd geschept door de auto. De automobilist stap te uit, constateerde dat het 'wel meeviel', stapte in en reed weer door. De bejaarde man moest niet temin met wonden in het gezicht worden overgebracht naar het AZL voor onderzoek. Auto vliegt in brand op Schipholweg LEIDEN Op de Schipholweg is gistermorgen om vijf voor twaalf een auto spontaan in de brand gevlogen. De auto is van een Oegstgeester vrouw die de avond te voren een doos over de motor had geplaatst tegen kou en vocht. Ze was echter vergeten de doos de volgende dag weer weg te halen. Omstanders wisten het vuur te doven alleen het motorgedeelte brandde uit, zoals de brandweer constateerde. (foto Holvast) Onderwij sinformatie De Ireneschool aan de Stad houderslaan houdt woensdag avond een onderwijsinf'ormatie- markt om door middel van een expositie van het lesmateriaal voorlichting te geven over het on derwijs op deze school. De Irene school 'is suids kort een prot. chr. basisschool door een samenvoe ging met de Prinses Juliana kleu terschool. De markt duurt van ze ven tot negen uur. Derde Wereld De Leidse afdeling van de PvdA vertoont donderdagavond de film 'Vijf voor twaalf gewijd aan de armoede in de Derde We reld en de mogelijkheid daar iets tegen te doen. De film draait in de benedenzaal van het Parle ment (ingang Nieuwstraat) en begint om acht uur. Het is de eer ste van zes avonden die de Leidse PvdA over dit onderwerp orga niseert. Ziekenverzorging De Stichting Interkruis organi seert een cursus 'ziekenverzor ging thuis'. Het Dienstencentrum Binnenstad beveelt deze cursus speciaal aan voor 55-plussers. De cursus duurt zes middagen don derdag, van twee tot vier in het gebouw van de stichting aan de Middelweg 38). Deelnemers moe ten lid zijn of worden van Inter kruis. Belangstellenden kunnen zich tot 1 februari aanmelden bij het dienstencentrum. Hoogland- sekerkgracht 32, tel. 143503. LEIDEN - De restauratie van het 'Hof van Holland', Breestraat 127- 129, laat het historische karakter van dit pand onvoldoende intact. De verbouwing van de voorgevel is lelijk en onnodig, meent raadslid Hoekema (D'66). Hij schrijft dit in een brief aan de verantwoordelijk PvdA-wethouder Peters. Hoekema vraagt zich of of er überhaupt al een bouwvergunning is verstrekt voor de verbouwing van het pand, voor de vestiging van boekhandel Ginsberg, en of Monumentenzorg en de welstands commissie akkoord zijn gegaan met het veranderen van de voorge vel van het Hof. "Ik wil wat dat betreft als mijn persoonlijk oordeel aantekenen dat ik de aantasting van de voorge vel door verwijdering van de deu ren en het doortrekken van de ra men tot het trottoir in de plannen zeer bezwaarlijk acht. Dat deze boekwinkel op zo'n goed punt in de binnenstad is gevestigd mag mijns inziens van die kant ook ver plichtingen scheppen het histo risch karakter van het pand zo veel mogelijk te respecteren", aldus Hoekema in zijn brief. De democraat wil tijdens de eerstvolgende vergadering van de raadscommissie voor onder meer ruimtelijke ordening op de hoogte worden gesteld van de stand van zaken omtrent de verbouwing. De verbouwing van het 'Hof van Hol land' is overigens al begonnen. Het monumentale pand krijgt op de be gane grond de boekwinkel en bo ven woonruimten. gebekt, dan gaat de hele stam de boot in. De Harzer zangkanarie had bij de kampioenschappen van de Nederlandse bond in Breda ook al een prijs gewonnen. En nu dan die gouden plak in Zutphen. "Er zijn deze keer 81 gouden plakken in Nederland terecht gekomen, dus ik ben wel een beetje trots dat ik er bij zit", aldus mevrouw Ammerlaan. Maanden van training gaan er aan zo'n kampioenschap vooraf. In oktober worden de mannelijke flie refluiters al in zangkastjes gezet en dan moeten de aria's uit hun keel gaan rollen. Bij Dijkstra zit dat anders. Die ging niet met zangers, maar met zelf gekweekte tropische (sier)vo- gels naar het wereldkampioen schap. Vorig jaar zijn de beestjes al gekweekt. Na het kweekseizoen heeft hij zo'n 250 vogels in de voliè res zitten. Elk jaar kweekt hij van vijftien soorten wel honderd nieu we vogels. Wat doet hij ermee? Houdt hij ze allemaal? "Nee, ze worden voor een groot deel verkocht aan andere liefheb bers. Daarom is het ook zo'n leuke hobby. Want je investeert geld, maar je haalt het er ook wel uit op den duur. De eerste jaren niet, maar tegenwoordig kan ik aardig quitte spelen. En het leuke is: je kunt het thuis doen". Wethouder wacht voorstel raadsleden niet af LEIDEN - De ongeveer veertig moeilijk verhuurbare flats in de Merenwijk komen toch weer vol. De gemeente heeft de flats bij wijze van experiment - vrijgege ven voor alle woningzoekenden, zodat de woningen van de Leidse Woningstichting (LWS) en de Pro testants Christelijke Woningbouw vereniging (PCW) op een paar na zijn gevuld. Tot woede van de raadsleden De la Mar (PSP), Geel kerken (CDA) en Van der Ham (D'66) heeft PvdA-wethouder Tes selaar (volkshuisvesting) deze door hem voorgestelde maatregel door gevoerd, zonder de raadsleden daarvan op de hoogte te stellen. Terwijl er een initiatiefvoorstel van PSP/PPR bestond. "Ik vind dat onfatsoenlijk", spuugde De la Mar Tesselaar gis teravond tijdens de raadsvergade ring op zijn vestje. "Ik wilde het collegevoorstel tegenhouden, maar nu wordt al het in praktijk ge bracht. Dan heeft het ook geen zin om mijn voorstel nu nog te behan delen", stelde hij boos vast. Van der Ham noemde de te late beharu- deling van De la Mars voorstel 'een schertsvertoning' Hypotheekschulden Tesselaar reageerde op de kritiek met de opmerking dat de spoedige uitvoering van het eigen voorstel noodzaak was. "Het gaat om veer tig leegstaande flats, met een geza menlijke huur van 24.000 gulden per maand. Dat is voldoende reden om haast te maken met het uitvoe ren van het collegevoorstel". Het resultaat is dat vrijwel alle flats nu weer worden bewoond. Volgens Tesselaar gaat het voor een groot deel om mensen die we gens hypotheekschulden hun koopwoning moesten verlaten. De collegepartijen PvdA en WD steunden de wethouder in deze op vatting. Het initiatiefvoorstel van PSP/ PPR omvatte toewijzing van de fiats aan de Donken en Horsten in de Merenwijk aan urgente woning zoekenden met een inkomen van maximaal 2975 gulden per maand. Deze mensen mógen echter, an ders dan normaal, wel als woning zoekende ingeschreven blijven staan, voor het geval zij later een andere huurwoning willen. Zou- GROTE SCHADE - Op een bouw plaats aan de Kaiserstraat is het af gelopen weekeinde voor tiendui zend gulden schade veroorzaakt. Onbekenden hebben twee boor machines gestolen, keukenkasten vernield, radiatoren gesloopt en deuren ingetrapt. den er nog flats leeg blijven, dan mogen die worden verhuurd aan alle ingeschreven woningzoeken den. Voor de huidige bewoners van de flats zou moeten gelden dat zij zich weer als urgent woningzoe kende mogen laten inschrijven. Al dus wil de PSP/PPR ook hun de mogelijkheid bieden om in aan merking te komen voor een andere woning. Volgens PvdA-er Eiker bout heeft deze methode het na deel dat de mensen die bijvoor beeld al vijf jaar in de Merenwijk wonen, worden achtergesteld ten opzichte van de 'verse' bewoners. Beide mensen zouden dan even hoog op de de wachtlijst van wo ningzoekenden terecht komen. De gemeente hanteert immers een puntensysteem waarbij iedere maand wachten een punt oplevert. WD-raadslid Driessen was hier op tegen en zei liever een nieuwe woonruimteverordening af te wachten, in plaats van nu bepaalde Woonlasten Hoewel het nauwelijks zin had diende De la Mar zijn initiatief voorstel in. Hij verkreeg alleen de steun van D'66 en SP. Een motie van PSP/PPR waarin deze fracties Tesselaar vroegen om voor 1 april initiatieven te ontplooien om de woonlasten van de dure flats te verlagen, strandde op de tegen stemmen van PvdA en WD. De overige partijen waren voor. Tesselaar deelde naar aanleiding van deze motie mee dat overleg met de betrokken instanties, waar onder de woningbouwverenigin gen, op gang is gekomen. Niet al leen fmancieel-technische moge lijkheden worden hierin bespro ken, maar ook verlaging van de servicekosten. Een betere service verlening is eveneens onderwerp van gesprek. LEIDEN - Aan de stenografe me vrouw J.A.W. van Blommestein is gisteravond ter gelegenheid van haar afscheid vaii de Leidse ge meenteraad de gedenkspeld in- goud toegekend. Burgemeester Goekoop overhan digde de gemeentespeld aan de ste- nografe omdat mevrouw Blomme stein door haar nauwkeurige ver slaggeving heeft bijgedragen aan een goede gang van zaken in het gemeentelijk-bestuurlijke bestel Tevens werd haar inzet en accu ratesse geroemd door de Leidse ge meenteraad. De stenografe was sinds 1965 werkzaam bij de ge meente Leiden. (folo Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4