OORLOG'. b£M BROOD a&Jafoett,; Golden-Tenspeelzaal in Holiday Inn Wetenschapsmarkt Pieterskerk geeft eigentijds overzicht W oonideaalbeurs Groenoordhallen bij DIRK VAN DEN BROEK BAS VAN DER HEIJDEN DIRKSON en DIGROS DINSDAG 29 JANUARI 1985 LEIDEN - De 'open dagen' van de Leidse universiteit zijn in 1984 een groot succes gebleken. Een groot aantal Leide- naars stelde belang in het reilen en zeilen van een weten schappelijk instituut. Deze lijn wordt voortgezet op de gro te manifestatie 'Universiteit in beweging', die donderdag 7 februari in de Pieterskerk wordt gehouden. Ruim honderd vakgebieden en instituten van de Leidse universiteit komen op deze wetenschapsmarkt met ver nieuwingen op het gebied van onderwijs en onderzoek. De manifestatie is voor iedereen gratis te bezoeken tussen 16.30 en 22.00 uur. Er verandert veel aan de universiteit. De wetenschap ontwikkelt zich snel, maatschappelijke ontwikkelingen stellen nieuwe eisen en er moet worden bezuinigd. Vandaar dat de Leidse universiteit ter gelegenheid van haar 410-jarig bestaan opnieuw de poorten openzet om een groot aantal vernieuwingen in de wetenschap op aantrekkelijke en begrijpelij ke wijze te presenteren. Met een fluorfotometer wordt de held'erheid van de ooglens bepaald. Eén van de demonstraties die ter gelegen heid van het 410-jarige bestaan van de universiteit te zien is. (foto Loek zuyderduin). Op de markt in de Pieterskerk zijn bijvoorbeeld recente ontwikkelin gen te zien in de technieken en de behandelingsmethoden op een aantal gebieden in de geneeskun de. Patiënten die overlijden aan kanker hebben in meer dan de helft van de gevallen uitzaaiingen naar de lever. De vakgroep Heel kunde verricht onderzoek naar nieuwe behandelingsmethoden van deze uitzaaiingen. Een over zicht van de vorderingen op dit ge bied wordt gepresenteerd. Afwijkingen Ook is te zien hoe botbreuken worden behandeld. Daarop aan sluitend kan in de stand van de vakgroep Revalidatie een revalida- tieproces worden gevolgd van ie mand die een hand moet missen en die wordt uitgerust met een elec- tronische handprothese. Oogheelkundigen demonstreren hoe met een fluorfotometer de hel derheid van de ooglens wordt be paald en hoe met ultragegeluidsap- paratuur afwijkingen in het oog kunnen worden opgespoord. Hartonderzoek vóór de geboorte Flinke groei in computer bestand van universiteit LEIDEN De Leidse universiteit gaat haar computerbestand dras tisch uitbreiden. In 1985 zullen er meer dan 500 beeldschermen wor den aangeschaft. Het lange ter mijnplan van de Leidse universi teit voorziet omstreeks 1990 in een toneel in 5000 tot 8000 beeldscher men. Daarvoor zijn verschillende contracten afgesloten met leveran ciers. Om dit allemaal in goede banen te leiden is er binnen het Leids centraal rekeninstituut een groep opgericht die in de levering van de apparatuur en programmatuur ad viseert en die tevens voor het on derhoud zorgt. Om de universitaire medewerkers ook daadwerkelijk te kunnen adviseren is er binnen het rekeninstituut een winkel inge richt. Op deze wijze hoopt men de persoonlijke vraag naar een beeld scherm te kunnen opvangen. met ultrageluid is mogelijk vanaf ongeveer de vierde maand van de zwangerschap. De bedoeling van dit onderzoek dat in de Pieterskerk wordt belicht, is afwijkingen bij het kind - bijvoorbeeld een ritmes toornis - op te sporen en te bestrij den door aan de zwangere vrouw medicijnen toe te dienen. Computer/cultuur Natuurlijk, de computer. Niet meer weg te denken op de univer siteit. Onderwijskundigen tonen dat de computer twee taken heeft voor hét onderwijs: leerlingen voorbereiden op een (beroepsle ven in de computermaatschappij en leven met behulp van de com puter. De vakgroep Egyptologie de monstreert hoe hiërogliefen com putergestuurd kunnen worden ge drukt. Bezoekers kunnen ook zelf met computers bezig zijn. Op de wetenschapsmarkt wordt ook informatie gegeven over lan den als India, Pakistan, Sri Lanka en Tibet. De stand 'Mensen in Afri ka' geeft een kijk op de originele oplossingen die door de eeuwen heen zijn gevonden op vragen als: hoe kunnen zij leven met elkaar en met hun natuurlijke omgeving; hoe kunnen zij communiceren; wat geloven zij en hoe kunnen zij zich uiten in schrift en artistieke Walvis Ook de wereldwijd bekend staande Leidse Sterrewacht is pre sent. Vroeger was sterrekunde sterren kijken: telescopen waren een verlengstuk van het oog. Leid se astronomen laten zien dat ze vandaag de dag het heelal- waarne men in zoveel mogelijk soorten straling, van zeer hoog-energeti- sche en kortgolvige gammastralen, via röntgenstraling, ultraviolet, zichtbaar licht en infrarood tot de laag-energetische en langgolvige radiostralen. Voor de mensen die daar niets van snappen, kan de Nederlandse walvisvaarder misschien hun inte- POST EEN HEEL GESNEDEN m CAT SCHEELT ELKE PAG BUNA KfOci- PEEBECOD! Links: een dijbeen dat na een fractuur foutief is behandeld en daardoor in scheve hoekstand genezen. De vakgroep heelkunde laat in de Pieters kerk zien dat dat nu niet meer kan gebeuren. Rechts: Schedel met in het gebit slijpkanalen als gevolg van het roken van Goudse pijpen. (foto Loek Zuyderduin) resse opwekken. Het Anatomisch rende de zeventiende en achttien- Museum exposeert botten en sche- de eeuw in de Noordelijke Ijszee dels van walvivaarders die gedu- visten. De wetenschapswinkel kan ver enigingen en actie- en belangen groepen die niet over eigen midde len beschikken, helpen bij het la ten verrichten van wetenschappe lijk onderzoek. Voorbeelden die worden getoond, zijn onderzoeken naar de schadelijkheid van asbest, PCB's in moedermelk, opvang van mishandelde vrouwen en de gevol gen van bestrijdingsmiddelen op mens en milieu. Op deze plek kun nen 'klanten' ook vragen stellen. Amusement Verder zal het slaan van de eerste paal in de Leeuwenhoek voor het Academisch Bedrijvencentrum door staatssecretaris Van Zeil (eco nomische zaken) op televisiescher men in de Pieterskerk te volgen zijn. Daaraan vooraf gaat een docu mentaire over de relatie universi- teit-bedrij fsleven. Zoals gezegd, er zullen meer dan honderd presentaties zijn. Daarbij wordt de 'inwendige mens' zeker niet vergeten. Er kan worden gege ten en gedronken; er is muziek, film en er worden verschillende to neelvoorstellingen gegeven. Zelfs aan een prijsvraag is gedacht. Hier voor moeten vijftien vragen over de activiteiten in de Pieterskerk worden beantwoord. Kortom, de wetenschap staat deze dag voor niets. LEIDEN - De negende woonide- aalbeurs, die van woensdag 30 ja nuari tot en met zondag 3 februari in de Leidse Groenoordhallen wordt georganiseerd, zal er een van niveau zijn. Dat is tenminste de wens en bedoeling van de organi satoren, het bureau Expocare. "We mikken op een gericht pu bliek, dat echt voor meubels en de coraties komt. Dat hebben we de standhouders ook voorgehouden. Dat ze er iets moois van maken, op dat het publiek kan zien dat er aan gedacht is alles zoveel mogelijk in stijl te houden". Wie oog heeft voor (meubel)stij- len, kan deze week dus danig aan zijn trekken komen: van boeren- grenen, via klassiek Engels tot su perstrakke moderne interieuren. Ook is er een expositie van alle Mo- bilia Innovatie prijswinnaars van de afgelopen vier jaar. Deze prijs wordt elk jaar op de grote Meubel vakbeurs in Utrecht toegekend aan de beste, meest originele ontwer per van een meubel of gehele nieu we lijn van Nederlands fabrikaat. De prijzen worden toegekend in de moderne en klassieke sector. Om de beurs zo aantrekkelijk mogelijk te maken, hebben de or ganisatoren in deze regio een prijs vraag uitgeschreven 'Hoe veran derde ik mijn huis'. Bij deze wed strijd ging het echt om ingrijpende veranderingen. Bij de beoordeling door een deskundige jury (o.a. een meubelontwerper en een binnen- huisarchitecte) lag het accent op originaliteit en praktisch nut. Dus de inzending die de organisatoren zelf zo mooi vonden, werd niet uit gekozen. "Dat was een kant- en klaar bouwpakket. Dat hadden we helemaal niet gezien. Maar goed dat wij niet in de jury zaten". De werkstukken van de winnaars van deze prijsvraag (veelal maquettes) krijgen een plaats op de beurs. NOS-decors Een 'lokkertje' zal tevens de NOS-decortentoonstelling zijn, waarop men zich kan vergapen aan decors en rekwisieten uit televisie series (Willem van Oranje), quizzes en het programma van het Simplis tisch Verbond. Iedere 250ste be zoeker krijgt een gratis bezoek aan het NOS-decorcentrum en de NOS-studio's aangeboden. Verder biedt de beurs een deel van de Hologrammencollectie van Walter Spiering. Een hologram ziet er op het eerste gezicht uit als een doodgewone glazen plaat. Sta je er recht voor dan zweeft bij de juiste belichting opeens een voorwerp in de lucht dat aan de voorkant uit de glazen plaat blijkt te steken. De ab stracte schilderijen van de Amster damse kunstenaar H.W. van der Hoeven zullen worden tentoonge steld in een passende omgeving: een modern interieur. Wethouder Fase (economische zaken) zal de tentoonstelling woensdagavond om zeven uur ope nen. De organisatoren hopen dat alles dan in kannen en kruiken is. "We hebben slechts 24 uur voor de opbouw. Dat is erg weinig. Alleen de standhouder die een boerderij met dieren wil inrichten, mag maandag al beginnen. Dat valt niet zo op tijdens de veemarkt". Politie treedt op tegen handelaren op zondagsmarkt LEIDEN - Tegen twaalf deelne mers aan de zondagsmarkt die af gelopen weekeinde in de Pieters kerk werd gehouden, is opgetre den. Zij kregen van de politie pro ces-verbaal omdat zij bedrijfsmatig aanwezig waren in de kerk. Op de zondagsmarkt mogen alleen parti culieren hun spullen verkopen. De politie trad op in samenwerking met de Economische Controle dienst en had de deelnemers van te voren al schriftelijk gewaar schuwd. Hulp bij invullen belastingbiljet LEIDEN - Medewerkers van de Leidse Rechtswinkel zijn bereid mensen met een inkomen tot 35.000 gulden te helpen bij het in vullen van het belastingbiljet. Ze moeten dan vooraf een afspraak maken. Dat kan zowel aan de balie (Ketelboetersteeg 10) als telefo nisch (130775). De rechtswinkel is van maandag tot en met vrijdag van tien tot vier uur geopend. INBREKERS GEPAKT - Een 28- jarige Leidenaar en een 34-jarige Noordwijker hebben in de nacht van zondag op maandag ingebro ken in een winkel waar elektroni- sché apparaten worden verkocht. Tot hun buit behoorden twee koel kasten en twee wasmachines. Ze konden gisteren in de loop van de dag worden aangehouden. Nieuwe gemeente-archivaris LEIDEN Mr. T.N. Schelhaas zal de nieuwe gemeentearchivaris en hoofd van de archiefdienst worden. De gemeenteraad heeft dit besluit gisteravond genomen. Schelhaas is de opvolger van mr. W. Downer die in verband met het bereiken' van de pensioengerechtigde leeftijd de ge meentedienst zal verlaten per 1 april. Het is de bedoeling dat Schelhaas per 1 mei in dienst treedt. Op dit moment is hij nog werkzaam als directeur van de stichting Centraal Bu reau voor Genealogie te Den Haag. Hij woont in Haarlem. Schelhaas stond eerste op de voordrachtslijst. De nummer twee was drs. R.C.J. van Maanen, woonachtig te Leiden. ADVERTENTIE LEIDEN - In Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg zal woensdagmiddag om twee uur een 'casino' worden geopend. Het gaat om een zogenaamde 'Golden Ten'-speel- zaal. Initiatiefnemer is Casino-service uit Valkenswaard, een bedrijf dat ook casino's op boten naar Engeland exploiteert. Onlangs kwam 'Golden Ten' - een op rou lette lijkend spel - in deze regio in het nieuws omdat G. Calkhoven te kennen gaf dat hij in Leiden een speelzaal wilde ope- Calkhoven is ook de man die in Noord- wijk een casino begon. Die speelzaal kwam in het nieuws omdat de officier van justitie van het arrondissement Den Haag na on derzoek besloot niet in te grijpen: de Noordwijkse speelzaal mocht openblijven. Dit besluit was voor Van Vlerken van Ca sino-service reden om te gaan onderhande len met Holiday Inn. "Toen ik hoorde wat de officier van justitie had gezegd, dacht ik: zo'n speelzaal is ook wel wat voor Holiday Inn. Je zou inderdaad kunnen beweren dat bok op de haverkist ben gespron- In het hotel wordt begonnen met drie speeltafels. Van Vlerken: "Ik denk dat er in totaal zo'n honderd mensen in de zaal kun nen. Dat is een mooi getal om mee te begin nen. Verder is het zo dat je boven de acht tien moet zijn en legitimatie is verplicht. Ik denk dat het wel goed zal gaan lopen, want er is duidelijk behoefte aan dit soort speel zalen. Vooral in een hotel als Holiday Inn". Van Vlerken zegt dat hij zijn beslissing om in Holiday Inn te beginnen heeft geno men na overleg met zijn raadsman. "Want dat wil ik toch wel even duidelijk kwijt: het is niet zo dat wij een proefproces willen uit lokken. Mag het niet meer van de overheid, zeggen ze: dicht die boel, dan stoppen wij gewoon weer". De politie meldde vanochtend nog niet op de hoogte te zijn van het feit dat er in Holiday Inn een speelzaal komt. De voor lichter: "We zullen wel eens een kijkje gaan nemen; ze kunnen in elk geval op onze be langstelling rekenen". Stalling (1) P.A. Krekelaar: "Ik ben op m'n negenzestigste gestopt met werken en ik verveelde me al di rect". Twee jaar later lijkt hij een afdoend middel tegen de verve ling te hebben gevonden: een fietsenstalling in de binnenstad. P.A. Krekelaar: "Ik kan niet stil zitten. Ik moet wat te doen hebben. Vanmorgen was ik er al om zes uur uit, een bandje plak ken. Sommigen vinden het raar, maar ik voel me er prima bij. De dokter zegt dat ik nog wel tien jaar kan leven". De 71-jarige Krekelaar had ja renlang een kunsthandel aan het Kort Rapenburg. Nadat een pa cemaker aan zijn lichaam was toegevoegd en hij drie maanden bij zijn dochter in Australië had vertoefd, viel zijn oog op een ad vertentie: een grote ruimte (vroe ger drukkerij van Demmenie) te huur in de Dullebakkersteeg. "Ik heb gelijk opgebeld. Ik zeg altijd: wie niet schiet, raakt nooit wat". Met zijn idee voor een stalling tussen Haarlemmerstraat en Ou de Rijn denkt Krekelaar midden in de roos te hebben geschoten: "Mensen die hier in de winkels werken en de mensen die inko pen doen, kunnen nu veilig hun fiets stallen. Ik heb al een paar reacties gehad van mensen uit Warmond en Oud Ade die de stad niet meer in gingen. Ze wa ren gewoon bang dat hun fiets gestolen zou worden. Nu kunnen ze hun fiets bij mij kwijt, er blijkt dus inderdaad behoefte aan te zijn. Zeker met die parkeerlasten voor de binnenstad wat laatst in de krant stond. Er zal daardoor meer gefietst worden". Krekelaar denkt met gemak vierhonderd fietsen te kunrien wegwerken, hij heeft 280 vier kante meter tot zijn beschikking. Het ziet er nog een beetje kaal uit, al heeft hij via-via wat rekken op de kop kunnen tikken. Krektlaars idee mag boven dien de eerste stalling annex kunstgalerie heten. Hij heeft aan de muren bij de ingang een aan tal schilderijen opgehangen. "Ie dereen die hier zijn fiets komt stallen, is nu gedwongen om er naar te kijken". Stalling (2) Krekelaar blijkt net als de le gendarische Malle Pietje uit de tv-serie Swiebertje in alles han del te zien. Uit de toiletten in de stalling denkt hij ook nog wel een slaatje te kunnen slaan. "En kijk eens naar boven", hij wijst naar de zolder. "Daar kan ik toch mooi een winterberging voor surfplanken van maken. Vindt u dat geen mooi idee? Daar zal toch wel belangstelling voor zijn, denk ik zo". Hoe het met de stalling zal lo pen? "De eerste dag was er al één klant, de volgende dag twee. M'n maat zei: dat is ook niet veel. Maar het is toch mooi een verbe tering van honderd procent. Als dat zo doorgaat, zit ik binnen een maand vol. Ach, voorlopig ben ik met elke fiets blij. Eén druppel holt de steen ook uit". Post We hebben de indruk gekre gen dat de PTT zich wat klanten binding betreft agressiever op- P.A. Krekelaar in zijn gale stelt dan in vroeger tijden toen er nog geen sprake was van de stadsposten. Aanwijzingen: veel meer dan vroeger worden bedrijven er op gewezen dat het staatsbedrijf een scala aan tarieven heeft en in veel gevallen niet duurder is dan de stadsposten èn het tarief voor de regio is verlaagd. Voelt de PTT de hete adem van de stadsposten nu wel of niet in de nek; dat werd immers tot nu toe meestal ontkend9 Adjunct-directeur Versluis wil het woord agressief niet in de mond nemen. "Om te beginnen, maken we een tijd van groei door. Het is dus helemaal niet zo dat wij de situatie zorgelijk vin den, integendeel". Maar? "Met het fenomeen stadspost moeten we natuurlijk wel reke ning houden. Ik zou niet willen beweren dat onrustbarend veel bedrijven gebruik zijn gaan ma ken van de stadspost. Precieze cijfers ken ik overigens niet eens. Maar onze aanpak heeft gewoon te maken met een gezonde com merciële instelling: we vinden dat we niet lijdelijk moeten kij ken naar wat er over ons komt. Daarom brengen we bepaalde ta rieven bijvoorbeeld nog eens on der de aandacht". Volgens sommige eigenaars van stadsposten kan de aanpak van de PIT wel degelijk worden getypeerd als agressief. Type rend voor de nieuwe aanpak van het staatsbedrijf zou onder meer zijn dat adviseurs steeds vaker opduiken bij afvallige klanten. Ferwerda, eigenaar van een stadspost: "Je hoort wel eens wat van je klanten hè. Dat er bij voorbeeld weer eens iemand van de PIT is langs geweest. Vroeger toen mijn klanten nog bij de PTT zaten, werden ze aan het loket niet gezien; nu krijgen ze bij wij ze van spreken sigaren aangebo den, want nu moeten ze terugge lokt worden". Zorgelijk wil Ferwerda de si tuatie niet noemen. "En de PTT zou natuurlijk wel gek zijn als ze niet zo zou optreden. Alleen krijg ik wel eens de indruk dat we worden uitgespeeld als stadspos ten, waardoor de verhoudingen scherp komen te liggen". "Trouwens, de tarieven waar de PTT nu de nadruk op legt, zijn helemaal niet nieuw. Die bestaan al jaren", concurreert Ferwerda ten slotte.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3