liever weg dan met de afbraak meehelpen Oegstgeest krijgt Digros-supermarkt Swiebertjeslaan gaat 'Oud Raadwijk' heten Zwembadtoernooi voor (niet) gehandicapten Directeur De Jong verlaat Leiderdorpse laboratoriumschool Wassenaar Merendeel Oegstgeester beuken blijft Meeste winkeliers blij Markthof eindelijk vol krijgt er kunst bij Bomen geveld PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 29 JANUARI 1985 Bewoner kan straks zeggen wat zijn adres is ZOETERWOUDE - Ruim een jaar nadat hij om spoed had gevraagd bij burgemeester Houdijk van Zoe- terwoude, heeft de vaste planten- kweker Van der Valk een idee over de naam van de straat waaraan hij woont. Van der Valk moet voor de administratie van de bloemen- en plantenveiling een adres opgeven, maar hij weet nog steeds niet hoe de 'insteekweg' zal gaan heten. Toen de touwtrekkerij rond de plaats en 'loop' van de insteekweg in november 1983 was afgelopen, haalde Van der Valjc opgelucht adem. Nu zou de naam van de weg wel snel bekend worden gemaakt en kon hij enveloppen laten druk ken. Mis, want pas vorige week deed de commissie straatnaamge- ving een suggestie voor het stuk weg dat in de volksmond 'het. laan tje van dokter Kortmann' en 'het laantje van Swiebertje' heet. 'Laan van Oud Raadwijk' is de naam die de commissie in het hoofd had voor het enkele kilome ters lange stuk weg. "Alles best, maar die naam net niet", is het ver rassende commentaar van Van der Valk van wie je zou mogen ver wachten dat hij blij is dat er in elk geval een naam uit de hoge hoed van de commissie is getoverd. Hij had in december 1983 al zitten den ken dat de weg "alsjeblieft geen In steekweg of iets met Oud Raad wijk zou moeten gaan heten". "Bar afgezaagd" em "naaperij" vindt Van der Valk de voorgestel de naam van de weg. "Het huis van de dokter heet al zo, de volkstuin- dersvereniging heet al zo, nu ook nog een straat die zo heet. Nee, ik vind het wel erg voor de hand lig gen". Aangezien de insteekweg, noodzakelijk om de boerderijen te ontsluiten die in de polder achter Oud Raadwijk worden gebouwd, langs de Lange Wetering loopt, had Van der Valk liever die naam ge had. Of iets met 'wijk' omdat het water aan het begin van het pad zo heet. Hoe dan ook, Van der Valk is blij dat er eindelijk een naam bedacht is 'terwijl de gemeente er anders al tijd als de kippen bij is om een naam te bedenken voor iedere wil lekeurige brandgang". Dat het pas eind februari wordt voordat de ge meenteraad de nieuwe naam defi nitief vaststelt, vindt hij niet zo'n punt. "Ik wacht al zo lang, die ene maand kan er ook nog wel bij". VOORSCHOTEN - Staatssecretaris J. van der Reijden opent zater dag 9 februari in het Voorschotense zwembad 'Het Wedde' een groot zwemtoernooi, waaraan zowel gehandicapten als niet-ge- handicapten deelnemen. Initiatiefnemer van het geheel is Voorschotenaar René Waaijer, winnaar van de gouden medaille op de 50 meter schoolslag tijdens de Wereldspelen voor gehandicapten in New York. Hij wil aantonen dat gehandicapten en niet-gehandicapten sa men onder gelijke voorwaarden aan (prestatie)sport kunnen doen. Waaijer verwacht dat 100 zwemmers aan het toernooi zullen deel nemen, onder wie zes medaillewinnaars van de Wereldspelen voor gehandicapten. Een groot deel van de deelnemers is lid van de Voorschotense zwemverenigingen. De wedstrijden beginnen om twee uur. Om vijf uur rijkt wethou der Marselis (welzijn, woningtoewijzing en onderwijs) herinnerin gen uit. DINSDAG Vrouwenhuis, Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. NVSH infocentrum, Rapenburg 48, di. avond van 20-21 uur, op werkdagen van 14-16 uur, tel. 149987. Gulden Vlies, Breestraat, Werkgroep W8EMÖ5 dijk 22, Guatemalteekse maaltijd i actieweek Guatemala Komitee Leiden, 17.30-20.30 uur. Buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade, film 'De smaak van water', organisatie: comité Vrouwen in de Bijstand, 9.30 24 i SSR-gebouw, Hogewoerd 108, politiek café van Jonge Socialisten PvdA over 'kernenergie', 20 uur. K en O, Oude Vest 45, jeugdfilm 'Alarm in de wolken', 14.30 uur. Ireneschool, Stadhouderslaan, onder- wijs-informatiemarkt, 19-21 uur. Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel, klaverjassen en sjoelen voor iedereen, 19.45 uur. Springschans, Wilddreef 1, orièntatie- avond 'Leiderdorp voor vrede', 20.15 LEIDERDORP "Ik heb deze school opgebouwd. Ik stap er liever nu uit, dan dat ik met de afbraak meehelp". Drs. C. de Jong is ruim 20 jaar directeur van de laboratoriumschool Rijnland en gaat 1 februari in de VUT. Redenen: de dreigende scheiding tussen middel baar en hoger beroepsonderwijs en de mogelijke fusie van de hogere laboratoriumschool met andere hbo-instellingen. De Jong: "Al deze maatregelen en de nieuwe regeling op salarissen van onderwijzend personeel, waar de docenten hier mee te maken krijgen, vergen erg veel energie. Ik wil niet zeggen dat ik het niet aan kan, maar ik wil het wat rustiger aan gaan doen". Dat er drukke jaren wachten, staat voor hem vast. Over enkele jaren zal de scheiding tussen het middelbaar en hoger laboratorium onderwijs een feit zijn. En ook bin nen het middelbaar laboratorium onderwijs zijn moeilijkheden te voorzien. Het ministerie van on derwijs heeft vier richtingen voor het middelbaar onderwijs onder scheiden. Het laboratoriumonderwijs leunt tegen twee van de vier aan. De che mische richting valt meer onder het middelbaar-technisch onder wijs en de medische richting kan worden gerekend onder het mid delbaar dienstverlenend en ge neeskundig onderwijs. Ook voor het hoger laborato riumonderwijs moet een oplossing worden gevonden, omdat deze slechts 200 leerlingen telt. Om als hbo-instelling zelfstandig te kun nen blijven bestaan moet de school minstens 600 studenten tellen. Twee oplossingen zijn mogelijk: het hoger laboratoriumonderwijs gaat samenwerken met de hbo's in Leiden, of de school gaat in zee met andere hogere laboratorium- scholen in Nederland. Over de toe komst van het laboratoriumonder wijs wil De Jong niet uitweiden. Op zijn afscheidsreceptie op 1 fe bruari zal hij over dit onderwerp praten. Meel door Truus van Es Leiden, trok De Jong in 1942 naar de Vrije Universiteit in Amster dam voor een scheikundestudie. Hij onderbrak zijn studie tijdens de oorlog. Ook lag zij stil tijdens het vervullen van de militaire dienstplicht. In 1953 behaalde hij zijn doctoraalstudie aan de Univer siteit van Leiden. Als chemicus werkte hij driejaar bij meelfabriek 'De Sleutels' en stapte toen over naar zijn oude middelbare school om daar negen jaar scheikunde te doceren. ("Ik heb het altijd echt heel erg fijn ge vonden om les te geven", zegt De Jong. "Ik zal het contact met de leerlingen, dat de laatste jaren toch al veel minder geworden is, na mijn afscheid van Rijnland het meest missen"). Op 1 november 1964 werd De Jong directeur van de avondoplei ding van de laboratoriumschool. De dagopleiding kwam daar sep tember 1965 bij. Gestart werd toen met één klas van 30 studenten. Dat aantal is uitgegroeid tot ongeveer 460 leerlingen. Zowel op de middelbare als op de hogere laboratoriumopleiding kunnen de studenten de chemi sche of medische richting kiezen. Daarbinnen zijn weer drie afstu deerrichtingen mogelijk. Eén van de mogelijke richtingen is de cyto- histo-pathologie, de ziekteleer van cellen en weefsels. Binnen deze richting neemt het kankeronder zoek een belangrijke plaats in. De beide studies duren vier jaar. Op de Rijnland wordt daarnaast een opleiding van twee en een half jaar gegeven: het kort middelbaar laboratorium onderwijs. De stu denten die een diploma halen op de Rijnland zijn medisch- of che misch analist of laborant. In labo ratoria bepalen analisten met be hulp van geavanceerde apparatuur ondermeer de samenstelling van stoffen. seerd op vijf miljoen gulden. "Bij dure apparaten zetten we de prijs er op", zegt De Jong. "We hopen studenten zo bewust te maken om welke bedragen het gaat". Naast docent, directeur en 'kos- tenbewaker' is De Jong ook ar beidsbemiddelaar geweest. "Vaak bellen chemische bedrijven of zie kenhuizen me op met de vraag of ik iemand weet die bij ze wil ko men werken", zegt hij. "De laatste drie tot vier jaar heb ik daarom bij de diploma-uitreiking steeds de namen van mensen genoteerd die nog geen baan hadden. Wanneer een bedrijf me dan belde kon ik zo een paar namen doorgeven". De veiligheidsvoorschriften op laboratoriumschool Rijnland zijn streng. Van de school krijgt iedere niet-brildragende student een vei- ligheidsbril. Het dragen van een witte jas en veiligheidsbril is in de laboratoria verplicht. Daarnaast zijn bij de practicumlessen meestal twee docenten aanwezig, die ieder ongeveer tien studenten in de ga ten houden. Ongelukken komen op de school dan ook nauwelijks voor. Vooi zover De Jong zich het kan herin neren zijn er één of twee snijwon den opgelopen en is er één kee een brandje ontstaan in een bak. "Dat kwam omdat een dent natrium in de wasbak weg gooide", zegt De Jong. Dan komt zijn lerareninstinct boven en hij vraagt: "Dus waarom vloog het in brand, weetje dat?" Direkteur C. de Jong overtreedt i witte jas uit te laten. OEGSTGEEST Behalve een paar beuken die tóch weg moeten wegens ziekte, zal de gemeente het merendeel van de haagbeuken in de Oegstgeester Louise de Colig- nylaan laten staan. Dit op verzoek van de meeste bewoners van de laan. In eerste instantie vroegen de bewoners om vervanging van de beuken zodat ze teveel zonlicht zouden tegenhouden. Verplaatsing van de beuken was volgens de ge meente niet mogelijk. De bomen zouden moeten sterven. De gemeentelijke plantsoenen dienst zou de beuken in de laan "kandelaberen". Dit 'dure' en niet- bestaande werkwoord (volgens Van Dale is een kandelaber een 'armkandelaar, kroonluchter of kroonkandelaar' en 'een leiboom in de vorm van een kandelaber ge leid'. Bedoeld wordt 'kandelaren') betekent in duidelijker Nederlands dat de beuken zouden worden om gehakt tot er een kort stammetje blijft staan. Toen de bewoners die begrepen, haastten zij zich om het eerder gedane verzoekschrift in te trekken zodat de schade aan het straatbeeld beperkt zou blijven tot r de foto even de veiligheidsvoorschriften door geen bril op te zetten en de het verdwijnen van de zieke beu- (foto Holvast) ken. WASSENAAR - Er komt een kunstwerk bij in Wassenaar. Op de hoek van de Langstraat en de Kerkstraat zal vanaf het voorjaar een bronzen beeld te zien zijn van twee rolschaatsende kinderen. De winkeliersvereniging in Wassenaar nam het initiatief een kunstwerk in de winkelstraat te plaatsen. Het beeld wordt gemaakt door Jean en Marianne Bremers, een kunstenaarsechtpaar uit Helvoirt. De winkeliersvereniging koos voor deze kunstenaars, nadat een paar winkeliers een beeld van het echt paar hadden gezien in een restau rant in Oosterwijk. Bij een bezoek aan het echtpaar Bremers raakten winkeliers onder de indruk van een bronzen beeld van balspelende kinderen. Naar het idee van dat beeld, dat nu in Gouderak staat, n werd 'De rolschaatsende kinderen' Politieke vorming ontworpen. Begin volgende maand krijgt het echtpaar de opdracht. Het kunstwerk zal worden be taald door de winkeliersvereniging en de gemeente Wassenaar. Vijf miljoen De ingebruikname van de mo derne school aan de Leidsedreef in 1977 was voor iedereen een hoogte punt. Nu telt de school zelfs niet genoeg lokalen meer en moeten studenten theorielessen volgen in een dependance in de Van Geer straat in Leiderdorp. In de school zijn elf laboratoria en de apparatuur is geïnventari- WARMOND Twee bomen aan de Warmondse Sweilandstraat zijn gisteravond geveld door een auto. De bestuurder, een inwoner uit Leiden, raakte in een slip en kwam tegen de bomen tot stilstand. Hij wist 'op eigen kracht' naar zijn woonplaats te rijden, waar hij de politie inlichtte. 'Supergrutter' Van der Broek: 'Voor Oegstgeesteen prima ob ject..' (archieffoto) OEGSTGEEST - Groot grutter Digros vestigt zijn tiende zaak in het al gerui me tijd leegstaande winkel centrum Markthof aan de Kempenaerstraat in Oegst geest. Digros-directeur Jan van der Broek en makelaar Proper hebben gisteren de voorlopige contracten gete kend. Een definitieve overeenkomst hangt af van de vergunning van de gemeente om de Markthof intern te mogen verbouwen. Verwacht wordt dat het verkrij gen van de noodzakelijke bouw vergunningen geen grote vertra ging zal opleveren. Digros streeft ernaar om voor de paasdagen open te zijn. De verkoopvloer van de su permarkt zal 1400 vierkante meter groot worden. Dat is half zo groot als de vestiging aan de Lange- gracht in Leiden. Plaatselijke on dernemers zullen worden gepolst om te bekijken of ze in de zaken Spulletjes Nep-gemeente- mannen actief in Voorschoten VOORSCHOTEN - Met de smoes dat ze van de gemeente waren zijn twee mannen giste ren een huis aan de Willibror- dusstraat in Voorschoten bin nengedrongen. In plaats van de gaskachel en geiser te controle ren wist het duo een bedrag van 250 gulden buit te maken. Volgens de politie gaat het om twee mannen in de leeftijd van 25 tot 30 jaar. De een is blond, de ander heeft donker haar. Overigens is eerder deze maand bij de politie een soort gelijke klacht binnengekomen. Die klacht betrof iemand die zich als meteropnemer uitgaf. Waarschijnlijk gaat het om de zelfde lieden. De Politieke Vorming Vrouwen werkgroep van Voorschoten orga niseert vanaf 1 februari een cur sus voor vrouwen in het Rode Kruisgebouw aan de Leidseweg. Bedoeling is om de politiek dich ter naar vrouwen toe te brengen en te werken aan de politieke be wustwording. Uitgangspunt: het persoonlijke en politieke gebeu ren hebben met elkaar te maken. Vrouwen kunnen zich voor deze cursus (er is gratis kinderopvang) opgeven via de telefoonnummers 01717-7138 of 071-762449. Ook voor informatie alleen. Antiekbeurs Drie dagen lang staat de Leider dorpse Muzenhof volgestouwd met antieke meubels, kleine huis houdelijke artikelen, aardewerk, schilderijen enzovoort. Inclusief Perzische tapijten. Deze antiek en curiosabeurs is vrijdag ge opend tussen vier uur 's middags en negen uur 's avonds, zaterdag en zondag tussen twaalf uur en half zes. Auto te water Voor dc zesde keer dit kunt u deelnemen aan de cursus 'Auto te water', die zich in en om het Leiderdorpse zwembad De Does (Hoogmadeseweg) afspeelt, aanstaande zondag. Voor dertig gulden krijgt u theorie en prak tijk onder de knie. De Leiderdorp se Reddingsbrigade en het War mondse duikersteam Amfoor zor gen ervoor dat u weer veilig aan de kant komt. Aanvang zondag kwart voor twee. Voor opgave en inlichtingen: telefoon 071-410655/ 894453. Wilt u zondag alleen kij ken, dan bent u vanaf drie uur welkom in De Does. Kosten daar voor een gulden. Bart Chabot - Punk-dichter Bart Chabot komt vanavond naar Wassenaar. Hij zal zijn 'zicleroerselen luidkeels rondbazuinen', zo meldt de orga nisator van de avond, jongeren centrum Tent. Mensen die gechar meerd zijn van 'een avondje spraakwaterval uit een waar Haags smoelwerk' kunnen van avond vanaf half tien terecht in het jongerencentrum aan de Zuy- len van Nijeveltstraat 204 in Was senaar. Het Leiderdorpse verpleegte huis Leythenrode wil in april dit jaar weer een bazaar houden. De opbrengst daarvan komt ten goe de aan de recreatie-pot van de be woners. Daarvan worden onder meer ontspanningsavonden, vakanties en eventueel een nieu we bus betaald. Voor de rommelmarkt en de boekenstand van de bazaar zoekt men naarstig naar spulletjes. Mensen die iets over hebben kun nen dat afgeven bij de receptie van Leythenrode (Hoogmadese weg 55). naast de supermarkt willen. Vol gens Van der Broek is hiervoor al interesse getoond. De komst van Digros naar de Kempenaerstraat wordt toege juicht door de meeste winkeliers die zijn verenigd in Oegstgeest Ac tief (OA). Het belang van Digros voor het winkelcentrum in de oude dorpskern achten de winkeliers groot. Dit is opvallend omdat zij in het verleden altijd een grote angst voor de komst van een grootgrut ter hadden. Het evenwicht van het winkelcentrum zou door de laagge prijsde artikelen van Digros wor den verstoord. In oktober vorig jaar gingen de OA-winkeliers 'om' en sprak de meerderheid uit "dat een goede su permarkt noodzakelijk is voor de winkeliers in de Kempenaer straat". Rapporten van het Cen traal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) en het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers- verbond (KNOV) gaven al eerder aan dat zo'n publiekstrekker hard nodig is in de Kempenaerstraat. Officieel weten de OA-winkeliers nog van niets. De eerste reactie van bestuurslid W.A. van Alphen op de komst van Digros is positief: "Ik ben er zonder meer erg blij mee. Voor het winkelcentrum op zich is het een plus. De problemen die sommige zaken van Digros zullen krijgen, dat is nog een kwestie van afwachten. Je weet niet hoe zich dat ontwikkeld". geheim van gemaakt dat hij graag in Oegstgeest een zaak opent. Met name van de Markthof is hij erg ge charmeerd. "Voor Oegstgeest is het een prima object. Ik vind de Kempenaerstraat een uitstekende winkelstraat, eerlijk gezegd vind ik het er veel leuker dan de Lange Voort. Er ontbrak in de Kempe naerstraat alleen een goede pu bliekstrekker". Parkeren Wat betreft de parkeeroverlast die door de komst van Digros wordt verwacht, heeft Van Alphen een voorkeur voor het invoeren van een blauwe zóne. Dan zou slechts kort parkeren mogelijk zijn. De langparkeerders zouden dan volgens Van Alphen een uit wijkplaats moeten zoeken. Hij be nadrukt dat het aan de gemeente is om de parkeerproblemen op te los sen. Jan van der Broek (Digros) ziet het plaatsen van parkeermeters als de beste oplossing voor de par- keerproblematiek. "De winkeliers die daar nu parkeren zullen hun ei gen auto natuurlijk ergens anders moeten zetten. Bovendien zullen we veel fietsklanten hebben. En over die parkeermeters valt met mij heel goed te praten. Ik ben best bereid om met de gemeente over de kosten van die meters te onder handelen. In Leiden hebben we Brandweer heeft weer commandant WASSENAAR - De waarnemend commandant van de Wassenaarse brandweer, R. Post, is officieel tot nieuwe commandant van het korps benoemd. Daardoor komt er een einde aan een al maanden openstaande vacature. De heer Post volgt de inmiddels gepensio neerde commandant P. Jansen op. Zijn opvolger liet weten verrast te zijn over de benoeming. Enkele maanden geleden echter liet bur gemeester Staab al doorschemeren gecharmeerd te zijn van de capaci teiten van de waarnemend com mandant. De heer Post (50) werkt al dertig jaar bij de Wassenaarse brandweer. tenslotte ook een parkeergarage neergezet om het parkeerprobleem op te lossen". Van der Broek heeft er. nooit een Race Voordat Digros uiteindelijk via bedrijfsmakelaardij.Smitsloo rond kwam met Proper, is er heel wat onderhandeld met andere super markten. Met name Albert Heijn was in de race. Lange tijd zag het ernaar uit dat dit bedrijf van de ene kant van de De Kempenaerstraat zou verhuizen naar de overkant. Uiteindelijk ketste het op het aller hoogste niveau af. "Het was een kwestie van beleid, niet van geld", zegt makelaar Proper hierover. Na Albert Heijn was de keten van 'buurtsupermarkten', Unigro, in de markt voor een vestiging in het luxe winkelcentrum. Dit be drijf was volgens Proper "een se rieuze gegadigde", maar ook hier resulteerden de onderhandelingen niet in een daadwerkelijke over eenkomst. Unigro liet niets mèer van zich horen, zodat de weg voor Digros vrij was. Over de hoogte van de huur wil Digros-directeur Van der Broek niet veel kwijt. "Het is geen goed koop winkelcentrum, maar wel heel mooi. Daarvoor moet je altijd meer betalen. Ik wil alleen zeggen dat we over de prijs een aardig stuk tot elkaar zijn gekomen. De prijs die aanvankelijk werd gewaagd is inmiddels achterhaald". In de Markthof zyn nu nog twee zaken van elk vijfentwintig vier kante meter te huur bij de ingang aan de Kempenaerstraat. Waar schijnlijk is dat er een fotohandel in komt en een koffieshop. De res terende 1400 vierkante meter zal volgens het bekende Digros-con- cept worden ingevuld. Een nieuw tje is dat er ook een videotheek in de vestiging komt. LEIDSCH DAGBLAD m* HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement Per post 89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Losse nummer 1,- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur:. ,70 Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin.buit./eco) P. J.de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Caïro, Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2