'Burger bij gemeente betrekken' W oonwagenk ampbewoners boos over inval van politie 'Lisse, gefeliciteerd met zo n goede burgemeester' Van der Kroft benoemd tot burgemeester van Lisse Bij arrestatie deuren ingeslagen PAGINA 16 ST REGIO LEIDEN DINSDAG 29 JANUARI 1985 RIJNSATERWOUDE/LIS- SE - "De mentaliteit van de bevolking in de bollen streek spreekt mij enorm aan. Niet in het minst om dat ik als geboren Warmon- der weet met wat voor een inzet in die gemeenten wordt gewerkt. Daarom ben ik blij dat het juist daar is gelukt om burgemeester te worden". Aldus G.J. van der Kroft (51). bur- gemeester van Leimuiden, Rijnsa- terwoude en Nieuwveen, die vrij dag door de minister van binnen landse zaken tot eerste burger van Lisse is benoemd. Van der Kroft volgt in Lisse burge meester mr. R.W.M. Gerrits op. Die kreeg vorig jaar oktober eervol ont slag als burgervader van Lisse. Gerrits was al sinds augustus 1983 afwezig wegens ziekte. Voor Van der Kroft kwam de be- noeming tot burgemeester van de bloembollengemeente niet hele maal als een verrassing. "Een paar weken geleden vroeg Patijn (com missaris van de koningin in de pro vincie Zuid-Holland) of ik bereid was mijn vakantie, de laatste week van januari en de eerste van fe bruari, te verzetten. Dit in verband met mijn sollicitatie. Een verzoek waaraan ik maar al te graag vol deed. Hoewel uiteraard nog niets vaststond, toch een teken dat ik goed in de markt lag". Wat meer zekerheid kreeg de hui dige eerste burger van de drie Rijn streekgemeenten afgelopen maan dag na een bezoek aan minister Rietkerk van binnenlandse zaken. "Ook toen had ik nog geen zeker heid. maar dan besef je datje goed zit. Vanmorgen (vrijdagmorgen, red.) hoorde ik dat ik in Lisse was benoemd". Van der Króft zegt zijn benoeming in Lisse als bijzonder plezierig te ervaren. Als streekgenoot weet hij precies wat in de bloembollenge meente te koop is. "Lisse heeft niet alleen de bloembollententoonstel ling Keukenhof, maar vervult ook een centrumfunctie in de streek. Voorts heeft Lisse een goed voor zieningenpakket en staat het er fi nancieel goed voor. Dat heb ik al thans begrepen. Kortom een ge- al. In contrast met de vreugde over zijn benoeming in Lisse staat de weemoed waarmee hij uit de Rijn streek vertrekt. "Ik werk hier nu acht jaar en in die tijd is in al de drie gemeenten veel tot stand ge komen. De achterstand op woning bouwgebied is ingelopen, er zijn drie sportzalen neergezet, twee brandweergarages, de gemeente huizen zijn verbouwd en er is een aantal fietspaden in de gemeenten aangelegd. Kortom een lijst waar wij met z'n allen trots op kunnen zijn. Niet alleen ik, maar iedereen heeft zich ingezet om al die voor zieningen van de grond te krijgen. Dat wil ik duidelijk zeggen". Waar van acte. Omvangrijk Zijn werk in de drie gemeenten is voor Van der Kroft niet moeilijk geweest, wel omvangrijk. Omvang rijk vooral omdat hij overal zowel raads- als commissievergaderin gen moest bijwonen. "De goede sfeer in die vergaderingen maakte echter veel goed", meent hij. Van der Kroft betreurt het dat hij de riante ambtswoning in Rijnsa- terwoude moet verlaten. Vanuit zijn woning kijkt hij over het Braassemermeer. "Dat zal ik mis sen, want watersport heeft mijn grote liefde. Maar gelukkig ligt Lis se niet ver van de Rijnstreek van daan, zodat ik mijn hobby's toch nog ruimschoots kan beoefenen. Bovendien is er in de omgeving van Lisse ook voldoende water, zo als bijvoorbeeld in Warmond", lacht Van der Kroft. De nieuwe burgemeester van Lisse is een groot voorstander van het betrekken van de burgers bij het gemeentelijk gebeuren. In de drie Rijnstreekgemeenten zijn bijna al le raadscommissies openbaar. Al leen in Leimuiden vergadert de welziin nog in besloten heid. Voor Lisse geldt dat de com missie algemene bestuurlijke za ken zich aan de openbaarheid ont trekt. Een voordeel vindt Van der Korft dat in 'zijn' huidige drie gemeenten burgers dsel uitmaken van de raadscommissies. "Dat zijn men sen die bij de verkiezingen op de kieslijsten van de politieke partijen hebben gestaan. Als ze niet in de gemeenteraad worden gekozen, steken ze in de raadscommissies toch wat op van het politieke spel. Als ze later alsnog in de gemeente raad terechtkomèn, zijn ze veelal reeds op de hoogte met alles wat zich daar afspeelt. Dat is een duide lijk voordeel", concludeert hij. Over zijn nieuwe werkgever, de ge meente Lisse, houdt Van der Kroft zich nog wat op de vlakte. Na zijn installatie wil hij zich eerst op de hoogte stellen van de situatie in Lisse. "Ik doe nu liever geen ui- spraken over wat dan ook. Dat komt later wel aan de orde. Eerst maar eens weten wat er precies speelt". LEIMUIDEN, RIJNSATERWOU- DE/NIEUWVEEN - Op één uit zondering na betreuren de raadsle den en gemeentesecretarissen in de drie gemeenten waarvoor hij de ambtsketting droeg, het vertrek van burgemeester G.J. van der Kroft. Die uitzondering, voorspel baar, wordt gevormd door Leimui den 2000-woordvoerder Hans Brambach. "Fijn voor Van der Kroft die, naar ik mag aannemen, een grotere plaats ambieerde. Ik ben een beetje blij voor ons. Het zal hem daar wel goed gaan", reageert hij koeltjes. De Leimuiden 2000-club en burge meester (én wethouders, bena drukt Brambach), kunnen moeilijk tot de meest bevriende instellingen worden gerekend. De vele botsin gen tussen het college (dat uit lou ter CDA'ers bestaat) en de driekop pige progressieve krachtenbunde ling waarvan de extreem recalci trante Trix van Puffelen het meest bekend/berucht is, maakten van de Leimuidense gemeenteraad maar al te vaak een rodeo waar de span ning te snijden was. Kolommen vol zijn geschreven over de duels tus sen Van der Kroft en Van Puffelen. Duels die dikwijls met politiek nog maar weinig van doen hadden. Wie herinnert zich niet de uitbarsting van Trix toen gemeentesecretaris Kuilboer en vervolgens Van der Kroft haar weigerde inzage te ge ven in bepaalde stukken? Op het gemeentehuis werd die dag met deuren gesmeten, met stukken ge gooid, er werd gegild, zozeer zelfs dat Van der Kroft Van Puffelen in deelde in de categorie 'krijsende kenau'. De schuldvraag doet nauwelijks terzake. Vastgesteld kan worden dat Van Puffelen en Van der Kroft water en vuur zijn. Voor Brambach geldt: "Ik heb geen bijzondere he kel aan die man. Ik vind alleen dat besturen een beetje anders moet". Waarna de volgende typering: "Een jaar of acht geleden hadden we hier een enorme achterstand wat bestemmingsplannen en der gelijke betreft. Die is inmiddels ge heel en al weggewerkt. Een jaar of acht geleden wisten de mensen met problemen de weg naar het ge meentehuis snel te vinden. Dat is nu veel minder het geval". "Een verlies voor Leimuiden", stelt H.J. Kok, Leimuidens CDA- voorman. Ook hij noemt de wegge werkte achterstand op het gebied van de ruimtelijke ordening en voegt daar de gezonde financiële positie (ook Van der Krofts pakkie- an) van Leimuiden aan toe. "Zijn- rol was altijd dominant, maar dat was ook wel nodig". De reactie van Leimuiden 2000 op het vertrek van de burgemeester vindt hij 'op de man gespeeld'. "Van der Krofts be noeming door het ministerie in een twee keer zo grote gemeente, geeft aan dat hij veel vertrouwen ge niet". "Ambitieus is-ie ook wel. ja", ver volgt Kok. "Maar altijd ^ls het gaat om de belangen van de gemeente. Al zijn er die vinden dat het lijkt of-ie voor zichzelf bezig is". G. Bartels, raadslid van de Rijnsa- terwoudse Gemeentebelangen fractie vindt het 'spijtig dat-ie weg gaat'. "Van der Kroft en ik zijn bei den Warmonders", poogt hij recla me te maken voor dat kleine volkje aan de Leede. "Hij dramde niet door en trok voorstellen in als dat nodig was. Hij heeft het voorzie ningenniveau flink opgepept", al dus Bartels. J.C. Amelunxen-Vonk, Bartels' collega in Nieuwveen: "Jammer. Een echt verlies. Van der Kroft deed altijd zijn uiterste best om de eenheid in de raad te bewaren. Hij is wat je nu een burgervader noemt. En een bouwburgemees- ter". Voor het overige wenst zij sa men met haar fractie de zaak even tjes te laten bezinken, want evenals haar collega's is zij tamelijk ver rast. J.H. van Dam, liberaal opperhoofd in Leimuiden, heeft een variant op Brambachs reactie: "Jammer voor ons, prettig voor hem". Hij ver volgt: "Het tijdstip komt erg onge legen want binnenkort vertrekt ook de gemeentesecretaris. Per 1 april hebben we een nieuwe en die kan nu niet door Van der Kroft worden ingewerkt". Van Dam schrijft de negatieve publiciteit die Van der Kroft zou hebben gehad vooral toe aan Van Puffelen. "De tijd zal leren dat hij een uitsteken de burgemeester was". En: "In Lei muiden gaan de belastingen om laag. Dank zij Van der Kroft". Nog twee korte reacties van de gemeen tesecretarissen C.A. Kuilboer (Lei muiden en Rijnsaterwoude) en Kolhorn (Nieuwveen): "Een pro motie en bekroning van zijn werk". En: "Lisse, gefeliciteerd met een burgemeester van zulk een kali ber". Geen der woordvoerders twijfelt aan de komst van een opvolger. Weliswaar zullen de gemeenten worden heringedeeld (Leimuiden onder meer met Woubrugge) maar de tussentijdse periode is zo lang ("Pas in 1990", denkt Kok) dat het ministerie van binnenlandse zaken snel een nieuwe ambtskettingdra- ger zal uitzoeken, luidt de algeme ne opinie. Van der Kroft: Mentaliteit van de bevolking in de bollenstreek spreekt mij enorm aan". (foto wim Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN Bewoners van het woonwa genkamp Gouwsluis zijn verontwaardigd over de manier, waarop de politie gistermorgen in alle vroegte massaal het kamp is binnengevallen. Aan de actie namen honderd agenten, onder wie een aantal met honden, deel. Bij twee woonwagens werd door de politie de deur vernield. Na een vier uur durende actie trok de politie zich terug. Het resul taat: vijf arrestaties, een partij vermoedelijk van diefstal afkomstige sportkleding, twee revolvers met ammunitie en een doos met 70 patronen, geschikt voor pistool. i actie vertelden de officieren van justitie Dek (links) en Couzijn een persconferentie op het Alphens politiebureau 'zeer tevreden' te ?r de afloop. "Alle woonwagenbewoners wor den weer in de verdachtenhoek ge zet", aldus een boze bewoner van het kamp aan het Goudse Rijpad. Ook de eigenaar van een autos loopbedrijf, dat op het kamp is ge vestigd, had weinig lovende woor den voor de politionele actie over. "Voorlopig zie ik hier geen klanten meer. Na zo'n grootscheepse actie van de politie denken ze dat hier alleen maar van diefstal afkomsti ge spullen liggen". Een moeder: "Mijn kinderen konden door de ac tie niet naar school. Die moesten later aan de schoolmeester uitleg gen, waarom ze te laat waren". "De actie is tot volle tevredenheid van de politie verlopen", vertelde de officier van justitie mr. J.C.M. Couzijn na afloop. Het grote machtsvertoon achtte zij noodza kelijk om risico's uit te sluiten. Er waren volgens haar sterke aanwij zingen, dat zich in het kamp vuur wapens bevonden. Om die reden werd ook het speciale arrestatie team van de rijkspolitie ingezet, dat van verschillende woonwagens de ruiten van de voordeur insloeg en de nog slapende bewoners over meesterde. De Haagse rechtbank had speciale machtiging verleend Honden de woningen binnen te dringen. proberen de 'krakers' zoveel moge lijk goederen te pakken om vervol gens met dezelfde auto weer snel te verdwijnen. Het Goudse Rijpad vol met politiebusjes, waarmee de ME De vrees voor wapens bleek niet ongegrond. Twee broers overhan digden de politie uit eigener bewe ging ieder een revolver, die zij in hun bezit hadden. De wapens wa ren geladen. Bovendien hadden zij respectievelijk veertig en achttien patronen in bezit. Ook werden twee spuitbussen met CS-gas, een soort traangas, gevonden. De twee mannen werden voor verhoor naar het Alphense bureau gebracht. Bij een van de drie andere broers, die van een aantal 'snelkraken' wor den verdacht, werd een doos met pistoolmunitie gevonden. Het bij behorende wapen werd echter niet aangetroffen. Seriematig In het district Den Haag van de rijkspolitie zijn in het afgelopen half jaar volgens officier van justi tie Couzijn een twintigtal snelkra ken gepleegd. "Wij kregen duide lijk de indruk, dat deze kraken se riematig werden uitgevoerd", al dus Couzijn. Omdat de gedupeer den veel overlast en schade van de ze vorm van diefstallen opliepen, werd bij de rijkspolitie alles op al les gezet om een spoor te pakken te krijgen. Dat lukte. Het spoor leidde naar Alphen, Ter Aar en Waddinxveen. Met name Alphen had de aandacht van de politie. De drie gezochte broers, anderen dan de broers die de wapens in bezit hadden, zijn goede bekenden van de politie. Het drietal zou zich met de snelkraken bezig houden. De werkwijze is om met een stevige auto, soms voor zien van een extra balk op de neus, een winkelruit of winkeldeur te rammen. Aan een eventueel alarm dat in werking treedt, storen zij zich niet, want in heel korte tijd Om te voorkomen, dat verdachten de kans zoude?! krijgen te ont vluchten, dan wel wapens of gesto len goederen te verstoppen, be sloot het openbaar ministerie tot een massale politie-inval op het woonwagencentrum. In de weilan den rondom het kamp werden agenten met politiehonden gesta tioneerd, zodat vluchters achterna gezeten konden worden. Van ver schillende gemeenten, tot Rotter dam toe, werd assistentie verkre gen in de vorm van mobiele eenhe den. De inval stond onder leiding van de Alphense hoofdinspecteur Molenaar. Omstreeks zes uur werd het Goud se Rijpad met hekken afgesloten en werd het woonwagenkamp om singeld waarna de inval volgde. Het hele kamp werd doorzocht, woonwagens, caravans, een loods en nissenhutten. Het resultaat viel na uren zoeken iets tegen. Mr. Cou zijn had gehoopt op het sloopter- rein bijvoorbeeld ook gestolen au to's aan te treffen. Gelijktijdig met de actie in Alphen werden gistermorgen een 25-jarige man in Waddinxveen en een 32-ja- rige Ter Aarder aangehouden. Zij zouden ook bij de snelkraken be trokken zijn. Nadere informatie over deze arrestaties mag de politie en kan de officier van justitie niet verstrekken. De laatste kon ook niet meedelen in welke plaatsen de circa twintig snelkraken zijn ge pleegd. "Over dat soort detailinfor matie moet u in de loop van de week nog maar eens bellen", aldus mr. Couzijn. De rijkspolitie zal het onderzoek in de snelkraken verder ter hand ne men. De Alphense politie heeft de zaak van de vuurwapens in onder zoek genomen. Het dubbelglas van de voordeur van deze woonwagen werd door de politie ingeslagen. Op die manier konden de bewoners bij verrassing wor den overmeesterd. (foto's Wim Dijkman) Hoofdinspecteur Molenaar (in burger, met pistool op de heup) legt de politie-actie uit. boze bewoners het hoe en-waarom

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16