^ms Tweekamp komt nog niet 'los' Juventus 'hofleverancier' Kloppenburg en Leermakers uit elkaar Girardelli toch naar wereldkampioenschap Beckenbauer ldest één debutant Kruys breekt enkel DINSDAG 29 JANUARI 1985 PAGINA 13 De slotbeelden van het EK schaatsen in Eskilstuna zal ik niet gauw vergeten. Hein Ver geer, die zich omkeert op het ere podium om het volkslied te be luisteren en de vlag te zien hijsen. Hij heft nog even de armen in triomf en blikt dan in een verla ten, maar dan ook totaal verla ten tribune. Het deed zó armetierig aan. Was dat nou het eerbetoon aan een magnifieke Europese kam pioen? Goed, goed, het was 22 graden onder nul en blijf dan als boven dien nog teleurgestelde Zweed maar eens tot het bittereeind toekijken. Maar vorig jaar bij de WK in Gothenburg, bij een dra gelijke temperatuur, zat er ook slechts een kip en een paardekop. De schaatssport die in een zeer, zeer klein kringetje doolt, gaat zo echt de vernieling in. Wereld- en Europese kampioen schappen schaatsen zouden de eerste paar jaar beurtelings maar in Noorwegen of in Neder land moeten worden gehouden, want daar heerst in elk geval nog énig enthousiasme. Hoewel.... met die Noren is het ook zwaar knud de. Bij de radioreportages moest ik weer even lachen om de wijze waarop Nederlanders met suc cessen omgaan. Verslaggever Henk Kók stelde op zeker moment de vraag: zijn wij nu zo goed of is de rest zo ontzettend slecht? En gelsen, Fransen en Italianen vra gen zich dat nooit af, die zien een klinkende zege, rammen zich op de borst en trekken enkele flessen open. Wij niet. Oh nee. Bij nederla gen wordt de toon zeer bits, maar dat betekent niet dat we onge remd hosannah roepen als er een dikke overwinning wordt ge boekt. Neen, nee, neen. Henk Kok te gen coach Gemser: "Je moet elk succes relativeren en daarom zeg ik nu: wat jammer dat deze pres taties een jaar na de Olympische Spelen komen". En zo deugt er altijd wel iets niet. Wat zou dat nou toch met ons zijn? Wat bedrukt ons altijd in mooie uren? Ik denk: de naweeën van de tiende penning, dal nooit opge loste geruzie tijdens het 12-jarig bestand, Calvijn, Colijn, het nim mer ophoudende geklots tegen dijken en duinen, het getuur in eindeloos laagland en dat drei gende laaghangende wolkendek. Iets anders zou ik niet weten. Als ik iemand het succes van harte gun dan wel coach Gemser. Hij nam zijn taak ter hand na de kater van Serajewo, dus onder beroerde omstandigheden en ui terst matig gesalarieerd. Hij zat zo boordevol goede wil en tact, hij 'diende' met zoveel overtuiging dat het bijna ontroerend was. Er was dit keer ook geen enkele rel in het kamp van de schaatsers. Zoiets hebben we in geen jaren meegemaakt. Ho, ho. Ho, ho. Nou hoop ik wel heel onbesuisd van stapel. Het seizoen is nog lang en het ijs is, hoe heet dat ook weer, gldd. Ver- MOSKOU (Reuter/Tass/AFP) - De 'eindeloze tweekamp' tussen Karpov en Kasparov heeft maandag op de 144ste dag van de strijd om het wereldkampioenschap in Moskou de 40ste remise opgeleverd in 46 ontmoetingen. De stand blijft daarmee onveranderd 5-1 in het voordeel van titel houder Anatoli Karpov. geer hoeft straks bij het WK maar te struikelen over wat vogeledin- ges en we bezien die Gemser weer met héél andere ogen. Zo zijn we. Tweedehands Ooit was Feyenoord een echte topclub, toen brak er een periode aan dat de Rotterdammers dat niet meer waren maar nog wel de allure vertoonden dó.t ze het wa ren en nu zijn we dan zo ver dat Feyenoord niet eens meer de scho ne schijn wil of kan ophouden. Het begon al met de aankoop van Johnny Rep. Een transfer die berustte op het verleden, niet op de toekomst. De glorietijd van Rep lag in de jaren zeventighij is onmiskenbaar op zijn retour. Zo'n speler kan bij het naderende slot van zijn carrière van groot nut zijn voor een clubje als PEC. Maar bij Feyenoord, dat nog steeds het oog gericht heeft op Eu ropees voetbal, heeft hij niets meer te zoeken. Het is jammer dat ze dat in de Kuip niet tijdig doorhadden. Niets geleerd van het échec met Rep poogt Feyenoord nu de Hon gaar Bela Varadi in te lijven. Ongetwijfeld ook een groot voet baller gewéést. Iemand die al in 1972 voor het Hongaars elftal speelde en uiter aard in 1985 zijn beste tijd heeft gehad. Hij mocht in de jaren tachtig naar het westen vertrek ken en belandde tenslotte bij de Franse tweede-divisieclub Tours. Dat zegt al wel iets. Bij Tours is men hem na een jaar liever kwijt dan rijk. Ter verklaring daarvan hangt Vara di een fraai verhaal op waarin de woorden jaloezie en onbe grip wel zijn: ze zullen bij Tours toch niet zo gek zijn om uit die over wegingen een voortreffelijke voetballer voor een prikkie in de etalage te zetten? John McEnroe is hier weer even bezig tijdens de finale va Amerikaans indoor-kampioenschap in Philadelphia. Een tv-came- raman zat volgens hem wat te dicht op het speelveld en wat doet Big Mac dan? Hij vraagt niet aan de scheidsrechter of hij de man even wil verzoeken wat verder achteruit te gaan, nee, hij drukt met zijn voet tegen de lens, zodat de man wel achteruit moet. De came raman kijkt wel boos, maar doet niets. Zou er ooit eens een official, lijnrechter of cameraman opstaan die McEnroe gewoon eens bij zijn kladden grijpt? Varadi lijkt mij een soort Rep; af en toe nog goed, herinnerend aan vroegere grootheid, maar over het algemeen matig, zoe kend naar zijn vorm. Het gebrui kelijke 'ziektebeeld' van de top- speler die 'over de heuvel' is. Je kunt van dergelijke spelers niet vast op aan. Hun grilligheid vind je weerspiegeld in de uitsla gen. Als Feyenoord nog verder gaat op dit pad zal het straks louter bekendheid genieten als een on derneming waar tweedehands topspelers nog een aardige duit kunnen verdienen. Populariteit Met populariteit is het vaak vreemd gesteld. Sommige sportfi- guren zijn zeer gezien, ook al is hun uitslagenlijst niet zo indruk wekkend, anderen halen handen vol titels binnen en krijgen bij het volk slechts een mager onthaal. Neem Eddy Merckx. De Vla mingen hadden diep ontzag en grote bewondering voor hem. Maar echt populair? In elk geval niet in die mate als zijn voorgan ger Rik van Looy, die toch aller minst een gemakkelijk mens was en wiens erelijst niet kon tippen Merckx. Van Looy had dat ondefinieer bare dat Merckx miste. En dan Bartali. Ene nurks-ach- tig type. Hij haatte opdringende menigten, leefde teruggetrokken, gaf zelden interviews. Maar overal waar hij zijn ontevreden hoofd liet zien, was er warme aandacht. Er is geen peil op te trekken. In de krant van zaterdag stond een artikel waaruit bleek dat de fameuze Amerikaanse atleet Carl Lewis ondanks die vier met overmacht behaalde gouden me dailles uiterst koeltjes door zijn landgenoten wordt bejegend. De commercie, toch altijd hongerig op zoek naar sterren en goudvin ken, heeft zich grotendeels van hem afgekeerd. Hij heeft, zo zegt men, op geen stukken na de uit straling van Jesse Owens, de held van de Spelen van Berlijn-1936, wiens goudoogst door Lewis in Los Angeles werd geëvenaard. Het toonaangevende Ameri kaanse blad Sports Illustrated waagde het zelfs om Lewis niet tot sportman van het jaar uit te roepen. Het is mogelijk dat zijn soms wat arrogante optreden, zijn ei genzinnigheid alsmede die fluis tercampagne over zijn vermeen de homosexualiteit wat te maken hebben met zijn geringe popula riteit. Maar daarmee is zij toch niet helemaal verklaard. De meeste kampioenen hebben im mers wel wat arrogants of eigen zinnigs. In een interview in de New York Times zegt Lewis wat gela ten dat hij het wel zo'n beetje be grijpt. "In Los Angeles heeft een aantal onbekende sportlieden verrassend naam kunnen ma ken. Daar praat het publiek graag over. Mij kende men al. Ik loop al een paar seizoenen mee en had. drie wereldtitels op mijn naam staan. Van mij werd i wacht dat ik vier gouden medail les zou veroveren en toen dat ge beurde, had ik alleen maar ge daan waarop werd gerekend. Le wis vier keer goud. So what? Nie mand keek er van op. En dat deed men wel van die succesvolle turnsters, wielrenners en boksers. Als ik zoals zij uit het niets was gekomen en vier medailles had veroverd, zou ik een veel grotere populariteit hebben gehad". Misschien, misschien. Populariteit is geen optelsom metje van feiten en argumenten. Lewis kan misschien troost vin den in de wetenschap dat zijn grote voorbeeld, Jesse Owens, aanvankelijk ook weinig popu lair in eigen land was, wat de re clamemakers van nu ook alle maal beweren over diens 'uit straling'. Hij moest na het in Berlijn be haalde goud in zijn levensonder houd voorzien als oppasser van een kinderspeelplaats. Het enige baantje dat voor hem be schikbaar was. En ook Owens werd in zijn topjaar niet uitver koren tot sportman van het jaar. Die eer ging naar een tienkam per, wiens naam zich nu i mand meer herinnert. Pas nd de oorlog, toen het tot het grote pu bliek doordrong hoezeer Owens met zijn prestaties Hitier diens waanzinnige rassentheo rieën voor schut had gezet, nam zijn populariteit ineens een enor me vlucht. Zijn sportcarrière lag toen al ver achter hem. Het is allemaal zo onbereken baar. Lewis moet wellicht iets doen dat niet van hem verwacht wordt om hem weer de populariteit i zijn beginjaren te geven. Een vertesprong van over negen meter wellicht. Maar.... verwacht iedereen dat eigenlijk ook al niet van hem? Onderonsje tussen Jan Timman (l) en John van der Wiel. De Leidenaar blijft een ondergeschikte rol spelen in het Hoogover-toernooi. (archieffoto) Evenals in de 44ste partij grepen de grootmeesters terug op de ge sloten Smislov-variant van het Spaans. Het was de tweede keer in deze tweekamp, dat de uiterst tweesnijdende opening op het bord kwam. De eerste tien zetten volgden de tweekampers het spoor van het vorige treffen, waarin de ook toen met wit spelende Kaspa rov aanzienlijk beter kwam te staan. De jonge uitdager raakte dat voordeel in tijdnood echter kwijt, waarna toen op de 38ste zet tot re mise werd besloten. Kasparov was bij de analyse ken nelijk tot de overtuiging gekomen, dat hij het scherper kon spelen. Zijn elfde zet: pbl - d2 inplaats van het gebruikelijke a2-a4 zette de we reldkampioen een klein half uur aan het denken. Het antwoord dat kwam: Le7 - f8 gaf al aan, hoe Kar pov zich de verdediging voorstel de; teruggedrukt op de achterste lijnen met een minimum aan bewe gingsvrijheid: Op dat kleine gebied pareerde hij elegant elke poging van zijn tegenstander om door de zwarte verdediging te prikken, ter wijl in het centrum de dreiging van een zwarte tegen-aanval voortdu rend aanwezig bleef. Toch zou hij wellicht in moeilijk heden zijn gekomen als Kasparov op de 22ste zet niet D x c6 had ge speeld, maar het meer energieke Dd3, zoals de grootmeesters Msrk Taimanov en Jossif Dorfman in de analyse-zaal opperden. Inplaats daarvan bleef Kasparov pogen zijn ruimtelijk voordeel in iets substan tieels om te zetten. Maar omstreeks de 30ste zet was al duidelijk dat dit hem moeilijk zou lukken. Deson danks werd doorgespeeld tot na de tijdcontrole. Terwijl de voorberei ding tot het afbreken al werden ge troffen, lanceerde Kasparov zijn vredes-aanbod. Zijn stelling was positioneel nog steeds iets beter, maar kennelijk niet zodanig dat hij een winstpoging in tweede zitting verantwoord achtte. Wijk aan Zee John Nunn heeft gisteren op de derde rustdag in het Hoogoven- schaaktoernooi zijn eerste neder laag geleden. De Britse grootmees ter verloor in de derde zitting zijn afgebroken partij uit de zevende ronde tegen de Rus Romanisjin. Door de nederlaag moet Nunn na acht ronden.de vierde plaats delen met Portisch, Beljavski en Roma nisjin met 4,5 punt, anderhalf min der dan koploper Jan Timman. De naar de Verenigde Staten uit geweken Rus Koedrin greep de volle winst uit zijn afgebroken par tij uit de achtste ronde tegen John van der Wiel. De Leidenaar bleef door de nederlaag op gelijke hoog te met Hans Ree en Viktor Kortsj- noi, die drie uit acht scoorden. Koedrin schroefde zijn puntento taal op tot vijftig procent. De uitslagen van de afgebroken partij en in de grootmeestergroep zijn: 7e ronde: Nunn (Eng) - Romanisjin (Sov) 0-1 8e ronde: Koedrin (Vst) - Van der Wiel (Ned) 1-0 Stand na acht ronden: 1. Timman 6 punten; 2. Georgiev, Lo- bron 5; 4. Nunn, Portisch, Beljavski, Ro manisjin 4.5; 8. Ligterink, Koedrin 4; 10. Van der Wiel, Ree, Kortsjnoi 3; 13- .Spraggett, Ftacnik 2.5 LEIDEN (GPD) - Tafeltennisster Mirjam Kloppenburg heeft Toren- stad midden in het seizoen de rug toegekeerd. Aanleiding is een de laatste tijd sterk bekoelde relatie met haar trainer Wiljo Leermakers, met wie zij zeven jaar lang heeft sa mengewerkt. Vorige week stelde Kloppenburg Leermakers in een persoonlijke brief op de hoogte. Zij liet daarin weten 'dat zij op geen enkele ma nier meer wilde samenwerken met Wiljo Leermakers en dat het beter was met onmiddellijke ingang te vertrekken'. „Ik kan weinig begrip opbren gen voor die handelwijze", zei Leermakers desgevraagd. „Zeven jaar lang heeft Torenstad in dienst gestaan voor Miijam Kloppenburg. Ze laat de vereniging nu toch mooi zitten". Leermakers sluit uit dat de partijen zich voor het einde van het lopende seizoen verzoenen. „Daar ligt de zaak veel te gevoelig voor", wist de Zutphenaar. „De moeilijk heden tussen Mirjam en mij zijn niet van vandaag. Met haar vader heb ik al eerder in de clinch gele gen. Miijam heeft nu duidelijk voor de familie gekozen". Sinds vorige week traint Miijam Kloppenburg bij Odion in Gaande ren. Zij hoopt via een dispensatie- verzoek nog dit seizoen bij de man nen te worden ingedeeld. Gezien de houding van de bond in eerdere gevallen, ligt een toewijzing van het verzoek niet in de lijn der ver wachtingen. „Ik weet dan echt niet wat ik verder moet", aldus Klop penburg, die de verstoorde ver standhouding met Wiljo Leerma- GRENOBLE (AFP) - Afgelopen nacht heeft de Finse equipe van Ari Vatanen de voorsprong in de Rally van Monte Carlo vergroot. Bij de neutralisatie in Grenoble, na twaalf klassementsproeven, bleek de winst van Vatanen op wereld kampioen Rohrl uit West-Duits- land gegroeid tot 2 minuten en 4 seconden. Unitas ldest Zoetemelk LEIDEN Jan Zoetemelk wordt met ingang van het volgende voet balseizoen de nieuwe trainer van Unitas Leiden. De in Voorschoten woonachtige oefenmeester is geen onbekende in de Leidse regio. In het verleden was Zoetemelk onder meer werkzaam bij de jeugd van Quick Boys, Randstad Sport en LFC, de buurman van Unitas. Zoe temelk (38) is nu trainer van de Haagse Afdelingsclub Archipel. kers niet nader wenste toe te lich ten. Internaat De Westduitse bond opent op 1 februari in Duisburg een tafelten- nis-internaat, dat een maximale ca paciteit van twaalf junioren tussen 14 en 17 jaar zal hebben. De jaar lijkse begroting voor het internaat bedraagt 300.000 mark. De tafelten- nisbond neemt daarvan een kwart voor zijn rekening, de resterende drie kwart wordt verschaft door de staat en de Sporthilfe. ROME (AFP) - De Italiaanse voet- balcoach Enzo Bearzot en zijn as sistent Dino Zoff hebben achttien spelers aangewezen voor de vriendschappelijke wedstrijd van 5 februari tegen Ierland te Dublin. In de groep van achttien is Juventus met vier spelers het sterkst verte genwoordigd. Cabrini, Scirea, Tar- delli en Rossi maakten ook deel uit van de kern van het wereldkam- pioenschaps elftal. Uit die groep van twee en een half jaar zijn ook nog aanwezig Collovati, Bergomi en Altobelli van Inter en Conti (Ro- De achttien geselecteerden zijn. doel: Tancredi (Roma) en Galli (Fiorentina); verdediging: Cabrini en Scirea (Ju- BORMIO (AFP) - Mare Girardelli, de Oostenrijker met Luxemburgse licentie, mag toch deelnemen aan de wereldkampioenschappen skiën, die van 30 januari tot 10 fe bruari worden gehouden in Bor- mio (Italië). Dat heeft een woord voerder van de internationale ski federatie (FIS) gisteren bekend ge maakt. Hij voegde er aan toe, dat de toezegging onder voorbehoud is gedaan. De 21-jarige Girardelli, aanvoerder in het klassement om de wereldbeker, mocht aanvanke lijk niet meedoen. De statuten van de FIS bepalen dat skiërs het land moeten vertegenwoordigen, waar van zij de nationaliteit bezitten. De FIS neemt vandaag een defi nitief besluit, als de bestuurders hebben vergaderd over het aanbod van Luxemburg Girardelli in te burgeren. Oostenrijk weigert hem in de selectie op te nemen, omdat hij al enkele seizoenen voor Lu xemburg uitkomt. Veiligheid De internationale skifederatie (FIS) moet snel de veiligheidsvoor zieningen verbeteren bij afdalin gen uit de strijd om de wereldbe ker skiën. Dat concludeert Hubert Hörterer, arts van het Westduitse skiverbond, na een onderzoek, dat drie jaar heeft geduurd. Volgens Hörterer waren bij 23 van de 28 wedstrijden, die hij in beschou wing nam, onvoldoende bescher mende maatregelen genomen. „Vooral de strobalen zijn gevaar lijk. Deze veel gebruikte stootkus sens zorgen voor een schijnbare veiligheid", schrijft Hörterer in een gisteren verschenen Westduits vaktijdschrift. „Meestal zijn ze door bevriezing keihard geworden. Bovendien liggen ze vaak voor een houten omheining, zodat de geval len skiër het risico loopt zijn botten te breken". Ook hekelt de arts de volgens hem te korte onderbreking na een ongeval: „De strijd gaat maar door. Ik heb dan ook talloze bijna-onge- lukken gesignaleerd. En doordat de wedstrijd belangrijker geacht wordt is dan de gewonde skiër ver loopt de hulp aan slachtoffers niet bepaald soepel". Hörterer besluit zijn betoog met een aanval op de medische uitrusting tijdens de af dalingen. „Die is ronduit bescha mend. Het aanwezige materieel is ontoereikend voor de levensge vaarlijke situaties die zich voor kunnen doen". Vergeer in schaduw van Gunde Swan DEN HAAG (ANP) - De overwin ning van de Zweed Gunde Swan tijdens de wereldtitelstrijd skiloop stelt de Europese schaatstriomf van Hein Vergeer in de schaduw. Dat geldt althans voor de Zweedse landelijke dagbladen, die gisteren niet meer dan een kolom aan het schaatsevenement besteedden. „Een nieuwe vliegende Hollan der", wordt Vergeer in verschillen de bladen genoemd. Een in Eskil stuna verschijnende regionale krant kenschetst de 23-jarige Haa strechter' als „de ware erfgenaam van Schenk". Onder de kop „Europa heeft een nieuwe schaatskoning", verslaat „Svenska Dagbladet" het toernooi. In het verslag is zelfs al sprake van een mondiale schaatsheerschappij door de Zuidhollander. „Dagens Nyheter", dat trots meldt in de zon dageditie Vergeer reeds als win naar te hebben getipt, weet nu al dat het wereldkampioenschap in Hamer een eenvoudige klus zal zijn. Sceptisch staan de Zweedse kranten ten opzichte van de plan nen van Tomas Gustafson om zijn schaatsloopbaan als marathonrij der in Nederland voort te zetten. Uit interviews blijkt dat de Zweed beducht is de amateurstatus te ver liezen als hij zich stevig gespon sord in Nederland vestigt. Een op treden tijdens de Olympische Spe len in Calgary (1988) is nog niet ge heel uit zijn gedachten verdwenen. HAMBURG (SID) - Het Westduitse voetbalelftal, woensdagavond tegenstander van Hongarije in een vriendschappelijke wedstrijd, telt één debutant. Het is Thomas Berthold, de twintigjarige speler van Ein- tracht Frankfurt. Berthold wordt getest als rechtervleugel verdediger, de plaats, die gewoonlijk is voorbehouden aan And reas Brehme. Door een schorsing ontbreekt Brehme in de kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioen schap op 24 februari tegen Portugal. De ploeg van Franz Beckenbauer kent nog enkele bijzonderheden. Zo wordt de terugkeer van Pierre Littbarski, de kleine dribbelaar van FC Köln, een feit. Hij vervangt zijn geblesseerde clubgenoot Klaus Al lots. Toni Schuhmacher, de vertrouwde verschijning in het doel, zit de eerste helft op de reservebank. Uli Stein, de doelverdediger van HSV, krijgt voor het ei gen Hamburgse publiek, tenminste 45 minuten de kans de banden met zijn ploeggenoten in het veld te verstevigen. De opstelling is: Stein (Hamburger SV); Berthold (Eintracht Frankfurt), Jakobs (Hamburger SVj, K.-H. Förster (VfB Stuttgart), Briegel (Verona); Matthaus (Bayern München), Magath (Hamburger SV), Thon (Schalke 04); Littbarski (FC Köln), Voller (Werder Bre men), Rummenigge (Inter Milaan). Oranje Twee eerste divisieclubs, RKC en FC VW, zijn te genstander van het Nederlandse voetbalelftal in de voorbereiding op de wedstrijd uit de kwalificatieron de voor het wereldkampioenschap tegen Cyprus, op 27 februari in Amsterdam. Op woensdag 6 februari wordt in Waalwijk ge speeld, twee weken later is Venlo plaats van hande ling. De wedstrijden zijn vastgesteld op verzoek van de met hartklachten kampende bondstrainer Rinus Michels. De voetbalbond heeft lange tijd gewacht met de vaststelling van het definitieve voorbereidingspro gramma wegens de slechte weersgesteldheid. Er is overwogen bij voortduring van het winterse weer beeld uit te wijken naar zonniger oorden. Contacten daartoe waren reeds gelegd met Georg Kessler, de oud-bondscoach, die in Griekenland werkzaam is. Ook Zuid-Frankrijk was onderzocht als mogelijkheid. Door de verwachte weersverbetering is afgezien van een buitenlandse trainingsstage. ventus), Vierchowod (Sampdoria), (Juventus) en Di Gennaro (Vero- Collovati en Bergomi (Inter) en na), Righetti (Roma); aanval: Rossi (Juventus), Giordano middenveld: Bagni (Napoli). Dos- (Lazio), Conti (Roma). Fanna (Ver- sena en Serena (Torino), Tardelli ona> en Altobelli (Inter). UTRECHT (GPD) Na het wegvallen van Wim Rijsbergen die vorige week aan zijn lies is geopereerd, heeft FC Utrecht met een nieuwe tegen valler te maken. Tijdens de training op het kunstgras liep Gert Kruys een enkelbreuk op. Operatief ingrijpen bleek noodzakelijk en verwacht mag worden dat de 23-jarige middenvelder dit seizoen niet meer in actie komt. Ook Rijsbergen zal twee maanden niet kunnen spelen. Bij FC Utrecht is overigens Jan Wouters intussen weer zover hersteld van een blessure aan zijn middenvoetsbeentje dat hij volop met de selectie mag meetrai

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13