Gouden' toekomst voor Vergeer Titel dankzij therapie van Troost Van Belkum terug in poloteam TOTO Michels met hartklachten in ziekenhuis LEIDSCH DAGBLAD Coach Gemser: Voor hem is zelfs de training een feest -Normaal- - Systeem- Gelijk Nog niemand zeker van WK-deelname MAANDAG 28 JANUARI 1985 PAGINA 9 AMSTERDAM - Bondsmanager Rinus Michels van de KNVB is gisteravond met hartklachten op genomen in het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Amster dam. Hij blijft daar de komende dagen ter observatie. Volgens de behandelende specialisten maakt Michels het redelijk. De bondsmanager voelde zich gis teravond onwel en nam contact op met een arts, die hem naar het AMC verwees. Daar werd Mi chels' hart nagekeken. Hij ligt nu aan de monitor. 5 D T LEIDEN - Stan van Belkum keert voorlopig terug in het Nederlands waterpolo-team. Op verzoek van bondscoach George Geurtsen zal hij kort na afloop van de waterpolo-competitie de nationale selectie terzijde staan tijdens toer nooien in China en Japan en bij het toernooi om de FINA-cup in mei in Duisburg. Vorig jaar na de Olympische Spelen in Los Angeles bedankte de speler van de Zijl/LGB voor het nationale zevental. Als reden gaf hij zijn studie farmacie op, "maar ook omdat ik het polo gewoon zat was", verklaart hij nu. George Geurtsen bracht hem twee weken geleden tijdens het Van Haselentoernooi op andere gedachten. "Daarna is er nog een ge sprek geweest waarin hij een voorstel heeft ge daan", schetst Van Belkum. "Ik heb dat over dacht en goed bevonden, maar ik heb hem ook eerlijk gezegd dat ik deze zomer verder beslist niets wil doen. Dat had ik me namelijk al lang voorgenomen". De blonde Leidenaar zal daarom niet be schikbaar zijn voor het toernooi om het Euro pees Kampioenschap in Sofia. Dat vormde voor polotrainer Geurtsen geen beletsel om hem voorlopig toch in de selectie in te passen. Hij ziet in de gelouterde Leidse international een speler die kan meehelpen het in Los Ange les geschonden prestige van het Nederlands poloteam weer op te vijzelen. "Als de ploeg het in Duisburg goed doet, heeft dat een positieve uitwerking op de rest van het seizoen", gelooft Geurtsen, die vorige week werd geconfron teerd met de afzegging voor Oranje van de Robben-spelers Landeweerd, Nieuwenhuizen (werk), Aantjes (rugoperatie) en keeper Her mans. "Die reisjes naar China en Japan zijn natuur lijk best interessant", motiveert Van Belkum zijn voorlopige rentree. "En het is voor mijzelf een goede zaak om internationaal m'n gezicht te laten zien. Ik heb wat contacten in Italië. Mogelijk dat ik daar volgend seizoen kan spe len, maar die kans is beduidend minder als niemand dit seizoen wat van mij hoort", aldus Van Belkum, die over een mogelijke transfer naar Italië nog niets met zekerheid kan of wil zeggen. ESKILSTUNA (GPD) - Binnen vier weken heeft Hein Vergeer de weg afgelegd waarvoor hij, bij de jaarwisseling, nog minstens twee jaar nodig dacht te hebben. „Ik ben op de goede weg, maar pas in 1987 sta ik aan de internationale top", sprak de 23-jarige Zuidhollander na de doorbraak tijdens de interland in Oslo. Vreemd genoeg heeft Vergeer zelf zijn stormachtige groeiproces onderschat. De pientere schaatsleerling van Henk Gemser sloeg in een omme zien vele klassen over en beheerst nu alle facetten van het allround- rijden. Hij mag zich na een werve lende one-man-show in het diep- vries-EK van Eskilstuna reeds de allerbeste van de internationale schaatsschool noemen. Alles wijst er zelfs op dat in Mid den-Zweden, waar een poolkli- maat de Europese top of wat daar voor moest doorgaan, pijnigde, het tijdperk Hein Vergeer in volle he vigheid is ingeluid. Hij gaf op alle vier afstanden magistraal uiting van zijn kwaliteiten, ofschoon de tien kilometer niet meer dan een toegift behoefde te zijn. Na drie ge wonnen onderdelen lag de kam- pioenskrans reeds voor hem klaar, maar Vergeer wilde, in samen spraak met coach Gemser, niet met een verplicht slotnummer vol staan. Daarom zette de dik ingepakte nieuwe schaatsvorst toch ook zijn tanden in de tien kilometer, waar over nog enige twijfels bestonden. Twijfels omdat al driejaar 15.32,05 als beste tijd achter zijn naam stond, maar de onzekerheid was in feite al weggenomen door de con stante verbeteringen van zijn 5000 meter. Zo ook zaterdag toen hij alle stayers achter zich hield en voor de derde maal in deze winter zijn per soonlijk record naar een hoger ni veau bracht. Van de langste ronde dans ging een flinke hap af - 24 seconden - zodat er over zijn veel zijdigheid geen zorgen meer be staan. Troostprijzen Het had zeker nog sneller gekund. Wanneer hij bijvoorbeeld was op gejaagd, maar zijn concurrenten waren al aangewezen op de troost prijzen. En ook in die sector speel den de Nederlanders de eerste viool. Frits Schalij, vier weken lang een tobber, bleek een complete ge daanteverandering te hebben on dergaan. Met een vechtershart, dat velen bij hem niet aanwezig acht ten, knokte de herboren Weesper zich naar het zilver. „Als ik de 500 meter maar eens goed door kom en niet veel verlies, dan groei ik van zelf in het toernooi", sprak hij zich zelf'moed in, de dag voor het toer nooi. Hetgeen prompt, maar verba zingwekkend genoeg, gebeurde. De enige die een volmaakte Neder landse overwinning in de weg stond was Oleg Bozjev. Of mis schien kwam zijn derde plaats wel voor rekening van Emiel Hopman. Door een tuimeling op het moment dat hij in zijn eerste EK pas 120 me ter had afgelegd, ging de Noord hollandse krachtpatser vervolgens getergd over het keiharde ijs. Twee keer kwam hij wereldkampioen Bozjev tegen. „Ik vreet hem op", brieste Hopman, opgepord door zijn teamgenoten, zaterdag in de kleedkamer voor de eerste kracht meting. Hij hield de Moskoviet keurig ach ter zich en trok op de tien kilome ter wederom alle registers open. Het ploegbelang lapte Hopman echter aan zijn schaatsen, want hij fungeerde voor Bozjev als trek paard, hetgeen Hilbert van der Duim naderhand dupeerde. Drie seconden was de tweevoudige Eu ropese titelhouder te langzaam om Bozjev van de derde plaats te ver dringen. Voor de Russen, die ver zwakt aantraden door de afwezig heid van de plotseling ziek gewor den Sjasjerin, was het niettemin een erg magere oogst. Tranen ADVERTENTIE Toto-spelers (Normaal/ Systeem en Gelijk) opgelet: dit is uw laatste kans op een gratis extra prijs. Twee seizoenkaarten 1985/1986 voor uw favoriete club (uitsluitend Nederlandse clubs in 't betaalde voetbal). Of - als u altijd alléén naar het voetballen gaat - één gratis seizoenkaart 1985/1986 èn één gratis seizoenkaart 1986/1987. Pak die laatste kans. Vraag naar de speciale folder en haal meteen Toto-formu lier nr. 5. Deze week weer inleveren! BEWAAR UW KOPIE TOTO-FORMULIER NR. 5 EN KIJK A.S. MAANDAG IN DEZE KRANT OF U WIN NAAR BENT. EN VERGEET HET CUFERSPELNIET! 1380563 1278007 1234335 1076275 1244178 1125629 1093596 1380314 1141812 1328364 1589250 1551705 1539572 1625530 1536393 1547231 1561686 1616202 1511980 1558368 1745506 1804818 1663716 1732146 1719446 1681093 1738286 1755260 1749736 1772869 (onder voorbehoud) r Hein Vergeer en Frits Schalij 1 andere coaches verliet om ook op andere plaatsen zijn rijders op te jagen, „mikten we op de plaatsen een tot en met drie. Ik heb me schor geschreeuwd en met mijn handen en voeten op het ijs gele gen". Het lukte Van der Duim niet het erepodium te bereiken, althans voor de slotceremonie, maar na diens tien kilometer stond Gemser met de tranen in de ogen uitbundig te applaudisseren voor zijn 'vete- Zaterdag had de de op handen ge dragen coach Van der Duim aller minst gespaard na een ondoor- dachtige 5000 meter. De Fries kon zijn temperament weer eens niet onderdrukken, joeg in het begin als een jonge hond achter de Oost duitser Sauerteig aan en kwam zichzelf tegen. Het weloverwogen uitgestippelde schema niet te snel beginnen en in de tweede fase van de race de winst pakken - kenmerkte het Nederlandse rijden in Eskilstuna, alleen Van der Duim wist zich zaterdag niet in toom te houden. Daar kwam gisteren nog eens een matige 1500 meter bij, waarmee een voor hem vervelende seizoentendens zich voortzette. De t feest. Vergeer leidt uiteraard dedans. tien kilometer, die een prooi werd van Geir Karlstad, toonde daaren tegen zijn toegenomen macht aan in vergelijking met het vorig jaar. Hij kon tegen het einde zowaar weer versnellen, maar zijn sprint vermogen is er op achteruit ge gaan. „Daar valt nog best aan te sleute len", verwacht Van der Duim. Hij gaat er daarom ook vanuit over drie weken, op het WK in Hamar, een hoofdrol te kunnen vertolken. Voor de buitenlandse concurrentie is er beduidend meer werk aan te winkel. Net als bij het dames- schaatsen is de ontwikkeling bui ten de Nederlandse grenzen ge stagneerd. Uitgeblust Bij de Noren is het een en al treur nis, wat eerder bij de landenont- moeting tot uiting kwam. Falk- Larssen maakt op bijna 24-jarige leeftijd en met een wereldtitel op zak een uitgebluste indruk. Karl stad manifesteerde zich op de lan ge afstanden en verhinderde dat niet alle hoofdprijzen in handen vielen van de Nederlanders, die met zeven van de twaalf uitgereik te medailles voor de afzonderlijke afstanden toch al zo'n vorstelijke buit binnenhaalden. Maar ook de verwachte tegenstand van de Oostenrijker Hadschieff en thuisrijder Tomas Gustafson bleef achterwege. Hadschieff was van de kaart na een nauwelijks te voorko men valpartij op dë sprint en kon Falk-Larssen gezelschap houden in de warme kleedkamer toen de niet van gevaar ontblote 10.000 me ter werd afgewerkt. Gustafson onderstreepte weer eens de betrekkelijkheid van aller lei schaatstheorieën. Hij veronder stelde een ideale voorbereiding achter de rug te hebben in Eskil stuna en verwachte weinig van de Nederlanders, die volgens hem op de koffie zouden komen na hun verblijf in Davos. Eén voorspelling van de praatgrage Zweed is wel haarfijn gekomen. Want nadat Ver geer vier weken terug in Oslo furo re had gemaakt riep Gustafson de nieuwe Nederlandse kopman al uit tot de aanstaande Europese kam pioen. Zaterdagavond, tussen de beide toernooidagen, had Gemser nog (foto ANP) een open oog voor de malaise bij de andere schaatsnaties. „We moe ten ons nu niet kietelen, want veel concurrenten blijven ver beneden hun kunnen", stelde hij vast. Giste ren stond hij op het standpunt dat een dergelijke benadering afbreuk zou doen aan de waardering voor de prestaties van zijn rijders. „Wij hebben na het olympisch jaar ten minste niet het hoofd in de schoot gelegd. Waar de andere landen mee zitten is hun zorg. Want neem nou de Russen, die speelden in Davos verstoppertje met zichzelf. Ze maakten zich alleen maar onzeker der. Een erg onvolwassen benade ring". De drastisch bijgestelde Neder landse opvattingen hebben met na me Vergeer een duw in de rug ge geven. Er is meer duurwerk ver richt dan in enig voorgaand jaar en dank zij nauwgezette medische steun konden de kernploegen het uiterste uit de training halen. Ver geer beschikt daarom eindelijk over de kracht om de gang van za ken in het allround-schaatsen te dicteren. Vergelijkingen met een illustere voorganger als Ard Schenk, de laatste Nederlander die ESKILSTUNA (GPD) - Hil bert van der Duim, in Eskilstu na de derde Nederlander, moet zich via de nationale titelstrijd kwalificeren voor het WK, over drie weken in het Noorse Ha- mar. Zelfs de kersverse Euro pese titelhouder Hein Vergeer en nummer twee Frits Schalij hebben nog geen honderd pro cent zekerheid. Vergeer en Schalij moeten het komende weekeinde in Alk maar minimaal respectievelijk vijfde of vierde worden. Dan valt er aan hun verkiezing in de WK-ploeg niet meer te tornen. Van der Duim plaatst zich zon der meer als derde man wan neer hij in Alkmaar niet lager eindigt dan de derde plaats. Hij is anders afhankelijk van de keus van de Begeleidings Com missie Kernploegen, die in de oorspronkelijke opzet de vier de rijder aanwijst. Meteen na afloop van het Euro pese titelstrijd slepen de Ne derlanders in de kleedkamer reeds de messen voor het Ne derlands kampioenschap. De drie toppers Vergeer, Schalij en Van der Duim zien het kam pioenschap als een onderlinge prestigestrijd, waarbij het abonnement van Van der Duim de inzet vormt. Zes keer achter elkaar eigende hij zich de titel toe. De schaatsers prepareren zich apart op het NK. „In Alkmaar wordt het een gevecht van man tegen man", aldus bondscoach Henk Gemser. op een EK (in 1972) ook drie afstan den won, dringen zich onontkoom baar op. Bij Schenk was het vooral een mentale kwestie alvorens hij, gehard onder het juk van Kees Verkerk, de alleenheerser werd. Gemser, destijds conditietrainer, herinnert zich maar al te goed: „Schenk was lui in de training, je moest hem steeds op zijn sodemie ter geven. Voor Vergeer is zelfs de training een feest. Hij doet precies watje hem opdraagt, een ideale go- ser voor een trainer". gouden toekomst Vergeer staat pas aan het begin en zijn greep naar de macht kwam ei genlijk te vroeg. Ook na zijn eerste grote titel, nota bene als debutant, hield Vergeer de blik gericht op de verre toekomst. Op de Olympische Winterspelen van 1988 om precies te zijn. „Daar wil ik goud winnen op de 1500 en 5000 meter", zei de nieuwe Europese kampioen, „want olympisch goud is toch het hoogst bereikbare wat er is". ESKILSTUNA (GPD) - Uit niets viel op te maken dat Hein Vergeer het afgelopen weekeinde debuteer de op een groot allround-toernooi. Op de ijsbaan in Eskilstuna had de 23-jarige Pietje Bel van de kern ploeg lak aan de reputatie van fa vorieten als Bozjev, Gustafson en Van der Duim. Met eenzelfde jon gensachtige onbevangenheid sprak hij, als betrof het een routi neklus van een gelouterd kam pioen, de buitenlandse pers toe. Uit het hele gedrag van Vergeer spreekt persoonlijkheid. Hij mist de verlegenheid die Van der Duim jarenlang kenmerkte of het in troverte van Frits Schalij. Met Emiel Hopman vormt Hein Ver geer een hondsbrutaal duo binnen de kernploeg dat nergens bang voor is. Hilbert van der Duim gaf zijn troonopvolger wellicht het grootste compliment. „Hein heeft in potentie meer kwaliteit dan ik op zijn leeftijd heb gehad. Ik vind het razendknap, wat hij heeft ge daan". Hoewel hij debuteerde maakte de lefgoser uit het Zuidhollandse Haastrecht niet de indruk bevan gen te zijn door de zenuwen. Om zich te wapenen tegen de druk, die het rijden van een titeltoernooi nu eenmaal met zich meebrengt, maakt Vergeer gebruik van de Hapto-therapie van Ted Troost. De Rotterdammer heeft in het verle den al vele topsporters en teams (onder andere AZ'67) geholpen. Vergeer: „Ik ging vorig jaar naar Troost toe, omdat ik nogal last had van migraine. Zijn therapie is in middels een onderdeel van mijn training geworden. Het leert me omgaan met stress-situaties. Een week voor een toernooi ga ik naar Troost toe. Door zijn therapie raak ik de spanning in mijn lichaam kwijt. Ik heb me de techniek aan geleerd om tot mezelf te komen en om de juiste houding ten opzichte van mijn eigen lichaam te bepa len". Het rijden van Vergeer in de Zweedse koude was het afgelopen weekeinde van grote klasse. Nadat hij de 1500 meter al op zijn naam had gebracht kwam het kampioen schap voor hem in zicht door zijn verrassende zege op de vijf kilome ter. „Ik was verbaasd over het ge mak, waarmee ik de vijf kilometer reed. Ik wist toen ook, dat ik door middel van een derde afstandszege kampioen kon worden. Toen Frits Schalij op de 1500 meter onder de tijd van Oleg Bozjev dook, voelde ik dat het er in zat". Nadat hij de Europese titel mid dels zijn derde afstandsoverwin ning al in een vroeg stadium had veiliggesteld, reed Vergeer nog een opmerkelijke tien kilometer waar op hij zijn persoonlijk record met 24 secondén verbeterde. „Ik had er wel met de pet naar kunnen gooi en, maar dat wilde ik niet. Dat maakt je impopulair. Kijk maar naar Falk-Larssen twee jaar géle- den. Zijn lakse houding op de tien kilometer werd hem toen in Oslo niet in dank afgenomen". Nu Vergeer zich zo nadrukkelijk heeft aangediend, rijst de vraag hoever diens mogelijkheden rei ken. De naam Ard Schenk viel zelfs al in Eskilstuna. Coach Henk Gemser: „Vergeer kan een hele grote worden, maar dan zal hij niet met zijn kop in de wolken moeten gaan lopen. Hein zal zichzelf moe ten blijven". In de schaduw van Hein Vergeer keek ook de verrassende nummer twee in Eskilstuna, Frits Schalij, terug op een geslaagd toernooi. Za terdagmorgen begonnen als het probleemgeval binnen de kern ploeg reed de Weespenaar zijn bes te wedstrijd uit zijn carrière. Schalij dreigt wel de eeuwige twee de van het schaatsen te worden. In de topjaren van Hilbert van der Duim moest hij genoegen nemen met een bescheiden plaats en nu de Fries voorlopig een stapje heeft moeten terugdoen, grijpt Hein Ver geer het eremetaal weg voor Scha- lij's neus. „Toch blijf ik er in gelo ven, dat ik nog eens kampioen word. Ik wil dat per se". Hilbert van der Duim zag zijn kan sen op een trilogie in rook opgaan door het mislukken van zijn vijf ki lometer. „Ik heb mijn vijf kilome ter verkeerd opgebouwd en op de 1500 meter kon ik mijn krachten niet goed verdelen. Daar ga ik voor ADVERTENTIE ZEG MAARi TEGEN 'Nv KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID1 het wereldkampioenschap in Ha- mar hard aan werken. Gelukkig maakte mijn 10 kilometer iets goed, hoewel ik van het toernooi in zijn totaliteit veel meer verwacht had", aldus Van der Duim. Nederlands vierde man, Emiel Hopman, zag een goede klassering door een val na 150 meter op de sprint de mist in gaan. Door zich vervolgens op de vijf kilometer te gen wereldkampioen Bozjev leeg te knokken, mocht hij alsnog deel nemen aan de tien kilometer. Op die afstand zat Gemser met een taktisch probleem, omdat Hopman weer tegen Bozjev, die in het klas sement nog een bedreiging vorm de voor Schalij's tweede plaats, moest rijden. Gemser: „Hopman mocht niet als trekpaard voor Boz jev fungeren. Daarom gaf ik Emiel de opdracht de kat uit de boom te kijken". Het advies bleek voor do vemansoren bestemd, want Hop man liet Bozjev na een aantal ron den voor wat-ie was om er vandoor te gaan. Hopman: „Ik heb niet ge hoord wat Gemser tegen me ge zegd heeft, en bovendien, ik rijd mijn eigen race. Ik ga me niet opof feren voor een ander. Je raakt, als je je moet inhouden, helemaal uit je ritme. Dat had me anders mijn medaille op de tien kilometer ge kost".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9