Paus fel politieke tegen kerk Topman joods congres is welkom in Moskou Crisis afgewend in Libanon Franse zorg om 'Euroterrorisme, Kerkvorst in Venezuela Nieuwe partij rond president Portugal IJzeren Maggie snwlt niet voor bewonderaar Discovery terug na geheime ruimtereis Auschwitz herdacht MAANDAG 28 JANUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS - De moord op de hoge defensie-ambtenaar René Audran afgelopen vrijdag door de terroris- tenorganisatie 'Action Directe' kwam voor insiders niet onver wacht. Dat neemt niet weg dat de zelfde experts het afgelopen week end geen enkel spoor hadden ge vonden dat in de richting van de daders zou kunnen leiden. Gene raal Audran was verantwoordelijk voor een van de minder populaire, door Rudolph Bakker de aandacht gevestigd op de Fran- 0p ^et punt staan te beginnen, maar hoogst winstgevende, ex portproducten van Frankrijk. Hij regelde de verkoop van Frankrijk's CARACAS (UPI/ANP/AP) - Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag de bisschoppen van ^^eMand'^m^be^n Venezuela opgeroepen op te komen voor de mensenrechten en een rechtvaardiger verde- wü Frankrijk ziet slechts van leve ling van de welvaart, maar ook vastberaden op te treden tegen de voorstanders van de ring af in geval van heel uitzonder- zogeheten bevrijdingstheologie. De paus hield zijn gehoor voor, dat er mensen zijn die hun lerende op dracht van de kerk misbruiken. Zij "verkondigen niet de waarheid van Christus maar hun eigen theo rieën", aldus de paus in een toe spraak tot de Venezolaanse bis schoppen. Hij waarschuwde voor mensen die "de evangelische boodschap misvormen door het te gebruiken als een instrument in dienst van ideologieën en politieke strategieën." De paus hield zijn toespraak na in Venezuela welkom te zijn gehe ten door president Lusinchi, die vergezeld was van het voltallige Venezolaanse kabinet. Duizenden mensen juichten de paus van bui ten het om veiligheidsredenen her metisch afgesloten vliegveld toe. De paus kuste bij aankomst de Ve nezolaanse bodem en kreeg een eresaluut van 21 schoten. Tijdens een openluchtmis in de Venezolaanse hoofdstad Caracas haalde de paus fel uit naar echt scheiding, abortus en sterilisatie. Johannes Paulus II had geen goed woord over voor anticonceptie en sterilisatie hetgeen hij "onder alle omstandigheden verboden" acht- MADRID - De Portugese presi- Met zijn toespraak heeft Eanes dent Ramalho Eanes blijft in de po- het sein op groen gezet voor de op- litiek na zijn aftreden aan het eind richting van een nieuwe partij rond van dit jaar. Tijdens de jaarlijkse zijn persoon. Deze partij is geba- seerd op een groot aantal politici door Gerrit-Jan Hoek bijeenkomst in Lissabon om. zijn herverkiezing in 1980 als president te vieren, verklaarde Eanes, die zich na negen jaar presidentschap niet meer voor een derde ambtster mijn herkiesbaar mag stellen, dat hij zijn politieke werk nog niet als afgerond beschouwt. Eanes kon digde aan, dat hij na het verlaten van het presidentiële paleis van Belem actief zal trachten Portugal te moderniseren en beter te laten besturen. Finse CP weert stalinisten HELSINKI (DPA) - De Finse communisten hebben gisteren een nieuwe stap gezet op de weg naar scheiding van hun partij in de na tionaal gezinde meerderheid en de stalinistisch-dogmatische minder heid. Het Centraal Comité besloot op een vergadering in Helsinki tot een zodanige wijziging van het par tijstatuut, dat de deelneming van de minderheid aan het buitenge wone partijcongres dat op haar ei gen verzoek op 23 maart zou moe ten worden gehouden, praktisch onmogelijk wordt gemaakt. Terzelfdertijd keurde het Cen traal Comité onder leiding van par tijvoorzitter Arvo Alto de oprich ting goed van nog vijf aan de meer derheid getrouwe organisaties in de afdelingen die tot nu toe door de minderheid gedomineerd werden. Daarmee is de meerderheid in alle 24 afdelingen vertegenwoordigd en de minderheid in .maar acht. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse blanke pers heeft unaniem positief gereageerd op de voorstellen over grotere zwarte invloed, die staats president P.W. Botha afgelopen vrijdag beloofde. In zijn rede tij dens de opening van de eerste vol ledige werkzitting van het nieuwe driekamerparlement kondigde Bo tha de vorming van een forum aan, verschillende politieke her komst (zelfs uit de socialistische partij zoals de voormalige tweede man van de PS, Salgado Zenha), die in 1980 de kandidatuur van Ea nes gesteund hebben. De bestaan de partijen hebben tot dusver zure kritiek op de nieuwe partij in wor ding en het initiatief van Eanes ge leverd. Vooral omdat de nieuwe groepering, die politiek een cen trum-links karakter zal krijgen, een grote concurrent zal worden van de socialistische PS en de so ciaal-democratische PSD, die bei de op dit moment een coalitierege ring vormen. Volgens een recente enquête, no ta bene gepubliceerd in een week blad dat verbonden is met de PSD, zou de partij van Eanes 49 procent van de stemmen in de wacht sle pen, indien de huidige president zich direct met de partijleiding zou belasten. te. Hij zei voorts dat ouders het kindertal en het leeftijdsverschil tussen de kinderen "op een duide lijk verantwoorde wijze" dienen te bepalen. De kerkvorst noemde echtschei ding een "plaag die gezinnen ver nietigt en uitgesproken negatieve gevolgen heeft voor de opvoeding van kinderen." De paus bracht zondag een bezoek aan het natio nale theater en sprak daar met on geveer 500 Poolse emigranten en 200 anderen uit Oosteuropese lan den. Johannes Paulus zei zaterdag bij zijn aankomst op het vliegveld van Caracas dat het huidige tijdperk "een belangrijk en delicaat mo ment is in de geschiedenis van La- tijns-Amerika." "Ik wil met mijn bezoek die doel stellingen van vernieuwing bevor deren, waaruit vanzelf nieuwe doelstellingen voortkomen voor de herwaardering van het gezin als onverbreekbare eenheid, voor meer sociale rechtvaardigheid, en voor het streven naar nieuwe ini tiatieven op het gebied van onder wijs, werk en het naast elkaar le- De paus zei tijdens de vliegreis naar Venezuela in zijn pauselijke toestel tegenover journalisten, dat de onverwachte aankondiging de ze week van een buitengewone bij eenkomst van bisschoppen om het tweede Vaticaanse concilie te her zien was ingegeven door "nieuwe noden". Het zou vreemd zijn als die er na twintig jaar niet zouden zijn, aldus de paus. Hij omschreef de historische veranderingen door dat concilie - afschaffen ven het verbod om op vrijdag vlees te eten, kerkdiensten in de eigen taal - als "zeer positief'. De paus zei door te willen gaan op de weg die twintig jaar geleden werd ingeslagen door het tweede Vaticaanse concilie, dat gehouden werd van 1962 tot 1965. De paus blijft twee dagen in Ve nezuela tijdens een twaalfdaagse reis door Latijns-Amerika en het Caribische gebied. Hij zal nog Ecuador, Peru en Trinidad-Tobago aandoen. lijke politieke overwegingen. Hoewel deze omstreden export- activiteiten van Frankrijk ook door het socialistische bewind met de mantel der liefde worden bedekt, heeft de koelbloedig berekende moord door Action Directe minder se wapenindustrie, dan wel op een herleving van deze kleine groep terroristen. Action Directe laat sinds '79 van zich horen, wordt aangevoerd door de voortvluchtige Mare Brouillan en heeft zijn krach ten verenigd met soortgelijke ter- roristengroepen in België, West- Duitsland, Italië en Spanje. Deze herleving van het Westeu- ropese terrorisme in samenwer kend verband wordt dan ook al „euroterrorisme" genoemd en het richt zich voornamelijk op de NA VO en de banden die de Verenigde Staten met West-Europa onder houdt Op een moment dat de golf van pacifistische betogingen is weggeëbd en de onderhandelingen tussen de Amerikanen en de Sow- menen deze terroristen-uit-overtui- ging dat ze het 'weke onderlijf van West-Europa' nog het doeltref fendst kunnen aanvallen in zijn de fensie. Experts spreken in verband met deze terroristengroepjes van een 'derde wereldoorlog, die onof ficieel begonnen is', zonder daar mee te willen beweren dat 'Action Directe' en zijn filialen door de Sowjets zouden worden gediri geerd. Afgelopen 13 december had de Franse politie zes leden van Action Directe en zeven Italianen gearres teerd. De rechter die zich met de terroristenorganisatie bezig houdt, zo meldde het weekblad 'L'Ex- press deze week, zat al machteloos af te wachten tot Action Directe zou reageren. Het zelfde weekblad meldde dat met zorg naar België wordt gekeken, waar de hoofd kwartieren van de NAVO en de EEG gevestigd zijn, en waar de sterke arm in het geheel niet tegen •een fenomeen als het „euroterro risme" is opgewassen. België's nauwelijks gecontroleerde grenzen maken dit land dan ook een ideale verzamelplaats voor de organisato ren van nieuwe aanslagen. Voor het bewind van president Mitterrand doet zich het pijnlijke feit voor dat het - meteen na zijn ambtsaanvaarding in mei '81 - op de golf van een nu als onverstandig geoordeelde amnestie-operatie on der andere ook de kopstukken van Action Directe had vrijgelaten. De politie had zowel Mare Brouillan als zijn gezellin Nathalie Ménigon aanvankelijk opgespoord en achter slot en grendel gezet. Brouillon kwam er uit op basis van de over tuigingen van het nieuwe regiem. Nathalie Ménigon kreeg haar vrij heid terug om 'medische redenen'. Sindsdien had 'Action Directe' een aantal moorden op zijn geweten, waaronder die op twee politieman nen in de Parijse Rue Trudaine, eind mei '83. LONDEN (Rtr.) De Britse „IJzeren Dame" premier Thatcher heeft enkele jaren geleden de avances afgewezen van een dronken hoogwaardigheidsbekleder. Deze „onthulling" is niet afkomstig uit een boulevardblad, maar werd gisteren gedaan voor een gefas cineerd gehoor in het Britse Lagerhuis door de afgevaardigde Ni colas Fairbairn. Een hoogwaardigheidsbekleder met een fiks aantal glazen wijn op benaderde volgens Fairbanks de premier tijdens een plechtigheid in Edinburgh met de opmerking dat hij altijd al een oogje op haar had gehad. Thatcher zou daarop hebben geantwoord: „Heel goed. U hebt een goede smaak, maar ik geloof niet dat u er op dit mo ment toe in staat bent". Woordvoerders van de Britse premier weigerden commentaar. Thatcher was zelf niet in het Lagerhuis aanwezig tijdens het debat. CAPE CANAVERAL (AFP) - Het en dat de IUS-CInertial Upper Sta- Amerikaanse ruimteveer Dis- ge")raket van 50 miljoen dollar vol- covery is gisteravond om even ledig aan de verwachtingen had voor half elf onze tijd geland op Ca- beantwoord. De laatste keer, in pe Canaveral, daarmee een ge- 1983, had de raket nog gefaald, slaagd einde makend aan een De volgende ruimtependel is ruimtevaart van drie dagen die vastgesteld op 20 februari. Hij voornamelijk was bedoeld om een heeft een bemanning van zeven - geheime spionagesatelliet uit te onder wie senator Jake Garn - e zetten boven de Sowjet-Unie. De militaire Discovery was don derdagavond gelanceerd met een bemanning van vijf man: kapitein ter-zee Thomas Mattingly als com mandant (hij maakte zijn derde volledig openbaar. Perez de Cuellar ruimtereis), lt.-kolonel Loren Shri- i.rU Trliinlitplin(rpn ver als tweede piloot, lt-kol._James WA1 VlUGillCUIi^Cli Cambodja helpen CARACAS - Paus Paulus II bracht gisteren een bezoek aan het natio nale theater in Venezuela. Waar de kerkvorst zich ook begaf, overal werd hij omgeven door uiterst strenge veiligheidsmaatregelen. (foto ap> De militaire vlucht van 47 om wentelingen heeft een nieuw tijd perk van militaire operaties in de zogenoemde "High Frontier" van de ruimte ingeluid. Nooit eerder hadden Amerikaanse astronauten een geheime ruimtemissie uitge voerd voor het ministerie van de fensie. In tegenstelling tot alle voor gaande ruimtependels was alle communicatie van Discovery geco deerd en voor het publiek zwartge maakt. Commandant Mattingly deed er ook na de landing het zwij gen toe. Deze censuur was op verzoek van de luchtmacht, die Discovery voor 31,2 miljoen dollar van het ci viele ruimtebureau had gechar terd. Wat de luchtmacht wèl mee deelde was dat de vracht van de Discovery met succes was gelost door Ruud de Wit waarin zwarte gematigde leiders zitting kunnen nemen om te praten over eigen aangelegenheden 'tot op het hoogste niveau'. Ook kunnen zwarte Zuidafrika ners, die wonen in stedelijke gebie den, in de nabije toekomst eigen domsrechten op grond verwerven, hetgeen tot op heden onmogelijk was. Het vraagstuk van burger- 'Blanke pers' positief over rede van Botha rechten, voor met name zwarte ste delingen, zal ook worden aange pakt. Tot nu toe ging de Zuidafrikaan se apartheids wetgeving ervan uit, dat de zwarte bevolking zijn bur gerrechten slechts kon uitoefenen in de zgn. thuislanden, die evenwel door de rest van de wereld niet als aparte landen worden erkend. In de verschillende commenta ren wordt de rede van Botha be schouwd als het definitieve einde van de Verwoerd-doctrine. Voor malig president Verwoerd is de ar chitect van de huidige apartheid, zondagsblad Sunday Times noem de de rede van Botha de meest be langrijke, constructieve verklaring over de rassenpolitiek, sinds Ver woerd in de vijftiger jaren de apart heid wettelijk vastlegde. Een soortgelijk geluid was ook terug te vinden in het toonaange- WENEN (AP) - De voorzitter van het Joodse Wereldcongres, Edgar Bronfman, heeft verklaard dat hij is uitgenodigd voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. Hij zei te verwach ten dat de reis eind maart zal be ginnen. Hij wil in Moskou de posi tie van Russische joden in het alge- i joodse dissiden- door Italië vrijgelaten oorlogsmis dadiger Walter Reder. De Oostenrijkse premier Fred Si- nowatz verklaarde de affaire 'bij zonder te betreuren.' Hij noemde de actie van de minister 'een ernsti ge politieke fout.' 'Ik heb me daarvan gedistan tieerd en de minister gevraagd een weerklank die zijn gedrag heeft ge had. De minister verklaarde dat de Italiaanse regering vier voorwaar den had gesteld voor de vrijlating i Reder, die 33 jaar in Italië ge- BANGKOK/PEKING (Rtr./UPI) - De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Javier Perez de Cuellar, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het grensgebied tus sen Thailand en Cambodja. Perez beloofde alles in het werk te zullen stellen om vrede tot stand te bren gen in Kampuchea, waar guerrilla strijders in een felle strijd zijn ge wikkeld met Vietnamese troepen. De VN-leider bezocht een door gangskamp voor Cambodjaanse vluchtelingen in de buurt van de Thailandse stad Ban Angsila. Bij zijn aankomst hielden de gevech ten in de onmiddellijke omgeving van het kamp op. Een uur voordat Perez arriveerde had Son Sann, de leider van het niet-communisti- sche „Nationale Bevrijdingsfront van het Khmer Volk" (KPNLF), de 22.000 vluchtelingen in het kamp bezocht. De twee mannen ont moetten elkaar niet. Eerder bezocht Perez het op tien kilometer van de grens gelegen kamp Khao-I-Dang, waar 62.000 vluchtelingen verblijven. De lei ders van de vluchtelingen vroegen de VN-leider de vrede te herstellen in Cambodja. Perez antwoordde daarop dat hij „alles zal doen wat in zijn vermogen ligt om een oplos sing te vinden voor dit probleem". Groene heffen vangen had gezeten.. Oostenrijk ofrl P^l^lnTl OT1 moest zich met Reder belasten «U-U-. i ten in het bijzonder ter sprake verklaring op te stellen,' aldus Si- brengen. Ook de emigratie-beper- nowatz, die er bijjie congresleden kingen voor R hij bespreken. Russische joden wil °P aandrong zich door het incident De uitnodiging is telefonisch ge vende dagblad The Star, dat in Jo- ^aan door de Russische ambassa die i hannesburg verschijnt. „Eindelijk heeft president Botha dan de Ver woerd-ideologie uit het raam ge gooid en een aanzet gedaan voor een aantal nieuwe waarden, waar bij blank 'baasskap' naar de twee de plaats is verdrongen door hu manitaire en economische waar den", aldus het dagblad. Negatief was de reactie van de leider van de blanke Conservatieve Partij, Andries Treurnicht. Deze kondigde aan komende week een motie van wantrouwen in te die nen, omdat Botha bereid is de apartheid af te schaffen en 'het land over te geven aan zwarte en niet te laten verleiden tot de ge dachte dat Oostenrijk niet pal staat voor de democratie. De Oostenrijkse minister van de fensie heeft zaterdag gezegd dat hij de oorlogsmisdadiger Walter Re der nooit op het vliegveld afge haald zou hebben, als hij had gewe ten dat Reders aankomst openbaar gemaakt zou worden. Hij zei „diep getroffen" te zijn door de 35 jaar bestaat. Het communistische heerschappij'. BEIROET - Afgelopen nacht is op het laatste moment een nieuwe po litieke crisis in Libanon vermeden toen een van de sleutelfiguren in de regering van nationale eenheid besloot zijn op zaterdag ingedien de ontslagbrief in te trekken. Na een spoedbijeenkomst van de door Aernout van Lynden voornaamste moslimleiders in Bei roet liet Selim el Hos?, een voorma lige premier die minister van on derwijs en arbeid is, in de vroege ochtend weten van zijn eerder be sluit af te zien. Eerder gisteren was staat als 'Mister Clean' een spoedzitting van het kabinet schikte niet uitgesteld terwijl premier Karami en andere ministers, evenals overi gens afgezanten uit Syrië, Hoss poogden te overtuigen van zijn voornemen af te zien. Hoss, de belangrijkste soeniti- sche leider uit Beiroet in het kabi net en een van de voornaamste economen in Libanon, had op za terdag in een brief aan Karami la ten weten „geen nut te zien in ver dere samenwerking in het kabi net". Verdere redenen voor zijn be slissing gaf Hoss niet. Sinds het ontstaan van deze, door Syrië gesteunde, regering ne gen maanden geleden, vervult Hoss een sleutelrol binnen het ka binet tussen enerzijds de sjiitische en Druzenleiders Berri en Jum- blatt en anderzijds de christelijke bondgenoten van president Ge- mayel. Hoss, die in Beiroet bekend hij be- eigen militie wordt gezien als de enige on kreukbare politicus in Libanon - wordt dan ook door de Libanese kranten beschreven als de 'brand weerman van het kabinet'. Er is weinig twijfel dat als hij inderdaad zou zijn opgestapt, de gehele rege ring uiteen zou zijn gevallen. Vanaf het moment dat op zater dag bekend werd dat de oud-pre mier van plan was de regering te verlaten, waren de verwachtingen in Beiroet dat zowel de andere moslimministers als de in Libanon zo invloedrijke Syrische regering uiteindelijk Hoss onder te veel druk zouden zetten om zijn beslis sing niet uit te voeren. Tijdens een persconferentie op zaterdag verklaarde de sjiitische leider Nabih Berri, die minister van justitie is, dat alhoewel hij het besluit van Hoss kon begrijpen „de huidige, uiterst delicate situatie geen enkel ontslag mogelijk maakt". Berri verwees hierbij met name naar het feit dat Israël bin- Wenen, waar het bestuur het Joodse Wereldcongres momen teel vergadert. Bronfman zei ech ter nog niet voor de volle honderd procent zeker te weten of de reis ook echt doorgaat. Ook externe factoren als de oost-west-verhou- ding en de ziekte van Tsjernenko kunnen invloed hebben op het al of niet doorgaan van de reis, zo zei hij. 'Ik weet pas dat het doorgaat als ik in Moskou arriveer.' Eerder op de dag hadden de OSCWIECIM (AP/DPA) - Ex-ge- joodse leiders hun woede geuit vangenen van het Duitse vernieti- over de ontvangst door minister gingskarnp Auschwitz-Birkenau van defensie Friedhelm Fri- hebben dit weekeinde het feit her- schenschlager van de vorige week dacht dat ze 40 jaar geleden door het Rode leger werden bevrijd. Onder de aanwezigen bevonden zich acht tweelingen, die indertijd voor de gaskamers werden ge spaard om te worden gebruikt voor medische' 'experimenten' door de beruchte kamparts Joseph Menge- le. 'Ik had veertig jaar geleden nooit gedacht dat ik nog eens Joodse liedjes zou zingen in Auschwitz,' aldus één van hen. De tweelingen legden de drie kilometer van het kamp Birkenau naar Auschwitz af en gingen opnieuw de poort door die is voorzien van de woorden 'Ar beit macht frei.' De overlevenden, die toortsen droegen en de beruchte jodenster ren weer hadden opgespeld, wer den in het kamp ontvangen door de burgemeester van Osweicim, zoals de plaats nu heet. Zaterdag was de herdenkings plechtigheid al begonnen met het bezoek van delegaties van onder meer Poolse overlevenden en van het Rode Leger. Tussen 1940 en 1945 werden in het vernietigingskamp vier mil- moest zich zonder de publieke opinie te verontrusten. Reder mocht gedu rende tien dagen geen enkel con tact met de buitenwereld hebben. Zijn terugkeer naar Oostenrijk moest tot donderdagavond geheim gehouden worden. En de vrijlating van Reder moest donderdagavond tegelijkertijd in Rome en Wenen bekendgemaakt worden. Vrijdagavond verklaarde Fri- schenschlager, die in een interview met de televisie Reder een krijgs gevangene had genoemd, niet van plan te zijn af te treden. Ruim tweeduizend overleven den van het Duitse concentratie kamp Auschwitz en nabestaanden van slachtoffers hebben zondag in Tel Aviv deelgenomen aan een her denking van de bevrijding van het kamp door de Russen. Op de herdenking is bezorgd heid tot uiting gekomen over het feit dat men internationaal 180 pu- blikaties kent FREIBURG (Rtr.) - Het hoofdbe stuur van de Westduitse Groenen Partij heeft zaterdag ingestemd met het voorstel van het dagelijks bestuur om de afdeling West-Ber- lijn te ontbinden: Deze afdeling is geïnfiltreerd door neo-nazistische elementen, maar weigert zich hier van te ontdoen, aldus een woord voerder van De Groenen. Het besluit moet de afdeling West-Berlijn niet alleen binnen de partij buiten spel zetten, maar ook voorkomen dat deze afdeling als „Groenen" kan meedoen aan de verkiezingen voor de gemeente raad op 10 maart. In die raad is ove rigens een andere radicaal linkse partij, de „Alternative Liste", met negen zetels vertegenwoordigd. OWIECIM - Overlevenden van het nazi-concentratiekamp Ausch witz brachten gisteren een herden kingsplakkaat aan bij een crema torium in Birkenau. Over de hele wereld werd dit weekeinde her dacht dat het concentratiekamp Auschwitz precies veertig jaar geleden door het rijk der legenden wordt het Russische leger werd bevrijd. nen de komende drie weken zou beginnen met het terugtrekken van zijn troepen uit Zuid-Libanon. Om een vredige overname van het bevrijde gebied voor de Libanese autoriteiten mogelijk te maken staat centraal dat de politieke on enigheid tot een minimum wordt beperkt. Behalve pogingen van de mos limministers om Hoss van mening te doen veranderen, hebben ook de Syriërs enig initiatief ondernomen. Gisteren is een hoge Syrische rege ringsfunctionaris naar Beiroet ge komen om met Hoss te overleggen en een delegatie van adviseurs van Hoss werd op zaterdag naar Da mascus gesommeerd om met vice- president Khaddam te spreken. Ook Syrië wenst enige mate van stabiliteit in Libanon te zien, zeker nu de Syrische aartsvijand Israël joen mensen door de* op het punt staat zijn bezettings- moord. Het is nu ingericht als mo- macht terug te trekken. nument.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7