Mooie toren is niet lelijk Water loopt over bij Rijnziehtstraat lACHTERfiftONDI Pleidooi voor behoud van Medisch Archief Daverende twirl-shows Inbrekers slaan toe op diverse plaatsen Oorzaak nog niet vastgesteld MAANDAG 28 JANUARI 1985 Een mooie toren is niet lelijk. Met die gedachte in het achter hoofd heeft de gemeente Leiden vorig jaar aan de Rotterdamse ar chitect Henk Klunder opdracht gegeven om een woongebouw te ontwerpen voor het voormalige fabrieksterrein van Nieuwenhui- zen aan het Galgewater. De ar chitect mocht het zelf uitzoeken, over hoog en laag werd niet ge sproken. Maar, het was natuur lijk niet voor niets dat het ge meentebestuur de ontwerper van het hoogste woongebouw van Europa, dat in Rotterdam moet verrijzen, had uitgekozen om voor Leiden een markant ge bouw te ontwikkelen. Het resultaat van de opdracht hebben we vorige week mogen aanschouwen: een vijftig meter hoge woontoren. 19 verdiepin gen met in totaal 72 woningen. Een mini-wolkenkrabber die het silhouet van Leiden grondig zal veranderen en dat afrekent met het huisje-boompje-beestje-bou wen van de laatste jaren. door Jan Rijsdam Voor meer steden in ons land worden op dit moment spectacu laire, hoge woongebouwen ont wikkeld. volgens de filosofie van de 'compacte stad'. Dat wil zeg gen: het zoveel mogelijk bouwen in de bestaande woongebieden om de leegloop van de stad te ke ren. De vraag is gerechtvaardigd hoe dit in verhouding staat tot de weinig populaire hoogbouw uit de jaren zestig. Flats in de Leidse Meren wijk en het Morskwartier zijn steeds moeilijker verhuur baar en de hoogbouwplannen voor de Stevenshofpolder zijn tot een absoluut minimum terug geschroefd omdat er geen vraag naar zou zijn. Markant Een belangrijk verschil met de hoogbouw uit de jaren zestig, zo legde architect Klunder vorige week aan de leden van de com missie volkshuisvesting uit, is dat dat het nu niet gaat om mas sale bouw van galerijflats in gro te, groene uitbreidingsgebieden. Die flats waren meestal bestemd voor woningzoekenden (veelal de laagstbetaalden) die geen en kele keus hadden. De huidige, negentien verdie pingen tellende woontoren moet een 'markant' gebouw worden, gesitueerd vlakbij het centrum van de stad. Als toekomstige be woners worden over het alge meen genoemd één- en tweeper soonshuishoudens, die niet al te slecht bij kas zitten en die graag, hoog en droog, in hartje stad wil len wonen. Bewoners van die woontoren dragen bovendien bij aan de verlevendiging van de stad en aan de vergroting van het draagvlak voor voorzieningen zoals openbaar vervoer, winkels, bioscopen en de schouwburg. Een essentieel verschil tussen toen en nu is dus dat de hoog bouw niet bedoeld is voor men sen die geen keus hebben maar voor mensen die er juist een voorkeur voor hebben om be schut te wonen in het midden van de stad. Vast staat dat het een kleine minderheid in Nederland is die graag in hoge gebouwen woont. De schattingen lopen uiteen van tien tot twintig procent. Het is dus duidelijk dat de gemeente Leiden een risico loopt met het neerzetten van een hoog woon gebouw en dat een onderzoek naar de woonwensen op dit ter rein noodzakelijk is. Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting deelt desgevraagd mee dat bij de directie woonruimteverdeling momenteel geen duidelijk beeld bestaat van de woonwensen ten aanzien van de 'nieuwe' hoog bouw. Er moet dus nog vast komen te staan dat de belangstelling die men voorziet wel aanwezig is. Al was het alleen maar om een eind te maken aan het verhaal dat de hoogbouw wordt ontwikkeld omdat stadsbestuurders daar mee uitdrukking willen geven aan hun macht en prestige of om dat architecten graag hoge woon gebouw ontwerpen en er vervol gens een doelgroep bij gaan zoe ken. Enig wantrouwen blijft evenwel op z'n plaats zolang er nog architecten rondlopen die de Bijlmermeer het voorbeeld van een geslaagde woonwijk vinden Een kwestie waarover ook dui delijkheid moet komen zijn de woonlasten. In de eerste plaats over de maandelijkse huur maar ook over de servicekosten be staat nog veel onduidelijkheid. Wethouder Tesselaar heeft een bedrag van honderd gulden per maand genoemd, maar architect Klunder heeft voor het 40 verdie pingen tellende woongebouw dat hij voor Rotterdam ontwierp een bedrag genoemd van 200 gul den servicekosten per maand. Het is ook niet voor niets dat de belegger (het ABP) zich uit dit project heeft teruggetrokken. De reden daarvoor is het bestuderen waard. Belangstelling De verwachting van de ge meente Leiden, dat men over be- langstelling voor de woontoren niet te klagen zal hebben, is voor al gebaseerd op Rotterdamse er varingen. Joop ten Velden, direc teur van een adviesbureau 'Advi- sie' in Den Haag, heeft in 1983 een onderzoek verricht naar de geïnteresseerden die reageerden op een advertentie voor de woon toren in Rotterdam. Het aantal belangstellenden was daar be duidend hoger dan het aantal be schikbaar komende flats. Veel mensen die reageerden bleken overigens al in flats in Rotterdam of omgeving te wo nen waaruit, volgens Ten Vel den, de conclusie mag worden getrokken dat zij de goede kan ten van de hoogbouw waarderen en geen permanente weerzin te gen het wonen in flats hebben ontwikkeld. Vooral kleine huis houdens hebben belangstelling: vijftig procent één- en tweeper soonshuishoudens en veertig procent alleenstaanden. De meest voorkomende leeftijd ligt tussen de twintig en dertig jaar, maar ook de groep boven de vijf tig is behoorlijk vertegenwoor digd. Ruim tachtig procent van de gegadigden oefent een beroep uit (meestal in het centrum van Rotterdam) terwijl de ouderen een uitkering of pensioen heb ben. Een bijzonderheid is dat twintig procent geen auto zal be zitten als men een flat in de woontoren betrekt. De meeste mensen zoeken een driekamerwoning waarbij opvalt dat de meesten kleiner willen gaan wonen. De gemiddelde huur die men gewend is te beta len was 595 gulden, 47 procent wil minder betalen, 31 procent meer. Voor servicekosten wil men gemiddeld 210 gulden per maand betalen. Tegen de verwachting in wil niet iedereen op de hoogste etage van de woontoren wonen. Slechts elf procent wil uitslui tend op de bovenste verdieping wonen. De bijzondere identiteit van de woontoren is voor 21 pro cent van de belangstellenden de reden waarom men geïnteres seerd is. Het meest belangrijk wordt genoemd de locatie in het centrum van Rotterdam, dicht bij het centraal station. Globaal komt het er op neer dat de belangstellenden kleine huishoudens betreft, veelal jong en zonder kinderen, met een re delijk goede baan, of mensen op gevorderde leeftijd met een goed pensioen. Ongetwijfeld zal de vraag gesteld worden of de ge meente Leiden moet bouwen voor wat toch een beetje elitaire doelgroep, een binnenstadselite, mag heten. Daar kan men de nodige be zwaren tegen hebben, maar men moet zich dan wel bedenken dat ook in de Stevenshofpolder niet gebouwd wordt voor de laagst betaalden, ma^r voor mensen die zich kunnen permitteren om van een goedkope fiat naar een duur dere eengezinswoning te verhui- Het is een duidelijke zaak dat de woningnood voor een belang rijk deel kwalitatief is geworden. Dat wil zeggen dat we steeds meer moeten bouwen op een specifieke manier voor bepaalde categorieën woningzoekenden. Alleen op die manier (via door stroming) komt er ook goedkope woonruimte beschikbaar (met een huur van rond de tweehon derdvijftig gulden) waaraan een grote behoefte bestaat onder een grote groep jonge woningzoe kenden. De doorstroming is dus een facet dat ook bij het peilen van de belangstelling voor de Leidse woontoren niet uit het oog mag worden verloren. Vragen Vast staat dat nog heel vragen kleven aan het plan voor de bouw van een woontoren aan het Galgewater. Enige terughou dendheid is op z'n plaats al wordt het wel tijd dat we eens af komen van de kater over de hoogbouw uit de jaren zestig en van de gedachte dat het wonen in hoogbouw per definitie onaan trekkelijk is. Een flink deel van de bevolking woont in een fiat en. wat belangrijker is, tot hun volle tevredenheid. Blijft over de vraag of een woontoren nu mooi of lelijk is. Argumenten voor of tegen zijn er in overvloed. Het is evenwel niet de hopen dat de Leidse toren sneuvelt op de eeuwige 'domi nees' die de middelmatigheid prediken. Een mooie toren is niet lelijk, al moet gezegd worden dat bij de nadere uitwerking van het plan een markantere verschij ningsvorm van de Leidse toren nog de nodige aandacht behoeft. Van Jonge Socialisten in PvdA LEIDEN - De Jonge Socialisten in de PvdA roepen hun raadsfrac tie op mee te werken aan het be houd van het voormalig Medisch Archief van het ministerie van de fensie aan de Oude Varkenmarkt 12-16. Over het lot van dit pand, en de zeventien krakers die er wonen, vergadert de gemeenteraad van avond. Burgemeester en wethou ders willen dat het gebouw wordt gesloopt om plaats te maken voor woningbouw en een passage. Zij worden daarin gesteund door de PvdA-fractie in de raad en de WD. De jongere generatie PvdA'ers vinden echter dat de gemeente niet te drammerig moet zijn bij de ver nieuwing van de binnenstad. De Jonge Socialisten schrijven in een brief aan de PvdA-fractie dat de plannen voor de sloop van het ar chief en de bouw van de passage Noordeinde-Oude Varkenmarkt eerst eens grondig onder de loep moeten worden genomen. Daar mee sluiten zij zich aan bij de wen sen van de oppositie in de gemeen teraad. "Gezien de ruimte en de plaats van het project lijkt ons de opzet van het project nogal onwe zenlijk". "Het bestuur van de Jonge So cialisten vindt dat de plannen van de huidige bewoners van het Me disch Archief nader moeten wor den bestudeerd en een eerlijke kans moeten krijgen. Tevens me nen wij jullie erop te moeten wij zen dat vanuit de buurt is toege zegd dat men de plannen van de gemeente gaat tegenwerken". HERRIE - Een 22-jarige bewoner van de Leidse Kiekendiefhorst zag zondagochtend omstreeks half zes zijn geluidsinstallatie in politieau to verdwijnen omdat hij hardnek kig weigerde de volumeknop terug te draaien. De politie had ongeveer drie kwartier aan de deur staan bonzen, na klachten van buren. Toen werd de voordeur geforceerd. Bij de Leidse Twirl kampioenschappen mocht gisteren in de serie solo's tot en met 10 jaar Chariot van den Nieuwenburg de eerste prijs in ontvangst nemen. Tweede in die klasse werd Dion Hoppenbrouwer en Jolenta Planje recht op de foto) kreeg de derde prijs. "foto Holvast) LEIDEN - Menig traantje van ont roering en blijdschap werd ge- pleng tijdens de 'ceremonie proto collaire' bij de Leidse Twirl-kam- pioenschappendie de Vereniging van Zelfstandige Majoretten Groe pen gisteren in het Universitair Sportcomplex had georganiseerd. Twirling heeft alles met durven te maken. Majorette zijn in een gro te groep is één ding, maar in je een tje in een reusachtige zaal voor pu bliek en jury je kunsten met de ba ton vertonen, is heel iets anders. Er ging dan ook wel eens iets de mist in. Bij moeilijke pirouettes ook nog zoveel concentratie en timing op brengen, dat de baton weer precies in je handen terecht komtbleek voor de meesten een heel moeilijke opgave. Niettemin brachten de deelneem sters een daverende show ten beste. Vertederend waren de kleintjes in hun poezelige pakjes. En er was zo waar één jongetje dat zijn virtuoze kunstjes vertoonde: Dion Hoppen brouwer. Hij werd tweede in de se rie solo's tot en met tien jaar. Van de duo's van dertien jaar en ouder werden Monique Lasschuit en Rosalien van der Meer Leids kampioen. Diezelfde Monique Las- schuit had later op de middag te kampen met een technische storing haar muziekcassette bleek niet op gang te willen komen. Dat zoiets niet goed is voor de concentratie, zal eenieder duidelijk zijn. Niette min bracht zij haar show even later met de nodige branie ten beste, maar desondanks kwam zij indivi dueel niet verder dan de derde plaats bij de solo's voor 15 jaar en ouder. De tweede plaats in deze klasse ging naar Lucinda Jansen. Sandra de Kier. die er inderdaad 'uitsprong' met haar optreden, won de eerste prijs en werd daarmee Leids kampioene twirlen. De overige uitslagen: bij duo's tot en met 12 jaar wonnen Bianca en Danielle Bakker de eerste prijs. Véronique de Laaf werd eerste in de categorie solo's 11 tot en met 12 jaar (afdeling C). bij de solo's van 13 tot en met 14 jaar afdeling B) ging Anneke van Rijn met de eer strijken. Bij korfbalclub en in woningen LEIDEN - Woningen aan de Groe- nesteeg, Van Riebeeckhof en de Obrechtstraat en het clubhuis van de korfbalvereniging Zuiderkwar tier zijn vrijdag en zaterdag het doelwit van inbrekers geweest. Uit een woning aan de Obrecht straat werden zaterdag aan het eind van de middag een video recorder en voor ongeveer 10.000 gulden aan sieraden ontvreemd. Volgens de politie zijn de daders via de voordeur binnengekomen. Deze was wel gesloten maar stond niet op het nachtslot. Sporen van braak zijn niet gevonden. Uit een woning aan de Van Rie beeckhof verdween vrijdagnacht het halve interieur. De kleurentele visie, een teakhouten kastje, stof zuiger, klopboormachine, wandklok en een eiken kast wer den door de dieven meegenomen. De achterdeur was geforceerd. Inbrekers die vrijdag in een huis aan de Groenesteeg aan de slag gingen hadden kennelijk handen te kort. Zij zetten de televisie klaar voor transport maar namen het ap paraat niet mee. Wel werden een videorecorder, stereotoren, twee siergeweren, een paar zilveren armbanden en 125 gulden huis houdgeld gestolen. Door een ruit in de voordeur te vernielen kwa men de daders binnen. De korfbalvereniging Zuiderkwartier kreeg eveneens vrijdagnacht ongewenst bezoek in het clubhuis aan de Montgomery- straat. De geluidsinstallatie, een lichtorgel, de fooienpot, de tele- foonpot en ongeveer 150 gulden wisselgeld werden meegenomen. De dieven zijn binnengekomen door een bovenlicht over te bre ken. Motief steekpartij onduidelijk LEIDEN Het motief voor de steekpartij die zich vrijdagavond voor deed in een studentenhuis aan de Nieuwe Rijn, aan de gevolgen waarvan een 22-jarige Hillegommer later op de avond overleed, is nog onduidelijk. Het verhoor van de vermoedelijk dader, een 24-jarige bewoonster van dit huis, verloopt moeizaam omdat zij van Chinese afkomst is. Een andere bewoonster van het studentenhuis, die in de hals werd gestoken, heeft vandaag het ziekenhuis verlaten. De politie houdt het er voorlopig op dat de verdachte heeft gehandeld in een vlaag van ver standsverbijstering. Beide slachtoffers zijn gestoken met een huishoud- mes. De HillegomSe man overleed kort na de steekpartij in het ziekenhuis als gevolg van steken in de hals en de hartstreek. Tafelvoetbal In het LVC aan de Breestraat 66 wordt donderdagavond een Leids tafelvoetbaltoernooi gehou den. De eerste drie in de eind stand mogen verder strijden om het kampioenschap van de Zuid hollandse jongerencentra. In schrijving (met>een partner) is nog mogelijkeventueel op de avond zelf tot half negen Film de film 'De smaak van water' van Orlow Seunke. De film gaat over een hulpverlener die zelf in de problemen komt wanneer hij zeer betrokken raakt bij het lot van een van zijn cliénten. De film begint om half tien en wordt ge draaid in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Voor gra tis kinderopvang wordt gezorgd. Informatie: tel. 210649. Kernenergie Kernenergie is het onderwerp van het 'politiek café'van de Jon ge Socialisten in de PvdA. De bij eenkomst is woensdagavond in het gebouw van SSR aan de Ho- gewoerd 108, aanvang acht uur. Uitgenodigd zijn de Tweede-Ka merleden Zijlstra (PvdA) en Lansink(CDA). alsmede namens milieu-organisatie Greenpeace André Viergever. Kinderfilm K&O, Oude Vest 45. laat woensdagmiddag de jeugdfilm 'Alarm in de wolken' zien. De wonderlijke avonturen van Mr. Tau met zijn magische bolhoed zijn het onderwerp van deze film, die om half drie begint Belangstelling voor de motorzwever van de Aero Club Valkenburg tijdens de tentoonstelling gisteren in en bij het Vijf Hovenhuis. (foto Holvast) LEIDEN - 'Liever één model in de lucht dan tien aan de grond'. Deze leuze voert de Leidse Luchtvaart Club hoog in het vaandel Niette min bleven gisteren in het Vijf Ho- venhuis, waar de club een tentoon stelling had georganiseerd, alle vliegtuigmodellen aan de grond Veel liefhebbers, vooral vaders en zonen, waren op deze koude zondagmiddag naar het clubhuis gekomen om de vele modellen te bewonderen. Van de nostalgische Tiger Moth, een dubbeldeks zweef vliegtuig, tot de imposante F 15 Tentoonstelling luchtvaartclub Eagle straaljager mei alsiaitusbe- sturing, ranke zweeftoestellen en plompe Migs Voor degenen die het niet bij een modelvliegtuigje willen laten, was de Aero Club Val kenburg van de partij met een heus motorzweefvliegtuigie. dat buiten stond opgesteld. Binnen konden de 'vliegers in spé' mondelinge in formatie krijgen over de verrich tingen van de club. Via een video film werd een en ander visueel dui delijk gemaakt. De organisatoren van deze jaar lijkse tentoonstelling konden na afloop tevreden zijn Al was het dan niet storm gelopen, de vlieg tuigmodellen hadden over belang stelling zeker niet te klagen gehad En nu maar wachten op wat aange namer temperaturen. Dan kunnen ze met z'n allen weer de lucht in. LEIDEN - De rode kool staat te soppen in het water, ook in de schuurtjes van de huizen langs de spoorlijn aan de Rijnziehtstraat borrelt het water omhoog. Een van de bewoon sters, mevrouw Haneveld, heeft al in november bij de gemeente aan de bel getrokken. "M'n tuintje, waarin ik 's zomers zo lekker kan zitten verzakt helemaal en de modder borrelt bij het tegelpad omhoog. Dat kan toch zo niet". Waar het water nu eigenlijk precies vandaan komt is moeilijk vast te stellen. Zeker is dat het, na de sneeuw en regen van de laatste tijd, niet weg kan lopen. Of het iets te maken heeft met het seinwach- tershuisje bij de overgang van de Morsweg dat nu is weggebroken? "Daar zat ook een waterleiding en een toilet in. Misschien hebben ze die riolering wel dichtgegooid, waardoor het water nu niet meer weg kan". Raadsel In elk geval is in november ie mand van de afdeling rioleringen van de gemeente komen kijken. Maar ook hij staat voor een raadsel. Het zou allemaal snel worden uit gezocht, maar toen kwam de eva cuatie in verband met de vliegtuig bom ertussen. En tijdens de feest dagen en de daarop volgende sneeuw- en vorstperiode kon er ook niets worden gedaan. Nu het heeft gedooit, is de toe stand helemaal treurig. De rozen struiken staan kaal en triest in een grote plas, het schuurtje van me vrouw Haneveld is grotendeels leeggehaald. "Ik heb m'n fietsen nu maar in de gang van het huis neergezet. Die stonden gewoon te roesten. En denk maar niet dat je een vergoeding krijgt voor al je spulletjes die staan weg te rotten. Van de Spoorwegen hoef je hele maal niks te verwachten". Een buurvrouw is evenmin te spreken over de NS. Al jaren wo nen deze mensen hier langs de spoorlijn. Maar denk niet dat er ook maar iets wordt gedaan aan de begroeiing van de spoordijk. "Die bramenstruiken verwilderen hele maal. Er wordt niets gesnoeid. Le vensgevaarlijk, wanneer 's zomers mensen uit een rijdende trein een brandende peuk naar buiten gooi en. Dan krijgen we hier nog brand ook". Het is al meermalen voorge komen dat haar man beginnende bermbrandjes heeft moeten uit trappen. Inmiddels is ook een sociaal werker van het Mierennest, Martin van der Velde, ingeschakeld. Die heeft al meermalen bij de gemeen te aan de bel getrokken. "Het is een moeilijke zaak. We weten niet hoe de eigendomsverhoudingen van die grond daar liggen. Of de Spoor wegen dat nu bezitten en de ge- Bewoonster Haneveld: "Mijn tuintje verzakt en de modder borrelt om hoog". (foto Holvast) meente het beheert, is met hele maal duidelijk. Maar als we over een vergoeding voor de geleden schade bij de NS zouden moeten aankloppen, dan kun je nog wel een paar jaartjes uittrekken. Die lo pen niet zo hard". Ambtenaar Haanstra van de af deling rioleringen van de gemeen te Leiden is al een paar keer een kijkje gaan nemen. Het is een lasti ge kwestie, omdat er geen tekenin gen van het drainagestelsel daar beschikbaar zijn. "Bij ons onder zoek in november hebben we een drainageleiding aangeprikt. Daar hebben we ook een paaltje bijge zet. Nu moeten we de boel daar openhalen en zien waar die leiding naartoe gaat. Maar die vorst heeft een spaak in het wiel gestoken. En nu is het daar nog veel te nat". Tij dens de aanleg van het nieuwe riool in de Morsweg zijn gemeente werken niets tegengekomen. Ook bij Haanstra is het vermoeden dat de nu gevonden drainagebuis naar het afgebroken seinwachtershuisje leidt. Het kan zijn dat de buis. na de afbraak, verstopt is komen te zitten. Daar komt bij dat een grep pel, die tussen de tuinen en de spoordijk loopt, in de loop der ja ren is dichtgeslibt. "Ik zeg niet alle maal, maar sommige bewoners gooien daar tuinafval in. En weer anderen hebben er een schuurtje opgebouwd". En dat bevordert de afwatering nu niet bepaald. Het ziet ernaar uit dat de bewo ners van de Rijnziehtstraat nog even geduld moeten oefenen, alvo rens de oorzaak van de waterover last wordt weggenomen. Haanstra: "Als de dooi die ze voorspeld heb ben nu maar goed doorzet, dan kunnen we eindelijk eens wat gaan doen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3