Parkeeroverlast bij Duinrell leidt tot harde eis gemeente Rijkspolitie in streek leert omgaan met buitenlanders Staab: drie feestjes in één weekeinde Leiderdorp krijgt er 2300 huizen bij Wassenaar schrijft brandbrief Lagere omzet veiling Flora Inbreker op heterdaad betrapt in Voorschoten Warmondse schaatser maakt furore Afdeling vreemdelingenzaken zet cursus op Opmerkelijke plannen woningbouw gelanceerd Werkloosheid ter discussie PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 28 JANUARI 1985 WASSENAAR - De Wassenaarse bevolking heeft het bij het afscheid van burgemeester K. Staab lelijk laten afweten. Zowel de feest avond van afgelopen vrijdag in de sporthal als de receptie van zater dagmorgen in raadhuis 'De Paauw' werden door een matige opkomst gekenmerkt. Vrijdagavond vierde burgemees ter Staab zijn afscheid voor de ge hele 'burgerij' van Wassenaar. Sa men met zijn vrouw, kinderen en kleinkinderen werd hem een pro gramma voorgeschoteld waaraan het Wassenaarse bedrijfsleven, sportverenigingen, culturele orga nisaties alsmede muziekvereni ging Exelsior meewerkten. Het vermocht de burgerij niet Bevolking laat het afweten bij afscheid burgemeester lokken, ondanks de gratis hapjes en drankjes. Gemeentevoorlichter W. Kan moest dan ook een trieste balans opmaken: van de verwachte duizend tot tweeduizend bezoe kers, waren er maar vierhonderd komen opdagen. Dèsalniettemin sprak de scheidende eerste burger van "een bijzonder aardige avond". Hii bedankte de Wassenaarse be volking voor het cadeau dat hem en zijn vrouw werd aangeboden: een geldsom om van te reizen. Hierna reikte hij de door de ge meenteraad ingestelde Burge meester K. Staab-wisselprijs uit. Deze prijs wordt om de twee jaar gegeven aan een persoon of instel ling die belangenloos veel goed doet voor de Wassenaarse gemeen schap. De eerste winnaars werden de Deylknotsen. Zij kregen de wis- selprijs voor het liefdadigheids werk dat zij verrichten voor onder meer bejaarden. De informele bijeenkomst van zaterdagmorgen trok een kleine tweehonderd bezoekers, die in een deftige party-sfeer burgemeester Staab voor zijn verdiensten kwa men bedanken. Onder de talrijke cadeau's bevond zich onder meer een schilderij van één van de vleu gels van raadhuis 'De Paauw', na melijk die waar Staab zijn werkka mer had. Ook de door hem gewen ste schrijfmachine was hem ge schonken. Hierop zal hij zich nu, bij gebrek aan een secretaresse, zelf moeten behelpen. In de middag was er nog een 'sjieke' bijeenkomst voor genodig den. Hier gaven de burgemeesters van de gemeenten rondom Leiden hem een cadeau, bestaande uit "iets vloeibaars", aldus de gemeen tevoorlichter. Van het hoofdbe stuur van het Rode Kruis kreeg Staab de gouden legpenning. De 'Vrienden van Wassenaer', een plaatselijk clubje voor de 'upper ten', schonken de scheidende bur gemeester een geschilderd portret van hemzelf. Behalve Staab's voorganger Geertsema en universiteitsbe stuurder Cath, waren op dit privé- feestje aanwezig de prominente in woners Van Kemenade, Ruding en Rietkerk. Agenda Leiden De Linde, Herenstraat 64 - ruilbeurs co mité Tuinstadwijk/Staalwijk en Leidse postzegelvereniging, 19 u Wassenaar Rijnlands Lyceum, Backershagelaan 5, forumdiscussie over jeugdwerkloos heid, 20 uur. WASSENAAR - De par keeroverlast die bij de Storm van 's-Gravenzande- weg door bezoekers van at tractiepark Duinrell wordt veroorzaakt, heeft tot een nieuw dieptepunt in de ver houdingen tussen het Was senaarse college van B en W en het pretpark geleid. Het college heeft een 'brandbrief geschreven aan het pretpark, waar in wordt geëist dat er dit voorjaar vierhonderd extra parkeerplaatsen komen. In 1986 zouden er nog eens vierhonderd moeten bijkomen. Stoplichten in Leiderdorp vaak van slag LEIDERDORP - De stoplich ten aan de Persant Snoepweg zijn de laatste paar weken re gelmatig kapot. Het defekt heeft tot gevolg dat de stoplich ten gaan knipperen. De techni sche dienst en de leverancier zijn tot nu toe niet in staat ge weest het defekt te verhelpen. De leverancier, Siemens, heeft verschillende onderdelen van de ongeveer één jaar oude stoplichten uit de installatie ge haald, onderzocht en terugge plaatst. Of het laatst onderzoch te onderdeel de storing zal op lossen is nog niet bekend. De al jaren bestaande problemen zijn verergerd door de grote stroom bezoekers die op de nieuwe attracties van Duinrell afkomen. Op hoogtijdagen leidde dit tot gro te verkeers- en parkeeroverlast. De RIJNSBURG - De bloemenvei ling Flora in Rijnsburg heeft in de eerste drie weken van dit jaar 5,8 miljoen gulden minder omzet ge draaid dan gedurende de eerste drie weken van vorig jaar. De geza menlijke bloemenveilingen in Ne derland hebben gedurende deze periode ongeveer 40 tot 45 miljoen gulden minder omgezet. Volgens T. Langerak, secretaris van Flora, is de lagere omzet voor namelijk te wijten aan de strenge kou van de afgelopen weken. "Doordat bijvoorbeeld de straat handel toen is weggevallen, maak ten de bloemen geen al te beste prijzen. Bovendien werden door de kou minder bloemen aangevoerd". Hij meldt overigens dat de prij zen deze week al weer behoorlijk zijn aangetrokken. "Als het een beetje meezit, zullen we deze week weer één tot anderhalf miljoen gul den goedmaken'. missies lieten verschillende raads leden hun ongenoegen blijken over de situatie. Men vond dat graaf Van Zuylen van Nijevelt, di recteur en eigenaar van Duinrell, zijn eigen boontjes maar moet dop pen en op zijn terrein meer par keergelegenheid moet bieden. De directie van Duinrell meent echter dat de bestaande elfhonderd par keerplaatsen voldoende zijn, maar dat bezoekers niet willen betalen voor de parkeerplaatsen. Enige tijd geleden werd een spe ciale commissie ingesteld, waarin zowel ambtenaren als vertegen woordigers van het pretpark zitten. Over enkele weken moet deze commissie rapport uitbrengen over mogelijke oplossingen. On danks dit voortdurende overleg hebben B en W van Wassenaar het blijkbaar nodig gevonden de direc tie van Duinrell nog eens - schrifte lijk - tot daden te dwingen. Brief Vrijdagmiddag werd graaf Van Zuylen van Nijevelt op het ge meentehuis ontboden om een brief op te halen. In deze brief spreekt de gemeente harde taal. De ge meente was namelijk te weten ge komen dat Duinrell reeds druk doende is met de voorbereidingen 20 i Leiderdorp Barzaai Scheppingskerk, Van Poel geestlaan - ontmoetingscentrum voor werklozen, 10.20-12.30 uur. APOTHEKEN Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Linnaeus, Kempenaarstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. VOORSCHOTEN - Een inbreker, die in de nacht van zaterdag op zondag op de eerste verdieping van den flat aan de Rembrandtlaan in Voorschoten inbrak, is door de be woner op heterdaad betrapt. De man kwam binnen via het balkon en een keukendeur die niet op slot zat. Toen de bewoner van de flat de inbreker zag, moest deze via de zelfde weg de flat weer verlaten. 'Het blik' bij de ingang van Duinrell, dat tot irritatie blijft leiden. voor het nieuwe seizoen. Nieuwe folders zijn al besteld en reclame folders gedrukt. Bouwvergunnin gen hiervoor zijn nog niet ver leend. In de 'boze brief eisen B en W dat er dit vooijaar nog vierhonderd nieuwe parkeerplaatsen bijkomen. In de brief wordt een relatie met de benodigde bouwvergunningen ge legd. Met andere woorden, als Duinrell geen parkeerplaatsen aan legt, zal de gemeente geen bouw vergunning afgeven. Volgens directeur Van Zuylen van Nijevelt loopt het allemaal niet zo'n vaart: "Eerst moet de commis sie nog met haar rapport komen. Daarna gaan we over de oplossin gen praten". Hij gelooft niet dat de aanleg van vierhonderd extra par keerplaatsen voor dit jaar veel pro blemen zal opleveren. Voor de gevraagde vierhonderd extra parkeeerplaatsen op het ter rein van Duinrell in 1986, hoopt hij een langdurige oplossing te vin den. Als mogelijkheid is het bos van Pallandt genoemd. Dit bos ligt aan de noordzijde van het pret park. Tot dusver wilde het ge meentebestuur hiervan niet weten. "Misschien dat het met een nieuwe burgemeester wel lukt", hoopt Van Zuylen van Nijevelt, die wenst te getuigen van "de goede sfeer tij dens de onderhandelingen" en de "positieve benadering" van beide partijen. Van een ruzie is volgens hem geen sprake: "de bui is over". Ultimatum In de wandelgangen van het Was- :IToto) senaarse politieke leven spreekt men echter van "een hooglopend conflict met een keihard ultima tum". Desgevraagd laat de Wasse naarse voorlichter W. Kan weten "dat het zo'n vaart niet loopt, dat ze met elkaar bezig zijn en dat het overleg niet in zulke scherpe be woordingen moet worden ge steld". In elk geval hoopt de directeur van het pretpark dat de afgifte van de bouwvergunningen niet door de parkeerproblematiek wordt ver traagd, "want ik wens geen juri disch steekspel, we moeten het ge zamenlijk oplossen". Hij heeft de vaste overtuiging dat alle bestelde nieuwe attracties er ook'werkelijk deze zomer zullen staan voor de ve le honderdduizenden bezoekers die worden verwacht. WARMOND - Voor het eerst in de 93-jarige geschiedenis van de War mondse IJsclub heeft een lid een medaille gehaald tijdens het Ne derlands kampioenschap. Dit weekeinde werd dit kampioen schap op de Haagse kunstijsbaan verreden. Terwijl naamgenoot Hein bij de EK in Zweden drie af standen won, maakte de 13-jarige. Pascal Vergeer uit Warmond furo re door bij de D-junioren de 500 meter te winnen en derde te wor den op de 1500 meter. In het algemeen klassement be haalde hij hiermee zilver. Ook de Warmondse D-junioren Gert-Jan Zwetsloot en Barbara van Leeu wen waren tot de nationale eind strijd doorgedrongen. Zij bereik ten geen opvallende klassering. Prognose woningbouw tot 1995 LEIDERDORP - Tot en met 1995 zullen er in Leiderdorp naar schat ting 2300 huizen worden neergezet. Een groot deel van die woningen komt in de wijk Buitenhof midden/ west te staan. Nog dit vooijaar wordt een begin gemaakt met het bouwrijp maken van de daarvoor benodigde grond. Dat blijkt uit de prognose voor de woningbouw en het inwonertal, die de gemeente Leiderdorp het licht heeft doen zien. Een progno se, waaruit blijkt dat de gemeente nog steeds niet al te optimistisch is over de bouwproduktie. Leider dorp mag, zoals bekend, lang niet zoveel meer bouwen als een aantal jaren geleden. Daarnaast is een aantal woningbouwplannen nog Zo is nog weinig te zeggen over de bouw van 33 bejaardenwonin gen nabij Huis ter Does. Het rijk zal in elk geval dit jaar niet met vol- "Ri i f pn V» nf doende geld voor dit plan over de brug komen. Iets meer duidelijkheid is er over de nu jaren slepende 'kwestie Gaarmeesterstraat'. Omwonenden protesteerden diverse malen bij de Raad van State tegen het plan om daar 57 twee- en driekamerwonin gen in de premiehuur-sector. Maar inmiddels is er een bouwvergun ning voor verleend. Binnenkort zal er geldelijke steun voor komen, zo verwacht de gemeente. Vijftien woningen heeft het dorp er deze maand daadwerkelijk bij- gekregen. Het gaat om huizen op het terrein van de gesloopte streek- muziekschool aan de Hoofdstraat. Duidelijkheid is er ook over het terrein op de hoek van de Persant Snoepweg/Simon Smitweg, ter hoogte van de Engelendaal. Bin nenkort wordt een vergunning ver leend voor de bouw van 51 gesta pelde en 24 eengezins-koopwonin- gen in de vrije sector. Met de bouw wordt naar verwachting nog dit jaar een begin gemaakt. Opdracht geefster is Wilma Koopwoning B.V. STREEK - Politieagenten van de rijkspolitie in dit dis trict trappen door' hun onwetendheid over de culturele achtergronden van grote groepen buitenlanders deze men sen vaak op hun islamitische ziel. "En het nare daarvan is dat veel politiemensen dat niet eens in de gaten hebben". Aan het woord is J.B. den Ouden. Hij is hoofd van de afdeling vreemdelingenzaken van het districtsbureau van de rijkspolitie in Leiderdorp. Hoofd vreemdelingenzaken J.B. den Ouden: (fotoHoiva "Het kan daardoor in sommige ge vallen voorkomen dat een betrek kelijk eenvoudige zaak, zoals een burenruzie, uitmondt in een men selijk drama", aldus Den Ouden. Daarin moet verandering komen, vindt de politieleiding. De oplos sing wordt gezocht in een ongeveer een week durende cursus voer de politieagenten over de gewoontes Tijdens algemene beschouwingen WASSENAAR - In het Wasse naarse Rijnlands Lyceum (Bac kershagelaan) wordt vanavond een forumdiscussie over jeugdwerk loosheid gehouden. De avond is georganiseerd door het plaatselijke WD-bestuur, in samenwerking met de plaatselijke politieke partij en die in het forum zijn vertegen woordigd en de middelbare scho len. Als forumleden zijn de kamerle den Groenman (D'66), Oomen (CDA), Moor (PvdA) en Nijhuis (WD) uitgenodigd. Aanvang van avond acht uur. Wat de inmiddels bijna voltooide wijk Buitenhof-oost betreft: dit jaar zullen nog 41 premie A-koop woningen en 9 premie C-koopwo- ningen gereedkomen. Voor de twee overblijvende stukken grond op de hoek Muzenlaan/Jaap ter Haarsingel wordt een plan ontwik keld voor 12 premie B-koopwonin gen. Volgend jaar is 'oost' helemaal klaar. De wijk zal dan zo'n 800 wo ningen rijk zijn. In Buitenhof midden/west moe ten tot 1995 zo'n 2000 woningen worden gebouwd. Dat zijn er 400 meer dan was geraamd tot 1990. Hoewel de plannen nog niet rond zijn, houdt de gemeente in de prog nose rekening met de bouw van zo'n 100 woningen in Winkelhof- west. Ook verwacht men dat boven en naast Muzenhof (bij het omstre den 'Palendorp') zo'n 153 wonin gen komen. De gemeente verwacht ten slotte dat de gemiddelde woningbezet ting blijft dalen. In 1995 zullen er gemiddeld 2,42 mensen in één huis wonen. Momenteel ligt dat aantal nog op 2.71. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense D'66-fractie wil vijftig wonin gen bouwen in de beschutte sfeer voor de vijf miljoen die de gemeen te heeft gereserveerd voor de nieuwbouwwijk Starrenburg. Dit bleek uit de redelijk-alternatieve beschouwing op 1985. Ook het CDA had een opmerke lijk plan: B en W van Voorschoten moeten woningbouwsubsidies voor meerdere jaren zien los te peuteren bij de provincie en de Hoofdingenieur-directeur van het ministerie van Volkshuisvesting, de man die de woningbouwsubsi dies verdeelt. Hierdoor kan dan een flexibeler beleid worden gevoerd dat meer gericht is op de specifieke woning behoeften, heet het. In een reactie zei de VVD-fractie dat het onmoge lijk is de stappen te ondernemen die het CDA voorstelt. "Maar waar om doet het CDA zelf niets?", vroeg fractievoorzitter Willemsen zich af. D'66 bracht naar voren dat niet zo slaafs moet worden geluisterd naar de hogere overheden, wan neer die het aantal te bouwen ge subsidieerde woningen bekend maken. "Het lijkt me bepaald niet uitgesloten dat aanmerkelijk doel matiger met de beperkte grond omgesprongen kan worden dan tot op heden gebeurt", aldus fractie voorzitter Aikens (D'66). van deze groep buitenlanders. De cursisten worden geselec teerd uit agenten die door hun werk bijna dagelijks in aanraking komen met allerlei buitenlanders: de surveillancedienst. "Het is niet de bedoeling dat we na de cursus zo veel mogelijk buitenlanders gaan aanhouden. Daar hebben wij geen cursus voor nodig, daarvoor hebben wij, zo aanhouden noodza kelijk is, onze bevoegdheden", meent het hoofd van de afdeling vreemdelingenzaken. In het vooijaar begint Den Ou den met een cursus onder politie mensen in de bollenstreek. "Voor op staat daarbij het bevorderen van sociale vaardigheden van de politie met Marokkanen en Turken in dit gebied", aldus Den Ouden. "Daar schort het op dit moment nog een beetje aan", zegt hij eufe mistisch. In totaal wonen er in het district 8943 buitenlanders die onder de Vreemdelingenwet vallen. Deze zijn onderverdeeld in 81 nationali teiten; 196 mensen staan genoteerd als statenloos. Dat zijn bijvoor beeld mensen die om wat voor re den dan ook hun nationaliteit zijn kwijtgeraakt. Den Ouden: "Er zijn natuurlijk wel meer buitenlanders hier, maar die vallen of niet onder de Vreemdelingenwet of ze zitten hier illegaal. Onder al de buitenlanders die bij de politie - verplicht staan gere gistreerd zitten 2376 Marokkanen. "Die vormen de hoofdmoot", zegt het hoofd van de afdeling vreem delingenzaken. "Op de tweede plaats komen de Britten met 1594. Daarna de Turken, van wie er 704 in deze regio wonen". Het ligt volgens Den Ouden dus voor de hand dat'de politieagenten op de cursus met name vertrouwd zullen worden gemaakt met ge bruiken bij Turken en Marokka^ nen. "De gewoonten van Britten bijvoorbeeld zullen ons hier niet zo vreemd voorkomen", zegt Den Ou den. De aanleiding voor de cursus on der de rijkspolitieagenten is 'een onderzoek geweest van de alge meen inspecteur van de rijkspoli tie. "Het resultaat van dat onder zoek was dat de kennis van de rijkspolitie over buitenlanders nogal te wensen overlaat. Het gaat met name om agenten van de sur veillancedienst. Dezen krijgen im mers het meest met buitenlanders te maken", aldus de cursusleider. "Het draait bij het contact met een vreemdeling vooral om de hou ding die de politieman moet aanne men. Vaak weten agenten dat niet", zegt Den Ouden. Er is vol gens de politieman ook een hiaat in hun kennis van de Vreemdelingen wet. "Daardoor kunnen standen oristaan die op hun beurt weer tot grote problemen kunnen leiden, die eigenlijk niet nodig zou den zijn". Voorbeeld Een voorbeeld: "Marokkanen zijn gewend om hun kinderen flink te bestraffen als ze iets hebben fout gedaan. Dat geldt vooral als er een dochter wegloopt. Als zo'n vader dit komt melden, dan moet de dienstdoende agent niet zeggen dat ze de volgende dag wel weer thuis zal zijn. Hij zal daar serieus op moeten ingaan. Meer nog dan bij Nederlanders het geval is". Er is inmiddels al één cursus ge geven. Dat was in de regio West- land. "Daarvan zijn nu al positieve resultaten te melden", aldus Den Ouden. De eerstvolgende cursus begint in april voor agenten in de bollenstreek. Daar zitten volgens de politie in Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg en Sassenheim bij el kaar 1925 buitenlanders. In oktober van dit jaar start een cursus voor rijkspolitieagenten uit Alkemade, Hazerswoude, Leider dorp, Nieuwkoop en Voorschoten. Daar wonen bij elkaar 2639 buiten landers. Tot slot wordt er een cur sus gegeven voor agenten in Hol lands Midden en de Krimpener- waard. Daar wonen 2762 buitenlan ders. LEIDSCH DAGBLAD Bi] automatische overschrijving geen administratie* en HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 10.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v 16.30-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 65,70 Per post 89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Losse nummer 1,- Dlrectie: G. Koopman Ad).dir.:N. OOakemaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin.buit./eco) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington Cairo Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2