Nederlandse film waardige opening Ballet Petroesjka blijft staande dank zij solisten Popconcert in China Nelleke van der Drift mag niet meedoen aan 'Achterwerk in de kast' Vier Golden Globes voor Amadeus 'Residentie Orkest' strak maar hoekig Lichtvoetig concert Kuhn en Coco MAANDAG 28 JANUARI 1985 PAGINA 17 'Voro-Nova' en 'Soldaten zonder geweren' vruchten van Festival PEKING (RtrlAFPIUPI) - Een buitenlandse popgroep heeft als eerste toestemming gekregen voor een tournee van een maand door het zuiden van China. De groep bestaat uit stu denten uit Canada, de VS, Zaï re, Madagascar en Frankrijk die in Peking wonen. De 'Main land Band' (Vasteland band) zal zeker vijftien concerten ge ven, te beginnen op 12 februari in Kanton, zo meldde de krant China Daily vrijdag. De groep treedt sinds een half jaar op in hotels in Peking voor buitenlandse toeristen, onder de naam 'Pekin Underground'. Ze speelt een mengeling van rock-, reggae-, jazz- en Afri kaanse muziek, aldus een van de muzikanten. De bedoeling van de tournee is om de Chine zen vertrouwd te maken met echte westerse discomuziek. De discomuziek van Chinese groe pen die op de Chinese televisie te zien zijn is niet authentiek, zo zei Li Guangzu van de staats- maatschappij voer de ontwik keling van kunst en cultuur. De popgroep sluit haar tournee af met enkele concerten in Pe king waarvan de opbrengst be stemd is voor het gehandicap tenfonds. Bibliotheek - Nieuwstraat, wandk leden van Anneke van Overloop, tot U/2; tijdens openingsuren biblio theek te bezichtigen. Leidse Beleg - Hooigracht 4a, foto expositie van Frits Gierstberg, tot 15/ 3; ma t/m za van 9-18 uur. Charousko - Oude Rijn la, goua ches van Paula van der Weerdt- Schmit, t/m 15/2; dag. van 12-22 uur. Lakenhal - Oude Singel, Maas trichts aardewerk, tot 3/3; di t/m za in 10-17 uur, zo van 13-17 uur. Demmenie - Haarlemmerstraat, olieverfschilderijen van Gerard v.d. Berg, t/m 9/2. De Oude Rijn - Stille Mare 4, Johan nes Schimmer, olieverf, gouache, tot 18/2; di t/m za 10-18 uur, do tot 21 uur, zo 11-18 uur, ma van 12-18 uur. Stichting Burcht - expositie van grafisch werk en advertenties van Hans Koetsier, tot 10/2; woe t/m zo van 12-17 uur. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg 18-20, schilderijen en prenten van Frans de Haas, tot 24/2; vr, za en zo van 13.30 tot 17.30 uur. Piggelmee - Jan Vossensteeg, ex positie pasteltekeningen Marian Vis ser, tot 1/2; ma 13-18 uur, di, woe, vr 9-18 uur, do 9-21 uur, za 9-17 uur. Holiday Inn - expositie Paul Fran- zen, olieverf op gekleurd karton of ge spoten hardboard, t/m 30/1. Nederlandse Ver. van Huisvrou wen - Caeciliastraat 18, zeefdrukken an Anneke Kok en beeldend werk van Jozefien Verbiest, tot 9/3; za en zo Pijpenkabinet - Oude Vest, ten toonstelling kleipijpen uit landen bui ten Europa, t/m 21/4; zo van 13-17 uur. De Trommelaar - Apothekersdwijk, etsen en pentekeningen van Anda Kouwenhoven, dag. beh. zo. tussen 17.30-20.30 uur. Oegstgeest Jacques van Bellen - Lange Voort, pasteltekeningen van honden en kat ten door Marcelle Frijling, t/m 15/2; di t/m do 9-18 uur, vr van 9-21 uur, za 9-17 uur. Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, foto's Peter Moerkerk, t/m 31/1; woe, do, zo, 14-16 uur, za 11-14 uur. Galerie de Pomp - Dorpsstraat, A. van den Ouweelen, winterobjecten, \J m 31/1; di 17-21 uur, woe 10-12 en 14- 16 uur, do, za, zo 14-16 uur. Leiderdorp Muzenhof - gouaches en etsen vi Margot de Jager, tot 6/2; ma t/m vr 1 18 uur, za 9.30-12.30 uur. Wassenaar Auberge De Kieviet - Stoeplaan, i keningen en aquarellen van Ad Kubbinga-Kwakkelstein, tot 14/ dag. beh. ma, 9-12 en 15-19 uur. Noordwijkerhout Bibliotheek - beelden, aquarellen en olieverfschilderijen van Margreet Polanen, tot 15/2; tijdens openingsu ren bibliotheek. ROTTERDAM (GPD) Twee Nederlandse films trekken op het ogenblik de aandacht op het internationale filmfes tival van Rotterdam. Het zijn 'Voro-Nova' (Dick Rijneke en Mildred van Leeuwaarden) en 'Soldaten zonder Gewe ren' van Kees Hin, een film over de februari-staking. Hoewel beide films bepaald geen voorgekookt kostje bevatten, draaien ze toch voor volle zalen. Wat ze daarbij met elkaar gemeen hebben is zoiets als een aantrekke lijk aanknopingspunt. In 'Voro- Oplichter mag kabelkrant maken HILVERSUM (GPD) - Een voor oplichting, flessentrekkerij en valsheid-in-geschrifte tot een ge vangenisstraf van anderhalf jaar veroordeelde Hilversummer, heeft van de minister van WVC vergun ning gekregen om een 'kabelkrant' te exploiteren. Mediacomputer Software BV, zoals zijn bedrijf-in- oprichting heet, diende op 9 okto ber vorig jaar een aanvraag in bij minister Brinkman; op 27 novem ber lichtte hij die aanvraag nog eens toe en deze week werd hem de vergunning bezorgd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van WVC zijn de cri teria die gelden bij de toekenning van een vergunning 'uiterst margi naal'. Hij zei wel te vermoeden, dat de antecedenten van de aanvrager zullen worden nagetrokken op het moment dat hij via gemeente of ka belexploitant toegang tot de kabel probeert te krijgen. De in de Amsterdamse 'Bijlmer bajes' gedetineerde Hilversummer werd op 25 september 1984 door de rechtbank in Amsterdam tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar veroordeeld. De 24-jarige man werd gestraft voor een reeks spec taculaire oplichtingszaken, waarbij hij zich onder meer voordeed als computerdeskundige. Hij had goe deren gekocht zonder ze te betalen, liet zich inschrijven bij uitzendbu reaus als werknemer van zijn eigen fictieve bedrijf en trachtte de Ne derlandse Credietbank voor 1,7 miljoen op te lichten. Nova' is dat het vertederend optre den van de zwarte Nederlandse kinderen op de puinhoop van onze computermaatschappij en in 'Sol daten zonder Geweren' is het de magistrale hoofdrol van Elisabeth Andersen als de weduwe van een gefusilleerde februaristaker. Wat originaliteit van idee en vorm geving betreft zijn beide Neder landse produkten duidelijk een vrucht van de stimulans die al ja ren van het Rotterdamse festival uitgaat. Het is goed dat nog eens te onderstrepen temidden van alle onrust die rond dit festival merk baar is, ondanks de geruststellende openingstoespraak van Kees Bode, voorzitter van de organiserende stichting Film International. Er is nu ook beroering ontstaan over de nogal ingrijpende plannen van de raad voor de kunst. Die plannen houden onder meer in, dat distri buteurs (zoals Film International, Fugitive Cinema en Cinemien) voortaan hun uit te brengen films moeten voorleggen aan een beoor delingscommissie. Op het festival spreekt men al smalend van een 'filmpolitie' en men vraagt zich na tuurlijk af welke criteria daar ge hanteerd zullen worden. Opening i stra- Voro-Nova' zorgde voor ee lende openingsavond. Het heel opgenomen op een verwilderd terrein aan de oever van de Maas, tegenover Rotterdam. In een verla ten fabriek huist een drop-out die niets anders doet dan elektroni sche wegwerpapparaten verzame len. Anderzijds zijn er op het ter rein permanent de spelende kinde ren, bijna allemaal afkomstig van niet-westerse landen. Hun spel, dat vol rituelen en hang naar magie en mystiek zit, staat tegenover het doelloze spel van de man met com puterbeeldschermen, neonbuizen en kauwgomballenautomaten. Voro-Nova munt uit door sterk Scène uit 'Voro-Nova', film onze computermaatschappij. aansprekende beelden met prach tig gefotografeerde vergezichten over het water naar de stad. Inclu sief de Mesdag-achtige luchten. Dramatisch gezien echter vallen er wel gaten. Dramatisch heel compact daaren tegen is 'Soldaten zonder Gewe ren' van Kees Hin, Jan Dop en Frans van der Staak. Deze film gaat over de tragisch afgelopen Fe bruaristaking van 1942 in Amster dam. Het is geen documentaire, maar een een speelfilm rond een vrouw (Elisabeth Andersen) die al 42 jaar geen raad weet met de af scheidsbrief van haar man, een communist, die met dertien andere stakers gefusilleerd werd. 'Soldaten zonder Geweren' is bui tengewoon rijk aan gedramatiseer de gevoelens, gedachten en ge zichtspunten. Daartoe dragen ook tegenspel-figuren bij als de ge schiedenistherapeut en het jonge meisje dat zich oefent in de geest van de klassieke samoerai (de moed om in zichzelf te geloven). Soms zelfs lijkt de film iets te vol gestouwd met al dit soort elemen ten, zulks ten nadele van de toe gankelijkheid. Chantal Akerman verraste veel op het festival met haar zwarte kinderen op de puinhopen i o GPD) nieuwe film 'l'Homme a la Valise', omdat ze daarin warempel op de humoristische toer gaat. Haar er gernis over een onverwachte logé in haar appartement brengt haar tot dolle maatregelen om zich af te schermen tegen de kennelijk al te vrolijke jongeman. Wie een beetje vertrouwd is met Chantal's manier van filmen kan zich wel voorstel len hoe zij van een dergelijk gedrag een bijna paranoide beeld weet uit te stallen. Zeer veel succes heeft 'II bacio di Tosca' (Daniel Schmid) over de be jaarde bewoners van het Verdi- huis in Milaan. Het is een de en meeslepende film, de regisseur oude zangers en zan geressen weer aan het zingen en musiceren heeft weten te krijgen. De kracht van de film is dat deze hoogbejaarde mensen, althans voor de camera, niets van hun waardigheid verliezen. Er ontstaat geen enkel moment van gêne over menselijke aftakeling. Schmid is er in geslaagd zoveel mogelijk van het oude glorie-gevoel bij de voor malige diva's voor een ogenblik weer op te wekken. En dat geeft zijn film zoveel charme en de waar de van een uitzonderlijk menselijk document. HILVERSUM (GPD) - Nel leke van der Drift, redactri ce bij de VPRO-gids van de kinderbrievenrubriek 'Ach terwerk', mag niet meer meewerken aan de tv-versie van die rubriek, 'Achter werk in de kast'. Van der Drift zou in een interview met het Belgische radio- en tv- weekblad Humo van 17 januari hebben gesuggereerd dat 'Achter werk in de kast' wordt gecensu reerd. Daarvoor werd Van der Drift ter verantwoording geroepen en vrijdag werd haar te verstaan gege ven dat haar medewerking aan de tv-rubriek waarin kinderen tegen een videocamera in een kast hun verhaal mogen vertellen, niet meer op prijs wordt gesteld. Van der Drift is full time-redactrice bij de VPRO-gids en verleende on betaalde medewerking aan de zon dagse tv-rubriek - ze droeg met name een deel van de kinderen aan voor het programma. Die selecteer de ze uit haar brievenschrijvertjes. Ze zei dit weekeinde zeer verbaasd te zijn over de 'zeer verstrekkende gevolgen' die de publicatie in Hu mo heeft gehad. „Het interview is zo ontzettend vriendelijk dat ik niet kan begrijpen dat er zo op ge reageerd wordt", aldus Nelleke van der Drift. Hoofd van de VPRO-jeugdafde- ling, Burny Bos, zei desgevraagd dat Van der Drift in Humo uitspra ken heeft gedaan die niet kloppen met de werkelijkheid en deze ver volgens staande houdt. Bos: „Nel leke suggereert dat er censuur wordt gepleegd en dat zij een prachtige visie heeft op het maken van dit programma, die afwijkt van de visie van de jeugdafdeling. Dat is uit de lucht gegrepen. Boven dien wil ze haar uitspraak in Humo BEVERLY HILLS (UPI/DPA) - De Mozartfilm 'Amadeus' van de Amerikaanse regisseur Milos For- man heeft zaterdagavond van de Buitenlandse Persvereniging in Hollywood die elk jaar 'Golden Globes' toeken, vier van deze on derscheidingen gekregen. Golden Globes waren voor For- man zelf als 'beste regisseur' en acteur F. Murray Abraham, die Mozarts tegenspeler Antonio Sa- lieri uitbeeldt. Bovendien werden 'Amadeus' beste filmische ver haal en beste script geoordeeld. Een Golden Globe voor 'beste ac trice' kende de Hollywood Fo reign Press Association toe aan de Amerikaanse actrice Sally Field, voor haar rol in 'Places in the Heart'. De Engelse film 'A Passage to In- Diaghilev-programma bij Nationale Ballet Het Nationale Ballet met Diaghilev- programma, bestaande uit 'Petroesj ka' (Fokine/Stravinsky), 'Les Biches' (Nijinska/Poulenc) en 'Apollon Mu- sagète' (Balanchine/Stravinsky). Ge zien op 26 januari in de Stads schouwburg, Amsterdam. Aldaar ook op 29, 30 en 31 januari en van 6 t/m 9 februari. Voorts op 1 februari in het Circustheater, Scheveningen. AMSTERDAM - Sergei Diaghi- lev is een van de zeldzame impre sario's met eeuwigheidswaarde. Hij was zelf geen scheppend of uitvoerend kunstenaar, maar had een scherp oog voor kwali teit bij anderen. Tussen 1909 en 1929 was 'zijn' Ballets Russes een broedplaats voor talent op het gebied van dansen, componeren, choreograferen en decorontwer pen. Het Nationale Ballet vult voor de tweede maal in twee jaar een programma met drie onder zijn bewind tot stand gekomen balletten. Het klapstuk van dat programma is 'Petroesjka'. Door Michel Fo- kine op muziek van Stravinsky in 1911 gemaakt, en daarmee één van de eerste grote produkties van het Ballets Russes. Het stond in 1963 voor het eerst op het repertoire van het Nationale Ballet, maar is lange tijd niet uit gevoerd. Toer van Schayk stu deerde het ballet opnieuw in en deed de regie. 'Petroesjka' is een kort, maar groots opgezet ballet. Het vertelt het verhaaltje van drie poppen, die tijdens optredens door hun baas, een boze tovenaar, tot le ven kunnen worden gewekt. Tussen die drie poppen ontstaat een driehoeksverhouding. Pe troesjka wordt tot over zijn oren verliefd op de Ballerina, die ech ter veel meer voelt voor de stoere Moor. Het hart van Petroesjka breekt en later ook zijn nek, want die wordt door de Moor afge hakt. Maar aan het eind lacht hij iedereen uit. Een verhaaltje van niks, dat ech ter aanleiding is voor ouderwets spektakel. Dat schuilt in de volkse taferelen, die zich afspe len op het dorpsplein waar de to venaar met zijn poppentheater optreedt. Daar is het een gewel dig dringen van tientallen figu ranten, die dansende beren, or geldraaiers, een rad van avon tuur, kozakkendansen en verder alles wat maar naar Rusland ruikt, uitbeelden. En het sneeuwt er, dat spreekt natuur lijk vanzelf. Die dorpstafereeltjes munten vooral uit door overdaad. Maar* de scènes tussen de poppen on derling zijn wèl echt mooi. Rein- bert Martij n, troetelkind van het Reinbert Martijn als een ontroerende Petroesjka. (fot NB, is ontroerend als Petroesjka, een pop die ternauwernood op eigen benen kan staan en toch ruggegraat heeft en voor wie zijn liefde een bodemloze bron van energie is. De rol van popperige ballerina is Caroline Iura op het lijf geschreven en Han Ebbelaar maakt van de Moor zijn mis schien wel laatste grote rol bij het NB. Het programma wordt gecom pleteerd door 'Les Biches', een na al die jaren nogal melige paro die op de roaring twenties van Bronislawa Nijinska, de zus van Nijinsky, en door 'Apollon Musa- gète' van Balanchine met een Henny Jurriens, die in de rol van Apollo een waardig opvolger van Francis Sinceretti bleek te zijn. ARIEJAN KORTEWEG Residentie orkest o.l.v. Emmanuel Krivine, met werken van Beethoven en Roussel. Solist: Nelson Freire pia no, in de Variations Symfoniques van César Franck en in nachten in de tuinen van Spanje van Manuel de Falla. Gehoord in de Stadsgehoor zaal op 26 janauri. LEIDEN - Het Residentie Or kest verraste zijn publiek dit maal met een programma dat met uitzondering van de Achtste Symfonie van Beethoven afweek van het gangbare repertoire: werken van Franck als exponent van de Franse romantiek-na- Wagner en twee impressionisti sche componisten, Roussel en de Falla. In 'Beethoven' legde diri gent Emmanuel Krivine met een markante slag veel gevoel voor precisie en het afwegen van de onderlinge klankverhoudingen aan de dag. Merkwaardig genoeg ontston den ondanks dat gedurende het hele concert, ook in de begelei dingen, kortstondige misver standen tussen hem en het or kest, als zijn greep op het orkest of de concentratie tijdelijk ver slapte. Dit resulteerde in plotse ling optredende ongelijkheden, die dan na enkele maten wel weer werden rechtgetrokken, of in een ongelijk ingezet slotak koord. Zijn Beethoven viel nogal vierkant uit: door de tempi aan de langzame kant te nemen werd wat puntig had moeten zijn nog al hoekig. Vooral het Menuet werd door het trage tempo log en statisch. Nelson Freire nam twee onder delen van het programma voor zijn rekening, zodat het publiek uitvoerig kon genieten van zijn superieure pianospel. In de 'Va riations Symfoniques' verviel hij gelukkig niet in een te geroman tiseerde uitvoering; door de no ten voor zich zelf te laten spre ken bleef de Franse helderheid bewaard. Onopgesmukt, intiem en beheerst emotioneel was zijn In zijn 'Nachten in de tuinen van Spanje' vermengt Manuel de Falla op sublieme wijze de im pressionistische schrijfwijze met idioom. Zijn werk, dat de ondertitel 'symfonische impressies voor piano en orkest' draagt, ademt de zwoele, soms lome sfeer van een nacht in het warme zuiden, doorbroken door flarden Spaans temperament. Het afstandelijke dat bij Franck een pluspunt was, maakte naar mijn gevoel Nelson Freire's ver tolking van dit werk, hoe fraai gespeeld overigens, wat onder koeld. Het concert werd besloten met een extatische uitvoering van Roussel's Tweede suite uit het ballet Bacchus et Ariane, waarin diverse leden van het Residentie Orkest in prachtige soli van hun grote capaciteiten blijk gaven. MIES ALBERDA. Concert door het duo Magdalena Kuhn, fluit en Julian Coco, gitaar, met werken van Vinei, Stingl, Burk- hard, Diabelli, De Vries Robbé De Falla en Coco. Gehoord op 27 januari in het Groene Kerkje in Oegstgeest. OEGSTGEEST Dat kamermu ziek niet in de eerste plaats een loodzware aangelegenheid hoeft te zijn bewees gistermiddag het duo Magdalena Kuhn (fluit) en Julian Coco (gitaar) tijdens een hartveroverend optreden in het Groene Kerkje van Oegstgeest, waar Zwitserse precisie naast Antilliaans temperament de in grediënten vormden van een niet alledaags concert, dat mede door de grollen en grappen van de gi tarist Coco een informeel en bij zonder vrolijk karakter droeg. Zoals in de heerlijke eigentijd se Serenade van de Zwitser Burkhard, een compositie vol verrassende kleurschakeringen en ritmische effecten, waar de ly rische en uiterst genuanceerde interpretatie van Kuhn naast het lichtvoetige, vol pittige accen tjes, typische 'Coco'-spel het werk een extra dimensie gaven. Zeer expressief fluitspel, ragfijn begeleid door tokkelgeluiden maakten ook van Anton Diabel- li's Serenade (in G groot) een waar festijn. Komisch was de act waarbij Coco probeerde het publiek voortijdig te laten klappen tus sen de Pavane, Sarabande en Gi- gue van de Nederlander Willem de Vries Robbé. Terwijl het pu bliek direkt daarop weer gevan gen werd in de ban van de toverachtige loopjes van Kuhn en het lichtvoetige temperament van Coco in De Falla's Dans Es- pagnole (uit la vida breve). Ge wend aan toegiften stonden de bewerkingen door Coco van Zuidamerikaanse dansen reeds op het programma. Naar Antil liaans gebruik droegen de dan sen uitsluitend meisjesnamen en waren volgens de breedlachende gitarist net in elkaar geflanst. Het aanstekelijke ritmische vuur werk en onnavolgbare fluitspel wat daarvan het gevolg was doet hopen dat er door het duo Kuhn/ Coco nog jaren 'geflanst' mag worden. ANNEKE VAN VLIET niet toelichten en onwaarheden in het artikel niet tegenspreken. Toen hebben we haar medewerking aan het programma opgezegd en zijn overigens in goede harmonie uit el kaar Jazzdruminer Kenny Clarke overleden dia' naar het boek van E.M. For- ster, kreeg drie Golden Globes: voor beste buitenlandse film en beste filmpartituur en voor beste vertolking van een vrouwelijke bijrol ('Dame' Peggy Ashcroft). Kathleen Tuner kreeg voor haar rol in 'Ranancing the Slone' een prijs als beste komedie-actrice. De film kreeg een Globe voor de beste filmkomedie. Kenny Clarke. PARIJS (AFP) - De Amerikaanse jazz-drummer Kenny „Klook" Clarke, een van de vaders van de moderne percussie, is in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn wo ning bij Parijs overleden. De zwarte slagwerker, die aan een hartstilstand overleed, werd op 9 januari 1914 geboren in Pitts burgh. Kenny Clarke heeft aan meer dan 300 plaatopnamen mee gewerkt en werd in de jaren veertig een van de pioniers van de be-bop- stijl, samen met Charlie Parker, Thelonius Monk, Charlie Christian en Dizzy Gillespie. Hij was een fa voriete begeleider van Amerikaan se musici die in Europa concerten kwamen geven, maar ook een be genadigd solist die alle stijlen kon slaan zonder zijn eigen persoon lijkheid te verduisteren. Hij speel de aan de zijde van alle groten van de jazz, van Louis Armstrong tot Charlie Parker. Aan het begin van de jaren veer tig, bij de opkomst van de be-bop, was Clarke de eerste slagwerker die totaal brak met de traditionele vierkwartsmaat. Hij was een van de oprichters van het Modern Jazz Quartet. De afgelopen jaren speelde hij niet meer regelmatig en richtte hij zich vooral op het lesgeven in per cussie in Parijs. Tot groot genoe gen konden de jazzliefhebbers hem de laatste weken, de stokken of kwastjes in de hand, nog achter het drumstel zien in verscheidene Parijse clubs. Schneckenburger leidt Documenta BONN (GPD) - De 46-jarige Duit se kunsthistoricus Manfred Schneckenburger gaat de Docu menta 8, die in 1987 in Kassei wordt gehouden, leiden. Oorspron kelijk zouden de ex-directeur van het Stedelijk Museum in Amster dam, Edy de Wilde, en de Zwitser Harald Szeeman de belangrijkste overzichtstentoonstelling van de moderne kunst organiseren, maar zij bedankten eind vorig jaar om dat ze het kennelijk niet eens kon den worden over het concept van de tentoonstelling en de machts verdeling. Manfred Schneckenburger heeft al eens een Documenta georgani seerd: de zesde in 1977. Die is door de kritiek niet hoog aangeslagen. Verzet 'Elleboog' tegen bezuiniging AMSTERDAM (ANP) - De Stich- ting Elleboog in Amsterdam, die zich bezighoudt met kindercircus, kindertoneel en kindertheater, gaat onder het motto „Elleboog houden zo" actie voeren tegen de bezuiniging van ruim 95.000 gul den die de gemeente haar dit jaar heeft opgelegd. De stichting noemt zichzelf uniek binnen het jeugd- en jonge renwerk in Nederland. Elleboog biedt kinderen de mogelijkheid het hele jaar met circus en toneel bezig te zijn met alle middelen en mogelijkheden die ook door de „volwassen" tegenhangers worden gebruikt. Er worden geregeld uit voeringen gegeven, onder meer met het bekende Circus Elleboog. In januari verhuisde Elleboog naar een gebouw op de Passeer- dersgracht, dat drie maal zo groot is als de oude behuizing. Dat ge beurde in nauw overleg met de ge meente, die honderdduizenden guldens in de verbouwing stak, op voorwaarde dat de stichting geen aanspraak zou maken op uitbrei ding van de staf. „Deze enorme schaalvergroting met hetzelfde aantal mensen is de bijdrage van Elleboog aan de bezuinigingen", zo meldt de stichting.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17