Positie van Jan Timman blijft florissant Recordtijd Beurskens in marathon Weissflog wereldkampioen Jansen en Scholma aan leiding in halve finales NK dammen V en L kan geen indruk maken in EC Skilopers maken revolutionaire stap Bellaart even kluts kwijt Dubbele zege bobbers DDR Aparte werkruimte om sfeer te verbeteren Budd snel op 1500 m indoor MAANDAG 28 JANUARI 1985 SPORT PAGINA 15 WIJK AAN ZEE (ANP) - Hoewel Jan Timman het afgelopen week einde tegen de in de onderste helft van de ranglijst huizende Ftacnik en Ree niet verder kwam dan twee remises blijven de zaken zich voor hem in de grootmeestergroep van het 47e Hoogovenstoernooi gun stig ontwikkelen. Tot zijn voldoe ning zag de Amsterdammer dat zijn voornaamste concurrenten Portisch en Nunn terugvielen naar het betere deel van de midden moot. De Hongaar kreeg gisteren in de achtste ronde een zeldzame afstraf fing van de Westduitser Lobron. Voor Nunn, die na zijn spectaculai re begin een terugslag heeft onder vonden, is er vrijwel geen hoop meer in de afgebroken partij uit de I zevende ronde tegen de Sowjetrus Romanishin, die maandag wordt uitgespeeld. Timman, die de laatste drie partij en op taai verzet stuitte en telkens met remise tevreden moest zijn, fungeert nu als haas voor het jeug dige duo Lobron en Georgiev. De Bulgaar, twee jaar geleden wereld kampioen bij de junioren en vorig jaar in Wijk aan Zee oppermachtig in de meestergroep, blijft impone ren. Nu versloeg hij gisteren in koelbloedige stijl de Zwitser Kortsjnoi, die daarmee al tegen zijn vierde nederlaag aanliep. Georgiev heeft nu nog 2,5 punt uit vijf partijen nodig om verzekerd te zijn van zijn eerste grootmeesterre sultaat. Anders dan in de atletiek te doen gebruikelijk is met hazen, zal Tim man zeker niet halverwege het toernooi uit de baan stappen. Daar voor is zijn positie veel te floris sant. Met een totaal van zes punten heeft hij nog altijd voorsprong van één punt. Wel staat hem na de rust dag van maandag een illuster trio te wachten: Kortsjnoi, Beljavski en Portisch. Tot nu toe maken deze op papier zeer sterke grootmeesters echter in Wijk aan Zee geen onfeilbare in druk, zodat Timman, die veel even wichtiger speelt, zich ook weer niet al te veel zorgen hoeft te maken. In het slotweekeinde krijgt Timman nog te maken met Spraggett (nog zonder zege) en de gevaarlijke Georgiev. Massaal Zoals op de meeste zondagen was de opkomst van de toeschouwers in het dorpshuis De Moriaan mas saal te noemen. Lang niet ieders aandacht was overigens voortdu rend op de schakers gericht. Velen dromden samen voor het televi sietoestel in de bar om maar niets te missen van de triomf van Hein Vergeer in Eskilstuna. De zwoe gende spelers op het podium had den daar geen weet van, al bleven Portisch en Kortsjnoi in stijl door onbewust wel heel scheve schaat sen te rijden. Portisch beleefde een zwak week einde. Zaterdag ontsnapte hij ter nauwernood aan een nederlaag te gen Beljavski, die steeds beter in zijn ritme begon te komen. Tegen Lobron restte de tweemaal achter een met zwart spelende Hongaar echter geen enkele uitwijkmoge lijkheid meer. De Westduitser ont wikkelde een enorme Koningsaan- val. Hij negeerde kwaliteitswinst en drong steeds dreigender de zwarte linies binnen. Na 32 zetten was de eerste nederlaag van Por tisch een feit. Kortsjnoi maakte er een gewoonte van in vrijwel elke partij in forse tijdnood te komen. Kon hij niet zo lang geleden in een dergelijke fase nog wel met verrassende zetten van niets iets of soms zelfs alles maken, tegenwoordig laat zijn vin dingrijkheid hem nogal eens in de steek. Op vrij eenvoudige wijze toonde Georgiev, die kon bogen op twee stukken en een pion tegen een toren, aan, dat de trucendoos van Kortsjnoi begint leeg te raken. De kleine Bulgaar haastte zich daarna naar de telefoon om het thuisfront van zijn succes op de hoogte te brengen. Gert Ligterink verdiende meer dan twee remises tegen achtereenvol gens Van der Wiel en Nunn. De Groninger is beter in vorm dan hij in maanden geweest is. Vorig jaar verspeelde hij door een zwak natio naal kampioenschap zelfs zijn plaats in de ploeg voor de Schaak- Olympiade. Nu is hij met vier pun ten de tweede Nederlander in de stand. Met wat meer durf zou hij daarvan dit weekeinde misschien wel vijf punten hebben kunnen maken. Zaterdag liet hij in de twee de zitting, waarin maar liefst zes partijen hun beslag nog moesten krijgen, de winst tegen Van der Wiel glippen. Een dag later toonde hij zich in een uitstekend opgezette partij tegen Nunn te snel tevreden met remise. Jarig Jeroen Piket nam gisteren enigs zins beduusd de felicitaties van zijn collega's in de meestergroep in ontvangst. Niet omdat hij het toer nooi al gewonnen had (hoewel de grote schare fans die zijn verrich tingen van zo nabij mogelijk wil volgen daar vast op rekent), maar eenvoudig omdat de Leidse jonge ling 16 jaar werd. Of het hierdoor kwam, of door de vermoeienissen van de ellenlange partij die die hij de avond tevoren met Rodgers had uitgevochten, is niet duidelijk. In elk geval was Jeroen Piket te gen Jan de Wit niet optimaal ge concentreerd en had hij zonder compensatie een pion behoren te verliezen. Vrouwe Fortuna was hem op deze feestdag echter gun stig gezind. Met een zucht van ver lichting kon hij toch nog remise forceren. Jeroen Piket bleef afgelopen week einde aan kop in de meestergroep. Na de twee remises heeft hij nog een half punt voorsprong op de Hongaar Ferenc Portisch, de broer van grootmeester Lajos. Portisch maakte een grote sprong in het klassement met twee opeenvolgen de winstpartijen. DORDRECHT (ANP) - Nationaal jeugdkampioen Gerard Jansen heeft in de zesde ronde van de hal ve finales van het nationale dam kampioenschap in Dordrecht in de A-groep alleen de leiding geno men. De Huissenaar kwam samen met zijn clubgenoot Geert van Aal ten afgelopen weekeinde twee keer tot winst. In een fraaie omsinge lingspartij versloeg hij Van Wester- loo en tegen Dollekamp had hij na een combinatieve schijnwinst in het middenspel geen moeite de partij in zijn voordeel te beslissen. Van Aalten had meer tijd nodig voor zijn winstpartijen tegen Goudt en Brouwers, maar heeft met nog twee achterstallige partij en zeer goede kansen op een finale plaats. In de B-groep veroverde Schol- ma de leiding door in een lastig eindspel van medekoploper Bak ker fraai te winnen. Verrassend was de nederlaag van grootmeester Bastiaannet tegen Bies. In deze groep is nog geen enkele kandidaat zeker van een finaleplaats. GELEEN (ANP) - Landskampioen Vlug en Lenig heeft weinig indruk gemaakt in de kwartfinales van het voornaamste Europese bekertoer nooi. Tegen het IJslandse Hafnarf jardar gaf de slordigheid bij het af sluiten van de Limburgse aanval len de doorslag in beide duels. Veertien dagen geleden konden de IJslandse handballers daardoor de riante voorsprong van acht treffers opbouwen. Gisteren, in Geleen, was het zwakke afwerken van V L de oorzaak van het gelijkspel (24- Jan Willem Hamers probeert het opnieuw. Hij kende weinig succes (foto ANP) 24). Bij rust (12-10) leek de over winning nog binnen bereik. Beschuldigende vingers naar de zwakke doelmannen Van Merwijk en Hoyting waren niet op de plaats. De vervangers van de al twee maanden geblesseerde Amkreutz waren niet bestand tegen het schotgeweld van Hafnarfjardar. In het IJslandse doel stond wel een doelwachter, Ragnasson, met kijk op de schoten. Vooral Jan-Willem Hamers, het kanon van Vlug en Lenig, had het er moeilijk mee. De international schoot zwak en bleef, met vier doelpunten, ruim onder zijn normale produktie. Paul Louwers en Wil Jacobs wa ren wel in vorm en duwden Vlug en Lenig voortdurend in de goede richting. Voornamelijk door acties van dat tweetal kwam de lands kampioen enkele keren op drie doelpunten voorsprong (10-7, 15- 12), maar het Limburgse zevental was geen keer in staat naar ruimere marges weg te lopen. Hafnarfjar dar, met de wetenschap van de rui me voorsprong uit de eerste wed strijd, bleef ijselijk koel. In de slot fase pakten de IJslanders V L door die instelling zelfs de troost prijs van een thuiszege af. De ach terstand van twee treffers (24-22) werd één minuut voor tijd goed ge maakt. Kwartfinales Europa Cup lands kampioenen, beren, tweede wedstrijd: Vlug en Lenig (Ned) - Hafnarfjardar (IJs) 24-24 (12-10). Scheidsrechters: Hoffmann/Prause (Brd); toeschouwers: 600. Strafminuten: Vlug en Lenig 4, Hafnarfjardar 8. Doelpunten Vlug en Lenig: Louwers 7, Jacobs 5, Hamers en Nijsten 4, Vlijm 2, Dormans en Willems 1 Doelpunten Hafaarflardar: H. Gud- monsson 7, Mathisen 6, G. Gudmons- son 3, Falgadson, Bragason en Arason 2, Arnasson en Ragnasson 1 SEEFELD (DPA) - De 35e Noordse wereldkampioenschappen hebben een revolutie in het skilopen te weeggebracht. Gleden de deelne mers vroeger normaal met twee be nen door de loipen, de moderne manier van voortbewegen is met één been in de loipe glijden en de ander zijwaarts afzetten,- zoals schaatsers dat doen. Op deze wijze wordt maximaal twintig procent meer snelheid ontwikkeld dan met de verouderde, traditionele metho de. Gunde Svan, in Serajewo vorig jaar winnaar van twee gouden me dailles, heeft deze nieuwe techniek geperfectioneerd en profiteert er ten volle van. In Seefeld legde de Zweed de 50 kilometer af in de ra zendsnelle en winnende tijd van 2 uur, 10 minuten en 49,9 seconden. Tweede werd de Italiaan Maurilio de Zolt en derde de wereldkam pioen van 1982, de Noor Ove Ro bert Aunli. De Noorse vrouwenploeg sloeg op de Noordse nummers in Seefeld keihard toe op de 20 kilometer ski loop. Grete Nykkelmo won het goud; de volgende drie plaatsen waren ook voor Noorwegen. Pet- tersen won het zilver, de tweevou dig wereldkampioene Boe het brons. Berit Aunli met de vierde positie maakte het Noorse succes compleet. DEN HAAG (GPD) - Joost Bel laart, assistent-coach van het Ne derlands hockeyteam, is gisteren tijdens de finale van het» elfde inter nationale zaalhockeytoernooi van HDM tussen het bondsteam en Boekaniers (8-9) enige minuten buiten bewustzijn geraakt. De Ha genaar ging groggy, toen hij zit tend op de spelersbank door een bal van international Ron Steens Helmut Hoïlehner daalt af, op weg naar zijn derde overwinning i SEEFELD (SID) - Olympisch kampioen Jens Weissflog is za terdag in Seefeld ook wereld kampioen skispringen van de 70- meterschans geworden. De Oost- duitse lichtgewicht had reeds na de eerste sprong de leiding. Weissflog haalde afstanden van 91 en 89,5 meter. Het zilver was voor de Oostenrijker Andreas Felder en het brons voor de Noor Per Bergerud, de wereldkam pioen op de 90-meterschans. Het startverbod voor de aan staande wereldkampioenschap pen skiën heeft Mare Girardelli niet nerveus gemaakt. Gisteren behaalde de Oostenrijker met de Luxemburgse licentie zijn ze vende zege van dit seizoen in een wedstrijd voor de wereldbeker. Girardelli (23) won de super-reu zeslalom in Garmisch-Partenkir- chen voor Andreas Wenzel uit Liechtenstein en de Westduitser Hans Stuffer. De combinatie (af daling en slalom) leverde een overwinning op voor de Zwitser Peter Muller voor zijn landge noot Peter Löscher. De wereld beker voor de combinatie kwam vast in handen van Andreas Wenzel. De Oostenrijker Helmut Höfleh- ner blijft de toon aangeven in de afdalingen van dit ski-seizoen. Höflehner won zaterdag in Gar- misch-Partenkirchen de laatste race om de wereldbeker voor het begin van de wereldtitelstrijd in Bormio. Dat betekende de derde overwinning van de Oostenrijker in deze wereldbeker-competitie. De Westduitse Marina Kiehl was zaterdag in de Zwitserse Alpen het best bestand tegen de ele menten. Kiehl won in de sneeuw, mist en wind van Arosa de super- reuzeslalom in de strijd om de wereldbeker, die nog altijd wordt aangevoerd door de Zwit serse Michela Figini die derde werd. OSAKA (Reuter) - Carla Beurskens is als tweede geëindigd in de vrou wenmarathon van Osaka. Winna res werd de Ierse Carey May, die de 42 kilometer en 195 meter liep in 2 uur 28 minuten en 7 seconden. Beurskens had een achterstand van ruim drie minuten. Met haar tijd van 2.31.11 werd Car la Beurskens de snelste vrouw op de marathon in ons land. Die pres tatie stond tot dusver op naam van Marja Wokke, die in september 1980 in Eugene in de Verenigde Staten uitkwam op 2.32.29. De per soonlijke toptijd van Beurskens lag daar tot Osaka 24 seconden bo ven. In Parijs veroverde zij op 23 september van het vorig jaar de tweede plaats in een internationale marathon voor vrouwen (2.32.53). Een lucratieve bijkomstigheid in Parijs was, dat de tweede plaats haar 10.000 dollar opleverde. In Osaka was ook Carey May snel ler dan ooit. Haar winnende tijd van 2.28.07 betekende een nieuw record voor de jaarlijkse marathon. De 25-jarige Ierse studente won de ze marathon voor de tweede keer. In 1983 ging ze in 2.29.23 winnend over de streep. De zege van May is nauwelijks in gevaar geweest, zo als de tweede plaats van Beurs kens al lang voor de finish een vaststaand feit was. De Italiaanse Rita Marchisio slaag de er in zich in de laatste twee kilo meter van de zesde naar de derde plaats op te werken. Haar achter stand op Beurskens bedroeg in die fase echter al meer dan vijf minu ten. Acht dagen na haar overwinning op de 1500 meter bij de eerste we reld indoorspelen in Parijs heeft Elly van Hulst opnieuw een eerste plaats behaald. De Rotterdamse ze gevierde gisteren in een internatio nale cross in het Mastbos in Breda. Op een door de opdooi glad gewor den parkoers was zij de snelste over een afstand van 3600 meter in 12 minuten en 53 seconden. Het was voor Van Hulst de derde over winning in een sterk bezette veld loop dit winterseizoen. Eerder ze gevierde zij in Tilburg (Warande- loop) en Wassenaar (Duindigt- cross). In Breda kon Annie van Sti phout de negenvoudige nationale kampioene van 1984 het langste te genstand bieden. Uiteindelijk moest zij Van Hulst vier seconden toegeven. Bij de mannen zegevierde Marti ten Kate. De Enschedese dienst plichtige militair was van de start aan de kop van het veld te vinden. Cor Lambregts, die in het tweede gedeelte van de 11.000 meter lange loop, sterk naar voren kwam, ein digde negen Seconden achter Ten Kate, die 34 minuten en 23 secon den nodig had, als tweede. vol op de slaap werd getroffen. Hoewel fysiotherapeut Maarten van Dunnee direct na het voorval ter plekke was om medische bij stand te verlenen, kon niet worden voorkomen dat Bellaart even het bewustzijn verloor. Na behande ling keerde de hockeycoach op de bank terug om het restant van de finale te volgen. CERVINIA (SID) - Het wereld kampioenschap viermansbob heeft dit weekeinde een dubbele triomf voor de DDR opgeleverd. De DDR 1 met stuurman Bernhard Lehmann won voor de DDR 2 met piloot Richter. Het brons ging naar de eerste vier van Zwitserland. In het Italiaanse Cervinia werd dit weekeinde duidelijk, dat de DDR in het bobsleeën een klasse apart vormt. Vrijdag viel de DDR 1 - vier mansbob van wereld- en Olym pisch kampioen Wolfgang Hoppe door een trainings-ongeval uit. De ploegleiding nam het incident ge laten op. Het tweede en derde team schoven een plaatsje op en deden wat van hen verwacht werd: win nen. Glijen met bobsleeën en rodels op ijspistes beheersen de Oostduit sers als geen ander. Na de dubbel- voudige triomf van de viermans bob in Cervinia deden ze er bij het wereldkampioenschap rodelen in Oberhof nog een schepje bovenop. In de eenmans-slee gingen alle me dailles naar de DDR. Michael Wal ter, vierde tijdens de Olympische Spelen in Serajewo, werd de nieu we wereldkampioen. Zijn landge noten Jörg Hoffman en Jens Mul ler werden tweede en derde. Ook bij de tweezitters ging het kampioenschap naar de DDR. Als eersten eindigden Jörg Hoffmann/ Jochen Pietzsch voor hun landge noten Rene Keller/Lutz Jühlenz. De derde plaats was voor de Sov jet-rodel Vitali Melnik/Dmitri Aleksejev. Bij de vrouwen legde de DDR eveneens beslag op alle ere metaal. Wereldkampioene Steffi Martin prolongeerde haar titel, ter wijl haar landgenotes Kerstin Schmidt en Brigit Weise tweede en derde werden. GROSPIERRES (AFP/S1D/DPA) - Walter Röhrl (zie foto AP) heeft de eerste etappe van de Rally van Monte Carlo met voorsprong beëin digd. De tweevoudig wereldkam pioen won op het 341 kilometer lan ge traject tussen Saint Etienne en Grospierres drie van de vijf klasse mentsproeven. De Westduitser had in het Zuidfranse stadje een voor sprong van 35 seconden op de Fin Va tanen, die een pechvolle eerste rit kende. ARNHEM (GPD) - De KNAU gaat binnenkort voor een viertal mede werkers van het bondsbureau in Utrecht een aparte werkruimte hu ren. Niet omdat het bondsbureau te klein is geworden om nog ruimte te bieden aan het viertal, maar om hiermee een einde te maken aan een al geruime tijd durende con troverse tussen het personeel onder ling. Een unieke beslissing van het KNAU-bestuur dat blijkbaar geen andere oplossing zag om de sfeer onder het personeel te verbeteren. Het personeel leeft al geruime tijd in onmin met de recreatiesport functionaris Guus Lakeman, die verweten wordt een eigen winkeltje te hebben binnen het bondsbureau. Lakeman, zijn secretaresse en ook de staffunctionaris opleidingen en diens secretaresse zullen binnen kort elders gehuisvest worden. Het bedrag dat hiermee gemoeid is be draagt op jaarbasis 9000 gulden. De beslissing van het KNAU-be stuur kwam onverwacht, omdat een onderzoekscommissie momen teel bezig is het reilen en zeilen van de totale KNAU onder de loep te ne men. Eind februari zou dat in een tussenrapport uitmonden, maar het KNAU-bestuur vond dat de nood zo hoog gestegen was dat in gegrepen moest worden. Op 5 februari wordt de KNAU als werkgever overigens voor het kantongerecht geconfronteerd met andere personeelszaken. Bondsdi- recteur Peter Ensdorff heeft name lijk bezwaar aangetekend tegen de door de KNAU in gang gezette ont slagprocedure. Ensdorff, die ge steund wordt door het grootste deel van het personeel, zou volgens het KNAU-bestuur niet capabel zijn.- PARIJS (AFP) - De acht-jarige Franse hengst Lutin d'Isigny heeft gisteren op de drafbaan van Vin- cennes te Parijs de Prix d'Améri- que over 2650 meter gewonnen. Lutin d'Isigny had ruim een lengte voorsprong op Mon Tourbillon en Minou du Donjon, die ook in de slotfase Lurabo passeerden. Paard en berijder, Jean-Paul André, wonnen uit de pryzenpot van 700.000 gulden voor eigenaar Maurice Corniche bijna 400.000 gulden, waarmee de totale winsom van Lutin d'Isigny op bijna drie en een half miljoen gulden kwam. De Prix d'Amérique, in de draf wereld hoger aangeslagen dan het wereldkampioenschap, dat Lutin d'Isigny de vorige zomer in de Ver enigde Staten ook heeft gewonnen, was een Frans onderonsje. Dertien van de veertien paarden tussen zes en tien jaar kwamen uit Frankrijk, de Italiaanse inschrijving van de Amerikaan Brandy Hanover zorg de voor het, letterlijk en figuurlijk lichte, buitenlandse tintje. De Amerikanen, die vermoedelijk als enigen dravers in de baan kunnen brengen, die mogelijkheden heb ben tegen de Franse paarden, heb- Hong Kong De Fransman Alain Lazare heeft zondag de achtste marathon van Hong Kong gewonnen. In de laat ste meters versloeg hij de Chinees Zhu Shuchun in de sprint. De tijd van Lazare bedroeg 2 uur 18 minu ten en 34 seconden. Zhuchun kwam één seconde later over de streep. Bij de vrouwen ging de ze ge naar Asha Agarwal uit India in 2.44.51. ben het niet zo begrepen op de heuvelige baan van Vincennes. De 30.000 toeschouwers zagen dat Lurabo, winnaar van vorig jaar, maar na een blessure pas sinds veertien dagen weer terug in de wedstrijden en desondanks favo riet, tot het laatste rechte stuk de strijd aankon. In de eindsprint ech ter was Lurabo, uit het entraine- ment van Jean-Lou Peipion, die ook Mon Tourbillon en Major de Brion (vierde) in zijn stal heeft, kansloos tegen Lutin d'Isigny, die sterk genoeg bleek om de lange weg buitenom te nemen. COSFORD (AFP) - Zola Budd heeft zaterdag tijdens de laatste dag van de open Britse indoor atletiekkampioenschappen in Cosford de 1500 meter gewon nen in de nieuwe Engelse re cordtijd van 4 minuten en 11.20 seconden. Een andere goede prestatie werd geleverd door de Amerikaan Mel Lattany, die de 200 meter won in 21.36 secon den. Een verrassing was de ne derlaag van Sergei Boebka, de wereldrecordhouder polsstok hoogspringen tegen zijn zijn oudere broer Vassili. De oudste Boebka zegevierde met 5,60 meter, een hoogte die door Ser gei Boebka drie maal werd ge mist. De wereldrecordhouder moest tevreden zijn met 5,40 meter. Van goed gehalte was ook de 46.83 seconden van de Engelsman Todd Bennett op de 400 meter.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15