Tsjech Mecir revelatie in Philadelphia Groenendaal eindelijk van complex verlost Verstappen verbaast zichzelf Guyt: 'Ik was helemaal kapot' Henitie Stamsnijder onttroond Twee nationale records in Amersfoort Leiden Lions sluit af met verlies Geen limieten zwemjeugd Zijl en LZ Liboton kampioen van België MAANDAG 28 JANUARI 1985 SPORT PAGINA 11 PHILADELPHIA (RTR) - Voor de vierde keer op rij heeft John McEnroe het tennistoernooi om de Open Amerikaan se titel op overdekte banen in Philadelphia gewonnen. McEnroe evenaarde daarmee de prestatie van Rod Laver. Tegen de verrassend tot de finale doorgedrongen Tsjech Miloslav Mecir kende McEnroe gisteravond alleen in de tweede set wat moeilijke momenten, 6-3, 7-6 (7-5), 6-1. Ondanks zijn verlies was de onbe kende Mecir, toch de revelatie van het toernooi. Hij schokte zaterdag de ruim 10.000 toeschouwers in Philadelphia door zijn zege op vier voudig winnaar Jimmy Connors in de halve finales. De 20-jarige Tsjech, die in het toernooi al eerder stuntwerk had laten zien met over winningen op Nystrom en Krish- nan, won in drie sets: 5-7, 6-4, 6-3. In de eindstrijd tegen John McEn roe om de hoofdprijs van 54.000 dollar, 113 dollar meer dan de Tsjech in 1984 in totaal bij elkaar sloeg, was hij kansloos. John McEnroe had zich simpel ge plaatst voor de finale. Hij onder vond nauwelijks tegenwerk van zijn landgenoot Scott Davis, die in 71 minuten en twee sets (6-2, 6-4) werd teruggewezen. Voor hem was het een routineklus; Mecir was za terdag na zijn zege op Connors zo blij als een kind. „Connors was vroeger mijn idool. Als twaalf-jarige zag ik hem al op de televisie. Ik droomde er vroeger over ooit nog eens van hem te win nen. Dat is hier gebeurd. Ongeloof lijk". De Tsjech, die sedert 1982 als beroepsspeler de wereld rond reist, legde de basis voor zijn sensatione le overwinning in de zevende game van de tweede set. Nadat hij de eer ste met 5-7 had ingeleverd, door brak hij in die game de opslag i de Amerikaan en trok hij met 6-4 de stand in sets gelijk. In de derde en beslissende reeks had Mecir, nummer 60 op de wereldranglijst, het betrekkelijk eenvoudig. „Ik hoefde alleen op het laatste punt te wachten". Connors liep foeterend over de baan. „Bij mij lukte werkelijk niets. En dan kan iedereen van mij winnen". Na 2 uur en 24 minuten gaf Connors zich over. Met 6-3 stapte Mecir de finale in, waarin hij verloor van de sterkste speler ter wereld. Zege jeugd De Nederlandse jeugd (jongens en meisjes tot en met veertien en tot en met zestien jaar) heeft gisteren de driedaagse landenwedstrijd te gen Engeland in Goes met ruime cijfers (33-11) gewonnen. Het was de vijfde interlandwedstrijd tussen beide landen. Vorig jaar won Enge land de thuiswedstrijd met mini maal verschil: 19-18. Evert Chris Evert-LLoyd heeft gisteren In de finale van het tennistoernooi van Key Biscane (Florida) Martina Navratilova in twee sets vérslagen, 6-2, 6-4. Het was de eerste overwin ning van Evert op Navratilova sinds december 1982, bij de open kampioenschappen van Australië, daarna had de in Tsjecho-Slowa- kije geboren speelster dertien keer gewonnen. In het toernooi van Key Biscane, waar een prijzenpot was van 550.000 gulden, stonden Evert en Lloyd voor de 62e keer tegen over elkaar, door de winst van Evert is de balans weer in evenwicht, 31 overwinningen voor ieder. GIETEN (GPD) Het heeft een aantal jaren geduurd, maar op het besneeuwde parcours in Gieten heeft Reinier Groenendaal dan eindelijk zijn hartewens in vervulling zien gaan. Met krachtige pedaalslagen reed Groenendaal naar de Nederlandse veldrittitel, terwijl hij en passant een einde maakte aan de alleenheerschappij van Hennie Stamsnijder. De onttroonde kampioen finishte als tweede en kreeg daarmee wat hem toekwam. Op dit parcours en onder deze om standigheden was Groenendaal immers net het stukje beter dat hem na jaren ploeteren tot Neder lands beste maakte. Groenendaal moet nu echter bewijzen dat het kampioenschap op het Drentse platteland geen momentopname is geweest. De vraag is of hij nu ein delijk van zijn 'Stamsnijder-com- plex' is verlost en zijn titel een duurzaam karakter kan geven. Eindelijk mocht Reinier Groenendaal feestvieren Nederlandse titel. De supporters waren er net zelf. Hennie Stamsnijder beurt ook nauwelijks uit het veld geslagen. Hij vatte zijn nederlaag 2 de behaalde opmerkelijk lakoniek op onder het blij mee als Groenendaal m°tt° dat een mens nu eenmaal geen robot is. In zijn hart heeft Stamsnijder wellicht al eerder be seft dat hij op dit parcours een zwa re pijp zou roken. De kronkelende bospaadjes waren Reinier Groe nendaal op zijn kleine lijf geschre- t ven en het siert de Brabander dat ke'nd gemaakt-» hij daar ook optimaal gebruik van het wereldkmapioenschap, op 16 maakte. februari in München. Groenendaal maakte een opmerke lijk zelfbewuste indruk en heeft de wedstrijd geen moment uit handen gegeven. Vanaf de start heeft hij het initiatief gehad, waardoor Stamsnijder steeds vanuit de ver- op zijn dediging moest rijden. Die taktiek kwam hem niet eens zo slecht uit, omdat hij in de eindsprint de snel- zijn geweest. Een kleine p,ey' glijpartij op een cruciaal moment deed die hoop echter in rook op gaan. de strijd om de nationa le titel veldrijden, zondag in Gieten, heeft de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) de ploegen be de wedstrijd om 117 De ploegen bestaan uit: Profs: Reinier Groenendaal, Hennie Stamsnijder, Adri van der Poel en Henk Baars, met als reserves Matthieu Hermans en Michel Groenendaal. Amateurs: Peter Harings, Huub Kools, Martin Hendriks en Frank van Bakel, Peter Kant en Rinie Miloslav Mecir. GIETEN - René Guyt kan op een geslaagd Nederlands kam pioenschap veldrijden terug zien. De jonge Katwijker ging gistermiddag als zevende ama teur op een dertiende plaats over de finish. Van de tien prof rijders hield hij er vijf achter zich. Guyt, die een "redelijke", zoals hijzelf zei, 34ste startplaats toe bedeeld had gekregen in het veld van ruim 80 renners, had een goede start. In het voorste gelid deed zich op het gladde parcours direct een massale valpartij voor. "Maar ik zat hal verwege. Met het nodige geluk kon ik er net omheen", bracht de veldrijder uit de Leidse Du Prie-ploeg verslag uit. "Ik gaf natuurlijk meteen plankgas en zat gelijk goed voorin". René Guyt zou van begin tot het einde wisselend op een tien tot vijftiende positie rijden. "Het parcours was wel aardig, van dat drek op een harde onder grond, maar op sommige plaat sen ook link en loodzwaar. Ik ben nog nooit zo kapot ge weest", zat Guyt er lang na de finish nog flink doorheen. Net over de meet moest hij zich aan zijn trainer Wim Lutjes beet- grijpen om niet onderuit te gaan. "Je ligt op een goede plek, je rijdt goed maar je vraagt je steeds af of je het wel vol kan houden. Pas in de laatste rond jes kwam je wat tot rust. Ik heb dan wel meer een Nederlands kampioenschap meegemaakt, maar dit was toch weer anders. Ik ben tenminste blij dat het achter de rug is, wat betekent dat je toch bepaald zenuwach tig voor zo'n wedstrijd bent". Het cross-seizoen zit er voor Guyt nu zo goed als op. In fe bruari gaat hij met de Du Prie- ploeg tien dagen naar een trai ningskamp in Spanje. "Tot eind mei ga ik vol door. Als veldrij der ben je nu goed in conditie, terwijl de amateurs op de weg door het slechte weer nog niet zo veel kilometers hebben ge maakt. Daar moet ik van profi teren". FOORT (GPD) Ruzies bepaalden vorig jaar het zwemle- ven van Annemane Verstappen. Conflicten met haar club De Dommelbaarzen en trainer Honk Veldman waren de oorzaken van de verminderde interesse voor de sport, waarin de Rosmalense te boek staat als een uitzonderlijk talent. De situatie beu richtte zij samen met de inmiddels aangewaaide zwemdocent Peter Gevel de nieuwe vereni ging Nekton op. In het afgelopen weekeinde tijdens de tiende Speedomeet bleek dat de nieuwe omgeving Anne- marie Verstappen goed heeft gedaan. Ook tot haar eigen verbazing wer den twee Nederlandse records uit het bassin van het Sportfondsen- bad in Amersfoort opgepikt. Op de 100 meter vrijeslag verbeterde zij haar eigen record (55.87) van Guayaquil in 1982. Verstappen liet de klokken op 55.79 stilstaan. Een half uur later produceerde de Bra bantse het tweede record. Op de 100 meter vlinderslag liet zij haar eigen record (1.01.37 in Amers foort) sneuvelen: 1.00.96. De geboorte van de nationale top tijden gaven Verstappen het ge voel dat een „uiterst vervelende periode" definitief was afgesloten. „Ik heb het zwemmen een tijdje niet leuk gevonden", keek de 19- jarige zwemster terug. „Het werken in een rotsfeer is natuurlijk nooit fijn". Oorzaak van de moei lijkheden was het top sportbeleid van haar oude club De Dommel baarzen. Verstappen vond dat die vereniging te weinig aandacht be steedde aan topsport. Toen daar nog een conflict met Honk Veld man bijkwam, raakte de gevoelige Verstappen uit balans. Knieval Juist op tijd keerde het tij. Een pr- baantje bij een firma in zwemkledij en de aanwezigheid van Peter Ge ven, met wie zij een nieuwe vereni ging oprichtte, deden Verstappen opfleuren. De eerste resultaten kwamen gisteren bovendrijven, al was het optreden op de 200 meter vrijeslag, de afstand waarop zij we reldkampioen is, nogal tegenval lend. Zij moest een knieval maken voor het jonge Oostduitse sprintta lent Heike FMedrich. „Die relatief matige tijd", aldus KNZB-trainer Ruud Beele, „heeft mij niet verbaasd. De moeilijkhe den rondom haar persoon hebben daar alles mee te maken. Ze heeft in de afgelopen tijd weinig duur- training gedaan. Haar conditie is nog niet optimaal. Ze heeft wel veel sprintwerk gedaan. Dat ver klaarde de goede tijden op de korte afstanden". In aanloop tot het EK in Bulgarije delijke tweede divisie in gevaar zal Verstappen de trainingsarbeid komt, hangt af van de slotwed- drastisch opvoeren. Zij zal daarom strijd van Amsterdam 2. Het Leid- in de komende maanden alleen in se doelsaldo is in ieder geval veel Barcelona en Harderwijk (winter- beter dan dat van de hoofdstede- kampioenschappen) in het wed- lingen. strijdbassin verschijnen. De Leidse scores kwamen van „Het volledige Europese circuit Jean Martin (3), Theo Dietz 2, René (komende week Parijs) afwerken is ten Berge 2, Wim Constans en Da- funest voor mij", legde Verstappen ve Camfens. uit. „Eigenlijk kwam de Speedo- ENSCHEDE - Karma Lions heeft zaterdagavond de ijshockeycom- petitie afgesloten met een 12-9 ne derlaag bij Enschede Lions. De Leidenaars verschenen in hun laat ste wedstrijd voor het begin van de play-offs (over twee weken) gehan dicapt aan de start. Frank Dobbe laar en Mike Hemminga moesten de verdediging van de landsgren zen voor laten gaan boven het spel letje met puck en stick, terwijl hun ploeggenoten Delmonte en Amunt door blessures ontbraken. Coach Leo vein Dijk miste daardoor zijn drie centers en dat was te merken. In de eerste periode wist Leiden goed stand te houden. Wim Con stans opende de score en het leek erop dat Karma andermaal makke lijk naar de winst zou spelen. De TNventenaren, die al eens eerder de winstplannen van Leiden door kruisten, openden na de remise in de openingsminuten (2-2) het of fensief in de tweede rondgang. Lei- dens doelman Wim van der Spiegel wist zich niet staande te houden en Enschede nam een riante voor sprong: 10-4 (8-2). Leiden nam in het slotstuk onder aanvoering van Jean Martin het initiatief weer over (2-4), maar de aansluiting bleef uit. Of door de ne derlaag, de vierde van dit seizoen, ook de eerste plaats in de meet te snel achter de wedstrijden van Straatsburg. Ik had dan ook slecht getraind. Ik had het gevoel dat het niets zou worden". Het werd dus wel wat, waarmee de zwemster weer eens aantoonde over grote kwaliteiten te beschik ken. „De goede uitslagen zijn na tuurlijk meegenomen, maar het gaat om de Europese kampioen schappen. Daar moet ik pieken en ik heb het gevoel dat het gaat ge beuren", was Verstappen vol ver trouwen. In contrast met de verrichtingen van Verstappen stonden de presta ties van Jolanda de Rover en Petra van Staveren, medaillewinnares sen in Los Angeles. Vooral Van Staveren stelde op de 200 meter schoolslag teleur. De getalenteerde Bulgaarse Tanya Bogomilova sloeg op die discipline een gat tien seconden. Een dag eerder zij de Nederlandse schoolslag zwemster, die toen als tweede aan tikte, ook al te snel af geweest. Jo landa de Rover had te maken met de olympische afwezige Katrin Zimmerman. Wat de Amstelveense ook in het werk stelde, de DDR- zwemster bleek zowel op de 100 als 200 meter rugslag ongenaakbaar. „Maar ik neem beiden de mindere prestaties niet kwalijk", nam trai ner Beele het tegenvallende twee tal in bescherming. „Ik kon geen goede tijden verwachten omdat we pas vroeg in het seizoen zitten". Ruim twee ronden voor het einde slipte Stamsnijder op een van de punten, waar Groenendaal conse quent een lichte voorsprong nam. Óp dat moment nam Groenendaal de benen om zich niet meer terug te laten zien. Stamsnijder bezat niet het vermogen om de kloof van tien seconden te dichten en zakte in korte tijd weg naar een achter stand van bijna een halve minuut. Het vuur was toen gedoofd. Stam snijder gooide de handdoek in de ring en Groenendaal kon zich voor het eerst in zijn carrière in de natio nale driekleur hullen. Dat moet voor Groenendaal een groots moment zijn geweest, hoe wel hij zijn emoties redelijk de baas was. „Ik heb de moed nooit opgegeven; ook niet .toen ik de laatste jaren steeds met tegenslag had te kampen. Ik heb een wereld topper als Stamsnijder geklopt en dat geeft extra veel voldoening". Of zoals hij recentelijk al stelde: „De Nederlandse kampioen kan straks ook wereldkampioen wor den". Voor Stamsnijder waren de drui ven dus kennelijk niet zo zuur als menigeen had verwacht. Vijf jaar geleden zou hij als een aangeslagen bokser zijn verhaal hebben ge daan, maar nu zei hij monter: „Na vier geslaagde pogingen mag er wel een keer een foutje tussen zit ten. Ik ben door Groenendaal op mijn waarde geklopt. Van anderen heb ik gehoord dat het parcours za terdag zo modderig was geweest dat er veel gelopen moest worden. Nu was dat niet zo, en in deze om standigheden ben ik wat minder. In het verleden had Groenendaal misschien de pech dat het par cours hem niet lag. Hij heeft bo vendien meer risico's genomen, wat natuurlijk zijn goed recht is, maar ik vind dat er meer te koop is dan een Nederlandse titel". iVerstappen juicht Ups en downs Het gemis aan wedstrijdritme ken merkte ook de verrichtingen bij de mannen, hoewel de ploeg vorige week nog aanwezig was bij een zwemontmoeting in Straatsburg. Het matige presteren was zelfs aan leiding voor coach Beele om zijn pupillen vermanend toe te spre ken. Hij verweet de zwemmers een gebrek aan mentaliteit en eiste be tere prestaties op zondag. De equi pe voldeed aan de wensen, al ble- LEIDEN- Terwijl de Nederlandse ven tot de verbeelding sprekende zwemtop in Amersfoort acte de tijden uit. „Petro Stalman is mij ge- présance gaf, kwamen enkele tegengevallen", noemde de Leidse zwemmers en zwemsters in coach man en paard. "Hij Bussum aan de start tijdens limiet- zelfs vijf seconden langzamer dan wedstrijden voor de Nederlandse vorig jaar. Frank Drost heeft mij zomerkampioenschappen. verrast, maar hij kan nog beter. De overigen produceerden, zoals te doen gebruikelijk in Nederland, veel ups en downs". Met Annemarie Verstappen als po sitieve uitzondering. ROB ONDERWATER het overdekte 50-meterbad zwom men wel naar enige ereplaat sen maar dit resulteerde niet in li mieten. Bij de allerjongsten, de meisjes jonger dan 10 jaar, werd Karin Sta- stra (LZ'86) op de 100 meter vlin derslag eerste in 1.31.8. Tweede werd Danny Dubbeldeman (Zijl/ LGB), in 1.41.1. Later op de 100 meter schoolslag keerden de twee meisjes de rollen om. Danny Dubbeldeman tikte nu als eerste aan in de winnende tijd van 1.41.4. Karin Stastra werd nu derde in 1.47.2. Op de 100 meter rugslag voor vrou wen was Eüse Krijnen (Zijl/LGB) concurrente Silvia Bakker (LZ'86) te snel af. Krijnen won in 1.13.1. Bakker werd tweede in 1.15.1. koersverloop Het koersverloop stond geheel in het teken van het koppel Groenen- daal-Stamsnijder, dat als een soort Siamese tweeling over het parcours circelde. Daardoor raakte het ama teurkampioenschap wellicht wat op de achtergrond, terwijl juist in die categorie de rangorde aardig op zijn kop werd gezet. De grote favo riet, Frank van Bakel, die alge meen als een kandidaat voor de wereldtitel wordt gezien, kende een volslagen off-day en finishte op een ontluisterende zeventiende plaats. Zijn kampioenstrui werd overgenomen door Peter Harings. die zijn aanleg voor het veldrijden onderstreepte met een vlekkeloze prestatie. Harings ziet het cycle- cross als een nuttige onderbreking van het wegfietsen, dat bij hem nog altijd primair staat. „Dit was ook pas mijn elfde veldrit en twee de overwinning. Ik ben in novem ber met veldrijden begonnen. Mis schien dat ik mij later meer op het crossen ga toeleggen, maar voorlo pig is de weg het belangrijkste. Desondanks zag ik begin januari al dat Van Bakel te kloppen was. Vooraf had ik echter niet durven hopen op meer dan een derde plaats". Dat is ook niet zo opmer kelijk „omdat", zo zei Van Bakel in sappig Brabants, „ik Harings vori ge week in Overijse nog bekant op een ronde heb gereden. Ik heb me alleen veel te nerveus gemaakt. Ie dereen zag me al als kampioen". ZILLEBEKE (BELGA) - Wereld kampioen Roland Liboton heeft zondag zijn Belgische titel veldrij den geprolongeerd. In Zillebeke beheerste Liboton, kampioen sinds 1979, de strijd volledig. Hij nam al in de eerste ronde afstand van de concurrentie en voltooide op de 4 x 200 meter vrije slag derde de wedstrijd tenslotte met 45 se in 9.14.6. conden voorsprong op Ivan Messe- lis, net als vorig jaar de sterkste Tijdens kring C-wedstrijden afge- amateur. Rudi de Bie eindigde als lopen zaterdag in Nieuwerkerk a/d derde en Bert Vermeire werd vier- Ijssel won Patricia van Rijn (Zijl/ de. LGB) de 100 meter rugslag voor De Westduitse titel bij de profs meisjes jonger dan 10 jaar. Zij werd in Denzlingen veroverd door zwom bijna negen seconden onder Raimund Dietzen voor Klaus-Pe- haar beste persoonlijke tijd. Met ter Thaler. Sneller dan de.profs 1.38.5. zwom Van Rijn ook nog een was echter de nieuwe amateur- kring A-limiet. kampioen Mike Kluge.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11