718% W 'Amateursport heeft weldegelijk toekomst' vrtj'ut JE: i Het blijft een droomdie Elfstedentocht Tweekamp leeft eindelijk op Voetballers praten over winterstop.. Vriesekoop naar Polen De Rooy nu leider-af leidse spaarbank Joop van der Reijden in Docos-kantine: DINSDAG 22 JANUARI 1985 SPORT PAGINA 9 •2 fllflÉ DOOR RUUD PAAUW een grote slag voor Fries land". Dat waren de eerste woorden die ik hoorde toen ik zondagmid dag de radio aanzette. Een grote slag voor Friesland. Wat moest ik me daarbij voorstel len? Had een geleerde soms de Friese taal definitief afgedaan als een knoeierig dialect? Was Wiegel er met de provinciale kas vandoor? Of had men wederom iemand te Dokkum vermoord? Ik had waratje niet aan de af gelasting van de Elstedentocht gedacht, maar dat veranderde op slag toen Elfsteden-voorzitter ir. Sipkema voor de microfoon kwam. Wat een stem! Alsof de ontwa peningsonderhandelingen in Leeuwarden wéér niets hadden opgeleverd. Sipkema hij behoort tot het kleine kringetje helden dat ik te allen tijde met een gevoelig oog bezie. Elke winter zit hij wel één keer in het Journaal, want het vriest altijd wel een paar graden en de NOS pleegt dan meteen bij hem aan de bel te hangen. Wat me dan opvalt is dat het hoofd van die man meteen op 'zorge lijk' staat. Normaal straalt een voorzitter van genoegen bij het idee dat de droom misschien, heel misschien kan worden verwezen lijkt. Maar niet Sipkema die krijgt het subiet Spaans be nauwd. Een hele sterke tweede in de or ganisatie vind ik een andere in genieur, H. Kroes. De absolute top bereikt hij nooit, want daar voor moet je naam uiteraard op een a eindigen. Hij is zo'n beetje de ijsmeester van de elf Friese steden. Ook al geen lachebek. Maar ja, als je dat bent kom je met geen mogelijkheid door de ballotage heen. Kroes spreekt over het ijs en over de woelingen van het water ónder het ijs of hij er een LAT-relatie mee heeft. En dan niet te vergeten de rayon-hoofden. Schitterende lie den. Admiraals in hun eigen tuinvijver. Die van Hindeloopen mag er stellig zijn, maar ik prefe reer die van IJ 1st, omdat hij zo magnifiek met een handboortje uit 1790 kan laten zien dat de dikte van het ijs nog nérgens naar lijkt. Sipkema en Kroes riepen zon dag met stemmen vol uitroepte kens dat het niet verantwoord was de Elfstedentocht te houden. Op het moment dat ik dit schrijf regent het danig. Het bewijs van hun gelijk. Zonder dat geloofde ik toch al elke lettergreep van die mannen, hoor. Is er sinds Greetje Zelle (Mata Hari) ooit nog wel een onverantwoord handelende Fries of Friezin gesignaleerd? Nee toch. Friesland is de cor rectheid zelve. De voetbalclubs worden er niet eens zwart be taald. Kijk, als de Elfstedentocht in het westen des lands was gesi tueerd dan had men hem natuur lijk al eerder of uiterlijk zondag gehouden. Een bestuur onder lei ding van pakweg Dé Stoop en Jan Schaefer (geen ingenieurs) had het volk op weg gestuurd on der het motto: u ziet maar, het zal hier en daar wel niet helemaal pluis zijn. Sipkema en Kroes zullen dat nooit doen. Die kennen hun plicht. Over drie jaar jaar die nen zij daarvoor koninklijk te worden onderscheiden: 25 jaar geen Elfstedentocht en toch netjes gebleven. Dan lijkt mij tevens het moment aangebroken om het hele gezelschap een plaats te geven bij Madame Tussaud. Sipkema en Kroes vereeuwigd met de blik van: 'Het kan echt niet', de rayon-hoofden met hoogrode ko nen rond hen geschaard, de boor tjes in de hand. Op de achter grond de beijzelde figuur van Reinier Paping als bewijs dat de Elfstedentocht geen mythe of sage is, maar wel degelijk ooit werd verreden. Oud De eerste officiële Elfsteden tocht dateert van 1909, maar het staat vast dat al in de 18de eeuw mensen op de schaats op één dag alle elf Friese steden bezochten. Georganiseerd was er toen nog niets. In 1848 volbrachten de broers Atze en Eelke Jans Jager uit Ol- deboorn de tocht in 14 Vz uur, al dus een bericht in de Leeuwarder Courant, die sprak over "kracht volle mannen die hun reis vol tooiden niettegenstaande den W.J.H.(Pim) MULIER dooi, het slechte ijs en den sterken zuid-westelijken wind". In de strenge winter van 1890 gingen in totaal meer dan 500 personen de elf Friese steden af. 'De meeste dier gezelschappen bestaan uit 4 of 5 personen. Som wijlen waren het drie vrouwen en één man, soms was het een zoon die met zijn vader den tocht deed". In dat jaar waagde ook Pim Muiier (1865-1954) zich aan de Elfstedentocht. Muiier geldt als de stamvader van de Nederland se sport; hij had het voetballen in ons land geïntroduceerd en ook atletiek en hockey op streek ge holpen. Muiier, een man met een ijzersterke body, aasde op het 're cord' dat toen op naam stond van "drie jongelieden" uit Rauwerd die "binnen 14 Vz uur" langs de elf steden waren geschaatst. Van Muiiers belevenissen zijn we in detail op de hoogte. Hij leg de ze neer in zijn in 1894 versche nen boek 'Wintersport'. 'De lust om deze tocht eens te ondernemen en vooral om de tijd te verbeteren, had mij reeds lang geplaagd en op 20 december vroegtijdig in hotel Weidema te kooi gaande, werd ik de volgende morgen te 6 uur door den kellner gewekt; liet mij rug en beenen stevig met arnica inwrijven, stak mij in tricot en bijbehoren, en deed om niet veel opzien te ver wekken, over mijn trui een vest aan. Met een dikke wollen muts op kreeg ik iets van het gesoige- neerde dat den Frieschen schip per eigen is. Een stuk chocolade, een paar zakdoeken, eenige gul dens, een mes, touwtje, riemen en één schaats op den rug voor het breken en precies 7 uur stond ik op het smalle grachtje voor het hotel". Controle Om geen twijfel aan zijn re cord te laten bestaan, wilde Mu iier in elk van de elf steden ie mand ter controle laten tekenen met vermelding van het uur dat hij er arriveerde. Muiier trok van Leeuwarden naar Dokkum. Geen eenvoudige tocht, want er waren gedeelten waar de sneeuw "zoowat een hand hoog lag". Dokkum bereikte hij even over half negen. "Fluks een ophaalbrug onderdoor en op schaatsen een herberg binnen, waar een oud moeke een jongetje aankleedde. 'Heere, da's aardig, da hewwe in lang niet gehad", zei ze en krabbelde op mijn pa piertje haar naam en den tijd die ze van uit haar venster op de to ren kon zien". Daarna op Franeker aan, Har- lingen en Bolsward. "Dit eind heb ik flink doorgereden om in Bolsward even te kunnen rusten bij mijn tante". Tal van gidsen vergezelden Muiier op gedeelten van zijn tocht. Dat was niet altijd een ge noegen voor hem. Sommigen on derhielden maar een heel matig tempo. Via Workum ging het naar Hindeloopen, waar de "be jaarde weduwe Boer heel gra cieus mijn briefje tekende". Na bij haar geklopte eieren te heb ben genuttigd, toog hij naar Sta voren. Bij drieën kwam hij daar aan. De stationschef plaatste zijn handtekening, terwijl Muiier zich aan de bouillon zette. Op naar Sloten. Enorme scheuren in het ijs. "Er waren echter brugge- mannen bij die met een lantaarn de plaatsen aanduidden waar die scheuren zich bevonden". Zijn gids vroeg hem wat minder snel te gaan ("Jou motte net so duvelse hurd ride"). In Sloten deed hij zijn "geachte neef Haersma de With" aan. Deze vroeg hem te blijven eten, maar daar had Muiier geen tijd meer voor. In IJlst was hij om tien voor zes. Hier nam hij afscheid van zijn laatste gids "na hem betaald en eenflinken handdruk gegeven te hebben". Sneek bereikte hij om kwart over zes. Hij reed nu zo hard hij kon, "van tijd tot tijd uitgejouwd door boeren die ik voorbijreed, doch dat maakt den mensch kwaadaardig en des te harder gaat het". Om half zeven "school de maan weg achter de wolken en ik moest opletten niet te vallen". Prettige dag "Te kwart voor achten kreeg ik de lichten van Leeuwarden in zicht en gooide de armen van de rug en deze lustig zwaaiende kwam ik te 7.55 aan het einde van de gracht. Te acht uur in 't hotel Weidema werd het zeer vies geworden papiertje door den oberkellner geviseerd en was de geheele rit volbracht in 12 uur 55 minuten. Zelden heb ik zo'n pret tige dag gehad". Een fraaie prestatie van Mu iier, want hij had onderweg veel tijdverlies gehad. Een van zijn gidsen kreeg pech aan een schaats, bovendien moest hij in elk der elf steden "van het ijs af om de mensen wier handtekening ik nodig had uit te leggen dat ik bezig was de elf steden in één dag voor mijn plezier te bezoeken en dat ik alleen maar hun handteke ning ter controle nodig had en hun niets wilde afzetten" Soms moest hij een gids van huis halen. En een andere was zo langzaam "dat ik dezen braven knaap aan een elzentak heb moe ten voorttrekken". Zijn werkelij ke rijtijd schatte Muiier beneden de elf uur. Het record bleef lang staan. In 1908 nodigde Muiier als secreta ris van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding de Friese IJsbond uit een officiële Elfstedentocht in het leven te roe pen. De Friezen voelden er aanvan kelijk niet veel voor maar ten slotte bezweken zij voor Muiiers overredingskracht. De vraag blijft echter of er zonder westerse druk ooit wel een Friese Elfste dentocht zou zijn gekomen MOSKOU (AFP/Reuter) - De intro ductie van de Spaanse opening heeft de tweekamp schaken om de wereldtitel weer doen opleven. Maandag kwam in de 44e partij tussen de Russische grootmeesters Karpov en Kasparov voor de eerste keer de Ruy Lopez op het bord en prompt volgde een spectaculair ge vecht. Na 38 zetten waren beide combattanten er niet in geslaagd het evenwicht te verbreken en ac cepteerde wereldkampioen Kar pov het remise-aanbod van zijn met wit spelende uitdager. De stand blijft 5-1 in het voordeel van de titelhouder. De extreem lange duur van de tweekamp, die op 10 september be gon, heeft het Westduitse bestuurs lid van de Internationale Schaakfe deratie (FIDE), Alfred Kinzei, er toe gebracht een nieuwe opzet voor de strijd om de wereldtitel voor te stellen. Kinzei wil dat de tweekamp in de toekomst maxi maal 24 partijen zal duren. De strijd wordt afgebroken, indien een speler zes partijen gewonnen heeft of wanneer een speler een zo danige achterstand heeft opgelo pen, dat hij die in de resterende partijen niet meer ongedaan kan maken. Indien na 24 partijen geen van beide spelers zes partijen ge wonnen heeft, beslist de stand op dat moment. Bij gelijke stand be houdt de wereldkampioen de titel. Het voorstel van Kinzei is in FIDE- kringen warm ontvangen. Het zal op het eerstvolgende congres in het Oostenrijkse Graz ter discussie staan. DEN HAAG (ANP) - Bettine Vrie sekoop is opgenomen in het Ne derlands tafeltennisteam, dat mor gen de uitwedstrijd tegen Polen voor de Europese competitie zal spelen. Het duel, het vijfde uit de reeks van zeven, zal worden gehou den in Siedlce, honderd kilometer ten noorden van Warschau. Vriesekoop zal worden vergezeld LA SOMONE (ANP) - Op de voor laatste dag van de zevende rally Parijs-Dakar is Jan de Rooy de lei ding in het vrachtwagen-klasse ment kwijtgeraakt. De wedstrijdju ry bestrafte de Nederlander om nog onduidelijke redenen met een straftijd van vijftien uur, waardoor de Westduitser Capito de kop over nam. Een mogelijke rol in de be slissing van de jury speelde de overschrijding door de Rooy van de maximum tijd in de voorlaatste, zeer zware etappe. De coureur kwam namelijk ruim anderhalf uur na de controle binnen. ADVERTENTIE Hen spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks op vraagbaar met 3% retourrente. Het minimum-saldo bedraagt f 2500,-. Het rente percentage voor februari is: Illl-bdiuu UCUldd DE DICHT BU HUIS BANK Tijdens Zesdaagse ROTTERDAM (GPD) - Het is een vaste traditie dat de voetbalwereld één keer per jaar massaal uitrukt naar de Zesdaagse van Rotterdam. De maandagavond is al jarenlang de vaste stapavond voor de 'heren van het betere leven'. Gisteravond, in het voor de eerste keer tijdens de ze zesdaagse goed gevulde sportpa leis, waren de bestuurleden, trai ners en spelers van voornamelijk de betaalde clubs uit de regio Rot terdam er dan ook weer. Maar de voetballers toonden praktisch nauwelijks belangstel ling voor hetgeen zich op de wieler baan afspeelde. Op het middenter rein werd veel meer gediscussieerd over de verlengde winterstop dan over het spektakel waarvoor ze door Peter Post werden uitgeno digd. Alleen Johnny Rep keek even zijn ogen uit, maar hij kwam dan ook voor de eerste keer in zijn leven door vier spelers: Bob Potton, Henk en Ron van Spanje en haar debuterende clubgenoot Rob Turk. Naast Turk debuteert ook Bert van der Helm als bondscoach. Van der Helm heeft vier heren ge selecteerd, omdat een dag na de Superliga-wedstrijd een vriend schappelijke heren-ontmoeting te gen Polen op het programma staat. LEIDEN - Ondanks de sombere geluiden van deze tijd, heeft de georganiseerde amateur sport wel degelijk toekomst. Dat is de conclusie van het referaat, dat staatssecretaris Joop van der Reijden gisteren in de kantine van voetbalvereniging Docos hield. De CDA-bewindsman van wvc sprak op uitnodiging van de Belangenvereniging Amateur voetbal Leiden, die ook tal van andere sportverenigingen had gevraagd om naar het Morskwartier te komen. Ze lieten het, op een enkeling na, langrijker worden. De sportvereni- houden en een situatie waarin oudere mensen kunnen functioneren". Volgens Van der Reijden moeten de bestuurders hun blik allemaal afweten. Jammer, want gingen moeten daar rekening Van der Reijden hield voor de georganiseerde amateursport (en de toekomst, luidde het thema) een interessant betoog. Hij confron teerde de verenigingen met bruik bare informatie, die wellicht in de lijk verruimen. "Want de sporter Vooral nu de sportverenigingen band worden gedrukt. Hij wil vrij- door tal van oorzaken - financiële heid. Kijk maar naar de toevlucht kortingen, verhoogde tarieven en van de sportscholen. Daar kan men een teruglopend ledenbestand het hoofd nauwelijks boven water kunnen houden. "Ik zie het voor het jaar 2000 voor de georganiseer de amateursport heus nog wel zit ten", wist Van der Reijden, "men zal alleen moeten inspelen op de veranderingen. Er zal meer aan dacht gegeven moeten worden aan andere groepen, zoals vrouwen, culturele minderheden en gehan dicapten. Die waren vroeger toch zogenaamd zielig, nu zijn ze geë mancipeerd en moeten geëinte- greerd worden". Het verleggen van de aandacht derhalve, want in het jaar 2000 zal het jeugdbestand flink zijn terug gelopen. Van der Reijden: "In 1980 bedroeg het aantal 19-jarigen 31 procent van de bevolking, in 2000 zal dat nog maar 23 procent bedra gen. Vergrijzing dus. De vetera- nensport zal daarom een steeds be- blesseerd. Dat kost nogal wat. Ik vind daarom dat er veel aan blessu repreventie moet worden gedaan. Een verbetering van de mentaliteit is daarbij een noodzaak. De risico's om een blessure op te kopen moe ten zo klein mogelijk worden". Kortom, van de sportbestuur ders zal in de toekomst veel meer dan vandaag worden gevergd. Om de 'tent' draaiende te houden, zul- de toevlucht len diverse wegen bewandeld moe ten worden, terwijl er geen finan ciële misstappen mogen worden begaan. "Het kader zal meer ge schoold moeten worden", ont vouwde de staatssecretaris. "Maar", bracht Van Nierop, voor zitter van het korfbaldistrict Rijn delfland ter tafel, "dan zijn we on derhand bezig om welzijnswerkers te worden. Ik vermoed dat wij de ontwikkelingen niet allemaal aan kunnen". Van der Reijden daarop: "Het is niet de taak van de overheid om in Of de clubs het bredere 'pakket' te grijpen. Ik heb slechts een visie gegeven. De verenigingen moeten op elk uur van de dag terecht, overigens niet geringe vergoedin gen. De verenigingen moeten meer van hun accommodaties gebruik maken, moeten desnoods een an dere sport bieden, ze zullen daar naast ook op sociaal gebied moe ten inspelen. Kortom, ze moeten voortdurend hun ogen open hou den. Doen ze dat niet, dan loopt het verkeerd af', concludeerde Van der Reijden. kunnen financieren, is nog vraag. Meer geld zal er straks niet ter beschikking komen. Van der Reijden: "De lokale overheid zal steeds minder gaan besteden aan de sport. Er is een discussie gaande of de financiële schade die sporters aanbrengen wel acceptabel zijn voor de maatschappij. Per jaar ra ken zo'n half miljoen mensen ge- met de informatie maar doen wat ze willen. De ontwikkeling die zich nu heeft ingezet was voorspelbaar. Kijk naar Amsterdam, waar ze mo menteel een overschot van 50 vel den hebben. Maar de toestand is niet hopeloos. Er is belangstelling genoeg voor het sporten. De clubs moeten zich echter aanpassen". getuige in aanraking met de wie- lerwereld. „Ik heb er geen flauw idee van wat er zich hier allemaal afspeelt", gaf hij eerlijk toe. „Ze rij den zo maar wat rond. Wat voor wedstrijd is het eigenlijk?" Aan een vergelijking tussen wat voetballers en wielrenners voor hun sport moeten doen durft de Feyenoorder zich dan ook nauwe lijks te wagen. „Maar ik geloof ze ker niet dat wielrenners het gemak kelijker hebben dan wij. Die jon gens leveren soms zeven uur per dag een inspanning. Om dat vol te kunnen houden hebben ze ook een heel andere training nodig dan wij. Of ze er goed voor betaald wor den weet ik ook niet. Het zal wel net zo zijn als in de voetballerij. De toppers vangen het meeste". Rob Jacobs, de trainer van Excel sior, heeft meer verstand van de Zesdaagse. Hij zoekt dan ook als een van de weinigen van het uitge breide voetbalgezelschap een plaats op de tribune om de koppel- koers, die werd gewonnen door Re- né Pijnen en Danny Clark, te vol gen. „Ik heb een enorm respect voor de wielrenners", meent hij. „Ik denk dat ze zichzelf een enorme dis cipline opleggen, anders kun je dit beroep toch geen jaren volhouden. Wat mij betreft kunnen de voetbal- VOETBAL) RBC en DS '79 heb ben interesse voor ex-Feyenoord- spits Jan Peters (31), die tot voor kort uitkwam voor het Portugese Espinho. Het afgelopen weekeinde voerde Peters besprekingen met zowel de Roosendaalse als de Dordtse eerste divisieclub. ATLETIEK - Tweevoudig Olym pisch kampioen Edwin Moses moet op 29 januari voor de rechter verschijnen wegens het uitlokken van prostitutie. Dit is vrijdag be kendgemaakt door de plaatsver vangend officier van justitie van Los Angeles. Iers een voorbeeld nemen aan deze sportmensen. Wielrenners hoor je praktisch nooit zeuren. Als ze val len staan ze zo snel mogelijk op om op tijd de finish te halen. Een voet baller heeft de neiging om minuten lang te blijven liggen op het gras als hij een trap tegen zijn enkel krijgt. Zelfs eenfull-prof voetballer die twee keer per dag traint levert lang niet de inspanningen die van een wielrenner verlangd worden". Wat dat betreft zit de voetballerij volgens Jacobs op een dood spoor. „Ik heb onlangs het echte voetbal pas gezien toen we met Excelsior in Italië waren. Als je dat vergelijkt met Nederland is het hier een dooie boel. Ik denk zelfs dat menige be taalde voetbalclub tevreden mag zijn met de ambiance die er nu hier vanavond in het sportpaleis is. De wielersport leeft tenminste nog een beetje". Ook Bennie Wijnstekers spreekt vol ontzag over de toppers uit de andere tak van sport. „Als alle sportmensen dezelfde conditie heb ben als wielrenners zit het wel goed", zegt de aanvoerder van Feyenoord. „Maar of ze er harder voor moeten werken dan wij? In zo'n zesdaagse zitten natuurlijk ook een aantal rustige momenten en als ze op de weg rijden wordt er van tijd tot tijd ook wel eens wat minder hard gereden. Maar wiel renners hebben zo ineens van die momenten dat ze kunnen explode ren. Dat hebben voetballers niet Als wij tachtig minuten slecht spe len dan zal het de laatste tien mi nuten echt niet beter worden. En 'n wielrenner kan zich ook nooit ver stoppen in een wedstrijd. Als hij dat doet valt hij meteen door de mand. Bij ons zijn er dan nog tien anderen die de zaak overeind kun nen houden. Nee, ik zou nooit wil len ruilen met een wielrenner. Want ik zou het verschrikkelijk vin den om hier net als Willy Debos- scher elke avond de clown uit te moeten hangen. Wat dat betref zijn voetballers serieuze mensen. Of misschien ook wel een beetje te nuchter...". Omgekeerd zouden de wielren ners niet graag in de schoenen van de voetballers willen staan. Bert Oosterbosch, die in Rotterdam ge koppeld is aan de Westduitse vete raan Albert Fritz, stelt het keihard: „Voetballers klagen te gemakkelijk en verdienen veel meer dan de meeste wielrenners. En wat staat daar bij ons tegenover? Wij moeten altijd verder, we mogen geen mo ment verzaken. Als een voetballer zijn dag niet heeft laat hij zich ge woon vervangen". ADVERTENTIE Vijf Meihal Woensdag 23 jan. ELMEX-Doppeldouche Aanvang 20.00 u. Zaterdag 26 jan. ELMEX-Orca's Aanvang 21.00 u.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9