Martens wint rakettendebat gif Nieuwe begroting Israël: 6,5 miljard bezuiniging Reagan op toppunt populariteit RAF herleeft door hongerstaking Regeringsfracties steunen uitstel plaatsing Tijdrovende puzzelldus Shell verkoopt in Afrika verboden Smogalarm opgeheven Bomaanslag in Sidon DINSDAG 22 JANUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL Het kabinet-Martens heeft het zoveelste kruisrakettendebat in de Belgi sche Kamer van Volksvertegenwoordiging met gemak overleefd. De meerderheid van de Kamer, bestaande uit de vier regeringspartijen, steunt het rakettenstandpunt dat Martens vorige week bekend maakte na zijn bezoek aan president Reagan. Dat komt er op neer dat de kruisra ketten in principe eind 1987 ge plaatst zullen zijn, maar dat de plaatsing niet zoals het NAVO- schema wil in maart van dit jaar zal beginnen. Over de nieuwe begin datum zal de Belgische regering door Hans de Bruijn overleg plegen met de bondgeno ten. De definitieve beslissing over de plaatsing en het tijdstip daarvan valt eind maart. Het was een bij tijd en wijle zeer roerig debat, zoals in België ge bruikelijk. Over en weer werden hevige verwijten gemaakt en klonk af en toe luid gescheld. Sommige sprekers van de regeringspartijen riepen zelfs 'Munchen 1938' in her innering om aan te tonen dat het Westen zich niet opnieuw aan een tegenstander moet uitlevern. Poli tieke verrassingen leverde het de bat echter niet op. De Vlaamse (SP) en Waalse (PS) socialistische oppositie is fel tegen de plaatsing en dus tegen het kabi netsplan. Drie van de vier rege ringspartijen, de Vlaamse (PW) en Waalse (PRL) liberalen, alsme de de Waalse christendemocraten (PSC) drongen ronduit aan op een positief plaatsingsbesluit in maart. Uitstel van de plaatsing mag alleen plaats hebben met volledige in stemming van de NAVO-bondge- noten. mier Wilfried Martens, gaven de re gering een voorwaardelijk groen licht. CVP-voorzitter Frank Swae- len zei dat „het nog te vroeg is voor een definitief oordeel. Daarvoor zijn er nog teveel ontbrekende ele menten'. Swaelen noemde deson danks het regeringstandpunt 'evenwichtig', en sprak het volste vertrouwen uit in het overleg dat premier Martens en CVP-minister van buitenlandse zaken Leo Tinde- mans met de bondgenoten gaan voeren. De socialisten reageerden ho nend op deze houding, omdat de CVP zoals bekend intern hevig verdeeld is over de kruisraketten kwestie. Oppositieleider Louis Tobback wees erop dat uit alle opi- BRUSSEL In bijna elk puz zelboekje komen ze voor: vier kantjes met 9 of 25 vakjes waar in cijfers staan die, opgeteld, zowel horizontaal, verticaal als diagonaal dezelfde uitkomst geven. Het vergt even rekenen, zo'n 'magisch vierkant', maar over het algemeen is er vrij ge makkelijk uit te komen. door Hans de Bruijn De 20-jarige Gentse student Patrick Vandewalle heeft nu een opgave bedacht die iets meer bedenktijd zal vergen. Het grootste magische vierkant ter wereld, van maar liefst 1.100 vakjes breed en 1.100 vakjes hoog, waarin zich dus 1.210.000 getallen bevinden. De optel som van die kolommen is zo- wel horizontaal als verticaal steeds 665.500.550. Maar dat is nog niet alles: in het grote vierkant bevinden zich nog eens 75.625 kleine ma gische vierkanten van viermaal vier getallen en 3025 vierkanten van 20 maal 20 getallen en nog eens 121 vierkanten van 100 maal 100 getallen, die in alle ge vallen zowel horizontaal, verti caal als diagonaal dezelfde op telsom opleveren. Alles teza men zitten in het grote magi sche vierkant dus maar liefst 87.772 magische vierkanten. Vandewalle, die computer- kunde studeert in Leuven, heeft zijn vierkant zaterdag in Brugge letterlijk 'uitgelegd'. Om de grote vellen papier te kunnen uitvouwen, werd een complete sporthal vrijgemaakt. Een gerechtsdeurwaarder con troleerde de opgave zodat die nu als record kan worden opge nomen in het Guinness Book of Records. Het oude record stond ook op naam van een Belg, O. de Beule uit Oudenaerde, die enkele ja ren geleden een magisch vier kant met 213 vakjes hoog en breed wist te construeren. Het zal duidelijk zijn dat dit voor Vandewalle geen hoofdreke- nen was. De computer heeft hem bij het karwei geholpen. Ook het uittikken van het sche ma liet hij aan de computer- printer over, die er 29 minuten voor nodig had. Maar het pro grammeren van de computer voor het magische vierkant vergde meer werk; Patrick Vandewalle begon ermee in 1982. De Vlaamse christendemocraten niepeilingen blijkt dat de meerder- (CVP), de partijgenoten pre heid van de Belgische bevolking tegen de plaatsing is. Hij verweet de CVP vooral vanwege de vrees voor een slechte verkiezingsuitslag (in december van dit jaar) de plaat sing tot minstens in 1986 te willen uitstellen. „Wie tegen de meerderheid in succes probeert te oogsten bij de bende van Brusselse poujadisten doet dat uit electorale overwegin gen", zei Tobback, die daarop door vooral de liberalen werd uitge- onderzoek zid instellen naar de wy- jouwd H(j g premier Martens onn L ze> waarop de wel toegstane gif- k waarom Beleiê nipt on dezelf- ker 300 in de buurlanden sterven stoffen in Zuid-Afrika worden ge- 2eUiïïfcaan ritten als Nederümd elk jaar vanwege het gebruik van bruikt. - is gaan zitten ais Nederland dodelijke illegale gifstoffen, zoals DDT en Dieldrin en het onverstan dig gebruiken of misbruiken van ^houwdwo7den 'als~^ndodere w^in^nn iXS!? i? wel toegelaten gifstoffen. Twee rivipr Rpt hl ad nuhiirpordp fr>. Washington de kans te hebben la- a1rzttm JAKARTA Een beeld van de verwoestingen die gisteren werden aangericht door een aanslag op de wereldbe roemde Borobudur-tempel. De omvang van de schade valt nog niet in geld uit te drukken, maar zeker is dat de de feiten restauratie van het tempelcomplex, dat uit de 8e eeuw dateert, geruime tijd zal duren. (foto api brengen. Amnesty meldt concentratie kampen in Peru DEN HAAG (GPD) - In Peru zijn honderden mannen, vrouwen en kinderen het slachtoffer geworden van politieke moorden door rege ringstroepen. Daarnaast zijn meer dan duizend volwassenen en jon geren verdwenen nadat ze waren opgepakt door veiligheidsagenten. Dat schrijft Amnesty Internatio nal, de organisatie die opkomt voor mensenrechten, in een vandaag in Londen gepubliceerd rapport. Het rapport omvat gedetailleer de gegevens over 'verdwijningen', politieke moorden en martelingen door regeringstroepen, geheime concentratiekampen en massagra ven in het Andes-gebied van Peru. Er is een lijst bijgevoegd met de namen van 1005 verdwenen of ver moorde personen. De slachtoffers zijn voorname lijk boeren, lokale leiders en jonge ren uit het onder militair bestuur geplaatste gebied van Ayacucho, dat de 13 zuidelijke provincies van Peru omvat. In het afgelegen ge bied is in december 1982 de noodtoestand afgekondigd, nadat de guerrilla-organiatie Sendero Luminoso ('Lichtend Pad') er zijn activiteiten begon te ontplooien. De mensenrechtenorganisatie heeft ook meldingen ontvangen over talrijke moorden door de- guerrillabeweging. Sendero Lumi noso heeft de praktijk van openba re executies gekozen om zich van 'vijanden' te ontdoen. De bevolking is zeer terughou dend met informatie. Amnesty vreest daarom dat de werkelijke aantallen vermiste en vermoorde personen nog veel hoger is. In het Amnesty-rapport wordt evenwel één lichtpuntje genoemd: de Pe- justitie lijkt vastbesloten de openbaarheid te toegelaten gifstoffen. Twee i de gifstoffen, Dieldrin en het verwante produkt Aldrin, worden door Shell Chemicals geïmpor teerd. Dat zegt John Comrie-Grieg, uitgever van het tijdschrift African Wildlife. door Ruud de Wit Dieldrin is in Zuid-Afrika, even als in Europa, een verboden pro dukt, maar Shell exporteert het wel naar Botswana. Volgens Com rie-Grieg zijn Europese weten schappers bang, dat met Dieldrin besmet vlees via Botswana in de EG terechtkomt. Aldrin is in Zuid- Afrika wel toegelaten en wordt ge bruikt om houtsoorten te bescher men tegen termieten. Shell-directeur John Wilson zegt desgevraagd dat zijn maatschappij niets illegaals doet. Wanneer Diel drin in Botswana misbruikt wordt door een vertegenwoordiger, zal de maatschappij overgaan tot het stopzetten van leveranties. Hij kondigde tevens aan, dat Shell een Het blad publiceerde e to van Shell-vaten met Dieldrin, die onbeheerd langs de rivier wa ren aangetroffen. Een Zuidafri- kaanse regeringsexpert gaf toe dat er serieuze problemen waren met het toepassen van zgn. pesticiden. Volgens dr. Bot is het gebruik van Aldrin beperkt tot speciale vergun ninghouders, maar hij sloot niet uit dat het gif soms in verkeerde han den komt. Ook zouden boeren zich niet houden aan de instructies die worden bijgeleverd. Het Zuidafrikaanse zondagsblad The Sunday Star meldde in dit ver band, dat de toepassing van Diel drin in Botswana reeds had geleid tot de vernietiging van het leefsys- teem van de Chobe-rivier. Verder had de Sunday Star ontdekt, dat DDT nog steeds wordt gebruikt in Zulu-land om de muskieten te ver delgen. Daarnaast wordt in Zuid-Afrika illegaal gebruik gemaakt van Diel drin. Zo zijn er sporen van deze gif stof aangetroffen in de wateren rond Richards' Bay, East London en Port Elizabeth, terwijl het gif il legaal schijnt te worden toegepast in de suikerindustrie van Zulu- land. ten liggen om iets aan wapenbe-, heersing te doen. „In plaats daar-* van heeft u schaamteloos onder handeld en een akkoord bedongen uit electorale overwegingen van uw partij". Tobback waarschuwde. Martens dat Zij er met een beslis sing in maart niet van af is. „Dit is nog maar het begin". PW-woord voerder Ward Bey- sen trok op zijn beurt flink van leer tegen de socialisten. „Dit rode radi calisme haakt ons los uit het bond genootschap. Is dat wat de SP wil?", vroeg hij zich af. Volgens Beysen moet de regering in maart tot plaatsing beslissen en is daar mee de kous af. De premier zelf, die slechts kort antwoordde, vroeg zich verbaasd af „wat de critici toch tegen dit standpunt kunnen hebben". Hij beperkte zich er vervolgens toe het standpunt nog eens omstandig uit een te zetten. Er wordt geplaatst in 1987 tenzij er een akkoord is tussen Russen en Amerikanen. Is er een gedeeltelijk akkoord dan zal België haar aandeel daarin nemen. Intus sen gaan de voorbereidingen op de luchtmachtbasis in het Waalse Flo- rennes gewoon door. DUSSELDORF (AFP/DPA) - Het smogalarm in het Ruhrge- bied is gisteravond na vijf da gen opgeheven. Het alarm be reikte op het hoogtepunt van de luchtvervuiling ook fase 3, wat nog niet eerder was voorge komen in de geschiedenis van de Bondsrepubliek Duitsland. Daarbij werd alle autoverkeer verboden en de produktie van de industrie sterk beperkt. Van verschillende kanten in het bedrijfsleven is kritiek geuit op de afkondiging van het alarm. De bezwaren richten zich vooral op het feit dat de re gering van de deelstaat Noord - rijnland-Westfalen bij het ver scherpen van de normen voor luchtverontreiniging te veel op eigen houtje heeft gehandeld, TEL AVIV Om het afschrikwek kend effect van astronomische ge tallen in sjekels (iets meer dan een halve cent) te voorkomen, heeft Is- raëls minister van financiën Modai deze week de begroting voor het komende fiscale jaar aan het kabi net in Amerikaanse dollars gepre senteerd. Het was de eerste keer in het bestaan van Israël dat een bui tenlandse munteenheid als richts noer diende voor de overheidsuit gaven. Niettemin bleef de optel som in guldens uitgedrukt indruk wekkend: 82,5 miljard voor een be volking van iets meer dan 4 mil joen. door zaken heeft gewaarschuwd dat TaCO Slagter de Arabische landen de betrek kingen met Iran zullen 'herbezien' als Iran weigert te onderhandelen over een oplossing voor de ruim vier jaar durende oorlog in het Golfgebied. Het gaat om Saoedi- Arabië, Koeweit, Noord-Jemen, Marokko, Tunesië en Jordanië. procent, geen rampzalige gevol gen. Een brood kost dan nog steeds een paar dubbeltjes, een busrit minder dan 40 cent en water is er ook betrekkelijk goedkoop. Maar doordat de bijdrage van de staat op benzine geheel verdwijnt, wordt autorijden voor de met de Nederlandse Jan Modaal vergelijk bare Israëliër vrijwel onbetaalbaar: een liter gaat f 2,75 kosten. Behalve fors te hakken in het aloude subsidiesysteem van de overheid, wil de minister van fi nanciën nu eindelijk ook eens da den zien van zijn collega's. Sinds de installatie van het kabinet, vorig jaar september, is er binnen het ka binet alleen maar over bezuinigin gen op de verschillende begrotin gen van de ministeries gepraat. Al le bewindslieden weeklagen dat ze te veel moeten inleveren, en niet in de laatste plaats minister van de fensie Rabin, van wie een offer van 800 miljoen gulden wordt ge vraagd. Economen in Israël zien in WASHINGTON - Ronald Reagan begint aan zijn tweede ambtster mijn op een top van populariteit: een opiniepeiling wijst uit dat 68 procent van de Amerikanen tevre den is over de wijze waarop hij het presidentschap uitoefent, slechts 28 procent keurt zijn daden af. Het gaat de goede kant op, zeggen 59 procent van de Amerikanen (tegen 36 procent) en dat niet alleen: twee derde van de ondervraagden ver wacht in de komende vier jaar nog belangrijke vooruitgang op het ge bied van de economie en de be trekkingen met de Sowjet-Unie. door Henk Kolb Merkwaardig genoeg krijgt Rea gan gemiddeld niet meer dan een zes voor zijn beleid ten aanzien van economie en inflatie, begrotingste kort, kernwapens, onderwijs, werkloosheid, buitenlandse zaken, armoede en milieuproblemen, maar twee-derde van degenen die hem zo betrekkelijk laag inschat ten, hebben wel voor hem gestemd bij de verkiezingen van november. Ronald Reagan, zo stellen ook de kranten vast die hem het scherpst hebben bekritiseerd, is een 'mees ter in de politiek', voor wie in de Amerikaanse historie een vooraan staande plaats zeker lijkt. Reagans tweede ambtstermijn wordt een campagne voor een pre sidentschap dat even maatgevend zal voortleven als dat van Franklin D. Roosevelt. Vermindering van de kernbewapening en beperking van het enorme begrotingstekort staan daarom vooraan op zijn agenda. Met het begin van nog vier jaar Reagan in het Witte Huis zijn de Verenigde Staten aangeland bij een kentering van het politieke tij. Moeite De verkiezingen hebben aange toond en de recente opinieonder zoeken bevestigen, dat de Demo cratische Partij zijn zo lang als on aantastbaar bestempelde meerder heidspositie kwijt is. De jongere generatie van de kiezers stemt in ruime meerderheid voor Reagan, die hoezeer en terecht vaak aan gevochten - met meer nieüwe ideeën is gekomen dan de Demo craten. Reagan en zijn getrouwen heb ben de laatste weken opmerkelijk veel moeite gedaan om het beeld te corrigeren van een bejaarde, zo nu en dan dommelende, niet toerei- in slaagt de werkloosheid (nu r kend geinformeerde president, die °f meer stabiel op 7,2 procent) ideologisch thuishoort bij zijn eli- der terug te dringen, wacht hem ire vriendjes uit het bankwezen, uiteindelijk zakenwereld en 'nieuw rechts' meent te mi en geen kans ziet om zijn kijvende de bedrijf van zijn voorstelling i ondergeschikten in het gelid te zet- Washington kan ongemeen inte- ten. Aan zijn leeftijd valt niets te ressant worden, terwijl potentiële veranderen, maar Nancy (ook al tot opvolgers positie gaan kiezen en nieuw respect en volksliefde ver- met mannen als Shultz (buiten heven) heeft gezegd, dat hij nooit landse zaken), McFarlane (veilig- heidsadviseur op het Witte Huis), ontwaperüngsvraag- Weinberger (Pentagon), Baker (Fi- begrotingsproblemen, nanciën) en Regan (chef-staf Witte een uiltje knapt, verregaand diept is stukken Het staatsdrukwerk had voor de Israëliërs weinig vrolijks te mel den: een verder dalende levens standaard door de subsidies op le vensmiddelen, benzine, elektrici teit, openbaar vervoer en water met 3,5 miljard gulden te vermin deren, de toch al hoge belastingen nog verder op te schroeven en de bevolking aanzienlijk meer te laten betalen voor overheidsdiensten. In totaal wil de regering-Peres voor het komende jaar 6,5 miljard gul den bezuinigen op de nog steeds allerbelabberdste economie van het land er bovenop te helpen. Als de regering van nationale eenheid de goedkeuring voor de begroting van het parlement krijgt - ervan uitgaande dat de minister raad het werk van Modai ongewij zigd laat dan zullen per 1 april benzine en elektriciteit 30 procent duurder worden, brood, melk, leider, Moestafa Saad (34), openbaar vervoer en water 50 pro cent in prijs omhoog gaan het hart van de gepresenteerde be groting dan ook en groot gat zitten, die het hoofddoel van het voorge nomen beleid, het terugdringen van de gigantische inflatie (vorig jaar 445 procent) en het tekort op de betalingsbalans, ondermijnt. In november vorig jaar kwamen regering, vakbond en werkgevers een loon-en prijsstop overeen voor drie maanden. Werd het beoogde effect bereikt? Nee, zeggen de fi nanciële deskundigen; ja, zegt het kabinet (met uitzondering van de minister van financiën, Ter finan ciering van de staatssubsidies draaide de bankbiljettenpers op volle toeren. Aan de toch al zo overvloedige geldvoorraad werd 1,7 miljard gulden aan sjekels toe gevoegd. Verder vloeiden er veel minder belastinggelden in de staatskas, nam de voorraad vreem de valuta bij de centrale bank nog verder af en stagneerde de econo mische groei door de hoge rente stand. BEIROET - Bij een bomaanslag op een flatgebouw in de Zuidliba- nese stad Sidon zijn gisteravond ten minste twee mensen gedood en tien anderen zwaar gewond. Onder de ernstig gewonden bevindt zich de vooraanstaande soennitische door Aernout van Lynden de voormalige burgemeester Sidon, Maaroef Saad, die in voor de overige gesubsidieerde ar- 1975 bij een aanslag om het leven tikelen 25 procent meer betaald kwam. Maaroef Saad werd doodge- wel beslissingen neemt en dat er Huis) in rollen op het eerste plan, van onenigheid binnen zijn kabi- net geen sprake is. In de volgende jaren kan Reagan vinkentouw, meer dan enig president uit moder- tijden voor hem, zijn stempel moeten worden. Voor de laagstbetaalden in Israël hebben de prijsstijgingen voor brood, een buskaartje en water, ge subsidieerd met maar liefst 300 schoten toen hij een demonstratie leidde tegen de toenmalige rege ring. Zijn dood was de belangrijk ste oorzaak van het uitbreken van de burgeroorlog in Libanon. Moestafa Saad is volgens de eer ste berichten ernstig aan het hoofd gewond. Hij is in een helikopter vervoerd naar het ziekenhuis van de Amerikaanse universiteit in Beiroet waar hij onmiddellijk werd geopereerd. Ook zijn vrouw en kin deren zouden vewondingen heb ben opgelopen. De aanslag op het vijf verdiepingen hoge flatgebouw waar Moestafa Saad woonde, ge beurde met een autobom. Volgens soennitische kringen zitten de falangisten (christelijke milities) achter de aanslag. Saad zou na het vertrek van de Israliërs uit Sidon op 18 februari de macht in deze havenstad overnemen. Men vreest dat de strijd tussen de soen nieten en de christenen weer in alle hevigheid zal oplaaien, na de aan slag op de soennistische leider. zetten op Amerika's toekomst. 1\T* 1P TVT TT 1 1 Nieuwe wapenbesprekingen met INieuwe gott van terreur in West-Duitsland de Sowjet-Unie staan op het punt O Nancy Reagan bleek gisteren na afloop van haar rede in het sportpaleis een passage te hebben vergeten en dat leidde even tot grote schrik. In het sportpaleis werd feestgevierd omdat de parade buiten door het barre weer moest worden afgelast. (foto ap> de Sowjet-Unie staan op het punt van beginnen, Reagan wil een ver eenvoudiging van het belastings ysteem, die in het nadeel is van het bevoordeelde zakenleven. Hij zal een begroting indienen zonder kor ting van betekenis op defensie, ter wijl de Senaat - min of meer met zijn instemming - al bezig is eigen budgetplannen op te stellen waar in het Pentagon wel degelijk wordt aangepakt. Vijf rechters in het Op perste Gerechtshof zijn ouder dan 75 jaar en hun vervanging is aan staande. Conservatief rechts wacht likkebaardend op de kans om dit hoogste rechtsprekende instituut van de VS in zijn eigen, sombere kleuren te schilderen. Instinct Reagan is een ongewoon presi dent, die doorgaans handelt tegen de opinie van deskundigen in, op basis van instinct en niet gehin derd door gedetailleerde kennis van zaken. Hij heeft het geluk op zijn hand. De economie draait op volle toeren, de inflatie is geen ge vaar meer, het besteedbare per soonlijke inkomen is in 1984 met bijna zeven procent toegenomen. Dit alles wil niet zeggen dat Rea gans plaats in de geschiedenis niet wordt bedreigd. Indien de econo mie inzakt, als hij geen geloofwaar dige pogingen doet om met de Russen tot een hanteerbaar verge lijk te komen, wanneer hij er niet BONN - De hoogste aanklager duidelijke aanwijzing dat het sig- de Bondsrepubliek Duitsland, procureur-generaal Kurt Reb- mann, heeft gelijk gekregen. Vlak naai uit de cellen in de zogenaam de RAF-scene is gehoord. Er be staan 17 'anonieme brieven, waarin Kerstmis waarschuwde hij de daders zich uitdrukkelijk op de dringend voor de Rote Armee hongerstaking beroepen. Fraktion (RAF). Sinds 4 december De jongste aanslag, op een com- van het vorig jaar waren en zijn on- putercentrum in Stuttgart, is uitge- geveer 30 gevangenen van de RAF voerd door een 28-jarige hongerstaking en de ervaring heeft geleerd dat zo'n „oorlog van- door Hans Amesz uit de nor" altijd gepaard ging met terroristische activiteiten buiten de gevangenismuren. Ook nu. Van af het moment dat Brigitte Mohn- haupt op 4 december in de rechts zaal van de justitiebunker Stammheim" in Stuttgart een ver klaring over de voorgenomen hon gerstaking voorlas - de publieke tribune was voor het eerst sinds lange tijd weer vol - hebben mili tante groepen ongeveer 40 brand en bomaanslagen uitgevoerd. Een 23-jarige vrouw, die beiden ge rekend kunnen worden tot min stens de omgeving van de RAF. Jo hannes Timme, die bij de kennelijk te vroege explosie van de bom, om het leven kwam en onherkenbaar werd verminkt, is in 1978 en 1981 in Stammheim veroordeeld we gens terroristische activiteiten. De laatste keer tot 15 maanden we gens verboden propaganda voor een terroristische vereniging. Hij had destijds pamfletten uitgedeeld in Karlsruhe naar aanleiding van een hongerstaking van RAF-ge- vangenen. De vrouw, die is geïden- tegen personen. Het ging steeds om instellingen, die direct of indi rect met de NAVO, het leger en de Verenigde Staten te maken heb ben. De RAF beschouwt zichzelf nog altijd in oorlog met het Ameri kaanse imperialisme en zijn trou we bondgenoot Bondsrepubliek Duitsland. Doelen van de laatste acties in Karlsruhe, Berlijn en Stuttgart waren computercentra met persoonsgegevens. Wat deskundigen van de recher che in Karlsruhe echter meer zor gen maakt dan de vele, kleine aan slagen, is de verijdelde massa moord in Oberammargau van 18 december. Daar werd bij een NA- VO-school een auto met een bom van 25 kilo erin neergezet. Alleen omdat de als Amerikaanse soldaat verklede chauffeur zich zo eige naardig gedroeg - hij ging het ge bouw niet binnen en vergat een of ficier te groeten - en de bom te tificeerd als de 23-jarige Claudia vroeg explodeerde, werd het geen Wannersdorfer, werd bij de slag zwaar gewond. Zij wordt er van verdacht lid te zijn van de Rote Armee Fraktion. Bijna alle aanslagen waren tot nu toe gericht tegen zaken en minder catastrofe met vele doden. „Wij houden rekening met het ergste", zegt de chef van het Bun- deskriminalambt Boge. Zeker als door de hongerstaking een van de RAF-gevangenen om het leven komt, moet gevreesd worden voor een escalatie van geweld. De toe stand van enkele hongerstakers is op dit moment zorgwekkend. Zij kunnen er in geen geval op reke nen dat hun eisen: erkenning van de status van „politieke gevange nen", bijeenbrengen van „strijden de gevangenen" in grotere groepen en het opheffen van de communi catiehindernissen, zullen worden ingewilligd. Dat zou er namelijk volgens de autoriteiten op neer ko men dat de RAF in de gevangenis blijft beschikken over een com mando-centrale. Nadat het de laatste drie jaar nogal stil rondom de RAF is ge weest, zijn er nu weer nieuwe sig nalen van het terrorisme in West- Duitsland. De ontdekking van 14 ondergrondse depots eind 1982 en de daarop volgende arrestaties van de vermoedelijke terroristenlei ders Brigitte Mohnhaupt, Chris tian Klar en Adelheid Schulz als mede de arrestatie van nog zeven personen in 1984, deden sommige geloven dat de RAF op sterven na dood was. Maar de sceptici, die hier toen al aan twijfelden, hebben gelijk gekregen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7