LEIDSCH DAGBLAD jaagt reizigers de bus m Doorgaan met veiligheids- rwmteschüd FNV boos over afwijzing 36- urige werkweek Voor een tientje véél wijzer Raket treft sleepboot Wijsmuller Dooi: alle gemalen in werking CAO LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 JANUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37608 Directeur G Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hooldredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tet.nrs. ae colofon In Perzische Golf MANAMA (AP/GPD) - De sleepboot Rib ut van het Neder landse bergingsbedrijf Wijs muller is gisteravond in de Per zische Golf getroffen door een raket, afgevuurd door een Iraaks vliegtuig. Er zijn geen doden of gewonden gevallen, hoewel de verblijven van de be manning bij de aanval totaal werden vernield. Het schip be vond zich in Saoedische territo riale wateren op 170 zeemijl van de Iraanse oliehaven op het eiland Kharg. Irak maakte melding van drie 'succesvolle aanvallen' op sche pen in de omgeving van het Iraanse olie-eiland Kharg. Sinds 1 januari zijn volgens Irak twintig schepen op weg naar of van Iraanse havens aan gevallen. Slechts vijf van deze aanvallen zijn onafhankelijk bevestigd door bergingsmaat schappijen en rederijen in het Golf-gebied. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het hoogheemraadschap van Rijnland heeft alle gemalen in werking gesteld om het overtollige water dooi en regente kunnen lo zen. Rijnland zegt vooralsnog geen problemen te hebben om het boe zemwater op peil te houden. "We wisten dat de dooi zou intre den", licht woordvoerder Van de Hoek toe. "Daarom konden we op tijd maatregelen nemen. Echte moeilijkheden verwachten we de komende dagen ook niet. Alle ge malen tesamen hebben een capaci teit van ruim dertien miljoen ku bieke meter water per etmaal. Dat moet voldoende zijn om alles naar behoren af te voeren." Eenzelfde geluid van het water schap De Oude Venen in Leider dorp. De Oude Venen regelt de wa terstand in de polders rond Leiden. Een woordvoerder van het water schap vertelde vanmorgen dat er wel voorzichtig moet worden gema len. "Het ijs zit nog aan de kant vast. Als we het overtollige water te snel wegzuigen, trekken we de wal kant mee." De Oude Venen zegt blij te zijn dat er de afgelopen jaren wat ge malen zijn vernieuwd. Zou dat niet zijn gebeurd, dan waren er nu en kele polders onder water gelopen. Wateroverlast was er wel in Lei den zelf. In sommige huizen kwa.m smeltwater van het dak naar bin nengestroomd. 16 PAGINA'S NZH: 1,3 miljoen passagiers meer Opperrechter Warren Berger (rechts) neemt Reagan de eed af terwijl zijn vrouw de bijbel vasthoudt. (foto ap) Reagan bij beëdiging: WASHINGTON (Rtr./AFP/ DPA/UPI) - Vrijheid en vrede. Dat waren gisteren de sleutelbegrippen in de rede die president Reagan aan het begin van zijn twee de ambtstermijn uitsprak. Reagan benadrukte het be lang van de komende nieu we onderhandelingen met de Sowjet-Unie, maar zei door te willen gaan met de ontwikkeling van een "vei- ligheidsschild in' de ruim te", waarmee kernraketten kunnen worden onder schept. Reagan beschuldigde de Sowjet- Unie van het uitvoeren van de grootste militaire opbouw, met „af schuwelijke offensieve wapens", in de geschiedenis van de mens heid. De Verenigde Staten mogen er daarom geen twijfel over laten bestaan dat zij hun verantwoorde lijkheden voor het leven in vrij heid, veiligheid en vrede zullen na komen. Sprekend over het militai re vermogen van de VS, zei hij dat in het herstel daarvan gedurende zijn eerste ambtsperiode vooruit gang was geboekt maar dat er nog veel diende te gebeuren. De president zei ook dat het te rugbrengen van het miljardente kort van de overheid de hoogste voorrang zou krijgen. „Een dyna mische economie en meer burgers, DOLFINATRIUM TE KOOP - Het in financiële moeilijkheden verkerende Dolfinarium in Harder wijk zal mogelijk worden verkocht aan de projectontwikkelaar Martin Eibrink. Eibrink, die ook manager en voorzitter van de voetbalclub PEC Zwolle is, zette in binnen- en bui tenland al verschillende toeristi sche projecten op. Nog deze week zou het koopcontract - waarmee 2,5 miljoen gulden is gemoeid - worden afgesloten. Gaat de verkoop niet door dan is de kans aanwezig dat het Dolfina rium failliet gaat. die werken en belasting betalen" zijn daarvoor de beste weg. Reagan beloofde het belastingsysteem te versimpelen en de omvang en invloed van het federale regerings apparaat te zullen terugdringen. Aan het begin van zijn tweede termijn kan de president bogen op een herstel van de Amerikaanse economie. „We zijn op een keer punt aangeland, een tijdstip voor harde beslissingen". De „goedbe doelde" fouten van het verleden zullen moeten worden vermeden, aldus Reagan. (Zie ook pagina 7) Ziekenfondsraad: geld voor lever transplantaties AMSTELVEEN (GPD) - De Zie kenfondsraad zal waarschijnlijk ook dit jaar de levertransplantaties die worden uitgevoerd in het Aca demisch Ziekenhuis Groningen subsidiëren. Donderdag wordt be slist over een voorstel daarvoor ruim twee miljoen beschikbaar te stellen. Dat is iets meer dan de subsidie over 1984. Het geld moet uit de kas van de algemene wet bijzondere ziektekosten komen. In februari vorig jaar werd een subsidie ver leend van maximaal f 1.343.650; in oktober werd daaraan een bedrag van maximaal f 685.230 toege voegd. Daarbij gaat het om de kos ten van verpleging en verzorging gedurende een periode van maxi maal zes weken per patiënt binnen zes maanden na de levertransplan tatie. Het academisch ziekenhuis in Gro ningen heeft voor 1985 gevraagd om een bedrag van f2.110.560. De verpleegkosten blijven gelijk, maar de personele en materiële kosten zijn naar schatting hoger. Bovendien is er een coördinerend Desmond Tutu naar Beatrix DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix zal vrijdag de zwarte Zuidafrikaanse bisschop Des- mond Tutu ontvangen. De geestelijke, die vorig jaar de Nobelprijs voor de vrede ont ving, zal in ons land verder een gesprek hebben met de Raad van Kerken en met minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Tutu maakt momenteel een reis door enkele Westeuropese landen. Wegens zijn benoe ming tot aartsbisschop van Jo hannesburg treedt hij binnen kort af als secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC). Zeehondenj acht flink beperkt OTTAWA (Rtr.) - De jaarlijkse zeehondenjacht in Canada zal dit jaar flink worden beperkt, maar niet worden gestopt. Dat heeft de Canadese minister Fraser (visserij) gezegd. Reden voor de verminderde vangst is het inzakken van de markt voor zeehondenhuiden door het pro test van milieu-activisten. De zeehondenjagers kregen vorige week te horen dat de enige Canadese onderneming die huiden opkoopt voor ex port, dit seizoen niets nodig heeft. De markt voor Canadese huiden stortte in toen de EG vorig jaar een verbod afkondig de op de invoer van zeehonden huiden. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/LEIDEN - De NZH heeft door het slechte weer sinds 1 januari 1,3 miljoen buspassagiers meer ver voerd. Dat is een stijging van 32 procent ten opzichte van dezelfde periode in voorgaande jaren. In totaal werden er in Noord- en Zuid-Holland ruim 70.000 strippenkaarten extra verkocht, 45 procent meer dan normaal. Volgens -de vervoersmaatschappij hebben vooral scholieren en foren zen de afgelopen weken veelvuldig gebruik gemaakt van de bus. De forenzenlijnen waren het drukst bezet. In de Leidse regio was het vooral op de lijn Leiden-Noordwij- kerhout bijzonder druk. In totaal zette de NZH 35 extra bussen in, vooral in de spits. Het bedrijf spreekt zelf van een 'gigan tische vervoersprestatie'. Dat er veel passagiers waren die anders niet met de bus gaan leidt de NZH cif uit het feit dat er veel kaarten in de bussen zelf zijn verkocht met slechts zes of tien strippen in plaats van de - goedkopere - vijf tien strippen. NZH-voorlichter L. Jacobs: "Ik hoop dat er mensen zijn die de bus blijven nemen, maar ik denk dat vooral de scholieren de fiets weer zullen pakken en de forenzen hun auto. Als die weer start". Dringen Zelfs met 35 bussen extra bleef het vooral tijdens de ochtendspits - tussen zeven en acht uur - drin gen in de bus. En soms was de bus gewoon vol. Via de mobilofoon vroegen de chauffeurs om extra materieel. "En dan is het tien bus sen verdelen over veertig aanvra gen", zegt H. Costerus van de tech nische dienst van de NZH. De NZH heeft in totaal 35 reser vebussen uit de 'toer- en de mot- tenballenvloot'. Een aantal jaar ge leden besloot het ministerie van verkeer en waterstaat dat er op nieuwe lijnen niet direct nieuwe bussen mogen worden ingezet. "Pas als de lijn loopt", vertelt Cos terus, "mag je een bus kopen. Dan moetje de levertermijn van één tot anderhalf jaar overbruggen met bussen uit de mottenballenvloot. Dat zijn bussen die al zijn afge schreven, maar nog in goede staat verkeren". Ruim twintig van der gelijke bussen werden tijdens het slechte weer ingezet. Veel overuren zijn er door chauf feurs niet gemaakt. Volgens de NZH worden er in deze periode zeer weinig vrije dagen genomen, zodat bijna alle chauffeurs be schikbaar waren. (Zie verder pagina Leiden) Staatssecretaris Joop van der Reijden: 'Amateur sport heeft wel degelijk toekomst'. PAGINA 9 Commissie uit Zieken fondsraad: 'Reageerbuis bevruchting voorlopig niet in ziekenfondspak- PAGINA 5 In West-Duitsland leeft het terrorisme weer op. PAGINA 7 Vrouw met bijbaantje te rug naar de aanrecht?. PAGINA 11 Verkoopcijfers auto's vo rig jaar vrijwel gelijk ge- Jè?SÉlE '~aj' r In Amerika al 79 doden door de kou kou overleden. De slachtoffers zijn overwegend bejaarden en dak lozen. In meer dan 20 steden wor den de laagste temperaturen uit de geschiedenis gemeten: -20 tot -30 graden. Vrijdag deden zich de eer ste sneeuwstormen voor en sinds dien is het steeds kouder gewor den. i jnilitaris- Buien Wisselend bewolkt en enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Minimumtem peratuur rond +1 graad, middagtem- peratuur omstreeks 5 graden. Vrij krachtige, aan zee tijdèlijk stormachti ge westenwind. 23 januari 1985 Zon op: 08.33 uur, zon onder: 17.12 uur Maan op: 10.13 uur, maan onder: 19.46 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 04.40 en 16.50 uur, laagwater om 00.50 en 13.00 uur. DEN HAAG - Een dertigtal actievoerders tegen kerngeweld me is vanochtend na een korte bezetting van de hal van het ministerie van economische zaken door de politie verwijderd. De actie was onder meer gericht tegen het plan van het kabinet om een verpleegkundige aangesteld. Vorig aantal nieuwe kerncentrales te bouwen. De bezetters wilden een verkla- jaar zijn 16 transplantaties uitge- ring voorlezen aan minister Van Aardenne. Dit werd geweigerd. Toen de voerd. bezetters niet weg wilden gaan greep de politie in. (fotoANP) Weer doden en gewonden bij gasexplosies MONTAUBAN/DEN HAAG (AFP/ ANP) - Bij een gasontploffing in de Franse plaats Montauban zijn gisteravond twee kinderen om het leven gekomen en 29 mensen gewond geraakt. Vijftien gewon den lagen vanmorgen nog in het ziekenhuis. Door de ontploffing werden drie huizen volledig vernield. De ex plosie deed zich voor terwijl werknemers van het gasbedrijf op zoek waren naar een eventueel lek, vermoedelijk door de vorst ontstaan. Omwonenden zeiden verbaasd te zijn dat de buurt niet werd geëvacueerd tijdens het werk aan de gasleiding. AMSTERDAM (ANP) - De top van de vakcentrale FNV is zeer verbolgen over de houding van de centrale werkgeversorganisaties. Door verdere verkorting van de werkweek tot 36 uur af te wijzen doorkruisen zij het inmiddels lang zaam op gang komende cao-over leg. "Een manier van aandacht trek ken, die beneden peil is", zo zei FNV-voorzitter Wim Kok gisteren bij de presentatie van een uitge breide 'handleiding' voor arbeids tijdverkorting. Herverdeling van arbeid blijft volgens hem voor de bonden "prioriteit nummer een". De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben, evenals enkele enkele grote bedrijven (Philips, Akzo, Vendex), de afgelopen tijd uitdrukkelijk laten weten eerst de organisatorische gevolgen van de 38-urige werkweek af te willen wachten, die feitelijk pas op 1 ja nuari is ingevoerd. Zij vinden dat de bonden van arbeidstijdverkor ting teveel een principe-kwestie maken en te weinig kijken naar de praktijk. "Wat de centrale werkgevers zeg gen is een karikatuur. We hebben een open oog voor de belangen van de bedrijven, maar men stelt zich daar kennelijk op met een air van de deur wordt niet gekocht", voorstel uit de Kamer om een r het korter werken tot 1990 te ontwerpen. Kennelijk is het kabinet daar niet in geïnteresseerd, zo concludeert de FNV-voorzitter, terwijl een dergelijk plan volgens hem juist wezenlijk is voor een goede aanpak van korter werken. (zie verder pagina 12) Bij het warmlopen voor nieuwe cao-onderhandelin- gen is het goed gebruik dat de onderhandelaars van beide zijden zorgen voor begeleiden de ketelmuziek. De stellingen worden betrokken en de vertegenwoordigers van de georganiseerde werkgevers en werknemers zetten hoog in. Dat hoort allemaal bij het spel en het maakt een vast onderdeel uit van on ze politieke en sociaal-economische folklore. Het ligt voor de hand dat de tycoon van het midden- en kleinbedrijf, An ton Dreesmann, een vurig pleidooi houdt voor een, zij het geringe, ver hoging van de reële lonen. Dat is naar zijn oprechte mening niet alleen goed voor de binnenlandse markt, en daarmee bevorderlijk voor zijn eigen zaken, het zou ook een extra impuls geven aan de nationale bedrijvigheid en via die omweg kunnen bijdragen aan een vermindering van de werk loosheid. Maar Dreesmann wil tegelijk niets weten van een verdere arbeidstijd verkorting (atv). Volgens deze werk gever hebben de gewone werkne mers er langzamerhand genoeg van om loon in te leveren ten behoeve van meer werk. Volgens deze rede nering zouden de werkgevers de strijd tegen de werkloosheid door middel van een voortgaande arbeids tijdverkorting gaarne willen afkopen met een loonsverhoging. Een dergelijk aanbod plaatst de vakbeweging voor een dilemma, want veel leden hebben jaar in jaar uit fors ingeleverd, en mijnheer Drees mann en de zijnen weten dat heel goed. Zij hebben het trouwens kun nen merken aan hun omzetten die zwaar onder druk staan. De vakbeweging daarentegen blijft als eerste doelstelling zien het bestrij den van de massale werkloosheid. Omdat de werkloosheid niet alleen kan worden verholpen door middel van economische groei, blijft de vak beweging hameren op het aambeeld van een voortgaande herverdeling van arbeid in de vorm van arbeidstijd verkorting met een zo groot mogelijke graad van herbezetting. Terug in het strijdperk na een l' zigheid van enkele maanden tenge volge van een ernstige ziekte, gaat FNV-voorzitter Wim Kok zelfs zo ver, dat hij de arbeidstijdverkorting zonder aarzelen voorrang verleent boven reële loonsverhogingen. Omdat de onderhandelingen over de collectieve contracten worden ge voerd per bedrijfstak en soms in apar te cao's voor grote ondernemingen zoals Philips en Akzo, denken som mige ondernemers zich op eon ge makkelijke manier te kunnen ontdoen van de sores en complicaties van ver dergaande arbeidstijdverkorting. Een simpele loonsverhoging is daartoe het aangewezen middel en menige individuele werknemer zal een derge lijke geste van zijn baas zeker weten te waarderen. Deze loonsverhogin gen zijn in sommige bedrijfstakken bovendien te rechtvaardigen met een venwijzing naar de gestegen arbeids- produktiviteit. Maar de massale werk loosheid, met alle maatschappelijke en economische schade vandien, kan op die manier blijven doorzieken. Premier Lubbers en minister De Koning (sociale zaken) hebben de ondernemers inmiddels gewaar schuwd dat het kabinet, net zoals de vakbeweging, voórrang wil geven aan de strijd tegen de werkloosheid. Loonsverhogingen zouden daarom zoveel mogelijk moeten worden ver meden en als stok achter de deur ge bruikte zowel Lubbers als De Koning de steun die het kabinet het bedrijfs leven zou kunnen onthouden, een steun van 1,3 miljard. Zowel voor werkgevers als werkne mers zal de strijd tegen de werkloos heid op de allereerste plaats moeten komen. Dat vergt van de werknemers uiterste terughoudendheid op het punt van looneisen, het vergt van de werkgevers extra organisatorische in spanningen in de eigen organisatie. Het zij zo, het is niet anders. Ja, ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi) voor een kwartaalabonnement ((65.70). vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. Een gasexplosie heeft vannacht roor flinke ravage gezorgd in een woonhuis in de Haagse Atjeh- aldus Kok, die de regering verweet straat. De 69-jarige bewoner van het pand liep brandwonden op. De man wilde een gedoofde waak vlam van zijn geiser aansteken. De geiser had geen thermische be veiliging. afhoudende opstelling de werkgeversorganisaties te sti muleren door een veel te passieve opstelling. Hij zei verbaasd te zijn over de geringe reactie van het kabinet op U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1