FNV volhardt in kortere werkweek ABP-affaire heksenjacht' Verkoopcijfers auto's vrijwel gelijk gebleven 'Inactieve moet willen herscholen of verhuizen' inerij Nederland Levensmiddeleiihandel in ontwikkelingshulp Overlevingsplan Spinnerij Nederland 'Flexibel' door naar 36 uur Professoren: werlmemers zullen loonaanbod grijpen PAGINA 12 ECONOMIE DINSDAG 22 JANUARI 1985 Dat blijkt uit een gisteren gepre senteerde handleiding. Daarin geeft de FNV af op de houding van werkgevers, die verdere arbeids tijdverkorting voorlopig afwijzen. "Wij zeggen: we moeten door naar 36 uur omdat de grote werkloos heid bedwongen moet worden, al dus loondeskundige Drabbe in een toelichting. Problemen zijn er om op te lossen". De vakcentrale wil van nu af aan nog meer dan voorheen de onder nemingsraad en kaderleden in de bedrijven bij gaan inschakelen, om hen de beste vormen van korter werken in hun eigen bedrijf te la ten onderzoeken. "We willen af spraken maken over korter werken die passen bij een bedrijf. Het ver wijt van werkgeverszijde dat de vakbeweging star is bij haar stre ven naar de 36-urige werkweek gaat niet op", aldus Drabbe. FNV-voorzitter Kok wees giste ren op het gevaar dat werkgevers willen proberen om verdere ar beidstijdverkorting af te kopen met een loonsverhoging. Kok deed een klemmend beroep op zijn ach terban om daar niet op in te gaan: „Ik heb geen stem in ledenverga deringen maar ik hoop dat de men sen een dergelijke vorm niet lichtvaardig zullen accepteren". Juist de komende stap van kor ter werken is zeer belangrijk, om dat nu resultaten zichtbaar zullen worden, aldus de FNV. De stap naar 36 uur zal in het algemeen ook makkerlijker zijn dan die naar 38 uur, omdat er bij 36 uur betere werkroosters gemaakt kunnen worden, zoals bijvoorbeeld iedere week een halve dag vrij. In de handleiding van de FNV worden in totaal zo'n 30 varianten van korter werken opgesomd. De keuze welke vorm het moet wor den zal op een zo laag mogelijk ni veau van het bedrijf of de instelling moeten plaatsvinden, aldus de FNV, dus op het niveau van de werkeenheid, de afdeling of de produktie-eenheid. Het kan dan blijken, aldus de Kort en zakelijk Holec Het Holec-concern gaat in de ko mende drie jaar de produktie van motoren in Slikkerveer concentre ren en het maken van schakelaars en gereedschappen in Hengelo. Dit heeft het bedrijf gisteren desge vraagd meegedeeld. De onderne ming is er verheugd over dat ze na een moeilijke periode weer op deze grote schaal kan investeren. Met het concentreren van de produk- tie-activiteiten zijn volgens een woordvoerder van Holec vele mil joenen gemoeid. Kanker In tegenstelling tot anderslui dende beweringen wordt kanker in verreweg de meeste gevallen niet veroorzaakt door de belasting met chemicaliën op de werkplek of door milieuvervuiling. De grote boosdoener is het roken. Ongeveer 30 procent van de mensen die aan kanker overlijden kan in leven blij ven, als men het roken van tabak uit zijn leven bant. Wijn De verkoop van wijn is de laatste jaren de kurk waarop de slijterijen drijven, aldus het Economisch In stituut voor het Midden- en Klein bedrijf na een onderzoek in deze bedrijfstak. De perspectieven voor de afzet van gedistilleerde dranken zijn op-langere termijn niet gun stig, omdat er veel accijns op ster ke drank zit en de bevolking ver grijst. Jongeren blijken naar ver houding meer licht-alcoholische dranken zoals wijn te drinken. Asperges Op de veiling in Bergen op Zoom zijn de eerste asperges aangevoerd van 1985. Het partijtje van vierhon derd gram ging van de hand voor f 37,60, dat betekent een kiloprijs van 94 gulden. De asperges waren aangevoerd door een tuinder uit Sint Annaland. Koper was een Bergse groente- en fruithandel. Telefoon Negen industrielanden zijn sa men goed voor maar liefst 75 pro cent van de 600 miljoen te lefoonaansluitingen in de wereld. Meer dan de helft van de wereldbe volking leeft in landen waar min der dan één telefoon per honderd mensen is. Dit blijkt uit een van daag gepubliceerde studie van de International Telecommunication Union (ITU), een instelling van de Verenigde Naties. FNV, dat in de ene afdeling veel overwerk wordt verricht, terwijl in een andere de werknemers af en toe niets zitten te doen. Dan is ge lijke spreiding van nieuw perso neel over alle afdelingen niet rede lijk, aldus de handleiding. Ook is het denkbaar dat de vorm van kor ter werken van sommige functie groepen, bijvoorbeeld staffunctio narissen, afwijkend moet zijn van die van andere werknemers in een afdeling. Dit te verontachtzamen zou, al dus de handleiding, strijdig zijn met de doelmatigheid die de werk gever nastreeft. Maar ook onder de betreffende werknemers zou dit de AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse econoom prof. W. Driehuis verwacht op zijn vroegst in 1990 een 36-urige werkweek. Hij ver wacht niet dat werknemers zullen staken tegen loonsverhogingen die werkgevers, die fel tegen verder gaande arbeidsduurverkorting zijn, aanbieden. Driehuis stak zijn betoog giste ren af tijdens een discussie aan de Universiteit van Amsterdam over de 25-urige werkweek in 1990, die de PvdA-ers Van Kemenade, Rit- zen en Wöltgens voorstellen in hun rapport „Om een werkbare toe komst". Driehuis noemde dat idee een sympathieke partijpolitieke gedachte, maar hij ziet het er niet van komen. Toch haalde hij fel uit naar twee bestrijders van de PvdA-doelstel ling, de professoren Van Praag (Rotterdam) en Kapteijn (Tilburg). "Iedereen die argumenten tegen verdere arbeidsduurverkorting aanvoert is gehouden aan te geven hoe de werkloosheid dan wel moet worden opgelost", zo hield hen voor. "Zelfs dit no-nonsense Kabi net is er vóór". Werkloosheidsbestrijding via ar beidsduurverkorting is volgens AMSTERDAM (ANP) - Er zal alles gedaan moeten worden aan her scholing van inactieven. Dezen zul len tevens bereid moeten zijn naar het werk op en neer te reizen of te verhuizen. In die zin liet de presi dent van De Nederlandsche Bank, dr W. Duisenberg, zich vandaag uit in een toespraak voor de Ameri kaanse Kamer van Koophandel in Nederland. "Aan de regionale mobiliteit zou- Dr. W. Duisenberg (foto ANP) arbeidstijdverkorting geen sterk draagvlak geven, aldus de FNV- brochure. De werkgevers willen het Stich tingsakkoord van 1982 (rende mentsherstel en verdeling van werk) uitvoeren door de hoogste voorrang te geven aan inschake ling van zoveel mogelijk jongeren in het leer- en arbeidsproces. VNO- voorzitter Van Lede riep zijn leden per brief begin januari op „het ma ximale te doen" op dit gebied, me de omdat de ondernemingen „maatschappelijk en politiek beoordeeld zullen worden op hun score in de bestrijding van de jeugdwerkloosheid". Van Praag en Kapteijn een naïeve oplossing, die alleen uit de model len rolt. Er wordt volledig voorbij gegaan aan de situatie in de bedrij ven waar werknemers en werkge ver er handen en voeten aan moe ten geven. Van Praag gelooft dat er meer werk kan worden geschapen door afschaffing van minimumlonen en bestaande sociale zekerheid. Hij 'noemde de stelling van Ritzen (die het PvdA-plan nog eens toelichtte) dat dat hooguit honderdduizend banen zal opleveren, onbewezen. Ritzen was het met zijn opponen ten eens dat een aantal niet tijdig onderkende structurele problemen in de economie de flexibiliteit eruit hebben gehaald. Arbeidstijdverkorting is in zijn visie slechts onderdeel van een be leid, dat de werkloosheid moet te rugdringen. Ombuigingen (maar geen globale), ondersteuning van de vraag (geen stimulering) en ver betering van de sociaal-economi sche structuur zijn evenzeer van belang. Een „crash-programma" van arbeidsduurverkorting is dan de smeerolie: het biedt een voor uitzicht en ondersteunt de meer gerichte maatregelen, aldus Rit- ïs Klem en overal mooi",aldus Dui senberg. Hij kwam tot deze conclu sie na een vergelijking van de ont wikkeling van de werkgelegenheid in New England, het gebied in het noord-oosten van de Verenigde Staten, en Nederland. Hij wees er op dat de dienstensector daar een groot aantal werklozen heeft opge nomen. In feite fungeert deze sector daar als een buffer op de arbeidsmarkt, een functie die in Nederland toe komt aan het sociale zekerheids stelsel, aldus de president van de centrale bank. In New England zijn als gevolg van het grote ar beidsaanbod de lonen in de dien stensector onder druk komen te staan. De onwikkeling daar illu streert volgens Duisenberg dat het marktmechanisme, indien het op de arbeidsmarkt betrekkelijk on gehinderd kan functioneren, het arbeidsaanbod via een druk op de lonen kan absorberen. In Nederland met zijn sociale ze kerheidsstelsel zullen aanpassin gen op een andere wijze enJn een ander tempo verlopen, maar er moeten tegen worden gewaakt dat aanpassingen in het geheel niet meer tot stand komen, zo waar schuwde Duisenberg. Hij pleitte in de eerste plaats voor een beheerste ontwikkeling van de loonkosten zodat door groei van de economie volledige werkgelegenheid kan ontstaan. AMSTERDAM (ANP) - Het aantal in ons land verkochte nieuwe au to's is in 1984 vrijwel gelijk geble ven aan dat in 1983. Vorig jaar wer den er 461.391 personenwagens af geleverd tegen 459.379 in 1983, een stijging van 0,43 procent, zo heeft de RAI in Amsterdam gisteren be kend gemaakt. De importeurs dachten begin vo rig jaar nog aan een stijging van vijf procent. Die prognose leek eerst zelfs te laag, maar na enige maanden liepen de autoverkopen terug. Daarna herstelde de markt zich weer iets. De RAI verwacht het komende vooijaar een lichte stijging in de verkopen, mede on der invloed van de personenauto- RAI die van 7 tot en met 17 februa ri wordt gehouden. Gesprek over mijnstaking heeft niets opgeleverd LONDEN (GPD) Geheime verkennende besprekingen tussen de bond van de staken de Britse mijnwerkers, de NUM, en de Nationale Kolen Raad (NCB), het eerste contact tussen de twee partijen sinds drie maanden, zijn gisteren op Meest verkochte merk was in 1984 Opel met 71.361 wagens, wat ten opzichte, van 1983 overigens een verlies van ruim 3100 betekent. Tweede op de Nederlandse markt is Ford met een totale verkoop van 56.221 auto's. Dit merk boekte vo rig jaar tevens de grootste winst van alle automerken. Er werden er 6500 meer verkocht. Derde merk is Volkswagen/Audi, dat 42.268 per- BONN (GPD) - Het Bundeskartel- lamt (het federale bureau voor het kartelwezen in Berlijn) heeft een zgn. Bussgeldverfahren (boete-on derzoek) ingeleid tegen Philips. Philips heeft jarenlang verborgen gehouden dat het een aandeel van 55 procent in de televisieproducent Loewe Opta had. Het was het Bundeskartellamt bekend dat Philips 15 procent van de aandelen bezat via de Duitse Philipsmaatschappij maar niet dat het ook nog 40 procent had via al lerlei buitenlandse ondernemin gen en maatschappijen. Philips heeft dit inmiddels toegegeven en dat wordt door het Kartellamt als een ernstige nalatigheid be schouwd. Het komt erop neer dat sonenwagens verkocht, ruim 4200 meer dan in 1983. De Japanse merken verloren op Honda na 1900) vorig jaar ter rein. Grootse verliezer hierbij is Mazda, dat zijn aandeel op de Ne derlandse markt met ruim 3100 au to's zag zakken. Opvallend goed deed Seat (Spanje) het dat de ver kopen zag stijgen van 1143 in 1983 naar 6831 in 1984. Fiat kon een stij- Kartelbureau begint boete- onderzoek tegen Philips Philips in principe rekening moet houden met een boete van 50.000 mark en dat de mensen die erbij betrokken zijn ook nog eens 50.000 mark boete kunnen krijgen. Verder onderzoekt het Bundes kartellamt of het juist is dat Philips op het moment dat het Grundig ging in de verkoop noteren van ruim 3500. Ook Peugeot/Talbot verkocht iets meer auto's en is daarmee het andere grote Franse merk Renault voorbij gegaan, dat ruim 3000 wa gens minder verkocht. Nernard Hanon, topman van het in financië le problemen verkerende staatsau- toconcern, heeft vandaag zijn func tie neergelegd. Renault heeft nket gezegd of Hanon uit eigen vrije wil gaat of dat hem is gevraagd zich te rug te trekken. De Nederlanders kochten vorig i jaar 26.321 Peugeots en Talbots en i 26.070 Renaults tegen respectieve lijk 25.297 en 29.213 in 1983. Ande re verliezers zijn onder meer Aus tin Rover (-1400), BMW (-1900), Ci troen (-1200) en Lada (-2000). Herfkens (PvdA): ADM kan beter worden gesloten LEIDEN - "Het heeft geen zin om in Nederland bedrijven te blijven subsidiëren, die op de lange tér- 1 mijn niet concurrerend kunnen werken, zoals de textiel en de scheepsbouw. De Amsterdamse Droogdok Maatschappij kan beter gesloten worden". Dat zei het PvdA-kamerlid Evelyn Herfkens gisteravond op een spreekbeurt in Leiden. Herfkens zei dat het beter is om een selectief industriebeleid te voeren, waarbij de ontwikkelings landen de ruimte gelaten wordt voor industrialisatie. Het is vol gens Herfkens uiteindelijk ook in het belang van Nederland en zeker voor de toekomstige generatie, als de Derde Wereld de kans krijgt om zich economisch te ontwikkelen. Want dan, aldus de PvdA-woord- voerster voor ontwikkelingssa menwerking, zal het Westen kun nen profiteren van de koopkracht van de Derde Wereld. mets uitgelopen. De bespreking was aange vraagd door de NUM, en was bedoeld om na te gaan of de NCB bereid zou zijn de onder handelingen over de nu al meer dan tien maanden durende mijnstaking te hervatten. Maar al na enkele uren werd duide lijk, dat dergelijke onderhande lingen er niet in zitten. De vakbond namelijk, aldus een woordvoerder van de NCB gisteren, is nog steeds niet be reid om over de sluiting van verliesgevende mijnen te pra ten. Dat de NUM graag wil praten (zij het dus niet over het crucia le punt van de mijnsluitingen) is begrijpelijk: de reden dat de afgelopen weken zoveel mijn werkers de staking hebben op gegeven, is vooral dat hen geen enkel zicht op een oplossing voor het slepende arbeidsge schil wordt gebodën. Tergend langzaam zakt zo de staking ineen. Gisterstfï gaven opnieuw 1847 mijnwerkers de strijd op. Thans werken meer dan 76.000 kompels; dat is ruim 40 procent van het totale aantal mijnwerkers. Zaak tegen Van Zon opnieuw aangehouden MAASTRICHT (ANP) - Voor de derde maal heeft de Maastrichtse rechtbank gistermorgen in het ka der van de zogenoemde ABP-affai- re de zaak tegen ir. J. van Zon aan gehouden. Nadat officier van jiisti- tie mr. J. van Opstal had gevraagd de zaak voor onbepaalde tijd te wil len aanhouden besliste de recht bank dat dit niet nodig was. Zij hield de zaak aan tot vrijdag 15 fe bruari. Op verzoek van de raads man van Van Z, mr. F. Duynstee, zal de rechtbank een dezer dagen ook beslissen of de verdachte voor lopig weer op vrije voeten kan wor den gesteld. In zijn pleidooi hekelde mr. Duynstee het optreden van de offi cier van justitie dat hij kenschetste als een ware heksenjacht. „Ik zou de heren journalisten het boek „De duivel" uit de zeventiende eeuw ter lezing willen aanbevelen", zei hij. „Daarin worden namelijk de heksenprocessen beschreven die veel overeenkomst vertonen met hetgeen hier momenteel gebeurt. Als iemand in Nederland een moord pleegt krijgt hij amper acht maanden. Wat dan te denken van iemand waarvan nog steeds niet vaststaat dat hij schuld heeft en die al zo'n lange periode in voorarrest zit". Mr. Duynstee wees erop dat het tot 8 januari duurde voordat enkele getuigen op het Engelse kanaalei: land Jersey konden worden ge hoord. Volgens hem was dit te. wij ten aan formele fouten van het openbaar ministerie en aan een on voldoende inzicht in de hele gang van zaken. „Het is uitsluitend aan mijn cliënt en aan mijzelf te dan ken dat dit getuigenverhoor tot stand is gekomen. Overigens heeft het verhoor niets opgeleverd dat niet réeds bekend was". Ook hekelde mr. Duynstee de beslaglegging op zijn rekening (waarop onder meer 250.000 gul den van Van Z was gestort-om een eventuele borgsom te betalen) om- ROTTERDAM (ANP) - Rotterdam beschouwt het regeringsvoorne men een kerncentrale te bouwen op de Maasvlakte als een staaltje van 'politiek onbenul'. Het ge- meentebebestuur kiest voor een nieuwe kolencentrale, die er bij snelle besluitvorming binnen tien jaar kan zijn. Wethouder H. van der Pols, te vens bestuurslid van de SEP (de organisatie van stroomproducen- ten), zei dit gisteren bij het begin van de bouw van de nieuwe kolen- ketel van de in ombouw zijnde Maasvlaktecentrale. Deze centrale wordt op dit moment voor 1,3 mil jard gulden geschikt gemaakt voor kolenstook. Daarvan gaat 315 mil- 'Kerncentrale op Maasvlakte komt er niet' joen gulden op aan milieuvoorzie ningen. Van der Pols wees er op hoe moeizaam de lagere overheden er de afgelopen jaren in geslaagd zijn de weerzin bij de bevolking tegen kolencentrales al weg te nemen. Het is volgens hem wat al te ge makkelijk om daardoorheen in eens met het idee van een kerncen trale op de Maasvlakte te komen. Rotterdam en Rijnmond hebben het kabinet onlangs laten weten geen medewerking te zullen verle nen aan de bouw van een kerncen trale op de Maasvlakte, omdat er op dit moment geen oplossing is voor het radio-actieve afval en van wege de onaanvaardbare psychi sche belasting voor de bevolking. Van der Pols gelooft niet dat de regering haar zin zal doordrukken. „Ik heb zeventien jaar menig mi nister zien en horen dreigen met aanwijzingen aan lagere overhe den, maar het aantal keren dat het werkelijk is gebeurd is te tellen op de vingers van een hand". dat op die rekening ook nog gelden van derden stonden. Tenslotte merkte hij op dat het openbaar mi nisterie in de hele ABP-affaire een wel erg merkwaardige houding heeft ingenomen door zelfs bij een schoonzoon van de ex-ABP-direc- teur mr. drs. E. Masson huiszoe king te verrichten op het moment dat diens echtgenote aan het beval len was. Philips en bonden geen stap verder EINDHOVEN (ANP) - Philips denkt de bonden er van te kunnen overtuigen dat het bedrijf in begin sel bereid is tot verdere arbeids tijdverkorting, maar dat er 'goede argumenten' zijn om invoering van een 36-urige werkweek op te schor ten totdat de effecten bekend zijn van de 38-urige werkweek. Onderhandelaar ing. F. van den Brand zei dit gisteren na afloop van de eerste cao-besprekingen. Hij zei dat Philips op dit moment uitsluitend om praktische redenen pas op de plaats wil maken. Districtbestuurder Van der Veen van de Industriebond FNV ziet er niets in om eerst de effecten van de 38-urige werkweek af te wachten, omdat die veel te dicht ligt bij een 40-urige. "Pas als er sprake is van een 36-urige werkweek kun je op een goede manier de gevolgen van die arbeidstijdverkorting gaan eva lueren". gekomen dat het Twentse bedrijf er internationaal goed af komt wat de produktiviteit en de loonkosten betreft, en levensvatbaar is. Om die kansen te benutten is het volgens de directie van Spinnerij Neder land onder meer noodzakelijk te investeren in spinmachines om de fabriek net zo up to date te maken als concurrerende spinnerijen in West-Europa. De afgelopen jaren is er bij Spin- nerij Nederland weinig geïnves teerd. De onderneming heeft sinds haar oprichting in 1978 een groot scheepse sanering doorgemaakt. Locaties moesten sluiten en het aantal arbeidsplaatsen liep terug met 2600. Spinnerij Nederland te. Na een periode met t liezen kon dit bedrijf in 1984 quitte draaien. „Dat is natuurlijk mooi, maar onvoldoende om te kunnen overleven. Daarvoor is het noodza kelijk dat er van de omzet zeker een paar procent winst wordt ge maakt", oordeelt Beun. De omzet van Spinnerij Nederland bedroeg in 1984 ongeveer 118 miljoen gul den. Om de kosten te drukken wil Spinnerij Nederland eveneens de bedrijfstijd verlengen (van 117 naar op zijn minst 144 uur per week). Op die manier hoeven er minder machines te worden aange schaft dan bij handhaving van de huidige bedrijfstijd. Ook is hier- DEN HAAG (GPD) - De levensmiddelenhandelaren in ons land zullen proberen om meer produkten uit derde wereldlanden te verkopen. Voor de produktie- en distributienetten die daarvoor in ontwikkelingslanden moeten worden opgezet, willen de grote kruideniers in zee gaan met minister Schoo van ontwikkelingssa menwerking. Volgens Schoo past het plan goed binnen haar be leid voor Afrika en Azië. Dat is gisteren bekend gemaakt tijdens het zilveren jubileum van de stichting centraal bureau levensmiddelenhandel (CBL) die onder voorzitterschap van de heer A. Heijn opereert. Het CBL heeft geld beschikbaar voor het starten van de samenwerking met derde wereldlanden. Hoeveel is niet bekend. De bedoelde samenwerking zal zowel voor Nederland als voor een aantal ontwikkelingslanden voordelen hebben. In Nederland se kruidenierszaken zal het aanbod van tropische produkten groeien of, in andere gevallen, de kwaliteit verbeteren of de prijs verlaagd worden. De Nederlandse levensmiddelenhandel zal haar kennis op het gebied van produktie, distributie en marketing be schikbaar stellen aan de ontwikkelingslanden waar die produkten vandaan komen. Tweehonderd banen weg ENSCHEDE (ANP) - De direcüe van Spinnerij Nederland heeft een overlevingsplan opgesteld waar van de uitvoering vijf jaar gaat du ren. Het plan houdt onder meer in dat er voor 40 miljoen gulden wordt geinvesteerd, de bedrijfstijd toeneemt en het personeelsbe stand geleidelijk, via natuurlijk verloop, teruggaat van 608 naar 400. Wezenlijk is volgens de direc tie ook de omscholing van mede werkers, om hen in staat te stellen in de sterk gemoderniseerde fa briek te werken. Beursberichten op pagina 10 Met de toepassing technologieën verwacht de be drijfsleiding met lagere kosten een hoogwaardig produkt te kunnen maken en zo de concurrentieposi tie ten opzichte van met name de lage-lonenlanden verder te verbe teren. In Zwitserland en West- Duitsland zijn hiermee gunstige er varingen opgedaan, aldus direc teur A. Beun van Spinnerij Neder land. De directie heeft het overlevings plan inmiddels voorgelegd aan de rijksoverheid (de grootste aandeel houder), de andere aandeelhou ders, de Nationale Investerings bank en de vakbonden. De over heid heeft op het plan reeds wel willend gereageerd. Directeur Beun verwacht dat alle betrokke nen zullen inzien dat er geen alter natief is voor zijn overlevingsplan. Het vijfjarenplan sluit aan bij de opvattingen van het Zwitserse bu reau Gherzi. Dit is tot de slotsom gekomen dat het Twentse bedrijf er internationaal goed af komt wat de produktiviteit en de loonkosten betreft, en levensvatbaar is. Om die kansen te benutten is het volgens de directie van Spinnerij Neder land onder meer noodzakelijk te investeren in spinmachines om de fabriek net zo up to date te maken als concurrerende spinnerijen in West-Europa. De afgelopen jaren is er bij Spin- nerij Nederland weinig geïnves teerd. De onderneming heeft sinds haar oprichting in 1978 een groot scheepse sanering doorgemaakt. Locaties moesten sluiten en het aantal arbeidsplaatsen liep terug met 2600. Spinnerij Nederland heeft nu nog vier locaties in Twen te. Na een periode met e liezen kon dit bedrijf in 1984 quitte draaien. „Dat is natuurlijk mooi, maar onvoldoende om te kunnen overleven. Daarvoor is het noodza kelijk dat er van de omzet zeker een paar procent winst wordt ge maakt", oordeelt Beun. De omzet van Spinnerij Nederland bedroeg in 1984 ongeveer 118 miljoen gul den. Om de kosten te drukken wil Spinnerij Nederland eveneens de bedrijfstijd verlengen (van 117 naar op zijn minst 144 uur per week). Op die manier hoeven er minder machines te worden aange schaft dan bij handhaving van de huidige bedrijfstijd. Ook is hier door minder bedrijfsruimte nodig. AMSTERDAM (ANP) De vakcentrale FNV houdt bij de cao-onderhandelingen dit jaar vast aan verdere verkorting van de werkweek tot gemiddeld 36 uur. Dat kan echter op flexibele wijze gebeuren, op maat van de behoeften en mogelijkhgeden in de bedrijven. Op initiatief van de gezamenlijke scheepsbouwcomitees kwamen gisteren verschillende mensen bijeen om de actie-plannen te bespreken voor het behoud van de ADM-werf. Volgens wethouder Heerma van Amsterdam moet het mogelijk zijn binnen een maand zicht te.hebben op een nieuwe reparatiewerf wanneer ADM failliet mocht gaan. (foto ANP) nog maar 15 procent van Loewe Opta had. Philips heeft dat beweerd en tegelijkertijd gezegd dat het voor de overname van Grundig 40 procent van de aande len Loewe Opta had verkocht. Dat heeft het Bundeskartellamt tot nu toe niet kunnen controleren, maar dat gebeurt alsnog. Het gaat er vooral om waar die 40 procent aandelen Loewe Opta die Philips had, naar toe zijn gegaan. In principe heeft Philips aange kondigd dat het alle medewerking zal verlenen om dit op te helderen. Blijkt dat Philips niet de waarheid gesproken heeft dan is het moge lijk dat het Bundeskartellamt de overname van Grundig door Phi lips weer gaat onderzoeken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12