LEIDSCH DAGBLAD Geen parade voor Reagan door kou BIETJES EN GEHAKT Voor een tientje véél wijzer Top over Cyprus levert niets op Hans van Helden neemt verkeerde vaart IJzel rukt gevaarlijk Voor eerste maal in historie Heroïnelijn uit Thailand opgerold DRUKKERIJ DEUABACH Bommen beschadigen beroemde Borobudur Nederlands duo derde in vliegrace Stuntman (37) verongelukt MAANDAG 21 JANUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37607 Directeur: G. Koopman Hootdredacteur: drs J W. E. Metselaar Mi hoofdredacteur: R. 0. Paauw MET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posttxrs 54 2300 Afi Leiden Voor tel nis. zie colofon Vroegtijdig einde poging Elfstedentocht toch te rijden LEEUWARDEN (GPD) - De Franse schaatcrack Hans van Hel den die vanochtend alsnog poogde de gisteren afgelaste Elfsteden tocht te rijden heeft die poging i honderd enthousiasten mee. Na de deel niet in het officiële routesche- ontdekking van zijn fout, reageer- ma voorkomt. de Van Helden furieus: „Er was nergens geveegd, er was niemand de weg te wijzen. Daardoor enkele uren gestaakt. Tussen IJlst zijn we verkeerd gereden en heb- en Woudsend nam hij een verkeer- ben we een hulppost gemist", de vaart. De omstreden Van Helden, die in Van Helden was min of meer on- de vroege morgenuren terzijde der druk van een sponsor op pad werd gestaan door officiële tijd- gegaan. De 'hulpverlener' was tot waarnemers begon zijn tocht op de conclusie gekomen dat er best 500 meter afstand van de oorspron kelijke startplaats bij de Friesland hallen. In zijn spoor reden een kleine kon worden gereden, omdat het ijs tussen Dokkum en Akkrum er ge- schikt uit zag. De sponsor had ech- dagen de directe uitzending ter over het hoofd gezien dat dit bereidde bestond uit 375 De afgelasting van de tocht bete kent voor de Vereniging de Frie- sche Elf Steden een forse financië le aderlating. Penningmeester Oe- bele Wijnstra vreest dat de opge bouwde reserve van 140.000 gul den zal opgaan aan gemaakte voor- bereidingskosten. Regisseur Martijn Lindenberg beraamt de schade voor de NOS op ongeveer honderdduizend gulden. De televisieploeg die de afgelopen DEN HAAG (ANP) Een opruk kend ijzelfront heeft vanochtend voor de nodige verkeersproblemen gezorgd. In Brabant reed aanvan kelijk geen enkele bus. In Zeeland werd gereden met vertraging, ter wijl de problemen in Limburg ge ringer waren. Omstreeks elf uur was de situatie zover verbeterd dat er weer normaal openbaar vervoer mogelijk was. De regionale omroep Brabant laste vanmorgen een extra radio- uitzending in in verband met de gladheid. 'Er werd melding ge maakt van een groot aantal scholen waar de lessen geheel of gedeelte lijk waren uitgevallen. Ook rij-exa- mens in Eindhoven werden afge last en in een deel van de stad werd geen huisvuil opgehaald. Pas aan het einde van het wintersei zoen kan worden bekeken of de laagste inkomens door extra stookkosten in verband met de koude in aanmerking komen voor een eventuele toeslag. Vol gens minister De Koning, zaterdag voor de VARA-radio, moet er eerst sprake zijn van een duidelijke af wijking van de normale stookkosten en die zit er op dit moment zeker nog niet in. WASHINGTON (GPD) - De inhuldigingsparade voor Ro nald Reagan is vandaag niet doorgegaan. In verband met barre koude en een ijzige wind werd de openluchtshow, die het begin van de tweede ambtstermijn van de Ameri kaanse president moest omlijsten, afgelast. Reagan legde gisteren al de officië- zenden dollars aan kaarten hadden 'De combinatie van ijstoe stand en weersverwach ting leidde tot een situatie waarin het niet verant woord is een Elfsteden tocht op woensdag te hou den.' Ir. Sipkema, voorzitter van de Vereeniging De Friesche Elfsteden, kon gistermiddag om twaalf uur tijdens de persconfe rentie in de Frieslandhal len niet duidelijker zijn. De teleurstelling stond op zijn gezicht te lezen. PAGINA 11 18 PAGINA'S De Koning maant werkge vers: 'Zonder arbeidstijd verkorting geen lastenver lichting'. PAGINA 5 Israël begint de aftocht uit zuid-Libanon. PAGINA 7 1 Elly van der Hulst won de 1500 meter tijdens de in- door-wereldspelen in Pa rijs. Ze versloeg de Roe meense Fita Lovin, vorig jaar nog sneller op het EK- indoor. PAGINA 12 Opnieuw een huzarenstuk je van het basketbalteam van Leiden. Vorige week werd Den Bosch van de troon gestoten, ditmaal moest nummer drie op de ranglijst (Haaksbergen) er aan geloven. In een uitste kende wedstrijd. PAGINA 13 le eed af in het Witte Huis. Zijn inhuldigingsrede zou hij nu in het Capitool houden, terwijl de sterk ingekrompen sportparade werd verplaatst naar een sport complex aan de rand van de stad. Vanmorgen vroeg Nederlandse tijd, kort na middernacht in Was hington, was de temperatuur om streeks 20 graden onder nul - de wind bracht die nog verder terug. En dat was, vond Reagan op aanra den van de organisatoren en medi sche autoriteiten, geen weer om duizenden mensen en honderden paarden de straat op te sturen in een parade, noch voor de 125 000 toeschouwers om route op te stellen. Het beloofde vandaag de koud- gekocht voor de goede plaatsen, bestond vanochtend veel begrip voor de afgelasting. AMSTERDAM (ANP) - De afde ling verdovende middelen van de zich langs de Amsterdamse politie heeft na twee jaar onderzoek een heroïnelijn van Thailand naar Amsterdam opge- ste inhuldigingsdag te worden uit rold. Vrijdag werden in verband de Amerikaanse geschiedenis. Het daarmee veertien In deze regio bleef de schade bij ongelukken als gevolg van de glad heid beperkt tot wat deuken. Het ijs in poldergebieden is vandaag op vele plaatsen onbetrouwbaar ge worden door bemaling. Volgens de Unie van Waterschappen is bema ling noodzakelijk omdat de pol ders in korte tijd blank zouden ko men te staan door de enorme hoe veelheid smeltwater. Technici van de PTT hebben in het weekeinde de mankementen aan de 300 meter hoge zender in Smilde grotendeels verholpen. Donderdag zullen de programma's van Nederland 2 in heel noord-Ne derland weer normaal zijn te ont vangen. Zeer lage temperaturen en sneeuwval zorgden vorige week voor problemen in de zendtoren. Door de afnemende vorst kon men de klus sneller klaren dan was verwacht. Buitenland De invallende dooi heeft in een aantal Europese landen overstro mingen en lawines veroorzaakt. In de Pyreneeën werden zaterdag vijf Spaanse kinderen en een leraar be dolven onder de sneeuw en ge dood. In Frankrijk kwamen in het weekeinde negen personen bij la wines om het leven en in de Alpen vijf. In een auto in Parijs werd giste ren het lijk aangetroffen van een doodgevroren clochard. In Brau- nau in Oostenrijk overleed in de nacht van zaterdag op zondag een 87-jarige man door bevriezing. Het zelfde overkwam een man in Wa les. Een andere Brit kwam om het le ven toen hij een een. vogel wilde pakken die hij had neergeschoten. Hij zakte door het ijs en verdronk. In Italië is het openbaar ministe rie een onderzoek begonnen naar woekerprijzen die werden bere kend voor groente en fruit. In het zuiden van dat land moesten hon derden mensen hun huizen ver laten omdat het smeltwater de woningen binnendrong. is nog nooit eerder voorgekomen dat de parade moest worden afge last. Wel was het eerder erg koud: toen Kennedy moest worden beë digd, waren vlammenwerpers no dig om de straten sneeuwvrij te maken. In 1841 stierf president William Henry Harrison een maand na zijn beëdiging, nadat hij bij dit gebeuren een longontste king had opgelopen. En in 1873 bij de inhuldiging van Ulysses Grant bevroren tijdens de parade de mu ziekinstrumenten Noch onder de deelnemers, die maandenlang voor hun optreden hebben geoefend, noch onder de van heinde en verre toegestroomde genodigden die voor honderddui- aange- houden, onder wie de organisator van de lijn, de 36-jarige uit Thai land afkomstige W.L. In een Amsterdamse woning, die al eerder dienst had gedaan als he- roïnelaboratorium, werden in to taal tien kilo 'heroïnebase' en een ton handgeld in beslag genomen. Van een kilo heroïnebase wordt drie kilo heroïne gemaakt. Die he roïne heeft dan een straatwaarde van 150 tot 180 gulden per gram, aldus vanochtend een woordvoer der van de Amsterdamse politie. Het lukte de Amsterdamse poli tie niet eerder een transport via de ze lijn te onderscheppen. De lijn zou wellicht vorig jaar al zijn opge rold, ware het niet dat de Italiaanse politie daar ongewild een stokje voor stak. Op het vliegveld van Ro me werd namelijk, bij toeval, 53 ki lo heroïne aangetroffen. De Am- heeft afgelopen nacht op Java gro- sterdamse politie wist dat deze par- te schade aangericht aan de Boro- tij op weg was naar Nederland en budur, een van de grootste en oud- wilde de drugs en organisator W.L. s*e boeddhistische tempels ter we- in de kraag vatten. reld. Volgens de Indonesische mi nister van onderwijs en cultuur, Volgens de politie maakten de Nugroho Notosusanto, is de aan- Thai en diens echtgenote vrijdag in g werk van terroristen. HershnlCOntaCl T' eankde T Volgens een functionaris van het ie*T tempelcomplex zijn vlak na mid- nehase i»e J i er0' dernacht zeker negen bommen vprnnri^p^iriu. h de politie op ontplofl. De poliüe zei dat er bo. koelere e ïa vtTrb°f"gen ln vler vendien twee bommen zijn gevon- koelers gevuld met Chinese groen- den die niet zijn ontploft wouden ooT"ks"r «complet -middels gehouden die de heroïnebase ver- werkten. L. ronselde zijn koeriers in Thailand en reisde zelf de trans porten vooruit om hier de heroïne te verdelen. JAKARTA (AFP) - Een explosie afgezet door leger en poütie en ge sloten voor het publiek en voor nieuwsgierigen. De autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar de toedracht. o De minister legde verband met bekend. THet Ts de vraag of ooit WOERDEN - De gasexplosie in Woerden die gisteren aan vier mensen het leven kostte is niet veroorzaakt door de vorst. De lei dingen naar de zes verwoeste wo ningen in het stadsvernieuwings project Binnenhof waren volko men in orde. Dat is vanochtend gebleken uit een technisch onderzoek door het VEG-gasinstituut, en deskundi gen van rijkspolitie en het Ge rechtelijk Natuurkundig Labora torium te Rijswijk. Wat er precies in één van de wo ningen is misgegaan is nog niet de rellen en de bomaanslagen die zich in de nazomer van 1984 in Ja karta voordeden en waarbij in to taal 32 doden vielen. Het proces te gen de verdachten is onlangs in de Indonesische hoofdstad begonnen. Onder de ruim 40 aangeklaagden zijn enkele moslimgeestelijken die bekend staan als uitgesproken te genstanders van het bewind-Su- harto. met zekerheid de oorzaak kan worden vastgesteld. Vermoede lijk is het een of andere menselij ke fout geweest', aldus directeur gemeentebedrijven C. Vlasboom. De woningen aan het Binnenhof werden eind 1981 opgeleverd na dat een aantal woningen uit het begin van deze eeuw waren afge broken. De schade loopt in de mil joenen guldens. (foto ANP) (Zie verder pagina 5) ATHENE (GPD) - De top ontmoeting van Kyprianou en Denktash, de leiders van Griekse en Turkse bevol kingsgroepen op Cyprus, in New York is gisteren zon der resultaat geëindigd. Men is slechts overeengeko men in een latere fase de be sprekingen voort te zetten. Denktash heeft steeds volgehou den dat hij alleen kwam om cere monieel een akkoord te onderteke nen dat al klaar lag als produkt van de indirecte besprekingen die afge lopen herfst tussen hem en Kypria nou waren gehouden. Volgens Kyprianou is er nog geen sprake van een bereikt ak koord over alle details van de toe komstige situatie van het eiland. De mislukking van de topont moeting is vermoedelijk niet zo zeer te wijten aan meningsverschil len over de nieuwe grondwet van Cyprus als wel over de kwestie van de Turkse militaire aanwezigheid op het eiland (Denktash zou min stens 5000 van de huidige 20.000 Turkse troepen in de Turkse zone willen handhaven) en over de Turkse eis dat Ankara garant blijft voor het nieuwe bestel, terwijl Ky prianou de Veiligheidsraad met die rol wil bekleden. De indruk overheerst niettemin dat er een oplossing in de lucht zit, die zowel door Ankara als door Athene wordt nagestreefd, maar dat de beide leiders van het eiland slechts extra tijd nodig hebben. SCHIPHOL (GPD) - Het Neder landse vliegersduo Jan Ide de Jong en Harry Vervest is in de vliegrace Parijs-Dakar op een derde plaats geëindigd. Het traject van de race was 4.000 kilometer lang en volgt ongeveer hetzelfde spoor als de be ruchte woestijnrallye over land. De Nederlanders stegen vrijdagmid dag op van een klein vliegveld bij Parijs. Gistermorgen landden zij in Dakar. De luchtrace werd gevlo gen met een eenmotorige Piper Ar row van de Rotterdamse Aero Club. De luchtrace, die voerde langs de Spaanse kust, Tanger, Casablanca, Marakesh, Aaiun. de Westelijke Sa hara en Nouadhibou werd voorna melijk in de nachtelijke uren ge vlogen. Er deden in totaal 35 toe stellen mee. De Jong en Vervest waren de enige Nederlandse deel nemers. Vliegramp WASHINGTON (AP/UÏ*1/AFP) - Een verkeersvliegtuig met 68 inzit tenden is vanochtend neergestort bij de Amerikaanse plaats Reno in Nevada. Alleen de piloot heeft het ongeluk overleefd. Het toestel, een Lockheed Elec- tra, verongelukte om negen uur Nederlandse tijd op vier kilometer van de luchthaven van Reno. Het kwam neer op een autosnelweg buiten de stad, net nadat het was opgestegen in helder, maar koud weer. Een deel van het toestel raak te een motel langs de weg. De oor zaak van de vliegramp is nog niet vastgesteld. Dooi Veel bewolking en af en toe regen. Mi nimumtemperatuur iets boven het vriespunt, middagtemperatuur rond plus 3 graden. Matige, aan de kust krachtige zuidwestenwind. 22 januari 1985 Zon op: 08.34 uur, zon onder: 17.10 uur. Maan op: 09.59 uur, maan onder: 18.31 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 04.07 en 16.09 uur, laagwater 00.08 en 12.26 uur. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Gekookte bietjes, QQ 33 500 gram ^70 Gehakt half-om-half, 500g^53.98 £QQ kilo MSÖ.yö 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. STAAT DER NEDERLANDEN "7>é% LENING 1985 PER 1991/1395 inschrijving op 22 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs HOUSTON (RTR) - De 37-jarige Karei Soucek is gisteravond om het leven gekomen toen zijn stunt in het overvolle astrodome in Houston mislukte. Vanaf een hoogte van 55 meter moest hij geze ten in een ton in een bassin terechtkomen. Hij kwam echter op de rand terecht. De Canadees overleed door een schedelbreuk en een verbrijzel de borst. De stuntman wilde een poging wagen om zijn kunststuk uit juli vorig jaar over te doen. Toen liet hij zich in een ton in de Niagara-waterval storten. "Dit is geen onderdeel van de show" verklaarde de omroeper tegen de 40.000 toeschouwers, die het ongeluk zagen gebeuren. definitief abonnement Noteer mij voor een kwariaaiabonnemem («65.70voor het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis NaamTel Adres U kunt deze bon opsturen naar het leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1