Kritiek vakbonden op jeugdwerkplan put Westduitse werkloze valt in diepe Vordering faillissement van Boskalis afgewezen Steenkool blijft ook nu belangrijke energiebron Ontslagen directeur De Schelde eist miljoen 'Overheid heeft nauwelijks iets gedaan' Faillissement gevraagd werf Jonker en Stans Personeelsbestand van Fokker flink uitgebreid Nieuwe armoede is sterk toegenomen DONDERDAG 17 JANUARI 1985 Een en ander blijkt uit mededelin gen van de onderhandelaars van de ambtenarenbonden, na afloop van het Georganiseerd Overleg met de bewindsman in Den Haag. De CNV-amtenaren (CCOOP), het on afhankelijke Ambtenarencentrum en de middelbare en hogere ambte naren (CMHA, aangesloten bij de MHP), vinden dat de overheid nu eerst het in 1983 overeengekomen plan moet waarmaken. Dat plan was om dertig procent van de overheidsvacatures waar geen beroepservaring voor nodig is, op 32 uur te zetten. De bonden zeggen dat Onderwijs bijvoorbeeld in het geheel niet meedoet aan dit plan en andere ministeries doen dat nauweüjks of maar half, zo zei CMHA-secretaris Vah Dalen. De ACOP (FNV) voelt in princi pe niks voor 32-uursbanen in het jeugdplan. Secetaris Sonneveld vreest een onverantwoorde ver brokkeling van de overheidsba nen. Hij kan eventueel akkoord gaan met 32-uursbanen die dan binnen een bepaalde tijd uit groeien naar 36 uur. Die zekerheid ontbreekt nu duidelijk is gewor den dat Rietkerk op voorhand geen geld heeft om de groeige- dachte te verwezenlijken, luidde de conclusie van CCOOP-voorzit- ter De Jong. Het doorgaan van 32-uursbanen in het jeugdplan bij de overheid is van belang om de werkgevers in de marktsector over de streep te trek ken bij de uitvoering van de jeugd- plannen daar, waar ook van 32 uur wordt uitgegaan. Minister De Ko ning (sociale zaken) heeft de cen trales gisteren voor het overleg nog Leningen Van de westerse industrielanden hebben de Verenigde Staten het af gelopen jaar het meeste geld ge leend op de internationale kapi taalmarkt. Dit blijkt uit voorlopige cijfers die zijn bekendgemaakt door de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling (OESO). De Verenigde Staten worden gevolgd door Japan, Zwe den en Frankrijk. Hotel Golden Tulip International gaat een hotel bouwen in de Chinese stad Shanghai. Met de bouw is een bedrag gemoeid van f 133 miljoen. De opening van dit hotel met 600 kamers wordt halverwege 1988 verwacht, zo heeft Golden Tulip bekendgemaakt. Voor de bouw is een Nederlands consortium ge vormd waarin behalve Golden Tu lip samenwerken Inter-Enginee- ring (Philips), Van Swaay (Interna- tio-Müller), Ballast-Nedam en Air- facts. Laseronderzoek Meer dan 1000 bedrijven hebben gereageerd op een uitnodiging van TNO deel te nemen aan voorlich tingsbijeenkomsten over toepas singen van laserstralen. Deze zul len worden gehouden bij de Tech- nisch-Physische Dienst (TBD) en het metaalinstituut van de onder zoekorganisatie, respectievelijk in Delft en Apeldoorn. TNO heeft an derhalf miljoen gulden geïnves teerd in onderzoek, ontwikkeling en demonstratie van industriële la sertoepassingen in de twee centra. Uittreden De Vervoersbond FNV gaat eind januari praten met het ministerie van Sociale Zaken over de mogelij ke invoering van een regeling voor uittreding van beambten van 57,5 jaar en ouder bij het stukgoedbe- drijf Müller-Thomsen (380 werkne mers). Daar dreigen 40 beambten te worden ontslagen als gevolg van automatiseringsplannen van de di rectie. De bond verzet zich tegen gedwongen ontslag, maar wil wel meewerken aan het geven van vrij willige vertrekpremies. Grenshandel De grenshandel tussen de meest noordelijke provincie van China, Heilongjiang, en het oosten van de Sowjet-Unie zal dit jaar sterk toe nemen. Dit heeft het Chinese pers bureau Nieuw China gisteren ge meld. Besloten is dat Heilongjiang hout, cement, potas, kunstmest, glas, automobielen, motorfietsen en koelkasten zal importeren. De Sowjet-Unie zal in ruil daarvoor varkensvlees, ingeblikte levens middelen en fruit, sojasaus, ther mosflessen, handdoeken, kin derkleding, wollen dekens en bon- thoeden invoeren. Beursberichten op pagina 10 eens het belang van de 32-uursba- nen voor beginners bij de overheid op het hart gedrukt. Ander bezwaar van de centrales tegen het jeugdwerkplan (dat de instroom van jongeren in de over heidssector moet verdubbelen met 15.000 banen) is de onduidelijkheid over de leerplaatsen. De centrales willen eerst wel eens weten hoe veel dat er zijn en waar ze zitten, zo zei De Jong. Rietkerk spreekt van 5800. Waar moeten die nieuwe zes duizend plaatsen dan terechtko men?, zo vroeg de ambtenaren- voorman zich af. Bovendien moe- SCHIPHOL (ANP) - Het perso neelsbestand van Fokker is afgelo pen jaar uitgebreid met 643 men sen. Aan het eind van 1984 werkten bij de vliegtuigfabriek 8989 men sen. Verwacht wordt dat aan het einde van dit jaar het personeels bestand opnieuw met ongeveer 600 zal zijn toegenomen. Dit heeft de directeur perso neelszaken van Fokker ir. J. Zaaij- er gisteren meegedeeld. Eind 1982 kondigde Fokker een omvangrijke afslankingsoperatie. In de loop van 1983 verdwenen bij Fokker 1400 arbeidsplaatsen, voor een deel door vervroegde uittre ding en voor een deel door ontsla gen. Oorzaken daarvan waren de verminderde vraag naar F-27 vlieg tuigen, de halvering van de Airbus- produktie, de halvering door de overheid van de vervolgopdrach ten voor de F-16 straaljager en het mislukken van het MDF-100 pro ject. Hiervoor was de onderneming een samenwerkingsverband aan gegaan met de Amerikaanse vlieg tuigfabrikant Mcdonnell Douglas. De bedrijfsscholen van Fokker zullen dit jaar in totaal ongeveer BONN - Hans T. (46), vader van vier kinderen en werkloos, wil geen sociale bijstand hebben. Hij heeft recht op ongeveer 160 mark per maand, omdat zijn werkloos heidsuitkering en de kinderbijslag tesamen lager zijn dan het sociale minimum in de bondsrepubliek. Maar als hij dat geld aanvaardt, is hij gedwongen werk te verrichten voor 'de gemeenschap': plantsoe nen aanharken, wegen sneeuwvrij maken. Voor een mark per uur. En dat ziet hij niet meer zitten. door Hans Amesz Zelf had Hans T. er aanvankelijk niet zo'n problemen mee. Maar toen zijn vijftienjarige zoon op een keer thuiskwam en vertelde dat hij was uitgescholden omdat zijn va der zulk raar werk deed, was'het uit. Hans T. behoort nu tot het groeiende leger van de nieuwe ar men in Westduitse verzorgings staat. Armoede Armoede in een van de rijkste landen ter wereld: het vakverbond DGB, zeg maar de Westduitse FNV, heeft er onderzoek naar laten verrichten door zijn wetenschap ten de ambtenaren nog 55 miljoen gulden op tafel leggen om het plan te financieren. Daar is nog niet over gesproken. De komende weken volgt op nieuw technisch beraad over de plannen, die dan in een extra-over leg op 30 januari opnieuw zullen worden besproken. De bonden verklaarden zich gis teren ook tegen het plan van de mi nister om een bedrag van 500 mil joen gulden uit de reserves van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABPO) te halen ter dekking van het overheidstekort. 300 nieuwe leerlingen kunnen plaatsen. Voor 1986 worden dat er 200. Na een opleiding van twee jaar kunnen deze leerlingen in de Fok ker-bedrijven worden geplaatst. Aan het einde van dit jaar zal Fok ker voor wat betreft het perso neelsbestand terug zijn op het ni veau van begin 1983. Het herstel van de werkgelegen heid bij Fokker vloeit voort uit de twee nieuwe vliegtuigen die de on derneming op de markt gaat bren gen, de Fokker 100 en de Fokker 50. De aankondiging van deze pro jecten kwam vrij snel na de be kendmaking van de afslankings operatie. Fokker heeft vooral behoefte aan technisch hooggeschoold perso neel. Volgens Zaaijer is dat moei lijk te vinden. Hij stelt dat in ons land de opleidingsmogelijkheden voor wat betreft toegepaste tech nieken en automatisering een ach terstand hebben in verhouding tot de vraag van het bedrijfsleven. „Maar ook op LTS-niveau liggen op technisch gebied goed ge schoolde krachten niet voor het opscheppen", aldus Zaaijer. pelijk instituut. De conclusie is dat steeds meer mensen krijgen steeds minder. Het zijn niet langer alleen de kleine pensioentrekkers, hulp behoevenden en sociale randfigu ren die in benarde financiële pro blemen zitten. Het is de werkloos heid die zorgt voor de 'nieuwe ar moede', zoals de DGB het uitdrukt. In cijfers gemeten telt de bonds republiek 2,3 miljoen werklozen. De probleemgroep wordt gevormd door het toenemende aantal men sen, die al langdurig wacht op een nieuwe baan. Steeds meer vallen door het veelgeprezen sociale net. Ze krijgen teveel om te sterven, maar te weinig om een redelijk be staan te leiden. Wie in de bondsrepubliek werk loos wordt, krijgt gedurende een jaar 68 procent van zijn laatste net to-inkomen. Iemand die geen kin deren heeft ontvangt 63 procent. Dan moet er wel een jaar van volle dige werkgelegenheid aan vooraf zijn gegaan. Wie dat niet kan aanto nen moet het al met een aanzienlijk lagere uitkering doen. Bestaansminimum Na een jaar verandert het Ar- beitslosengelt (de werkloosheids uitkering) is Arbeitslosenhilfe (werkloosheidshulp) en zakt de werkloze naar ten hoogste 56 pro cent van zijn laatstverdiende loon. Vaak ligt dat bedrag onder het zo- NOORDWIJKERHOUT (ANP) - De regering blijft doorgaan met de grootschalige inzet van steenkool voor de energievoorziening on danks de voorgenomen uitbrei ding van het aantal kerncentrales. De beslissing het aandeel van de kernenergie te vergroten heeft evenmin gevolgen voor een ver dere stimulering van de energiebe sparing door de overheid, die on verstoord zal worden voortgezet. Dit deelde drs E. Weeda van het ministerie van economische zaken gisteren mee op het symposium over de schone verbranding van steenkool in Noordwijkerhout. Op deze bijeenkomst, georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Vlamonderzoek, het Energie onderzoek Centrum Nederland (ECN), het Project Beheer Bureau Energieonderzoek (PEO) en de Ne- Treinstaking in Engeland zorgt voor veel ongemak LONDEN (GPD) - Vele tien duizenden forenzen zijn van ochtend niet of veel te laat op hun werk verschenen als ge volg van een eendaagse trein staking in het midden van En geland en rond Londen. De bonden hebben de sta king uitgeroepen als protest te gen de wijze waarop machinis ten die uit sympathie met de stakende mijnwerkers weige ren kolen te vervoeren, door de Britse Spoorwegen en de poli tie zouden worden lastiggeval len. British Rail heeft die aantij ging naast zich neergelegd, en gezegd dat de actievoerende machinisten volgens vastgeleg de en met de bonden overeen gekomen procedures berispt worden. De staking kan bijzonder ern stige gevolgen krijgen. British Rail heeft de bonden gezegd gebruik te willen maken van een nieuwe wet, die werkge vers de mogelijkheid biedt schade van stakingen op de bonden te verhalen als deze hun stakingsoproep niet door een stemming hebben laten voorafgaan. Over de staking van vandaag is niet gestemd, maar de bon den van spoorwegpersoneel hebben al gedreigd dat zij bij actie van British Rail niet zul len aarzelen desnoods het hele spoorwegnet plat te leggen. genaamde bestaansminimum. De klap komt sneller en is vaak harder dan in Nederland, waar het inko men van de werkloze gedurende de eerste twee jaar en zes maanden behoorlijk op peil blijft dankzij ww en wwv, die ook nu nog zeventig procent van het laatste loon garan deren. Net als hier vaart de conserva- tief-liberale bondsregering een strenge financiële koers, waarbij vooral de overheidsuitgaven wor den beperkt teneinde de staats schuld terug te dringen. Daarvan zijn ook de sociale uitkeringen het slachtoffer. Sinds de zogenoemde 'operatie 1982' worden overuren en kerst- en vakantiegeld bijvoor beeld niet meer meegeteld voor de berekening van de uitkeringen.In de praktijk betekent dat een verla ging van het werkloosheidsgeld van 68 naar 61 procent van het laat ste netto inkomen. Leerling-werk nemers die na hun opleiding niet aan de bak komen treffen het nog slechter. Inplaats van 75 procent van het te verwachten netto inko men wordt nog hoogstens vijftig procent uitkekeerd. Thomas H. (20) moet bijvoorbeeld in een grote stad zien rond te komen met 113,40 mark per week. Behoeftig Van alle geregistreerde werklo- derlandse Energieontwikkelings- maatschappij (NEOM), werden de 'projecten besproken van het Na tionaal Onderzoekprogramma Ko len (NOK). De herintroductie van steenkool voor de energievoorziening stuit niet op wezenlijke bezwaren, ook al is de inzet bij de verwachtingen achtergebleven. Het ministerie van economische zaken wijt dit onder meer aan het voortgaande gebruik van aardgas en het niet op tijd be schikbaar zijn van schone technie ken, zoals wervelbedverbranding DORDRECHT (ANP) - Het open baar ministerie te Dordrecht zal niet overgaan tot het vorderen van een faillissement van het bagger en bouwconcern Boskalis in Slie- drecht, zoals de Amsterdamse ad vocaat mr. G.J.M.Zuidinga had verzocht om redenen van openbaar belang. Bestudering van ter be schikking gestelde stukken, litera tuur en jurisprudentie op dit ge bied, besprekingen met mr. Zuid- inga en enkele directieleden en raadslieden van Boskalis, hebben tot deze beslissing geleid. Dit heeft de officier van justitie in Dor drecht, mr. A.C.M.Welschen, mee gedeeld. Allereerst is er volgens het open baar ministerie een formeel be zwaar: nog niet is gebleken dat de vennootschap thans verkeert in de toestand dat zij heeft opgehouden te betalen. Aan deze algemene voorwaarde moet zijn voldaan voordat redenen van openbaar be lang een rol gaan spelen. Indien aan de algemene voorwaarde zou worden voldaan, is de volgende vraag of redenen van openbaar be lang het faillissement vorderen. Redenen van openbaar belang kunnen zijn een groot aantal gedu peerden of de deplorabele finan ciële situatie van een bedrijf. Maar het staat nog niet vast dat er een groot aantal gedupeerden is en blij kens de rede van ir. K.Swart op de bijzondere algemene aandeelhou dersvergadering van 20 december 1984, achten de huisbankiers van Boskalis op grond van het rapport zen krijgt slechts 35 procent de werkloosheidsuitkering van 68 procent. De rest is langer dan een jaar werkloos, krijgt werkloos heidshulp, sociale hulp of hele maal niks. Want werklozenhulp wordt alleen verstrekt aan mensen die volgens de strenge Westduitse maatstaven als 'behoeftig' gelden. Bovendien is er een inkomen- stoets, wordt nagegaan of er in een gezin anderen zijn die geld verdie- Dat kan er toe leiden dt iemand als vrijgezel Michael H., die twee jaar werkloos is en voordien bij Ford ruim 1800 mark schoon ver diende, nu moet rondkomen van 680 mark per maand, waarvan de helft aan huur opgaat. De hulpver lening heeft berekend dat Michael ouders, die beiden boven de 65 zijn en alleen van een pensioentje moe ten leven, hun 32-jarige zoon finan cieel moeten bijstaan. Maar Mi chael vindt, dat hij van hen onmo gelijk geld kan aannemen. In 1981 waren volgens de statis tieken 203.000 mensen langer dan een jaar werkloos in de Bondsre publiek Duitsland. Drie jaar later waren dat er al 600.000. Allemaal mensen die geen werkloosheids- geld meer krijgen. De sociale hulp bedraagt ten hoogste 356 mark (on geveer 400 gulden) per maand plus toelagen voor huur en kleding. In die een volwaardig alternatief is voor de conventionele kolenstook. De toekomst van de koleninzet in ons land ziet er redelijk uit, meent ir E. ter Horst van de Stich ting Industriële Raad voor Ener gie- en Milieutechnologie. De be schikbaarheid van steenkool is geen probleem. De economische positie van openbare kolenge- stookte centrales en groot indus triële installaties is ten opzichte van olie en gas voldoende sterk. Ongunstige veranderingen in de prijsverhouding kolen/olie of gas van McKinsey de financiële situa tie een voldoende basis om door te gaan met het bedrijf. De stelling dat het aanzien van het ondernemerschap in Neder land nationaal en internationaal ernstig zou zijn geschaad - daarge laten of dat in dit geval geldt - vormt op zichzelf nog geen reden om tot faillissement over te gaan. Tot op heden is niets gebleken van andere feiten óf omstandigheden die een reden van openbaar belang zouden kunnen opleveren, aldus de officier. Tijdens de aandeelhoudersver gadering van 20 december kondig de mr. Zuidinga tot grote woede van vele aanwezigen aan om een faillissement te zullen vorderen. Hij zei te handelen als gevolmach tigde van een buitenlandse cliënt en achtte een faillissement nodig op grond van het algemene belang. Wel zei hij dat het hem niet te doen was om een werkelijk faillissement (dat immers kan worden opgehe ven) maar om aanstelling van een bewindvoerder en openheid van het bestuur. In een eerste reactie zei voorzit ter A.Gerla van de Vereniging Ef fectenbescherming VEB: "Deze beslissing is een pak van m'n hart. Ik hoop nu maar dat de banken en de bedrijfsleiding van Boskalis het signaal van de heer Zuidinga (de roep om meer openheid) hebben begrepen". Over het voorstel van Boskalis om de obligatiehouders enigermate tegemoet te komen. mum nog altijd ruim duizend gul den, bestaat er ook huursubsidie, maar moet (mag) de uitkerings trekker wel zelf bepalen hoe hij dat uitgeeft. Zwart werk In 1983 waren er al 2,4 miljoen Westduitse burgers op sociale hulp aangewezen. Het aantal werklozen onder hen stijgt voortdurend. Dat leidt tot steeds meer zwart werk: volgens sociale werkers zijn men sen wel gedwongen bijbaantjes aan te nemen en dat niet op te ge ven. Als er tenminste zo'n baantje zijn nauwelijks te verwachten. Voor kleinere installaties zal ge dacht moeten worden aan gas-on- dervuurde eenheden, omdat het gebruik van steenkool hier in eco nomisch opzicht marginaal is. Ter Horst waarschuwde echter voor het aantrekken van milieu normen, waardoor de economische positie van kolengestookte indus triële installaties in gevaar ge bracht kan worden. Ir P. Verkerk, directeur Lucht van het ministerie van Milieube heer, beklemtoonde dat ons land vooralsnog in belangrijke mate van de fossiele brandstof afhankelijk is. Het hangt naar zijn mening on dermeer af van de kwaliteit van nieuwe verbrandingstechnieken en de toegepaste zuiveringsmetho den of kolen daarbij een grote rol kunnen spelen. PTT te laat met aanvraag voor bouw in Groningen GRONINGEN (GPD) - De PTT is nu al anderhalve maand te laat met het aanvragen van een bouwver gunning van een nieuw kantoor bij het Groninger hoofdstation. Dat is de bezorgde constatering van de Groninger commissaris van de ko ningin, H. J. L. Vonhoff. De PTT had volgens een toezegging van minister Smit-Kroes per 1 decem ber de aanvraag moeten indienen. Die vertraging is een gevolg van de veranderde plannen voor de spreiding, nu er 2200 mensen ko men in plaats van 3000, aldus een woordvoerster van de centrale di rectie van de PTT: „Het blijft de bedoeling om nog dit jaar een eer ste paal te slaan. Ook voor de PTT moet de oplevering van nieuwe ge bouwen op tijd gebeuren, maar het moment van indienen van een bouwvergunning doet niet zo veel ter zake". Vonhoff toonde begrip dat dit huiswerk wat meer tijd kost. „Daarom hebben wij niet direct op 2 december alarm geslagen. Maar ik voorzie technische moeilijkhe den op ons pad", zei hij. door achterstallige rente binnen drie jaar te betalen, toonde hij zich zeer terughoudend. "We vinden het niet genoeg en zullen het amen- deringsvoorstel vermoedelijk af wijzen". Een woordvoerder van Boskalis verklaarde desgevraagd van de be slissing van de officier te hebben vernomen maar reageerde kortaf: "We zijn uiteraard verheugd, maar verder, nee hoor, geen enkel com mentaar". VLISSINGEN (GPD) - Oud-direc teur ir. J. van Loosen van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen eist van zijn voorma lige werkgeefster een bedrag van ruim een miljoen gulden. Dat heeft de raadsman van de ontslagen di recteur, mr. D. A. Slager uit Rotter dam, gistermiddag meegedeeld. Ir. Van Loosen is sinds 1 januari van dit jaar officieel ontslagen als di recteur van De Schelde. Hij stond al geruime tijd op .non-actief. In november van het vorig jaar spande Van Loosen een zgn. ver korte procedure aan tegen de Ko ninklijke Maatschappij De Schel de. Mr. Slager verwacht dat de rechtbank eind februari uitspraak zal doen. De 'affaire-Van Loosen' sleept al sinds 1983. In dat'jaar werd de heer Van Loosen door de raad van be stuur van Rijn-Schelde-Verolme (waartoe De Schelde toen nog be hoorde) op non-actief gezet. Vol gens mr. Slager heeft de raad van bestuur van RSV die beslissing nimmer gemotiveerd. De heer Van Loosen zou slechts te horen heb ben gekregen dat zijn functie (hij was technisch directeur) werd ge schrapt. Amsterdammers gaan gasprijs voorleggen aan Europees hof AMSTERDAM (ANP) - Twaalf Amsterdammers uit verscheidene bewonersgroepen en organisaties van uitkeringsgerechtigden die zich hebben verenigd onder de naam 'Samenzweerders tegen de hoge gasprijs' gaan binnenkort de manier waarop in Nederland de gasprijs wordt samengesteld en de verkoop van gas aan het buiten land voor veel lagere prijzen voor leggen aan het Europes hof van justitie. Deze plannen hebben de samn- zweerders woensdag in Amster dam bekend gemaakt. Ook de wei gering van de Gasunie het Neder landse leidingennet open te stellen voor buitenlands aardgas zal het Europese hof ter beoordeling voor gelegd krijgen. DEN HAAG (ANP) - Het jeugdwerkplan van de overheid staat, wat de centrales van overheidspersoneel betreft, weer op losse schroeven. Minister Rietkerk heeft de amb tenarenbonden gisteren geen garantie kunnen geven dat de 32-uursbanen waarop deze jongeren bij de overheid binnenkomen, ook uit zullen groeien naar volledige banen. Bovendien houden de FNV-ambtenaren in principe vast aan 36-uursbanen voor jonge ren. ROTTERDAM (ANP) - De bewind voerder van de in surséance verke rende nieuwbouwwerf Jonker en Stans in Hendrik Ido Ambacht (165 werknemers) gaat het faillisse ment van het bedrijf aanvragen. De Dordtse rechtbank, die daarvan gisteren mondeling op de hoogte is gesteld, zal het verzoek mogelijk nog deze week, maar uiterlijk vol gende week woensdag behande len. Volgens de bewindvoerder, mr. M.I. Hoogenboom, zijn er geen reë le mogelijkheden meer de werf overeind te houden, omdat het uit zicht op nieuwe lonende orders op korte termijn ontbreekt en geen overbruggingsfinanciering moge lijk is. Doordat de geldschieter van de werf, de NCB, de kredietkraan heeft dichtgedraaid kunnen de sa larissen over januari al niet meer uitbetaald wordeh. Jonker en Stans, een gespeciali seerde nieuwbouwwerf met name voor de bouw van sleepboten, heeft de Nederlandse Crediet Maatschappij om een overbrug gingskrediet van zes miljoen gul den gevraagd voor de afbouw van twee sleepboten voor Tunesië, waarmee werk tot november 1985 gemoeid is. De NCM heeft daar tot op heden niet positief op gerea geerd en Hoogenboom heeft ook geen goede verwachtingen dat daar nog verandering in komt. Volgens Hoogenboom is officieel opgegeven dat het ministerie nog studeert of de NCM-garantie voor eerdere kredietverlening van de NCB van zes miljoen gulden op de ze order door de Crediet Maat schappij móet worden nagekomen. De ware reden voor het treuzelen van financiën en de NCM is vol gens hem echter dat zowel de Cre diet Maatschappij als de geldschie ter uit zijn op een faillissement van de werf om verdere verliezen te voorkomen. AMSTERDAM - Deze opengewerkte caravan wordt getoond op de beurs Caravan en Camping RAI '85 die vandaag officieel wordt geopend. RAI-bezoekers kunnen zo zien hoe de isolatie, verwarming, elektriciteit en dergelijken in de wanden zijn verwerkt. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9