Dubbele aanval op werelduurrecord komt Elfsteden- weer aan Juventus wint Supercup De Rooy verdwaald Ondanks aarzelend weersbeeld in weekeinde Kwaliteit van ijs over gehele route slecht Amsterdam heeft 50 voetbalvelden te veel Remise Rijsbergen aan lies geopereerd DONDERDAG 17 JANUARI 1985 SPORT PAGINA 13 TURIJN - Zbigniew Boniek en 800 'naamlozen' bezorgden gister avond Juventus de Supercup. Li verpool, in 1984 winnaar van de Europa Cup I, bleef duidelijk ach ter bij de Italiaanse Europa Cup II- houder, die dank zij twee treffers van de Poolse international voor eigen publiek deze finale beheer ste. Het was frappant dat de Italia nen op de moeilijk bespeelbare mat beter op de been bleven dan de Engelsen, die doorgaans veel vaker onder slechte omstandighe den moeten voetballen. In Turijn was het tot het laatste moment on zeker of de wedstrijd door de puur slechte weersomstandigheden wel door zou kunnen gaan. Uit voor zorg had Juventus het veld met plastic afgedekt en alleen door het werk van 800 mannen werd dat uit eindelijk sneeuwvrij gemaakt. Ruim 60.000 toeschouwers kwa men dan ook niet voor niets naar het Gemeentestadion. Liverpool speelde overigens wei nig geïnspireerd. Gehandicapt door het ontbreken van de ge schorste Dalglish en een blessure van centrale verdediger Lawren- son, die na rust niet terug kwam, kreeg het in de eerste helft weinig scoringskansen. Juventus ook niet, al was Boniek dicht bij een Geen ijspret in Nieuwkoop TER AAR/NIEUWKOOP - Weinig ijspret in Nieuwkoop, gisteravond. Slechts zes rijders uit het dorp kwamen op het kortebaankam- pioenschap van de vereniging Ijs vermaak Zuideinde af. "Dat is nog nooit zo triest geweest in die 55 jaar dat we bestaan", sipte secretaris Jan Neijsen, die toch wel op pak weg 30, 35 hardrijders had gere kend. "Ja, ik ben teleurgesteld. Ik schat dat we toch wel honderd ma nuren hebben gemaakt om de or ganisatie rond te krijgen en de baan uit te zetten. De concurrentie is hevig, ja. Ik denk dat er te véél voor de schaatsers wordt georgani seerd, waardoor er overal maar weinig aan de start komen". Jan Nieuwenhuizen won de wed strijd in Nieuwkoop. In Ter Aar bleek wel volop be langstelling voor de nationale ma rathon. Er kwamen alleen al naar schatting zo'n tweeduizend toe schouwers op af. Zij zagen bij de mannen Jan Kooiman uit Ammer- stol (eergisteren tweede bij het Ne derlands kampioenschap) met voorsprong als eerste finishen. Hij had 1 uur, 8 minuten en 4 seconden nodig voor de 100 ronden (ca. 40 km). Henk Portengen uit Diemen werd tweede, Jan Kroon (Abcou de) derde. Plaatselijke favoriet Rick van der Hoorn eindigde als achtste. Frans Biemond uit Wou- brugge werd tiende. Onder de ruim 70 deelnemers be vonden zich acht vrouwen, waar van Kooimans echtgenote Ineke zich de snelste toonde: 35 ronden (ca. 12 km) in ruim 24 minuten. De Poeldijkse Joke van der Voort werd tweede, Lianne van Tol uit Nieuwveen derde en thuisrijdster Lenie van der Hoorn vierde. NEMA (ANP) - Jan de Rooy is in de etappe Timboektoe-Ne- ma van de rally Parijs - Dakar met zijn truck verdwaald. Door een navigatiefout was de Brabantse coureur de weg kwijtgeraakt. Gisteravond was nog niets bekend over het lot van De Rooy. Collega-truc ker Joop Roggeband was een dag eerder uitgevallen. Bij de motoren won de Fransman Auriol de tijdrit over 702 kilo meter. De Italiaan Picco blijft leider in het algemeen klasse ment. Bij de auto's was de dag zege voor de Fransman Pesca- rolo. Zaniroli is de ranglij staanvoerder. Veroordeeld Drie Franse deelnemers aan de monsterrally zijn wegens diefstal in Algerije tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Het trio kreeg op 9 januari bij Tamanrasset in de Algerijnse Sahara met zijn wagen panne. Na een tijdje speuren vond men in de buurt een soortgelijke auto van een in Algerije wonende Frans man, die bij een ongeluk om het leven was gekomen. De coureurs werden gearresteerd toen ze bezig waren de noodza kelijke onderdelen naar hun rally-auto over te hevelen. Fignon en Van den Broucke in actie PARIJS/MOESKROEN (ANP) - Laurent Fignon en Jean-Luc van den Broucke zijn van plan dit jaar een aanval te doen op het inmiddels jarige werelduurrecord van Francesco Moser. De Italiaan haalde op 23 januari van het vorig jaar in Mexico een afstand van 51.151 kilometer. Voor de tweevoudige Tourwinnaar en de Belg zijn inmiddels teams begeleiders samengesteld en is de voorbereiding op wetenschappelijke basis begonnen. De Deen Hans-Henrik Oersted heeft eveneens plannen voor een aanval, maar hij heeft nog niets daadwerkelijk ondernomen. In de serieuze plannen van Fig non en Van den Broucke komt de wielerbaan van Mexico Stad waar Moser, Merckx, Ritter en Oersted (amateurs) de laatste vier wereld uurrecords vestigden, als uitge sproken plaats van handeling niét Van den Broucke geeft de treffer na een schitterende lob over rust, een toeval. Boniek pikte de tweede doelpunt, een minuut of Grobbelaar. Phil Neal redde echter ^al op na een weinig geslaagde po- tien voor het einde, was ook het re- op de lijn. Feitelijk was de ope- fiüig y311 Briaschi en scoorde met sultaat van samenwerking tussen ningstreffer, vijf minuten voor indrukwekkend schot. Het Briaschi en Boniek. voorkeur aan La Paz, de hoofdstad van Bolivia, gelegen op een hoogte van 3700 meter, waar de luchtweer- stand aanzienlijk geringer is dan in Mexico Stad, dat op een hoogte van 2040 meter ligt. Van den Broucke houdt volgende week een werkvergadering met zijn begelei ders. Cyrille Guimard, de ploegleider van Fignon, heeft zijn gedachten laten uitgaan naar Colorado Springs in de Verenigde Staten, 2200 meter boven zeeniveau, waar voor de wereldkampioenschappen een nieuwe baan werd gebouwd. Guimard had het plan daar met twee renners op dezelfde dag aan vallen op het uurrecord te laten doen. De Amerikaanse ex-wereld kampioen Greg Lemond zou zelfs eerste man zijn in het publicitair interessante project in zijn geboor teland. Lemond verkoos echter tussentijds een miljoenenaanbod van magnaat Bernard Tapie voor -GORREDIJK (GPD) „Dit is ei genlijk weer om van te dromen als je van een Elfstedentocht houdt", zegt weerkundig medewerker (Leeuwarder Courant, NCRV-ra- dio, Wereldomroep, Radio Frysln) Hans de Jong uit Gorredijk. De Jong maakte dinsdag voor het eerst melding van een groot hoge- drukgebied, dat zich boven Groen land ontwikkelt. Volgens de com- puterkaarten zet die ontwikkeling zich onverdroten voort en dat bete kent dat er een nieuwe koudegolf, met noord-noordoostelijke wind, uit Arctische gebieden gestaag na derbij kruipt. „Ik heb vanmorgen echt met spanning gekeken, toen de nieuw ste computerkaarten binnen kwa men", aldus De Jong. „Want ook in 1982 is er wel eens sprake geweest van een versterking in de luchtla gen boven Scandinavië, maar dan bleken die de volgende dag te zijn verdwenen. Je neemt toch een ze ker risico als je zover vooruit kijkt, maar ik had er wel vertrouwen in". Als de computervoorspelling uit komt, zal na het weekeinde op nieuw een periode van strenge vorst z'n intrede doen. Met vooral 's nachts diepvries-temperaturen. Tot min vijftien graden. Precies waar de organisatoren van een Elf stedentocht op zitten te wachten. Wat zijn de vooruitzichten? Het zal de rest van de week in Fries land matig tot streng blijven vrie zen, vooral 's nachts. Volgens De Jong zal er, na de sneeuwbuien van dinsdag, tot het weekeinde vrijwel geen neerslag meer vallen. Een troost voor de vrijwilligers die langs de Elfsteden-route bezig zijn het ijsoppervlak te verbeteren. In het weekeinde voorziet De Jong een wat aarzelend weersbeeld. „We komen dan langzaamaan in het ho- gedrukgebied, dat zich boven Groenland aan het ontwikkelen is. Die overgang naar een nog kouder weertype kan zaterdag en zondag voor enige sneeuwbuien zorgen. Ook is het mogelijk dat er langs de kust enige lichte dooi optreedt. Maar daarna gaat het de goede kant op". „Het is voor het eerst in deze winter dat een krachtig hogedruk- gebied zich zo weet te handhaven", vertelt De Jong. Door de hardnek kigheid van de naderende koude golf, krijgen de beruchte oceaande pressies geen kans invloed uit te oefenen op het weer in ons land. Uit de computerkaarten blijkt dat deze verstorende depressies meer naar het zuiden worden wegge drukt dankzij het gebied met hoge luchtdruk. In het verleden hebben juist die oceaandepressies soms op het laat ste moment gezorgd voor een om slag in het weer. „Dat verschijnsel doet zich vooral voor in van die halfslachtige winters. Maar deze winter vertoont zo langzamerhand echt de kenmerken van een koude, strenge winter". Er komt volgens Hans de Jong Elfsteden-weer aan, „in de ruimste zin van het woord". In twintig jaar was de situatie niet zo rooskleurig, zegt hij. „Ook niet in 1979, dat was in fei- goed. „Dat warmtegolfje van zater- te een strenge kwakkelwinter". dag was iets sterker en krachtiger Toch vertoont ook deze winter dan voorzien, dat is zo. We hadden vreemde grillen. Zoals afgelopen wel sneeuw zien aankomen, maar zaterdag, toen het overwacht ging geen regen en ijzel. Dit soort zaken dooien. Ook De Jong zat toen met kan natuurlijk altijd gebeuren", zijn voorspelling niet helemaal De Jong vindt het daarom ook moeilijk om concrete uitspraken te doen over de te verwachten mini mum-temperaturen in de volgende week. „Dan ga je al gauw specule ren. Feit is wel dat ook in de veel hogere luchtlagen dat Groenlandse hogedrukgebied zich al aan het af tekenen is. Dat is een teken van stabiliteit. Maar zeg nou zelf, we hebben deze winter vlak boven de sneeuw al temperaturen gemeten van min 33 en in een temperatuur- hut min 27. Wanneer maak je dat mee?". Zó werkt dat in Sneek LEEUWARDEN (ANP) - De toestand van het ijs op de Elfsteden-route is op veel plaatsen nog vrij slecht. Dit is meegedeeld door baan commissaris ir. Henk Kroes Vereeniging De Friesche Elf Steden. Hij maakte samen met voorzitter ir. Jan Sipkema een vlucht met een helikopter over de gehele route. Ondanks de inzet van zo'n duizend vrijwil ligers zitten er nog veel knelpunten in die route. Met name in het noordoosten (Oud- kerkstervaart, Ouddeel en De Murk) is de baan van slechte kwaliteit. Ook in Bolsward en Harlingen zijn nog problemen, omdat er nog grote wakken onder de bruggen liggen. Op het Slotermeer bevinden zich twee grote kistwerken (plaatsen waar ijslagen over el kaar zijn geschoven) en ook de route over de Sexbierumervaart is er nog niet door. De kwaliteit van het ijs is over de gehele route slecht volgens de heer Kroes. Alleen op het traject Sneek - IJlst ligt volgens hem goed ijs. Ook de aannemersbond NVOB in Friesland is te hulp geschoten. Uit een in Leeuwarden ingericht crisiscentrum worden bouwvakkers uit de vorstverlet geroepen en naar de knelpunten in de route gedirigeerd. Leger Het bestuur van de Friesche Elf Steden zal voorlopig geen gebruik maken van het aan bod van staatssecretaris Hoeksema van de fensie om het leger in te zetten bij het schoonmaken van de Elfsteden-route. Hoek sema deed de toezegging na vragen van de noordelijke Tweede-Kamerleden Jorritsma en Evenhuis. „We zijn blij met het aanbod, maar voorlopig kunnen we het met de eigen mensen wel aan", aldus voorzitter Sipkema. „Maar wanneer er bijvoorbeeld een datum is vastgesteld en het gaat dan twee dagen van te voren sneeuwen, dan zullen we graag ge bruik willen maken van de militairen. Verder denk ik dat we wel een beroep op defensie zullen doen voor nog een pontonbrug, over het Van Harinxmakanaal bij Harlingen". Vandaag komen de twintig rayonhoofden van De Friesche Elf Steden opnieuw bijeen in Leeuwarden om de knelpunten in de route te bespreken. Volgens Sipkema zal er dan nog geen datum voor de tocht worden vast gesteld. „We vrezen het ergste, nu er dooi is voorspeld voor het weekeinde", aldus Kroes. „Het ijsoppervlak zal dan zacht en brij-achtig worden, zodat er spoorvorming optreedt als er mensen gaan schaatsen. Als dat later weer opvriest, zijn we nog verder van huis". Hoe het weer dan ook mag worden, voorlo pig bekommeren de honderden zwoegende vrijwilligers zich alleen maar om de toestand van de route. „De koorts slaat in Friesland toe", zei een baanveger in Sneek. „En als de Friezen zélf de Elfsteden-kriebels krijgen, wordt het pas echt r OP NON-ACTIEF - Dr. Rob Pluy- mers, de sportarts van de KNSB, heeft voorlopig zijn werk voor de schaatsbond neergelegd. Pluy- mers, die een belangrijke rol speelt in de nieuwe trainingsaanpak bij de kernploegen, is maandagavond op weg naar Davos ziek geworden. De arts is dinsdag uit Frankfort op gehaald door zijn vrouw en Dick van Zanten, de voorzitter van de begeleidingscommissie kernploe gen. AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam heeft vijftig voetbalvelden te veel. Door de teruglopende ledenaantallen bij de voetbalclubs zijn accommo daties overbodig geworden. De speelvelden voor andere doeleinden be stemmen kan echter niet, omdat ze meestal deel uitmaken van een groter sportcomplex. De Amsterdamse wethouder voor de sport Walraven maakte het over schot gisteravond bekend, op een nieuwjaarsontmoeting met de hoofd stedelijke afdelingen van de sportbonden. Een oplossing voor het pro bleem heeft hij echter niet. Walraven riep de bonden op met de gemeente mee te denken over een bestemming. De wethouder ging ook nog in op de Olympische Spelen van 1992. Lang niet alle Amsterdamse sportverenigingen zijn gelukkig met de kan didatuur van de hoofdstad. Zij vinden, dat het geld voor de Spelen beter aan de clubkassen kan toevloeien. Volgens Walraven is daarbij sprake van een misverstand. „Dat geld is er nu gewoon niet. Dat komt slechts de Spelen worden gehouden." MOSKOU (ANP) - Ook de 42e par tij in de schaaktweekamp tussen Anatoli Karpov en uitdager Gari Kasparov is woensdag te Moskou in remise geëindigd. Het besluit tot. de 36e remise kwam op voorstel van titelhouder Karpov, die met de zwarte stukken speelde, na zijn 26e zet. Kasparov nam het voorstel on- middellijk aan. Het verloop van de partij is: wit: Kasparov zwart: Karpov 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pgl- f3 d7-d5, 4. Pbl-c3 Lf8-e7, 5. Lcl-g5 h7- AMVJ geeft zich voortijdig over aan Panini de wielerploeg van Bernard Hi- nault te accepteren. Een datum hebben beide ren ners nog niet op het oog. Ze wach ten dit jaar op een moment van topvorm en gaan er van uit dat al les snel gerealiseerd kan worden als de juiste mensen aan de projec ten meewerken. Van den Broucke heeft inlichtingen ingewonnen bij Francesco Moser. Hij weet zich verzekerd van de diensten van ex- recordhouder Eddy Merckx, van bondstrainer Patrick Sercu, van de sponsor van zijn wegploeg, van de Belgische wielerbond en het stads bestuur van Moeskroen, waar hij gemeenteraadslid is. Het enige waar het hem nog aan ontbreekt zijn fondsen voor de extra kosten. In zijn stad zal daar actie voor ge voerd worden. Van den Broucke gelooft in een kans van slagen. Hij loopt al meer dan een jaar met het idee rond. „Ik ben met mijn dertig jaar in de kracht van mijn leven", meent hij. Zijn zelfvertrouwen werd vergroot bij de laatste wereldkampioen schappen op de baan in Barcelona, waar hij een (overigens tegen Oer sted verliezende) tijd van 5.48.92 op de klokken bracht. Die tijd bracht hem in de kopgroep van de snelste achtervolgers aller tijden. Laurent Fignon begon in een verbetering van Mosers 51.151 kilo meter te geloven toen hij tijdens de laatste Ronde van Frankrijk bril jante overwinningen in tijdritten behaalde. De Parijzenaar rijdt bo vendien op een fietsmerk, dat sterk geinteresseerd is in de ontwikke ling van de aërodynamica. Fignons sponsors zijn ook bereid de enor me kosten voor hun rekening te nemen. Volgens een schatting van Guimard kost het hele project tus sen anderhalf en twee miljoen gul den. UTRECHT (GPD) - Wim Rijsber gen wordt maandag of vrijdag aan zijn hes geopereerd. De laatste man van FC Utrecht is zeker voor zes weken uitgeschakeld. Rijsbergen haakte in de competi tie na zeven wedstrijden af, pro beerde het vier weken later nog eens uit tegen NAC, maar voetbalt sinds half november niet meer. Rijsbergen: „Ik heb van alles ge probeerd om van die zeurende pijn in mijn hes af te komen. Getraind, gerust, harder getraind, vier fysio therapeuten bezocht, bij specialis ten geweest, acupunctuur ook, maar de klachten zijn gebleven. Dr. Hermans heeft gezegd dat er niets anders op zit dan opereren". Rijsbergen kan over vier weken weer normaal lopen en moet na zes weken weer kunnen voetballen. „De competitie ligt voorlopig nog stil, dat is in mijn voordeel", zegt de ex-international, die de afgelo pen maand geen oefeningen met het leer kon doen en daarom zijn conditie met lopen op peil hield. „Langzamerhand heb ik lucht ge noeg om een marathon te lopen". Afgelast De KNVB heeft voor het komen de weekeinde alle vastgestelde wedstrijden afgelast. De afgelas ting geldt voor de betaalde sector en het amateurvoetbal, ook in de afdehngen. Ook alle wedstrijden voor de rugby-competitie van het komende weekeinde zijn afgelast. Kohn Ajax heeft het contract met assis tent-trainer Anton 'Spitz' Kohn met een jaar verlengd tot 30 juni 1986. Zijn contract zou, net als dat van hoofdtrainer Aad de Mos, op 30 juni van dit jaar aflopen. De Lu xemburger was vroeger langdurig als hoofdtrainer in dienst van FC Twente. Kraay jr. h6, 6. Lg5-h4 0-0, 7. e2-e3 b7-b6, 8. Lfl-e2 Lc8-b7, 9. Lh4xfl3 Le7xf6, 10. c4xd5 e6x- d5, 11. b2-b4 c7-c5, 12. b4xc5 b6xc5, 13. Tal-bl Lb7-c6, 14. 0-0 Pb8-d7,15. Le2-b5 Dd8-c7, 16. Ddl-c2 Tf8-c8, 17. Tfl-cl Lc6xb5, 18. Pc3xb5 Dc7-c6, 19. d4xc5 Pd7xc5, 20. Dc2-fl> Dc6-e6, 21. Pf3-d4 De6xf5, 22. Pd4xf3 Pc5-e6, 23. Tcl- c8 Ta8xc8, 24. Pb5xa7 Tc8-c, 25. Pa7- b5 Tc2xa2, 26. h3-h4 Ta2-a5, remise. AMSTELVEEN - AMVJ heeft zich voortijdig overgegeven aan Panini Modena. Deze volleybalclubs zou den elkaar gisteravond treffen in de return wed strijd uit de tweede ronde van de Europa Cup III, maar maar van het tweede duel af te vanwege de slechts weersomstan- zien. Panini won de eerste wed- digheden kon de Italiaanse club strijd ruim (3-0; 15-4, 15-5, 15-8) en niet uit Milaan afreizen. In telefo- AMVJ had nauwelijks kans die nisch overleg besloten de besturen achterstand in te halen. i beroep heeft afwijzend gereageerd op het ver zoek van Hans Kraay jr. om hem gratie te verlenen. De 25-jarige Kraay kreeg ruim een jaar geleden de zwaarste schorsing uit de Ne derlandse voetbalhistorie aan de broek: 24 wedstrijden. Later werd de straf teruggebracht tot 15 duels. Kraay zat maar zes wedstrijden uit, want hij week uit naar Enge land, waar hij inmiddels onder contract staat bij de tweede divisie club Brighton. „Maar ik wil weer terug naar Nederland", zegt de voetballer. „Ik zie het alleen niet zitten dat ik dan eerst nog acht wedstrijden moet boeten voor een vergrijp dat ik vijftien maanden eerder heb gepleegd". Hans Kraay. die destijds uit kwam voor NAC, was in de compe titiewedstrijd tegen Wagemngen uit het veld gestuurd, nadat hij scheidsrechter Teun Vricze tegen de grond had gewerkt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13