vrii'uit Tjaart in de rol van grote roerganger 'Nog een week vorst nodig' Ploeg Van Erp zonder kopman '100' voor Navratilova Computer helpt bij inschrijving Dode in Parijs-Dakar Karpov en Kasparov breken af Sj&mD Zo Effektief 7,50% leidse spaarbank s DINSDAG 15 JANUARI 1985 SPORT PAGINA 9 %- r DOOR RUUD PAAUW De schaatssuccessen van de da mes ('meiden' zal ik wel moeten zeggen volgens het moderne jar gon) vind ik vooral leuk voor Tjaart. Al jaren loopt Kloosterboer als trainer in het schaatswereld je mee en veel opbeurends heeft hij tot dusver niet meegemaakt. In zijn begintijd werd hij getrei terd door Van Helden, daarna verzon Smeets voor het duo Van 't Oever-Kloosterboer de bijnaam 'Bassie en Adriaan', de pers had zelden lovende woorden voor hem, ja, nam hem eigenlijk niet serieus. Tjaart maakte het er soms ook wel een beetje naar. Dat eigen zinnige spoorzoekershoofd van hem waarop zelden een glimlach vertoefde, wekte weinig vertrou wen en dan die taal waarvan hij zich bediende iets voor bij het kampvuur hurkende welzijns werkers. Maar hij ging onverstoorbaar door, gelijk een grote, in zichzelf gekeerde knecht. Die verrassende, door niemand voorziene opmars van Yvonne van Gennip en Ria Visser moet Tjaart enorme voldoening heb ben geschonken. Zijn schoonste uur. Natuurlijk zijn er altijd lieden die de prestaties proberen te klei neren. In een ochtendblad las ik dat het vaderlandse succes voor een groot deel viel toe te schrijven aan het feit dat de Oostduitse trainer Uwe Mundt zijn rijdsters na de Winterspelen zo'n beetje een 'baaijaar' had gegund. Alsof ze in de DDR ook maar iets wil len wéten van die in kapitalisti sche dreven ontwikkelde flauwe kul. Inwendig moet Tjaart gestraald hebben, uiterlijk liet hij weinig blijken. Hij is daar gewoon niet op ingesteld. Zondagmiddag voor de radio liet hij geen enkel joeché-geluid los. Voor alles toon de hij zich recht in de leer. Toen een verslaggever vroeg of voor het aanstaande WK niet wat meer op snelheid moet worden ge traind, want aan de sprint had toch wel wat geschort, zei Tjaart streng: "Nee, nee, we hebben een doel en daar gaan we in een rech te weg op af'. Van grote, stille knecht naar on wankelbare roerganger. Bloeddoping Met ontzag nam de sportwereld vorig jaar bij de Olympische Spelen kennis van de enorme vor deringen van de Amerikaanse wieleramateurs. De V.S. hadden in die tak van sport nooit veel klaargemaakt uitzonderingen als Lemond en Boyer daargela ten) en nu wonnen zij zowel op de weg als de baan een hele rits me dailles. Dat ontzag heeft sinds vorige week plaatsgemaakt voor gef rons met de wenkbrauwen. Vast is komen te staan dat tal van Amerikaanse wielrenners (o.a. die sensationele achtervolger Ste ve Hegg) gebruik hebben ge maakt van wat bloeddoping wordt genoemd. Wat is dat nu precies? Het laten aftappen van een hoeveelheid bloed, het scheiden van de rode en witte bloedlichaampjes, het bloed vervolgens invriezen en weer toedienen aan de sporter kort voor de prestatie moet wor den geleverd. Het uithoudingsvermogen schijnt er, gedurende een beperk te tijd, door toe te nemen. Medici zijn nogal verdeeld in hun oordeel over bloeddoping. Er zijn er die het gevaarlijk vinden en er zijn er die er niets op tegen hebben, omdat het in feite niet meer is dan een transfusie met je eigen bloed. De naam bloeddo ping is in hun ogen een onjuiste term. Officieel is deze 'manipulatie' niet verboden, hoewel het Inter nationaal Olympisch Comité haar verwerpelijk acht. Maar men heeft geen apparatuur om haar op te sporen. Bloeddoping of bloedtransfusie we zullen maar niet strijden om het woord. Waar het om gaat is dat het neerkomt op onnatuur lijk gerommel. Nu nog met het ei gen bloed, straks met dat van een ander. Of misschien is dat laatste al het geval. Ik weet niet hoe het met u is, maar mij doet het allemaal zo, hoe zal ik het zeggen, morsig en knoeiboelerig aan. Vijftien jaar geleden zou ik dit stukje hebben afgesloten met de kranige opmerking: dit soort praktijken verdient krachtige be strijding omdat ze onethisch zijn en strijdig met het wezen van de svort. Met uitroepteken. TJAART KLOOSTERBOER Maar de pessimist in me is in die tijd danig gegroeid en roept nu ironisch uit: "Wat mag dan te genwoordig wel het wezen van de top)sport zijn?" De dingen veranderen waar we bijstaan. Ethiek wordt door elke generatie anders ingevuld. In het jaar 2000 vinden we het misschien heel gewoon dat medi sche verzorgers liters ingevroren bloed mee naar topwedstrijden zeulen. E-junioren Bij de Leidse voetbalvereniging Roodenburg is kennelijk enig verschil van mening ontstaan over de wijze waarop je met E- junioren dient om te gaan. Dat valt op te maken uit een lang ar tikel van jeugdtrainer Jan Lo- vink in het clubblad 'De Blauw zwarter'. E-junioren zijn kinderen van 8- 10 jaar en Lovink constateert dat "gezien de resultaten in de eerste helft van dit seizoen bij een aan tal mensen de gedachte is opgeko men dat selectie bij deze jeugd ei genlijk wel noodzakelijk is". Andere verenigingen doen het ook en Roodenburg loopt wat uit slagen betreft gewoon achter, zo redeneren die mensen. "Wanneer je de beste spelers bij elkaar doet, wordt het voetbal beter en zul je in de toekomst niet met zulke gro te cijfers verliezen". Oh, ik weet het zeker: er komt een tijd dat we zuigelingen al gaan meten op hun trapvastheid. Lovink is tégen het selecteren op die jonge leeftijd. Laat ze die paar jaar, zo zegt hij, nou met el kaar optrekken, breng nog geen scheidslijnen aan en probeer ze spelenderwijs bij te brengen wat "teamgeest, samenwerken, eer lijk duelleren en sportiviteit" is. Laten we ons even richten naar de spelbehoefte van het kind, al dus Lovink, de rest komt later heus wel. Hij vindt het een ramp dat bij sommige geselecteerde E-junio- renteams al de tendens aanwezig is om systemen te spelen, met aanwijzingen als "aannemen- spelen Jantje, anders kom je er maar uit". Er wordt volgens hem zo op deze jeugdige leeftijd al "een hoop verziekt". Ik ben het van harte met Lovink eens. Een verstandige man. Maar ik vraag me af hoe lang hij kan standhouden. Als de rest selec teert en Roodenburg niet, leidt dat tot ongelijke toestanden. En er is, ook op de leeftijd van 8-10 jaar, niets ongelukkiger dan steeds zwaar verliezen. Ach, hoe natuurlijk werden die dingen vroeger bij het straatvoet bal opgelost. Na het 'poten' wer den de sterken en de zwakken ge lijk over de ploegen verdeeld en hup de bal rolde. Je ziet wat voor tragische toe standen je krijgt als volwassenen (of wat daar voor poseert) zich ermee gaan bemoeien. Want de Lovinks zijn, vrees ik, met een lantaarntje te zoeken. Record Ter voorbereiding van zijn po ging om het werelduurrecord te verbeteren, reed de Italiaanse wielrenner Francesco Moser meer dan 5000 trainingskilome ters: 200 in de bergen, 1800 op de baan in Milaan en 3200 op grote hoogte in Mexico, waarvan 1200 op de baan. Pas toen achtte hij de tijd rijp het record aan te vallen. De recordpoging van Eddy Merckx in 1972, eveneens in Me xico, koste alles bij elkaar zo'n 30.000 gulden, die van Moser vele tonnen. Ik pluk deze bijzonderheden uit 'De wondere wereld van de wie lersport - het seizoen 1984' door Leon Michaux en Eddy Merckx (prijs f 69.90; in Nederland ver krijgbaar bij Sport en Publici teit, Viergang 19, Mijdrecht). Het boek geeft een overzicht van de belangrijkste wieier gebeurte nissen in het afgelopen jaar en de verbetering van het twaalf jaar oude werelduurrecord was daar in vermoedelijk wel de meest in het oog lopende prestatie. Niet alleen omdat de 50 km bar rière werd doorbroken, maar ook omdat Moser met zijn revolutio naire aanpak een nieuwe impuls gaf aan de ontwikkeling van de (raceffiets en aan de medische verzorging in de sport. Aan het werelduurrecord is in 'De wondere wereld' een interes sant hoofdstuk gewijd. Zoals men weet heeft Moser het werelduurrecord in vier dagen twee keer verbeterd. Op 19 ja nuari 1984 bereikte de 32-jarige Italiaan toen hij eigenlijk andere records aanviel (die op de 10 en 20 km) een afstand van 50.808 m (tegen Merckx in 1972 49.431 m) en op 23 januari bij de officiële poging 51.151 m. Leon Michaux vindt dat Moser er onverstandig aan heeft gedaan nog een tweede poging te doen. Toen die ook slaagde, aldus de Belg, ontmythologiseerde Moser daarmee in feite zijn eigen pres tatie. Twee keer in vier dagen royaal het record breken waar voor Merckx destijds, op het top punt van zijn kunjien, "duizend doden was gestorven" zoiets betekent dat Moser niet aan knoopte bij het oude record, al dus Michaux, maar louter kan gelden als de eerste recordhouder van een geheel nieuw tijdperk. Met andere woorden: Michaux gelooft niet dat Moser Merckx' re cord had gebroken als hij met or thodoxe middelen had moeten werken. 'De wondere wereld van de wie lersport 1984' telt een kleine 200 pagina's in groot formaat. Mi chaux neemt klassiekers, rondes, wereldkampioenschappen en Olympische Spelen kort en bon dig onder de loep en Merckx geeft in interviewvorm zijn indrukken op de wedstrijden. Jammer is dat er geen enkele aandacht wordt besteed aan het veldrijden. Dat zou toch eigenlijk niet mogen ont breken. De tientallen kleurenfoto's geven op superbe wijze de krachtsin spanningen en de geladenheid van wielrennen op topniveau Doorgaan Elfstedentocht onzeker WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse tennisster Marti na Navratilova heeft gister avond het toernooi van Was hington op haar naam geschre ven. In de finale versloeg de aanvoerster van de wereldrang lijst de Bulgaarse Manuela Ma- leeva in twee sets: 6-3, 6-2. De toernooizege betekende de honderste sinds ze elf jaar gele den van tennis haar beroep maakte. Het indoor-evenement in Washington, waar in totaal ruim een half miljoen gulden te verdienen was, leverde de ge boren Tsjechoslowgakse ook succes op in het dubbelspel. Met gelegenheidspartner Gigi Fernandez - Pam Shriver neemt enkele maanden rust - versloeg Navratilova het duo' Helena Sukova/Claudia Kohde in drie sets. In het enkelspel kon de ze ventienjarige Maleeva in de eerste set Navratilova zes ga mes tegenspel bieden. Na een tussenstand van 3-3 toonde Na vratilova aan in het damesten nis nog steeds superieur te zijn en kwam de Bulgaarse er niet meer aan te pas. Hetzelfde sce nario herhaalde zich in de twee de set al moest Maleeva toen al na 2-2 afhaken. Navratilova ver diende met de overwinning on geveer een ton. heeft gisteren na de vergadering met de twintig rayon-hoofden te Leeuwarden besloten de natuur waar mogelijk een handje te hel pen. De gerapporteerde ervaringen van de twintig ijsinspecteurs wa ren namelijk niet rond uit zonnig. Bij Kimswerd zakte zelfs een assis tent van een rayon-hoofd door het ijs. De slechtste plekken liggen in de buurt van Harlingen, bij IJlst en op het traject naar Dokkum in Het Bildt, waar overwogen wordt zelfs naar alternatieven te zoeken. Voorzitter ir. Jan Sipkema kon gisteren na een eerste gesprek met de rayon-hoofden dan ook onmo gelijk optimistisch zijn. „Deze week zeker geen Elfstedentocht, volgende week rriisschien indien het weer komt dat de berichten ons beloven. Wij hebben ook niet ver gaderd over een mogelijke datum voor de tocht, wij zijn met de rayon-hoofden bij elkaar geweest om de knelpunten te bespreken en vast te stellen wat er gedaan kan worden om een situatie te verbete ren. Nu gaan wij verder met de ver deling van de noodzakelijke werk zaamheden. Wij hebben nog steeds een week strenge vorst nodig en het weerbericht biedt daarvoor geen enkele garantie. Zondag wa ren de vooruitzichten gunstig, maandag is zonder meer een tegen valler geweest". voorzitter van De Vereeniging had in principe wei nig te klagen over de dikte van het ijs, wel over kwaliteit, sterkte en draagvermogen. Sipkema noemde echter ook alle mogelijke tekortko mingen in de ijsvloer op het 200 ki- Ijsmeester Kroes (links) en voorzitter Sipkema bij de routekaart var volgende week worden gehouden. Mogelijk... op kwalitatief matige ijs te spuiten. Net als zijn voorganger Kuperus blijft ook Sipkema een voorzichtig man. „Men realiseert zich vaak niet wat de passage van duizenden schaatsers voor het ijs kan beteke nen. In het weekeinde zijn er bij IJlst misschien duizend mensen over het vrij slechte ijs gegaan. Die lometer lange traject: vastgevroren sneeuw, kwalsterijs en wakken. „Toch", verklaarde hij, „is de situatie niet uitzichtloos. Wij kunnen de natuur helpen. De tech niek heeft in de laatste jaren niet stil gestaan en tegenwoordig kun nen wij meer doen dan vroeger. Wij beginnen morgen (vandaag) met onze pogingen het ijs te verbete- In het weekeinde is ook al door de brandweer van Sneek een hel pende hand geboden door water LEEUWARDEN (ANP) - De com puter heeft zijn intrede gedaan bij het sportevenement, dat in zijn uit voering nauwelijks veranderd is sinds het ontstaan in het begin van deze eeuw. De inschrijving voor de veertiende editie van de Elfsteden tocht geschiedt voor het eerst vol ledig geautomatiseerd. De chaos bij een centrale aanmelding, in de Frieslandhallen in Leeuwarden, zal met de de hulp van moderne communicatiemiddelen moeten worden voorkomen. Daartoe is in 1983 de inschrijvings procedure geautomatiseerd. De computerkanalen van de VW's en het Automatiserings Bureau Toe risme (ABT), vormen de basis van die opzet, die een gedecentrali seerd karakter kent. De inschrij ving voor deze tocht is mogelijk op elf adressen. In de Frieslandhallen en bij kunstijsbaan De Meent in Alkmaar staan de meeste termi nals, elk tien, opgesteld. Volgens VW-directeur Dries Lok komen de meeste leden van de Vereeniging De Friesche Elf Ste den uit Friesland en de kop van Noord-Holland. „Vandaar die tien terminals in Leeuwarden en Alk maar. De negen aanmeldingskan toren in Nederland worden ge vormd door VW-bureaus en het kantoor van het Nationaal Bureau Toerisme. Daar zijn twee of drie computers beschikbaar voor de in schrijving. De hoofdcomputer con troleert het hele gebeuren. Na de zestienduizendste aanmelding krij gen de terminals de melding vol". GAO (AFP) Een ongeval met do delijke afloop heeft zondagavond de rally Parijs - Dakar overscha duwd. Een Nigeriaans kind over leed na in de buurt van Tahoua in Niger te zijn aangereden door de Japanse coureur Masara Kubota. Een toevallig passerende arts ver leende nog wel eerste hulp, maar het slachtoffertje, dat plotseling de weg overstak en door de Japanner niet meer kon worden ontweken, overleed later aan zijn verwondin gen. Toen het bestuur van de organise rende verenging in 1982 tot de ont dekking kwam dat een nieuwe tocht tot een grote chaos bij de in schrijving zou leiden, heeft de VW zijn diensten aangeboden. De vergoeding voor de diensten zijn" gering. De Friese VW rekent meer op het stimulerende effect dat van een eventuele Elfstedentocht in de provincie zal uitgaan met name in het buitenland. De organisatie opent twee dagen voor de 200 kilometer lange tocht de inschrijving. Het maximale aan tal wedstrijdrijders dat door de KNSB wordt uitgenodigd is 300. Die aanmelding gaat buiten de computers om. De toerrijders ko men wel via de datalijnen aan hun officiële aanmelding. Als de tocht voor woensdag wordt vastgesteld, dan openen de in schrijvingskantoren maandag hun deuren. De 6500 leden van de Ver eeniging genieten voorrang. Vol gens de kenners zullen slechts vierduizend van die leden daad werkelijk aan de start verschijnen op De Zwette, de vaart achter de Friesland-hal. Voor de niet-leden resten zo'n twaalfduizend plaatsen in het gigantische deelnemersveld, dat op het uur U met duizend tege lijk en tussenpozen van een kwar tier wordt losgelaten. Tussen half vijf en half negen in de morgen moet het vertrek van wedstrijd en toertocht worden afgewerkt. (Tass/Reuter/AFP) Gari Kaspa rov moet vandaag met een pion minder dan titelverdediger Karpov de afgebroken 41e partij voortzet ten. Karpov staat er in de op hoog niveau gespeelde partij iets gunsti ger voor dan zijn jonge uitdager en zal volgens de kenners die de twee kamp bijwonen niet gauw genoe gen nemen met een remise. De we reldkampioen leidt de tweekamp met 5-1 en heeft nog een punt no dig om zijn titel te behouden. Of het vervolg meer vaart zal hebben dan de strijd van gisteren betwijfe len de aanwezige specialisten. Ge zien de stelling is de kans groot dat de partij toch in remise zal eindi gen. Over de eerste twaalf zetten deed het duo, dat vier dagen niet aan het speelbord had gezeten, ruim twee uur. Aanvankelijk leek het, alsof de stug verdedigende Kasparov weinig moeite zou hebben met de Russische opening van zijn tegen stander, die deze speelwijze ook gebruikte in de 28e en 30e partij. Deze duels eindigden in remise. Maar de zetverwisseling die Kar pov vervolgens toepaste bracht Kasparov in lichte verwarring. hebben er wel twee centimeter af geschraapt. Wanneer je aan zes tienduizend toerrijders denkt, dan zou het betekenen dat bij de mini maal noodzakelijke dikte voor de laatste niet eens ijs over zou blij- Toch zal er, wat mij betreft, op het ijs gereden mogen worden. In principe wordt het er namelijk niet slechter door. De bovenlaag heeft meestal de slechtste conditie en die wordt er door rijders afge schraapt. Ik moet het rijden dus aanbevelen, het ijs wordt er vlak ker en dus beter van en dat hebben wij nodig". BUSSUM (ANP) - Als eerste van het kwintet Nederlandse ploegen werd maandag in Bussum de wie- lerformatie-van-de-347e-brief offi cieel voorgesteld. Veertien, zonder uitzondering Nederlandse renners, gaan over enkele weken voor Ska- la/Gazelle de weg op. Reinier Groenendaal verdedigde de kleuren al eerder met succes in het veld. Directeur Hennie Lie- brechts schreef 346 brieven vóór hij de sponsor van één miljoen gul den (voor 1985) vond. Ben van Erp (40), die alleen ervaring heeft bij de amateurs wordt de ploegleider van de formatie, die voor meer dan de helft (acht) uit debuterende be roepsrenners bestaat. De vijftien coureurs, die allen voorzien wer den van een A-contract (salaris plus sociale verzekeringen) zijn: Jos Alberts (Neede), Frits van Bindsbergen (Tolkamer), Johnny Broers (Maartensdijk), Ralf Elshof (Naarden), Ron Groen (Baarn), Rei nier Groenendaal (St. Michielsge stel), Peter Heeren (Sprundel), Marco van der Hulst (Haarlem), Fons van Katwijk (Oploo), Ron MacKay (De Meern), Leon Nevels (Thorn), Jean-Paul van Poppel (Til burg), Peter Schroen (Eijsden), Jannes Slundebroek (Geldrop), en Nico Verhoeven (Berkel-Enschot). Directie en ploegleider hadden daar graag een geroutineerde ren ner als zogenaamde wegkapitein bij gehad. Onderhandelingen wer den gevoerd met Gerrie Knete- mann en Joop Zoetemelk; eerder bleek het contracteren van Hennie Kuiper tot de onmogelijkheden te behoren. Alle drie bleken ze reeds vóór de officiële transferperiode van 1 oktober, de geboortedag van Van Erps formatie, afspraken voor 1985 te hebben gemaakt. Hoewel alle renners contracten voor de duur van niet langer dan één jaar tekenden, is het de bedoe ling van de nieuwe wielerploeg tenminste drie jaar te blijven. "Het eerste jaar is er om te leren. Voor de renners net zo goed als voor de ploegleider", vertelde Ben van Erp ADVERTENTIE De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort. Looptijd 5 of lOjaar. Mia storting f15.000,- Rente:^ QFQ/ DE DICHT BIJ HUIS BANK in Bussum. "De Ronde van de Mid dellandse Zee en Parijs-Nice vor men de aanloop van het seizoen, waarin de Ronde van Spanje hope lijk centraal staat. Het is nog niet zeker of we worden toegelaten". Van Erp en de sponsor mikken uiteindelijk op deelneming aan de Ronde van Frankrijk. Volgend jaar of anders in 1987. Daartoe bestaat een progressief budget. "Er is ruimte om een kopman aan te trek ken. Voorlopig doen we het zon der". De 'derde' Nederlandse wieier- formatie na die van Peter Post en Jan Gisbers presenteerde zich maandag met veel allure. Of de prestaties op de fiets in het eerste seizoen het niveau van de exquise zalm en wijn van maandag in Bus sum zullen halen moet worden af gewacht. KNWU kiest sportlieden met ervaring BUSSUM (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) maakt bij de benoeming van een sportcommissie-nieuwe- stijl gebruik van ervaren sportlie den uit eigen gelederen. Aad Els- hof dokterde maandenlang aan de nieuwe sportcommissie, die een in gewikkelde constructie kreeg om gemakkelijk in de wijdvertakte wielersport te kunnen werken. Met Elshof als voorzitter werd de sport commissie in twee groepen inge deeld: 1. een beleidscommissie be staande uit Elshof (voorzitter, alge meen coördinator en internationa le contacten), dokter Hein van Op stal (medische zaken), Nico Gijze laar (technische zaken) en Bert de Bruijn (administratie en sponso ring); 2. een coördinatiecommissie. Voor de verschillende takken van de wielersport werd een be stuurder als coördinator aange trokken, die gaat samenwerken met een (ex-)sporter. Voor het veldrijden werd benoemd Stef van den Berghe met ex-professional Frans Francissen naast zich. Voor de jeugd werd dat Marianne Muijl- wijk, voor het baanrennen Douwe Groen met stayer Martin Venix, voor de dames Keetie van Oosten- Hage met Lenny Brand, voor de wegamateurs Harry van Gestel met Peer Maas, voor de junioren/ nieuwelingen Jan van Ommen met Aad van den Hoek en voor de lief hebbers/veteranen Joop Reijnders. VOETBAL - Martin Koeman, de vader van de internationals Ronald en Erwin Koeman, blijft ook vol gend seizoen trainer van de Gro ningse zaterdag eersteklasser Oranje Nassau, waar hij thans aan zijn eerste seizoen bezig is. VOETBAL - Alfredo di Stefano keert terug naar Argentinië als coach van Boca Juniors. Met de Spaanse oud-international vertrekt ook conditie-trainer Jesus Paredes naar de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Het duo dat eerder bij Real Madrid werkte gaat mor gen reeds aan de slag bij Boca.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9