Gebruik Fries blijft splijt zwam WIEL Ideeën voor stroomopslag krijgen vorm 'AJNWB-reisgids is misleidend' contactlenzen, das pas fijn. van der CARAVAN* CAMPING RAI 1981 Ijsgang stremt scheepvaart Vrijwilligers kunnen legaal bijverdienen Visser slaat overboord, zoon (15) neemt roer over Van Aardenne opent 'energieproeftuin Acht kinderen gered van ijsschots op Ussekneer DINSDAG 15 JANUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Bom naar reclamecommissie HILVERSUM/DEN HAAG (ANP) - Presentator Frits Bom van het Vara-programma Konsumenten- man heeft bij de Reklamekode- commissie een klacht ingediend over de reisgids van de ANWB. Volgens Bom bevat de reisgids 'een aantal onwaarheden en mislei dingen die de consument schade kunnen berokkenen'. De ANWB beweert dat de consu ment nergens goedkoper terecht kan dan bij haar, maar dat is vol gens Bom in strijd met de waar heid. Hij zegt van reizen van ande re reisorganisaties te weten die tot 220 gulden goedkoper zijn dan van de ANWB. Onjuist en misleidend is ook de in de ANWB-gids opgenomen me dedeling dat de vereniging werkt zonder wederverkopers, meent Bom. Holland International bij voorbeeld verkoopt ook ANWB- reizen en ontvangt daarvoor een vergoeding voor elke verkochte reis, aldus Bom. Verder tekent Bom bezwaar aan tegen een aantal passages met 'on juiste en misleidende informatie' over een aantal vakantiebestem mingen. Als voorbeeld noemt hij de aanprijzing van een hotel in Griekenland, zonder dat daarbij wordt vermeld dat daar een zwem- verbod voor de Middellandse zee geldt. De ANWB is maandag be gonnen met de verkoop van vlieg reizen naar populaire zonbestem- mingen in Spanje en Griekenland. Deze aanbiedingen staan in de reis gids die in een oplage van 500.000 is verspreid over de ANWB-kanto- De ANWB heeft weliswaar aan gekondigd een tweetal punten uit de reisginds in de eigen bladen te verduidelijken, maar Bom vindt dat een onvoldoende tegemoetko ming. De ANWB richt zich name lijk ook tot mensen die geen lid van deze bond zijn en deze mensen missen dus de toelichting. Bom wil dat de ANWB een verbetering stuurt aan alle kopers van de gids, voor zover die te achterhalen zijn. l7'/m22 januari Amsterdam Dagelijks: 10-17 en 19-22 uur. Zaterdagen zondag10-17 uur. DEN HAAG (ANP) - Vrijwilligers die voor hun vrijwilligerswerk een vergoeding krijgen die niet meer dan 12 gulden per week en hoog stens 600 gulden per jaar bedraagt, hoeven hierover geen loon- of in komstenbelasting te betalen. Wel moet worden nagegaan of de stich ting of vereniging waarvoor de vrij williger werkt om andere redenen verplicht is loonbelasting en pre mies voor de volksverzekeringen in te houden. Deze regeling, die per 1 januari is ingegaan, heeft staatssecretaris Koning (financiën) gisteren be kendgemaakt. Zij geldt voor het vrijwilligerswerk in het algemeen en is dus niet tot de sport beperkt. De veiplichting voor de stichting of vereniging om wel loonbelasting en premies volksverzekeringen in te houden bestaat onder meer als een vrijwilliger ten minste twee verschillende dagen per week werkt en ten minste tweevijfde van het minimumloon ontvangt. Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations. NICARAGUA - De PvdA-Kamer- leden Van den Bergh en Herfkens willen van de ministers Ruding (Fi nanciën) en Schoo (Ontwikkelings samenwerking) weten of het finan ciële beleid ten aanzien van Nicara gua is verscherpt. Zij vragen dat nu exportkredietverzekeringen voor drie projecten deels zijn geweigerd en bovendien niet herverzekerd worden door het ministerie van Fi nanciën. SCHEVENINGEN (ANP) - De 15- jarige Dennis de Vreugd heeft maandagavond enkele uren lang alleen de 15 meter lange vissers boot 'Patrick' bestuurd toen zijn vader overboord was geslagen. De gleed met windkracht zeven uit op het dek en kwam zonder zwemvest vijftien kilometer uit de kust in het 5 graden koude water terecht. Na dat Scheveningen Radio rond ze ven uur gisteravond de melding van de visserszoon binnenkreeg is door andere vissersboten, twee he likopters, een fregat en een mijnen- bestrij dings vaartuig tevergeefs naar de vader gezocht. De vissers boot keerde later op de avond in de haven terug, nadat een beman ningslid van een reddingsboot het roer had overgenomen. DEN HAAG - Terwijl de Frie zen deze week doodzenuwachtig worden van de gedachte aan een Elfstedentocht, pleegt 'Den Haag' een nieuwe aanslag op hun gemoedsrust. De rijkscommissie Friese Taal heeft gisteren na ruim drie jaar studie aan minis ter Rietkerk van binnenlandse zaken een rapport over het ge bruik van Fries aangeboden. Het strijkt de Friezen volledig tegen de haren in strijkt: ze mogen hun taal dan wel méér gebruiken in het oficiële verkeer binnen Fries land, echt gelijkwaardig aan het Nederlands wordt het niet. door Jan Hensema Het is regelrecht oorlog tussen vijf Friezen en zeven 'Hagenaars' van de commissie geworden, zo blijkt uit het rapport. Alinea na alinea maakt het rapport mel ding van de onenigheid. Het hon derd pagina's tellende document telt dan ook in feite twee delen: een meerderheidsstandpunt van de Hagenaars en een minder heidsstandpunt van de Friezen. Waarmee het natuurlijk wel een boeiend cultureel document ge worden is. Het rapport gaat zonder twijfel met name in de Friese kranten voor stromen ingezonden stuk ken zorgen. Verhitte statenver gaderingen en oplaaiende debat ten in gemeenteraden zullen de Friezen sterken in de gedachte dat de Haagse heren hun achter stand op taalgebied in stand hou den. In 1951 knuppelde de Leeu warder politie aanhangers van meer Fries (spreken in de rechts zaal) voor het Paleis van Justitie vandaan. Nu lijkt Den Haag te zorgen voor een samenbunde ling van Friese krachten die uit eindelijk aan het Binnenhof tot demonstraties kan leiden. Regels Dat is er aan de hand Sinds 1953 mag het Friese bestuur van het rijk met Fries werken, mits als aanhangsel aan een 'Neder lands' stuk. Het duurde tot de ja ren zeventig voordat het gebruik van Fries goed doorbrak. De pro vincie speelde en speelt een voortrekkersrol en meent dat Fries dé taal in Friesland moet zijn. Wie eenmaal twee jaar in de provincie werkt, wordt geacht Fries tenminste te kunnen ver staan en lezen. Een proefproces over dit standpunt loopt al vanaf 1981 voor de Raad van State. En hoewel de staatsraden al in okto ber met een uitspraak zouden komen, zwoegt het rechtscollege nog altijd voort. Geen wonder, want echte re gels ontbreken. Het kabinets standpunt uit 1953 is achter haald, erkent zowel Den Haag als Friesland. De praktijk is dat steeds meer gemeenten in Fries land in het Fries burgers en el kaar aanschrijven. Op die ont wikkeling moet dus een politie ke beleidsbeslissing volgen. In 1981 zette de toenmalige minster van binnenlandse zaken Hans Wiegel - tegenwoordig commis saris der koningin in Friesland - een commissie aan het werk met ■de opdracht om een compromis over het gebruik van Fries uit te werken waarmee het rijk uit de voeten zou kunnen. Dat rapport is er nu, en op zich zelf is het overzichtelijk: de Ha genaars willen Fries best toe staan, als iedereen die daar om vraagt maar meteen én kosteloos een Nederlandse vertaling kan krijgen. De Friezen vinden dat vertalingen ook moeten, maar al leen voor diegenen die het Fries nog niet machtig zijn. Bovendien moeten aanvragers van vertalin gen een direct belang bij het stuk hebben, want anders heb je kans op querulanten die van van alle Friese stukken een Nederlandse vertaling vragen. Daarnaast willen de Friezen dat het rijk de helft van de kos ten van de vertalingen voor zijn rekening neemt. Het Fries is een zorg van de overheid, en dus moet die ook maar mee dokken, redeneren de Friezen. Schone schijn De Hagenaars zijn het vol strekt oneens met die standpun ten. Na twee jaar wonen in ïYies- land krijgt een Hollander geen vertaling meer en dat is te gek, aldus de Haagsel leden. Je kunt niet verwachten dat iemand na twee jaar Fries kan lezen. Ver plicht Fries leren lezen, dat kun je iemand van buiten de provin cie niet aandoen. Niet-Friezen moeten het recht houden hun ei gen taal te gebruiken, ook in Friesland. Bovendien vinden de Hage naars dat vertalingen zonder meer gegeven moeten worden: hoe kan iemand die geen Fries kent nu weten of een Friestalig stuk voor hem van belang is? Fijntjes merken de Haagseleden op dat veel overheidsstukken in Friesland eerst in het Neder lands worden opgesteld, zodat een vertaling voorhanden is. De Hagenaars vinden ook niet dat het rijk moet meebetalen: ten slotte is de keuze om Fries te ge bruiken geen verplichting die van rijkswege wordt opgelegd. Niet minder dan 23 keer trok een ploegje hoge Haagse ambte naren naar het hol van de leeuw: eerst het gemeentehuis van Rau- werd, later het provinciehuis in Leeuwarden. Maar ze kwamen niet tot overeenstemming. Om dat er zeven Hagenaars in de commissie zaten en vijf Friezen, zijn uiteindelijk beide standpun ten uitvoerig weergegeven. Een verdeelder rapport als dat van gisteren is in Den Haag in jaren niet gezien. De Friezen noemen de verrui ming voor het Fries nu 'schone schijn' van de Hagenaars. Een verplichte vertaling is een sta-in- de-weg naar gelijkwaardigheid van beide talen. Zeker wanneer de Friezen niet, zoals ze willen, de helft van de vertaalkosten van het rijk kunnen terugvorderen. Als het gaat over een wettelijke regeling, willen de Friezen die per provinciale verordening vastleggen. De Haagse leden niet. En die komen dan tot de ontboezeming „Taalproblemen zijn emotioneel geladen proble men die snel kunnen escaleren". Het kabinet en de Tweede Ka mer moeten nu een politieke op lossing zoeken. Minister Riet kerk sprak gisteren bij de ont vangst van het rapport de hoop uit dat het uit twee delen be staande rapport niet zal leiden tot een vertraging van een kabi netsbesluit over de kwestie. Commissievoorzitter De Men- thon Bake zei erop te rekenen dat het kabinet in elk geval nog voor de komende verkiezingen met een standpunt komt. Maar hoe dat ook uitvalt, de ruzie zal niet van de lucht zijn. maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 De minister onthult de zonnewijzer. Links naast hem burgemeester De Boer van Haarlemmermeer. (foto anp> HOOFDDORP (ANP) - Minister van economische zaken Van Aardenne heeft gisteren in Hoofddorp in de energieproeftuin een zonnewijzer ont huld. De proeftuin omvat 56 woningen waarin alle huidige kennis op het gebied van energiebesparing door passieve zonne-energie in stedebouw- kundige situering en woningontwerp is verwerkt. Ook de nieuwste bouw technische vindingen werden gebruikt in dit proefobject, waarvoor het ministerie financiële steun heeft verstrekt. Via een uitgebreid meet- en regelprogramma worden de energiebesparingen in deze sociale woning bouw bekeken. DEN HAAG (GPD) - Twee projecten voor de opslag van elektriciteit zullen dit jaar nader worden uitgewerkt. Het gaat om een opslagbekken in het IJsselmeer (volgens het zogeheten plan-Lievense) en de ondergrondse opslag van elektriciteit, zoals die bij Maastricht mogelijk zou zijn. Bei de projecten vallen in het kader van de elektriciteitsvoor ziening tot het jaar 2000. Het kabinet denkt dat (naast de nog te bouwen kerncentrales) windvermogen tot een omvang van 1000 megawatt mogelijk is. Ook wordt gekeken naar andere mogelijkheden, die waarschijnlijk slechts in combinatie met opslag kunnen worden gerealiseerd (ver mogen van enkele duizenden me gawatt). Daarom worden nu twee voorstudies van spaarbekkens ge maakt, zogeheten simulaties met behulp van computermodellen. Het eerste project betreft de plannen van de Bredase ir. L. W. Lievense. Jaren geleden opperde hij het idee van een spaarbekken met turbines, een gecombineerd wind-waterkrachtgeheel. Dat zou kunnen worden gebouwd in het IJsselmeer (Markerwaardlokatie). Er zijn veel studies van gemaakt en vorig jaar is besloten een definitie ve studie te laten doen die moet uitmonden in een concreet ont werp. Model De opdracht is gegeven aan de aannemersbedrijven Ballast-Ne- dam en de Hollandse Betongroep. Zij werken samen met het inge nieursbureau van de ontwerper zelf; ook Rijkswaterstaat doet mee. Er zal een model worden gemaakt van een waterbekken met daar om heen dijken van 30 meter met wa terkrachtturbines. 's Nachts wordt het water opgepompt met behulp van goedkope stroom, overdag loopt het water terug en wordt er stroom geproduceerd. Dit bekken kan ook worden be nut als opslag en daarmee kan de regelbaarheid van de nationale elektriciteitsproduktie uiteraard worden verbeterd. Zo zou men in staat zijn de met windturbines op gewekte stroom van elders op te slaan en het nogal wisselende aan bod (omdat de wind nu eenmaal niet constant van kracht is) te regu leren. Dit bekken kost wellicht drie miljard. Het gaat om een vermogen van ongeveer 1.200 megawatt (iets meer dan een grote elektriciteits centrale, ruim het dubbele van het vermogen van 'Borssele' bijvoor beeld). De kosten van het vooront werp voor deze pompaccumulatie- centrale (PAC) zijn ongeveer f 15 miljoen. De schatting is van de in terdepartementale commissie op slag en elektriciteit, die de op dracht heeft gegeven. Ondergronds Zoals gezegd wordt ook het idee van de ondergrondse pompaccu- mulatiecentrale (OPAC) uitge werkt. Hierbij gaat het om een wa terreservoir dat op een diepte van 1.000 tot 1.300 meter zou moeten worden aangelegd. Dat wordt in verbinding gebracht met een bo vengronds spaarbekken. Turbines en zwaartekracht zorgen voor de beweging van het water en daar door wordt stroom opgewekt, die ook kan worden opgeslagen. Het ingenieursbureau Hasko- ning (Nijmegen) kwam enkele ja ren geleden dit idee en maakte daarvan uitvoerige voorstudies. In samenwerking met deskundigen van de TH Delft en aannemer Vol- ker Stevin maakt dit bureau nu een voorontwerp. Als mogelijke vesti gingsplaats richt men zich op de omgeving van Maastricht, maar dit houdt geen concrete aanwijzing in. Het uitwerken van het onder grondse spaarbekkenproject zal naar schatting f 8 miljoen kosten. Los van deze twee projecten is er ook nog het idee van opslag van stroom door middel van perslucht. Dat verkeert nog in een vaag sta dium. De overige projecten wor den dit jaar voltooid. De bedoeling is dat het kabinet eind dit jaar laat weten of en in hoeverre de projec ten voor de stroomvoorziening haalbaar zijn. IJLST (ANP) - Willem de Jong van de Frisia-schaatsenfabnek aan het werk in deze traditionele fabriek van Friese doorlopers bij Sneek. On danks onze 'moderne tijd' is er nog steeds voldoende vraag naar deze 'ouderwetse' schaatsen. In de fabriek wordt dan ook dezer dagen op volle kracht gewerkt. (foto ANP) URK (GPD) - Inwoners van Urk hebben gisteren in de namiddag een gevecht tegen de klok geleverd om acht kinderen uit hun dorp van een losgescheurde en weggedreven ijsschots in het IJssel meer te redden. Dat lukte net voor de duisternis inviel met behulp van drie polyester roeibootjes. Volgens opperwachtmeester E. P. Onink van de rijkspolitie in Urk ging een al bestaande scheur in het ijs verder scheuren toen een konvooi van enkele binnenvaartschepen, voorafgegaan door een ijsbreker, door de vaargeul kwam. De acht jongeren (van 6 tot 18 jaar) die aan het schaatsen waren, raakten geïsoleerd op de snel afdrijvende ijsschots. „Van paniek is geen sprake geweest", aldus Onink, „maar de redding moest wel heel snel worden uitgevoerd, want het was al donker aan het worden". Een van de drie redders van de groep scholieren was de 12-jarige zoon van de Urkse vuurtorenwachter Renze Bakker. Volgens de rijkspolitieman blijft het IJsselmeer altijd gevaar lijk. Wegen DEN HAAG (GPD/ANP) - Op de meeste vaarwegen in ons land is door de toenemende ijsgang geen scheepvaart meer mogelijk. Het Haringvliet en de Volkeraksluizen, een drukke doorgang voor de scheepvaart en tevens toegangs weg tot de Schelde-Rijn-verbin- ding naar Antwerpen, vormen be langrijke knelpunten. Door de noordoosten wind hoopt het drij- fijs zich voor de sluisingang op en Rijkswaterstaat stelt alles in het werk om ten minste één sluis van het Volkerakconiplex zolang mo gelijk open te houden. De wachttijden voor het schut ten in Volkeraksluizen zijn inmid dels opgelopen tot zeven uur. De vaart van Duitsland naar Rot terdam over Nederrijn, Lek en Waal is nog wel mogelijk. Ook de IJssel is nog bevaarbaar. Op de Ne derrijn en Lek zijn de stuwen ge opend om het drijfijs zoveel moge lijk te kunnen afvoeren. Ook in de overige delen van het land zijn de meeste vaarwegen niet langer bruikbaar. Vooral kleinere schepen ondervinden veel last van het ijs. Op het Betuwepand van het Amsterdam-Rijnkanaal is inmid dels zoveel ijsgang, dat ook daar de kleine schepen nóg maar moei zaam vooruit komen. neren van treinen vanuit de Rand stad richting Noord- en Oost-Ne derland achterwege gelaten. De streekbussen rijden volgens de sa menwerkende streekvervoerders volgens dienstregeling. Met de avondspits viel het giste ren ook nogal mee. De vertragin gen waren niet meer dan tien mi nuten. Alleen op de drukke spoor lijn Amsterdam-Haarlem-Leiden- Den Haag-Rotterdam raakte het treinverkeer een uur gestremd door een bij Hillegom gestrande, kapotte locomotief. Spanje Een nieuw koufront dat gisteren vanuit het noorden het Iberische schiereiland binnendrong, heeft de alarmerende situatie waarin Span je al een week verkeert, nog verder verslechterd. Diverse dorpen aan de Spaanse noordkust en in het binnenland zijn door de overvloe dige sneeuwval, de ernstigste van de laatste dertig jaar, volledig van de buitenwereld afgesloten. Aan de Costa Brava lag op de stranden bij de bekende toeristen plaatsen als Lloret de Mar en Bla- nes een pak sneeuw dat op sommi ge plaatsen een dikte van 30 cm be reikte. Zoals ook elders in Europa heeft de kou in Spanje zijn tol geëist: in de afgelopen week zijn al 30 men sen door bevriezing om het leven gekomen, vooral bedelaars en zwervers zonder huisvesting. In sommige steden zoals Barcelona, Madrid en Valencia voert de ge meentepolitie iedere avond 'raz zia's' uit om dakloze bedelaars van de straat te halen en van een zekere bevriezingsdood te redden. De Spaanse landbouw lijdt enor me schade. In gebieden als Murcia (bekend als de moestuin van Euro pa) en Valencia beloopt zij al mil jarden guldens. De conservatieve oppositie heeft gisteren een motie in het parlement ingediend om de ze agrarische streken tot nationale rampgebieden te verklaren. Om de gladheid op de wegen te bestrijden, zijn ongeveer 2.150 mensen ingezet: 1.150 van Rijks waterstaat en 1.000 van particuliere aannemers, onder wie 670 chauf feurs met vrachtwagens. Geschat wordt dat de winter Rijkswater staat tot nu toe f 14 miljoen heeft gekost (personeelskosten niet in begrepen). Rijkswaterstaat is tevreden over het nieuwe materieel dat voor de gladheidsbestrijding is ingezet, zo als de natzoutstrooiers en de extra brede sneeuwploegen. Tot nu toe is ongeveer 50.000 ton zout ge strooid; bij Rijkswaterstaat is nog een voorraad zout van 60.000 ton. De aanvoer is ongeveer 4.000 ton per dag. Akzo heeft een vooraad van ongeveer 60.000 ton en een produktie van ongeveer 3.000 ton in Delfzijl en ongeveer 6.000 ton in Hengelo. Het treinverkeer is vanmorgen goed begonnen. De enige dienst die nog steeds van de regeling af wijkt, is die tussen Utrecht en Hil versum. Op dit traject verzorgen NS een half-uursdienst. Ook wordt nog steeds het splitsen en combi- EWIJK (ANP) Bij een frontale botsing tussen een bus en een personen wagen is de 52-jarige mevrouw A. van Dijk uit Bergharen om het leven gekomen. Zij bestuurde de wagen die door nog onbekende oorzaak op de linkerweghelft terecht kwam en op de bus botste. Door de klap slipte de bus van de weg af en kwam op zijn kant in een droge greppel terecht. De 45-jarige chauffeur raakte gewond, terwijl ook drie van de vijftien passa giers licht letsel opliepen. De 40-jarige S. Pavlovic uit Breda is maandagmorgen door een ver keersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. De man liep in het donker vanwege de gladheid niet op de stoep maar op het midden van de weg en werd toen door een auto van achteren aangereden. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5