Schade door heien: wie zal dat betalen? 'U lacht wel en dat mag ook. Vijftig gulden boete Informatiefolder voor eigenaren en huurders Zware jukken op Groenhazengracht PAGINA 4 LEIDEN LEIDEN - Leiden is gebouwd op duizenden palen. Houten palen, uit vroeger jaren, en de tegenwoordige betonnen paalfundering zijn nood zakelijk omdat het anders gewoon weg onzinnig is om in deze stad te bouwen. De grond in Leiden is, net als in meeste andere delen van Neder land, te slap om een huis of ander gebouw te dragen. Alleen door middel van heipalen, die zo diep in de grond worden geslagen dat de onderkant rust op een harde zand laag, is het mogelijk om duizenden woningen en andere bouwsels op de drassige Leidse grond neer te zetten. Het heien is derhalve een oer-Hollandse bezigheid. Bij heiwerkzaamheden voor de bouw van woningen, walmuren, bruggen en rioleringen kan even wel flinke schade ontstaan aan de bestaande bebouwing. Die schade kan rechtstreeks het gevolg zijn van het heien, maar ook van bema ling van het grondwater, het gra ven van bouwputten of andere werkzaamheden die met de bouw verband houden. Scheuren in mu ren, het verzakken van gebouwen, waardoor klemmende ramen en deuren en zelfs lekkages kunnen ontstaan en het kapot vallen van kostbaarhedenkunnen het resul taat zijn. Bouwput Bewoners v; binnenstad, w< zelfs helemaal niet schrikken vooral ling in de buurt v£ gereedheid wordt zakkingen treden de historische veel woningen zijn onderheid, als een heistel- hun woning in gebracht. Ver- echter meestal Heiwerkzaamheden in de Clarensteeg (ten behoeve van woningbouw), die onlangs zijn begonnen. Het is van belang vooraf te onderzoeken welke schade er kan optreden. (foto Holvast) op als een diepe bouwput wordt gegraven en de grondwaterstand ten gevolge van de graafwerkzaam heden een verandering ondergaat. De zandlaag waarop de heipalen rusten ontleent haar stevigheid na melijk aan de aanwezigheid van een diepere laag grond water. Bij graafwerkzaamheden ten behoeve van walmuurvernieuwingen of het maken van kelderverdiepingen on der een gebouw bestaat het risico dat bij het wegpompen van water ook water aan de omgeving wordt onttrokken waardoor ongelijkma tige verzakkingen kunnen optre den. Als het grondwater later weer omhoog komt krijg je het omge keerde effect waardoor delen van het betreffende pand weer omhoog worden gedrukt. Er wordt als het ware met het gebouw gehusseld. Verzakkingen kunnen ook optre den bij het wegpompen van water uit de bovenste grondlaag. In dat laatste geval bestaat het risico dat houten heipalen worden blootge steld aan lucht en zullen gaan rot ten. Dat kan al binnen enkele maanden tot problemen (verzak kingen) leiden. De gemeente en aannemers stel len gewoonlijk alles in het werk om schade te voorkomen. Zo wordt altijd een onderzoek inge steld door het Laboratorium voor Grondmechanica Delft naar de bo demgesteldheid en de daaruit voortvloeiende noodzakelijke voorzieningen. Om verzakkingen tegen te gaan kan een zogenaamde retourbemaling in werking worden gesteld waarbij water in de grond wordt gepompt. Bij niet of slecht onderheide woningen kunnen zware jukken in stelling worden gebracht om het verzakken van panden te voorkomen. Inmiddels is ook het in de grond 'draaien' van palen, op plaatsen waar de belen dende percelen in slechte staat ver keren, gemeengoed geworden. Groenhazengracht Dat het ondanks alle voorzorgs maatregelen wel eens mis kan gaan is gebleken bij hei- en graafwerk zaamheden aan de Groenhazen gracht en omgeving. De vernieu wing van kademuren en riolerin gen heeft in dat gebied ernstige verzakkingen van winkels en wo ningen veroorzaakt. De oude, meestal niet onderheide bebou wing kon alleen met zware jukken overeind worden gehouden. Gemeente en bewoners van de Groenhazengracht raakten, toen de getroffen voorzorgsmaatregelen onvoldoende bleken, in conflict over welke nadere voorzieningen moesten worden getroffen om ver dere schade te voorkomen. De rechter kwam er aan te pas, het werk werd aanzienlijk vertraagd en over de schaderegeling is het laatste woord nog niet gezegd. Vast staat wel dat die schade uiteinde lijk in de tonnen zal lopen. De kwestie Groenhazengracht is geen schoolvoorbeeld van hoe der gelijke werkzaamheden in de Leid se binnenstad verlopen. Integen deel. Verzakkingen zijn een tame lijk zeldzaam verschijnsel. De voorzorgsmaatregelen blijken meestal voldoende. Toch kunnen er altijd onvoorziene omstandighe den zijn waardoor de stadsvernieu wingswerkzaamheden in de bin nenstad tot problemen voor omwo nenden leiden. Als er schade aan een pand op treedt is of de eigenaar of de huur der meestal de dupe. De gemeente en aannemers zyn gewoonlijk ver zekerd tegen de schade die kan ontstaan. Maar de bewoner of eige naar van een pand schrikt meestal pas wakker als het heien begint of wanneer een scheur in een.muur verschijnt. Op dat moment is het eigenlijk al te laat. Folder De technisch bewoners advi seurs (tba's) van de gemeente Lei den hebben om die reden een fol der samengesteld waarin, onder het motto 'voorkomen is beter dan genezen', informatie wordt gege ven wie er aansprakelijk is voor schade en wat men kan doen om die schade te voorkomen. De fol der vertelt wat eigenaren of huur ders moeten doen in het geval dat schade is ontstaan en hoe men die schade hersteld en vergoed kan krijgen. Belangrijke informatie dus voor bewoners van Leidse stadsvernieuwingsgebieden. In principe is het zo dat de eige naar van een woning degene aan sprakelijk moet stellen die verant woordelijk is voor de schade aan een pand. De huurder moet dus op tijd zijn huisbaas waarschuwen. Als de eigenaar geen stappen on derneemt moet de huurder zelf de bouwer aansprakelijk stellen om dat hij in zijn woongenot wordt ge schaad. De eerste stap die een eigenaar/ huurder moet nemen, als hij scha de verwacht ten gevolge van bouw- of sloopwerkzaamheden, is in be roep gaan bij het college van B en W tegen het verlenen van de bouw vergunning. Tegelijk kan men een verzoek tot schorsing van de werk zaamheden indienen bij de Raad van State. In het algemeen is de bouwer (aannemer of sloper) aansprakelijk voor de geleden schade. Als de bouwer nog niet bekend is en er bestaat kans op schade dan kan men ook de opdrachtgever aan sprakelijk stellen. Bestaat er twij fel over een en ander dan kan men zowel de opdrachtgever als de bou wer aansprakelijk stellen. In de heifolder van de technisch bewo nersadviseurs staan voorbeeld brieven hoe één en ander moet ge schieden. Belangrijk is dat vooraf wordt onderzocht welke schade te ver wachten is en welke voorzorgs maatregelen er getroffen kunnen worden om dit te voorkomen. Om dat meestal de bouwer aansprake lijk is voor schade moet deze het initiatief nemen tot het onderzoek. In zo'n onderzoek moet de be staande toestand van de bebou wing worden vastgelegd. Ontstaat er ondanks alle maatregelen toch schade, dan is achteraf ook aan wijsbaar dat het door het bouwen komt. De bouwer moet, tegelijk met het aansprakelijk stellen, schriftelijk worden verzocht een onderzoek te laten uitvoeren. Schadeclaim Als de bouwer weigert zo'n on derzoek uit te (laten) voeren en er bestaat kans op schade dan moet de eigenaar/bewoner zelf een on derzoek laten verrichten door een deskundige. Onstaan er tijdens de bouwwerkzaamheden aanwijzin gen voor schade dan is het gewenst dit direct aan de bouwer te melden. Hij kan dan maatregelen nemen ter voorkoming van verdere schade. Het verdient de voorkeur in derge lijke gevallen ook de dienst bouw en woningtoezicht van de gemeen te te informeren. Als er ondanks alle voorzorgs maatregelen toch schade aan de woning ontstaat moet de eigenaar/ huurder de bouwer een schade claim toesturen. Daarvoor kan men het beste een eigen aannemer een opname laten maken van de schade en een prijs laten bereke nen, en daarna een gesprek aan gaan met de bouwer en zijn verze keringsmaatschappij. De heifolder, met uitvoerige in formatie, is over enkele weken ver krijgbaar bij de Technisch Bewo ners Adviseurs (Middelstegracht 40),. het Instituut Burgerraadslie- dèn (Breestraat 92) en bij de Stich ting Welzijn (Breestraat 117). LEIDEN - De verdachte poseer de zo zelfbewust mogelijk. Hij keek even achterom, zodat de mensen in de zaal zich ervan konden vergewissen dat hij geen last van z'n zenuwen had. Ver volgens ontblootte hij zijn arm. Een grote tatoeage werd zicht baar. Met andere woorden: ik ben geen zachte jongen, hier staat geen professor Eiije. Twaalf april vorig jaar was hij op de bon 'geslingerd' te Voor schoten. Hij had muziek ge draaid en hard ook. De buren wa ren er niet van gediend geweest en hadden de politie ingescha keld. Tegen de kantonrechter zei de verdachte dat hij in die tijd niet zo'n goede verhouding met z'n buren had gehad. Daarin zou dan de verklaring liggen dat ze de po litie hadden gebeld. En boven dien: "Die flats zijn ook zo geho rig hè. Als de buurvrouw zwan ger is, dan weet je dat nog voor dat de dokter op de hoogte is". Op die twaalfde april de na enige tijd de politie. Ze bel den aan, of misschien klopten ze wel: dat vertelt het verhaal niet. In elk geval gaf de verdachte geen gehoor aan dit teken. "U gaf niet thuis, zo zegt het proces-verbaal", aldus de kan tonrechter, "en toen heeft de po litie maar besloten om uw deur te forceren". "Inderdaad", ant woordde de verdachte. Ze trof fen hem aan in bed, slapend. Wakker werd hij niet, wilde hij misschien niet worden. "Maar waarom had u dan de ra dio zo keihard aanstaan, als u toch diep sliep", vroeg de rechter zich verwonderd af. De verdach te kon geen goed antwoord be denken, stond te kijken alsof wat hij gedaan had de gewoonste zaak van de wereld was. Vijftig gulden boete, eiste de officier van justitie. De Voor schotenaar lachte alleen maar. "Wilt u nog wat zeggen, of vol staat u met lachen", vroeg de rechter hem. "Ik lach helemaal niet". "Dat doet u wel en het mag ook wel hoor". Vijftig gulden boete. Eén troost restte de verdachte. Ter wijl hij naar de deur liep waar een agent op hem stond te wach ten omdat hy even Uit de gevan genis was 'geplukt' voor dit korte rechtbankbezoek, stond zijn vriendin op, óók aanwezig, om hem hartstochtelijk te omhelzen. Grote bewóndering hebben we voor de verdachte Üie de officier van justitie en de rechter te slim af is. Zo iemand stond gisteroch tend voor de balie. Hij had zon der licht gereden volgens de poli tie. "En had uw fiets geen verlich ting", wilde de rechter weten. "Daar kom ik straks even op terug", kreeg hij ten antwoord. "Ik vraag het u nu!" door Wim Brands "Jawel, maar ik mag toch mijn eigen verweer voeren; dus kom ik in tweede instantie even terug op deze kwestie". Hij wilde dat de officier van justitie een wets bepaling voorlas. .Het verzoek werd niet toegestaan door de kantonrechter. Voor een studie rechten moest de verdachte een eindje verderop aan het Rapen burg zijn, aldus de rechter. Waarna de verdachte vertelde dat hij wel degelijk verlichting had gehad. "Alleen was het zo dat er een slag in mijn wiel zat, met als gevolg dat het wiel de dy namo niet altijd 'pakte'. Daar door ontstond er een soort knip perlicht. En dat is iets heel an ders dan geen licht. Volgens mij heb ik de wet niet overtreden, maar gediend". Onzin, vond de officier van jus titie en hij eiste een boete van vijfenveertig gulden. "Trou wens", zei de verdachte nadat de officier was uitgesproken, "de opgegeven straatnaam klopt ook niet". "En waarom komt u daar nu pas mee", merkte de rechter op. "Omdat de officier klaar is en dus niet meer corrigerend kan optreden". Dat bedoelen we nu: slim. Na enig geharrewar .of de straatnaam nu wel of niet juist was opgegeven, vroeg de rechter aan de officier van justitie of de zaak misschien moest worden aangehouden. Laatstgenoemde vond dat een niet zo zinvol idee. Waarna de rechter tot vrijspraak besloot. LEIDEN - Geboren: Teunis Johannes zn van W.C. Ouwehand en L.M. Hoek; Maaike dr van L.H.W. Overvliet en Th.P.A. van Kampen; Lambertus Theo- dorus zn van L.H.W. Overvliet en Th.P.A. van Kampen; Arend zn van P. van Duijvenbode en H.P. Kuijt; Marvin zn van F.W.B de Romyn en J.M.J. Groenendijk; Harm zn van P.B.M. van der Linden en C.D.M. van Reisen; Daphne Irene dr van Ph.A. Gautier en P.G. Trouw; Willem Jacobus Johannes zn van J.J. Verlint en P.C. Bekkerin; Jessica Maria Theresa dr van A. Munoz Servat; Rutger Jacobus Jacob zn van P.J. de Groot en P. Smit; Salih zn van A. Olgun eri N. Aksoy; Chantal Cornelia Johanna dr van G.M. van Dam en J.M.H. van der Ploeg; Alanson Christian zn van W.B. Simons en J.P.A.C. Brem- mer; Maria Cornelia dr van M.C. Ouwe hand en A. de Winter; Sara Elisabeth Anna dr van G.S.H. de Roos en A.R.D. den Held; Sandra Cornelia Geertruida dr van G.M.I. Oomen; Dirk zn van D. Jonker en M. Schonenberg; Jerney dr van J. Ouwerkerk en T. Mark; Miranda Stefanie dr van W. van Vliet en P.H. Cra mer; Frank zn van P.J.H. Bongaerts en Maria de los Angeles Viana Ferreiro; Wouter Frank zn van M.D. Sparreboom en I.A.M. Kerssemakers; Adilio Remi- gio zn van S.E. de Cuba; M*ya dr van N.W.V.M. Peters en J.G.M. de Grys; Cornelis zn van C. van der Bent en J.M. Steenbeek; Walter Hubertus zn van A.T.J. van der Aart en M.H.G. Kristel; Derek Johannes zn van H. van Dam en R. van der Lecq; Wim zn van J. Hoek en C. van der Boon; Mireille dr van A. van Tongeren en Y.E.M. Luyten; Joyce dr "van A. Guijt en J. Hoek; Desirée dr van L. Ramp en S. van der Velden; Ferdi- nandus Johannes zn van F.P. de Vries en J.G. Siera; Thijs zn van J.M. van Ier- sel en E.R. Westerhoff; Johannes Jaco- R.M. van Diemen en M.M. van Alphen; Claudine Frëdérique dr van R.M. van Diemen en M.M. van Alphen; Ramzi zn van K. Menasri en J. van der Plas; Nan cy dr van G.J. Bekooy en I. Ouwerkerk; Nqjat dr van A. El Moussaoui en F. El Moussaoui; Marianne Liesbeth dr van H.R. van Buuren en A. Boers; Sanne dr van P.J.M. Turk en L.A. Bokma; Bianca Hazina Paulien dr van H. Kasteel en J.H. van Tol; Geertruida Dina dr van P.M. Boekling en W.J. Klein Hesselink; Bianca Catharina Maria dr van H.C.L. van den Berg en M.J. den Elzen; Stefa nie Adriana dr van J.H.D. van den Berg; Cornelia dr van A. van Ryn en' E. de Best; Derek Frederik zn van F.T.M. van Leeuwen en M.J.A.A. van Tongeren; Lewina Catharina Sijtje dr van N.G. Noort en S. de Vi;ies; Judit Gerrie Hen- drike dr van M.G. Altena en G. Bijman; Valentijn Koen zn van W.J. Dik en H.E. Vos; Monique dr van J. Freeke en M.A. van Kouteren; Lisette Gerarda Maria dr van L.G.A.M. Heemskerk en M.C.M. van der Hulst; Melanie dr van J. Ru waard en Y. Boogerd; Anne-floor dr van T. Spaanderman en T. Bierings; Stefa nie dr van G.J.M. de Jong en M. Pulle man; Gerard zn van R. van Duyn en R. Masic; Sanne Ninske dr van E. Boonstra en I.V.M. Hoogeveen; Nils zn van W. Vleugels en Y. Gaillard; Jacobin van G. van Duijn en H. Jonker. Robert, zv. A. J. H. M. Bakker en J. Mostert; Edith Sabine, dv. R. F. J. A. Diederiks en L. Remmelzwaal; Lau- rien Sara, dv. H. M. Voorendt en P. P. de Voogd; Denice dv. W. M. van der Steen en C. C. A. Kloek; Nabil. zv. F. Atif en N. Assine; Joey. zv. J. van Duijvenbode en K. Stroeve; Peter. zv. P. Prins en H. W. van der Plas; Danielle, dv. J. C. J. Gree- ve en K. Klinkenberg; Jacob Hans, zv. J. van Ryn en P. M. van Duin; Janine Noëlle, dv. C. de Mooij en R. Anholts; Pascale Madeleine, dv. A. E. Lelijveld en M. Reijnders; Angelique Antonia Jo hanna, dv. A. J. van Rijn; Jacoba Wilhel- mina, dv. C. van der Plas en J. G. Heemskerk; Kim Marion, dv. A. J. J. de Goey en A. R. M. Zonderland; Moha- med, zv. D. Jafjaf en R. Maamri; Kirsten Elisabeth Larissa, dv. J. Boersma en M. E. G. Kok; Ellen, dv. F. van Ingen en B. Moller; Annemarie, dv. J. van Dronge- len en A. van der Plas; Kirsi, dv. P. J. Portegijs en M. M. Antila; Ümit, zv. S. Yildiz en B. Uzun; Marnix Reinhard, zv. C. A. van den Akker en C. L.wan Dob- ben; Jonneke Geertje Maria, dv. R. P. de Jager en P. M. Baartman; Teunis, zv. A. Vlieland en A. van Leeuwen; Fleur Beau Shardè, dv. G. Lage en E. S. van den Berg; Damien Tomas, zv. T. Fol- kerts en Y. P. Dijkhuizen; Martyn, zv. J. Jansen; Milan Remco, zv. M. E. Nagel en G. M. Verhoog; Angéline Susanne, dv. A. A. Gillebaart en L. J. M. Dekker; Kirsten Harriet, dv. N. H. G. E. Veld hoen en J. P. Poels; Maria Adriana, dv. A. van Strien en M. Sierat; Daphne Ma ria, dv. J. C. Boot en M. C. Kager; Ste phanie Johanna, dv. R. A. J. van Winsen en W. J. M. van den Assem; Dorien Hen- drika, dv. R. A. J. van Winsen en W. J. M. van den Assem; Laura Elisabeth, dv. P. C. Gijsbers en L. E. Loopstra; Dirk- Johannes, zv. J. van Harten en R. Kel derhuis; Daniël, zv. J. Beeuwkes en M. Beute; Janneke Anna José, dv. A. K. A. E. Manssen en A. D. Faas; Danielle, dv. A. Volker en L. Berkheij; Sharon Ann, dv. R. J. Vos en B. A. McHugh; Saskia, dv. R. W. Minnee en A. Jonker; Willemi- na Ariea, dv. H. van der Plas en J. A. de Koning; Maartje Johanna Martina, dv. J M. L. M. Horbach en M. H. Vaandra ger; Marije Maria Antoinette, dv. J. M. L. M. Horbach en M. H. Vaandrager; Ca- Burgerlijke stand rolina Margaretha Maria. dv. W. M. de Haas en A. M. M. van der Goes; Debbie Rosalinda, dv. P. van der Zwart en J. J. P. van Went; Esther Maria, dv. T. Paap en K. M. Schaap; Mady, dv. A. L. Frans- sen en J. E. A. Guldemond; Timothy Troy, zv. W. van der Plas en I. C. Rancu- ret; Sabrine, dv. J. van der Zeeuw en M. R. de Haan; Mandy, dv. M. P. M. ten Broek en G, M. van Houten; Jasper, zv. F. Witte en E. L. M. Maas; Sha Sha. dv. Q. Gao en X. Zhe. Sanne Elea dv.C.J. Heemskerk en E. A.Leffelaar, Karin dv. N.T. Schoonderwoerd en M.A.L. de Boer, Pieter Jan Comelis zv. P. Kralt en C.A. Schaap. Tosca Chrystal en T.M. Christiaanse, Bartholomeus Adrianus Rudolf Theodoor zv. P.J.M. van Beek en C.C.M. Mooren, Amanda Regina dv. P. Janse en C.R.M. van Kes- sel, Anna Elisabeth Maria dv. P.J.D. Bolmers en M. Swenker, Tanya dv. R.H.G.M. Bröring en M.R.A. van der Meijs, Marcella dv. J.G. van Seggelen en A.de Wilde, Zwaantje Jacoba dv. F. Wimmenhove en F. Tel, Merette Paulin dv. J. T. Kuijt en W.C.M. Damen, Linda dv. F.W. Rijling en A.J. Zwaan, Jannah dv. J. van der Pol en I.E.M. Baden, Ca- tharinus Leendert zv. L. van Iwaarden en A.C. Hoogerdijk, Jordie zv. B.A.J. Hoogervorst en A.T. Onderwater. Pieter Alexander zv. L.F. Blickman en S. van Solingen, Ajay Kumar zv. S. Lal en K. i dv. P.C. de Roode en W.A. Ouwe hand, Samira dv. M. Amine en S. Bens- baa, Erik zv. B. van der Werf en Y.M.M. van Eijndhoven. Gehuwd: C.P. Bouma M.G. van Some ren. R. Westhoek M. de Roode, J.L.G. Suijker A. Oskamp, J.P.M. Groen C.F. hijer Y. Holverda, G. Otto M.J.M. Kuij- venhoven, T.F.M. Groenewegen M. Neuteboom, L.J. Burgers G. van Looij, R.H.G. Veldhoven M. Nijhof, A.B. Dób- ken A.T. Zijlstra, J.M. Evans D.J. Pal mer, P. del Arco Iglesias E.M. Lam boo, F.J. Fernandes P.A. Meijer, K. Mohaje- rani A. Taghavi, P.A. van Brummelen S.A.J.A. Lepoeter. HM. Blom H.R. Webbers, D. van der Weijden P.E. Zano- li, L.E. Lambooy M.J. Laterveer, J.W, Dool M. van Kuijk H.A. Singeling en H.M. Schenk. J- G. van Seggelen en A. de Wilde; A. P. F. van de Groep en T. Brus- see; A. A. M. van den Berg en M. Hanno. Overleden: P. de Kok, geb. 20-12-1926, man; C. J. J.ongkees, geb. 24-12-1925, vrl. echtg. van L. Hazenoot; D. van der Vos, geb. 10-5-1945. man; G. J. P. Vel- thuyzen, geb. 24-4-1971, man; H. J. W. L Steenstra Toussaint, geb. 28-8-1895. vrl. geh. gew. met W. J. van Ballegoijen de Jong; T. Z. Smit, geb. 14-5-1937. man; P C. van Rijn, geb. 20-8-1924. man, L Guyt, geb. 1-7-1927. man; G. van der Vlist, geb. 8-12-1921. man; J. van Omme ren, geb. 28-4-1914, man; M. Veen, geb. 16-6-1907, vrl. echtg. van K. de Wit; G. E. J. M. gew. vensbergen, geb. 19-9-1920, man; J. Ho- gewoning, geb. 27-9-1906, man; R. Im- thorn, geb. 2-3-1901, vrl.; H. Montagne. geb. 11-3-1910, man; M. M. H. J. Jans- sens, geb. 23-3-1906, vrl. geh. ge\y- met H. J. M. Peeperkom; C. M. van Heijnin- gen, geb. 15-5-1897, vrl. geh. gew. met M. H. Schreuder; M. Hasel, geb. 18-8-1909. vrl. geh. gew. met F. Feitsma; L. K. Moore, geb. 31-8-1904, vrl. geh. gew. met Ammerlaan, geb. 5-12-1907, vrl. geh. gew. met T. van Steijn; M. C. van Kee- ken, geb. 27-12-1895, man; W. Griffioen, geb. 7-3-1898, vrl. geh. gew. met H. Le pelaar; S. Pelser, geb. 3-9-1980, vrl.; J. de Jong, geb. 24-1-1913, man; J. G. M. Bleeker, geb. 3-4-1942, vrl.; P. Markwat. geb. 21-11-1984, vrl.; F. van Renesse van Duivenbode. geb. 24-6-1915, man; G. J. Aanhane, geb. 10-3-1894, man; C. A. van Paridon, geb. 20-5-1916, vrl.; M. T. van Werkhoven, geb. 14-1-1912. man; N. A. Roosing, geb. 23-11-1984, man; W. C. M. van der Linden, geb. 11-1-1902, vrl. C. Varkevisser (1928) man, N.J. van der Kooij (1913) vrl. geh. gew. met I.K. Manintveld, G. Oran je (1925) man, D.H. van Winsen (1984) vrl., T. Boer (1913) man, B.G.E. Schip pers (1984) vrl., A. Koehler (1895) vrl. geh. gew. met A.G. Tjaden, P. Keur (1934) man, S.A. van der Meijden (1903) vrl. echtg. van W.F.G. Schimmel, B.M. van der Meij (1911) man, T. Miedema (1923) vrl. geh. gew. met H. Janse, M. Ozer (1925) vrl. geh. gew. met F. Baskal. A. Mieremet (1892) vrl. geh. gew. met P. van der Mark, L. Trouwee (1904) vrl. echtg. van C.J. Wiekhart, C. Schipaan- boord (1888) vrl. geh. gew. met J.S. Blom, J. Brouwer (1952) man, E. van Houten (1935) vrl. geh. gew. met B. Vie- le, J.H. Heesterman (1922) man, A. Prins Verzetsstrijder C. Montanus (68) overleden LEIDEN - De Leidse verzetsstrij der C.J.M. Montanus is gisteren na een ziekte op 68-jarige leeftijd overleden. Montanus is in 1983 sa men met zijn stadgenoot en ver- zetsvriend C. van Wijk onderschei den door de regering van Israël. Het tweetal kreeg de hoogste Is raëlische onderscheiding toege kend, de Yad Vashem-medaille, omdat ze in de Tweede Wereldoor log 420 Joden en andere onderdui kers uit handen van de Duitsers hebben weten te houden. Monta nus en Van Wijk, leden van de ver zetsgroep 'Strijdend Nederland', werkten op de afdeling burgerza ken van de gemeente en pleegden allerlei administratieve malversa ties met het bevolkingsregister, om zo de onderduikers te redden. Montanus is van 1 november 1933 tot 1 september 1976 verbon den geweest aan de afdeling bevol king en burgerlijke stand, de laat ste vier jaar als waarnemend chef. Hij was onder meer belast met de organisatie van verkiezingen. Op de Groenhazengracht zijn voor en tijdens de herstelwerkzaamheden aan bruggen en walmuren zware jukken geplaatst om verzakking van de veelal niet onderheide panden te voorkomen. De werkzaamheden zijn intussen afgerond, maar dat betekent niet dat de jukken zonder meer kunnen worden weggehaald. Voor het pand van het Friese bakkertje, op de hoek GroenhazengrachtlDoelengracht, zijn zelfs omvangrijke restauratiewerkzaamheden noodzakelijk alvorens de jukken kunnen verdwijnen. De bakkerij en de winkel zullen binnenkort moeten worden verplaatst naar de huidige opslagruimte en naar een kabine, diè over de Groenhazengracht geplaatst zal worden. Het te restaureren pand is eigendom van de Stichting Studen tenhuisvesting. Homeopathie In de Zaailing, Hooigracht 41 begint vanavond een serie bij eenkomsten over homeopathie Het thema vanavond is 'Zelfhulp met natuurgeneeskundige mid delen'. De avond wordt verzorgd door de arts/homeopaat C. Baars, de astroloog/homeopaat J. v.d. Braak, de acapuncturist en paranormaal genezer T. Lie- vaert en de iriscopist J. van Vliet. Aanvang acht uur. Modeshow Eindexamenkandidaten van De Noorderwiek geven woensdag een modeshow in het schoolge bouw aan de Ter Haarkade 6a. Aanvangstijden: twee uur, half vier, half acht en negen uur. Ver der is er een open dag met infor matie over de opleidingen ago- goisch werk, mode en kleding en Intas. Ook is er een tentoonstel ling te zien met modefoto's uit de Franse ambassade, die de perio de van 1945 tot nu beslaan. Natuurfilms Het Dienstencentrum Binnen- stadJZeeheldenwijk laat donder dagochtend twee natuurfilms zien in clubhuis Ons Eiland aan de Kortenaerstraat. De film 'Het verdronken land van Saaftinge' gaat over een stuk van Zeeland en 'De Hoge Veluwe' is de tweede film. Aanvang tien uur, toegang gratis. Schaatsen Studentenvereniging Quintus organiseert donderdagmiddag ter gelegenheid van haar zesde verjaardag schaatswedstrijden waaraan iedereen kan meedoen. Deelnemers kunnen zich vanaf 11 uur in de sociëteit aan de Korte Mare 34 laten inschrijven, waar ook een koek-en-zopie is inge richt; de wedstrijden duren van één tot vier uur. Jeugdfilm K&O vertoont woensdagmid dag in het gebouw Oude Vest 45 de jeugdfilm 'De kleine grote ijs hockeyspeler'. De film, geschikt kinderen vanaf acht jaar, gaat over twee jongens die in het zelfde ijshockeyteam spelen. De vertoning begint om half drie. Schaken In het buurthuis Op Eigen Wie ken, Valkenpad 2, wordt sinds kort elke dinsdagavond ge schaakt door volwassenen. De aanvangstijd is steeds kwart voor acht. Er is nog ruimte voor meer schakers. Voor meer infor matie kan men bellen met het buurthuis (212893) ofGer Dekker (213050). (1900) man, E.W. van Oosten (1892) vrl. geh. gew. met J.D. van den Bos, H. van Rijn (1895) vrl. geh. gew. met A.B. Her- bert. J. Zuyderduyn (1900) man, L.H. Teljeur (1927) vrl. echtg. van L. Sabee, A.G. Kraan (1943) man. II. W. van der Kwaak, geb. 11-1- 1927 gehuwd geweest met L. Mes- serschmidt; M. Koops, geb. 25-1-1922 echtgenote van R. C. Eames; P. A. Ahs- mann, geb. 7-3-1912, man; C. van der Laan, geb. 25-11-1927, man; A. Nijgh, geb. 29-5-1918, man; T. van der Plas, geb. 18-3-1898 gehuwd geweest met J. Haasnoot; D. Sloos, geb. 25-9-1911, man; M. Noppen, geb. 22-12-1931, man; P. M. A. Cocx, geb. 2-2-1917 echtgenote van A. N. Mank; M. Malloul, geb. in 1928, man; L. Bouthoorn, geb. 30-11-1915 echtgeno te van H. Zuidam; F. A. B. Spreeuw, geb. 18-4-1927 echtgenote van C. Ver- weij; J. van der Zwart, geb. 27-7-1895 ge huwd geweest met W. F. Rynsburger; W. Coorn, geb 18-2-1927 man, J. Sloos, geb 23-6-1921 vrl. geh. gew. met. J. de La Rie, P.J.J. van Weer- lee, geb 23-7-1901 man, J.J. van derLub- be, geb 15-6-1904 man, H. E. de Hondt, geb 23-5 1902 vrl. geh. gew. met: J. P. H. Walter, T. Heetveld, geb 24-2-1912 man, J.J. van Hooven, geb 29-8-1902 man, A.H. van Noort, geb 2-4-1916 man, R. de Wever, geb 11-8-1963 man, L.A.G. Groot, geb 8-8-1967 man, J. de Groot, geb 6-9- 1922 man, W. de Graaff, geb 14-1-1895 vrl. geh. gew. met D. de Jeu, J. Vincourt, geb 18-5-1917 man, S. Honsbeek, geb 31- 10-1901 vrL geh. gew. met J.P. Buis J Lagrand, geb 2-6-1897 man.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4