Verhalen vol van symboliek Junioren INDT tonen kunnen in schouwburg Werk Cesar Domela in Haags Gemeentemuseum P0DIUMBUK 'De geliefden' van Jozef van den Berg in het LAK Leidse musici begeleiden lesbische luisterliedjes DINSDAG 15 JANUARI 1985 immafaani'STraia PAGINA 17 Junioren van het Nederlands Dans Theater met 'Quartet' (Christe/Sjos- takowitsj), 'Folk songs' (Vincent/The Bothy Band) en 'Cathédrale Englou- tie' (Kyllan/Debussy). Gezien op 14 januari in de Leidse schouwburg. LEIDEN - De juniorengroep van het Nederlands Dans Thea ter komt elk seizoen wel een keer naar Leiden. De laatste jaren was dat steeds in het LAK-theater, dat dan tot de laatste plaats was uitverkocht. Dit keer had de schouwburg de groep gecontrac teerd en waren slechts enkele tientallen plaatsen bezet. De ho gere toegangsprijzen, het weer en de maandagavond zullen daar wel een rol bij hebben gespeeld. Toch jammer dat voor zo'n gere nommeerd gezelschap zo weini gen de kou wilden trotseren. Want al zijn het nog zeer jonge dansers, ze zijn met zeer veel zorg gekozen. Met zo veel zorg zelfs, dat van de negen dansers die op de planken kwamen, er slechts één uit eigen land afkom stig is. Het programma opende met 'Quartet', een ballet van de Ne derlandse choreograaf Nils Christe uit 1979. Het is één van zijn beste en meest uitgesproken choreografieën, sterk geënt op de muziek, het 'Strijkkwartet opus 110' van Sjostakowitsj. Twee paren dansen eerst een ly risch duet, deels synchroon, deels ook elkaar in de bewegin gen aanvullend. De smeulende hartstochten laaien later hoog op, de paren vermengen zich in een wervelende dans. Het slot is treurig, maar met een ondertoon van saamhorigheid. Wat de uit voering betreft was dit het sterk ste ballet van de avond. 'Folk Songs' van de NDT-danser James Vincent ging twee maan den geleden in première. De folkmuziek van de Bothy Band is door hem gebruikt als aandui ding van de sfeer en niet zozeer als ritmische leidraad. In de dans zijn uiteenlopende invloeden te herkennen. Het begin, dat door drie jongens en zonder muziek wordt uitgevoerd, doet met de gebogen houding en trage bewe gingen oosters aan. Later, als de meisjes opkomen en er deels in paren wordt gedanst, doet het aan Kylian denken. Het slot is aan volksdansen verwant. De va riatie en het hoge tempo maken dat 'Folk songs' niet verveelt, maar een eigen gezicht van de choreograaf komt er niet uit naar voren. Met acht dansers op het niet al te grote podium maakte het een wat rommelige indruk. 'Cathédrale engloutie' uit 1975 is een van de eerste choreogra fieën, die Jiri Kylian als artistiek leider voor het NDT maakte. Het draagt al alle kenmerken van de van hem bekende, vloeiende en energieke stijl in zich. De dan sers slaagden er in hun spel ka rakter mee te geven, al was de uitvoering in de veeleisende snelle delen soms wat krampach tig. ARIEJAN KORTEWEG Minister Brinkman bewondert zelfcontrole BBC en ITV LONDEN (GPD) Minister Brink - n (WVC) bewondert de wijze waarop de Britse omroepen zich zelf in de hand houden waar het gaat om sluikreclame. Hij maakte dat gisteravond duidelijk na afloop van een eendaags studiebezoek aan de BBC en de Independent Broadcasting Authority (IBA), het bestuur van de Britse commerciële tv. door Henk Dam „Er is hier sprake van een vrij sterke zelfregulering. De BBC con troleert alles zelf aan de hand van een dik boekwerk, en voor de IBA geldt hetzelfde. Degenen die thuis over mij zeggen: hij grijpt wel erg stevig in, zeg ik: hier is dat ook zo, alleen doen de omroepen het hier zelf', aldus Brinkman. De minister signaleerde nogal wat fundamentele verschillen tus sen ons land en Engeland waar het gaat om de omroepsituatie. Zo lo pen de Britse omroepen voorals nog niet het gevaar door buiten landse zenders, bijvoorbeeld in de vorm van satelliet-tv, overspoeld te raken, terwijl dat in Nederland wel Over de wenselijkheid van een commercieel net zoals dat in Enge land al sinds jaren met aanzienlijk succes opereert (waarvoor in ons land een te vormen derde net wel licht mogelijkheden zou bieden) zei Brinkman: „Ik denk niet dat daar in de Kamer een meerderheid voor te vinden is". Dat wil niet zeggen dat de be windsman zelf niet zou voelen voor een Britse situatie met een natio naal en een commercieel netwerk. „Ik zie daar de voordelen wel van in, maar de sociale infrastructuur is hier nu eenmaal anders dan in Nederland", aldus Brinkman. DEN HAAG (ANP) - Werken van Cesar Domela worden vanaf 24 ja nuari in het Haags Gemeentemu seum gepresenteerd ter gelegen heid van de 85ste verjaardag van de beeldend kunstenaar die sinds 1933 in Parijs woont. Daarbij zijn ook de werken die de Rijksdienst Beeldende Kunst de laatste jaren heeft aangekocht. Domela en zijn echtgenote zijn op uitnodiging van het ministerie van WVC rond de opening van de kleine presentatie een paar dagen in ons land. Cesar Domela is 15 januari 1900 geboren als zoon van de bekende socialist Ferdinand Domela Nieu- wenhuis. In 1909 gaat hij in Ascona wonen, schildert aanvankelijk ku bistisch en vervolgens nonfigura- tief. Hij woont korte tijd in Berlijn en vestigt zich in 1923 voor het eerst in Parijs, waar hij Piet Mon driaan en Theo van Doesburg ont moet, met wie hij zich artistiek ver want voelt. In 1925 trekt Domela naar Am sterdam. Tentoonstellingen volgen in New York en Parijs. In 1927 gaan hij en zijn vrouw naar Berlijn waar hij zich ook bezig houdt met reclamewerk. Daar ontstaan de eerste neoplastische reliëfs van verschillende materialen. In de jaren vijftig en zestig zijn er veel tentoonstellingen van zijn werk in Europa, de Verenigde Sta ten, Zuid-Amerika en India. In ons land worden in 1955 in het Steder lijk Museum in Amsterdam en in 1960 en 1980 in het Haags Gemeen temuseum overzichtstentoonstel lingen van zijn werk gehouden. In 1984 reisde een collectie gouaches door ons land die in Amsterdam, Dordrecht en Apeldoorn was te Jozef van den Berg geeft ook de ze week nog twee proefvoorstel- lingen van zijn nieuwe produktie 'De Geliefden' in het LAK. Wie geen tijd heeft om dan deze we derom prachtige voorstelling te gaan zien, hoeft niet te wanho pen. Want op 1 en 2 februari komt Van den Berg na wat lan delijke omzwervingen terug naar het LAK. Voor die data stond theater Persona met 'Freu le Julie' genoteerd, maar die voorstelling blijkt niet erg ge schikt te zijn om ermee te reizen. Elders op deze pagina een be schouwing over 'De Geliefden'. De Leidse schouwburg haalt jaarlijks altijd wat folklore en show uit verre, warme landen in huis. Brasil Tropical is dit sei zoen al geweest, morgenavond komt Theaterballet Kodia met het programma 'Fwa-kongo' (steryen om herboren te worden); muziek op authentieke instru menten, zang en rituele dans uit Zaire en Centraal Afrika. Kodia laat zich meer dan andere verge lijkbare gezelschappen door de Afrikaanse tradities leiden. Wat niet wil zeggen dat aan hun pro gramma geen show en acroba tiek te pas zou komen. 'Gekortwiekt' is de Nederlandse titel voor het toneelstuk 'In the name of the father' van de Ameri kaan Lezley Havard, dat don derdagavond in de Leidse schouwburg komt. Een vader ziet zijn zoon na vijftien jaar schei ding terug en blijft hem zien als de jongen, die hij toen nog was. De zoon wordt door twee verschil lende acteurs gespeeld. Een voor een vrije produktie niet voor de hand liggende keuze, gebracht door Frederik de Groot, Hans Cornelissen en Edmond Klassen, die zijn rol van Bram van der Vlugt heeft overgenomen. Jose phine van Gasteren deed de re gie. Poppen- en marionettentheater Tandarica uit Boekarest, Roeme nië, brengt vrijdagavond in de schouwburg 'Ninigra en Aligre'. Dat zijn de namen van twee jon ge tijgers, waarvan er één gevan gen wordt genomen door Miaula- ne, die alle tijgers in katten wil veranderen. Op het laatste mo ment wordt het tijgertje uit de klauwen van de kattenkoning be vrijd. De voorstelling is ook ge schikt voor kinderen en begint daarom om 19.30 uur. De Omweg is een jonge, veelbelo vende theatergroep, die met 'Do dendans' en 'Het Meer' door pu bliek en critici enthousiast ont haald werd. Hun nieuwe produk tie 'De Wereldreiziger', geschre ven door Herman Koch, staat vrijdag en zaterdag in het LAK. Een wereldreiziger (Marlies Heuer) doet zijn naam eer aan, een thuisblijver (Dennis Malher- be) maakt reizen in zijn leunstoel en krijgt zo nu en dan van Gre- gor (Die van Duin) een dosis bui tenwereld toegediend. De Haagse Comedie komt zater dag, kort na de landelijke pre mière, met 'Trilogie van het weer zien' naar de Leidse schouwburg. Een door Botho Strauss virtuoos samengestelde aaneenschakeling van schijnbaar losstaande dialo gen, die getuigen van een vol strekt onbegrip voor de ander. Botho Strauss schreef dit drama als een aanklacht tegen onze op onwaaarheden gebouwde sa menleving, de Haagse Comedie maakt er een blijspel van. Een komedie over cultuursnobs en leeghoofden, vermakelijk en goed gespeeld, maar ook niet veel meer dan dat. Het KA-theater heeft een goede naam op het gebied van kinder voorstellingen, gebaseerd op 'klassieke' kinderliteratuur. Zondagmiddag brengt de groep 'Alice' in het LAK, gebaseerd op de boeken 'Alice in wonderland' en 'Alice in spiegelland' van Le wis Caroll. KA-theater volgt de verzinsels van Caroll niet op de voet, maar heeft hier en daar wat toegevoegd en weggelaten. Een voorstelling voor, zoals de groep het uitdrukt: 'mensen vanaf ze ven jaar'. Aanvang 15.00 uur. Tot slot nog een afmelding: Lucas Goudzwaard heeft zijn produk tie 'Yoshiwara' niet bijtijds afge kregen. Daarom is er donderdag 24 januari geen voorstelling in het LAK. LEIDEN - Afgelopen vrijdag en zaterdag gaf Jozef van den Berg in het LAK-theater twee try-out voorstellingen van zijn nieuwe theaterprogramma. Er zullen er vóór de officiële pre mière in het Amsterdamse Frascati op 6 februari nog zo'n twaalf volgen. Vier daarvan in ieder geval weer in het LAK, dat daarmee haast tot een soort thuisbasis wordt voor deze solo-acteur en poppenspeler uit Waalwijk: morgen en donder dagavond en vlak voor de première op 1 en 2 februari. Door de schappelijke toegangsprijzen zelfs een leuke gelegenheid twee keer te gaan kijken en zo een voorstelling te zien groeien. Zoveel try-outs voor een premiè re is vrij ongewoon. Meestal wordt een voorstelling na een lange, intensieve repetitieperio de een paar keer uitgeprobeerd om de laatste puntjes op de i te zetten. Jozef van den Berg kiest er echter voor zijn ideeën zonder voorafgaande repetities direct voor het publiek te gooien. Je zou kunnen zeggen: de woorden zijn er al, maar hoe de zin uitein delijk zal lopen is nog volkomen onbekend. "Allerlei ideeën, invallen, ver halen die bij me opkomen schrijf ik in een groot schrift. Met Gerrit (de Beuze) en Edwin (Hage- doorn) bespreek ik wat voor beelden we daaromheen zouden kunnen maken. Zij zijn dan ook zeker niet enkel uitvoerders, technici, maar hebben ook artis tieke invloed op de vormgeving, op bepaalde 'effecten'. Als de omgeving, de belangrijkste attri buten en natuurlijk de hoofdlijn van het verhaal vaststaan, ga ik meteen het toneel op". Toch is Van den Berg zelf de verantwoordelijke voor het eind resultaat. Er komt geen regisseur aan te pas; slechts een enkele maal laat hij de try-out op de ge luidsband vastleggen, of zit er een bekende in de zaal. Voor wat hij wil veranderen drijft hij voor namelijk op de reacties van het publiek en zijn eigen indrukken. Hoewel tijdens het wordingspro ces van de voorstelling zeker geen 'einzelganger' - hij deelt zijn twijfels en enthousiasme openhartig met de anderen is Jozef van den Berg een echte so list. De voorstelling draagt nu, en waarschijnlijk straks ook op de première, de titel 'De geliefden'. Dat is ook de titel van het verhaal dat de ik-figuur, de verteller, Jo zef zelf, wil gaan schrijven. Hij heeft een hut gehuurd op een schip in de hoop daar de nodige rust te vinden. Maar zonder zijn 'familie', zijn handpoppen, kan hij toch niet gaan, en in een grote .koffer smokkelt hij ze allemaal mee aan boord: mevrouw de Heks, Grootoog, Frederik de Vo gel, de Koning en Portemonnee. Op het eind van de voorstelling is de verteller nog niet verder ge komen dan de titel van zijn ver haal, maar wel heeft hij ons dan een aantal verhalen verteld: prachtige verhalen, vol fantasie en sterk symbolisch. Hutkoffer De symbolen die Jozef van den Berg hanteert zijn 'groot', alom vattend, haast 'klassiek' te noe men. Alle hebben ze betrekking -op het 'mysterie van het leven': op de onafscheidelijkheid van Eros en Thanatos: liefde en dood. Jozef van den Berg schuwt die grote woorden geenszins: het schip waarop hij vaart heet 'De Zekerheid', op de vlag die Groot- oog hijst als waarschuwing staat 'Verandering' te lezen. Het café dat de verteller betreedt heet 'De Liefde' of 'De Dood', afhankelijk van de kant vanwaar men het in de wind klapperende uithang bord nadert. Een zeereis, een woedende storm, schipbreuk en het aanspoelen op een verlaten zandvlakte zijn behalve concrete gegevens voor het verhaal na tuurlijk ook de stadia in een tocht waarop de grenzen van de ons bekende wereld, de wereld van 'uur en feit' worden over schreden. Een dergelijke verbeelding van de 'vragen des levens' kan aanspreken of afstoten. Het is in ieder geval hier dat een kwalifi catie van 'naïviteit' haar dubbele betekenis krijgt. Je kunt Van den Berg's voorstellingen betite len als 'onnozel, getuigend van beperkt begrip', of als 'natuur lijk, ongekunsteld' en daarmee als directer, dichter bij de kern der dingen. Zo bezien is fantasie meer dan 'baarlijke nonsens' en een sprookje meer dan een ver haaltje voor het slapen gaan. Het is met deze verhalen en met deze 'naïviteit' dat Jozef van den Berg zijn publiek met kleine provoca ties als het ware uitdaagt de al te rationele, afstandelijke volwas senheid af te leggen en, zoals een kind dat kan, mee te gaan in zijn fantastische wereld. In zo'n we reld wordt een hutkoffer ook tot schip, een blauwe lap tot zee en het publiek tot een wat wantrou wig ingesteld woestijnvolk. MARC VAN DER VELDEN Jozef van den Berg met de hutkoffer. Koetsier, tot 10/2; woe t/m zo van 12- 17 uur. Galerie Denise Stephan - Boisotkade, schilderijen en prenten van Frans de Haas, tot 24/2; vr, za en zo van 13.30 tot 17.30 uur. Leiden Rijksmuseum van geologie en mine ralogie Hooglandsekerkgracht, 'Ne- Sylvius Laboratorium - Wassenaarse- weg, expositie Judith de Vries, kera miek, t/m 15/1; ma t/m vr 8.30-17 uur. Lak-galerie - Jan de Zoete: Heliogra- Charousko - Oude Rijn la, gouaches van Paula van der Weerdt-Schmit, V m 15/2; dag. van 12-22 uur. Lakenhal - Oude Singel, Maastrichts aardewerk, tot 3/3; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 uur. Cosi fan tutte - Gerrit Doustraat, gra- fiektentoonstelling van Erik jan, t/m 25/1; ma t/m vr van 10-18 uur, za en zo van 11-17 uur. De Oude Rijn - Stille Mare 4, Johan nes Schimmer, olieverf, gouache, tot 18/2; di t/m za 10-18 uur, do tot 21 uur, zo 11-18 uur, ma van 12-18 uur. Piggelmee - Jan Vossensteeg, exposi tie pasteltekeningen Marian Visser, tot 1/2; ma 13-18 uur, di, woe, vr 9-18 uur, do 9-21 uur, za 9-17 uur. Holiday Inn - expositie Paul Franzen, olieverf op gekleurd karton of gespo ten hardboard, t/m 30/1. Galerie de Pomp - Dorpsstraat, A. van den Ouweelen, winterobjecten, t/m 31/1; di 17-21 uur, woe 10-12 en 14-16 uur, do, za, zo 14-16 uur. Leiderdorp Muzenhof - gouaches en etsen van Margot de Jager, tot 6/2; ma t/m vr 14- 18 uur, za 9.30-12.30 uur. Wassenaar Auberge De Kieviet - Stoeplaan, teke ningen en aquarellen van Addi Kub- binga-Kwakkelstein, tot 14/2; dag. beh. ma, 9-12 en 15-19 uur. Tentoonstelling zondagsschilders AMSTERDAM - Stichting de Nieuwe Kerk in Amsterdam organiseert van 29 maart tot en met 1 april de derde landelijke tentoonstelling van Zondagsschilders. Vorig jaar namen zeshonderd amateurschilders uit het gehele land aan de tentoonstelling deel, die 15.000 bezoekers trok. Thema van de tentoonstelling is dit jaar 'Nederland'. Iedereen die in zijn vrije tijd •het penseel hanteert kan met één olieverfschilderij, aquarel, gouache of acryldoek deelnemen. Er is geen sprake van voorselectie. Inlichtingen zijn te krijgen bij De Nieuwe Kerk, Postbus 3438 in Amsterdam. AMSTERDAM - In het met voor al vrouwen afgeladen café-thea tertje 'De Populier' in Amsterdam is eind vorige week een mini-el pee gepresenteerd met de titel 'Stappen'. Aan deze plaatopname werkten drie Leidse musici mee: Karin Klebe, Tessa Kraus en Ma rion Mulder. 'Ik wil gaan stappen Ga je met me mee Trekken we heel potteuze kleertjes Zul je zien- daar komt vast wel wat van. Zo begint de tekst van het titel nummer 'Stappen'. De tekst wijst er al op: het gaat hier om een elpee met Nederlandstalige, lesbische luisterliedjes. Ze worden gezongen door Joan Bulder, een zangeres die al een aantal jaren optreedt met een solo-programma, waarvoor zij zelf de teksten maakte die zij op min of meer bekende melodieën zette. Zij ontdekte haar creatieve kwaliteiten op dit gebied doordat zij als pianiste het 35 plus vrou wencabaret 'De Tintels' begeleidde en teksten voor hen schreef. Haar liedjes vielen steeds in gretige aar de, vandaar dat de roep om een plaatopname dringend werd. Deze werd nu gerealiseerd middels de medewerking van de ideologische stichting 'Borstplaat', een stichting die de distributie en eventuele fi nanciering van binnen- en buiten landse vrouwenplaten verzorgt. Door deze stichting kwam de Amsterdamse Joan Bulder in kon- takt met de Leidse Tessa Kraus, die naast haar baan als muziekdo cente aan het Agnes Lyceum in Leiden actief is in bands (vroeger in First Love/Black Rose, nu in een nieuwe, nog naamloze band), maar vooral aspiraties heeft op het ge bied van arrangeren en produce- Tessa Kraus selecteerde uit het anderhalf uur durende repertoire van Joan zeven bedjes, die samen min of meer een eenheid vormen: alle teksten zetten op een bcht iro niserende toon met (wat vooral in de üve-presentatie tot uitdrukking kwam) een ondertoon van zelfspot de patronen van lesbische befdes- verhoudingen op een rijtje. Hoewel in de keuze van de tek sten geprobeerd is deze patronen van zoveel mogelijk kanten te be- hchten, is toch de inhoud glad-ro mantisch, doordrenkt van mild heid. Mij stoort het uitblijven van de onverwachte wendingen die bedteksten zo verrassend kunnen maken. Knus om naar te luisteren, bij de open haard met een glaasje wijn, maar ze laten bij mij weinig Het viertal dat 'Stappen' maakte. indruk achter. Behalve dan het bed 'De bron', een tekst naar aanlei ding van het boek 'De bron van eenzaamheid' van Radcbff Hall, waar, ondersteund door een vin dingrijk arrangement van Tessa, een fel gedeelte, temidden van een voorspoedig lopend begin van een romance verfrissend aandoet: 'Boek over eenzaamheid in lang vervlogen tijd. Niet hetero zijn, een lot je aangedaan door God verguisd, versmaad, beklad net of je typhus had'. Joan Bulder, die overigens een heel prettige, ietwat hese, lage stem heeft, wordt, afgezien van Tessa, begeleid door nog twee Leidse muzikanten: Karin Klebe, die als basgitariste al eerder mee werkte aan de opname van een vrouwenplaat, en aan een cassette rond de Leidse dichter Rik van Boekei. Zij speelt in de Leidse band 'Munk'. Naast basgitaar speelt zij piano en zingt zij in een close-harmony groepje, en Marion Mulder. Marion was jarenlang concert meester van Cobegium Musicum: zij richtte het salonorkestje 'Piret- te' op. Haar aandeel als viohste is op de elpee jammer genoeg minder goed hoorbaar dan in de bve pre sentatie: de dialoog die zij -smach tend en gevoebg- speelt met de stem wordt door de pianogalm enigszins verdrongen. Door de galmmixage komt naar mijn ge voel een aantal effecten van Tes sa's arrangementen, die vol sfeerte keningen en relativerende muziek- grapjes zitten, onvoldoende tot hun recht. Op de plaat wordt de stem van Joan hier en daar afgewisseld met achtergrondkoortjes (ironiserend' gebruik?) van de Leidse musici, die tijdens de presentatie samen met Joan 'even' een prima close- harmony nummer weggaven. Wat mij betreft mogen zij daar nog eens een elpee mee volzingen. De mini elpee 'Stappen' is verkrijg baar bij de vrouwenboekhandel 'Gaja', of schriftelijk te bestellen bij de stich ting Borstplaat, postbus 15571. 1001 NB Amsterdam. ELLEN LOOYESTIJN

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17