Uittocht leden bij bonden gaat voort 'Geef de consument eens een bloemetje Industriebond grote verliezer VNU smeedt banden met Aackosoft Zoeterwoude Nederlandse boer is de rijkste in Europa Ingreep breekt val pond sterling niet PAGINA 12 ECONOMIE DINSDAG 15 JANUARI 1985 UTRECHT (ANP/GPD) - Ondanks ledenwerfacties hebben de twee grootste vakcentra les ook in 1984 fors leden verloren. De FNV raakte tot en met november 40.000 leden kwijt en kwam daarmee op ongeveer 920.000 leden. In '83 verloor de FNV ook al 40.000 leden. Het veel kleinere CNV, dat de cij fers over het laatste kwartaal van '84 nog niet binnen had, verloor de eerste negen maanden van '84 10.000 leden en denkt over het hele jaar circa 13.000 leden kwijt te ra ken waarmee het ledenbestand van het CNV dan op 303.000 uit komt. In '83 verloor het CNV nog 18.000 leden. De Industriebond FNV heeft het 't zwaarst te verduren gehad. De bond is in een aantal jaren tijds in ledental met een derde teruggeval len en is daardoor in de FNV de tweede bond geworden. De Abva Kabo, die vorig jaar overigens ook duizenden leden verloor, is met miljoen de grootste. Bij het CNV i_ de ambtenarenbond, de CFO, ook de grootste. Aan prognoses durfden woord voerders van beide vakcentrales zich niet te wagenmaar ze houden ook in '85 rekening met verder le denverlies waarbij de FNV onder de 900.000 leden zal zakken en het CNV onder de 300.000 leden. Wel DEN HAAG (ANP) - Nederland neemt het verlies aan leden bij de dreigt een weinig aantrekkelijk FNV als het CNV kleiner. De afkal- een aanhang van bijna een kwart (november 1983) is het aantal rww- Chemie klaagt milieuwet aan land te worden voor de produktie van chemische stoffen als de Twee de Kamer eind januari het wetsont werp milieugevaarlijke stoffen on gewijzigd goedkeurt. Dit heeft de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI) giste- meegedeeld. ving gaat de laatste maanden veel minder snel dan voorheen. Alleen de MHP, de derde vak centrale in ons land, meldt dat het ledenbestand in '84 op het peil bleef van bijna 110.000. „Per saldo is dat niet zo slecht maar aan de andere kant zijn we kwetsbaarder In het wetsontwerp gaat Neder- omdat we kleiner zijn dan FNV en land verder dan de Europese richt- CNV", aldus de MHP-woordvoer- lijn die voorschrijft dat nieuwe der. chemische stoffen bij de nationale overheden moeten worden aange meld zodra zij in de handel worden gebracht. Daar moet een dossier bijgevoegd worden met de resulta ten van onderzoeken naar mogelij- ke kwalijke gevolgen van die stof BLHP op 46.582 voor mens en milieu. In Nederland zou de nieuwe stof Werklozen moeten worden aangemeld zodra hij in produktie wordt genomen, aantal vakbondsle- het dossier openbaar gemaakt Personen moeten worden en er worden nieu- me Binnen de MHP moeten de amb tenaren het met een laatste plaats stellen. De CMHA (Centrale voor Middelbare en Hogere Ambtena ren) telde op 1 januari 30.101 leden; de NCHP kwam op 32.730, de Unie met een werkloosheidsuitkering i deze eisen het de concurrentie erg gemakkelijk uit te vinden wat nu precies in de stoffen zit. Kort en zakelijk Hagelunie De Hagelunie heeft een goed jaai achter de rug. De premiestand steeg met 9,8 procent tot 51,5 mil joen gulden, wat werd veroorzaakt door de vele investeringen in de glastuinbouw en de aanpassingen van de teeltplannen in akker- en tuinbouw. In de glastuinbouw en de bloembollenbranche was er weinig hagelschade en kan er op teruggave van premie worden ge rekend. Het verzekeren van land en tuinbouwgewassen te velde le verden kostte de Hagelunie echter 15 procent meer dan er aan premie binnenkwam. V erwarmingsketel De subsidieregeling voor hoog rendementsketels van centrale- verwarmingsinstallaties is een suc ces geworden. In 1984 zijn onge veer 14.000 aanvragen om een over heidsbijdrage gehonoreerd. In 1983 waren dat er 7300. Dit heeft minister Van Aardenne (economi sche zaken) gisteren gezegd bij de officiële opening van de Energie- proeftuin van het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten in Hoofd dorp. Wie een hoogrendements-cv- ketel heeft gekocht, kon daarvoor een derde van de kosten van de overheid krijgen. Papierfabriek De Nederlandsche Bank (DNB) wil de Apeldoornse vestiging van haar dochterbedrijf de papierfa briek Van Houtum Palm verko pen. Hiertoe worden besprekingen gevoerd met Van Gelder Papier. Van Houtum Palm leed in 1983 een verlies van 20 miljoen gulden, voornamelijk als gevolg van lang durige aanloopproblemen bij een nieuwe papiermachine in de vesti ging in Ugchelen. Er werken 260 mensen. Er wordt jaarlijks voor 90 mihoen gulden omgezet in stan daard- en speciale papieren voor de grafische industrie. Zwitserse horloges De Zwitserse horloge-industrie heeft, na een forse sanering en bundeling van krachten, in het af gelopen jaar produkten geëxpor teerd met een totale waarde van 3,88 miljard Zwitserse frank (5,2 miljard gulden). Dat is 13,9 procent meer dan in het jaar daarvoor. De Zwitsers zagen hun afzet in de VS het sterkst toenemen en wel met veertig procent tot 599 miljoen Zwitserse frank (806 miljoen gul den). Industrie China De industrie van China heeft vo rig jaar voor 250 miljard dollar ge produceerd, een recordbedrag. In het jaar ervoor was de industriële produktie 13,6 procent minder waard. De produktie van stèenkool nam evenals de olieproduktie toe met acht procent en de produktie van elektriciteit was 6,6 procent groter dan in 1983. Bedrijven die produkten maken als wasmachi nes, koelkasten en bandopname- apparatuur produceerden tussen de vijftig en 190 procent meer. meer dan eind oktober. In dezelfde periode nam het aantal bij de ar beidsbureaus geregistreerde werk lozen af met ruim 5.000 tot bijna 798.000, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De stijging in november doet zich met name voor bij de ontvan gers van ww, de uitkering voor (ex- )werknemers gedurende de eerste zes maanden van hun werkloos heid. Ook het aantal rww'ers (lang durig werklozen en schoolverla ters) nam toe en wel met bijna 6.000. Bij de wwv (die volgt op de ww en maximaal twee jaar duurt) hier en daar spruitjes, prei en knol selderij brachten zeer hoge prijzen op. De veilingen verwachten dat deze prijzen nog verder zullen op lopen omdat het steeds moeilijker wórdt alles te oogsten. De handel zal bij teruglopende aanvoer van deze groenten grote afnemers zoals horecabedrijven ondanks alles willen bevoorraden. Ook groenten die in kassen wor den geteeld, zullen in prijs stijgen, omdat deze groenten, die in Zuid- Europa in de volle grond worden geteeld, daar grotendeels verloren zijn gegaan door bevriezing. Zo is de laatste tijd de sla-prijs gestegen. HAARLEM (ANP) - Het uitgeversconcern VNU en Aackosoft Internatio nal in Zoeterwoude willen samenwerken op het gebied van uitgeven, verkopen en distribueren van computerprogrammatuur. Dat heeft de VNU gisteren bekendgemaakt op een persbijeenkomst. De VNU is reeds actief op deze markt via concernonderdelen als de onderwijsuitgeverij Malmberg, die educatieve programma's ontwikkelt en verkoopt, en de VNU-verkoopgroep, die via de Funtronics-winkels eveneens computer programma's te koop aanbiedt. Aackosoft International houdt zich bezig met het uitgeven, produceren en distribueren van computerprogrammatuur in binnen- en buitenland. Het assortiment van Aackosoft richt zich met name op de homecompu ter-gebruiker en omvat ongeveer 700 titels, variërend van spel- en educa tieve programma's tot programma's voor professioneel gebruik. Naast de eigen uitgeeffunctie worden veel produkten in licentie van buitenlandse uitgevers vertaald en bewerkt voor de Nederlandse markt. Door de belan gen te bundelen hoopt zowel VNU als Aackosoft een verdere uitbreiding en versterking van de marktpositie op dit terrein te realiseren. Het uitgeven van programmatuur is een onderdeel van wat de VNU op het gebied van nieuwe media wil. Uit een toelichting van bestuurslid Chiem Teulings bleek dat de nieuwe media de eerstkomende jaren nog verliesgevend zullen zijn. Over een jaar of vier zal deze tak ongeveer vijf procent van het resultaat van VNU kunnen opleveren. VNU ziet de nieuwe media, waaronder bijvoorbeeld ook abonneetelevi sie valt, als één van haar kernactiviteiten naast de hoofdactiviteiten als het uitgeven van publiekstijdschriften, dagbladen en vakbladen. Druk kerijen en boekenuitgaven zijn naar het tweede plan verwezen. Over abonneetelevisie kon directeur Nieuwe Media C. Wolzak gisteren nog weinig nieuws meedelen. VNU is in onderhandeling met de Zweedse uitgeverij Esselte over samenwerking. De bedoeling is gezamenlijk voor de Nederlandse, de Belgische en de Scandinavische markt abonneetele visie te gaan verzorgen. Wolzak verwacht nog deze week een afronding van de besprekingen. De nieuwe onderneming kan in maart of april star ten met abonneetelevisie. Het is de bedoeling dat er twee programma's komen. Speelfilms zullen een belangrijk deel van de programma's uitma ken. BRUSSEL (ANP) - De landbou wers in Nederland hebben het hoogste inkomen van alle Europe se boeren. Dat blijkt uit het verslag over de toestand van de Europese landbouw in 1984 dat de EG-com- missie in Brussel gisteren heeft ge publiceerd. Als het gemiddelde landbouwinkomen in de EG op 100 wordt gesteld, dan ligt het in Ne derland op 250. Na hun Nederlandse collega's hebben de Deense boeren (208) het hoogste inkomen. Dan volgen de Belgen (197), dan de Britten (173), vervolgens de Fransen (118) en daarna de Luxemburgers (110). De boeren in Ierland (96) en de Bonds republiek Duitsland (94) liggen met hun inkomen iets beneden het EG-gemiddelde. Aanzienlijk lager dan het gemiddelde zijn de inko mens van de boeren in Italië (67) en in Griekenland (45). Het inkomen van de Nederlandse boer is dus 2,5 maal zo hoog als dat van de „ge middelde" Europese boer en het is ruim vijf maal zo groot als dat van de Griekse boer. Maar ook per EG-lidstaat verto nen de landbouwinkomens grote verschillen. De 25 procent van de Europese boeren die het best ver dienen hebben een twintig maal zo groot inkomen als de 25 procent die het slechtst verdienen. In Ne derland heeft de 25 procent die het beste boert een vijf maal zo hoog inkomen als de 25 procent die het er het slechtst van af brengt. Uit het verslag blijkt dat akker bouwers, fruittelers, bloemen- en groentetelers (tuinbouw) en de boeren die zich toeleggen op „grondloze" veehouderij in de re gel een inkomen hebben dat (ver) boven het Europese gemiddelde ligt. Het verslag zegt ook dat de laag ste inkomens gehaald worden door de Luxemburgse en Duitse rund- was een daling te zien van ruim 2.000. Van de bijna 691.000 personen met een werkloosheidsuitkering hadden 118.000 een ww-uitkering, ruim 198.000 een wwv-uitkering en ruim 374.000 een RWW-uitkering. Ten opzichte van een jaar terug uitkeringen toegenomen met ruim 69.000 (23 procent) terwijl het aan tal personen met een ww- of wwv- uitkering daalde met respectieve lijk ruim 13.000 (- 10 procent) en bijna 25.000 (- 11 procent). Per saldo is dat een toename van het aantal uitkeringstrekkers met bijna 32.000. Dat het aantal bij de arbeidsbureaus ingeschreven werklozen daalde met bijna 40.000 houdt voor een belangrijk deel ver band met de opschorting van de in schrijvingsplicht voor personen van 57,5 jaar en ouder. Vorst vernielt spruitjesoogst DEN HAAG (GPD) - De spruitjestelers in de westelijke pro vincies hebben door de zware vorst een schade geleden van naar schat ting 15 a 20 miljoen gulden. In deze provincies staat nog ongeveer 40 procent van de oogst op het veld. Deze oogst moet voor het grootste deel als verloren worden be schouwd, aldus veilingorganisa ties. Ook andere groenten van de vol- •worden nieu- «rond waren niet of nauwelijks we eisen gesteld aan al bestaande november 1984 verder gestegen tot i°8 a"' groenten die nog stoffen Volg^ls de^VNCI maken b«na 691.000. Dat is bijna 15.000 ,^,s Thatcher zet vraagteken bij autobelasting LONDEN (GPD) - De Britse re gering overweegt ernstig de mo torrijtuigenbelasting af te schaf fen, en in plaats daarvan de be lasting op benzine te verhogen, met mogelijk 30 cent per liter. Dat melden welingelichte krin gen in Londen. De laatste keer dat aan afschaf fing van motorrijtuigenbelasting werd gedacht, was in 1979, toen de Labour-regering van premier Callaghan in haar laatste dagen was. De regering-Thatcher, die daarop aan het bewind kwam, zette die plannen ijlings weer in de ijskast. Dat kwam doordat al gemeen werd aangenomen dat deze belastingplannen vooral gunstig zouden werken voor de inwoners van grote steden (tradi tioneel eerder Labour-stemmers dan Conservatieven), en ten na dele van mensen op het platte land en in kleine steden (eerder Conservatief). Sindsdien is echter vastgesteld dat stedelingen weliswaar ge middeld wat minder ver naar werk en winkels behoeven te rij den, maar dat die winst ruim schoots wordt teniet gedaan doordat rijden in de grote stad met zijn vele stoplichten en snel heidsbeperkingen meer benzine per kilometer kost. Daar komt bij dat het innen van motorrijtuigenbelasting een geldverslindende, bureaucrati sche en vooral weinig effectief gebleken manier is om geld bin nen te krijgen. Onderzoeken hebben aangetoond, dat ten min ste 9 procent van de Britse auto mobilisten deze belasting ont duikt. Het vervangen van motorrijtui genbelasting door een extra be lasting op benzine ondervangt deze bezwaren. Een vergelijk baar systeem geldt al in Frank rijk, en ook in ons land gaan stemmen op die deze vervanging nuttig achten. LONDEN (GPD) - Ondanks een drastische ingreep van de Britse regering is het pond sterling, dat 10,5 procent hadden verhoogd, op nieuw met 1,5 procent te verhogen. Het was de eerste keer sinds 1981 ten opzichte van een groot aantal dat de Bank of England tot een munteenheden maar vooral de dergelijke maatregel overging. Het Amerikaanse dollar nu al dagen heeft altijd deel uitgemaakt van de achtereen fors in waarde daalt, gis teren opnieuw gekomen. filosofie van de regering-Thatcher moeilijkheden dat de waarde van het pond ster ling op de vrije markt moet worden bepaald. Maar de doorlopende waardeda ling van het pond maakte ingrijpen noodzakelijk. Een te grote daling is niet alleen een psychologische r, D klap (want toont dat het buiten- De Britse staatsbank, de Bank of weinig vertrouwen in de Brit- door Henk Dam England, verraste gisteren vriend en vijand door een minimumrente van 12 procent- af te kondigen. Daarmee werden de commerciële banken gedwongen hun rente, die zij vrijdag zelf al met 1 procent tot economie heeft), maar schroeft bovendien de inflatie op, omdat al le geïmporteerde produkten duur der worden. De daling van het pond van de afgelopen dagen heeft twee hoofd oorzaken: de sterke dollar, die ook ten opzichte van andere munteen heden nog steeds wint, en zorgen over de olieprijs, een specifiek Brits probleem, omdat de Britse economie sterk afhankelijk is van de Noordzee-olie. De noodmaatregel van gisteren had echter weinig effect. Na een kleine opleving daalde het pond sterling opnieuw ten opzichte van de Amerikaanse munt, en staat nu op 1,11 dollar. Het tempo waarin de waarde van het pond daalt ten op zichte van de dollar, maakt het niet onwaarschijnlijk dat de twee mun teenheden spoedig evenveel waard zullen zijn - nu al kunnen bij de Britse bookmakers weddenschap pen dienaangaande worden afge sloten. Op de Amsterdamse wissel- Noorse olieprijs zou markt bereikte de koers van de vrijwel zeker komen te liggen tus- dollar gisteren een record. Bij het sen de officiële 28,65 dollar per vat scheiden van de markt deed de Noren laten olieprijs los OSLO (Rtr.) - De Noorse staatsolie maatschappij Statoil heeft beslo ten af te zien van een vaste con tractprijs voor haar olie en wil in plaats daarvan met haar individue le afnemers een prijs afspreken die overeenkomt met de prijzen op de vrije markt, zo is gisteren verno men in kringen van de oliemaat schappij in Oslo. Het besluit zou zijn genomen naar aanleiding van de onzekerheid die er op de we- reldoliemarkt heerst over de prij- (van 159 liter) en de vrije-markt- prijs van ongeveer 27 dollar. Noor wegen levert slechts 1,1 procent de wereldolieproduktie, dollar even boven de 3,60 gulden en dat is sinds het loslaten van vas te wisselkoersen in 1973 niet meer voorgekomen. De stijging vloeit het prijsbeleid van Statoil wordt voort uit het oplopen van de dollar- nauwkeuring in de gaten gehou- koers tegenover de' mark, den sinds Noorwegen vorig jaar oktober zijn olieprijs verlaagde, Groot-Brittannië en de dollarstijging gegeven. Eens de gulden meeloopt. Er werden uiteenlopende verklaringen voor OPEC-lid Nigeria aanleiding ook de prijs van olie omlaag te doen. het erover dat de stijging kon plaatsvinden bij gebrek aan enig tegenwicht uit Europa. Dreesmann: niet korter werken, maar koopkracht stimuleren AMSTERDAM (GPD) - Er is haast geboden met het stimuleren van de consumptie. Arbeidstijdverkorting moet daarom plaats maken voor meer loon in die bedrijven waar dat mogelijk is. Dit zei dr. A.C.R. Dreesmann, president-directeur van Vendex, gisteren tijdens een 'presidents- lunch' in Amsterdam, georgani seerd door het PR-bureau Van Hil- ten, waaraan 12 topfunctionarissen uit het Nederlandse bedrijfsleven deelnamen. Met het proces van eerst het her stel van de export komen we er volgens Dreesmann niet. Als met behulp van een gedifferentieerde loonvorming de koopkracht wordt hernieuwd, dan komen er op het binnenland gerichte investeringen en wordt de werkloosheid terugge drongen. Er moetgin onze econo mie enige lucht komen, zonder dat overigens de remmen worden los gegooid. Dreesmann (rotoGPDt Het is volgens Dreesman moge lijk per bedrijfstak over een loons verhoging te onderhandelen, mits de ondernemers in bedrijfstakken of bedrijven waar een loonsverho ging niet verantwoord is pal staan. De topman van het V&D-concern stelde zich daarmee op achter pro fessor A. van der Zwan, directeur van de Nederlandse Investerings bank, die waarschuwde dat ver dere loonmatiging te zijner tijd zal leiden tot loonexplosies. Tevens reageerde hij op het tra ditionele nieuwjaarsartikel in eco- nomisch-statistische berichten van de secretaris-generaal van econo mische zaken, prof. dr. F. W. Rut ten, die de mogelijkheid van stimu lering pas ziet als in 1986 het finan cieringstekort van de overheid is teruggebracht tot 7,5 procent van het nationaal inkomen. Drees mann ziet daarin wel een 'keer punt' in de ontwikkeling van de ge dachten, maar Rutten pakt zijns in ziens de zaak te politiek aan. Van der Zwan, van huis uit marktonderzoeker, weet volgens Dreesmann beter wat de markt no dig heeft: een koopkrachtinjectie. Dreesmann meent dat de sanering van de overheidsfinanciën en de hoge koers van de gulden rem mend hebben gewerkt. De consu menten laten het afweten als ge volg van de onheilsboodschappen die over hen zijn uitgestort, aldus Dreesmann, zie maar naar de hui zenmarkt en de meubelzaken. "Geef de consumenten eens een glimlach", zo adviseerde hij. En dat moet dan nu gebeuren en niet over twee jaar, zeker als de con junctuur verflauwt. Korter werken Dreesmann voorspelde dat de vakbonden meer en meer moeite zullen krijgen met een (verdere) loon. De mensen zullen zeg gen: maak er niet zo'n punt van. We willen waar dat mogelijk is poen. Op een vraag voegde hij er aan toe: "Ik ben nergens voor, ik stel eenvoudig vast wat er op dit punt zal gebeuren". Desgevraagd sloten zijn mede-inleiders zich hierbij aan. Ook zij constateren in hun bedrijven dat men liever geld ziet. Op de vraag: hoe raken we dan van de 800.000 werklozen af?, ant woordde Dreesmann dat we daar voor ons "gebrek aan technologie moeten zien op te heffen. En dan moeten we in Europa nu eens echt een markt gaan vormen. Dan pas kun je de werkloosheid aan". Zeker tot het einde van de jaren '80 zullen we met een hoge werk loosheid kampen, aldus Drees mann. "Maar de vakbeweging ver liest het contact met de werkvloer als zij de theorie van de arbeidstijd- veehouders, de Italiaanse wijnbou wers en de Griekse landbouwers in het algemeen. Het best verdienen de Nederlandse, Belgische, Franse, Britse en Deense akkerbouwers, de Nederlandse en Belgische tuin ders, de Nederlandse, Belgische en Britse fruittelers, de Nederlandse en Deense melkveehouders en ten slotte de varkensmesters in het al gemeen. In de gehele EG weet ongeveer maar één procent van de boeren een inkomen te halen dat boven de honderdduizend gulden per jaar ligt. In Nederland is dat ongeveer vijf procent van de boeren. Vier procent van de Europese boeren had vorig jaar een negatief inko men, dat wil zeggen dat ze een te grote hoeveelheid goederen en diensten verbruikten om de lenin gen die ze afsloten goed te maken. Lage gasprijs voor tuinders in Nederland onder de loep BRUSSEL (GPD) - Er zal een nieuw onderzoek worden gedaan naar de, volgens de Europese Com missie, te lage gasprijs die Neder landse tuinders moeten betalen. Na het onderzoek, dat twee weken in beslag zal nemen, zal de com missie beslissen over maatregelen tegen de te lage prijs. De nieuwe landbouwcommissaris mr. Frans Andriessen kondigde dat gisteren in Brussel aan. Volgens de door de EG opgestel de normen zou de Gasunie de Ne derlandse tuinders sinds 1 oktober door Hans de Bruijn bijna 48 cent per kubieke meter gas moeten berekenen. De Gasu nie en het Landbouwschap zijn, na veelvuldige klachten van de tuin ders over de te hoge gasprijs, vori ge herfst echter in prijs van slechts 42,5 cent per kubieke meter over eengekomen. Daartegen is vooral door Enge land, maar ook België, Denemar ken en West-Duitsland fel gepro testeerd, omdat hiermee sprake zou zijn van concurrentieverval sing. Totaal zouden de 9000 Neder landse tuinders door het akkoord met de Gasunie zo'n honderd mil joen gulden besparen, wat natuur lijk ook in de prijs van hun produk ten te merken zal zijn. Superheffing De Europese Commissie houdt vast aan de eis dat de Nederlandse boeren hun heffing op te veel ge produceerde melk meteen moeten betalen. Andriessen liet gisteren weten het Nederlandse besluit om de heffing uit te stellen tot 15 fe bruari, niet te zullen accepteren. De reeds gestarte procedure bij het Europese Hof van Justitie te gen Nederland en enkele andere zuivellanden zal worden doorge zet.' Volgens Andriessen is de ge loofwaardigheid van het systeem van de zogenaamde "superhef fing" in het geding. Het standpunt van Andriessen heeft op korte termijn overigens geen financiële consequenties. Andriessen maakte duidelijk nu niet te zullen korten op de bijdra gen die Nederland vanuit de EG ontvangt. "Aan het einde van het melkproduktiejgar, dat is eind maart, zal ik de rekening opmaken. Wie dan te veel heeft betaald krijgt geld terug, wie~te weinig heeft be taald moet bijbetalen", zei hij. werktijdverkorting met inlevering verkorting blijft aanhangen". Laker krijgt 'schikking' aangeboden: 140 miljoen LONDEN (RTR/UPI) - British Airways en elf andere lucht vaartmaatschappijen hebben Sir Freddie Laker, eigenaar van de drie jaar geleden failliet ver klaarde luchtvaartmaatschap pij Laker Airways, en zijn schuldeisers een bedrag van meer dan veertig miljoen dollar (140 miljoen gulden) aangebo den bij wijze van schikking in een lopende rechtszaak, zo is vernomen in kringen van de advocaten van de maatschap pijen. Het aanbod is het afgelopen weekeinde gedaan tijdens een bijeenkomst in een hotel in Miami. De besprekingen zijn beëindigd zonder dat Laker het aanbod heeft geaccepteerd of afgewezen. De luchtvaartmaat schappijen hopen met het aan bod een schikking te kunnen treffen in de rechtszaak die La ker in de Verenigde Staten te gen hen heeft aangespannen. Hierin worden ^zij ervan be schuldigd te hebben samenge spannen om Laker Airways van de markt te verdrijven. De rechtszaak is vooral een probleem voor British Airways omdat de voorgenomen aande len-emissie van de onderne ming op de Londense effecten beurs er door wordt vertraagd. De beoogde privatisering van BA is dan ook een van de be langrijkste redenen geweest voor de gesprekken met Laker in het afgelopen weekeinde.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12