Boksers halen uit NOVO verslaat concurrent DAC Proces Gardiner: veel vraagtekens Roei-afstand voor vrouwen verdubbeld Magoni blijft overeind Ben Smeenk grijpt net naast titel Winst voor zaalteams nFMHAAr nhk VS-troepen varen naar Europa PAGINA 10 DINSDAG 15 JANUARI 1985 LEIDEN Het mannenteam van NOVO 2 kan de titel in de eerste klasse van het rayon Leiden nauwelijks meer ontgaan. De volleybalploeg uit Noordwijk versloeg zater dag het tweede team van DAC, de enig overgebleven con current, in een incidentrijke wedstrijd met 3—1. NOVO begon uitstekend en won de eerste set ruim met 15-5. In de tweede kwamen de Alphenaren met 1- goed terug, wat tot gevolg had dat NOVO voor de tweede keer in dit seizoen een set moest afstaan (13—15). Tot 7—7 ging het in de der- VfOUWen de set gelijk op. Toen moest DAC afhaken (15—7). Bij een 3-3 score in het vierde speldeel ging de twee de scheidsrechter in de fout, wat leidde tot een heftige reactie van DAC-speler Joop van de Wijn graven won met 3-1 (15-12, 15-1, 9—15 en 15-13). De tweede set was slechts een kwestie van serveren. Be Fair 2 verloor in deze afdeling Radius 3. Bij de vrouwen liet koploper Ridderveld geen steek vallen in de strijd met WVC. De Alphense équi pe had even moeite om op gang te komen (14-16), maar drukte gaard. Deze werd hiervoor bestraft volgens resoluut door: 8—15 met uitsluiting voor de gehele wed strijd, een tegenslag die DAC niet meer teboven kwam (15—3). LUSV en RW speelden tegen elkaar gelijk. RW komt in de Uni- 15. Dat het in het eerste bedrijf niet erg liep kwam ook doordat de Alphense ploeg toen experimen teerde met één spelverdeelster (Jo ke Slottje). Later speelde Ridder- versitaire sporthal nooit goed uit veld gewoon het 2—4 systeem. S'70 had erg weinig moeite met het zwakke Gemini/Kangeroes 3. Bij de Voorschotense ploeg speelde Mariette Eigenraam, die vorig sei zoen nog voor het Woubrugse team uitkwam, mee. Hoewel zij onge twijfeld de speelwijze van S'70 aan haar teamgenoten verklapt had, kon Gemini daar weinig mee doen. de verf, maar stond dit keer wel met 1—2 voor in sets (11—15, 15—9, 13-15). Een puntje was dus reeds binnen, wat voor de Rijnsburgers kennelijk het teken was zich niet al te zeer meer in te spannen: 15—1. In Alphen deelden ook Ridderveld en SKC de punten: 15—12, 13—15, 14—16 en 15—7. In de sets die SKC Congres FISA ROME - Tijdens het jaarlijkse kilometer door het karakter van de congres van de FISA, de Interna- belasting minder zwaar en zouden tionale Roeibond, is besloten de de zeer sterke vrouwen uit de Oost- wedstrijdafstand voor vrouwen te europese landen (oiv anabolen?) verdubbelen van duizend naar minder in het voordeel zijn. Hoe tweeduizend meter. wel iedereen de verandering toe- De verandering heeft als achter- juicht, komt de definitieve beslis- grond meer gelijke kansen tussen sing heel laat, aangezien de voorbe de roeisters. Fysiologisch is twee reidingen voor het komende sei- zoen al in oktober zijn begonnen en sommige roeisters nu ineens het roer fors om moeten gooien en gaan trainen op twee kilometer. De afstand voor mannen bleef onge wijzigd (ook twee kilometer). Die van de meisjes werd gelijkgetrok ken aan die van de jongens, beide 1500 meter. In de Italiaanse hoofdstad werd Zoon voor Karin Enke DRESDEN (ANP/ADN) - Op de dag dat haar landgenote Andrea Schone in Groningen de Europese ook besloten tot de invoering v=.. titel veroverde heeft de Oostduitse wedstrijden voor vrouwen met een schaatsenrydster Karin Enke het gemiddeld gewicht van 57 kilo teven geschonken aan een zoon. gram Tot ng toe werd er geen on. Moeder Enke en vader Kama een derscheid gemaakt in gewicht, in hun woonplaats Dresden beken- Qp nog e|n ander t boekte de de discjockey hebben besloten dat emancipatie winst: de dubbelvier de nieuwe DDR-burger Sacha zal zal door de vrouwen, zoais by de fJVT H!?11.? 5? mannen, ongestuurd worden ge- g d. Het is de bedoeling dat de 23- roeid. Van het afschaffen van de Ojymp'sch kam- twee met stuurman is nog geen ooi- vcar, Sprake i scoorde de ploeg veelvuldig S^tanden: 7~15' 12-15 en 6-15. Pedro van Raamsdonk jarige wereld- pioene volgend seizoen haar tree in de schaatssport maakt. JAN KLERKS Blok '77 en Liusna speelden i Katwijk tegen elkaar gelijk (15-12, spelbaar aan, waardoor het Leidse 12-15, 6—15 en 15—10). Blok moest blok nuttig werk kon verrichten. het doen zonder twee vaste krach- DAC 3-Donar 2, de strijd tussen ten> die echter ook geen antwoord twee degradatiekandidaten, ein- gehad zouden hebben op het ser- digde in 1-3 (15-12, 10-15, 4-15 veergeweld dat de Lisser formatie de aanval tegen de Zweed Ungesson. De Amsterdammer zegevierde met 5-0. Overwiningen in Stockholm en 12-15). De wedstrijden WVC-VCS Leython 3-Orion 2 eindigden onbe bij tijd en wijle tentoon spreidde. RW ondervond opvallend weinig tegenstand van het derde vrou- slist. In Warmond werden de vol- wenteam van Leython, dat duide- gende setstanden genoteerd: 12-15, 12-15, 15-13 en 15-10. Joost van der Zwet toonde lijk een baaidag had genomen. Set standen: 15—4, 15—11 en 15—10. het Ook voor het vierde team van Ley- laatste speldeel zijn aanvallende ^on was geen succes weggelegd, kwaliteiten bij WVC. Leython nam Deze Ploeg rrxoest z'n meerdere er- de strijd met Orion gedeeltelijk kennen in het sterke Orion, dat VOETBAL (AFP) - Enzo Scifo van Anderlecht is gekozen tot voet baller van het jaar 1984 in België. De verkiezing werd georganiseerd door het dagblad Het Laatste Nieuws. Op de ranglijst wordt Sci fo gevolgd door Jan Ceulemans van Club Brugge en zijn Deense clubgenoot Morten Olsen. Vorig jaar ging de onderscheiding naar CTAPvunr n/r/AMTO r-7 een andere Anderlechter, Frank o I uuivHULM (ANP) Zwaargewicht Arnold Vanderlijde en half-zwaargewicht Pedro Vercauteren. van Raamsdonk hebben gisteravond de finales gewonnen van het internationale boks- revanche voor de vorige week gele- veel i den nederlaag. Hoewel de ploeg uit schikte. Hazerswoude niet kon beschikken Dat L( - over Adrie van Weenen werd er meepikte hard geknokt voor de punten. Een getoonde inzet, en ander resulteerde in scores van 8-15, 15-4, 10-15 en 15-11. De pass bij de Leidenaren liet het te vaak afweten. In de Goudse eerste klasse klop te Agon het eveneens hoog geklas seerde Van Ginkel/Jodan Boys met 3-1 (17-15, 15-13, 8-15 en 15-12). De wedstrijd was meer spannend dan fraai. Agon pakte de winst mede door het feit dat het blok goed functioneerde. Karssen/ VSTS vestigde ook al de aandacht op zich door koploper DOS 3 been tje te lichten. De formatie uit Bode- aanvalskracht be- toernooi in Stockholm. Beide boksers versloegen hun tegenstanders op punten. Vander- A7f lijde bokste tegen de Fin Kyllonen, Van Raamsdonk tegen de Zweed Ungesson. opCCll oefenpartij Zowel Vanderlijde, vorig jaar ook al winnaar, als Van Raamsdonk is geen moment in gevaar geweest. Beiden wonnen met 5-0. Zij bok sten echter geheel verschillende partijen. Van Raamsdonk, die ja- opstellen. „Vroeger wilde ik nog ren geleden eens van Mikael Un- wel eens verdedigen", legde de gesson had verloren, was constant Amsterdammer na zijn 'droomfi- PFRONTEN (DPA/AFP) - Elf maanden na de Olympische winterspelen in Serajewo heeft Paoletta Magoni bewezen geen eendagsvlieg te zijn in de skiwereld. De 20-jarige Italiaanse, die in het Joegoslavische winte- roord bij toeval Olympisch kampioene werd, behaalde gisteren haar tweede grote triomf in haar nog prille loopbaan. Ze won in het Westduitse plaatsje Pfronten de zesde slalom voor het klassement om de wereldbe ker. Magoni bleef overeind waar tachtig procent van de deelnemers in de sneeuw strandde. Van de 83 gestarte skisters haalden er slechts 19 onge schonden de finish. de aanval. Vanderlijde r verwege de strijd gas terug en liet Esa Kyllonen komen. „Ik had in de eerste twee ronden zoveel punten verzameld, dat ik geen risico meer wilde nemen", zei Vanderlijde, die in de halve finale de Zweed Nyman had uitgescha- nale' uit. „Maar daar schoot ik niets op. De jury ziet nou eenmaal liever een bokser die er flink tegen- ALPHEN AAN DEN RIJN - waterpoloërs van AZC spelen avond in zwembad De Thermen aan gaat". Vanderlijde zag zijn zege een oefenduel tegen het Hongaarse niet als een keerpunt voor de toe komst. „Het was een belangrijke winst, dat wel, maar gewoon één die er bij hoort. Het is een kwestie goed nadenken Beurs Amsterdam Noteringen van dinsdag 15 januari 1985 (tot 12:30 uur) AANDELEN 273.50 276 00 157.00 158 00 175.00 175.80 156 00 155.00 9010.00 9010.00 6.00 B 110 00 8 beleggingsinst. 1112.00 1111.60 OBLIGATIES staatsleningen nl 12% 81-91 137.00 113.30 113.20 y* 84-94 107.80 145.40 145.50 ro 1082-89 106.60 ar slO'/z 82-87 142.20 142.10 bmh8V4 84-94 104.00 boihS'/» 84-92 104 00 bvg 10 83-93 107.00 nibo Vtz 84-99 99.50 winst voor het oprapen lag. Die Fin had wel een goede rechtse, maar daar wist ik me helemaal op in te stellen". Van Raamsdonk, een ron de eerder sterker dan de Noor Hyt- ten, ging duidelijk op een knock out af. In de eerste twee ronden bracht hij zijn Zweedse tegenstan der, die vooraf als favoriet was be stempeld, al aan het wankelen. Un gesson, weigerde echter op te ge ven, maar kon geen serieuze aan vallen opzetten. Van Raamsdonk zal zich, gezien het succes, in het vervolg in inter nationale toernooien aanvallend Eger SE. Die ploeg was het afgelo pen weekeinde tijdens het Van Ha- selen-toernooi al tegenstander van AZC. De Alphenaren raakten aan de Hongaarse opponent zijn enige punt kwijt. De wedstrijd be gint om 18.45 uur. Alle cracks in marathon van Nieuwkoop NIEUWKOOP - Op de Nieuw- koopse plassen wordt zondagmid dag een marathon geschaatst over honderd ronden. De start is om half twee bij het zogenaamde Oor tjespad. De organisatoren van de Nieuw- koopse marathon zeggen inmid dels van alle nationale marathon cracks de toezegging te hebben ge kregen dat zij zondag in Nieuw koop aan de start zullen verschij- .DEN HAAG - De Leidse bokser LISSE Het Leidse zaalvoetbalteam heeft gisteravond in de THB-hal dÜ in Lisse een oefenduel tegen eersteklasser Landwer in een 6-2 overwin- ,e JPjAJ,Ac £5 ning omgezet. In de eerste helft kon Landwer het tempo van de Leidse H*» titSl selectie nog redelijk bijbenen (ruststand 2-2), maar na de pauze moest de oan rirh vnnrhii Sassenheimse ploeg afhaken. Voor 'Leiden' (zonder Hans van Leeuwen) scoorden Piet Alders, Wim Bouckaert (2x), Ruud Alkemade (2x) en Ruud f?JJ}" 5' tSJS?12a Landde" (ROAC)' KeStere" d°elPUnUen SÏSSStS De geselecteerde' dames wonnen eveneens. De ploeg bleek te sterk JP°0Ij indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.index/eff.rend.(c.b.8.) Goud en zilver BRUSSEL - Heeft de Nederland se Binnenlandse Veiligheids Dienst vorig jaar bewust gepro beerd de vredesbeweging in een kwaad daglicht te stellen? En heb ben Amerikaanse militairen in een soort 'dubbelcomplot' meegedaan om de Belgische bewaking van de toekomstige kruisrakettenbasis in Florennes belachelijk te maken? Hoe konden anders zomaar 180 granaten op klaarlichte dag gesto len worden uit die toch goed be waakte basis? Die vragen klonken maandag op in en rond de rechtszaal van het Waalse stadje Dinant, vlak bij Flo rennes, waar het proces begon te gen een mysterieuze Brit en een Belgische student die ervan wor den verdacht vorig jaar in Floren nes die 180 luchtafweergranaten te hebben gestolen. Een deel van die granaten dook later op in een caravan in het vre- desactiekamp bij Woensdrecht, door Hans de Bruijn waar de Amerikanen ook 48 kruis raketten geplaatst willen zien. De granaten werden gevonden nadat de Brit, die zich John Wood maar ook John Gardiner noemt, zichzelf had ontmaskerd. Tot dat moment was hij een actief actievoerder on der de vredesdemonstranten bij Woensdrecht geweest. Hij speelde echter een dubbelrol. Wood verklaarde, nadat hij wroe ging had gekregen, tegenover zijn voormalige mede-actievoerders, dat hij werkte als spion voor de BVD. De granaten die enige tijd la ter in zijn caravan werden gevon den, waren gestolen in Florennes. Door ze het vredeskamp binnen te smokkelen, moest hij de vredesbe weging in een kwaad daglicht stel len. Wood dook aanvankelijk onder, kwam vervolgens weer boven wa ter, meldde zich bij de politie en werd gearresteerd. Verrassend snel daarna werd hij uitgewezen naar België, waar hij zijn diefstal immers had gepleegd. Dat hij zich ook in Nederland aan een strafbaar feit had schuldig gemaakt verbo den wapenbezit - werd kennelijk snel vergeten. De advocaat van Wood stelde maandag over deze gebeurtenissen een groot aantal vragen, want veel is onopgehelderd gebleven. Zo be weert Wood dat hij op de dag van de diefstal de 180 granaten in Roo sendaal gegeven heeft aan een Ne derlandse BVD-agent, die hij slechts bij de naam Hans kende. Het telefoonnummer dat Wood van die Hans had, bleek inderdaad aan de BVD toe te behoren. „Wie is die Hans? Waarom is er niet verder naar zijn identiteit ge- zócht?", zo vroeg Woods advocaat zich maandag voor de rechtbank Beursoverzicht Beurs vriendelijk maar kalm gisteren geleden handel was, op een enkele uitzon dering na, nog niet erg druk. Een van die uitzonderingen was te vinden in de scheepvaarthoek, waar Nedlloyd vrij grote omzetten haalde. De koers van dit fonds liep door de grote belangstelling op met zon drie gulden. Bij de internationals werd Koninklij ke Olie ongeveer een rijksdaalder duurder en Unilever won bijna vier gulden. Akzo schommelde de hele ochtend rond de grens van f 100. Verscheidene malen slaagde het fonds erin dit niveau te passeren maar steeds kwam er weer een kleine reactie. De overige sectoren van de aande lenmarkt waren over het algemeen vriendelijk gestemd. De banken haalden aardige winsten binnen en bij de verzekeraars stal Amev de show met een vooruitgang van krap vijf gulden De grote verliezer van gisteren. WUH, kon niet meer dan een gulden goedmaken van de klappen van gisteren. DEN HAAG (ANP) - De regering heeft gisteren bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend om deelnemers aan het verzet in het voormalige Nederlands-Indië, die daardoor lichamelijk of psy chisch letsel hebben opgelopen en niet meer in staat zijn tot een volle dige arbeidsprestatie, een buiten gewoon pensioen toe te kennen. Ook nabestaanden kunnen op dat pensioen of een uitkering aan spraak maken. Met de regeling is vijftien miljoen gulden gemoeid, inclusief de uitvoering, zo raamt de regering. Pensioen voor verzetsmensen uit Ned.-Indië De regeling wordt van toepas sing voor alle hier gevestigde Ne derlanders die als gevolg van deel neming aan het Indische verzet in valide zijn geworden. Mocht na verloop van tijd blijken dat de kring van uitkeringsgerechtigden veel omvangrijker is dan wordt beoogd, dan zal de regering de re geling heroverwegen. Behalve weduwen van verzets strijders kunnen ook minderjarige volle wezen onder bepaalde om standigheden een uitkering krij gen, zo nodig tot 27-jarige leeftijd. Het merendeel van de potentiële kring van uitkeringsgerechtigden ontvangt nu al een uitkering als vervolgingsslachtoffer, zo signa leert de regering. Een nieuwe Commissie Indisch Verzet zal worden belast met de af gifte van verzetsverklaringen. AMSTERDAM (ANP) - De Ver enigde Staten zijn voor het over brengen in crisistijden van extra NAVO-eenheden en -materieel naar Europa voor 95 procent afhan kelijk van transport per schip. De indien de omstandigheden gun stig zijn - op zijn vroegst binnen vier en een halve dag de oceaan kunnen oversteken. De Amerikanen hebben verder de beschikking over een reserve- vloot van zo'n honderd particuliere vrachtschepen. Voor het overige transport over zee vertrouwen zij op de Europese bondgenoten. De Amerikaanse marine-commandant R. F. Donnely verklaarde dit giste ren in Amsterdam tijdens een pers conferentie in verband met de gro- De Verenigde Staten gaan elk jaar na hoe snel zij in crisistijden de eenheden van de NAVO in West-Duitsland kunnen verster ken. Bij de oefening dit jaar gaat het om in totaal 18.600 Amerikaan se militairen en ruim 300.000 ton materieel. Bijna een op de vier sol daten is reservist. De Amerikanen voeren hun 'spullen' via verschillende Europe se landen aan. In Nederland gaat het vooral om de luchthavens van Amsterdam (Schiphol) en Rotter dam (Zestienhoven) alsmede om de zeehaven van Amsterdam. De steun van onze bondgenoten bij deze oefening is vrijwel onont beerlijk, menen Donnely en ook diens collega voor het transporl over land, de Amerikaanse gene raal-majoor H. J. Small. De steur van het Nederlandse leger is mee) dan voortreffelijk, zeiden beidt commandanten. af. Wat is er trouwens gebeurd met de granaten tussen de dag. van de diefstal en het moment, twee we ken later, dat honderd van de gra naten werden aangetroffen in een huis in het Belgische Tessenderlo. Uitstel De advocaat vroeg en kreeg een week uitstel om meer gegevens bo ven tafel te kunnen krijgen. Maar het is zeer de vraag of hem dat lukt. Het is immers uitgesloten dat een Nederlandse BVD-agent in Dinant zal komen getuigen. En alleen de BVD kan Woods verhaal bevesti gen of ontkennen. Overigens is door de BVD toegegeven dat Wood door de dienst werd gebruikt. Wat de rol van de Amerikanen was, is al evenmin duidelijk. Wood verklaarde zelf ook voor het Natio nal Security Agency, een van de Amerikaanse geheime diensten, te hebben gewerkt. Is de diefstal soms in scène gezet samen met de Amerikanen met als doel de bewa king van de toekomstige kruisra kettenbasis naar zich toe te halen? Zo klonk het maandag dan ook in de wandelgangen van het gerechts gebouw. En dan is er nog Rudy Daems, de Belgische student in de communi catiewetenschappen die ervan wordt verdacht met Wood/Gardi- ner onder een hoedje te hebben ge speeld. In Daems' huis in Tessen derlo werden de meer dan honderd granaten gevonden. Op aanwijzing van Wood overigens, die dus Daems erbij gelapt heeft, al zouden er ook nog twee andere onbekende Belgen zijn met wie hij samen de diefstal heeft gepleegd. Daems ontkent alles. Hij zegt Wood alleen maar te kennen omdat deze een keer bij hem in huis heeft overnacht. Uit processen-verbaal voor de rechtszaak blijkt echter dat al voor de arrestatie van Wood bij de Belgische politie een anoniem telefoontje was binnengekomen, waarin Daems in verband werd ge bracht met de diefstal van de gra naten uit Florennes. Maar een ano niem telefoontje als bewijsmate riaal wordt door de advocaat na tuurlijk direct aangevochten. Veel, zo niet alles in deze zaak is dus nog in nevelen gehuld. En het ziet er niet naar uit dat die nevelen zullen zijn opgetrokken wanneer degisteren al gauw afgebroken zaak voor de Dinantse rechtbank volgende week maandag wordt voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10