VS bereid tot deelakkoorden Italië ambitieus voorzitter EG Peres: zes nederzettingen Ortega: amnestie anti-sandinisten 'Positie Moskou wapenbeheersing niet zeker' Mozambique verliest vertrouwen in Westen Cambodiaans verzet Niet zwanger zet tegenaanval in Massale arrestatie sildis Dood door gas VRIJDAG 11 JANUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BONN Wat de Verenigde Staten betreft is het in beginsel mogelijk om op één van de drie onderhandelingsgebieden een akkoord over wapenbeheersing te sluiten met de Sowjet-Unie. Dat zou bijvoorbeeld op het gebied van de middellange-afstandsraketten kunnen zijn. De VS weten echter niet of Moskou daartoe bereid zou zijn. Dat zei Paul Nitze, de vroegere lei der van de onderhandelingsdelega tie in Genève en de afgelopen da gen behorend tot de delegatie van de Verenigde Staten bij de ge sprekken tussen de ministers Shultz en Gromyko, gisteren op een persconferentie in Bonn. door Hans Amesz Is dat ook de positie van Mos kou, werd gevraagd. Nitzes ant woord luidde: „Niet helemaal". Dat betekent in feite dat de Sowjet- Unie vooralsnog geen deelresulta ten wil accepteren. Paul Nitze was zijn persconferentie begonnen met een verlaring, waarin hij het had over een resultaat in Genève dat zich kan laten zien. Maar, aldus de diplomaat, die met ambassadeur wordt aangesproken, het „was slechts een eerste stap". "Tussen Moskou en Washington blijven aanzienlijke verschillen be staan. De onderhandelingen wor den zeer moeilijk". Hij wees er in dit verband onder meer op dat er tijdens de Geneefse besprekingen geen aanwijzingen waren dat Mos kou zijn houding ten opzichte van de Franse en Britse kernmachten heeft gewijzigd. Nitze herhaalde dat het voor de NAVO essentieel is dat de statione ring van middellange-afstandsra ketten in Europa doorgaat tot het moment waarop in de komende ontwapeningsonderhandelingen in Genève een overeenkomst op dit gebied tussen Washington en Moskou is gesloten. Hij was in de Westduitse hoofd stad om de regering in te lichten over de besprekingen in Genève en bovendien, zo verklaarde hij, wilde hij graag weten hoe bondskanse lier Kohl en minister van buiten landse zaken Genscher dachten over de voorbereiding voor de on derhandelingen. Zonder de actieve steun en de solidariteit van de bondgenoten was het resultaat van Genève - weer beginnen met de ontwapeningsonderhandelingen volgens Paul Nitze namelijk niet tot stand gekomen. Vandaag be zoekt Nitze Den Haag. JOHANNESBURG-MAPUTO - De situatie in Mozambique is de af gelopen maanden dermate ver slechterd, dat de regering-Machel het vertrouwen in het Westen om tot een oplossing te komen voor de immense prblemen waarvoor het land zich geplaatst ziet, verloren lijkt te hebben. Dat is tenminste de conclusie van westerse diplomaten in de Mozambiquaanse hoofdstad Maputo. Deze diplomaten wijzen door Ruud de Wit met name op het feit, dat president Machel de afgelopen weken in ver schillende toespraken op geen en kele wijze een uitspraak heeft ge daan over het belang van de wes terse hulp aan Mozambique, maar daarentegen wel de betrekkingen met de socialistische landen breed heeft opgehemeld. Dezelfde diplomatieke kringen stellen het uitblijven van succes in de strijd tegen de Renamo, de ver zetsbeweging die vecht tegen het marxistisch-leninistisch Frelimo- bewind in Maputo, hiervoor ver antwoordelijk. De laatste weken is de NMR erin geslaagd op talrijke manieren de aandacht op zich te vestigèn. Vori ge week werd de elektriciteitsvoor ziening van Maputo dermate be schadigd door de 'banditos arma- dos', zoals Machel de NMR-guerril- la's consequent noemt, dat pas zondag de elektricteit in Maputo weer normaal was. In het weekend stierven minstens 27 mensen in twee afzonderlijke aanvallen op bussen. Beide aanvallen hadden plaats in het district Manhica, ten noorden van Maputo. Hoewel vorige week officieel vauit Maputo bekend werd ge maakt, dat de Frelimo-regering vast wil blijven houden aan het in maart vorig jaar afgesloten Nko- mati-akkoord met Zuid Afrika, is men ervan overtuigd, dat de NMR steun blijft ontvangen van rechtse groeperingen in Zuid Afrika. Ook is het zeker, dat de rebellen steun krijgen van rechtse kringen in Por tugal, terwijl ook wapenleveranties uit het buurland Malawi worden gemeld. Sinds het Nkomati-akkoord is er geen verbetering opgetreden in de veiligheidssituatie in het land. Ook wordt het land geteisterd door droogte en voedseltekorten. In Ma puto zelf is er niets meer te krijgen in de winkels. De enige winkels, waar volop gqederen en voedsel te kopen is, zijn de zogenaamde 'dol larshops', waar vooral diplomaten hun inkopen doen. Ook Mozambi- quanen, die harde valuta krijgen opgestuurd uit Zuid-Afrika en Por tugal, de twee voornaamste lan den, waar de voormalige Portugese kolonisten naar toe zijn gevlucht na de onafhankelijkheid in 1975, kunnen daar terecht voor hun noodzakelijke aankooen. Inmiddels is ook de weg tussen Maputo en het buurland Swaziland volledig afgesloten door het optre den van de NMR-rebellen, nadat eerder de weg tussen Zuid-Afrika (NKomati-poort) en Maputo onvei lig is verklaard. Zowel de NMR-woordvoerder in Lissabon als de regering-Machel hebben vorige week verklaard dat in 1985 de beslissing zal vallen over de toekomst van Mozambique. Ma chel heeft 1985 uitgeroepen als het jaar, waarin een definitief einde aan het optreden van de NMR zal worden gemaakt, terwijl de NMR de val van de Frelimo-regering in dit jaar heeft aangekondigd. Waarnemers in Maputo echter menen, dat er veel eerder sprake is van een patstelling. De NMR maakt wel grote delen van het land onveilig, maar heeft bijna geen volkssteun, noch politiek kader. De Frelimo-regering echter kan op zijn beurt weinig doen tegen het geisoleerd optreden van de guerril la's door het ontbreken van een goed uitgerust en opgeleid leger, terwijl het land nagenoeg bankroet is, over geen kader beschikt en ge teisterd wordt door een nu al drie jaren durende droogte. Likoed krijgt zijn zin TEL AVIV - Onder druk van het rechtse Likoed-blok heeft premier Peres van Israël tegen zijn wil inge stemd met de vestiging van zes nieuwe nederzettingen op de be zette westelijke Jordaanoever. De Arbeiderspartij van Peres en de linkse oppositie hebben het princi pebesluit van een deel van het ka binet een provocatie genoemd ten door Taeo Slagter i Jordanië en Egypte, die de afgelopen tijd mogelijkhe den tot vrede in Midden-Oosten hebben afgetast. Bij de, totstandkoming van het kabinet van nationale eenheid, september vorig jaar, werd met de Likoed overeengekomen in de eer ste periode van twee jaar van het kabinet geld vrij te maken voor zes nederzettingen. Maar de Arbei derspartij, die graag een einde wil zien aan de nederzettingspolitiek, dacht dat het niet zo'n vaart zou lo pen en dat Peres in staat zou zijn de omstreden kwestie „politiek" te vertragen. Vijf nederzettingen zijn gepland langs de zogenaamde „Alon-lijn", een denkbeeldige streep op de kaart in een dun bevolkt gebied waarachter Israël ooit eens van plan was zich na epn wapenstil stand met Jordanië terug te trek ken. De meest „provocerende" neder zetting is die in de buurt van He- bron. Een stad in een regio waar veel Arabieren wonen, maar waar zich in de loop der jaren ook veel joodse kolonisten al dan niet legaal hebben gevestigd. Er gaat geen dag voorbij of er zijn moeilijkhe den in deze contreien, vooral van wege de aanwezigheid van een Pa lestijns vluchtelingenkamp. Kolo nisten demonstreren er voortdu rend op uitdagende wijze om de bewoners er uiteindelijk weg te pesten. Jossi Sarid, lid van het Israëli sche parlement voor de beweging voor burgerrechten, heeft premier Peres direct na het bekend worden van het besluit een bijtend tele gram gestuurd. Sarid vraagt de premier, hoe hij nu nog koning Hoessein van Jordanië kan uitno digen om met hem over vrede en een regeling voor het bezette ge bied te komen praten, terwijl nieu we kolonisten er een huis optrek ken. Het voor de „duiven" in het poli tieke kamp genomen bedenkelijke besluit moet nog door het voltalli ge kabinet worden goedgekeurd. Daarna moet een parlementaire commissie voor nederzettingsza ken ermee instemmen. Politieke waarnemers zien in het besluit een nietszeggend gebaar van Peres om de vrede in de broze coalitie van nationale eenheid te bewaren, om door te kunnen gaan met de door de minister-president zelf zo gewenste vredesinitiatieven in het Midden-Oosten. i Nicaragua zijn vuist de PARIJS (API C!r»rinn#> Parr»al: KHOK PHREK (Rtr/UPI) - Cam bodjaanse guerrillastrijders zou den gisteren een tegenaanval inge zet hebben tegen hun drie dagen geleden door Vietnamese militai ren veroverde militaire hoofdkwar tier Ampil, op de grens met Thai land. De niet-communistische strijders van het Nationale Front voor de Bevrijding van het Khmer volk (KPNLF) leverden met auto matische wapens en mortieren fel le strijd met Vietnamese militairen in Ampil. Dit is uit Thailandse mili taire bronnen vernomen. Thailandse en Vietnamese offi cieren bij de grens tussen Cambod ja en Thailand' hebben overeen stemming bereikt over het afbake nen van de grens en de instelling van een strook niemandsland. De Vietnamezen erkenden dat een deel van hun troepen zich op Thai- lands grondgebied bevonden en ze trokken zich terug op Cambod- ridische procedure jaans gebied. Thailand heeft woensdag de secretaris-generaal zaad de Verenigde Naties, Perez de PARIJS (AP) - Corinne Parpalaix, de 23-jarige Franse weduwe die naar de rechter stapte om het bezit op te eisen van zaad van haar overleden man, zal toch geen kind van haar echtgenoot krijgen. uiteindelijk de ju- werd op 28 november geinsemineerd met het haar man, die twee dagen hun huwelijk was overleden. De Cuellar, een nieuwe protestnota inseminatie mislukte en vanwege overhandigd wegens een '.serie de kleine hoeveelheid zaad die be- agressieve daden Dit heeft het schikbaar was kan geen nieuwe Thailandse ministerie van buiten- poging worden ondernomen, landse zaken bekendgemaakt. Volgens het Thailandse ministe rie van buitenlandse zaken zijn in de Golf van Thailand elf Thailand se vissersboten door Vietnam op gebracht en meegenomen naar een Vietnamese marinebasis. Aan boord van de schepen bevinden zich in totaal ongeveer 300 vissers, aldus de mededeling van het mi nisterie. Vietnam heeft de vissers be schuldigd van het schenden van territoriale wateren, zo wordt ge zegd. Thailand heeft officieel nog geen contact met Vietnam opgeno men over het incident. Op de aardbol wonen nu 4,8 miljard mensen NEW YORK (AP) - Aan het be gin van 1985 wonen er op de wereld 4,8 miljard mensen. In het jaar 2000 zullen dat er 6,1 miljard zijn, van wie 80 procent in ontwikkelingslanden zal wo nen. Dat heeft de Verenigde Naties bekendgemaakt. In het tweejaarlijkse rapport over de wereldbevolking con cludeert de organisatie echter dat de groei van de wereldbe volking nog steeds afneemt. Het groeicijfer van de wereld bevolking is sinds 1960 gedaald van 2 procent tot 1,65 procent. In de ontwikkelingslanden is de groei in diezelfde periode te ruggelopen van 2,5 naar 2,0 pro cent. In China was de daling van de bevolkingsgroei het sterkst van alle ontwikkelings landen, van 2,4 naar 1,2 pro cent. In Afrika neemt de bevol kingsgroei, op dit moment 3 procent, nog steeds toe. In het westen van Azië is het groeicij fer, 2,9 procent, stabiel. NEW DELHI - In verband met de rellen tegen sikhs, die uitbraken na de moord op Indira Gandhi op 31 oktober, zijn in de Indiase hoofdstad New Delhi in totaal 1.900 arrestaties verricht. Dat heeft de politie maakt. De arrestaties zijn deze maand verricht in opdracht van i regering van Indira Gandhi's zoon en opvolger Rajiv. Tijdens vier dagen van geweld, na de moord, kwamen meer dan 1.000 mensen om het leven. Ook in andere delen van het land werden honderden sikhs mishandeld en vermoord. 4.000 sikhs die uit de hoofdstad vluchtten, zouden intussen weer naar hun woningen zijn teruggekeerd. In totaal ontvluchtten ongeveer 20.000 sikhs de stad. MEXICO-STAD - Daniel Ortega, nu officieel de president van het sandinistische Nicaragua, heeft zich tijdens zijn beëdiging nogal verzoenend opgesteld ten opzichte van de conservatieve oppositie die het sandinisme van binnenuit en van buitenaf bestrijdt. door Rob Sprenkels Ortega kondigde onder meer een amnestie af voor alle anti-sandinis ten „die de wapens hebben opge pakt". Het lijkt dit keer, in tegen stelling tot bij eerdere amnestie aanbiedingen, dus ook om de lei ders van de contra-revolutionaire groepen te gaan. Ortega riep de contra's op, hun wapens in te leve ren bij de Hondurese en Costari- caanse autoriteiten, om vervolgens onder begeleiding van het Interna tionale Rode Kruis terug te keren naar Nicaragua. Maar dat was niet alles. Spre kend voor een feestelijke menigte van bijna honderdduizend Nicara- guanen en honderden buitenland se genodigden, onder wie verras send genoeg de Cubaanse presi dent Fidel Castro, wiens komst uit veiligheidsoverwegingen tot op het allerlaatste moment geheim was gehouden, beloofde Ortega dat zijn nieuwe regering zich sterk zal maken voor het voortbestaan van de gemengde economie en het po litieke pluralisme, voor de verdedi ging van de vrije meningsuiting en het respect voor de mensenrech ten. Ortega was opvallend mild ten opzichte van de Verenigde Staten. Hij noemde de gesprekken die met Washington worden gevoerd in het Mexicaanse toeristenoord Manza- nillo, een „magnifieke kans" om te kunnen komen tot een normalisa tie van de betrekkingen tussen bei de landen. Desalniettemin waar schuwde Ortega dat er de komen dejaren grote offers zullen moeten worden gebracht om de door Was hington gesteunde contra-revolu tionairen te kunnen bedwingen. „De belangrijkste strijd die moet worden gevoerd, is die voor de vre de", aldus de nieuwe president van Nicaragua, de eerste sinds de revo lutie van 1979. Hij riep de andere Middenamerikaanse landen op, niet te geloven in de „leugen van Washington", als zou Nicaragua een bedreiging zijn voor zijn bu ren. „Wij zullen nooit de aanvaller zijn", zo bezweerde Ortega, die aandrong op „systematische on derhandelingen" onder toezicht van de Contadora-bemiddeling. Britse minister Tebbi t mag weer werken LONDEN - De Britse minister Norman Tebbit (handel en indus trie), die begin oktober ernstig ge wond raakte bij de bomaanslag van de IRA op het Grand Hotel in Brighton, is gisteren voor het eerst i weer in het Lagerhuis verschenen. Parlementsleden van alle gezind ten juichten Tebbit stormachtig toe, toen hij breed lachend naar zijn plaats liep. Minister Hurd (Noord-Ierland) verwelkomde hem namens regering en Lagerhuis, en prees „de moed die hij de afgelo pen weken getoond heeft". Tebbit moest na de bomaanslag van oktober uit de puin van het ho tel worden gegraven, en bleek later aan rug en benen verwondingen te hebben opgelopen. Zijn vrouw raakte eveneens ernstig gewond, en is nog steeds goeddeels ver lamd. De minister van handel en indus trie gold tot de aanslag als de be langrijkste kandidaat voor de op volging van premier Thatcher. Sindsdien zijn daar vraagtekens achter gezet. Vele politici vragen zich af, of Tebbit nu nog wel ge noeg weerstand heeft om voor zijn verdere loopbaan te vechten. Het is zelfs nog onduidelijk of hij zal kun nen doorgaan op het zware depar tement van industrie en handel, hoewel de minister zelf heeft ge zegd daar weer fit genoeg voor te zijn. De afgelopen weken is in de Brit se pers geregeld gesuggereerd, dat Tebbit door mevrouw Thatcher zal worden benoemd tot partijvoorzit ter als opvolger van de weinig aan sprekende John Gummer. Dat zou voor hem niet alleen een rustiger baan zijn, maar de Conservatieve Partij bovendien een aanzienlijk charismatischer voorman geven. PARIJS/LONDEN (DPA/AP) - Een uit zes personen bestaand ge zin in Parijs is woensdagnacht door gasvergiftiging om het leven gekomen. Het gas was uit een de fect fornuis gestroomd. De slacht offers werden werden gisteren te gen het middaguur ontdekt. Nadat de vrouw niet op haar werk was verschenen werd de politie gebeld. Scotland Yard heeft het doden cijfer van de gasexplosie in een Londens flatgebouw vastgesteld op zeven. Pogingen worden voort gezet om tenminste nog één slacht offer onder het puin te vinden. Eer der was van officiële zijde gezegd dat er vijf doden en tenminste drie vermisten waren. ROME - Als optimisme, ambitie en zelfvertrouwen voorwaarden zijn voor een succesvol voorzitter schap van de Europese Gemeen schap, dan heeft Italië in premier Craxi de geschikte persoon. Minis ter-president sinds augustus 1983 (wat opzichzelf al bijna een record is, alleen overtroffen door de twee jaar en drie maanden van het derde kabinet Moro, dat na de verkiezin gen van 1968 aftrad), kan hij zich erop beroemen, de inflatie in het afgelopen jaar te hebben terugge- door Hein ten Kortenaar bracht van 15 tot 10,6 procent. Hij doet dat ook regelmatig, zonder er bij te vermelden hoezeer hij daar bij geholpen werd door de we reldeconomie en hoe ver het Ita liaanse inflatiecijfer nog altijd ligt boven het Europese gemiddelde. Zijn voornaamste ambitie gaat echter uit naar de buitenlandse po litiek, met een speciale voorkeur voor de problemen van het Mid den-Oosten en van de Oost-West verhouding, gebieden die nu een maal spectaculairder zijn dan het alledaags geploeter van de Europe se Gemeenschap. Craxi wordt hier in gesteund door zijn niet minder ambitieuze minister van buiten landse zaken Giulio Andreotti, de man die vorige zomer bijna een di plomatiek incident veroorzaakte door zich in het openbaar uit te spreken voor het gescheiden blij ven van de twee Duitslanden. Ontsteltenis Gezamenlijk zijn ze nog maar kort terug van een reis langs alle Arabische landen, waar zij meer wil tot vrede meenden te zien dan anderen er konden ontdekken. De klap op de vuurpijl was een ont moeting met Jasser Arafat, die ont steltenis bij de regeringspartners teweeg bracht, irritatie in Washing ton en verontwaardiging in Israël: het zag er zelfs naar uit, dat het af gesproken bezoek van de Israëli sche premier Simon Peres zou worden afgelast, maar deze week kon Rome bevestigen, dat het toch, van 18 tot 20 januari, zal doorgaan. In Oost-Europa was het jongste initiatief het bezoek van Andreotti aan Warschau, kort voor Kerstmis. Het was het eerste bezoek van een westerse minister sinds de afkon diging van de staat van beleg en hier waren de spectaculaire ele menten een ontvangst op de Ita liaanse ambassade, waar zowel de Poolse regering als vooraanstaan de vertegenwoordigers van „Soli- darnoscz" waren uitgenodigd, en een bezoek aan het graf van de ver moorde priester Jerzy Popieluszko (waarop de voorgenomen Poolse reis van zijn Westduitse ambtge noot Genscher nog maar kort tevo ren was stukgelopen). Het liefst zou Italië zich bij zulke gelegenheden zien als voorhoede, en nog liever als woordvoerder van de EG, maar een dergelijke vrij brief heeft het van zijn partners nooit ontvangen. Toch valt te ver wachten, dat het tijdens zijn voor zitterschap van de EG pogingen zal doen om zelfstandige Europese ini tiatieven op gang te brengen, zowel voor de vrede in het Midden-Oos ten als voor de ontspanning tussen Oost en West. Kansen Natuurlijk biedt het voorzitter schap in het komende semester grote kansen voor het Italiaanse streven naar de „bella figura", waarbij concrete resultaten pas op de tweede plaats komen. Ongetwij feld voorziet Craxi's programma al bij voorbaat een triomfale afslui ting op de topconferentie van Mi laan in juni aanstaande en zal hij deze triomf, juist zoals Mitterrand met Fontainebleau heeft gedaan, allereerst trachten uit te buiten op het binnenlandse vlak. Toch dient men hierbij niet te vergeten, dat Italië zich alle jaren van het bestaan van de Gemeen schap uiterst Europees gezind heeft betoond en dat het dus inder daad alle krachten zal inspannen om het vastgelopen Gemeen schapsschip weer vlot te krijgen. Dat betekent in de eerste plaats, dat het zich zal inzetten voor de verwezenlijking van de Europese Unie, het plan voor een nieuwe vorm van samenwerking dat vorig jaar door het Europees parlement werd goedgekeurd. Een van de hoofdopstellers was de Europeaan van het eerste uur Altiero Spinelli en tot de voorstemmers behoorden alle Italiaanse afgevaardigden, van Craxi: bella figura. (foto ap> christen-democraten tot en met communisten. In het komende se mester moet de commissie, die in Fontainebleau werd belast met de nadere uitwerking van het plan, haar eindrapport uitbrengen en het zal Italië niet aan de politieke wil ontbreken om het op regeringsvlak aan de orde te stellen. Financiën Op financieel gebied heeft Italië enkele duidelijke ideeën: op de vergadering van de ministers van financiën in april is minister Gio vanni Goria van plan een aantal concrete maatregelen voor te stel len, die gaan van een geleidelijke liberalisering van de kapitaalcircu latie in de aangesloten landen tot een versterking van de ecu, de Eu ropese rekeneenheid die steeds meer de kenmerken van een munt eenheid zou moeten krijgen. Wat de uitbreiding van de Ge meenschap met Spanje en Portu gal betreft: ondanks de geduchte concurrentie, met name op land bouwgebied, is Italië van het begin af voorstander geweest van de toe treding van deze twee landen. Op dit punt heeft de jongste topconfe rentie van Dublin een zware erfenis achtergelaten: de eis van de Griekse premier Papandreou tot onmiddellijke financiering van een bijzondere duur „programma voor het Middellandse Zee-gebied" zal de bemiddelingscapaciteiten van de Italiaanse diplomatie zwaar op de proef stellen. Dit geldt ook voor het ernstige conflict met het Euro pese parlement, dat onlangs wei maanden van 1985 financieel onge dekt had gelaten. Waarschijnlijk de zwaarste taak zal toevallen aan de minister van landbouw Filippo Pandolfi die in maart de vergadering moet voorzit ten waarop het hele functioneren van de Europese landbouw aan herziening wordt onderworpen. Hoe smal de marge is voor een ver hoging van de garantieprijs, is al gemeen bekend, en ook de kwestie van de landbouwoverschotten wordt met het jaar nijpender. Na de gedeeltelijke oplossing van het zuivelprobleem door het vaststellen van produktiequota, vorig jaar, komen dit jaar graan en vlees aan de orde. Pandolfi's posi tie wordt verzwakt door Italie's na latigheden op dit gebied: zo is het het enige land van de Gemeen schap dat tot nu toe verzuimd heeft de voorgeschreven quota aan zijn melkproducenten op te leggen, ter wijl bijvoorbeeld de controle op de olijventeelt en op verwerkingsin- dustriën (tomatenconserven) zo ge brekkig is, dat er alle grond is voor verdenkingen van fraude op grote schaal met EG-subsidies. Grenzen De landbouw is trouwens niet het enige gebied waarop Italië's praktische toepassing van gemeen schappelijke besluiten achterblijft bij zijn theoretisch enthousiasme voor de Europese eenheid. Men hoeft maar aan de regelmatig te rugkerende chaos aan de grenzen te denken, om te weten dat Italië, ondanks herhaalde fraaie beloften, nog steeds geen volledig gevolg heeft gegeven aan de richtlijnen voor vrijheid van goederenvervoer en vereenvoudiging van douane formaliteiten binnen de Gemeen schap. Als het zich in het komende half jaar door zijn vroedschap geprik keld zou voelen hier verbetering in te brengen en als het van de andere kant met zijn oprechte Europese gezindheid ook de minder willige partners zou weten aan te sporen om althans een begin te maken met een oplossing van de meest ur gente problemen, zou het Italiaan se semester al een succes genoemd mogen worden. Bescheidener mis schien dan Craxi het zich voorstelt, maar het is hem wel toevertrouwd om het voor binnenlands gebruik wat fraaier op te sieren. Daarvoor dient hij dan wel tot ju ni in het zadel te blijven, maar hij weet nu al dat die kans groot is. Het halfjaar van Italië's voorzitter schap valt namelijk toevallig sa men met het zogenaamde „witte semester" in de Italiaanse politiek, dat wil zeggen de laatste zes maan den van Pertini's ambtstermijn als president, waarin de grondwet hem verbiedt de Kamers te ontbin den. Dit maakt een kabinetscrisis niet onmogelijk, maar wel veel minder waarschijnlijk, zodat Craxi zich met een gerust hart kan voor bereiden op een nieuwe, nu Euro pese, triomf.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7