PvdA: extra kosten verarming opvangen Subsidie premie-woning door extra's verspeeld Horeca Zeedijk deels open Werknemers visfabriek door gas bedwelmd Twee meisjes verzonnen mishandeling Aspirine verhoogt risico op syndroom Vasolastine mag in pakket ziekenfonds 'Loden kraai' voor Braks Waar lauft een langlaufer heen, die wil weten hoe hoog de sneeuw ligt? Dienstreisjes Naar één van deze reisburo's Breestraat36 in Leiden, Haarlemmerstraat 227 in Leiden of de Van Mandersloostraat 48 in Alphen a/d Rijn. VRIJDAG 11 JANUARI 1985 l'IIMN.'IMH. DEN HAAG (GPD/ANP) - De PvdA vindt dat het kabinet mensen met een minimum uitkering een financiële tegemoetkoming moet geven in de extra verwarmingskosten met het barre winterweer. Het Tweede-Kamerlid Worrell (PvdA) vindt dat het kabinet zich daarover moet beraden. „En daar bij denk ik vooral aan de bejaar den. Gelet op de weersomstandig heden is een extra bedrag voor stookkosten, speciaal voor deze zeer kwetsbare groep, gewenst", aldus het kamerlid. Volgens Wor rell zal dit onderwerp spoedig in het kabinet aan de orde komen. Eerder deze week hebben twee PPR-kamerleden al een beroep op het kabinet gedaan de mensen met een laag inkomen een tegemoetko ming in de verwarmingskosten te geven. De consumentenorganisa ties hebben uitgerekend dat een gemiddeld huishouden per dag on geveer 5 gulden meer kwijt is aan brandstoffen. „Ik schrik als ik hoor dat bejaar den met extra jassen aan zitten te verpauperen. Dan denk ik dat de regering moet kijken of er niet een toezegging gedaan kan worden, zo dat deze mensen het gevoel krij gen: wij hoeven niet het gelag te betalen voor deze strenge winter", aldus het kamerlid Worrell. In Amsterdam krijgen mensen die dreigen te worden afgesloten van gas en-of elektriciteit veertien dagen uitstel als zij de helft van het gebruikelijke maandbedrag con tant betalen. Een actiegroep in de hoofdstad had de gemmenteraad DEN HELDER (ANP) - By een viswerkingsbedrijf in Den Helder is gistermiddag chloorgas vrijge komenDe 31 werknemers van het bedrijf zijn naar het ziekenhuis ge bracht. Vijf van hen moesten er blijven. Zij hebben ademhalings moeilijkheden en liggen aan een infuus. Het chloorgas ontstond tijdens het schoonmaken van de vloeren en spoelmachines. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een bleek middel, dat in jerrycans wordt be waard. Gisteren werd een jerrycan gebruikt, die - naar later bleek zoutzuur bevatte. De vermenging van een restje bleekmiddel met het zoutzuur leidde tot de giftige gas- vorming. De helft van het personeel werd met ambulances naar het zieken huis gebracht. Vijftien personeels leden gingen met eigen vervoer. Na een verblijf van anderhalf uur in het ziekenhuis konden de mees ten in het begin van de avond naar huis. Groente De groenteprijzen zijn als gevolg van de kou tot recordhoogten op gelopen. De prei bracht gisteren op de veiling in Grubbenvorst de re- cordprijs van 6,50 gulden per kilo op. Ook andere wintergroenten, zo als boerenkool, knolselderij en spruiten, brachten zeer hoge prij zen op. In veilingkringen bestaat de ver wachting dat de prijzen nog verder zullen stijgen omdat de handel bij teruglopende aanvoeren grotere af nemers, zoals onder andere de ho reca, toch zal willen blijven be voorraden. Verkeer De wegen in het land waren gis- UTRECHT (ANP) - De klachten over mishandeling, aanranding en verkrachting van pupillen van het kindertehuis van het Leger des Heils, De Huiscamp in Baarn, zijn verzonnen. De twee meisjes die in november bij het Jongeren Advies Centrum (JAC) in Rotterdam met de klacht kwamen, blijken hun verhaal over wantoestanden in het tehuis uit hun duim te hebben ge zogen. Dit om het tehuis gesloten te krijgen en naar huis te kunnen. Dit heeft een onderzoek van de rijksrecherche uitgewezen. De „lei ding van het tehuis treft geen enke le "blaam. Wel is er door alle publi citeit veel schade berokkend aan de goede naam van het tehuis, en dat is een treurige zaak", zo heeft officier van justitie mr R. Behling vandaag op een persconferentie in Utrecht meegedeeld. teren redelijk te berijden. Plaatse lijk was het wel glad, gepaard met mist in Noord-Brabant en Zeeland, en in de middag sneeuwbuien die vanuit het noorden over het land trokken. De grenspost bij Heerlen was geruime tijd gesloten als ge volg van een gekantelde vrachtwa gen op Westduits grondgebied. Bij Valburg kantelde een vracht wagen met varkens toen de chauf feur een slippende auto wilde ont wijken. Twee varkens vonden di rect de dood, elf andere moesten worden afgemaakt. In tegenstelling tot het rustige beeld op de snelwegen was het bij het openbaar vervoer erg druk. Bij de haltes moesten soms passagiers achter blijven, omdat de bussen overvol waren. Dit ondanks het in huren van honderd touringcars om het extra passagiersbod op te kun nen vangen. Bij NS konden verdere vertra gingen worden voorkomen. De wachttijden bij de spoorwegen en het streekvervoer varieerden van een paar minuten tot hooguit een kwartier met enkele uitschieters. De kortere treinstellen konden het reizigersaanbod wel aan, maar ze zaten propvol. UTRECHT (GPD) - Er is op dit moment geen aanleiding om ook in Nederland in de bijsluiters van as pirine te wijzen op de gevaren van het syndroom van Reye. Deze ziek te, die vaak dodelijk is, kan bij kin deren optreden na een virusinfec tie zoals griep of waterpokken. Vermoed wordt dat een in aspirine aanwezige stof de kans op het syn droom vergroot. Het syndroom van Reye komt in Nederland uiterst zelden voor. Per jaar lijden ongeveer vijf kinderen eraan. Na enkele ongevallen in de Verenigde Staten is het daar de be langrijkste reden voor opname van kinderen in het ziekenhuis. Bij het syndroom van Reye houdt de lever op te functioneren, er treedt ver vetting op en er wordt een grote hoeveelheid ammoniak gevormd. Hierdoor worden de hersenen aan getast en stopt de ademhaling. Volgens de kinder- en intensive- care-arts A. J. van Vught van het Utrechtse Wilhelmina Kinderzie kenhuis wordt sinds een paar jaar vermoed dat er een relatie bestaat tussen de in aspirine aanwezige stof acetylsalicylzuur en het Reye- syndroom. „In de Verenigde Staten is uit onderzoek gebleken dat het syn droom veel vaker voorkomt onder kinderen die salicylaten (middelen als aspirine) slikken dan onder kin deren die dat niet doen. Nu is het wel zo dat het syndroom van Reye voorkomt na een virusinfectie en dat bij een virusinfectie vaak sali cylaten worden voorgeschreven". Een van de medicijnen waarin acetylsalicylzuur zit. is Sinaspnl, het kinderaspirientje. Van Vught: „In een hele Sinaspril zit 80 mg, WASHINGTON (UPI/AFP) - De Amerikaanse minister van gezondheid, Margaret Heckler, heeft de geneesmiddelenfabrikanten verzocht op de verpakking van aspirine de waarschuwing aan te brengen dat het mid del niet mag worden gegeven aan kinderen die griep of waterpokken hebben. Deze patientjes lopen namelijk het risico dat zij door aspirine het gevaarlijke syndroom van Reye krijgen. Het syndroom van Reye is een kinderziekte die na een virusinfectie als waterpokken of griep kan optreden. De symptomen beginnen met hevig braken en dikwijls koorts, gevolgd door ernstige spierkrampen en coma. Ongeveer 20 tot 30 procent de slachtoffers sterft. maar kinderen krijgen vaak slechts een halve voorgeschreven. Dat is dus heel erg weinig. Maar als er een relatie is tussen het slikken van Si naspril en het syndroom van Reye. dan is het verbazingwekkend hoe weinig de ziekte hier voorkomt. Zeker als je ziet hoeveel Sinaspril er, ik zou haast zeggen „gevroten" wordt. Van Vught is er niet voor om ook in Nederland een waarschuwing in de bijsluiter op te nemen. „Op de eerste plaats komt het syndroom van Reye hier uiterst zelden voor en we zijn er zó op gespitst dat ik de mogelijkheid uitsluit dat we een geval gemist hebben. Bovendien wordt de relatie met aspirine ver moed, maar is die niet hard te krij gen". De oorzaak van het syndroom van Reye is onbekend. Volgens Van Vught moet niet in eerste in stantie gedacht worden aan één ziekte, maar aan een heleboel die zich op dezelfde wijze uiten. Wel is bekend dat er bepaalde stofwisse lingsziekten zijn die niet van het syndroom te onderscheiden zijn. Sneeuwvrij De Echte Nederlandse Fietsen- rijders Bond wil dat de fietspaden beter worden schoongeveegd. De fietser moet zwoegen door de sneeuw die is weggeschoven voor auto's, aldus de ENFB. De Stichting Consument en Vei ligheid adviseert de mensen om de stoep sneeuw- of ijzelvrij te hou den om ongevallen te voorkomen. Vorig jaar werden 4800 mensen in ziekenhuizen behandeld als gevolg van valpartijen. Van hen gleden 4230 uit op de stoep. Tien procent van de slachtoffers werd opgeno men in een ziekenhuis. De letsels betroffen in hoofdzaak fracturen, verdraaiingen van ledematen en keuzingen. DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Van der Reijden (WVC) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat vasolastine wat hem betreft bin nenkort voor rekening van het zie kenfonds mag worden voorge schreven. Dat gebeurt mede naar aanleiding van twee moties die de Kamer vorig jaar aanvaardde. Vasolastine geeft baat aan dui zenden hart- en vaatpatiénten. Tot dusver kon het slechts met toe stemming van het ziekenfonds worden verstrekt. Vasolastine staat nu nog op een bepaalde lijst van medicijnen, waarvoor ziekenfondsen goedkeu ring moeten geven. Bij de fondsen bestaat geen eenduidigheid over de te volgen lijn, zodat vooral met vasolastine veel problemen voor komen. Over het algemeen zijn de ziekenfondsen tot dusver geen voorstanders geweest van opne ming van dit middel in het pakket. Overigens is nog steeds een on derzoek aan de gang naar de ge neeskrachtige werking van dit middel. DEN HAAG (ANP) - De stichting Kritisch Faunabeheer heeft minister Braks (landbouw) de 'loden kraai' toegekend, omdat hij weigert zich in te zetten voor een rationeel en verantwoord natuurbeschermingsbeleid, al dus de stichting. De bewindsman krijgt de prijs omdat hij een aantal „ongekend treurige beslissingen" heeft genomen met betrekking tot de jacht. Hij heeft besloten in verband met de extreme weersomstandighe den met ingang van vrijdag de jacht gedeeltelijk te sluiten. Maar ondanks dat de sterfte onder vooral sommige vogelsoorten al ernstige vormen aanneemt, acht hij het zonder verdere motivatie verantwoord op een achttiental soorten zoogdieren en vogels te blijven jagen, aldus de stich ting. Bovendien is tegelijk met de afgekondigde gedeeltelijke sluiting, de jacht per 1 januari geopend verklaard op twee tot op heden beschermde meeuwensoorten, de zilvermeeuw en kokmeeuw. Dit tegen het advies in van vele natuurbeschermingsorganisaties, de Natuurbeschermingsraad en zijn eigen ambtenaren van natuurbehoud, aldus Kritisch Faunabe heer. ADVERTENTIE Zo'n langlaufer hoeft niet ver te zoe ken. Want ook hier in de buurt zit zo'n uitste kend Holland International Reisburo. Daar kunnen ze u snel een kompleet overzicht geven van hoe de situatie is in uw favoriete wintersportgebied. En uiteraard bent u er ook welkom voor alle andere reis- en vakantie-aangele genheden. VLISSINGEN - Over besneeuwde wegen in de buurt van Vlissingen vond gisteren het transport plaats van een gigantisch reactorvat. Het vat was per schip uit Japan aange komen en moest over de weg naar een raffinaderij worden vervoerd. Het gevaarte weegt ruim 800.000 kilogram, heeft een lengte van 40 meter en een doorsnede van ruim 6 meter. Op smalle wegen was het vooral in de bochten passen en me ten voor de chauffeur. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - Het college van B en W in Den Haag heeft in 1983 en 1984 160.000 gulden aan buitenlandse dienstreizen uitgege ven. Dat antwoordt burgemeester Schols op vragen van het raadslid Verduyn Lunel (Links Den Haag). De duurste reis (40.000 gulden) betrof een twaalfdaags bezoek van de burgemeester, zijn vrouw en twee wethouders aan de Verenigde Staten en Canada. Goede tweede was een reis van ruim 22.000 gul den van wethouder Vink naar Jui- galpa (Nicaragua), waarmee Den Haag een stedenband onderhoudt. AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam stemt ermee in dat vier Chinese restaurants en een snackbar op de Zeedijk weer na acht uur 's avonds open gaan. Mocht echter blijken dat er in die bedrijven toch concentraties drugsverslaafden en -handelaren komen dan zullen B en W de Raad van State alsnog verzoeken de be drijven weer te mogen sluiten. Dit zei drs. J.A.J. Johannisse, ambtenaar van de afdeling algeme ne zaken van de gemeente Amster dam, gisteren tijdens de behande ling door een speciale commissie van het gemeentebestuur van de bezwaarschriften die een aantal restaurant- en snackbarhouders op de Zeedijk tegen de sluitingsmaat regel had ingediend. B en W trokken begin december vergunningen voor avondverkoop in van alle zogenoemde alcohol vrije bedrijven op en rond de Zee dijk omdat ze dienden als uitvals basis en vluchthaven voor de ver slaafden en handelaren die zo het samenscholingsverbod op de Zee dijk wilden ontduiken. Vier exploi tanten van Chinese restaurants en een snackbarhouder gingen tegen de sluiting in beroep bij de Raad van State. Die bepaalde dat de sluiting slechts gehandhaafd mocht blijven tot gisteren, de dag van de behan deling van de bezwaarschriften door de bestuurscommissie. De raad is van mening dat de gemeen te Amsterdam de maatregel wel heeft mogen nemen, maar te wei nig rekening heeft gehouden met de belangen van de getroffen be drijven en geen contact daarmee heeft opgenomen over de schade. Als de gemeente die belangen heeft afgewogen kan zij bij de Raad van State weer een verzoek indienen de schorsing van de maatregel op te heffen. Voorlopig zullen B en W dat dus niet doen. Volgens gemeente woordvoerder Johanisse blijkt uit gegevens van de politie over het af gelopen jaar dat er zich bij de vijf betrokken bedrijven niet of nau welijks incidenten hebben voorge daan. Anders ligt dat voor een „af haalchinees" aan de Prins Hen drikkade. Hierover heeft de Raad van State nog geen uitspraak ge daan. De eigenaar ervan heeft in middels wel een bezwaarschrift in gediend. Johanisse zei dat er zich rond dit bedrijf vorig jaar wel veel inciden ten hebben voorgedaan. Het mag weer na acht uur open zijn, maar de gemeente zal zich tot de Raad van State wenden om het weer ge sloten te krijgen. Overigens heb ben nog zeven horeca-bedrijven in middels een bezwaarschrift inge diend. DEN HAAG - „Wie maar 1 gul den over de maximaal toegesta ne stichtingskosten heen gaat, kan de premie verspelen", staat er waarschuwend in het folder tje van het ministerie van volkshuisvesting over premie- A woningen. door Runa Hellinga Ondanks die waarschuwing kwamen tientallen eigenaren van premie-A woningen in de gemeente Bergambacht zwaar in de problemen. Staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) wil de hun toegekende subsidie terugvorderen omdat de bouw van hun huis te duur is uitge vallen. De stichtingskosten (de kos ten van de bouw) van een pre- mie-A-woning mogen niet meer dan 132.000 (in de Rand stad 142.000) gulden bedragen. Wordt dat bedrag overschre den, dan is de eigenaar van het huis in een klap zijn hele subsi die van 30 tot 50 duizend gul den kwijt. Wat precies tot de stichtings kosten moet worden gerekend, is een punt waar aannemers, makelaars en woningbouwve- reningen steeds mee worstelen. Bovendien veranderen de re gels af en toe. Zo werden pla vuizen in de woonkamer een aantal jaren geleden wel en te genwoordig niet meer tot de stichtingskosten gerekend. „Voor gewone burgers onbe grijpelijk", noemt de Bergam- bachtse burgemeester P. J. Huijbrecht de regeling van de stichtingskosten. Waarom bij voorbeeld plavuizen in de ka mer niet, en tegels in de badka mer wel tot de stichtingskosten worden gerekend, is hem niet duidelijk: „En de ambtenaren in Den Haag volgens mij ook .niet". Volgens woordvoerder Scheer van het ministerie van volkshuisvesting is de situatie voor de koper van het huis he lemaal niet zo onduidelijk: „Wij besluiten dat iemand in aan merking komt voor een pre- mie-A-woning op basis van het bestek van de aannemer. Als dat bestek helemaal wordt ge volgd, kan de koper niets over komen. Als de zaak dan duur der uitpakt, heeft de aannemer zich niet aan zijn prijsopgave gehouden en kan de koper daartegen in verweer gaan. Als de stichtingskosten volgens het bestek te hoog zijn, komt de ko per bij voorbaat al niet voor de premie in aanmerking". Zolang het opgegeven bestek wordt aangehouden, kunnen er geen problemen ontstaan. Onder de stichtingskosten vallen overigens niet alleen de directe bouwkosten. De grond- kosten, het arbeidsloon (ook als het huis zelf wordt gebouwd), de architectenkosten, toezicht tijdens de bouw, centrale ver warming en vaste installaties zoals een lift, de aansluitkos ten, legeskosten, overdrachts belasting, notaris- en make- laarskosten, renteverlies en eventuele bouwrente worden er ook toe gerekend. Maar dat zijn niet de kosten waarmee mensen de fout ingaan. Dat zijn de directe bouwkosten, die ho ger uitpakken omdat mensen achteraf toch liever een fraaiere keuken hebben. De aannemer moet de wo ning volgens de bouwverorde ning uiteindelijk bewoonbaar opleveren. Alle kosten die daar voor moeten worden gemaakt, vallen onder de stichtingskos ten en zijn in het bestek opge nomen. Een kale afgewerkte vloer in de woonkamer is in principe bewoonbaar, maar een onbetegelde badkamervloer niet, want dan lekt het water door de kieren. Een vloerbe dekking in de kamer is dus niet echt nodig en telt daarom niet mee in de stichtingskosten. Plavuizen in de kamer worden als vloerbedekking be schouwd. Tussen kale betonmuren kan men niet wonen, vindt de bouwverordening en schrijft daarom voor dat muren altijd moeten worden afgewerkt. Als iemand een heel duur behang op de muren wil voordat het- huis is opgeleverd, verhoogt dat dus de stichtingkosten. In de meeste gevallen wordt een huis echter opgeleverd met een of ander goedkoop bouwbe- hang dat na een tijd, wanneer de muren goed droog zijn, door het definitieve dure behang wordt vervangen. Tegenwoordig geldt dat alle verbeteringen en extraatjes die in een nieuw huis worden aan gebracht voordat de bewoner er officieel in woont (dat wil zeggen dat hij op zijn nieuwe adres ingeschreven moet staan) onder de stichtingkosten val len. Na die dag kan de bewoner veranderen wat hij wil. Hij mag dan een tweede wc laten plaat sen, een dure keuken laten in bouwen of de duurste tegels op de muur zetten zonder dat het ministerie zich er verder mee bemoeit. Daarmee is de regeling al veel soepeler geworden, want vroeger mochten er tien jaar lang geen extra voorzieningen in het huis worden aange bracht. De meeste mensen zul len echter geen geld hebben om zo kort na de bouw dure verbouwingen uit te voeren. Het is overigens niet zo, dat veranderingen binnen het be stek helemaal onmogelijk zijn. Zolang de extra kosten de toe gestane stichtingskosten niet overschrijden, kan de keuken best wat mooier worden uitge voerd of een tweede wc bij de slaapkamers worden geplaatst. Het zal dan vaak een kwestie van kiezen zijn: een trap van een goedkopere houtsoort in ruil voor duurdere tegels in de keuken bijvoorbeeld. De controle van het ministe rie of mensen zich aan het op gegeven bestek houden, is niet waterdicht, geeft men toe. Maar als de fraude wordt ontdekt (ook na een paar jaar), dan volgt onherroepelijk terugvordering en moet een koper voor duizen den over de brug komen, er nog van afgezien dat hij de premie die hij nog te goed had. kwijt is. Scheer: „We hebben ergens een grens moeten stellen en aan die grens houden we ons". Voor kopers van een premie-A-wo- ning, die vaak lage inkomens hebben, zal terugbetaling van de premie in veel gevallen bete kenen dat ze hun huis moeten verkopen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5