LEIDSCH DAGBLAD 27.' ABOP dreigt met stoppen basisscholen Toestand scheepvaart de dag beroerder met Voor een tientje véél wijzer Gifgas ontsnapt uit 'veiligste' explosievenfabriek ter wereld BRISTOL Brinkman bereid de boetes te verlagen 9Star Wars ook voor Europa BREAK Bundeling krachten bij regionale omroep LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 11 JANUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37599 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J W. E Metselaar A$. hoofdredacteur: R. D Paau* HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Loden Voor M m colofon DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) is bereid te bekij ken of de door hem opgelegde boe tes aan de omroeporganisaties we gens overtreding van de reclame- richtlijnen verlaagd kunnen wor den. „Als de argumenten in het be zwaarschrift van de omroepen re delijk zijn, zal ik dat serieus over wegen", aldus de bewindsman vanmorgen voor de VPRO-radio. De minister heeft de omroepen in totaal een bedrag van 2,3 miljoen gulden aan geldstraffen opgelegd. In december kreeg hij van de meerderheid van T\veede Kamer het fiat voor deze sancties, maar er waren wel bezwaren tegen de hoogte van de boetes. De minister ontkende dat de om roepen door het opleggen van boe tes onvoldoende geld overhouden voor het maken van goede pro gramma's. „Er is genoeg geld in Hilversum. Het is een vrije keuze wat de omroepen met dat geld (900 miljoen gulden per jaar) doen. Het is een normale bedrijfseconomi sche vraag om te overwegen of de verhouding tussen mensen en ma teriaal, tussen binnen- en buiten landse programma's die gebracht worden, juist is. Dat heeft niets met programmatische inmenging van mijn kant te maken". KARLSKOGA -In een schoolge bouw nabij de No- bel-fabriek in het Zweedse Karlsko- ga verlenen art sen eerste hulp den, die zwavel- zuurdampen ina demden. Tot nu toe zijn er geen meldingen van slachtoffers, die er ernstig aan toe zijn. Wel veroorzaakte de ontsnapping van het gifgas pa niek onder de in woners van het stadje. (foto epu) KARLSKOGA (AP/UPI/AFP) - Driehonderd inwoners van het stadje Karlskoga in Zweden heb ben vandaag hun huizen moeten verlaten nadat zich een gaswolk van zwavelzuur had gevormd dat uit een nabijgelegen fabriek was weggelekt. Tot de evacuatie was opdracht gegeven door de autoriteiten om dat het gasvormige zwavelzuur in de wijk bij de fabriek bleef hangen. De Zweedse televisie onderbrak gisteravond het normale program ma om het lek te melden en de be woners te verzoeken binnenshuis te blijven en deuren en ramen ge sloten te houden. Zeker tien mensen die zwavel- zuurdampen inademden moesten in het ziekenhuis worden behan deld. In Karlskoga, 200 km ten westen van Stockholm, wonen 36.000 mensen. De gaswolk heeft een omvang van drie vierkante kilometer. „Om dat het op de grond koud is en ho gerop warmer, ligt het gas als een deken over de stad", aldus een me dewerker van het Zweeds meteo rologisch instituut. Rokend zwavelzuur, ook wel fors-fabriek. Bofors is de grootste Zweedse fabrikant van wapens en chemische produkten, waaronder explosieven. De fabriek in Karls koga is genoemd naar Alfred No bel, de uitvinder van het dynamiet. Op de fabriek in Karlskoga werken duizend mensen. Bij een ontploffing in 1977 van het zeer instabiele nitroglycerine kwamen in Karlskoga drie mensen om het leven en werd aanzienlijke schade aangericht. In zijn jongste jaarrapport noem- oleum genoemd, kan blijvende de Bofors de fabriek in Karlskoga schade veroorzaken aan longen en luchtwegen. Het gif ontsnapte als gevolg van een stukgevroren leiding bij de Bo- „het modernste explosieven-be drijf ter wereld zowel wat betreft technologie als veiligheid en be scherming van het milieu". Levi's 'Commando twill pantalon ii beige en grijs. Maten 28 - 36 Winkelpr. 129,95 0PRUIMPRIJS Leiden - Lange Gracht 5 (naast Oigros) tel. 071 142864 donderdag koopavond DEN HAAG (GPD) De grootste onderwijsvakbond. de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP), dreigt de invoering van de basisschool stop te zetten. Het bestuur van de bond vindt dat er te weinig extra banen in het nieuwe basisonderwijs beschikbaar komen. Van de ruim 1100 extra arbeids plaatsen die door staatssecretaris Van Leijenhorst (onderwijs) zijn toegezegd, dreigen er volgens de bond 700 in het niets te verdwij- Meer dan de helft van de scholen heeft grote problemen met de in voering van de basisschool per 1 augustus dit jaar. Zonder voldoen de extra arbeidsplaatsen wordt tij dige invoering voor deze scholen een onmogelijkheid, aldus het be stuur van de ABOP in een vanmor gen uitgegeven verklaring. Om de invoering van het basis onderwijs wat soepeler te laten verlopen, heeft het ministerie van onderwijs 1156 extra arbeidsplaat sen toegezegd. Volgens de bond is dat, zeker gezien het feit dat 20.000 leerkrachten zonder werk zitten, een verstandige maatregel. Van de uitvoering ervan dreigt echter bitter weinig terecht te ko men. Volgens de bond wil Van Leijenhorst van de toegezegde 1156 arbeidsplaatsen er maar 400 „echt" toekennen. Het ministerie van onderwijs bestrijdt dit. „Er is geen sprake van dat er minder dan het beloofde aantal arbeidsplaat sen wordt toegekend. Tijdens over leg met de bond volgende week over de rechtspositie van leraren zal ook over het aantal arbeids plaatsen met de ABOP worden ge sproken", aldus een woordvoerder. Als de door het ministerie be loofde extra faciliteiten niet volle dig worden toegekend, zal het be stuur van de onderwijsbond in maart aan de ledenvergadering vragen om de invoering van de ba- DEN HAAG - Op het Catshuis ontving premier Lubbers vanoch tend Paul Nitze, voorheen leider van de Amerikaanse onderhande lingsdelegatie in Genève. Nitze was deze week aanwezig bij de gesprek ken in Genève tussen de Ameri kaanse minister Shultz en diens Sowjet-collega Gromyko. Tijdens een werk-ontbijt, waarbij ook mi nister Van/den Broek buitenland se zaken) en de Amerikaanse am bassadeur Paul Bremer III aanwe zig waren, werd gesproken over het resultaat van de Amerikaanse- Russische gesprekken Bij de foto: minister Van den Broek tweede van links) met naast hem premier Lubbers, Paul Nitze geheel rechts) met naast hem de Amerikaanse ambassadeur. Hans van Mierlo gelooft nog steeds in de toekomst van D'66. PAGINA 15 Subsidie premiewoning kan door extraatjes wor den verspeeld. PAGINA 5 Italië ambitieus voorzitter van de Europese Gemeen schap. PAGINA 7 Kabinet wil af van de ADM-order uit Peru. PAGINA 9 Tjaart Kloosterboer pro beert het optimisme van de Nederlandse schaat stere wat te temperen. PAGINA 11 noemt dat „een zware beslissing' omdat de bond al vanaf 1963 heeft gepleit voor de samenvoeging van kleuter- en lager onderwijs. Hazerswoude (R-D) Leiderdorp Leiderdorp Lelden Lelden Rijndijk 280a v. Diepeningenlaan 9 Karolusgulden 1 Herenstraat 97 v. Vollenhovenpln. 358.000,- k.k. 459.000,- k.k. 274.000,- k.k. 92.000,- k.k. 86.000,- k.k. zaterdags geopend van 11.00 tot 16.00 l Tel. 071-149147 071-124691 071-123183 WASHINGTON (AP) - De Verenigde Staten willen dat de Europese bondgenoten mee werken aan het onder- sisschool te stoppen. Het bestuur zoek voor het omstreden Star Wars programma. De VS zouden de bondgenoten daartoe al hebben uitgeno digd, aldus de Westduitse parlementariër Jürgen To- denhöfer die op bezoek is in Washington en daar onder anderen heeft gesproken met de Amerikaanse minis ter Caspar Weinberger (de fensie). Europa heeft zich steeds kritisch tegenover een ruimtewapen opge steld. Alle bondgenoten zijn er op tegen, hoewel Groot-Brittannië vindt dat de mogelijkheden wel mogen worden onderzocht. Minister Shultz (buitenlandse za ken) heeft het Amerikaanse Con gres gisteren gezegd dat de steun voor onderzoek op het gebied van ruimtewapens en voor de statione ring van MX-raketten onontbeer lijk is voor het welslagen van de onderhandelingen. Het Sowjet- persbureau TASS heeft een over het geheel genomen positief com mentaar geleverd op wat president Reagan woensdag op een perscon ferentie zei over het akkoord van Genève. Het Kremlin wees er giste ren echter tevens op dat er alleen voortgang in onderhandelingen kan worden geboekt, als beide par tijen zich strikt houden aan alle on derdelen van het akkoord. Het po litbureau stemde unaniem in met het akkoord, meldde TASS. Dit na dat het bureau, het belangrijkste beleidsbepalende orgaan in de Sowjet-Unie, een toelichting had gekregen van minister Gromyko. PARDOEZAI morgenavond Doezastraat 43, Lelden Eén op de zes vrouwen wel eens verkracht LONDEN (AP) - Een op de zes vrouwelijke inwoners van Lon den is wel eens verkracht. Dit blijkt uit de resultaten van een enquête van de Londense groep Vrouwen tegen Ver krachting. In de meeste gevallen was de dader de echtgenoot of vaste vriend, een kennis of een colle ga van het werk. Ruim een der de van de 1236 vrouwen, die een vragenlijst invulden, werd verkracht door een vreemde. Bijna de helft van de ver krachtingen vond plaats in de woning van het slachtoffer of van de dader, aldus de enquête uitkomsten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Alle lokale en regio nale omroepen in Zuid-Holland (behalve 'Rijnmond') zullen sa mengaan in de 'Stichting regionale omroep Holland-West' en zo een tweede regionale omroep in de provincie vormen. 'Radio Rijnmond' draait al enige tijd als volwaardige regionale om roep. In de nieuwe stichting willen de bestaande Omroep West (Den Haag en directe omgeving) en Om roep Holland samen een tweede provinciale regionale omroep ge stalte geven. Omroep Holland is vorig jaar opgericht als samenwer kingsverband van zes organisaties. Enige tijd sneeuw Veel bewolking en tijdelijk sneeuw. Minimumtemperatuur omstreeks min vijf graden. Middagtemperatuor van nul graden aan de kust tot min drie in het binnen land. Matige wind uit richtingen tussen west en noord. 12 januari 1985 Zon op: 08.44 uur, zon onder: 16.54 uur. Maan op: 23.53 uur, maan onder: 11.41 waaronder Omroep Rijnland en het omroepinitiatief Alphen en omstreken. In het provinciehuis in Den Haag vertelden vertegenwoordigers van de beide omroepen gistermiddag dat ze de krachten willen bunde len. De twee organisaties zijn door provinciebestuurder I. Günther bij elkaar gebracht. De besprekingen die tot de fusie hebben geleid heb ben ruim een halfjaar in beslag ge nomen. Met name het punt van de vertegenwoordiging van de kleine re lokale omroepen in de nieuwe stichting lag gevoelig, maar is vol gens Frans Vanderwilt (Omroep West) en Theo Roes (Omroep Hol land) bevredigend opgelost. Overi gens zullen de bestaande omroe pen die nu van de kabel gebruik maken om (incidenteel) uit te zen den niet verdwijnen. Er zullen in de toekomst concrete afspraken worden gemaakt om - als de twee de grote provinciale omroep Hol land-West er eenmaal zal zijn - el kaar niet in de wielen te rijden. Zo zullen uitzendtijden, redactionele samenwerking, uitwisseling van programma's en gebruik van stu dio's gezamenlijk worden gere geld. De nieuwe regionale omroep mikt op een uitzendtijd van drie uur per dag met gebeurtenissen uit diverse delen van de provincie. De kleinere lokale omroepen zouden punt dat er in Zuid-Holland slechts die onderwerpen voor hun eigen één provinciale omroep kan zijn. gebied uitgebreider kunnen uit- Hoe de omroepen moeten wor- werken, binnen de gestelde drie den betaald, is nog onduidelijk, uur. Mogelijk worden er er per provin- Het woord is nu aan het provin- cie opcenten geheven op de om- ciebestuur om er bij minister roepbijdrage die de burgers beta- Brinkman (welzijn, volksgezond- len. Die zouden maximaal dertien heid en cultuur) op aan te dringen gulden per jaar mogen bedragen, een tweede regiobale omroep in Een bedrag dat gezien het grote Scheepvaart Zuid-Holland toe te staan. In te- aantal inwoners van Zuid-Holland genstelling tot zijn voorganger voldoende zou zijn om zelfs drie stelt de minister zich op het stand- regionale omroepen te financieren. DEN HAAG/UTRECHT/ DRIEBERGEN (ANP/ GPD/AFP) - Er waren van ochtend weinig problemen voor het verkeer. De wegen waren over het algemeen goed te berijden, al kwam er plaatselijk mist voor. Trei nen en bussen reden op tijd of met lichte vertraging. Door de strenge koude en slechte toestand van de wegen konden de ze week nauwelijks tot geen rij-ex amens worden afgenomen. „Er is echter geen sprake van plannen voor een algehele afgelasting van de rij-examens", aldus een woord voerder van het CBR. Het niet-doorgaan van rijproe ven treft per dag ongeveer driedui zend kandidaten. Zij kunnen als nog examen doen in de week van 11 tot en met 17 februari. Maar zij moeten dan wel in kon vooi varen. Vooral in het midden van het land worden schippers door dicht gevroren sluizen of wateren belet hun werk te doen. Bij Culemborg keren schepen om, de ijsschotsen maken verder varen te riskant. Een bijkomend probleem van de niet-werkende stuwen is het feit dat de waterstand zeker een meter zal dalen en dat de stroming in het water toeneemt. De grotere sche pen kunnen dan niet meer varen in verband met de diepgang en de kleinere scheepvaart ligt stil omdat de drijvende ijsschotsen te gevaarlijk zijn. De schepen die zich tussen de betrokken stuwen bevinden, krij gen 24 uur de tijd om weg te ko men. Dit is noodzakelijk omdat an ders het gevaar bestaat dat de bo ten worden kapot gedrukt door het stromende ijs. Buitenland Ook elders in Europa levert het winterweer grote problemen op. In Frankrijk heeft de kou minstens 41 mensenlevens gekost, voorname lijk onder daklozen en ouderen. Het Franse leger heeft honderden veldbedden opgesteld in Parijse trein- en metrostations. In het oos ten van Frankrijk daalde de tempe ratuur tot 31 graden onder nul. In IJsland daarentegen was er sprake van lenteweer met temperaturen tot tien graden boven het vries punt. (Zie verder pagina 5) Beleef een andere vorm van ontspanning: CASINO "BOULEVARDHOTEL" NOORDWIJK Koningin Wilhelminaboulevard 24 - Noordwijk - Tel. 01719-16511/12710 24-er observatieroulette "GOLDEN TEN" In de sfeervolle speelzaal met haar vijf speeltafels kunl U kennismaken met dit fascinerende spel, waarbij U ongetwijfeld voorzien zult worden van de nodige drankjes en hapjes welke gratis aan u worden verstrekt. Vrijdag en zaterdag grandioos koud buffet Het Casino is dagelijks vanaf 14.00 uur geopend Door de aanhoudende vorst wordt de situatie voor de scheep vaart met de dag beroerder. De se cundaire vaarwegen zijn vrijwel nergens in Nederland meer te be varen. In alle provincies zijn voor kanalen en kleinere rivieren vaar- geboden ingesteld. Ook op de grotere vaarwegen gaat de situatie er slecht uitzien. In de rivieren de Rijn, Lek, Maas, Waal en IJssel krijgen de schippers hun boten met steeds meer moeite door de heviger wordende ijsmas sa's. Scheepvaartverkeer op de Ne- derrijn en de Lek is vanaf vandaag onmogelijk omdat de stuwen bij Hagestein, Amerongen en Driel buiten werking zijn gesteld. De stuwen gaan omhoog en blijven daar. Op die manier probeert men van het ijs af te komen door het naar zee te laten afdrijven. Op het IJsselmeer moesten gis termiddag zelfs de ijsbrekers in de thuishaven blijven. Alleen de grote tankers komen dan nog vooruit. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement Noteer mij voor een kwartaalabonnement ((65,701. voor het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel i de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1