Van Mierlo's geloof in een tanend D'66 Schillebeeckx komt Vaticaan tegemoet Brazilië wil als leider 'n tovenaar VRIJDAG 11 JANUARI 1985 PAGINA 15 'We hebben altijd meer gelijk gehad dan we konden waarmaken' Hans van Mierlo heeft de laatste tijd niets of niemand in zijn omgeving opgemerkt. Er moest een verhaal ko men voor de nieuwjaarsbijeenkomst van D'66. Het zat wel in het hoofd, "maar het werd geen inkt". Vorige week zaterdag, op de partijbijeenkomst in Arnhem, wist hij honderden partijgenoten tot grote geestdrift te brengen met het verhaal dat op het laatste moment toch uit de pen wilde komen. Sindsdien lukt het niet meer om de de publiciteitsmedia op een af stand te houden. Daarvoor was het verhaal te opval lend. Bovendien is hijzelf het middelpunt van interes sante speculaties over het leiderschap van D'66. Dat laatste noemt hij zeer onwaarschijnlijk. Ten eer ste vindt hij dat er in D'66 andere mensen rondlopen die het zouden kunnen. Ten tweede heeft hij er om per soonlijke redenen geen animo voor. Slechts in het aller uiterste geval, als het onmogelijk zou zijn om nee te zeggen, zou hij een ander standpunt overwegen. Daar komt zijn antwoord ongeveer op neer. Een soort 'neen tenzij', zoals zijn partij zich ook heeft opgesteld in de discussie over nieuwe kernwapens. De discussie over het leider schap is by Van Mierlo niet favo riet vanwege het stempel dat de Democraten vroeger al opge plakt hebben gekregen. Het heette toen dat bij D'66 alles om de verpakking ging en dat de in houd niets voorstelde. Dat het zeeppoeder was. Opland maakte afgelopen week een spotprent van een D'66-waspoederpak naar aanleiding van Van Mierlo's toe spraak in Arnhem. Het ontlokt Van Mierlo de venijnige opmer king dat die tekenaar tegenwoor dig zeer voorspelbaar is gewor den: het was eind vorige week al te verwachten dat die tekening eraan stond te komen. Stevig applaus Ondanks of dank zij de specu laties over het toekomstig leider schap kreeg Van Mierlo in Arn hem een uitermate stevig ap plaus. Voor een deel ongewijfeld bedoeld als aansporing om de aangeslagen gelederen voor te gaan op de weg naar nieuwe - triomfen. Achteraf zegt hij over de reacties die hij in de Gelderse hoofdstad kreeg: „Ik ben eigen lijk beduusd dat mensen bijna met een persoonlijke bewogen heid reageerden. Ik bracht ver moedelijk iets naar voren dat ze zelf duidelijk voelden. Ze her kenden die gevoelens bij zich zelf. Voor mij was dat een grote geruststelling". Hij zegt dat hij daarover van te voren onzeker was. „Het had net de verkeerde toonhoogte kun nen hebben, omdat de partij met het probleem zit dat je niet meer zeker weet wat je bent. Als Eer ste-Kamerlid heb je niet de direc te verantwoordelijkheid voor de dagelijkse gang van zaken en dan kun je wat afstandelijk over de problemen praten". Dat er in de partij twijfel heerst over de toekomst van D'66 vindt hij ver klaarbaar. „Als je in de publieke opinie zolang als een afgeschre ven zaak wordt beschouwd, krijg je een gevoel van onzekerheid over je politieke nut". Dat gevoel wordt elke twee we ken bevestigd als de cijfers van de opiniepeilingen naar buiten komen. „Dan werken die cijfers niet meer alleen registrerend, maar ze krijgen een soort schep pend effect. Iedere politicoloog zal zeggen datje drie tot vier jaar nodig hebt om de klappen van de kiezers die wij hébben gekregen, te boven te komen. Maar in plaats daarvan krijg je elke twee weken de bevestiging van je doodsbericht", aldus Van Mierlo. Partijvernieuwing In Arnhem gaf hij - mede-op richter van Democraten'66 - aan dat de oude uitgangspunten van zijn partij nog altijd een geldige reden van bestaan hebben. De staatkundige vernieuwing die D'66 nastreefde is weliswaar door het parlement afgewezen, maar daarmee niet minder wen selijk, vindt hij. Er moet alleen een maatschappelijke actie op de lange termijn worden gevoerd om de geesten rijp te maken voor die veranderingen. Bij de oprichting - en daarna - richtte D'66 zich ook op de partij- door Henk ten Oever en Wim Bisschop vernieuwing in Nederland. PvdA en PPR hebben die vernieuwing van de hand gewezen, maar ook op dat front is er voor de Demo craten nu opnieuw werk aan de winkel. De vernieuwingen die D'66 wilde zijn achterwege ge bleven omdat, aldus Van Mierlo, vooral de PvdA het heeft laten liggen. „Die partij straalt niets meer uit van vernieuwing. Ei genlijk is er aan de linker kant niets interessants meer gebeurd na 1973. De PvdA heeft vanaf die tijd alleen maar geprobeerd krampachtig aan de macht te ko men", zegt hij. Van Mierlo: de gestampt wordt. motor - om een gezamenlijk blok te vormen, beschouwt hij nog niet als een grote stap voor waarts op weg naar vernieuwing. Hij zet er grote vraagtekens bij. „In principe zijn die kleine par tijen getuigenispartijen. Die heb ben de zuiverheid van de leer al tijd belangrijker gevonden dan machtsvorming. Het is voor die partijen eigenlijk tegennatuur lijk wat ze nu doen". Muis-olifant Van Mierlo mikt op verande ringen in het centrum van de po litiek. Daar waar de macht ligt. „Het klinkt dan misschien vrese lijk aanmatigend om nu te roe pen dat de PvdA moet verande ren in een Progressieve Volks partij als je zelf dreigt wegge vaagd te worden door de kiezers. Dat is hetzelfde als de muis naast de olifant, die roept dat er lekker gestampt wordt. Maar we moe ten het wel zeggen, want je ziet hoe mis het is". Volgens Van Mierlo ontleent D'66 haar be staansrecht aan dit soort 'revolu tionaire' stellingen die 20 jaar ge leden velen aanspraken. Met de vernieuwing moet, vol gens Van Mierlo, dus ook de par tij doorgaan. „Het is een gevaar voor alle verenigingen dat ze de neiging hebben zich voort te zet ten ook al is de bestaansgrond verdwenen. Mijn houding is al tijd geweest dat de partij het in strument is om veranderingen te verwezenlijken. Geen partij om de partij. Als anderen onze pun ten overnemen is het goed. Wat ik beweer is dat we altijd veel meer gelijk hebben gehad met onze opvattingen dan we waar konden maken. Het zou nog be ter zijn als de PvdA zich echt zou gaan opwinden over die zaken". De Eerste-Kamerfractie gaat nu een stuk maken, waarin bon dig wordt gezegd waarom D'66 nog bestaat. Dat is volgens Van Mierlo geen kwestie van het aan de kant zetten of overspelen van de Tweede-Kamerfractie. „We hebben maanden geleden in klei ne kring al gesproken over het produceren van een politieke boodschap voor de partij en die aan te bieden aan het hoofdbe stuur. Zaterdag vond ik het voor het congres nodig om ze ook iets concreets toe te zéggen. Jan Gla stra van Loon (ook D'66-senator red.) was het daar direct mee eens. Ik heb dat vooraf met hem overlegd". „Uit andere kamerfracties heb ik heel verschrikte reacties ge kregen op dat voorstel. Het schijnt dat het bij andere partijen zeer ontwrichtend werkt als er zoiets zou gebeuren. Die r komen met vragen hoofdbestuur zelf niets doet of de fractie in de Tweede Kamer. Maar het stuk dat we maken ge beurt wel in nauw overleg met Maarten Engwirda (fractieleider in de Tweede Kamer red.). Van de Tweede-Kamerfractie kun je dit ook nauwelijks verwachten. Die zit momenteel in een bedon derde positie, met die dalende cijfers van opinie-onderzoeken". Vervalsing Behalve met defensie houdt Van Mierlo zich in het bijzonder bezig met Europees beleid en met de manier waarop in Neder land politiek wordt bedreven. Van Mierlo vindt dat partijen de problemen niet meer eerlijk voorstellen omdat anders de par tij-antwoorden niet meer deu gen. Daarom wordt naar zijn me ning al bij voorbaat het probleem 'omgebouwd' tot het in het par tijboekje past. Hij vindt een dergelijke verval sing van de werkelijkheid zeer gevaarlijk. Als voorbeeld noemt hij de RSV-kwestie (hij vindt dat het parlement de feitelijke con clusies van de enquêtecommis sie grotelijks heeft veronacht zaamd), en verder de behande ling van het kernwapenvraag- stuk in Nederland. Op dat laatste punt heeft hij destijds als minis ter van defensie geprobeerd de toon van de discussie te verande ren. Hij vond dat de afspraken binnen het bondgenootschap in de Nederlandse politiek be spreekbaar moesten zijn. Dat be tekende dus dat plaatsing van nieuwe raketten niet zonder meer mocht worden afgewezen. Binnen zijn eigen partij moest hij daarvoor eerst enkele hinder nissen nemen. Krachtens de offi ciële leer van D'66 waren er en- icele atoomstandpunten waarin Van Mierlo zich volstrekt niet kon vinden. Achteraf verbaast hij zich er nog over dat de fractie hem met zijn afwijkende opvat tingen indertijd heeft geaccep teerd. Schoolvoorbeeld Zijn opvattingen kwamen en komen er op neer dat er geen vanzelfsprekend standpunt voor of tegen nieuwe kernwapens mo gelijk is. Een standpunt waar over zijn eigen achterban nogal moeilijk deed, want die werkte plaatselijk lekker samen met an dere linkse partijen in de anti kernwapenbeweging. Toch kwam het volgens Van Mierlo met D'66 weer goed, omdat de partij uiteindelijk op een congres in meerderheid akkoord ging met het openhouden van de mo gelijkheid van plaatsing van ra ketten. Hij noemt dit een schoolvoor beeld van hoe problemen in de politiek moeten worden behan deld: je moet geen grotere duide lijkheid scheppen dan mogelijk is, het probleem van de nieuwe kernwapens mag niet zo worden versimpeld dat er binnen het partijdenken een pasklaar ant woord is. „Objectief gezien was duidelijk dat een radicaal nee te gen die plaatsing niet deugde. D'66 kon het opbrengen om dat verlangen naar zo'n duidelijk standpunt te veranderen, want uiteindelijk was 80 procent van de afgevaardigden tegen zo'n ra dicaal nee. Een partij die nog zo'n stuk niet alledaagse zuiver heid in zich heeft, is nog steeds de moeite waard". Europa Het veiligheidsvraagstuk is naar zijn mening een van de be langrijkste zaken voor de ko mende jaren. Europa komt als gemeenschap niet van de grond, omdat er in principe geen echt gemeenschappelijk veiligheids beleid is. „Als je samen moet zor gen voor je eigen veiligheid is dat het meest samenbindende on derwerp dat te bedenken is. Maar dat is al atlantisch gere geld". Volgens Van Mierlo is die gro tere band in Europa nodig omdat op de lange duur het verbrokkel de Europa het aflegt tegen de be langrijkste economische gebie den in de wereld rondom de Stil le Oceaan. Een Europa dat veel meer een gemeenschap is, is daartegen beter opgewassen. Bo vendien zal zo'n Europa dat ook de eigen verdediging tot de eigen zaak rekent, ontdekken dat er in het licht van die economische verschuiving waarschijnlijk meer contacten nodig zijn met Oosteuropese landen. Hij vindt dat de Nederlandse buitenlandse politiek daar nu al rekening mee moet houden. „Nederland is traditioneel niet erg Europees denkend", zegt hij. „Een voorbeeld: de Duitsers doen meer zaken met Hongarije, terwijl de handel met Nederland terugliep in dat land. In Neder land is er een neiging om veel meer atlantisch te denken". Vooral ten tijde van de Europe se verkiezingen is de discussie over meer Europese samenwer king sterk opgelaaid. Er is geop perd dat Frankrijk de leiding zou moeten nemen in een meer geïn tegreerd Europa. Van Mierlo voelt er weinig voor eerst de dis cussie over dat leiderschap te houden. „Juist de moeilijkheid van dat soort onderwerpen houdt een goede uitleg van de problemen waar we mee te ma ken hebben tegen. Als we het eerst eens zijn over de proble men waar we mee te kampen hebben dan is het misschien makkelijker om vanuit die posi tie een oplossing te zoeken voor dat punt van het leiderschap". MEXICO-STAD - Nooit heeft Brazilië zulke massale politieke manifestaties gekend als vorig jaar. De door de oppositie ge voerde campagne voor directe presidentsverkiezingen, „Direi- tas ya", was alleen te vergelijken met het fameuze Braziliaanse carnaval. Iedereen deed mee, zangers van het kaliber van Chi- co Buarque, filmsterren als So- nia Braga. Maar tot „Direitas" is het niet gekomen. Voor de benodigde grond wetwijziging was twee derde van het voltallige parle ment nodig geweest. En dat bleek onmogelijk, ondanks de sympathie van verschillende groeperingen binnen de uit het Braziliaanse leger voortgespro ten Democratische Sociale Partij (PDS). Niettemin is Brazilië sinds de alles overtreffende „Direitas ya"- campagne niet meer hetzelfde geweest. De legendarische gene raal Golbery do Gouto e Silva had zijn herdemocratiseringska- lender in de jaren '70 zodanig uit gedokterd dat de militairen zich tot 1990 verzekerd zouden weten van een belangrijk aandeel in de uitvoerende macht van de poli tiek. Maar de oppositie sloeg aan het tellen en rook haar kansen in het oorspronkelijk door de offi ciële PDS-partij overheerste kiescollege. Dit college moet ko mende dinsdag, 15 januari, de opvolger van de militaire presi dent Joao Figueiredo kiezen. Luguber Het leek een nek-aan-nek-race te worden totdat duidelijk werd wie de officiële presidentskandi daat zou worden: Paolo Maluf, een nogal lugubere multimiljo nair met Libanees bloed in de aderen. Deze vroegere burge meester van Sao Paolo, de be langrijkste industriestad van Brazilië, en ex-gouverneur van de staat Sao Paolo, wist zijn kan didatuur voor het president schap letterlijk te kopen, evenals trouwens zijn voorgaande offi ciële functies. Naar het heet zouden de stem men tijdens de nationale conven tie van de PDS-partij Maluf zo'n vijf miljoen dollar hebben ge kost. „Dat alles kwam uit mijn ei gen zak", aldus de uitleg van Ma luf, „het is absurd om te preten deren dat ik als een rijk man niet mag uitgeven wat ik heb". On danks die argumentatie heeft het optreden van Maluf geleid tot een nieuw werkwoord in het Braziliaans, 'malufen', iets wat gelijk staat aan omkoDen. De kandidatuur van Malul heeft de Braziliaanse oppositie wellicht nog het meest geholpen President Figueiredo was er ei genlijk tegen. Maar hij had geen wapens tegen de miljoenen van Maluf en besloot zich op de vlak te te houden. Vice-president Au- reliano Chavez was echter zo ver ontwaardigd, dat hij met een vijf tigtal belangrijke partijgenoten besloot de deserteren uit de PDS. Inmiddels heeft Chavez het Liberale Front opgericht, dal deel uitmaakt van de Democrati sche Alliantie, de tijdelijke bun deling van alle oppositie. Overwicht Het overwicht van de PDS in het speciale kiescollege van 686 leden is gewroken. Niemand twijfelt meer aan de overwinnaar van dinsdag, de nieuwe presi dent van Brazilië. Hij is kort van gestalte, kaal en modderig dik met zijn 74 lentes. Het gaat om de veteranen-politicus Tancredo Neves. Dik vijftig jaar geleden, in het stadje Sao Joao del Rei in de staat Minas Gerais, werd de toen nog jonge advocaat Tancredo Neves niet toegelaten op de mili taire academie. Hij besloot zijn kost te gaan verdienen als nota ris. Op een dag. toen hij een ge boorteakte opmaakte, raakte Ne ves bijna verzeild in een familiet wist. De moeder wilde haar zoon Roosevelt noemen, naar de toen malige Amerikaanse president, maar haar echtgenoot wilde niets weten van dat soort moeilijke, buitenlandse namen. De sublie me oplossing van Neves: „Waar- ACHTERGROND door Rob Sprenkels jullie hem niet Joao Roosevelt?" Tancredo Neves is een geboren politicus, iemand die alle tegen stellingen in een handomdraai lijkt te kunnen overbruggen. Twee maanden geleden, in de stad Sao Paolo, had hij het over de op dat moment toenemende geruchten over een militaire staatsgreep. ..We moeten 'macho' zijn (mannelijk in de verste zin van het woord) om die pressie de baas te kunnen blijven", zo riep Neves op. Ruth Escobar, parle mentslid en leidster van de Bra ziliaanse feministen, protesteer de hevig. „Dokter Tancredo, ook vrouwen weten hoe ze moeten vechten". Het antwoord van Tan- credo liet niet op zich wachten: „Luister mijn kind, ik zeg 'ma cho' in een unisex-gedachte". Tancredo is reeds alles in de politiek geweest, gemeente raadslid, afgevaardigde, senator, minister en premier. En wat hij nog niet is geweest, staat hij op het punt te worden: president. Maar de problemen die hem staan te wachten, zijn levens- grobt. met name de economische rampspoed. De meer dan 130 miljoen Brazilianen, van wie de meesten mede door toedoen van de twintig jaar van militaire dic tatuur veroordeeld zijn tot bitte re armoede, hebben hooggespan nen verwachtingen. Zij zijn uit eindelijk degenen geweest die Tancredo Neves naar het presi dentschap hebben gedragen. Toezeggingen Maar, om de laatste maanden veilig door te kunnen komen, heeft Neves tal van toezeggingen moeten doen om de dreigingen van rechts te kunnen ontzenu wen. De zichzelf 'sociaal-her vormd christen' noemende vete raan heeft de solidariteit van bankiers en industriëlen belang rijker gevonden dan de steun van progressieve politici. En de belangrijkste vakbonden hebben inmiddels een voorstel van Ne ves om tot een sociaal pact te ko men al op voorhand afgewezen. „De buitenlandse schuld van 100 miljard dollar zal worden be taald", aldus de recentste uit spraken van Neves, die zijn pro gressieve economische ideeën van een paar maanden geleden doen verstommen. „We zullen niet breken met het Internatio nale Monetaire Fonds. Investe ringen vanuit het buitenland zul len met open armen worden ont vangen en we zullen de rol van de staat terugbrengen in econo mische sectoren die evengoed kunnen worden bestuurd door particuliere bedrijven". Zelfs Aureliano Chavez, die het dank zij de militairen tot vi ce-president heeft gebracht, waarschuwde er een paar dagen geleden voor dat het een nationa le ramp zal zijn, als bedrijven als de staatsoliemaatschappij Petro- bras, of de nationale elektrici teitsmaatschappij overgaan in particuliere handen. Het com mentaar van een van de naaste medewerkers van Tancredo Ne ves zegt in feite genoeg over de onzekere toekomst die Brazilië met zijn nieuwe burgerpresident tegemoet gaat: Tancredo kan niet eeuwig tegelijkertijd God en de duivel tevreden stellen". Professor Edward Schille- beeckx heeft zijn omstreden standpunt dat leken onder be paalde omstandigheden de mis mogen opdragen onder kritiek van het Vaticaan teruggenomen Dat is gisteren in Rome bekend gemaakt. Het Vaticaan gaf nu de correspondentie vrij die over dit onderwerp met de Belgisch-Ne derlandse theoloog is gevoerd. Zijn van de kerklëer afwijken de standpunt bracht Schille- beeckx enkele jaren geleden in botsing met de leiding van de Rooms-Katholieke Kerk. In 1980 schreef hij, dat het dogmatisch niet onmogelijk is dat leken on der bepaalde omstandigheden, namelijk als er geen priesters be schikbaar zijn, in de eucharistie viering voorgaan. Vooral met het oog op gebieden als Zuid-Ameri- ka hebben wat vrijer denkende theologen wel voorstellen in die .richting gedaan. Veel parochies daar moeten priesters met elkaar delen, waarbij de geestelijken grote afstanden moeten afleg gen. De congregatie voor de ge loofsleer in Rome houdt onver kort vast aan de regel, dat alleen priesters en bisschoppen de be voegdheid hebben om de eucha ristie te vieren. Schillebeeckx werd gevraagd zijn standpunt zo danig te wijzigen, dat hij slechts zou pleiten voor het aanstellen van niet-gewijde 'bijzondere pre dikers'. Dat advies van de con gregatie heeft hij overgenomen. Hij kwam met het Vaticaan overeen, dat hij de kritiek van 'Rome' op zijn in 1980 versche nen boek over het kerkelijke ambt zou verwerken in zijn vol gend boek. Dat boek wordt een pleidooi 'voor mensen in de kerk' en zal binnen afzienbare tijd verschijnen. De congregatie voor de ge loofsleer heeft nog wel laten we ten, dat zij op dit ogenblik geen oordeel kan geven over het ko mende boek van Schillebeeckx. Pas als dat kan, is er een kans dat aan de 'kwestie Schillebeeckx' een eind komt. Ds. Hovius weer naar Katwijk Hervormde Kerk: aangeno men de toezegging van beroep van de herv gemeente te Kat wijk aan Zee W.Chr. Hovius Apeldoorn; beroepen te Achter berg (deelwerk) kandidaat J. Koppelaar Putten; bedankt voor Rijsoord kandidaat G. Bikker Zeist, die het beroep uit Zuid- Beijerland, in tegenstelling tot wat gisteren werd bericht, toch heeft aangenomen; bedankt voor Raamsdonk E. van der Sluit Bant-Rutten. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Rotterdam-Zuid- wijk P. Blok Capelle aan de IJs- sel. Ds. W.Chr. Hovius te Apel doorn heeft de toezegging van beroep van de hervormde ge meente in Katwijk aan Zee aan genomen. Dat werd vanmorgen in Katwijk bekend. Door deze positieve beslissing keert ds. Hovius (50) binnen af zienbare tijd naar zijn 'oude' ge meente terug. Hij werkte ook al in Katwijk aan Zee van 1966 tot 1970 (kwam in '66 uit Nieuw- Lekkerland en ging in '70 naar Ede) en van 1975 tot 1979. In dat laatste jaar werd hij predikant van de buitengewone wijkge- meente (Gereformeerde Bond) in Apeldoorn. Ds. P. Huisman te Leeuwar den hoopt op 23 juni intrede te doen in de gereformeerde kerk van Hazerswoude. Zondagsrust. De Vereniging tot bevordering van de Zondags rust en Zondagsheiliging krijgt maar weinig reacties op haar brieven tegen allerlei wereldse activiteiten op zondag. In het jaarverslag over 1984 is te lezen, dat het bestuur slechts in enkele gevallen bericht terug kreeg, en dan nog in afwijzende zin. Voorzitter dominee J. van Prooyen, predikant van de oud- gereformeerde gemeente in Rhe- nen, vindt het - in een inleiding tot het jaarverslag - een 'zeer verontrustend verschijnsel' dat de zondagsviering in ons land meer en meer vervaagt. Aan die viering kan het peil van het geestelijke leven worden afgele zen, schrijft hij. Tentoonstelling. De ten toonstelling 'Anderhalve eeuw gereformeerden, 1834-1984' in het rijksmuseum 'Het Cathanj- neconvent' in Utrecht heeft tot nu toe al meer dan 10.000 men sen getrokken. Opvallend is, dat bijna alle bezoekers individueel naar de tentoonstelling komen en niet als groep, terwijl het mu seum toch goede voorzieningen heeft om groepen te ontvangen. De tentoonstelling duurt tot 17 februari en is dagelijks geopend, behalve op maandag. 'Gekrookte Riet' Predikanten en voorgangers rond het blad 'Het Gekrookte Riet' - een uiterst rechtse groep in de Hervormde Kerk - zullen geen eigen organisatie oprichten. Dat hebben zij op hun laatstge houden vergadering besloten. Een eigen organisatie zou een 'verabsolutering van onszelf kunnen betekenen, en dat wil de ze groep voorkomen. "Gevaren zoals activisme en werkheilig heid liggen altijd aan de deur des harten", zeggen deze predikan ten. In geen geval willen zij een 'kerkje in de kerk' worden. Dat zou op 'machtshonger' künnen uitlopen. Wel zullen de betrokken predi kanten en voorgangers proberen hun invloed uit te breiden door het bezoeken van ambtelijke ver gaderingen en het aanvaarden van functies. Zij vinden dat geen enkele organisatie binnen de Hervormde Kerk het recht kan opeisen om te spreken 'namens de hervormd-gereformeerden' of zich 'gereformeerd' mag noemen met uitsluiting van anderen. Eindredacteur van het blad 'Het Gekrookte Riet' is op het ogenblik ds. T. de Jong (42) te Poortvliet. Bijbels museum. Van 17 ja nuari tot 24 maart zijn in het Bij bels Museum. Herengracht 366 Amsterdam, bijzondere collages van Lien van der Pers (Apel doorn) te zien, gemaakt met be hulp van droogbloemen en -plan ten. Het pad naar de heuvel Golgo tha is gemaakt van Judaspen ning, in een afbeelding van Ja cobs droom is de plant 'Jacobs- ladder' gebruikt en voor de ei ken bossen van Mamre werkte Lien van der Pers, hoe kan het anders, met eikenbladeren. De maakster werd in 1925 in Drente geboren. Pas op latere leeftijd ging zij schilderen en volgde zij een cursus 'creatieve handvaardigheid'. Van 1973 af maakt zij collages van droog bloemen. Zij exposeerde al in verschillende plaatsen en ook in de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15