Zandvliet: 'Boksen hééft gewoon iets' Feyenoord wil Varadi inlijven Karpov verdedigt secuur: remise Heins trainer Faas nagenoeg rond met SJC Zondag loting R.K.S.V. "DOCOS" TE LEIDEN Plan voor unieke schaatsbaan VRIJDAG 11 JANUARI 1985 SPORT PAGINA II DEN HAAG (ANP) - Johan Heins bereidt de Nederlandse ruitertop voor op de Europese titelstrijd van dit jaar in Dinard (Frankrijk). Heins is door de nationale federa tie van springruiters aangetrokken als trainer. De Europees kampioen van 1977 werkt tot augustus een aantal centrale trainingen af met de A-selectie. Na de titelstrijd in Dinard wordt bezien of het dienst verband van Heins wordt ver lengd. Schalk interim bondscoach KNKV WOERDEN (ANP) - Het Konink- lijk Nederlands Korfbalverbond heeft een voorlopige oplossing ge vonden in de vacature van bonds coach. Aart Schalk zal voor de pe riode tot en met het interland- weekeinde van 16 en 17 februari te gen België als opvolger fungeren van de eind vorig jaar ontslagen Ben Crum. Schalk was al eerder werkzaam als hulp van Crum bij interland-wedstrijden in één week einde. Ondertussen start het KNKV een sollicitatie-procedure voor de functie van bondscoach. LEIDEN - De schansspringer die bij Ivo Niehe hoog in de lucht reeds uit balans raakt en een paar tellen een onvrijwillige en gecompliceerde buiteling in de sneeuw maakt, komt de op dat moment bij Chris Lantrok verzamelde boksers niet ongelegen. Ger Gorree zegt niets, hij is niet zo'n prater. Hans Koomen en Robert Zandvliet begroeten de smak zoals waarschijnlijk elk ander TV-Show-kijker, bijna opgetogen dus. Hun trainer en gastheer Chris Lantrok reageert met de voor een rechtgeaard bokser bijna vanzelfsprekende woor den: "Nou, dan krijg ik nog liever vier rechtse hoeken". ROTTERDAM (GPD) - Feye- noord heeft met het bestuur van de Franse eerste divisieclub Tours de onderhandelingen ge opend over Bela Varadi. Trainer Ab Fafié wil zijn door een blessu- regolf uitgedunde selectie zo snel mogelijk aanvullen met de 31-jarige Hongaarse middenvel der, die bij zijn huidige werkge ver uit de gratie is geraakt. Varadi heeft gisteren twee keer meegetraind met de selectie van Feyenoord en maakte een posi tieve indruk op Faflé: "Je kon meteen zien dat er een jongen liep die kan voetballen. Ik denk dat hij voor ons een versterking is. Zeker op dit moment, met al die blessures". Bela Varadi, die 45 keer voor VOORHOUT/SASSENHEIM/NO- ORDWIJK - Foreholte en Ter Leede zijn op zoek naar een nieu we trainer. Foreholte zal de verbin tenis met Henk Swaak niet verlen gen, bij Ter-Leede zag men geen heil in verder samenwerking met Jan Faas. "We waren op elkaar uit gekeken", verwoordt secretaris Bergman. Zowel Swaak als Faas zijn bij hun club nu aan het tweede seizoen bezig. Jan Faas hoeft niet lang meer naar een nieuwe 'werkgever' te zoeken. SJC voert komende week afrondende besprekingen met hem. Bij de Noordwijkse zondag club was het reeds lang bekend dat Arie Duindam aan zijn laatste sei zoen bezig was. Pierre Stevenaart heeft het be stuur van de zaterdag amateurclub IJsselmeervogels laten weten aan het eind van het seizoen te stoppen als trainer. De Amersfoorter was oefenmeester van de club uit Spa kenburg van 1970 tot 1978 en keer de in 1983 terug. het Hongaarse nationale elftal uitkwam, is aan zijn tweede sei zoen bezig bij het in centraal Frankrijk gelegen Tours. Vorig jaar promoveerde de club naar de hoogste Franse divisie en speelde Varadi een centrale rol op het middenveld. "Mijn man en ik hadden het vorig jaar zeer naar ons zin bij Tours. Toch be gonnen aan het eind van het sei zoen de problemen", verklaart de echtgenote van Bela, die zelf nauwelijks een woord over de Hongaarse grens spreekt. "Een paar spelers hadden problemen met Bela, zij acepteerden hem niet en dat werd dit seizoen steeds erger. Uiteindelijk heeft de trainer partij gekozen voor die spelers zodat mijn man al een tijdje niet speelt". Daarom is Varadi door het be stuur van Tours in de etalage is gezet. Feyenoord wil hem graag hebben en vandaag zal het be stuur van de Kuipclub contact zoeken met Tours om te praten over de financiële consequenties van een tussentijdse overgang van de voormalige Hongaarse in ternational naar Rotterdam. Fafié hoopt dat zijn bestuur nog dit weekeinde de zaak rond maakt. "Want ik wil Bela er zo snel mogelijk bij hebben. Vooral ook omdat hij wat conditionele achterstand heeft opgelopen door zijn problemen bij Tours". "Zie je nu dat alle sporten gevaar lijk zijn?", werpt Robert Zandvliet (23) voor de tweede keer die avond op. Praten over boksen. Dat kan niet zonder het over de gevaren en be zwaren te hebben die alle niet-bok- sers uitschreeuwen, met pijn alsof zij zélf worden getroffen. "De erfenis van het profboksen", noemt Robert Zandvliet het. "Want uit die hoek komen name lijk de slechte berichten, al lopen óók daar veel meer partijen goed af dan slecht. Alleen daarover lees je niet". Zal het de boksers nooit lukken de bezwaren bij hun tegenstanders weg te nemen, andersom lukt het niemand de 'vuistschermers' van hun geloof af te brengen. Dus zal Chris Lantrok als promotor van de bokssport in Leiden wel blijvend moeten verhalen over de goede kanten van de zaak, om bij wijze van spreken een dag later weer om de oren te worden gemept met een kranteberichtje over een sportge- noot die in coma is geslagen. Of soms erger... De Leidse oud-bokser, oprichter en stuwende kracht achter de Boksvereniging Leiden, laat zich er niet door ontmoedigen. Thuis in de Decimastraat, wat zachtjes wel een klein beetje het clubhuis mag worden genoemd, heeft hij drie van zijn pupillen uitgenodigd, die hem er ditmaal bij helpen. Zand vliet het meest: "Boksen hééft ge woon iets", streelt hij zijn passie. "Ga maar na, er is geen sport die zovaak in een film voorkomt of waar zoveel boeken over geschre ven zijn". Met nog eens vier andere BVL'ers doen Gorree, Koomen en Zandvliet maandagavond mee aan de strijd om het kampioenschap van Zuid-Holland. Bekent Chris Lantrok, ooit zelf vijfmaal provinciaal titelhouder dat het predikaat 'kampioen van Zuid-Holland' hem "niet zoveel zegt", zijn teamcaptain Robert Zandvliet stelt onomwonden dat "het helemaal niks voorstelt". Zandvliet, die zich in Den Haag met winst overigens de B-status mag aanmeten: "Maar het maakt GRONINGEN (GPD) - Tjaard Kloosterboer, die het vorig seizoen de ene teleurstelling na de andere moest slikken, is nu bang voor al te hoge verwachtingen van zijn schaatsen de vrouwen. „Er is nu 25 maal een persoonlijk record gere den door de kernploegleden, en er sneuvelden vier natio nale records. En dan denkt Nederland: ha, daar zijn we weer, en wordt aangenomen dat we de sterren uit Oost- Duitsland even naar huis zullen rijden. Het is zinnig dat optimisme te drukken, want zover zijn we nog niet", do ceerde Kloosterboer afgelopen week op de Groninger ijs baan, waar zijn kwartet het komende weekeinde niettemin veel beter uit de bus moet komen dan in de laatste Europe se titeltoemooien. DEN HAAG (ANP) - De loting voor de achtste finales van de strijd om de KNVB-beker zal zondag plaats op Natalja Petroesjova, vinden. De wedstrijden uit die der de ronde zullen midden-februari worden gespeeld. Ruimte daarvoor is er zowel in het Carnavalsweek einde (16/17 februari) als op de tejeva vergezellen haar woensdagavonden. Uit de tweede ronde moeten nog Een reeks imponerende verrichtin gen van met name Yvonne van Gennip en Ria Visser op de langere onderdelen hebben of Klooster boer het nu leuk vindt of niet ui teraard de verwachtingen opge schroefd. Bovendien is de over macht van het Oostblok geslon ken. Karin Enke is er tenslotte niet meer bij en de Sowjet-Unie deed noodgedwongen weer een beroep die de Olympische Winterspelen was uit- geschaatst. Olga Plesjkova, een matige sprintster, en de internatio nale nieuwelingen Bogatova en Fa- Gronin- Van worden gespeeld de wedstrijden Gennip weinig of zelfs niets hoeft Sparta - NSW en FC Utrecht - onder te doen, maar Oost-Duits- Zwolsche Boys. land heeft de beste ijzers in het MOSKOU (ANP) - Anatoli Karpov is er gisteren in geslaagd het voor hem ongunstig staande eindspel in de veertigste partij voor de tweekamp om de wereldtitel schaken remise te houden. Het duel, dat een dag eerder in Moskou werd afgebroken, vergde zeventig zetten. Karpov blijft zodoende in de schaakmarathon van Moskou met 5-1 leiden. Veel waarnemers waren woensdag van mening, dat de met wit spelen de uitdager Gari Kasparov zijn tweede overwinning in de tweekamp tege moet ging. Op het moment van afbreken had hij een pion voorsprong en het was niet goed te zien hoe Karpov het eindspel nog remise zou kunnen houden. De titelverdediger bleek echter, in samenwerking met zijn se condanten, toch nog een weg naar de 34ste deling van het punt te hebben gevonden. Heel secuur spelend weerde Karpov alle dreigingen af. Uitein delijk hield hij een paard en één pion over en Kasparov een paard en twee pionnen. Karpov had toen de mogelijkheid zijn zwarte paard te ruilen tegen de twee witte pionnen, waardoor Kasparov onmogelijk meer zou kunnen winnen. Na twee uur vruchteloos manoeuvreren bood de uitda ger remise heen, hetgeen Karpov vanzelfsprekend accepteerde. De tweekamp zonder weerga gaat nu zijn vijfde maand in. Vandaag staat de 41e partij op het programma. Karpov heeft daarin wit. ADVERTENTIE Uitkomend in de 3e klasse K.N.V.B. zondag (2e en 3e eveneens spelend in de K.N.V.B.) zoekt voor haar selectie voor het seizoen 1985-1986 een TRAINER voor de training op dinsdag- en donderdagavond alsmede begeleiding tij dens de wedstrijden. In het bezit van het vereiste diploma. Sollicitaties met volledige gegevens (uitsluitend schriftelijk) vóór 23 januari a.s. te richten aan: L. Dingjan, secretaris Meeuwenlaan 4, 2352 CS Leiderdorp. vuur. Gabi Schönbrunn is verde digster van de titel die ze het vorig jaar in Alma Ata veroverde zonder de concurrentie van de echte top pers. Die meden, met het oog op de Winterspelen, de hooggelegen Aziatische wonderhaan. Sabine Brehm, toen vierde, Andrea Schó ne (nummer twee van het laatste WK) en Heike Schalling, pas van de junioren overgestapt, zijn de overigen van het DDR-viertal. Kloosterboer tilde even een tipje van de sluier op waaronder hij zijn prognose verborgen hield, door op te merken: „Als we in de buurt ko men van Schönbrunn en Schalling zijn we al een heel eind. Schóne en Brehm benaderen zal moeilijk zijn". Waarna de vrouwencoach nog eens een lezing gaf van de nieuwe, op Oostduitse leest ge schoeide aanpak om de kloof met de Oostbloklanden te verkleinen en weer even terughoudend was met de kansberekeningen. Kloosterboer: „Het Nederlandse schaatsen is geprofessionaliseerd. We zijn met de vrouwen de enige weg ingeslagen die over enkele ja ren weer kan leiden tot aansluiting bij de wereldtop. Ik heb zelf niet de illusie dat het nu al lukt. Ik hoop alleen maar te bewijzen dat we het diepe dal hebben gehad. Als we dit jaar de achterhoede van onze grootste concurrenten te pakken krijgen, is voor mij het prestatie- doel gehaald". Suggesties Wanneer het roer niet om was ge gaan, zou Ria Visser het topschaat- sen de rug hebben toegekeerd. Vis ser: „Als het allemaal op de oude manier door was gesukkeld, had ik er een punt achter gezet. Ik was eerst bang dat iedereen de goede voornemens van het vorig seizoen snel zou vergeten. Ik zelf heb een rapportje opgesteld met allerlei suggesties. Mijn gedachten komen overeen met de professionele be nadering waarvoor nu is gekozen. We waren constant in Heerenveen en konden de hele dag met schaat sen bezig zijn. De medische bege leiding is verbeterd en Klooster boer is tweeëneenhalve maand be schikbaar. Toch zal hij het volgend jaar vanaf oktober al bij de ploeg moeten zijn. Hij heeft nu de be langrijkste periode gemist". Effectief was de langdurige trai ningsstage in Heerenveen zeer ze ker, maar leuk was anders. „Ruim twee maanden van huis, daar is geen bal aan hoor. Maar het is kie zen of delen. Ach, eigenlijk heb je geen keus als je echt meedoen. Dan moet je het wel doen". Het volgend jaar moet het Tjaart Klooster boer tegen Yvon ne van Gennip: "Als we in de buurt van Schön brunn komen, zijn we al een heel eind". (foto anpi ze er dan nog bij is, hangt van de rest van dit seizoen af. „Als ik straks weer de mist in ga, stop ik. Je hoort altijd: die Visser rijdt al leen hard in december. Ik wil nu ook weieens goed door de grote toernooien heen komen. Zo niet, dan haak ik af, ofschoon ik nog maar 23 ben en nog jaren mee zou kunnen". Visser profiteert volledig van de zwaardere trainingen, die de pres taties op de lange afstanden sterk hebben verbeterd. De sprint is van latere zorg. Kloosterboer: „Ik heb niet de principiële fout willen ma- OOSTERHOUT (GPD) - Over ruim een jaar staat het Betuwse Oosterhout (even boven Nijmegen) e schaatsaccommodatie die in Europa zijn weerga niet teringsbedrag binnen te krijgen. Lourens kent. Het ligt in de bedoeling dat er een overdekte 400-meterbaan komt met een ijshockeyveld op het middenterrein. Bovendien zal de hal plaats bieden aan 20.000 toeschouwers. Schaatssport De Hoeve, feitelijk een voortzetting de Stichting Kunstijsbaan Midden-Gelderland die hout per jaar ongeveer 150.000 bezoekers trekken eind vorig jaar werd opgeheven. Deze instantie zag rendabel te zijn. zijn plannen voor een dergelijk project stranden op een tekort aan medewerking van hem. „De nieuwe stichting heeft veel meer kans van sla gen", meent voorzitter G. Lourens uit Lochem. „De de top wilt Hoeve heeft al een eigen sportcentrum en gaat nu op de stichting. Dit betekent dat we feitelijk de grond I HL_ __M ;or niets hebben. Er zal dan nog acht a negen miljoen vindt Ria Visser, maar of op tafel moeten komen voor de bouw". ken om in één jaar alles tegelijk na te streven. Als het vermogen er in- getraind is, kunnen we meer tijd aan het sprinten besteden". Ria Visser heeft niet de illusie dat het haar zal helpen. „De 500 meter zal altijd een handicap voor me blij ven", is haar overtuiging. Een haalbaarheidsonderzoek moet de stichting het instrument in handen geven om met succes het inves- ,Dat rap port komt binnenkort op tafel, maar nu al weten we dat het er gunstig uitziet. Het project komt te liggen tussen Arnhem en Nijmegen en verder zijn er voor treffelijke wegen naar het Westen en de Gelderse Ach terhoek en West-Duitsland. Nu al hebben we positieve Initiatiefnemer tot dit plan is de Stichting Recreatie reacties uit het bankwezen". Volgens de voorzitter van de stichting moet Ooster- De stichting hoopt dat binnen vier maanden begon- de gemeente Ara- nen kan worden met de bouw. Tien maanden later, zo is de bedoeling, heeft de opening plaats. Wellicht nog net op tijd voor het wereldkampioenschap ijshockey (B-poule) dat in maart 1986 in ons land wordt afge werkt. De Nederlandse ijshockeybond heeft de stich ting al beloofd gebruik te zullen maken van de te bou wen accommodatie, mits deze uiteraard op tijd klaar door Gerard Haverkamp mij niet uit wat andere mensen er voor waarde aan hechten. Ik boks niet om landelijk aanzien te krij gen. Maar voor jezelf is het natuur lijk gewoon hardstikke leuk om je kampioen van Zuid-Holland te mo gen noemen". Chris Lantrok, dat wordt die avond wel duidelijk, spiegelt zijn pupillen de zaken realistisch voor. "Dat ik zelf topbokser ben geweest is voor het trainerschap nu heel be langrijk", zegt de Leidenaar, die in '79 en '80 om het Nederlands kam pioenschap bokste. Hij moest die titel eerst aan Alex Blanchard en een jaar later aan Pedro van Raamsdonk laten. "De top was erg breed toen", lijkt hij zich te willen excuseren. "Maar ik ben er nu niet op uit om van boksers kost wat kost toppers te maken". Het heeft allemaal te maken met de verantwoording die hij als bok- strainer draagt, de verantwoording voor de gezondheid van zijn pupil len en diens tegenstanders. "Bok sen is niet het neerslaan van je te genstander. Ik heb liever dat Ro bert nu nog een sigaret opsteekt, al klinkt dat raar en al ben ik echt hardstikke tegen roken, dan dat hij straks de ring ingaat met het idee alleen maar om die tegenstander neer te slaan. Wie zó denkt, krijgt zelf klappen, slaat zichzelf veel te snel leeg. Denk je na tijdens het boksen, dan win je veel gemakke lijker. Je kan namelijk niet leren incasseren, zeker niet op het hoofd. Maar je kan wel leren stoten aan te zien komen, waar je dan maatrege len tegen kan nemen". Streven Lantrok heeft dat een tiental wedstrijd boksers duidelijk te ma ken een een hoeveelheid recrean ten, een aantal dat schommelt tus sen de veertig en zeventig. Direct na de Olympische Spelen (Lan trok: "Vanderlijde is een uitsteken de promotor, Blanchard en Van Raamsdonk trouwens ook") kamp te hij met een toeloop. "Maar de meesten blijken zich dan toch te hebben vergist en vinden het te zwaar. Die gooien de handdoek snel in de ring, om in vaktermen te blijven", lacht Lantrok. Zijn streven is dat hij dat bij zijn pupillen nooit hoeft te doen. Op de eerste plaats moet een scheids rechter tijdig het gevecht afbreken als boksers in problemen zijn, ter wijl een trainer van tevoren moet inzien of zijn bokser het gevecht wel aankan. Zandvliet, teamcaptain en para- de-paardje van BV Leiden (Lan trok: "Dat zal hij niet van zichzelf zeggen, maar hij is mijn voorbeeld voor de andere wedstrijdboksers in de vereniging") zegt: "Dan nog heb je risico's. Elke sport brengt die met zich mee. Sporten is ge zond. Gezond, totdat je aan een wedstrijd meedoet. En een wed strijd boksen of wielrennen is pre cies hetzelfde: je probeert in beide gevallen beter te zijn dan je tegen stander. Dat geeft altijd risico's, je moet gewoon proberen die zo klein mogelijk te houden". Zandvliet heet een talentvol bok ser. "Ik wil er veel voor doen, maar niet alles voor laten. Ik bekijk het reëel. Ik heb onregelmatig werk, wat een aanslag is op je lichaam. Maar ik weet ook dat ik te weinig wedstrijden boks om te zeggen dat ik een topper kan worden. We zul len wel zien". Schaken Hans Koomen, 30 jaar, een leef tijd overigens waarmee hij menig tegenstander in verwarring kan brengen, ze zijn hem niet aan te zien: "Ik boks alleen voor de li chaamsbeweging. Het gaat mij er om bezig te zijn met m'n lichaam, een wedstrijd boksen vind ik ge woon leuk om mee te maken. Word ik straks drie keer helemaal gek ge slagen, dan blijf ik alleen maar trai nen". Hoegenaamd serieus: "Mis schien dat ik dan wedstrijden ga schaken". Hij noemt misschien wel de bes te kant aan het boksen. "Ik doe het nu driejaar. Daarvoor was ik regel matig gauw aangebrand, bijvoor beeld als er in een café wat tegen je werd gezegd. Dat werd nog wei eens knokken, omdat je je onzeker voelde. Mensen reageren agressief uit angst. Toen ik met 'n vriend eens mee naar het boksen ging, merkte ik eigenlijk dat ik kracht had. Met boksen leer je je kwalitei ten kennen. Je kweekt een goede conditie en zelfvertrouwen. Ik heb daarna bijna niet meer gevochten. Trouwens, als je twee uur flink hebt getraind, dan ben je de lust om iemand in elkaar te beuken ook wel kwijt". Waarmee boksen ongewild toch weer verkeerde indrukken op roept. Lantrok: "Toch geloof ik dat veel mensen de sport anders zijn gaan zien. Ik heb hier bij de ge meente de indruk dat men toch is gaan inzien dat wij méér dan alleen maar boksers afleveren. Een stukje sociaal werk, ja, zo mag je dat noe men". Dat is hem wel een paar rechtse hoeken waard.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11