'Stilte' rond ges; iprek Genève Vooral in de westelijke Transvaal, Fransen blijven in Caledonië Nieuwe Europese commissie bijeen Felle aanval tegen verzet Vietnam Cambodja Geen mededelingen over top Shultz/Gromyko Griekenland blijft de Poolwinter bespaard Rampzalige droogte in .Z.Afrika Gratie Soedan Rabbi te grappig? Kennedy sprak met R. Botha Kernproeven Time-proces: Kahan pleit S jar on vrij Overleg ontruiming Zuid-Libanon stokt Suriname kocht wapens België DINSDAG 8 JANUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - Als het de komende week niet flink gaat rege nen in grote delen van Zuid-Afrika, dreigt er een regelrechte ramp. Volgens de woordvoerder van de Zuidafrikaanse Landbouwunie, Gerrie Smit, veroorzaakt elke nieu we 'hete' dag onoverkomelijke schade aan de gewassen, die op dit moment op het veld staan. door Ruud de Wit waar 40 procent van de mais van- JL daan komt, is de situatie kritiek. GENEVE - De eerste ronde van gesprekken tussen de Amerikaanse minister van buiten- "nd"sSwmlrenfoTdaf geWed 'is landse zaken George Shultz en zijn Sowjet-collega Andrei Gromyko heeft behalve de sinds januari 1984 van 36 procent glimlachende gezichten van beide bewindslieden voor de buitenwacht geen tastbare gedaald naar 25 procent nu. De be- resultaten opgeleverd. 1 Shultz en Gromyko ontmoetten el kaar gisteren tweemaal: 's morgens in de Russische VN-missie (een ge sprek dat een uur langer duurde dan in de schema's was voorzien) en in de namiddag in de Ameri kaanse vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties. Vanmorgen be gon een derde gesprek. door Hans Geleijnse meer de tekst van het slotcommu niqué en een eventuele opzet voor toekomstige onderhandelingen. Amerikaanse journalisten die 's morgens en 's middags bij de aan vang van de gesprekken even aan wezig mochten zijn rapporteerden dat er een ontspannen sfeer was. Shultz en Gromyko presenteerden zich 's morgens in de Russische missie, in een bijgebouw dat de fri vole naam Villa Rosa draagt, op een bruin lederen bank onder een portret van de Sowjet-leider Tsjer- Tot nog toe is aan de in grote geta- nenko aan de visuele pers. In het- len verzamelde internationale pers zelfde gebouw zijn tot november 1983 de onderhandelingen gevoerd over de strategische en middellan- i Genève nog geen enkele infor matie verstrekt over de inhoud van de gesprekken. De Amerikaanse ge-afstandskernwapens, delegatie, die voor het vertrek naar Europa schriftelijk heeft moeten beloven niet naar de pers te zullen „lekken" houdt vooralsnog Aanwezig De door beide ministers gevoerde gen de traditionele Amerikaanse gesprekken werden aan Russische openheid in, het slot op de mond. kant bijgewoond door de Sowjet- Een Amerikaanse woordvoerder ambawssadeur in Washington, wilde gisteren zelfs niet meedelen op welke plaats de delegatieleden van het tweede garnituur met el kaar in de slag waren over onder Anatoly Dobrynin, de voormalige onderhandelaar over de strategi sche kernwapens (START) Viktor Karpov, diens medewerker en HAMBURG (DPA) - Op de zuiden van Italië staat de overheid sneeuwwitte kaart van Europa machteloos tegenover het winterse blijft nog steeds één gedeelte voor weer. In en rondom Rome was er een deel blauw: het Griekse. In van treinverkeer vrijwel geen spra- Athene steeg het kwik tot plus 17 ke en dat zou nog wel een paar da- WedlOOD graden celsius, terwijl elders in Eu-- gen zo blijven. Van het centraal ropa temperaturen van —50 graden station van de Eeuwige Stad ver- Amerika-deskundige Aleksander Obukhov, eerste vice-minister van buitenlandse zaken Kornienko en een vertaler. Aan Amerikaanse zij de waren aanwezig Reagans Veilig heidsadviseur Robert McFarlane, diens medewerker en Sowjet-des- kundige Jack Matlock, de voorma lige onderhandelaar voor de mid- dellange-afstandswapens (INF), Paul Nitze, de Amerikaanse am bassadeur in Moskou, Arthur Hart man, en een tolk. Nog niet duidelijk is of vandaag nog een vierde sessie zal volgen. Met die mogelijheid is wel reke ning gehouden. Naar nu wordt aangenomen zal, na het dertien maanden ontbreken van een dia loog over de kernbewapening, dit eerste verkennende gesprek wei nig meer inhouden dan het aftas ten van de wederzijdse posities. Volgens Amerikaanse zegslieden, die in de aanloop naar de Geneefse ontmoeting voortdurend getracht hebben de hooggesprannen ver wachtingen bij de publieke opinie te relativeren, zou het een resultaat boven verwachting zijn wanneer nu afspraken worden gemaakt over een agenda met onderwerpen en de wijze waarop in de toekomst daarover zal worden onderhan deld. Van Amerikaanse kant is al eerder gesteld dat het een „aan vaardbaar resultaat" zou zijn wan neer Shultz en Gromyko overeen komen elkaar nogmaals te ontmoe ten. Speculatie wil dat zo'n tweede gesprek in het voorjaar in Moskou zou kunnen plaats hebben. langrijke Vaaldam heeft het meest te lijden van de droogte. Het water peil zakte daar van 42 procent vo- rig jaar naar 18,7 procent nu. Bij een gemiddelde temperatuur van meer dan 30 graden celsius in Zuid-Afrika, verdamt er per dag 35 miljoen liter van het water dat zich in de verschillende stuwmeren be vindt. De afgelopen weken heerste er een hittegolf in de Transvaal en bleven regenbuien uit. Vorige week had Johannesburg iedere dag een temperatuur die hoger dan 30 graden was. Pietermaritzburg in Natal haalden zelfs 39,5 graden. Zelfs als er de komende weken vol doende regen zou vallen, verwach ten de landbouworganisaties niet meer dat er een recordoogst aan mais mogelijk is. Enige maanden geleden werd daar nog op gere kend. Bij goede regenval zal slechts een oogst mogelijk zijn van circa 7 miljoen ton mais, iets boven de nationale behoefte. Wanneer dit jaar de maisoogst beneden de ver wachting blijft, zal Zuid-Afrika op nieuw gedwongen zijn mais in te voeren. Vier jaar geleden nog was Zuid-Afrika een aanzienlijke ex porteur van mais. Ook in het thuis land Bophuthatswana dreigt de maisoogst verloren te gaan. Als er niet spoedig regen valt, wordt er een verlies van 2,5 miljoen rand, circa 5 miljoen gulden verwacht. Volgens de econoom A. Jacobs, die verbonden is aan de Volkskas, zal heel Zuid-Afrika worden getroffen door de gevolgen van een nieuwe landbouwramp. „Wanneer we op nieuw mais moeten importeren en we kunnen niet exporteren, zal de rentevoet hoog blijven en dat zal gevolgen hebben voor de Zuidafri kaanse betalingsbalans". Voor de toch al getroffen landbou wers dreigt overigens nog een an der probleem. De fabrikanten van kunstmest hebben aangekondigd, dat de prijzen van kunstmest de komende drie maanden met 20 procent zullen worden verhoogd. Op 15 januari zal een delegatie van de Zuidafrikaanse Landbouwunie dan ook een onderhoud hebben met de ministers van landbouw en Financiën over de alarmerende Fi nanciële positie van veel landbou wers. i de werden gemeten. Stralende zon gaf trokken gistermiddag. r 13 de indruk van lente. Maar noorden van Griekenland ging het gisteren al mis. Daar bleven wer den 50 dorpen door de zware sneeuwvalvan de laatste dagen van de buitenwereld afgesneden. Voor de laagste temperatuur moest men zijn in Salla in noord- oost-Finland, waar het 50,1 graad onder nul was. In Finland drijft de kou wolven naar dorpen en in de zuid-Finse stad Porvoo vielen hon den ten offer aan hun honger. De Bondsrepubliek beleefde de koudste nacht van deze winter met maximaal 39,1 graad onder nul in het nationale park Klingenbrunn in het Beierse woud. In het noor den van het land was het het koudst op het vliegveld Hamburg- Fuhlsbüttel, waar het minus 25 graden was. Vooral het verkeer heeft last van deze 'Pool winter'In de Bondsre publiek, in Frankrijk en in Italië deden zich de grootste problemen voor. Het dagblad "France-Soir" in Parijs kwam met de kop "Frank rijk in diepvries". In het midden en KARTOEM (AFP) - President Jaaf- ar Numeiry van Soedan heeft gra tie verleend aan 209 dissidenten (onder wie een christelijk priester) die waren beschuldigd van agitatie tegen de staat en wier proces op dezelfde dag was begonnen op 40 kilometer ten noorden van de hoofdstad Kartoem. de 50 treinen. Duizenden mensen zaten met de handen in het haar in de wachtkamers. Op het lange baanvak Bologna-Bari was bij Ci- vitanova Marche maar één spoor berijdbaar. Het Italiaanse koudere- cord werd gevestigd in Livigno aan de Zwitserse grens, waar 38 graden onder nul werd gemeten. Er zijn tot nu toe vijf slachtoffers: drie per sonen vroren dood en twee zieken overleden omdat door de sneeuw medische hulp te lang uitbleef. In het zuiden, zuidoosten en oos ten van Engeland blijven weg- en scheepvaartverkeer zeer moeilijk. Het noorden van Spanje werd ont wricht door ijzige kou en sneeuw en zelfs op de Costa Brava aan de Middellandse Zee, een streek van doorgaans aangename temperatu ren, zakte het kwik in de nacht van zondag op maandag tot 5 graden onder nul. De Baskische provincie Guipuzcoa werd van de buitenwe reld afgesneden. De uit het oosten en zuidoosten in Wenen verwachte treinen arri veerden met grote vertraging: de "Chopinexpres" uit Warschau was niet minder dan tien uur overtijd. De snelverkeersweg Salzburg-We- nen was urenlang geblokkeerd door opleggers, wier dieselleidin gen waren bevroren. Soldaten hiel pen bij het overbrengen van 120 circusdieren, waaronder tijgers, leeuwen en kamelen, die in de buurt van Linz dreigden dood te vriezen in hun onverwarmde ver blijven, naar een verwarmde mané ge. Van Russische zijde is loop naar deze besprekingen her haaldelijk gewaarschuwd dat pre sident Reagans Strategic Defence Initiative (SDI) (ofwel Star Wars) betekent dat er een nieuwe wapen wedloop zal ontstaan, nu in de ruimte. Volgens Reagan kan een dergelijk defensief systeem tegen het einde van deze eeuw een af doende bescherming vormen te gen vijandelijke kernraketten. Amerikaanse functionarissen heb ben herhaaldelijk verklaard dat het SDI niet meer is dan een onder- zoeks- en ontwikkelingsprogram ma en daarom geen onderwerp van onderhandeling kan zijn. De Sow- jets bestrijden dit. Zij menen dat de bezitter van een dergelijk defen sief systeem in de verleiding kan komen een eerste aanval met kern- raketten te beginnen. Westerse defensiedeskundigen vrezen dat de Russen, evenals het geval was bij het NAVO-dubbelbe- sluit tot stationering van Ameri kaanse kernraketten in Europa, een propagandaslag rond de ruim tewapens zullen beginnen. De angst is dat een Russisch „agit- prop-offensief'(een samentrek king van agitatie en proaganda) kans van slagen heeft, gelet op de kritiek die de Europse bondgeno ten op de Amerikaanse plannen hebben geuit en de verdeeldheid die er over binnen de Amerikaanse administratie zelf bestaat. Propa gandisten van Star Wars zijn vooral defensieminister Caspar Weinber ger en zijn onderminister Richard Perle, die deel uitmaakt van de Amerikaanse delegatie in Genève. LONDEN (GPD) - Is het een grond voor ontslag als een rab bi tijdens erediensten pikante grappen maakt? Over deze on gebruikelijke vraag heeft zich gisteren een raad voor arbeids geschillen in Londen moeten buigen. De rabbi, de 36-jarige Clifford Cohen, verloor zijn baan bij de „Progressieve Synagoge Southgate" in Noord-Londen omdat het hem naar de smaak van de bestuurderen van de kerk niet paste tijdens preken grappen met een seksuele la ding te maken. Zo hield Cohen een jongen tij dens een Bar Mitzwah dienst met een vette knipoog voor: „Je zult het leven van boven tot onder leren kennen, vooral van onder". En toen tijdens een an dere dienst een negenjarig meisje struikelde na ceremo niële wijn te hebben gedron ken, zei hij tot de gemeente: „Eén drankje en ze is voor ie dereen". Dat alles ging de gemeente te ver. Omdat rabbi Cohen boven dien met geen stok te bewegen was zieken in zijn parochie te bezoeken, en, toen hij onlangs verhuisde, weigerde zijn nieu we adres en telefoonnummer bekend te maken, werd hij ont slagen. Daartegen ging Cohen in beroep. Vandaag wordt de zaak voortgezet. Vele tientallen fotografen legden gisteren de eerste bijeenkomst nieuwe Europese Commissie vast. (foto EPA) BRUSSEL (DPA/Rtr) - In Brussel is gisteren de nieuwe Europese Commissie met haar werkzaamhe den begonnen. Onder leiding van Jacques Delors hielden de 14 Euro pese Commissarissen hun eerste vergadering, nadat de Luxembur ger Gaston Thorn het voorzitter schap had overgedragen aan de Franse ex-minister van Financiën. De Nederlander Frans Andriessen is in de nieuwe commissie belast met de portefeuille landbouw en visserij en is tevens één van de vi- ce-voorzitters. De Europese Commissie, die een zittingsduur van vier jaar heeft, be schikt over bijna 10.000 ambtena ren en is belast met het toezicht op de uitvoering van het Verdrag van Rome (1958), waarbij de EG werd opgericht. Politieke waarnemers in de Belgische hoofdstad verwach ten dat Delors al in de eerste maan den van zijn mandaat zal proberen het politieke gewicht van de Com missie tegenover de ministerraad te versterken. Belangrijke punten waarover op korte termijn een be slissing moet worden genomen, zijn de EG-begroting voor 1985, de afronding van de toetredingson derhandelingen met Spanje en Portugal en de landbouwprijzen voor 1985. JOHANNESBURG (GPD) - De Amerikaanse senator Edward Ken nedy, die een bezoek van negen da gen aan Zuid-Afrika brengt, heeft gisteren een uur lang gesproken met de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken. Roelof „Pik" Botha. Na afloop van het ge sprek wilde Kennedy niets zeggen, maar minister Botha zei desge vraagd dat Kennedy verschillende onderwerpen over de Zuidafri kaanse problematiek aan de orde heeft gesteld, variërend van de burger- en politieke rechten van de zwarte bevolking en gedwongen verhuizingen tot Namibië en Ango la. Volgens minister Botha was het doel van de ontmoeting zeker niet geweest, een eensluidende mening te krijgen over de verschillende on derwerpen. Verwijzend naar het linkse imago van de Democrati sche senator Kennedy, zei hij: „Ik denk dat het naief is, te verwach ten dat Kennedy en ik het eens worden. Hij kan niet eens een over eenstemming bereiken met de Re publikeinse Partij in de Verenigde Staten, en de Republikeinen zijn nog linkser dan wij. Ik heb hem ge zegd dat de Zuidafrikaanse kiezer het niet eens is met de wijze waar op hij de dingen in Zuid-Afrika ziet, en dat is alles". Duitse politicus verdacht van roof BONN (GPD) De Westduitse FDP-politicus Hans-Otto Scholl (51) wordt ervan verdacht een ju welier in Baden-Baden te hebben overvallen en sieraden ter waarde van 2,3 miljoen mark te hebben ge roofd. De politie in Baden-Baden heeft de naam van de overvaller weliswaar nog niet bekendge maakt, maar wel bevestigd dat Scholl afgelopen zaterdag is gear resteerd. Een personeelslid van de juwelierszaak heeft verklaard dat de man die op 28 december gewa pend met een pistool de overval pleegde, dezelfde is als de liberale politicus. Scholl was tot 1981 voorzitter van de FDP in de deelstaat Rijnland- de Paltz. Zijn advocaat heeft ontkend dat zijn cliënt een juwelenroof heeft uigevoerd. De politicus werd enige tijd geleden als bureauleider van het Verbond van de Westduit se Farmaceutische Industrie ont slagen omdat hij met geld van het verbond goederen voor 2,5 miljoen mark had gekocht, waarvan hij nog slechts één miljoen heeft terugbe taald. Voor een verkiezingscam pagne van zijn partij zou hij 310.000 mark krediet hebben opgenomen en dit in eigen zak hebben gesto ken. Scholl is nog altijd lid van het bestuur van de liberale partij in Rijnland-Paltz. STOCKHOLM (AFP) - In 1984 heb ben in de wereld 53 kernexplosies plaatsgehad. Dat zijn er evenveel als in 1983. De Sowjet-Unie staat met 27 kernexplosies bovenaan de lijst, gevolgd door de Verenigde Staten met 16, Frankrijk met 7, China met 2 en Groot-Brittannië met 1. PARIJS - Het ofFiciêle plan van de regering om zich van het pro bleem Nieuw Caledonië te ontdoen voor Caledonië, die het eiland vol- is door de oppositiepartijen kant van de hand gewezen. Gister morgen had regeringsafgezant Ed gar Pisani vanuit de hoofdstad van door Rudolph Bakker Nieuw Caledonie's Nouméa, zijn voorstellen ontvouwd voor een nieuw staatsbestel, dat voorziet in de onafhankelijkheid voor dit ei land ten oosten van Australië, dat nu nog de status heeft van Frans overzees gebiedsdeel. Hij stelde te gen de aanstaande juli een stem ming op het eiland voor, waarvan ledige onafhankelijkheid ver schaft, zonder datFrankrijk overi gens van zijn aanwezigheid op het eiland afstand doet. Vanuit de gematigde oppositie partij der republikeinen viel de kri tiek te beluisteren dat Pisani's plannen „eerder handig waren dan moedig". En oppositieleider Chi rac verklaarde gisteravond dat de door de regeringsafgezant voorge stelde onafhankelijkheid geen en kele garantie biedt voor de toe komst van de niet-oorspronkelijke bevolking. Van de 142.000 inwo ners bestaat 57 procent uit blanken en emigranten van eilanden in de Stille Zuidzee. Wanneer op dit mo ment een stemming over het plan- tuatie zou ook de blanke emigran- ten gerust moeten stellen, die bo tingen 65 procent tegen de onaf- vendien het recht krijgen hun hankelijkheid uit en 35 procent Franse nationaliteit te behouden TEL AVIV - Er is geen enkel be wijs dat de voormalige minister van defensie van Israël, Arik Sja- ron, de Libanese presidentiële fa milie Gemayel op de gedachte heeft gebracht de moord op Bashir Gemayel in september 1982 te wre ken met een bloedbad in de Pale stijnse wijken Sabra en Sjatila in Beiroet. door Taco Slagter rechtbank in New York een geding wegens een artikel in Time na de moordpartij onder de Palestijnen, waarin hij ervan wordt beschul digd de slachtpartij bij de Ge- mayels te hebben geanimeerd. De Israëlische minister eist bij daarm een „gepriviligeerd sta tuut" verwerven. De blanken die het eiland zouden willen verlaten zouden recht krijgen op staatsver- goeding. De hoofdstad Nouméa en zijn haven zouden de status van „vrije stad" krijgen, dat wil zeggen dat ze onttrokken zouden zijn aan het nieuwe nationale bewind. Het plan-Pisani berust op de gok dat de regeringsafgezant voor juli de gematigde elementen onder de bevolking voor zijn plan zal weten te winnen. Zijn beslissing dat aan de stemming alle inwoners mogen meedoen die langer dan drie jaar op het eiland zijn ingeschreven, vermindert weliswaar de meerder- heid voor het behoud van de huidi- ge status, maar de balans slaat er van de geheime delen uit het rap- „iet door om. Mislukt het plan, dan port. Sjaron is destijds door de s^aat regering voor de taak „de commissie-Kahan wel indirect orde ,e h°rstelg.n" en begint de Om tegemoet te komen aan de met geweld ondersteunde eisen van de oorspronkelijke bevolking der Kanaks, suggereert regerings afgezant Pisani een onafhankelijk heid voor het eiland, waarbij de nieuwe staat eigen rechten zou krijgen op alles wat zich „op en on der de grond" bevindt en ze verte genwoordigd zou zijn in de Ver enigde Naties. De Fransen zouden echter de binnenlandse en buiten landse veiligheid van de nieuwe staat garanderen, wat zou beteke nen dat de gendarmerie zou blijven en de Franse marine zijn steunpun ten niet dient op te geven. Deze si- voren af BAN SA-NGAE (UPI/Rtr./AFP) - Vietnamese troepen hebben giste ren grote delen van het hoofdkwar tier Ampil van het Cambodjaanse verzet onder de voet gelopen. Op de dag van de zesde veijaardag van de door Vietnam geïnstigeerde mi litaire machtsoverneming in Phnom Penh stond het merendeel van de hutten in het kamp in brand. Volgens medewerkers van het Rode Kruis die verblijven aan de Thailandse zijde van de grens, op enkele honderden meters van Am- pil, hebben de Vietnamezen delen van het laatste bolwerk van het Na tionale Bevrijdingsfront van het Khmer-volk die ze nog niet beheer sen afgelopen nacht zwaar be stookt met granaten en namen de bombardementen nog toe bij zons opgang. De Vietnamese artillerie heeft een grote rol gespeeld bij de verovering van het Khmer-hoofd kwartier. De 29-jarige Chun Sopip, een guerrillastrijder van het front die gisteren werd gewond en gister ochtend naar Thailand werd geëva cueerd, bevestigde dat de Vietna mezen het algemene administratie ve hoofdkwartier binnen Ampil hebben veroverd. De Vietnamezen lijken in de nacht terreinwinst te hebben geboekt, zei hij. Khmer-guerrillastrijders zeiden gisteren in de tegenaanval te zullen gaan om te trachten de door de sector van Ampil en zet een aantal brandende hutten en gebouwtjes rebellen in de buitenste sectoren hingen boven het kamp. de strijd no£ voort. Uit meldingen van de veldradio van het Khmer-front bleek dat na de zware beschietingen de Vietna mese troepen vanochtend onder aanvoering van tanks van Russi sche makelij de defensielinies van de guerrillastrijders wisten te door breken. Daarbij kwam het tot ge vechten van man tegen man. Tank kanonnen werden gebruikt om In de sinds zes jaar woedende guerrilla-oorlog van het Khmer- front hebben de Vietnamezen met de verovering van Ampil hun tot dusver grootste slag geslagen. Het verlies van Ampil betekent een zware slag voor het Cambodjaanse verzet, dat sinds het Vietnamese offensief in november begon, zijn drie belangrijkste steunpunten heeft verloren. de slachtpartij in Sabra en Sjatila verantwoordelijk gesteld, hetgeen hem zijn baan als minister van defensie in het kabinet-Begin kostte. De Israëlische regering had tot voor kort geweigerd de details uit de geheime bijlagen openbaar te maken. Voorzitter Kahan, zelf eens president van het Israëlisch Hoog- gerechtshof, had destijds geheim- AMSTERDAM (ANP) - Suriname heeft voor ruim een miljoen dollar v Israël ingestelde onderzoeks- dollar commissie Kahan op schriftelijke vragen ten behoeve van het smaad- proces tegen het Amerikaanse weekblad Time met 'nee' beant woord. Sjaron, nu minister van handel en industrie, voert voor een houding van het aanhangsel den van staatsveiligheid bevolen, Uiteindelijk besloot de regering- Peres dat de verdedigers van Time pens en munitie gekocht van de Belgische wapenfabrikant FN Herstal. Dat heeft de voorzitter van de Raad voor de Bevrijding van Suriname, ex-president Chin a Sen, gisteravond verklaard. De Bevrijdingsraad blijkt te beschikken over kopieën van importver- Met de antwoorden van Kahan lijkt het smaadproces in het voor deel van Sjaron te worden beslist. Time baseerde het omstreden ver haal destijds op bronnen die we tenschap hadden van de inhoud Sjaron onder het toeziend oog gunningen ter waarde van 1,1 miljoen dollar die op 19 oktober 1984 i van Kahan zelf het geheim aan- Paramaribo zijn afgegeven. De levering van de wapens liep, zo blijkt uit hangsel mochten inzien. Van tevo- de importvergunningen via de Londense Firma Marliam Ltd. In de ver ren waren er schriftelijke vragen gunningen, die nodig zijn in verband met de krappe Surinaamse devie- opgesteld die Kahan van zijn rege- zenvoorraad, staat dat de wapens zijn geproduceerd in Argentinië. De vermelde wapenstypes maken volgens wapendeskundigen echter duide lijk dat de wapens door de Belgische Firma FN Herstal zijn geproduceerd. TEL AVIV Libanon heeft bij de gisteren hervatte onderhandelin gen over de terugtrekking van Is raëlische troepen uit Zuid-Libanon de eis van Israël afgewezen om in de te ontruimen gebieden Unifil- eenheden te legeren. Hoewel het de beide delegaties niet over de lip pen is gekomen zijn hiermee in fei te de al voor het kerstreces vastge lopen besprekingen beëindigd. door Taco Slagter Voor komende donderdag staat de dertiende ontmoeting in het Li banese grensplaatsje Nakoera op de agenda, maar Israëls onderhan delaar, generaal Gilboa heeft van wege de impasse geen nieuwe af spraak op deze dag willen maken. Een gisteravond in Israël gepubli ceerde legercommuniqué meldde slechts dat Israël het contact met het UniFil-hoofdkwartier in Nakoe ra zal blijven onderhouden. Tijdens de twee uur durende bij eenkomst herhaalde de Libanese delegatie de inhoud van de toe spraak van president Amin Ge mayel afgelopen zondag voor de Libanese televisie. De maroniti sche leider zei geen compromis te willen over een rol van Unifil-troe- pen ten zuiden van de huidige frontlijn van Israël bij de Awali-ri- vier. Jeruzalem vraagt daarom als garantie voor veiligheid aan haar noordgrens. Bovendien wilde de Libanese president niets weten van een zelf standige positie van het met Israël samenwerkende Zuidlibanese le ger van brigade-generaal Lahad. Gemayel blijft er bij dat het officië le Libanese leger in staat is in de door Israël te verlaten zuidelijke regio van zijn land voor orde en rust te zorgen. Israël daarentegen heeft daar over grote twijfels en verwijst voortdurend naar de problemen die dat leger heeft om letterlijk voet aan de grond te krijgen in de door de regering in Beiroet gecon troleerde gebieden, zoals het door de Druzen beheerste Sjoef-geberg- te en in de hoofdstad zelf. Boven dien heeft het Libanese leger, tal rijke verwoede pogingen ten spijt, nog steeds niet de belangrijkste kustweg naar het zuiden in han den.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7