Philips bevestigt geheime belangen Kamer hoort Ruding over aandeel in affaire ADM 'Jeugd wil geen friet en kroket' 'Stroman-constructie niet illegaal' ABP wil Weena-toren niet meer financieren Schiphol behaalde in '84 financieel record AbvaKabo wil 'zonodig' privatisering van ABP Aantal ziekmeldingen gestegen met 2,5 pet Dollarkoers is gestegen tot nieuwe recordhoogte PAGINA 6 ECONOMIE DINSDAG 8 JANUARI 1985 EINDHOVEN (ANP) Philips heeft via 'stroman-constructies' meerdere geheime be langen in financiële houdstermaatschappijen, fabrieken en handelsbedrijven. Een van de bedrijven waarin Philips op die manier een meerderheidsbelang heeft gehad, is de Westduitse televisiefabriek Löwe Opta. ROTTERDAM (ANP) - Het Alge- meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) ziet af van financiering van de bouw van de Weena-toren, in de volksmond de „ponskaart" ge noemd, in het centrum van Rotter dam. Hoewel de Centrale Beleggings- raad van het ABP nog geen officië le beslissing heeft genomen over de financiering van de 120 meter hoge woontoren gaat de gemeente Rotterdam ervan uit dat het ABP zich uit het project zal terugtrek ken. Het ABP, dat de afgelopen twee jaar van het begin af aan bij de ontwikkeling van het project betrokken is geweest, acht een in- Dat heeft een woordvoerder van Philips gisteravond desgevraagd bevestigd. Hij deed dit omdat de voormalige Philips-medewerker drs C.van Bussel onlangs zou heb ben getracht het concern onder druk te zetten, teneinde hem een schadeloosstelling te geven van 5,25 miljoen gulden. Philips heeft een strafklacht tegen hem inge diend wegens poging tot afpersing. In 1966 richtte Philips de NV Parti cipatie- en Financieringsmaat schappij Boschlandt op. Philips bezat alle aandelen. In 1974 omvat te Boschlandt een tiental bedrij ven, waaronder drie financierings holdings in Zwitserland en Lu xemburg, drie produktiebedrijven en een verzekeringsmaatschappij. Via de financieringsholdings ver schafte Philips zich op een zeker moment een meerderheidsbelang in Löwe Opta. Een deel van de aan delen was toen al in handen van de Duitse Philips-organisatie. Volgens de woordvoerder van Phi lips heeft het bedrijf daarmee geenszins de wet overtreden. Toen In de kou bij grootste leverancier van aardgas ASSEN (GPD) Dikke winteijas- sen moesten er gisteren in een van de gebouwen van de Nederlandse Aardolie Maatschappij in Assen aan te pas komen om de werkne mers een beetje warm te houden. Want uitgerekend bij de grootste aardgasleverancier van West-Euro pa was de met gas gestookte cen trale verwarming uitgevallen. Hetzelfde gebeurde trouwens in het stadskantoor van Meppel, waar bijna alle 55 ambtenaren naar huis mochten omdat de temperatuur in hun werkvertrek tot bijna het nul punt was gedaald. Alleen de men sen van de afdeling Burgerzaken bleven, gehuld in winteijas, op hun post. Want die mochten het pu bliek natuurlijk niet in de kou la- ten staan. Kort en zakelijk Xenos De negentien winkels Xenoswin- kels, waaronder die in Leiden, zijn in andere handen overgegaan. Het SHV-concern heeft de winkelke ten overgedaan aan Wolters en Schaberg Management in Rotter dam, een in 1980 opgerichte onder neming die zich richt op de verster king en verzelfstandiging van klei ne en middelgrote ondernemin gen. Zij was eind vorig jaar betrok ken bij elf ondernemingen met een gezamenlijke omzet van ruim 150 miljoen gulden en 600 personeels leden. Diesel De prijs voor een liter diesel wordt morgen verhoogd met 2,6 cent en gaat 124,8 cent kosten (zelf- tank). De Nederlandse Organisatie van Olie en Kolenhandelaren advi seert bezitters van auto's met niet of slecht startende dieselmotoren bij strenge koude tien procent ben zine en een scheut spiritis aan de brandstof toe te voegen. Bij vorst gaan de paraffine-kristallen in de dieselolie klonteren en raakt de brandstofleiding verstopt. Kaas De Nederlandse kaasproduktie is vorig jaar met 6,1 procent geste gen en overschreed voor het eerst met vijfduizend ton de 500.000 ton. De export steeg met 5,8 procent tot 347.000 ton en overschreed in waarde de 1 miljard gulden. In het binnenland nam de consumptie toe van 12,5 tot 12,8 kilogram per Nederlander. De opbrengsten per kilogram kaas gingen eveneens omhoog, zij het niet bij boeren kaas. Ondanks een geringere pro- duktie (gevolg van de superhef fing) daalde de gemiddelde kilo- gramprijs met een gulden. VNU Het uitgeversconcern VNU ver wacht over 1984 een winst te heb ben geboekt die uitstijgt boven die van 1980, het jaar voordat de reces sie begon. Toen boekte VNU een nettowinst van 47 miljoen gulden. Volgens de nieuwe bestuursvoozit- ter drs. Brentjens moet bij de ver betering nog in aanmerking moet worden genomen dat een deel van de aanloopkosten voor de dit jaar beginnende abonnee-TV al ten las te van 1984 zijn gebracht. VNU schrijft de verbetering toe aan de economische opleving en het door- werkèn van saneringen. Philips onlangs het belang in Grundig wilde vergroten werd het aantal aandelen van Löwe Opta drastisch teruggebracht om niet in strijd te komen met de wetgeving in West-Duitsland. Hoe lang Philips een meerder heidsbelang heeft gehad in Löe Opta wist de woordvoerder niet te zeggen. Evenmin kon hij meedelen wanner Philips het belang in Boschlandt heeft teruggebracht van de oorspronkelijke 100 procent tot de huidige 20 procent. De woordvoerder van Philips stelt, dat het gebruik van een construc tie als Boschlandt "een normale manier van doen" is. Een bedrijf als Philips kan daardoor gemakke lijker en sneller opereren en is daardoor beter in staat de markt positie te behouden. Dergelijke constructies worden om prakti sche redenen in het leven geroepen en perse niet om er illegale activi teiten mee te bedrijven, aldus de zegsman van Philips. Omdat de re sultaten van dergelijke, niet direct als Philips-onderneming herken bare holdings, wel verwerkt wor den in de jaarcijfers wordt de aan deelhouders geen informatie ont houden aldus de woordvoerder. Hij wijst er nog op dat tot en met vorig jaar de wet op de jaarreke ning het toestond dat maximaal vijftien procent van het geconsoli deerde balanstotaal niet werd ver meld op de lijst die voor het han delsregister is bestemd. "Bij Phi lips ging het gemiddeld om één tot twee procent, en maximaal om vijf procent", aldus de woordvoerder. Interview Een interview van Karei van de Graaf met drs. C. van Bussel, de man tegen wie Philips een strafklacht heeft ingediend wegens poging tot afpersing, is gister avond niet uitgezonden. De AVRO zei daar "beleidstechnische rede nen' voor te hebben. Het interview was gistermiddag al opgenomen op nadrukkelijk ver zoek van drs. Van Bussel. Tevoren was door de AVRO een brief on dertekend, waarin aan de raads man van Van Bussel het recht werd toegekend om uitzending te gen te houden, als in het interview zaken aan de orde zouden komen die hem niet pasten. Aan dat veto recht was een dwangsom gekop peld van 100.000 gulden. Volgens eindredacteur Cees Buur man is de beslissing om het inter view niet uit te zenden genomen in overleg met de directie. De beslis sing had volgens hem niets te ma ken met de inhoud van het vraag gesprek. Volgens Buurman heeft het geëiste vetorecht een bijko mende rol gespeeld. Volgens AVRO-woordvoerder Jan Goeijenbier is voor de AVRO door slaggevend geweest dat de Philips- directie niet bereid bleek om, bij wijze van tegenwicht, eveneens eén woordvoerder naar de Karei van de Graaf-show af te vaardigen. De directie liet weten niet mee te willen werken aan een vraagge sprek met iemand tegen wie zij een strafklacht heeft lopen. Omdat de AVRO hierdoor het principe van "hoor en wederhoor" niet kon eer biedigen, is besloten het item te schrappen, aldus Goeijenbier. Karei van de Graaf is het met de beslissing niet eens. Hij heeft laten weten een en ander zeer te betreu- SCHIPHOL (ANP) - Voor de NV Luchthaven Schiphol is 1984 een recordjaar geworden. Het passa giersvervoer bereikte het nog nooit eerder behaalde totaal van 10.870.000, hetgeen een stijging be tekent van negen procent ten op zichte van 1983. Het vrachtvervoer steeg met negentien procent tot 440.000 ton en ook het postvervoer groeide met elf procent tot de re cordhoogte van circa 22.000 ton. Deze cijfers heeft de president- directeur van de NV Luchthaven Schiphol J.W. Wegstapel gister middag meegedeeld tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst voor de op Schiphol gevestigde bedrijven en diensten. De werkgelegenheid op de luchthaven is vorig jaar sterk toegenomen. Het totale aantal werknemers op de luchthaven be droeg in oktober vorig jaar 29.260. Dat was ruim 1800 (6,6 procent) meer dan in oktober 1983, toen dat aantal 27.448 bedroeg Deze 29.260 personeelsleden - een record voor Schiphol, aldus Wegstapel - waren werkzaam bij 440 verschillende bedrijven. In 1983 waren dat er 432. De grootste personeelstoename deed zich voor bij Fokker (plus 848 personen) en de KLM (plus 525). Bij deze twee bedrijven was het aantal werkne- vestering van vijftig miljoen gul den in de woontoren op dit mo ment te riskant. Zo is uit gesprek ken met de gemeente Rotterdam gebleken. Volgens ir. J. Doets, directeur van het gemeentelijk grondbedrijf, is de gemeente nu koortsachtig op zoek naar nieuwe financiers. De gemeente benadert andere grote beleggers, maar acht ook een com binatie van kleinere investeerders een mogelijkheid. Ook wordt on derzocht of het mogelijk is de 247 premiehuurwoningen die de woontoren zal bevatten naar de koopsector over te hevelen. - De bouw van de „ponskaart", een voor Nederland uniek project, zou in april beginnen en drie jaar in be slag nemen. Bij de ontwikkeling van de plannen voor de woontoren konden potentiële huurders hun wensen bekend maken. Uit een en quête van de gemeente bleek toen dat er een overweldigende belang stelling voor het project bestond. Daarom is de gemeente van me ning, dat financiers geen enkel risi co lopen bij het verhuren van de appartementen. De bouw van de „ponskaart" maakt deel uit van een overeen komst voor de bouw van 2500 wo ningen, die de gemeente met het ABP heeft afgesloten. Voorwaarde is echter dat zowel de Centrale Be- leggingsraad van het ABP als de Rotterdamse gemeenteraad goed keuring geven aan de verschillen de projecten. mers in het jaar daarvoor met 1258 gedaald. De teruggang blijkt in 1984 weer geheel ingelopen, zei Wegstapel. Ook financieel gezien was 1984 voor de luchthaven een uitstekend* jaar. De NV verwacht een winst van ten minste dertig miljoen gul den over 1984, tegen twaalf miljoen in 1983. De toekomst ziet de Schiphol-di- rectie met vertrouwen tegemoet. Voor wat betreft het vrachtvervoer wordt de komende jaren gerekend op een groei van zes tot zeven pro cent per jaar. Bij de ontwikkelin gen in het passagiersvervoer zal volgens Wegstapel veel afhangen van de introductie van meer lagere tarieven op de Europese routes en van een verdere groei van het char- terverkeer. Maar ook in deze sector mag Schiphol volgens de presi dent-directeur rekenen op een aan houdende groei de komende jaren. Ondanks de positieve verwach tingen en resultaten kondigde Wegstapel wel een verhoging van de havengelden aan. Deze zal ech ter pas per 1 juli ingaan en niet zo als gebruikelijk was aan het begin van het jaar. Waarschijnlijk zal de verhoging twee procent gaan be dragen. Steeds meer mijnwerkers geven him staking op LONDEN (GPD) - Meer dan 1200 Britse mijnwerkers zijn gisteren, na negen maanden te hebben gestaakt, weer aan het werk gegaan tijdens de eerste volledige werkdag in alle ko lenmijnen van het land sinds dè kerstvakantie. De Nationale Kolenraad (NCB), die de afgelopen dagen meer dan vier miljoen gulden heeft besteed aan propaganda- acties die bedoeld waren om aarzelende stakers over de streep te helpen, sprak gisteren van „zeer bemoedigende cij fers". Ruim 71.000 mijnwerkers van de 180.000 werken nu. De NCB hoopt, dat de komende weken nog circa 15.000 mijn werkers bereid zijn weer aan de slag te gaan. Daarmee zou dan ongeveer de helft van het totale aantal mijnwerkers werken, en dat beschouwt de NCB als „het einde van de staking". De campagne van de Natio nale Kolen Raad was niet over al even effectief. In het noorden van het land is de staking lang zaam maar onmiskenbaar aan het afbrokkelen, maar in Zuid- Wales, waarop de NCB haar po gingen had geconcentreerd, staakt nog steeds vrijwel iedere mijnwerker. De radicale mijnwerkerslei der Arthur ScargiÜ zei gisteren dat de NCB geen enkele reden heeft blij te zijn met de aantal len terugkerende kompels. Hij noemde de propaganda-acties van de NCB een mislukking, een „totale ramp". (foto ap> Loodsen in meerderheid akkoord met Smit-Kroes VLISSINGEN (GPD) - De afde ling Scheldemond van de VNL (Vereniging de Nederlandse Loods) is maandag in grote meer derheid akkoord gegaan met de voorstellen van minister drs. N. Smit-Kroes van verkeer en water staat met betrekking tot de door de loodsen gestelde looneis. Ongeveer tachtig procent van de Schelde- mondloodsen (totaal ongeveer 220) stemde tijdens een vergadering in Vlissingen in met een onregelma tigheidstoeslag van 970 gulden en het behoud, zij het in gewijzigde vorm, van de rang van seniorloods. De beslissing van de afdeling Scheldemond betekent dat de loodsen uit dat district in de eerst volgende algemene ledenvergade ring het resultaat van het overleg met de minister zullen steunen. Wanneer die vergadering zal zijn, is nog niet bekend, maar afdelings voorzitter N. van Willigen ver wacht die binnen enkele weken. De tegenstemmers onder de loodsen bleken met name bezwaar te hebben tegen het feit dat de loodsen niet in een hogere ambte- narenschaal zijn ingedeeld. DEN HAAG (ANP/GPD) - De vas te kamercommissies voor econo mische zaken en financiën overleg gen donderdag met minister Ru- ding (financiën) over diens rol in de affaire rond de Amsterdamse Droogdokmaatschappij ADM. Voorzitter Van der Hek (PvdA) van de commissie voor economi sche zaken heeft om het spoed overleg gevraagd. Het is het twee de gesprek van de kamer over ADM waarvoor het kerstreces wordt onderbroken, nadat minis ter Van Aardenne (economische zaken) vorige week weigerde tien miljoen oveFbruggingssteun uit te trekken vöor een overlevingsplan voor ADM. Volgens Van der Hek zijn er tal van punten in het optreden van Ruding bij zijn bemoeienis met ADM (880 werknemers) die de no dige opheldering vergen. Hij heeft de indruk dat Ruding zich zeer ac tief heeft opgesteld in de ADM- zaak en mogelijk de problemen van de werf eerder heeft vergroot dan verkleind. Van der Hek doelt daarbij onder meer op de proble men rond de ombouw van de Pe ruaanse kruiser Almirante Grau, waartoe ADM met Philips-dochter Hollandse Signaal Apparaten een consortium vormde. Ruding heeft de Peruaanse rege ring via een telexbericht gewaar schuwd voor de zwakke financiële positie van de werf. De bewinds man is echter meer bevreesd voor de financiële problemen van Peru. Het risico van de order, die 350 mil joen gulden omvat, is via de Neder landse Credietverzekeringsmaat- schappij bij de staat gedekt. Ru ding, die een belangrijke positie in neemt bij het Internationaal Mone tair Fonds, heeft grote twijfel over de kredietwaardigheid van steeds armlastigéfc Peru en vreest derhal ve dat uit ae order stroppen voor de Nederlandse staat voort zullen vloeien. Van der Hek wil van de bewinds man duidelijkheid of ADM slacht offer wordt van de situatie in Peru zonder zelf daarbij het probleem te zijn. Volgens hem is de situatie in Peru niet wezenlijk veranderd sinds de kredietverzekering een half jaar geleden werd verleend. Ruding is bovendien partij omdat de fiscus mee te werken aan het overlevingsplan en omdat ook de Nationale Investeringsbank niets voelt voor uitstel van innen van rente en aflossing op de ADM- schulden. In het overlevingsplan dat de vakbonden voor de ADM hadden ontworpen zouden alle schuldei sers bereid moeten zijn drie jaar geduld te hebben. Financiën, als een van de grootste schuldeisers, voelde daar echter niets voor. Vol gens Van der Hek krijgt de fiscus bij het ter ziele gaan van de ADM echter helemaal geen cent en door drie jaar te wachten zou hij alleen de rente missen. Aan ADM is gisteren uitstel van betaling toegestaan. Tot bewind voerder van de werf is mr. D. Gros heide uit Amsterdam benoemd. Directie, vakbonden en OR willen dat de nu benoemde bewindvoer der aan de slag gaat op basis van het overlevingsplan. Overigens ontving ADM de afgelopen dagen volgens OR-secretaris Rob Philip vier nieuwe reparatie-orders, die samen goed zijn voor ruim 40.000 uren werk. Hieruit blijkt, meent Philip, dat de ADM nog steeds ver trouwen geniet. Het gaat bij de or ders om twee bulkcarriers, een be voorradingsschip en een Russi sche boot. AMSTERDAM (GPD>- Na de be trekkelijk gunstige ontwikkeling van het ziekteverzuim in de laatste vijf jaar vertoont het jaar 1984 een stijging van het ziekterisico. Deze minder gunstige ontwikkeling is toe te schrijven aan de griepepide mie in maart en april. Dit blijkt uit de nieuwjaarsrede van mr. H. Boi- telle, president-directeur van het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor (GAK). Het aantal ziekmeldingen was vorig jaar bijna 2,3 miljoen, dat is 2,5 procent meer dan in 1983. Er is niet alleen sprake van een stijging van het ziekterisico, maar ook zijn de reserves bij een aantal bedrijfs verenigingen door deze ontwikke ling beneden het vereiste mini mum gekomen. Voor de bij het GAK aangesloten bedrijfsverenigingen (die bestrij ken ongeveer twee derde van alle verzekerde werknemers) zal dit jaar het gemiddeld premiepercen tage ongeveer 6,1 bedragen, tegen 5,9 in 1984. Het GAK keerde vorig jaar aan ziekengeld f 2,78 miljard uit (in 1983 was dat f 2,81 miljard). Het verschil komt door een daling van het aantal verzekerden met drie procent. Vorig jaar werd in het kader van de ziekteverzuimbestrijding een nieuwe voorziening opgezet. Deel nemende bedrijven kunnen nu de omvang van hun ziekteverzuim vergelijken met de cijfers van dere bedrijven binnen de bedri, tak. Ook kunnen ze binnen het drijf inzicht krijgen in het per groep, een vereiste om doelma tig op te treden. Van deze service maakten al 1350 bedrijven gebruik. Op grond van arbeidsonge schiktheid kregen eind 1984 bijna 460.000 mensen een uitkering van het GAK, een stijging van 1,7 pro cent. Het aantal nieuwe gevallen nam iets af (een half procent). Maar ook het aantal beëindigingen daal de (3,5 procent). De verwachting dat langzamerhand een evenwicht stoestand zou ontstaan, wordt door deze gang van zaken afgezwakt. Op het vlak van de fraudebestrij ding leidde nauwere samenwer king met justitie, politie, fiscus en Loontechnische Dienst tot doelge richter onderzoek. Het GAK heeft hoofdaannemers en aannemers op grond van de Coördinatiewet so ciale verzekering aansprakelijk ge steld voor niet afgedragen premies tot vele miljoenen guldens, waar van inmiddels al aanzienlijke be dragen zijn geind. Volgens Boitelle is te verwach ten dat deze ontwikkeling zich zal voortzetten en dat in dit kader de internationale kontakten geinten- siveerd moeten worden. Want in grootschalige fraudezaken wordt niet zelden gebruik gemaakt van buitenlandse ondernemingen. DEN HAAG (GPD) Als het kabi net niet beréid is de salarissen van de ambtenaren van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) fors te verhogen, moet het fonds worden losgekoppeld van de over heid. Dat zegt Theo Sonneveld,'be stuurslid van de ambtenarenvak bond AbvaKabo, in een interview met het dagblad Trouw. Vorige week pleitte tijdelijk hoofddirecteur Leenman van het ABP voor een forse salarisverho ging van zijn topambtenaren, om dat hij anders niet in staat is ge schikte mensen aan te trekken. Zo is het ABP er nog steeds niet in ge slaagd opvolgers te vinden voor hoofddirecteur Van der Düssen en directeur beleggingen Masson, die door fraude bij beleggingen vorig jaar van het toneel verdwenen. Ook de AbvaKabo vindt dat de salarissen bij het ABP fors omhoog moeten. In het bedrijfsleven, zo zei Sonneveld vanochtend, wordt twee keer zoveel aan salaris be taald. „Een topambtenaar bij het ABP yqrdient ongeveer een ton; voor een gelijkwaardige functie in het bedrijfsleven wordt 200.000 gulden betaald". Privatisering van het ABP, het fonds loskoppelen van de over heid, is een mogelijkheid om wat aan die salarissen te doen. In die nieuwe structuur kan voor het ABP een eigen cao worden ge maakt. De PvdA heeft al laten we ten niets voor privatisering te voe len. Maar de socialisten staan niet bij voorbaat afwijzend tegenover salarisverhogingen. Woordvoerder Kombrink: „De markt kan je daar toe dwingen". Beursberichten op pagina 10 AMSTERDAM (ANP) - De Neder- landse horeca, en met name de res taurants, moet vriendelijker wor den voor kinderen. Er zijn in ons land ongeveer drie miljoen kinde ren beneden 14 jaar, een belangrij ke potentiële klantenkring. Door een betere aansluiting van het aan bod op de bij deze groep bestaande wensen kan de horeca een aantrek kelijk en groot marktsegment be reiken. Dit betoogde drs. J.A.M. Fagel, medewerkster van een organisatie bureau, gisteren tijdens de pers conferentie ter gelegenheid van de opening van de Horecava 85, de vakbeurs voor de horeca die van 7 tot en met 10 januari in de Rai in Amsterdam wordt gehouden. Het is de 29e keer dat deze beurs wordt georganiseerd. Er doen dit jaar 387 exposanten mee. Volgens Fagel zijn veel restau rants niet op kinderen berekend, wat ook invloed heeft op het be zoek van de ouders. Zij stelt dat kinderen uit eten gaan een „uitje" vinden en zich op hun gemak wil len voelen. Ook willen zij geen friet met kroket eten, omdat ze die wel „op de hoek" halen, aldus Fagel. Grootste probleem voor kinderen is volgens haar het lange wachten op het eten, waardoor zij zich gaan vervelen en lastig worden, wat ook weer invloed heeft op het humeur van de volwassenen. Speelhoeken lossen dat volgens Fagel niet op, omdat ook kinderen in een restaurant komen om te eten en niet om te spelen. Zij pleit er voor hen direct een klein hapje te geven of eventueel een klein speel tje, waarmee ze zich aan tafel kun nen bezighouden. Verder moeten kinderen volgens haar bij elkaar kunnen zitten, ruimte hebben om te lopen en een speciale menukaart krijgen met bij voorbeeld foto's van de gerechten. „Een uitbreiding van de service op deze punten zal tot een immense toename van te vreden klanten kunnen leiden", al dus Fagel. Er waren midden vorig jaar blij kens cijfers van het Bedrijfschap Horeca en het CBS 37.223 horeca bedrijven in Nederland. De totale omzet daarvan wordt geschat op ruim tien miljard gulden, waarvan de restaurants 53 procent voor hun rekening nemen, de cafés en ande re bedrijven waar drank wordt ver strekt 27 procent en de hotels 20 procent. De omzet komt voor 74 procent tot stand in bedrijven met minder dan tien werknemers. Het aantal werknemers in de ho reca wordt geschat op bijna 120.000 en in de seizoenperiode op 140.000. De werkloosheid in deze bedrijfs tak steeg iets minder dan de voor gaande jaren en bedroeg in juli vo rig jaar 36.500 mensen. AMSTERDAM (ANP/UPI/RTR/ DPA) - De koers van de Ameri kaanse dollar is gisteren gestegen tot een nieuwe recordhoogte. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd een officiële middenkoers vastgesteld van 3,5885 gulden, het hoogste peil sinds er in 1971 een einde kwam aan de mogelijkheid dollars tegen goud in te wisselen tegen een vaste prijs. De vorige re- cordkoers, 3,5825 gulden, werd vo rige week woensdag genoteerd. De officiële koers van gisteren was ruim 1,5 cent hoger dan de 3,5710 gulden van vrijdag. De ban ken vragen vandaag 3,64 gulden voor een dollar en betalen er bij aankoop 3,52 gulden voor. De dollarkoers bereikte ook ten opzichte van de Italiaanse lire, het pond sterling en de Franse frank nieuwe recordniveaus. In Frank fort kwam een officiële koers uit de bus van 3,1767 mark, ruim een pfennig meer dan de 3,1636 mark op vrijdag en het hoogste niveau sinds begin 1973. De Bundesbank greep niet in op de valutamarkt. De belangrijkste oorzaken van de opmars van de dollar zijn vol gens valutahandelaren nog steeds de hoge rente in de Verenigde Sta ten en de gunstige ontwikkeling van de Amerikaanse economie. Een voor de dollar positieve factor was de bekendmaking van een on verwacht grote groei van de geld- omloop in de VS in de week vóór Kerstmis. De goudprijs is gisteren weer ge zakt tot onder de 300 dollar per ounce (31,1 gram). Op een bepaald moment werd op de markt in Lon den slechts 294,50 dollar betaald, het laagste niveau sinds juni 1979.' Bij het slot van de handel was er een licht herstel opgetreden tot 296,50 dollar per ounce, altijd nog vijf dollar minder dan de slotprijs van vrijdag. In Zuerich daalde de prijs met zes dollar tot 297,50 dollar per ounce. Handelaren spraken van geruchten over goudverkopen door de Organisatie van Olie-Ex porterende Landen (OPEC) we gens de aanhoudend sterke positie van de dollar.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6