Nog geen klaarheid na aanslag op villa Winter houdt Nederland in de ban Gezinsverzorgsters zeggen massaal op Oliehandelaar Deuss omstreden 'Pyromanen tegen apartheid' verantwoordelijk DINSDAG 8 JANUARI 1985 PAGINA 5 NIJMEGEN (GPD/ANP) Rijkspolitie, technische recherche, de explosievenoprui mingsdienst en de dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie zijn gisteren de hele dag bezig geweest met het onderzoek naar de aanslag op het landgoed van oliehandelaar John Deuss aan de Meerwijkselaan in Berg en Dal bij Nijmegen. Sporenonderzoek heeft uitge wezen dat er meer dan twee mensen bij de aanslag betrokken moeten zijn geweest. Over de exacte schade van de aanslag, die de achterzijde van de villa en het kantoorgebouw volledig vernielde, is nog steeds geen duidelijkheid. Inmiddels heeft zich de groepering 'Pyromanen tegen apartheid' ge meld als verantwoordelijke groep voor de met brandbommen ge pleegde aanslag. Gisterochtend was het de 'Burgerbond Neder land' die in verband met de aanslag een verklaring aan het ANP stuur de waarin werd gewezen op de be trokkenheid van Deuss bij de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. De 'Pyromanen tegen apartheid' gaven enkele uren later precies de zelfde verklaring, maar beëindig den die met: "We hebben met het spotlicht van vannacht een bijdra ge willen leveren aan het aanpak ken van vrienden van het apart heidsregime in Zuid-Afrika". De groepering noemt Deuss een van de grootste leveranciers van olie voor Zuid-Afrika. In haar verkla ring hekelt zij ook de voormalige Slavenburgs Bank, omdat deze Deuss van kapitaal zou hebben Verder wordt in de ver klaring gezegd dat de overheid oliehandelaren als Deuss in staat stelt de formele olieboycot te ont duiken omdat de 'westerse impe rialistische ekonomie een enorm belang heeft bij het voortbestaan van het apartheidssysteem'. Onbekende groepering De rijkspolitie gaat er voorlopig van uit dat de 'Pyromanen' de aan slag hebben gepleegd. Overigens is deze groep in anti-apartheidskrin gen noch bij de politie bekend. „Wel staat vast dat ze enige be kendheid in de omgeving gehad moeten hebben, want van de plaats waar het hek rondom het landgoed doorgeknipt was tot aan de bebou wing moet men een paar kilometer door het bos lopen. Geen makkelij ke klus in de sneeuw en het don ker", aldus een politiewoordvoer der. Een woordvoerder van het Komi- tee Zuidelijk Afrika zei gisteren Gevolg van wet tweeverdieners DEN HAAG/UTRECHT (GPD) - In de gezinsverzorging blijft men bang voor een verlies van duizen den arbeidskrachten. Bij de Cen trale Raad Voor de Gezinsverzor ging komen voortdurend meldin gen binnen dat gezinsverzorgsters hun baan opzeggen. Oorzaak: de tweeverdienersregeling die per 1 januari van kracht is geworden. Huishoudens waarin beide part ners werken gaan er daardoor in netto inkomen op achteruit. Of dii juist is wordt van rijkswege betwij feld. Zo niet bij de Centrale Raad, die zijn angst voor de tweeverdieners- maatregel al in oktober in een com mentaar op de Miljoenennota naar voren bracht. De voorlopige in druk is dat er van de 110.000 ge zinsverzorgsters enige duizenden afhaken. Pas eind volgende maand zijn meer definitieve cijfers beken- d.In de gezinsverzorging, die over het algemeen plaatselijk en regio naal is georganiseerd, zijn 250 in stellingen. Daar werken 40.000 zo geheten alpha-hulpen (zijn niet in dienstbetrekking en hebben geen begeleidende of verzorgende ta ken) en 70.000 traditionele gezins verzorgsters (in dienstbetrekking en met verzorgende of begeleiden de taken). Het gaat overwegend om getrouwde en ongetrouwde vrou wen die samen met een partner een huishouding voeren. In die huis houdens komt de belastingmaatre gel volgens de raad hard aan Uittocht De Centrale Raad heeft zijn vrees Sterke toename asielzoekers SCHIPHOL (ANP) - De Koninklij ke Marechaussee op Schiphol is het afgelopen jaar geconfronteerd met een zeer sterke toeneming van het aantal vreemdelingen dat in ons land politiek asiel wil. In 1984 hebben 262 asielzoekers zich op Schiphol gemeld tegen 96 in 1983. In 1982 bedroeg dit aantal slechts 40. Dit heeft het hoofd van de bri gade Schiphol van de Koninklijke Marechaussee, kapitein W.H. Kan bier, gisteren bekendgemaakt. Verreweg de meeste asielaanvra gen, ongeveer 64, waren afkomstig van Iraniërs. Op de tweede plaats kwamen de aanvragen van mensen uit Afghanistan: 24. De marechaus see schakelt bij dergelijke aanvra gen de dienst vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie in, die de asielaanvragen overneemt. Geen geld voor Westduitse junkies DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Van der Reijden (WVC) ziet geen reden extra middelen uit te trekken om Westduitse drugsver slaafden in ons land huiswaarts te laten keren. In antwoord op schrif telijke vragen van het PvdA-ka- merlid Haas-Berger zegt de be windsman dat het in weerwil van haar veronderstelling nogal mee valt met het aantal gevallen dat niet naar huis kan door gebrek aan geld voor de reis. Haas had voorgesteld het Oecu menisch Centrum in Amsterdam, dat vaak contacten heeft met West duitse verslavingscentra en andere hulpverleningsinstellingen, extra subsidie te geven. voor de uittocht van gezinsverzorg- sters nog eens kenbaar gemaakt aan de staatssecretarissen Koning (financiën) en Van der Reijden (WVC). In de Zaanstreek zijn al en kele tientallen opzeggingen bin nen, in Den Haag zelfs al meer dan honderd. De raad verwacht dat het er uiteindelijk enig^f* duizenden worden. Maar ook al zou het om enkele procenten gaan, dan nog wordt de hulpverlening aangetast. Eind februari hoopt men de re sultaten van een onderzoek onder de instellingen binnen te hebben, en daarmee een volledige stand van zaken wat betreft de 'wegloop'. De uitslag gaat dan direct naar de bewindslieden en het parlement. Inmiddels bestaat de kans dat hier en daar mensen die hulp nodig hebben het (misschien tijdelijk) zonder moeten stellen. Waar gaten vallen probeert men wel verzorgsters aai V oetoverheveling Feit is dat de nieuwe tweeverdie nersmaatregel het beginsel kent van de voetoverheveling: een deel van de belastingrvije som (de 'voet') wordt van de ene naar de an dere partner overgebracht. Omdat in de meeste gevallen de vrouw minder verdient komt die overhe veling bij het inkomen van de man. Deze moet dan meer loonbelasting betalen, zodat het totale inkomen er netto op achteruit gaat. Volgens het ministerie valt het effect wel mee en ondervinden met name alpha-hulpen geen nadeel van de maatregel. Er zijn zelfs ge vallen, zo heeft men berekend, die er netto op vooruit gaan. Bij bere keningen die in de gezinsverzor ging zijn gemaakt is namelijk geen rekening gehouden met de veran derde heffing van sociale premies, aldus het ministerie. Staatssecretaris Koning heeft de Kamer een onderzoek toegezegd naar de effecten van de nieuwe re geling, met name ook voor de ge volgen ervan voor de arbeids markt. Het is nog niet te zeggen hoe lang dat gaat duren, maar er wordt wel spoed betracht. Pas op grond van de resultaten beoordeelt de staatssecretaris straks of nadere maatregelen nodig zijn en zo ja, welke dat moeten zijn. Aanvaring in mist NEERIJNEN (ANP) - Op de Waal ter hoogte van Neerijnen heeft zich gisteravond een aanvaring voorge daan tussen vier Nederlandse schepen. Volgens de rijkspolitie te water in Nijmegen ontstond de botsing door het Nederlandse mo torschip Geertje dat in een mis tbank terecht kwam en toen van koers veranderde. De Geertje kwam eerst in aanva ring met een duwstel met vier lege bakken. Vervolgens botste het schip tegen het binnenschip Stella Duse dat voor anker lag en (jaarna tegen het motorschip Tertia dat aan palen lag gemeerd. Daarna kwam de Geertje tussen de krib ben terecht. Op de Lek bij Vreeswijk kwam de coaster Alice gisteravond laat in aanvaring met de sleepschepen Anna en Portes. Hoe de aanvaring is ontstaan is onduidelijk. In elk geval is volgens de politie het slechte weer niet van invloed ge weest. dat deze vorm van actie veel te ver gaat, al zijn acties tegen Deuss als zodanig niet af te keuren. Volgens het Shipping Research Bureau in Amsterdam, dat de be wegingen van olietankers naar Zuid-Afrika nauwgezet volgt, voor ziet Deuss Zuid-Afrika op grote schaal van olie. Met name na de val van sjah van Iran, toen voor het door een olieboycot van de Ver enigde Naties getroffen Zuid-Afri ka een belangrijke oliebron weg viel, is Deuss voor de Zuidafri- kaanse regering van onschatbare waarde geweest. Vorst De schade aan de kapitale villa van Deuss had nog veel groter kunnen zijn als het gisterochtend niet zo streng had gevroren. Het is volgens de politie waarschijnlijk dat de brandbommen niet goed zijn afge gaan. De bommen bestonden uit twee jerrycans met ieder twee ont stekingsmechanismen en een tijdklok. De jerrycans waren ge vuld met benzine. Volgens de politie heeft John Deuss de laatste tijd geen bedrei gingen ontvangen. Ook zijn in Nij megen woonachtige zuster, die zaakwaarneemster in Berg en Dal is, ontving geen dreigbrieven. „De pyromanen geven als reden op dat miljoenen aan smeergeld, door de Zuidafrikaanse regering aan Deuss gegeven voor olieleveranties, de grond vormen voor de aanslag op zijn landgoed. Dat geld is echter in april '84 al overgemaakt. Sindsdien heeft Deuss niets gehoord van te genstanders", aldus de zegsman van de politie. John Deuss was gisteren niet in Berg en Dal; hij verblijft waar schijnlijk in het buitenland. 'Getuigen kregen vooraf informatie van aanklager' ASSEN (ANP) - Officier van justi- tie mr. A. Vast van de rechtbank in Assen heeft geprobeerd twee ge tuigen te bëinvloeden door hen te informeren over al afgelegde getui genverklaringen. De advocaten van twee van wapendiefstal ver dachte jongemannen, die deze be schuldiging hebben geuit, overwe gen een verzoek aan de rechtbank om de officier niet-ontvankelijk te laten verklaren. Tijdens een schorsing van de rechtzaak, die gisteren in Assen diende, zou de officier twee wacht meesters van de Koninklijke Mare chaussee die nog moesten getui gen, hebben geïnformeerd over af gelegde getuigenverklaringen. Dat is in strijd met de regel dat getui gen niet mogen weten wat andere getuigen hebben verklaard. De twee 23-jarige jongemannen worden beschuldigd van wapen diefstal uit de Johan Willem Friso- kazerne in Assen. Eén van hen gaf de beschuldigingen gisteren toe, de andere trok een eerdere beken tenis gisteren weer in. Volgens hem is die onder druk afgelegd. Wegens vertraging in de aanvoer van verdachten en getuigen werd de zaak gisteren niet afgerond, maar wordt deze op 8 februari ver volgd. De advocaten laten dan te vens weten of ze een verzoek tot niet-ontvankelijkverklaring van de officier zullen indienen. Een politiebusje voor de villa van John Deuss, een van de gebouwen op het kapitale landgoed van Transworld Oil. Het pand bleef voor een belangrijk deel gespaard dank zij de strenge vorst waardoor het ontstekingsmecha nisme van een tweetal brandbommen niet afging. <fol° ANP) DEN HAAG (ANP) - De naam John Deuss is sinds het eind van de jaren zeventig veelvuldig in de publiciteit verschenen. Enerzijds had dat te maken met de gerechte lijke procedures die de Russische staatsoliemaatschappij Sojuznefte tegen hem aanspande. Anderzijds lag dat aan het Shipping Research Bureau (SRB) in Amsterdam. Het bureau, dat in de strijd tegen de Apartheid alle oliestromen naar Zuid-Afrika tracht te traceren, dicht Deuss in rapporten steeds een belangrijke rol toe in de gehei me en zeer winstgevende olietrans porten naar dat land. Deuss zelf bewaart tegenover de pers het stilzwijgen. Woordvoerder Jaap Rodenburg van het SRB, dat van hem een uitgebreid dossier bij houdt, omschrijft hem als een typi sche 'workaholic', die vaak met een van zijn straalvliegtuigen op weg is naar een van zijn vele doch terondernemingen over de hele wereld. De officieel in Bermuda gevestigde holding Tranworld Oil verstrekt geen bedrijfsresultaten en is daartoe ook niet verplicht. Autohandel Johannes Christiaan Maria Marti- nus Deuss is in 1942 in Nijmegen geboren. Nadat hij enige jaren ja ren in de autohandel had gezeten is hij in het midden van de jaren zes tig in de olie gegaan. Met zijn be drijf JocOil (Johns owns company) verdiende hij veel geld door zaken te doen met de Sowjet-Uunie, zegt het Shipping Research Bureau. Aan de nauwe samenwerking kwam in 1976 een eind toen de Russen Deuss ervan beschuldig den dat hij een door hen geleverde partij olie met een waarde van 101 miljoen dollar niet had betaald. Deuss ontkende en zei dat de leve ring nooit had plaatsgehad. Het ge volg was dat het Russische staatso- liebedrijf een serie gerechtelijke procedures begon. Procedures, ook tegen Deuss' huisbank Slaven burg, die echter tot bij de hoogste Nederlandse rechtsinstantie door de Russen werden verloren. Zij zouden nu via civielrechtelijke procedures proberen gelijk en geld te krijgen. Gouden tijden JocOil wordt in 1977 Transworld Oil. Het bedrijf gaat steeds meer zaken doen met Zuid-Afrika, tegen welk land in 1973 door een groot aantal VN-landen een -niet dwin gend- olie-embargo is ingesteld. Alleen de Sjah van Iran blijft trouw leveren tot Chomeini hem ver drijft. Dan breken er volgens het SRB voor Deuss gouden tijden In de periode '81-'83 voorziet hij het Zuidafrikaanse apartheids regime heimelijk van ten minste 70 tankerladingen olie. Volgens berekeningen van het SRB moet Deuss in die tijd, door dat hij van Zuid-Afrika een vorste lijke premie boven de normale contractprijs ontving, rond de één miljard dollar hebben opgestre ken. Het vermogen van Deuss' im perium schat het bureau om die re den nu op in elk geval honderden miljoenen dollars. Het bedrijf heeft nu onder meer kantoren in Berg en Dal, Zuid-Afri ka, Londen, Rome, New York en Tokio. Zuid-Afrika lijkt de vaste woonplaats van Deuss te zijn. Niet bekend is of de door brand bescha digde villa in Berg en Dal voor be woning geschikt werd gemaakt. Ook Deuss zuster, die als mede-di recteur de Nederlandse bv van Transworld Oil draaiende houdt, doet er het zwijgen toe. De brandstichters hadden in de afrastering rondom het landgoed, i de achterkant van de villa, een gat geknipt om het terrein te betreden. DEN HAAG (GPD) - De provin cie Utrecht zal voor haar voor lichting voortaan beeldplaten in plaats van video gebruiken. Gis teren is in het Haagse perscen trum Nieuwspoort de eerste Utrechtse beeldplaat gepresen teerd, tevens de eerste van een overheid. Voorlopige kosten: twee- tot vierhonderdduizend gulden, afhankelijk van de be langstelling. Voorlopige oplage: vijfentwintig stuks. Definitief onderwerp: de provincie Utrecht in al haar glorie, van spelevaren op de Vinkeveense plassen tot fijn werken in Nieuwe gein en fijn winkelen in Hoog Catharij- De beeldplaat is vervaardigd door Chanowski bv in Amster dam. Deze firma kreeg gisteren de bevestiging van een tweede opdracht: het vervaardigen van een beeldplaat over de ruim dui zend gevallen van bodemveront reiniging in de provincie en over de sanering van die in het Utrechtse Griftpark. „Het voordeel van de beeld plaat boven video is, datje er alle kanten mee uit kunt", zo lichtte commissaris van de koningin P. Utrecht eerste overheid met voorlichting via beeldplaat Op één beeldplaat staat in beeld, geluid en tekst voor al de ze groepen de nodige informatie. Door middel van simpele druk ken op knoppen kan de gebrui ker een keuze maken uit het ma teriaal. De recreant kiest het hoofdstuk over Vinkeveen, de buitenlandse investeerder dat over de braakliggende industrie terreinen. Gesproken commen taar en ondertiteling in het Ne derlands of Engels, terwijl een van Dijke gistermiddag toe. De voorlichtingsdienst van de pro vincie heeft zijn complete video installatie cadeau gedaan aan de School voor de Journalistiek. De bevolking, toeristen, beginnende ondernemers en vooral buiten landse investeerders zullen in de toekomst via de beeldplaat wor den geïnformeerd over de posi tieve kanten van de provincie Utrecht. Japanse vèrsie in voorbereiding Het voordeel van de beeldplaat boven video is, dat keuzen snel kunnen worden gemaakt. Bin nen enkele seconden begint het gewenste programma-onderdeel, dat op elk moment kan worden onderbroken om plaats te maken voor een ander. Een computer zorgt voor teletekst-achtige on derschriften en de hoofdstukin deling. Die teksten kunnen, zon der dat de beeldplaat wordt aan getast, worden veranderd. Dat is belangrijk omdat zo bijvoor beeld de beelden van kasteel Doorn dezelfde kunnen blijven, ook als de openingstijden wor den gewijzigd. De 25 exemplaren van de plaat zullen door de provincie gratis worden uitgeleend aan belang stellenden. Desnoods wordt ook de benpdigde apparatuur bijge leverd. De provincie heeft twaalf afspeelsets en de bijbehorende computers aangekocht. Volgens commissaris Van Dijke zijn de eerste reacties bemoedigend. Ge meenten, VW's, Kamers van koophandel en bibliotheken hebben al belangstelling ge toond. Zimbabwe pakt journalist op voor spionage HARARE/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse free-lance journalist Ton Gerrits (31) is vorige week vrij dag door de autoriteiten in Zim babwe gearresteerd op beschuldi ging van spionage voor Zuid-Afri ka. De journalist, die werkte aan een reportage voor de VPRO-radio, werd na een etmaal weer vrijgela ten. Zijn geluidsbanden en filmma teriaal zijn in beslag genomen. De regering van Zimbabwe weigert tot op heden commentaar op het voorval. Volgens een woordvoerster van de VPRO-radio is nog niet duide lijk wat de aanleiding tot de arres tatie is geweest. Gerrits woont en werkt in de Zimbabwaanse hoofd stad Harare en fungeert als corres pondent voor diverse Nederlandse omroepen, waaronder de VPRO. Afgelopen vrijdag reisde hij mee met een voedselkonvooi dat via Zimbabwe en Mozambique op weg was naar Malawi. Bij de Mozambi- quaanse grens werd hij echter door de militaire politie aangehouden en teruggebracht naar Harare. Daar werd hem te verstaan gege ven dat hij werd verdacht van spio- nage-activiteiten voor de Zuidafri kaanse geheime dienst. Na onge veer 24 uur werd hij weer losgela ten. De VPRO is van plan tegen de gang van zaken officieel protest aan te tekenen bij de Zimbabwaan se autoriteiten. Meisje door bus overreden HOOGERHEIDE (ANP) - De 15-ja- rige Claudia Schroeijers is gisteren in haar woonplaats Hoogerheide vrijwel op slag gedood toen zij werd overreden door een bus waar in zij had willen stappen. Volgens de politie wilde het meisje bij een halte de reeds volle streekbus binnenstappen toen de deuren dichtgingen en zij met haar pols tussen de deuren beklemd raakte. De chauffeur, die dit niet in' de gaten had, reed weg waarop het meisje meerende. Na enkele tien tallen meters slaagde het meisje er in zich los te rukken. Zij kwam daarbij echter ten val en werd door de achterwielen van de bus overre den. De politie zegt dat de busdeuren bij de halte automatisch weer open zouden zijn gegaan als er een forser lichaamsdeel beklemd had geze- Na fraude bij bedrijfsvereniging twee arrestaties ZEIST (ANP) - De gemeentepolitie Zeist heeft gisteren twee aanhou dingen verricht in verband met fraude bij de Bedrijfsvereniging Voor de Gezondheid, geestelijke en maatschappelijke belangen (BVG) in Zeist. De chef algemene zaken van de BVG, J.van V.(54) uit Wijk bij Duurstede en de directrice van een copieerbedrijf, E.E.C.(45) uit Zeist, zijn in verzekering ge steld op verdenking van valsheid in geschrifte bij de inkoop van goe deren en diensten. Dit heeft een woordvoerder van de Zeister politie gisteren meege deeld. Met de valsheid in geschrif te zou een bedrag van 39.000 gul den zijn gemoeid. Het aangehou den tweetal wordt ervan verdacht rekeningen bij de BVG te hebben ingediend en geïncasseerd voor drukwerk dat nooit is geleverd. Ze zijn voor verhoor ingesloten. De chef algemene zaken werd een maand geleden geschorst na een onderzoek' door een fraude team van de Sociale Verzekerings raad (SVR), het toezichthoudend orgaan van de bedrijfsverenigin gen, naar door de externe accoun tant ontdekte onregelmatigheden. DEN HAAG/UTRECHT/ DRIEBERGEN (GPD/ ANP) Het barre winter weer heeft het weg- en treinverkeer gisteren flink in de war gestuurd. Gladde wegen en sneeuw gecombi neerd met harde wind zorg den voor files in het hele land, die in de ochtendspits een lengte hadden van 155 kilometer. De NS had goede hoop dat het vanmorgen be ter zou gaan. De Verzekeraarshulpdienst rukte meer dan driehonderd keer uit om gestrande automobilisten op te ha len. Bij de Wegenwacht kwamen zoveel aanvragen om hulp binnen, dat besloten werd met de stadswe- genwacht in Amsterdam en Den Haag te stoppen om mensen op de buitenwegen eerder te kunnen hel pen. Door de vertragingen bij het treinverkeer zijn ook vertragingen ontstaan bij de postbezorging. Veel post die al gisteren in met name de Randstad en het zuiden had moe ten arriveren, is daar vandaag pas bezorgd, aldus de PTT. Het winterweer heeft opnieuw een slachtoffer geeist. De tienjarige S. Het aanhoudende winterweer zorgt voor on-Nederlandse taferelen, zoals hier in Apeldoorn. Langlaufen is niet langer beperkt tot de traditionele winter sportlanden, maar kan nu voor de deur beginnen. (foto anpk Flier uit Gouderak is gisteren overleden als gevolg van een val op het ijs. Hij viel op zijn hoofd en raakte in een coma. In het zieken huis is de jongeman later op de dag overleden. Ondanks de gladheid, veroorzaakt door sneeuw en bevriezing van natte weggedeelten (met sneeuw- duinen in Zeeuwsch-Vlaanderen en in de Flevopolder), kwamen bij de Algemene Politieverkeerscen- trale in Driebergen slechts 22 mel dingen van ongevallen binnen. Daarbij waren 33 voertuigen be trokken. De moeilijkheden deden zich voor al in de ochtend en begin van de middag voor. De avondspits is erg rustig verlopen. Treinen De Nederlandse Spoorwegen kre gen gistermorgen met grote pro blemen te kampen. Voor veel men sen betekende dat een half uur tot een uur wachten op de koude per rons. Met name in het noorden en westen van het land was er tot gis termiddag nauwelijks sprake van een dienstregeling. Zo werd de dienst tussen Utrecht en Hilver sum gehalveerd en de uurdienst tussen Amsterdam en Rotterdam via Gouda werd opgeheven. Ook vandaag en morgen is dat nog het geval om speling in de dienstrege ling té krijgen. Gekkenhuis Bij de Wegenwacht was het giste ren een „gekkenhuis": de ANWB kreeg drie tot vier maal meer mel dingen van gestrande weggebrui kers binnen dan normaal het geval is. De meeste automobilisten strandden met bevroren ruitenwis- sersproeiers of dieselolie. Óm dat laatste te verhelpen volstaat een scheut benzine bij de dieselolie, al dus de wegenwacht.Er beginnen ook problemen te komen voor de scheepvaart. De binnenwateren vriezen in hoog tempo dicht en Rijkswaterstaat verwacht dat ook de grotere vaarwegen dichtvriezen. Per geval wordt bekeken of er ijs- brekers worden ingezet. Gisteren viel een van de veerboten uit Ter schelling uit, mogelijk gebeurt dat vandaag ook. Voor de meeste wate ren in Friesland is een vaarverbod afgekondigd, vooral ter bescher ming van de oevers. Bouw De aanhoudende vorst zorgt voor ervoor dat de bouw bijna stil ligt. Het doorbetalen van de salarissen in de bouw kost de werkgevers 27 miljoen gulden per dag. Het groot ste deel daarvan krijgen ze terug van het daarvoor ingestelde Fonds Bouwverlet. Sirene In Amsterdam hebben de sirenes van de Bescherming Bevolking (BB) gisteren niet geloeid, zoals dat gebruikelijk is op de eerste maan dag van de maand om twaalf uur. De reden hiervan is volgens een woordvoerder van de BB de stuifs neeuw, waardoor het gevaar be staat dat de elektromotoren van de sirenes doorbranden. Het nationale park 'De Hoge Velu- we' begint vandaag met het 'witte sleeën-plan'. Er zijn dertig sleetjes aangeschaft die bezoekers gratis kunnen gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5