Leiden: overleg met regio over recreatie Heemtuin en trapveld voor Rembrandt Als het moet, dan ga ik boksen Nu schap wordt opgeheven Extra raadsvergadering over bewonersadviseurs Hofje fraai gerestaureerd Raad wijst suggesties CDA ter bestrijding jeugdwerkloosheid af 5 DINSDAG 8 JANUARI 1985 LEIDEN Bewoners van Transvaal zijn voor geluidscherm LEIDEN - Een ruime meerderheid van de bewoners van de wijk Transvaal is vóór plaatsing van een geluidscherm dat het lawaai van het treinverkeer in de wijk moet beperken. De spoorlijn Leiden-Den Haag, die langs de wijk Transvaal voert, is momenteel al één van de drukst bereden trajecten in Nederland. De bedoeling is dat in de komende ja ren aan weerszijden van de be staande sporen nog een spoor wordt bijgelegd waardoor het spoorweglawaai nog zal toenemen. Het Leidse gemeentebestuur wil ruim één miljoen gulden besteden aan een geluidwerend scherm mits de bewoners van de buurt, die langs of in de onmiddellijke nabij heid van de spoorlijn wonen, met de plaatsing van het scherm ak koord gaan. Uit een enquête is nu gebleken dat een ruime meerder heid, zevenenzestig (hoofd)bewo- ners, vóór plaatsing van het scherm is en achtentwintig tegen plaatsing. Vijftien bewoners heb ben geen mening. Als de gemeenteraad binnenkort akkoord gaat met het voorstel van B en W om een geluidscherm in Transvaal te plaatsen zal op korte termijn een begin worden gemaakt met het verbreden en verhogen van de spoorlijn. Daarna is onge veer een half jaar nodig voor het 'inklinken' van de verbreding zo dat in het najaar een begin kan worden gemaakt met de plaatsing van het geluidscherm. Het scherm zal waarschijnlijk bestaan uit metalen panelen met een geluidsabsorberende vulling en zal één meter boven de spoor rails uitsteken. Volgens de ge meente zal het geluidscherm niet alle spoorweglawaai kunnen weg nemen maar het lawaai wel aan zienlijk verminderen. Spreekbeurt Van der Spek LEIDEN - De PSP-fractievoorzit- ter in de Tweede Kamer, Fred van der Spek, spreekt morgenavond in Leiden over het onderwerp 'Socia lisme anno 1985'. Van der Spek is in Leiden op uitnodiging van de PSP-afdeling die de avond heeft georganiseerd. Aan de hand van stellingen zal er later over het on derwerp worden gediscussieerd. De avond begint om acht uur en wordt gehouden in het PSP-pand aan de Lange Mare 37A. Sociëteit voor hofj esbewoner s LEIDEN Bewoners van hofjes krijgen binnenkort hun eigen so ciëteit. In het zaaltje van buurtver eniging Noord Rijnevest (hoek Groenesteeg/Kaarsenmakerstraat) wordt maandag om 14.00 de 'Hof- jessoos' geopend. Het is een initia tief van het Bewonersoverleg Leid se Hofjes en heeft als bedoeling be woners 'op een gezellige manier' met elkaar in contact te brengen. Op dit moment gaat een vragen lijst onder bewoners rond waarop geïnteresseerden kunnen invullen wat voor activiteiten ze het liefst georganiseerd zien. Voorlopig is de 'Hofjessoos' twee middagen (maandag en vrijdag), maar dat wordt uiteindelijk één van de twee. De sociëteit wordt maandag ge opend door de voorzitter van de Stichting Leidse Hofjes, O.J. Tromp. LEIDEN - De gemeente Leiden gaat met de omliggende gemeen ten praten over de toekomstige recreatievoorzieningen. Het doel is de plannen van alle gemeenten op elkaar af te stemmen, zodat "er geen twee trimbanen op een steenworp van elkaar komen", al dus het CDA-raadslid Biegstraa- Hij diende gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering een motie met een dergelijke suggestie in, die door B en W werd overgeno- Gisteravond besloot de Leidse gemeenteraad akkoord te gaan met opheffing van het recreatieschap Noord-Zuid-Hollands plassenge- bied. Daarin werkte een groot aan tal gemeenten samen met als doel gezamenlijk recreatieplannen te ontwikkelen. De ene na de andere gemeente stapte echter uit het schap omdat het allemaal veel te duur werd. Biegstraaten was, evenals de rest van de gemeenteraad, voor de op heffing van het schap, hoewel hij het besluit betreurde. Recreatie voorzieningen zijn namenlijk wel nodig, vond hij: "Als we niets an ders doen, schuiven we de proble matiek van de recreatie voor ons uit. Ik ben bang dat we dan achter op raken met de recreatie". Hij wil de daarom dat B en W nagaan wel ke plannen er bestaan in de omlig gende gemeenten. Doel daarbij is het op elkaar afstemmen van de plannen, zodat het weinige geld dat er voor recreatie is in elk geval goed wordt besteed. B en W namen zijn suggestie over en zullen voor de zomervakantie de raad informe ren over de toekomstige gang van zaken. LEIDEN - Er komt een extra raadsvergadering binnen twee we ken over de definitieve financie ring van het instituut bewonersad viseurs. Klein links en het CDA dienden gisteravond aan het eind van de raadsvergadering een schriftelijk verzoek in om een ex tra vergadering. Dat gebeurde om dat de raad gisteravond niet toe kwam aan de behandeling van het voorstel om de subsidiëring van de bewonersadviseurs voor de ko mende drie jaar te regelen. Er zijn op dit moment drie bewo nersadviseurs in Leiden die bewo ners bijstaan in bouwtechnische conflicten met huiseigenaren, veel al woningbouwverenigingen. De drie adviseurs worden tot 1 april betaald met geld van de provincie Zuid-Holland in het kader van een experiment. Na 1 april geeft de ge meente geld voor twee van hen, de derde werkt in het kader van de wet sociale werkvoorziening (wsw). Een groot deel van de gemeente raad wil dat de wsw-kracht in vaste dienst wordt genomen en diende daarom een voorstel in tijdens de begrotingsbehandeling. Dat werd echter afgewezen, omdat twee voorstemmers wegens ziekte afwe zig waren. De voorstanders beslo ten een nieuw voorstel in te dienen en gisteravond bleek wel een meer derheid aanwezig. Maar het pro bleem was dat de gemeenteraad niet aan de behandeling van het nieuwe voorstel toekwam vanwege de volle agenda. Een poging om de raadsvergadering na elf uur voort te zetten liep spaak omdat twee derde van de gemeenteraad daar LEIDEN - Het terrein naast de Rembrandt Scholengemeenschap zal voorlopig worden ingericht als 'trapveldje' en heemtuin, zo staat in een voorstel van B en W aan de gemeenteraad. Het terrein heeft een oppervlakte van ruim 3000 vierkante meter en was oorspron kelijk bestemd voor de bouw van de Academie voor gezondheids zorg Vronesteijn. Die bouw is ech ter nooit doorgegaan. De nieuw bouw van Vronesteijn geschiedt bij de Wassenaarseweg. B en W stellen nu voor in afwach ting van een definitieve bestem ming het terrein als heemtuin en trapveldje in te richten en mede werkers en scholieren van de Rem brandt Scholengemeenschap bij de aanleg en het onderhoud daar van te betrekken. Daarmee gaat het college in op een verzoek van het Rembrandt cm het terrein in bruikleen te krij gen. De bedoeling van de school leiding is dat in de heemtuin leer lingen vertrouwd worden gemaakt met de biologie in het kader van het vak Algemene Technieken, 's Zomers kunnen op het grasveld verschillende balspelen worden beoefend. "Zoals u weet is het om de school erg kaal en niet erg vriendelijk voor de leerlingen. De flats van het Jacques Urlusplantsoen staan dreigend dicht op het schoolge bouw. Door de groenstrook naast de school kunnen de leerlingen zich aan deze erg onvrije situatie onttrekken. Dit zou een enorme verbetering voor hen betekenen", schrijft rector Geerts in zijn ver zoek aan de gemeente. Geerts meent dat stukje groen als heemtuin en trap veldje gaat dienst doen dit vernie- LEIDEN - Minderjarigen wor den door de kantonrechter altijd in alle beslotenheid gevonnist. Belangstellenden kunnen alleen achteraf een poging doen de zaak enigszins te reconstrueren, als de jongens en meisjes weer naar buiten komen. Vrolijk gelach, een glimlach, wat het betekent kunt u zelf wel raden. En hoe binnensmonds ge vloek geïnterpreteerd moet wor den, is ook geen probleem. Als we er even van uitgaan dat de jeugdige verdachte geen maso chist is, die gaat schelden omdat ze hem niet flink te pakken heb ben genomen, financieel. Maar goed, het zijn alleen maar tekens. Hoe de zaak werkelijk verliep, je komt er nooit meer achter. Of er moet een vergissing in het spel zijn, zoals gisteroch tend. De meerderjarigen waren al uitgenodigd om plaats te ne men in de rechtszaal toen bleek dat er nog een minderjarige op zijn beurt zat te wachten. Wat Rechter Morshuis vertelde de aanwezigen dat minderjarigen in alle eenzaamheid worden be recht, hooguit terzijde gestaan door een vader of moeder. Maar ja, om nu die hele zaal weer te laten ontruimen, het leek hem gezien de aard van de zaak niet echt nodig. Bovendien had ook de jongen die moest voorkomen geen enkel bezwaar tegen de aanwezigheid van al die volwassenen. Mis schien vond hij het zelfs wel leuk, wie weet. Hij had een simpele overtre ding gemaakt, zo oordeelde Morshuis. Zijn bromfietshelm had te los op zijn hoofd gezeten volgens de politie. Klopte dat? De jongen stribbelde niet tegen, maar liet wel weten dat die helm nou ook weer niet zó los had ge zeten. "Een beetje wel, maar dat kwam omdat ik het zo benauwd had". Zijn moeder mengde zich ver volgens ook nog in de discussie. Volgens haar liep de agent die de bekeuring had uitgeschreven al tijd op jonge jongens te loeren. "Laatst kwam de wijkagent nog even langs en die zei: o, is het dat persoon, nou, die loert ge woon op een extra streepje". De jongeman kreeg een boete van vijfendertig gulden. Achterstevoren De man die in het navolgende de hoofdrol vervult, viel ons al gelijk op als een verdachte met karakter. Hij nam plaats in de banken, legde zijn gehand- schoende handen op de leuning, balde ze en verklaarde triomfan telijk: "Als het moet, dan ga ik boksen". Hetgeen helaas niet ge beurde. Ongeveer een half uur na bin nenkomst moest hij voorkomen. De rechter las de aanklacht voor. De politie beweerde dat de man niet normaal op zijn bestuurders plaats had gezeten en daardoor het andere verkeer in gevaar had gebracht. Niet normaal achter het stuur gezeten? Wat moeten we ons daar bij voorstellen? Stuurde hij met z'n voeten? De verdachte: "Ik reed daar dus in Voorhout en op een be paald moment zie ik dat de poli tie bezig is met een snelheids controle. Ha, oppassen, dacht ik, als ik straks terugkom. Goed, on geveer een uur later rij ik terug en toen ben ik er extra langzaam langs gereden en heb ik me even omgedraaid om naar de politie te grijnzen". Geintje. Maar het werd hem niet in dank afgenomen. Een uur later ging de telefoon. Politie aan de lijn. "Kreeg ik een bekeuring omdat ik 180 graden gedraaid had gezeten op m'n stoel en op die manier het andere verkeer in gevaar had gebracht". "En", wilde de kantonrechter weten, "was dat niet waar?" "Nee natuurlijk niet, 180 gra den draaien, dat kan toch hele maal niet". Waarna de verdachte zich omdraaide naar de zaal en zei: "Dat zou dus betekenen dat ik zo in m'n auto heb gezeten; achterstevoren. Ik heb geen draaistoel, kom nou zeg". De officier van justitie was van mening dat meneer al rijdende niet de aandacht op de weg had gehouden toen hij de politie pas seerde. "Goed, laat u dan geen 180 graden gedraaid hebben ge zeten, maar honderd. Uw rijge drag blijft merkwaardig". Vijfen zeventig gulden boete eiste hij. "Wat moet ik daar nou op zeg gen", zei de verdachte vervol gens. Waarna hij nog eens begon over de vertegenwoordiger van de hulppolitie die bij de controle aanwezig was geweest en die een eindje verderop bij hem in de straat woonde. "Nou weet ik niet of dat er wat mee te maken heeft, maar hij was het wel". Met ande re woorden: die reservist wilde zich weer eens uitsloven om te laten zien dat hij ook een heuse door Wim Brands agent is, als het moet. De verdachte bleef er bij dat de politie hem te grazen had willen nemen omdat hij de politie te grazen nam. "Bewijzen kan ik niks natuurlijk. Had er nou maar iemand bij mij in de wagen geze ten, ik bedoel, dan was ik nou het ventje geweest". Evenals de officier van justitie was de rechter van mening dat de manier van rijden van de ver dachte een beetje merkwaardig was geweest. Maar de rechter zei ook dat hij de indruk had dat de politie de automobilist had wil len pesten. Dat wil zeggen: "Ik denk dat ze de zaak een beetje hebben opgeschroefd, getergd als ze waren door uw gedrag". Veertig gulden boete. Moppe rend verliet de verdachte de zaal. Nog eenmaal draaide hij zich om. Hij lachte niet. LEIDEN Het Eva van Hoogeveenshofje, gesticht in de 17e eeuw door Eva van Hoogeveen, is ongetwijfeld één van de mooiste hofjes van Leiden. Met z'n door pilasters gedragen lijst boven de deuren en vensters van de hofjeswoningen, de bloementafels onder de ramen, de ouderwetse Leidse lantaarns en de kloeke pomp in het midden is het een pittoresk tafereeltje dat nauwelijks van deze tijd lijkt. Het hofje aan de Doelensteeg is onlangs fraai gerestaureerd. De eeuwenoude woninkjes verkeren thans weer in een prima staat en zijn van alle hedendaagse gemakken voorzien, zoals centrale verwar ming en een douche. Een fraaie poort, gelegen aan de Doelensteeg, geeft toegang tot het Eva van Hoogeveenshofje dat er, bedekt onder een winters laagje sneeuw momenteel nog mooier bij staat dan met hamer en beitel verwezenlijkt kon worden. (foto's Holvast) Biegstraaten (CDA): "Trimbanen niet op een steenworp van elkaar". (foto Wim Dijkman) voor moet zijn. De WD en een aantal PvdA'ers en CDA'ers waren er tegen, zodat de benodigde meer derheid niet werd gehaald. De CDA-fractie en PSP/PPR be sloten toen een extra raadsverga dering aan te vragen. Zij willen na melijk dat er zo snel mogelijk een eind komt aan de onzekerheid waarin de bewonersadviseurs nu verkeren. B en W moeten de extra raadsvergadering nu binnen twee weken uitschrijven. Dan zal ook de subsidieverordening stadsvernieu wing aan de orde komen. Omdat die ook niet kon worden behan deld wegens tijdgebrek, kan de ge meente Leiden particulieren die na 1 januari subsidie hebben ge vraagd voor de restauratie van hun monumentale woonhuis geen toe stemming verlenen. LEIDEN Twee voorstellen van het CDA om de kansen van jonge werklozen op een baan te verbete ren zijn gisteravond door de over grote meerderheid van de Leidse gemeenteraad afgewezen. Alleen de SP'er Vergeer steunde een van de voorstellen, maar daar stond te genover dat de CDA'er Van Zijp bij de stemmingen wegbleef omdat hij het niet eens was met zijn fractie. De CDA'er Van Duyn diende in juni en september 1984 twee ver schillende voorstellen met als doel jonge werklozen meer uitzicht te geven op een baan. Het ene voor stel had als doel zogenaamde prak tijkervaringsplaatsen te scheppen. De gemeente moest hierbij het voortouw nemen. Jonge werklozen zouden dan met behoud van uitke ring bij een bedrijf gaan werken om zo ervaring op te doen. Het tweede voorstel betrof het oprich ten van een werkplaats in Leiden- Noord waar jongeren aan auto's en bromfietsen konden sleutelen. Ook hier was het doel ervaring op doen. "In dit opzicht verkeren we in een gelukkige situatie. Sinds de opening van de school in 1982 is er hoegenaamd geen schade aan het gebouw toegebracht. Een verdere preventie om dit zo te houden is alleen maar toe te juichen". Met de aanleg van de heemtuin is een bedrag van ruim 19.000 gulden gemoeid. B en W stellen voor dit te bekostigen uit het Fonds Boven- wijkse Voorzieningen. In de raadscommissie sche aangelegenheden was twee maanden geleden al gebleken dat de overgrote meerderheid van de gemeenteraad niets voor deze plannen voelde. Vooral omdat bin nen een half jaar de nota Zicht op werk II en het Economisch be leidsplan II in de gemeenteraad moeten worden behandeld. In die plannen staan allerlei zaken die op werkgelegenheid betrekking heb ben. PvdA en WD vonden dan ook dat de CDA-voorstellen bij de behandeling van die plannen be- Slippartijen door gladheid LEIDEN - De auto van een 29-jari- ge Leidenaar werd gistermiddag omstreeks één uur geheel vernield toen hij op de Stevenshofdreef in de slip raakte en tot stilstand kwam tegen een lantaarnpaal. Bij de politie werden gisteren nog zes andere ongelukken gemeld in ver band met de gladheid. Het betrof voornamelijk slippartijen en onge lukken ten gevolge van bevroren ruiten. trokken moest worden. Tot ieders verbazing hield het CDA toch vast aan de eigen voor stellen en wenste dat die in de ge meenteraad zouden worden be sproken. Volgens het CDA duurt het wachten op de behandeling van de gemeentelijke plannen veel te lang. Bovendien waren de eigen voorstellen al geruime tijd geleden ingediend. Maar gisteravond bleek de spoed van het CDA onverstandig. PvdA, WD, PSP/PPR, D'66 en de com munist Brands wezen de voorstel len om uiteenlopende redenen van de hand. Alleen de SP'er Vergeer was bereid het voorstel voor de werkplaats te steunen. Auto in de Vliet geduwd LEIDEN - Een 27-jarige Leide naar heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van vernieling van zijn auto. Het voertuig zou zondag nacht door een aantal onverlaten in de Vliet zijn geduwd. Volgens de eigenaar heeft een aantal mensen uit de buurt gezien hoe het gebeur de. W aterleidingen gesprongen LEIDEN - De Leidse politie is gis teren en gisteravond een aantal ke ren te hulp geroepen in verband met gesprongen waterleidingen. Omstreeks twintig voor zes gister avond stroomde er water op de Haarlemmerstraat; het bleek dat de leiding van een winkel was ge sprongen. Ruim twee uur later werd de politie gebeld door een an dere bewoner van de Haarlemmer straat die met hetzelfde euvel had te kampen. Tien voor half twaalf toog de politie naar de Morsweg al waar de leiding van de Prinses Beatrixschool was gesprongen door de koude en 's nachts om tien over vier moest een kapotte leiding buiten op het Pieterskerkhof wor den gerepareerd. Sprookjesfilm K&O Leiden heeft de sprookjes film 'De prinses en de beer' op het programma staan voor de kin derfilmmiddag aanstaande woensdag, evenals een serie korte tekenfilms. De film die wordt ver toond in het K&O-gebouw aan de Oude Vest is geschikt voor kinde ren vanaf vijf jaar. Aanvang is half drie. Film De film 'Vrouwen zoals wij' wordt woensdagmorgen ver toond door het komitee vrouwen in de bijstand. De film is onder deel van een serie 'leuke, stimule rende en informatieve activitei ten' van het comité, die deze maand worden gehouden. Aan vang van de film is half tien. Hij wordt gedraaid in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40. Kin deropvang is aanwezig. Folk In de Waag speelt woensdag avond de Duitse groep Likenthal. Geen Duitse hoempapa-muziek volgens 'Folkclub Leiden', de or ganisator, maar scherpe anti fascistische en anti-oorlogstek sten. Aanvang acht uur. Diabetes De bijeenkomst van de Diabe tes Vereniging Nederland, afde ling Leiden e.o., die vanavond was georganiseerd met als onder werp 'Acceptatie en diabetes', gaat niet door wegens het slechte weer. De uitgenodigde spreker zou uit Limburg moeten komen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3